DOOR DE DOLOMIETEN GRANDS AFGETREDEN DE ONRUST IN HET VERRE OOSTEN DE CONFERENTIE VAN OTTAWA AMBASSADEUR MELLON NAAR AMERIKA LANGS DEN RIJN EN NEURENBERG EERSTE KAMER OP REIS MET DE 'AUTO 103 Wurzburg 73 Aschaffenburg ■15 Frankf. a*M. 35 Wiesbaden 619 722 767 802 153 80 35 WIESBADEN—AKEN—UTRECHT 437 K.M. 'Mussolini verandert hel kabinet en neemt zelf het ministerie van buitenlandsche zaken Verwondering in Volker.bonds- kringen Rome, 20 Juli. (V.D.) Uit het Italiaan- sche Ministerie zijn getreden de minister van Buitenlandsche Zaken Grandi. de mi nister van Financien. Br. Mósconi, de mi nister \an Onderwijs Giuliano en de minis ter van Justitie, Rocco. Alle onderstaatssecretarissen zijn even eens afgetreden. Het Ministerie van Buitenlandsche Za ken neemt Mussolini zelf onder zich. Mi nister van Justitie wordt de Francisi, mi nister van Onderwijs Ercole en minister van Financien (naam verminkt). Verder zijn er negen nieuwe onderstaats secretarissen benoemd. Deze verandering in het Italiaanschc ka binet is, zooals ook uit officieele mededce- lingen blijkt, de in Italic bestaande tcn- denz van „verandering van posten". De nieuwe minister van Justitie de Francisi was tot dusver rector van de Universiteit te Rome. De nieuwe minister van Onder wijs vervulde deze functie aan de universi teit te Palermo. De vereeniging van de beide belangrijke ministeries van Buitenlandsche Zaken en corporaties onder Mussolini leidt tot de conclusie dat thans de buitenlandsche po litiek weer nauw verbonden zal worden aan de binnenlandsche politiek. Het bezet ten van het ministerie van Buitenlandsche Zaken door Mussolini zou er verder op wijzen, dat Mussolini er op wil aansturen dat de ontwapeningsconferentie en de eco nomische wederopbouw van Europa een sneller verloop hebben. Dat Mussolini zelf buitenlandsche zaken heeft genomen, schrijft men verder toe aan het feit dat de overige Europeesche landen het ontwape- ningsvraagstuk en andere belangrijke kwes ties sleepende houden, liet aftreden van Grandi bctcekent geenszins dat hij in onge nade gevallen is, want hij heeft, naar ook te Rome erkend wordt, met de vertegen woordigers van alle Europeesche mogend heden op den besten voet gestaan. Mus solini wil door het bezetten van het Minis terie' van Buitenlandsche Zaken doen uit komen, dat Italië absoluut onafhankelijk is van de overige Europeesche mogendhe den. Verwondering in Volken bondskringen. Genève, 20 Juli. (V.D.) Het aftreden van den Italiaanschen Minister van Itali- aansche Zaken Grandi en zijn collega's-mi nisters heeft in Volkcnbondskringen groote verwondering gewekt. In het algemeen wordt dit als een overwinning van de extremistische elementen der Fascistische Partij beschouwd, die met de betrekKelijk gematigde politiek van de afgetreden staatslieden geen genoegen namen. Een opmarsch der Japansche troepen in de provincie Jehol Char bin, 19 Juli. (V.D.) Na hardnek- kigen strijd hebben de Japansche troepen aan de westzijde van den Chineeschen Oos terspoorweg de opstandelingen verslagen. De spoorwegverbinding tusschcn sovjet- Rusland en Mandsjoerije is hersteld. De Siberië-express is met verscheidene 'dagen vertraging aangekomen. De Japan ners zetten de vervolging van de opstan delingen voort in de richting van de Rus sische grens. Peking, 19 