BIJNA ALLE KRANTEN LIEGEN EEN ZEER HEFTIGE KIESCAMPAGNE De jeugd misleid HERVORMINGSPLANNEN TEN VATICANE GESPREK MET JORIS 1VENS Weinig zuiver communistische film UIT BERLIJN Het toelaten van partij' legers in uniform (Van onzen correspondent). Berlijn, 1G Juli. Duitschland bevindt zich bijna op het hoogtepunt van een heftige verkiezings campagne, welke zich ditmaal afspeelt in vormen, die men in het beschaafde Europa tot nu toe niet gewoon geweest is. Het gaat niet aan, daarvan het Duilschc volk in zijn geheel een verwijt to maken. Onze Duitsche buren behooren in elk opzicht tot de crème van de geciviliseerde volkeren der aarde. Vrijwel op elk gebied presteeren ze wonderen, of bevinden zich ten minste in de eerste lijn met de besten dei- besten. In Stockholm waren dit jaar de meeste No belprijswinnaars Duitschers. In Duitsch land en door Duitschers is de „Graf Zep pelin" gebouwd, die door nieuwere lucht schepen in andere landen nog steeds niet geëvenaard, laat staan dan overtroffen is. Een Albert Einstein met zijn wereldbeken de .Relativiteitstheorie' i9 Duitsch staats burger. Een Daniel Prenn, evenals Einstein tot de Duitsche Joden behoorend, werkt zich op het oogenblik. dat ik d>t schrijf, mét zijn jongen makker von Cranim op tot de allerhoogste sport in de internationale tenniswereld: den Davic-Cup Brutzsch, de sculler-per-cxcellence, wiens evenbeeld vele jaren niet meer in de roeiwereld versche nen is, won zooeven de Diamond Sculls in Henley en is op weg naar Los Angelos, om daar zeker Olympische lauweren te oog sten. De Duitsche Jodin Helene Mayer is nog altijd de beste schermster ter wereld, de Duitsche bokser Max Schmoling nog weinige, weken geleden wereldkampioen. Kapitein Köhl houdt tot heden het record van een vliegreis zonder stoppen van Ier land naar Noord-Arnenka. Het grootste wa tervliegtuig ter wereld is een Duitsch toe stel; het vloog eveneens naar Zuid- cri Noord-Amerika. en terug naar Europa. Max Liebermann is ondanks zijn 85 jaar tjes nog een der beste kunstschilders ter wereld. In het rijk der muziek fungeert Duitschland met allereerste zaligers, met dirigenten van wereldreputatie als Furst- wangler, Walter en Schillings,' Abend roth. Kleiber, Klemperer, instrumentalisten in massa en van allereerste qualiteit. compo nisten als Richard Strauss, Schutlings, Hin- denüth, Weill; architecten als Bruno aTutt, Erich Mendelssohn en vele andere. En is het nog noodig aan Duitsche technici, in genieurs, artsen, chemici van naam, aan de beteekenis van een I. G. Farbentrust, een collectie D.-banken, de HamburgAme- rikalen en den Nord-Deutschen Lloyd, aan den prachtigen Duitschen fabrieksarbeider en den ondanks alles onvermoeibaren boe renstand te herinneren? Men zou zoo zeggen: een dergelijk volk, mits goed geleid, kan de hoogste hoogten beklimpien! Dat het de gevolgen van wereldoorlog, crisi6 e.a. nu eens niet op den voorgrond gesteld op het oogenblik den toeschouwer een zoo bedroevend êchouwspel van oneenigheid, broedermoord en onverdraagzaamheid in de allergrofste en allergemeenste vormen biedt, bewijst, dat het als gewoonlijk slecht geleid wordt en dat de pmstandigheden zijn slechte in stincten doen bovendrijven. Het is gemakkelijk dit alles scherp tc veroordcelen. En natuurlijk verdient het die veroordeeling Maar men mag als bur ger van een anderen staat, die niet die zelfde eindelooze beproevingen doorge maakt heeft als Duitschland, niet vergeten, dat mogelijkheden tot vergelijking ontbre ken. Dat men niet weet, hoe het eigen volk zich onder soortgelijke omstandighe den zou gedragen hebben. Met passende be scheidenheid gewapend en gaarne de enor me prestatie's op vrijwel alle gebieden van het groote Duitsche volk erkennend, zij ons intusschen geoorloofd, met objectieve openhartigheid te constateeren, dat we diep onder den indruk zijn van het immoreele peil, waartoe de verkiezingscampagne en in het algemeen de politieke strijd in Duitschland