'Afdruk uitsluitend voor 'geabonneerden. Plaatsing sluit aecoordbeuinding met de leveringsvoorwaarden Ou Alle rechten Vereenigde Persbureau* GROOT IN HET KLEINE Een moeilijke tank, maai nochtans plicht in een gezin. Groot in het kleine, niet klein in het groote, ziedaar in enkele woorden om schreven. wat van ons huisvrouwen ver langd wordt. Hoe moeilijk is het vaak niet. om te voorkomen, „klein" te zijn. daar juist al lerlei kleine dingen aan ons voorbij gaan! Het bezig zijn en werken van huis vrouwen bestaat uit één aaneenschake ling van kleinigheden, die heel veel werk geven en toch weinig geteld worden. Deze menigte van dagelijksche gebeur tenissen, die noodig zijn voor een gere gelde. ordelijke huishouding, eischen overzicht, doelbewust optreden en han delen, tevens een vluggen blik en vaste hand! Hoe vaak gebeurt het niet. dat het be denken en uitvoeren dezer kleine dingen de vrouwen geheel in beslag neemt, en haar geest te moe is, zich nog met andere zaken bezig te houden. Ons. vrouwen, heeft de dagelijksche sleur in zijn ijzeren hand, is het dus niet begrijpelijk, dat wij, hem een groote plaats in ons leven laten innemen? En toch moeten wij niet op één punt blijven staren, moeten wij onzen blik ver der laten gaan, willen wij niet klein in de grootere levensvragen zijn of worden! ..Van brood alleen kan de mensch niet leven!" Geestelijk begrijpen moet in ons zijn, indien wij den man tot steun en de kin deren tot leidster willen zijn. Hierop moet ons streven gericht zijn. want stoffelijke welvaart alleen is niet voldoende, neen. hooger staat de geeste lijke en zedelijke ontwikkeling der aan onze zorgen toevertrouwde kinderen, waarvoor wij eenmaal rekenschap moe ten afleggen. Laten wij dus arbeiden aan en in ons zeiven! Leeren wij toch begrijpen, dat hetgeen oogenschijnlijk buiten onze alle- daagsche sleur van kleine dingen staat, toch nauw hiermede verbonden is. waar het om het geestelijk welzijn van man en kinderen gaat! Al houden wij ons dus bezig met de kleine dingen, zoo zullen wij het oog moeten richten op de groote vragen, die het leven ons stelt, zoodat wij een open oog en een open hart hebben voor de groote of kleine zorgen onzer kinderen, en tevens klaar staan om zoo noodig dé begrijpende echtgenoote van den man te zijn. Nauwgezet in de plichtsbetrachting waar het het dagelijksche „sleurleven" betreft, grootmoedig en breed van opvat ting in datgene, wat hier bovenuit gaat. Dit ideaal te benaderen zij het doel van ons, huisvrouwen, opdat ook de geestelijke sfeer in ons gezin op hoog peil kome! ZEER MODERNE JAPON. Deze zeer moderne japon van effen wollen stof heeft een opgeknipte rok met twee punten vóór en achter aan het lijfje, die verbonden zijn door rechte banden; de rok heeft schuin ingezette deelen aan de voorzijde, waardoor in het midden vóór een naad komt. die op ongeveer 25 c.M, een groep waaierplooien krijgt. De kleine blouse is van wit crêpe sia- rocain met een moes in dc tint der rok en heeft kleine pofmouwen, die aan een smal boordje gezet zijn. met aangeknipte uiteinden, die geknoopt worden. De vrij hooge ronde hals heeft een smal aange zette bies, waarvan een der uiteinden een eind langer is geknipt en door een knoopsgat, dat bij de hals is aangebracht, gehaald wordt. Geschikt voor de maten 42 tot 48. HOE MAKEN WIJ EEN MEISJES- PYAMA? V/ij geven U deze week de beschrij ving van een meisjes-pyama. die niet, zooals in den regel het geval is, uit twee stukken bestaat, doch uit één geheel. Hieraan zijn twee voordeelen verbonden: le. zakt het broekje niet af, zooals dit veel het geval is met aparte lijfjes en broekjes en 2e. laat zich deze pyama ge makkelijk wasschen en strijken, doordat hij geheel recht is. Voor 's nachts is de pyama van effen lichte tinten met gekleurde biesjes, die men. héél handig, in de gewenschte tint en omgevouwen kan koopen en wasch- echt zijn; ook van kleine bloempjes zijn ze allerliefst. Deze pyama's