Juli. (V.D.) De gevechten in West-China tusschen Tibetaansche en Chineesche troepen zijn tot stilstand ge komen. Uit Chineesche bron wordt mede gedeeld, dat 't aan de Chineesche legerlei ding is gelukt een wapenstilstand met de Tibetaansche troepen te sluiten. Aan Chineesche zijde doet men moeite "den strijd op vreedzame wijze te beslech ten. Peking, 20 Juli. (V.D.) Officieel wordt gemeld, dat in den nacht van 17 op IS Juli de Japansche troepen uit de richting Kintsjau een opmersch zijn begonnen, tegen de Chineesche regeeringstroepen in de pro vincie Jehol en na langdurige gevechten dc stad Sjagjang hebben bezet. Een Japansch bombardementseskader heeft de stad gebombardeerd. Maarschalk Tsjang Hsoe Liang liècft de Chineesche re geeringstroepen bevel gegeven den Japan- sen opmarsch tegen te houden. Tsjang Kai Tsjek wenscht, dat de Japansche troepen Mandsjoerije verlaten. 'Sjanghai, 20 Juli. (V.D.) In een ver gadering van de Koeominlang verklaarde generaal Tsjang Kai Tsjek, dat de algemec- ne politieke toestand van China belangrijk is verbeterd. Het wegtrekken van de Japan sche troepen uit Sjanghai is noodig geweest om het aanzien van de Chineesche repu bliek te herstellen. Er bestaan nog zekere moeilijkheden in verband met de oplossing van de Mandsjoerijsche kwestie. China is bereid onmiddellijk met Japan te onder handelen en zekere concessies ten gunste van het Japansche kapitaal te doen. maar alleen dan, wanneer de Japansche troepen Ook uit Mandsjoerije wegtrekken. Japansohe strafexpeditie. Moekden, 20 Juli (V.D.) Door het Ja pansche oppercommando wordt medege deeld, dat de opmarsch der Japansche troe pen in de provincie Jehol is geschied op bevel van den opperbevelhebber der Japan sche troepen, generaal Honjo. Generaal Honjo maakt zich zeer bezorgd om het lot van den vertegenwoordiger van den Japanschcn gencralcn staf Isjimoto, die in opdracht van de Mandsjoerijsche re geering met de provinciale regeering onder handelingen zou voeren over het opiummo- nopolie. Isjimoto werd door de opstandelin gen ondanks de verzekering der provinciale autoriteiten, dat hem niets zou gebeuren, gearresteerd en wordt met de doodstraf be dreigd. De Japansche strafexpeditie heeft ten doel den gearresteerden vertegenwoordiger te be vrijden. Baldwin koestert goede verwachtingen Londen, 19 Juli. (V.D.) De zeven En- gelsche kabinetsministers, die onder leiding van Baldwin aan de conferentie van Ottawa -deelnemen, zijn heden, e\enals de vertegen woordigingen van Zuid-Afrika, Indië en Zuid-Rhodesië, in Ottawa aangekomen. Zij werden door den minister-president Bennett en den gouverneur-generaal van Canada verwelkomd. In een lange verklaring deelde Baldwin bij zijn aankomst mede, dot reeds aan boord van de Empress of Britain waardevol werk was tot stand gebracht. Ottawa, aldus ver klaarde Baldwin, biedt een tweevoudige ge legenheid: ten eerste kunnen overeenkom sten worden aangegaan ter vergrooting van het handelsverkeer tusschen de afzonder lijke doelen van het wereldrijk en ten twee de heeft men de hoop, dat de in Ottawa toe gepaste methodes de geheele wereld ten voorbeeld zullen strekken tot het omver werpen van de handelsbelemmeringen. Hij zal verslag uitbrengen over Europeesche toestanden Londen. 