in deze weken gedaald zijn. De kranten brengen ons dagelijks de ver schrikkelijke feiten. Dat wil zeggen: om een werkelijk juist overzicht te krijgen moet men, gelijk wij journalisten zulks als be roepsplicht moeten doen, feitelijk eenige tientallen bladen van alle politieke richtin gen lezen. Op eenige zeer hoogstaande en dapper-objectieve bladen als de „Frank furter Zeitung" na, liegen ze namelijk alle, en wel zoo plomp, dat men nauwe lijks begrijpt, hoe de lezers dei verschil lende groepen dit alles slikken kunnen zonder bij de redacties een heftig protest in te dienen. Bijna elke krant hier te lande deelt alleen feiten mede, die voor de eigen partij, de eigen groep iets gun stigs te vertellen hebben, en verzwijgt, de positieve prestaties van eiken politieken tegenstander. Nimmer wordt hier onge lijk erkend, nimmer toegegeven, dat men zich vergist heeft. Dat heeft tot wettelijke voorschriften geleid, die een tegenstander onder bepaalde voorwaarden het recht ge ven op het afdrukken van een korte rec tificatie; en tot een noodverordening, die den regeeringen de bevoegdheid verleent, correcties harerzijds in onwillige en leu genachtige bladen te laten opnemen op de zelfde plaats en met dezelfde lettersoort, waarmee een eventueele aanval of een verminkt bericht werd afgedrukt. Het is voor de Duitsche pers geen onderscheiding, dat zulke wettelijke en dictatoriale maat regelen op -den duur onvermijdelijk ble ken! Ook de neutrale lezer, de niet-Duitsche waarnemer van de tegenwoordige situatie, kan nauwelijks zijn geduld bewaren als hij leest, hoe in de organen van verschillende richtingen dagelijks voorkomende feiten ver schillend voorgesteld worden Eiken dag worden in het Duitsche rijk sinds eenige weken zes tot acht, op Zondagen als bijzon dei' politiek gedemonstreerd wordt, zelfs eenige tientallen menschen vermoord door partij-tegenstanders. Het toelaten van partij- legers, die zich in dit land op straat in „volle uniform" mogen vertoonen, is na tuurlijk in hoofdzaak schuld aan dit vrcese- lijk verschijnsel. De partijbladen, in hoofd zaak die der sociaal-democraten, der com munisten en der nationaal-socialisten, den ken er niet aan, bij hun berichtgeving over deze moorden op den openbaren weg, die een soort latente burgeroorlog beteekenen, de feiten 11a een nauwkeurig onderzoek af tc wachten. Men neemt bij voorbaat aan, dat elke dolkstoot, elk revolverschot van den politieken tegenstander is uitgegaan en be schrijft liet vooral maar vast van dit stand punt uit en in de meest schrille kleuren, waarbij de „vijand" aangevallen wordt in bewoordingen, die stellig in geen enkel in de Ncderlandsche taal gedrukt orgaan zou den opgenomen worden Trouwens, de woordenkeus in dezen verkiezingsstrijd, de middelen, die men toepast en de bijzonder heden van persoonlijken aard, die men er vaak bij de haren bijsleept, zijn zoo onge looflijk plat, gemeen en niet zelden mcnsch- ontoerend liederlijk, dat men volkomen be grijpen kan. dat zich dezer dagen reeds twee groote partijen tot. den Rijkspresident gewend hebben met het verzoek hier toch eens in te grijpen. Men moet inderdaad'aannemen, dat Zijne Excellentie von Hindènburg over al deze dingen meer dan slecht ingelicht wordt. Want slechts daardoor is verklaarbaar, dat de zoozeer vereerde leider van een groot volk tot heden in deze verkiezingswéken nng geen enkel woord van waardig protest uitgesproken heeft. Een socialistisch minis ter als de Pruisische chef van het departe ment van binnenlandsche zaken Carl Seve ring vond zulke woorden van aanmaning. Hindenburg, naar wien lieden nog tiental len millioenen Duitschers luisteren, heeft, toen hij eenige weken geleden de partij-uni formen weer toestond, gedreigd, dat hij op dit besluit zou terugkomen indien He ver kiezingsstrijd zich niet.in gepaste vormen "mocht afspelen. Intusschen zifn zonderden- monschen op bet politieke slagveld geval len, vermoord - door tegenstanders, midden