19 Juli. (V.D.) Ambassadeur Mellon heeit besloten Woensdag naar Ame rika te vertrekken. Hij zal begin September naar Londen terugkeeren. Mellon zal zich eerst naar Washington begeven en daarna naar zijn geboortestad Pittsburg. Naar de Amcrikaanschc ambassade me dedeelt. moet aan de reis van Mellon naar de Vereenigde Staten geen politieke betee- kenis worden toegekend. Er is hier slechts sprake van een jaarlijksch verlof, ferwij) mogelijk ook zakelijke kwesties zullen wor den geregeld. Mellon heeft, aldus dc mede- deeling, reeds sinds eenige weken de be doeling uit zakelijke overwegingen naar de Vereenigde Staten te vertrekken. Londensche politieke kringen, waar be kend is, dat Macdonald na zijn terugkeer uit Lausanne in verbinding heeft gestaan met Mellon, verwachten, dat Mellon te Was hington rapport zal uitbrengen over den toestand in Europa in het bizonder ten aanzien van het verdrag van Lausanne en daarbij de Britsche wenschen zal kenbaar maken aan Hoover en Stimson. De te voeren onderhandelingen zullen strikt geheim worden gehouden, ten einde te voorkomen, dat er met de a.s. presidents verkiezingen politieke munt uit zal worden geslagen. EEN NIEUWE BRUG OVER DE THEEMS. Londen, 19 Juli. (V.D.) Hedenmiddag is te Lambeth een nieuwe brug over de Theems in gebruik genomen, waarvan de kosten 550.000 pond sterling hebben bedra gen. De koning was hij de plechtigheid te genwoordig. Dc brug is buitengewoon sier lijk gebouwd en uit staal geconstrueerd, terwijl er bij den bouw ook graniet is ge bruikt. Het ontwerp is van sir Reginald Blom- field, terwijl liet werk is uitgevoerd door dc bekende aannemersfirma Dormant Long. GROOTE KOFFIE SMOKKELARIJ ONTDEKT. Hamburg, 19 Juli. (V.D.) Do Hamburg- sclie douane is er in geslaagd een grootsch opgezette kofficsmokkelarij op het spoor te komen. Tot dusverre zijn acht arrestaties gedaan, terwijl nog meer te verwachten zijn. De gesmokkelde hoeveelheid koffie wordt geschat op 90 tot 100 duizend kilo. De smokkelaars bedienden zich van groote verhuiswagens, die door een motor werden getrokken. Deze verhuiswagens hadden voorin een geheime afdecling, waarin men 40 zakken koffie kon bergen. Ook beschik ten de smokkelaars over een motorboot, die voorzien was van een dubbelen bodem. SUCCESSEN DER BRAZILIAANSCHE REGEERINGSTROEPEN. Parijs, 20 Juli (H.N.). De Braziliaansche regeering meldt verdere successen, door de federale troepen op de opstandelingen be haald. Gisteren is opnieuw een stad door de federale troepen bezet, zoodat thans de laatste twee dagen vier steden, die door de opstandelingen bezet waren, in handen van de regeeringstroepen zijn gekomen Voor hen die aan groots toerisme doen De autotocht, welken wij vandaag zullen beschrijven, is in de eerste plaats bestemd voor hen, die aan „groot toerisme doen". Deze weg doorkruist woeste deelen van het hooggebergte, gaat over Alpenpassen, langs bruischende bergbeken en watervallen en door dc wereldberoemde Dolomieten, wel ker weerga men vergeefs zoeken zou. Slchts hij, die in Bolzano, het vroegere Bozen van de gemoedelijke Zuid-Tiroolsehe Duitschers (Oostenrijkers), het wonder mooie schouwspel van een zonsondergang en het Alpcnglühen van den Rosengartcn heeft meegemaakt, kan het woord „Dolo- miten-Zauber" ten volle begrijpen! Autotoeristen, die over minder tijd be schikken of die een (zij het ook ongerecht vaardigde) vrees voor het rijden in berg- lerrein koesteren, kunnen het eerste ge deelte van dezen tocht, die bewerkt is door den A.N.W.B., Toeristenbond voor Neder land, gebruiken. Zij zullen b.v. van Utrecht door N.-Brabant, Limburg en de vulcani- sche Eifel naar Koblenz kunnen rijden, om door het vanouds bekende liefelijke Rijn dal huiswaarts te keeren. Ook kan men van Overijssel uit een prachlreis door het ooste lijk deel van het Sauerland (over Ilagen en Siegcn) maken, om in Wiesbaden de terugreis langs den Rijn of door de Eifel te aanvaarden. Zoo zijn er natuurlijk tal van combinaties mógelijk. Over don pVachtigcn rit door het Rijndal kunnen wij kort zijn, vooral het gedeelte tusschcn Koblenz eh Bingcn is bijzonder interessant. (Boppard, Andernach, Lorelei, Bingcn). Daarna gaat onze tocht van Mainz langs Darmstadt naar „Alt Heideberg. Du Schone". De „film-romantiek" is er verdwe nen, maar de wondermooie ligging tegen de bergen, die het Ncckardal omzoomen, kan niet door de „neue Sachlichkeit" wór den verstoord! Men kan ook van Bingèn door het Haardt-gcbergte langs de bekende badplaats Kreuznach en via Ludwigshafen —Mannheim naar Heidelberg rijden. Langs den oostrand van het Schwarz- waïd naar Stuttgart, hoofdstad van de in den laatsten tijd vaak genoemde republiek Württemherg, een industrieel cen trum van de eerste grootte, maar schitte rend gelegen. Vervolgens door een prach tige streek fBoblinger Stadtwald; Nagold- dal) naar Freudcnstedt. De.-router van- hier over Hausach naar Triberg (waterval) kan tot de schoonste van het Zwarte Woud ge rekend worden. Over Donaueschingen door een allengs vlakker wordend landschap naar de Zwitsersche grens en natuurlijk in Schaffhausen een bezoek brengen aan den Rijnwater.val. Door een vriendelijk landschap voert een moderne weg over Wintortluir naar Zurich, dat bij avond een spróokjesachtigen aanblik biedt met de dui zendtallen lichtjes, die in het blauwe meer weerspiegeld worden. Van Zurich gaat onze route oostwaarts langs den eminent mooien Wallensce .naar Ragaz (bekende badplaats) en Davos-Platz. Wie dezen rit in tweeën wil verdeden kan het beste in Chur overnachten. Alvorens het kanton Graubünden binnen te rijden, moet men de benzinetank tot den rand vullen, want de prijs is in dit kanton hooger dan in de meer westelijk gelegen deelen van Zwit serland. Velen kennen Davos Platz) al leen als wintersportplaats, maar deze streek is ook in den zomer een bezoek overwaard. De weg naar Davos klimt reeds vrij sterk, doch voorbij deze sanatorium plaats begint liet „echte" hooggebergte. Allereerst over dc Fluela-pas (2388 M. hoog), daarna een kronkelende weg door het Inndal en over den Reschenscheideck 1510 M.) naar de wijnstad Mcran (Merano). Tot Bozen (Bolzano), waar alles wit (iet wat groezelig soms!) is, door ccn vlak ge bied, maar daarna de Strada del Dolomiti, den Dolomietenweg naar Cortina d' Arn- pezzo, een der schoonste bergwegen ter wereld. Over den Karer-pas (Passo di Costa- lunga (1742 M.), langs Canazei, over het Pordoi-joch (Passo di Pordoi) (2250 M.) en ten slotte over den Falzarego pas (2117 M.), totaal ruim 250 „zigzags" te maken! Wanneer men ziet, welke ontzaglijke moei lijkheden hier bij den wegenaanleg over wonnen zijn, zal men voortaan niet al te zwaar meer denken over