op den openbaren weg afgemaakt of ver minkt voor hqt leven. Deze toestand wordt met den dag erger en wie weet, of niet in de twee weken, die ons van den verkie zingsstrijd scheiden, de latente in een hiel en daar plaatselijk acute burgeroorlog zal overgaan al moet de Nederlandscha lezer zich de situatie niet verkeerd voor stellen en vreezen, dat hij zijn vacantie nu niet zonder levensgevaar in Duitsche bad plaatsen kan gaan doorbrengen Maar wat het meest ontzet bij al dit ge beuren is de betrekkelijke onverschilligheid van regeering, pers, partijen en massa's. Men geeft elkaar de schuld, liegt er wat pers en partijen betreft lustig op los, maar... laat de zaak intusschen waaien! De Duitscher is in vele kringen ruw en onverschillig, een „onaangenaam mensch in den Haarlemmer Hout" geworden. De jeugd, misleid door woeste propagandisten, geeft den toon aan. De studenten slaan el kaar den schedel ip. Anti-clericalisme, an- ti-marxisme, anti-semitisme van de daad is blijkbaar belangrijker dan studeeren. De Duitsche jongen van lieden is een strijdbaar politicus geworden. Stellig met nobele, geestdriftige en patriottische bedoe lingen. Maar in vormen, waarvan do Ne derlander zich afwendt. Het ware schoon, indien het. Duitsche volk op zulke gebieden niet de eerzucht bezat, toonaangevend te zijn! ROLAND. EGYPTE'S PREMIER BEZOEKT ITALIË Rome, 19 Juli (V.D.) Na de ratificatie van het Italiaansch-Egyptische grcnsac- coord in Cyrenaika, die voor een maand ge leden is geschied, wordt nu op den 26en Juli in Rome het bezoek van den Egypti- schen minister-president verwacht. De Ita- liaansche bladen wijden aan het bezoek van Sidky Pasja warme welkomstwoorden. De semi-officièele Giomale d'Italia schrijft o.a., dat het aanstaande bezoek van dezen voor aanstaanden Egyptischen 6taatsman, het welk door het Italiaansche volk met leven dige sympathie wordt begroet, de uitsteken de betrekkingen van iederen aard bevestigt, die bestaan tusschen Italië en Egypte en die zeker nog tot grootere ontwikkeling zullen komen. Italië, dat de snelle vorderingen in de Egyptische wclvaartspolitiek en de da den van de regeering-Sidky Pasja met be langstelling volgt, hecht bijzondere waarde aan de samenwerking met het Egyptische volk, die berust op openhartige betrekkin gen en wederkeerig vertrouwen. ACHARD NAAR HOLLYWOOD. De Fran$che tooneelschrijver Marcel Ach&rd, auteur 0. m. van Voulez-vous jouer avec moi cn Malbrough s'en va't en guerre, gaat ondanks zijn groote successen Parijs verlaten en naar Hollywood vertrekken. Naar men zegt, gaat hij zijn tooneelstuk Domino voor de film bèwcrkeii en zelf in scène zetten- Verkiezing van een nieuwen paus door de bisschoppen in plaats van de kardinalen? Munster, 19 Juli. (H. N.) De Münsteri- scher Anzeigcr, die als een centrumsórgaan kan worden beschouwd, publiceert een op zienbarend bericht van zijn correspondent te Rome, Bezzi, over hervormingsmaatre- len, welke door paus Pius XI overwogen worden. Naar verluidt, aldus schrijft deze correspondent, bestaat het stoute en groot- eche plan van don Heiligen Vader daarin, het kardinaalscollege, dat tot nu toe in het conclave den nieuwen paus koos, door een ander verkiczingscollegc te vervangen, n.l. door het wereld-episcopaat, dus door de ge zamenlijke bisschoppen en niet meer door de kardinalen. Voor menigeen zal dit be richt op het eerste gezicht niet geloofwaar dig klinken, want daardoor zou met een traditie worden gebroken, die reeds bijna duizend jaar bestaat, n.l. sedert het jaar 1050, toen paus Nicolaas II bepaalde, dat voortaan slechts de kardinaalpricsters den paus zouden mogen kiezen. Wat echter door den eenen paus is ingevoerd, kan door een anderen* weder opgeheven worden, voor zoover het instituties betreft, die niet tot de tijden van de apostelen teruggaan. Van kanouick standpunt uit heeft de paus ten volle het recht, een dergelijke hervorming door te voeren, zelfs al zou daartegen in het