den drassigen grond, waarmede dc wegenbouwers in Ne derland te kampen hebben! Langs deze route ziet men nog heel wat trieste herinne ringen aan den oorlog, op sommige plaat sen is de weg totaal verwoest, en heeft men tunnels door de rotsen moeten boren om de communicatie te herstellen. Afaar we gaan verder. Van Cortina een pracht excursie naar het Misurinameer en dan over Toblach (Dobbiaco) naar Fortez- za (Franzensfeste) (halverwege even een uitstapje naar het Lago di Braies (Pragser Wildsce). Om den tocht, te bekorten zou men ook van Merano over den Jaufenpas naar Innsbruck' kunnen rijden, maar dan mist men den bovengenoemden praeht- tocht „dwars door de Dolomieten". Dc Brenncrpns (1366 M. hoog) tusschen For- tezza en Innsbruck, levert nu na dien Do lomieten-tocht natuurlijk geen moeilijkhe den op, en daarna is er nog slechts één ke ten van de Alpen, die ons den weg naar het noorden spert. Op onderstaande afstands beschrijvingen is gerekend op een heel ge- makkelijken omweg over Kufstein, wie een interessanteren weg verkiest, rijde over Zirl en Mittenwald. (Zéér sterke stijgingen). Al spoedig komt men daarna in geheel vlak. terrein (Zvvabisch Beiersclie hoogvlakte) waar men zich in Nederland zou kunnen wanen, wanneer niet deze vlakte de beko ring van liet Hollandsche landschap miste. In Donauwörth gekomen, is de keuze heel moeilijk: over Rothenburg ob Tauber of over Neurenberg naar Wurzburg, beide hoogstmerkwaardige middeleeuwsche steden! Daarna door den Spessart langs Frankfort a. d. Main en over Wiesbaden huis toe. (Zie boven). Kilomelerafstanden, UTRECHT—CORTINA D'AMPEZZO 1408 K.M. Utrecht 1408 55 's-Hertogenbosch 55 1343 32 Eindhoven 87 1321 52 Roermond 139 1269 63 Düsseldorf 202 1206 42 Keulen 244 1164 92 Mainz 424 9S4 90 Heidelberg 514 894 35 Bruchsal 549 859 68 Stuttgart 617 791 87 Freudenstadt 704 704 65 Triberg 769 639 43 Donaueschingen 812 596 36 Schaffhausen 848 560 54 Ziirich 902 506 65 Mollis 967 441 37 Sargans 1004 404 29 Chur 1033 375 öl Davos-Platz 1094 314 51 Schuls 1145 263 120 Merano 1165 143 29 Bolzano 1294 114 114 Cortina d' Ampezzo 1408 CORTINA—WIESBADEN 802 K.M. Cortina d' Ampezzo 802 92 Fortezza 92 710 76 Innsbruck 168 634 167 München 335 467 69 Augsburg 404 398 44 Donauwörth 448 354 98 Neurenberg 546 256 Bij een suppletoire Indische begrooting 1932 bepleit de heer Fock de belangen der suikerindustrie waarvan de regeering zich niets heeft aangetrokken. Spr. wil dringende maatregelen tot sa menwerking tusschen de Indische suiker- industrieelen. De heer Mendels betoogt, dat de Indische suikerindustrie niet altijd in het belang der inlandsche bevolking heeft gewerkt. Spr. vraagt wat de regeering zal doen i.z. voedselvoorziening en werkloosheid, te meer nu zij weigert den bouw van een derden kruiser op te schorsen. De heer van Embden (v. d.) betoogt dat de Indische staat machteloos en dus de bouw van den derden kruiser overbodig i9. De heer Hcerkens T h ij s s e n (r. k.) acht den kruiserbouw noodzakelijk voor handhaving van een Indisch vlootmini- mum. De heer dc Savornin Lohman (c.h.) bestrijdt de defaitistische propaganda van anti-militaristen te dezer zake en wijst op dc geleidelijke vermindering der Defensie uitgaven reeds jaren achtereen. De lieer Blomjous (r.k.) bestrijdt den heer van Embden. De