Vaticaan zelf oppositie bestaan. Welke beweegredenen zouden den Heiligen Vader tct een dergelijke hervorming kunnen doen besluiten? Een gedeeltelijke verklaring ligt reeds in hetgeen tevoren al is gezegd. liet episcopaat is van goddelijken oorsprong, want het gaat terug tot den Heiligen Pe trus, die de sleutels van Christus zelf ont ving. Indien dus de verkiezing van den paus wordt opgedragen aan liet episcopaat, zoo wordt de band tusschen het episcopaat en het opperhoofd der kerk nauwer, ter wijl de verkiezing zelf een meer univer seel karakter krijgt. Ook dit laatste punt is van veel belang, want door dit meer universeele karakter zou een aansluiting van andere christelijke kerken, vooral van de Oostersche en van de Anglikaansche kerk, die met Rome nog niet verecnigd zijn, ongetwijfeld vergemakkelijkt worden. Zoo als bekend, hebben er reeds in de jaren voor den wereldoorlog niet officieele be sprekingen tusschen de Roomsche kerk en de Anglikanen plaats gehad en wel te Mechelen, waar kardinaal Mercier bespre kingen heeft gevoerd met die Anglikaan sche waardigheidsBe'RIeedersdie een toe nadering tot RoméMvenschten. Aan den an deren kant is oo'k^-.bfkchd, hoezeer paus Pius XI er naar gies^eefd heeft verbindin gen tot stand te brengen met de Óosterscfie kerk, waarvoor de oprichting van een Oos- tersch seminarie ie -Rome een bewijs is. Dat een dergelijk hervormingsplan bestaat. ,i& een feit, waaraan'niet te twijfelen valt, want reeds zijn verschillende kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, rechtslceraien en theologen geraadpleegd. In welken vorm deze hervorming tot stand zal komen, is op het oogenblik echter nog niet te voor spellen. Misschien zou daartoe een oecu menisch concilie worden bijeengeroepen. Het episcopaat telt tegenwoordig ongeveer 1500 leden, van wie er ongeveer 200 Italia nen zijn. Indien het recht van de verkie zing van den paus aan de bisschoppen zou worden opgedragen» dan zou daardoor het Italiaansche overwicht, dat tot nu toe steeds merkbaar is geweest, voor een groot gedeelte verdwijnen. Intusschen blijft het de vraag, of deze plannen ook spoedig wer kelijkheid zullen worden, daar reeds om practische redenen op verzet tegen derge lijke plannen gerekend moet worden en ook kan een dergelijk pl^n voor het college der kardinalen niet zeer aangenaam zijn. MOEILIJKHEDEN TUSSCHEN BOLIVIA EN PARAGUAY Een oorlogszuchtige stemming N e w-Y 0 r k, 19 Juli. (H.N.) Volgens een bericht uit Washington zijn de onderhan delingen, die sedert acht maanden tusschen Bolivia cn Paraguay gevoerd worden over liet sluiten van een pact van non-agressie en de regeling van het conflict over het gebied van,den Gran Chaco, tengevolge van het vertrek van den gedelegeerde van Pa raguay afgebroken. Buenos-Aircs, 20 Juli. (V.D.) Naar uit La Paz wordt gemeld, hebben in de be streden Gran Chaco militaire incidenten plaats gehad. De Boliviaansche regeering deelt mede, dat op 15 Juli militairen van Paraguay een Boliviaansche troepenafdee- ling van ongeveer 300 man op het fort Mariscal in de provincie Santa Cruz met veld-artillerie hebben aangevallen. Verder is bij Ladina de vierde Boliviaansche divi sie aangevallen, waarhij groote verliezen werden geleden. Als gevolg van deze be richten kwam het Dinsdag te La Paz tot heftige tooneelen. Een groote menigte de monstreerde op straat, zong liet volkslied en eischte den oorlog tegen Paraguay. Alle zaken werden gesloten. De president hield vanaf het balkon van het regeeringsgebouw een toespraak en betoogde, dat de regee ring bereid is de belangen van het land te verdedigen. Hij deed een beroep op de bevolking, zoo noodig bereid te zijn het le ven voor het vaderland op te offeren. De rede van den president werd met groot gejuich begroet Do Duitsche industrie heelt een spiegeltelescope vervaardigd van 60 c.M. middellijn met een draaibaar en op- en neergaand kijkplatform; het gevaarte is bestemd voor de nieuwe Sterrewacht bij Nanking. In Rusland heeft hij een tendens tieuze film gemaakt Amsterdam. Wij lezen in het Han delsblad: Pocdowkin en Eisenstein hebben bij hun bezoeken aan ons land het werk van Joris Ivcns leeren kennen en in zijn documen taire films elementen gevonden, die zij bruikbaar achtten voor de richting waarin men in Sovjet-Rusland de film, als mach tigst propaganda-werktuig van dezen tijd, wenscht te leiden. Door hun bemiddeling kon de jonge filmkunstenaar eenige jaren geleden in Rusland zei! zijn Nederlandsche films vertoonen, met het gevolg dat de Rus sische filmmaatschappij „Meschrabpom" hem uitnoodigde in Rusland te komen vver- ken. Verleden jaar October vbrtrok jlvens naar Moskou en thans legt hij de laatste hand aan zijn film Komsomol", een der vier films w.o ook Poedowkin's „Schip Vijf jaren-plan" die de „Meschrabpom" ter gelegenheid van het 15-jarig jubileum van de revolutie aan de Sovjet-republiek ten geschenke biedt. Ivens is dezer dagen uit Berlijn, waar hij ook een reeks opnamen voor zijn „Komso mol" maakte, even naar Nederland overge wipt en wij spraken hem op zijn filmate lier ergens heel hoog aan het Singel, enkele uren voor zijn vertrek. Hij vertelde dot de „Meschrabpom" hem de keus had gelaten voor een film op de basis der Marxistisch- Leninistischo wereldbeschouwing, waarvan hij zelf een overtuigd aanhanger is. In verband met zijn aanieg en zijn artistieke ontwikkeling, gaf hij de voorkeur aan een half-documentaire, half' geënscèneerde film en wat het onderwerp betreft: het aandeel der „Komsomoliers" leden der commu nistische jeugdorganisatie aan den ,.so-, ciaïistischen opbouw" in Rusland. De film wil tooncn, hoe deze communis tische cellen onder de jeugdige arbeiders jonge menschen van 15 tot 23 jaar hun leeftijd-genooten ideologisch en technisch opvoeden. Vooraf heeft Ivcns eenige maanden te Moskou cn te Leningrad zijn onderwerp be studeerd, veel scholen en fabrieken bezocht en zich meer vertrouw^ gemaakt met de ideologie, die aan dit alles ten grondslag ligt. Daarop volgde de technische voorberei ding van de film-expeditie, het „Kollektif"- Ivens, bestaande ^uit tien man, o.w. drie voor de sonorisatie'van de fi'm. Half Maart vertrok deze expeditie naar het industrie centrum Magitogorsk in den Oeral, waar een groot deel van de film is opgenomen cn vandaar naar Ivussbass in Siberië. De film laat voornamelijk zien hoe het productie-proces wordt gestimuleerd door de actie der komsomoliers, die zich o.a. tot taak hebben gesteld, jeugdige ongeschoolde arbeiders, afkomstig uit het boerenbedrijf, vaak nog half nomaden, vertrouwd te ma ken met de moderne industrieele techniek en tevens met het communisme als wereld beschouwing. Want Joris Ivens maakt er geen geheim van de tendenz van zijn film is, dat een snelle industricele ontwik keling van Rusland onmogelijk is zonder een onwrikbaar geloof in de waarheid der Marxistisch-Leninistische wereldbeschou wing. Hij voegde hier nog aan toe, dat hij in Berlijn opnamen maakt, die voor de contrastwerking moeten dienen, dat Hans Eisler, die ook de muziek voor „Kuhle Wampe" heeft gemaakt, het muzikale ge deelte van „Komsomol" voor zijn rekening heeft en Skloct het literaire deel van het scenario. Of zijn film in ons land in het openbaar zal worden vertoond, kon Ivens nog niet zeggen. In elk geval zal zij voor vereeni- gingen te zien zijn. Dat de belangstelling voor de Russische films in het buitenland tegenwoordig 'sterk gedaald is, wilde hij niet ontkennen. Er worden in Rusland op het oogenblik geen revolutionaire films, zooals „De Moeder" of „Potemkin" meer goij maakt. Het parool luidt thans; propaganda voor den socialistischén opbouw en voor het Marxisme als wereldbeschouwing. Maar de Russische filmkunstenaars, die midden in dien opbouw zitten, missen den noodigen afstand tot hun onderwerp. Daarin moet, volgons Ivens de verklaring worden gezocht voor den stilstand in artistiek opzicht. Films als „De Weg naar het Leven" van Eek daarentegen worden door het publick in de steden zeer enthousiast ontvangen, maar de volbloed communisten vinden dat werk nog te „burgerlijk". Groote, zuiver commu nistische films worden er op het oogenblik weinig gemaakt. Eisenstein werkt nog aan zijn film over Mexico. Maar men zegt dat hij daarna met Gorki een groot revolutie- spel zal maken, toonecl dus, waarin echter ook film wordt gebruikt. Het Russische pu blick krijgt thans niet zoo heel veel nieuws te zien, maar er is altijd groote belangstel ling voor reprises, ook van oude Duitsche speelfilms bijvoorbeeld. Er er bestaat een groote behoefte aan korte, humoristische films, die men in de plaats van de Ame- rikaansche kluchten wil stellen. Als een merkwaardigheid vertelde Ivens ten slotte nog, dat veel bioscopen in Mos kou tegenwoordig een wachtkamer hebben, waar voor het publiek, dat voor da tweede voorstelling komt, een kleine tentoonstel ling is ingericht, die niet alleen op de ver toonde film zelf betrekking heeft, maar ook op het land, of het milieu waarin de film van-de-week speelt. SCHATKAMERS DER ST, SERVAAS- KERK TE MAASTRICHT. De bisschop van Roermond, mgr. Lem- meus. heeft de uitgebreide en gerestau reerde schatkamers in de St, Servaaskerk te Maastricht in gebruik gesteld. Bij dc in zegening waren tal van autoriteiten aan wezig, 0. a. de commissaris der Koningin, de beide dekens van Maastricht, de voorzit ter van Katholiek Maastricht, het college van B. en W„ alsmede tal van geestelijken. Het ligt in de bedoeling dc uitgebreide schatkamer in te richten tot een Christelijk Museum. PAWLOWA'S HUIS VERKOCHT. Het huis waar Anna Pawlowa woonde en rustte tusschen haar reizen, „Ivy House", le Londen, is dezer dagen verkocht voor 15.000 pond. Er was 19.000 pond gevraagd. „Ivy House" heeft een zeer mooien tuin, waarin de groote danseres uren lang door bracht met haar zwanen en met de verzor ging van haar planten. AFSCHEID VAN HET CONCERT- GEBOUW. Op het laatste concert van het Concert gebouw-Orkest te Amsterdam hebben ver schillende oude bekenden uit het orkest afscheid genomen. Dc heer J. S. dc Groen, de bekende fagottist, is dc laatste dergenen, die van de oprichting van het orkest in 1888, onafgebroken van bet ensemble deel hebben uitgemaakt. Do tubaïst, Alex Her mans, was sedert 1896 aan het orkest ver bonden en is ook bibliothecaris geweest. De derde der thans op pensioen gestelden is do eerste harpiste, mevr. Paula Fröcher, wier naam gedurende 28 jaren met eorc op dc lijst der orkestleden heeft geprijkt. Alle drie vertrekkonden zijn, ovenals hun jongere collega, de hoboïst M. Louet, dio het orkest gaat verlaten, in de pauze van het concert van Zondagavond in de stem kamer door den voorzitter van het C011- certgcbouwbestuur, jl'ir. mr. dr. A. Röell hartelijk toegesproken cn gehuldigd. EEN PREMIÈRE VAN GORKI. Op 24 September, den datum van bet 40- jarig schrijversjubileum van Gorki, zal te Moskou en te Leningrad de première gaan van zijn „Jegor Boelitsjof", het eerste deel van een trilogie. Het geeft het leven van een rijke koopmansfamilie in de Russische provincie op den drempel der Februari- revolutie. HET GEZELSCHAP BOUBER. Spelers en repertoire. Het ensemble Bouber is voor het komen de seizoen als volgt samengesteld. Dames: Aaf Bouber—Ten Hoope, Mien Erfmann— Sasbach en Anny Verhuist. Heeren: Her man Bouber, Anton Burgdorffer, Andró van Dijk, Jan van Dommelen, John Tim- rott cn Willy Tirarott. Met artistieke en zakelijke leiding zijn belast Herman Bouber en Anton Burgdorf fer. Het gezelschap zal voorloopig voor drie maanden wederom den Plantage Schouw burg bespelen. Als nieuwe stukken staan op het reper toire een Engelsch blijspel, dat onder den titel „Moeder gaat filmen" op 30 Juli voor het eerst zal worden opgevoerd. Verder zal een nieuw stuk van Johan Elsensohn .\vor« den gespeeld, n.l. „De Keilnen»^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10