Minister van Koloniën ver klaart dat de gang van zaken in de Indi sche suikerindustrie op den \oct door de regeering wordt gevolgd. Werkloosheid en voedselvoorziening heb ben de volle aandacht van de regeering. De kruiserbouw dient voor behoud van een noodzakelijk vlootminimum. De Minister van Defensie ver klaart dut er geen oneeniglieid in het kabi net is over den kruiserbouw. Door bene den zeker minimum te gaan,, maakt men al het overige waardeloos. Na repliek wordt het eerste wetsontwerp Wiesbaden 437 59 Ems 59 378 17 Koblens 76 361 UI Adenau 137 300 105 Aken 242 195 56 Roermond 298 139 52 Eindhoven 350 87 32 's-Hertogcnboscli 382 55 55 Utrecht 437 WIESBADEN—DORTMUND—UTRECHT 485 K.M. Wiesbaden 485 41 Limburg 41 444 67 Siegen .10S 377 96 Hagen i/W. 204 281 20 Dortmund 224 261 60 Münster i/W 284 201 63 Enschede 347 138 58 Deventer 405 80 80 Utrecht 485 Grenspassages, Men maakt dezen tocht het gemakke lijkst met een Carnet de Passages en Dou anes, dat. evenals de vorige internatio nale documenten, bij den A.N.W.B., Toe ristenbond voor Nederland verkrijghr ir is. De grenzen worden op bovenstaande route op de navolgende plaatsen overschreden: Tusschen Roermond en Diisseldorf: bij Maalbroek/Elmpt. Tusschen Donaueschingen en Schaffhau sen bij Ncuhaus/Bargen. Tusschen Schuls en Merano hij Martins-* bruch/Schalklhof en Reschenscheideck/Re-< sia. Tusschen Fortezza en Innsbruck bij Bren* nero/Brenner (op den Pas). Tusschen Innsbruck en Miinchen bij Zoll* haus/Kiefersfcldcn. Tusschen Arnhem en Wescl bij Elten Bab-< berich/Babberik. Tusschen Munster en Enschede bij Gla- nerbrücke/Glanerbrug. Als regel wordt men aan al deze kantoren steeds geholpen, en in elk geval tusschen zonsopgang en -ondergang. betreffende de suppletoire Indische b.e- grooting 1932 aangenomen met 30 tegen 8 stemmen, die van.de S. D. A. P. De overige desbetreffende wetsontwerpen worden z. h. sl. aangenomen. Verschillende kleinere wetsontwerpen worden" zonder debat of h. st. aangenomen* Bij het wetsontwerp tot intrekking van het Kustverdedigingsfonds merkt de heer Van Embden (v.d.) op, dat dit vroeger onmisbaar heette. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aange nomen. De vergadering wordt verdaagd tot heden morgen elf uur. EERSTE HULP AAN BOORD EN IN HET GEZIN. Een practische uitgave. Binnenkort zal door het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, Binnenkant 22 te Am sterdam C. worden uitgegeven een boekje Eerste Hulp aan Boord en in het Gezin, een practische handleiding voor eerste liulp bij ongelukken en hygiëne, samenge steld door den arts Hs. A. Molema. De secretaris-generaal van het Neder- landsche Roodc Kruis mr. G. van Slooten Azn. schrijft het voorwoord vóór het boekje, waarin hij mededeelt, dat de daar' in verzamelde opstellen -als practische raadgevers in velerlei omstandigheden van liet dagelijkscli leven, door het Onderwijs fonds worden uitgegeven. Het boekje voorzien van vele illustra ties behandelt o.a. kunstmatige ademha ling, verdrinken, bevriezing, flauwte, ko lendampvergiftiging, verbranding, bloed- stelping, beenbreuk, wonden enz. en verder voedinjL woning, kleediiur en dekkina. ffvcrffTT b\HÜNSTES W» DUITSCHLAND FRANKRIJK BERN ZWITSERLAND ^V^MEMNO SOWlSl CORTIHA/ /O

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 2