worden door meisjes van twee tot zeven jaar ook veel als zomerdracht gedragen, vooral in den va- cantietijd aan zee of buiten. De kinderen behoeven zich niet te ontzien en zijn te vens luchtig gekleed, daar met de zeer warme dagen een camisole en directoire er onder voldoende zijn. In kleur- en waschecht linnen in vroo- lijke tinten, oud blauw, rood, zacht groen enz. en afgezet met een biesje al dan niet in dezelfde tint. is het uiterst prac- tisch voor den zomer; desnoods kan men een gebloemd bovenstuk met bijpassend effen broekje nemen, wat ook snoezig staat. En nu gaan we aan het naaien; we bie zen eerst den bovenkant van het zakje af, omdat dit gemakkelijker opgestikt wordt, als de pyama nog open is. Voor het af- biezen leggen wij den rechten kant der bies op den rechten kant der stof, stik ken het naadje, na het eerst geregen te hebben, knippen het op een kleine halve .M. af, strijken het plat. slaan het biesje om en zoomen het op de stiksteken; hel zakje zelve wordt op f/i c.M. omgesla gen, bij de ronding ingeknipt en vlak langs den kant opgestikt. Aan den onderkant van den rug ma ken we een zoom van 5 c.M. en stikken de zijnaden van het lijfje met een En- gelschen naad dicht, evenals de naden aan den binnenkant van het broekje en daarna ook den buitenkant der pijpen, maar slechts tot op 15 a 20 c.M. van het middel. De opengelaten deelen worden met een belegsel afgewerkt, waartoe we tegen den achterkant van het broekje een reep naaien en aan den voorkant een onderbelegsel maken. Aan het broekje wordt aan den bovenkant een boord ge zet, waarvoor wij de ruimte inhalen en over het 10 c.M. breede bandje verdeelen en stikken, daarna op de helft omslaan en overnaaien. In den band worden drie knoopsgaten gemaakt, één in het midden e.* aan eiken kant eveneens één. terwijl op den zoom van het lijfje knoopen gezet worden. Tegen de schoudertjes worden kleine reepjes stof genaaid ter versterking van de knoopen en het knoopsgat, die als sluiting dienst doen; daarna worden hals en armsgaten op dezelfde wijze afgebiesd als het zakje; de broekspijpen worden omgezoomd en aan den band van het broekje wordt een rechte dubbele band genaaid, die als ceintuur moet dienen en met een kleine gesp of strik op zijde sluit. Deze aardige pyama is geschikt voor meisjes van 2 tot 7 jaar. VOOR ONZE KLEINTJES. Jurk, mantel en muts. Hoe lijkt U dit schattige geheel voor Uwe baby's? Ik geloof, dat menig jong moedertje, ja zelfs grootmoeders aan het werk gaan om dit al lerliefste stelletje te maken. Hoe vindt U het van batist met een klein ge werkt nopje of met een open bloemetje? Schattig niet? Het jurkje heeft een ruim onderstuk, dat tus- schen een dubbel pasje gerimpeld wordt, dus heel eenvoudig en als afwerking een smal ingehaald valcncicnne kantje om pas en armsgat en twee kantjes aan de onderzijde. Het laatste zouden wij niet voor de heele kleintjes aanraden, maar al leen voor de kindertjes, die al loopen. De mantel, die er bij hoort is heel eenvoudig en heeft om de buitenkant, het kraagje en de manchet eveneens een valencienne kantje als af werking. terwijl het mutsje een klein dubbel bol letje heeft, waartusschcn de overtollige ruimte wordt gerimpeld. .Ten slotte npg een klein slab betje van dubbele istof, vindt U dit niet prac- tisch? Het wordt eveneens dubbel gewerkt en met een kantje gegarneerd; sluit achter met een knoop eu lusje en wordt ten overvloede nog onder de armpjes door achter vastgestrikL Wij gelooven, dat baby op deze wijze gekleed zeker wel moeders trots zal zijn, vooral, wanneer dit lieve geheel eigen werk is. Deze kleedjes ijn geschikt voor onze kleinen tot twee jaa:. DE NIEUWE STRANDJAPON. vVij zullen dit jaar nog wel vele st.andpyama'S" zien dragen, doch deze doen reeds veel vrouwe lijker aan, dan de modellen van het vorige jaar. daar zij veelal met zijde en kant gegarneerd zijn, wij gelooven echter, dat de nieuwe strandjapon dc pyama's een groote concurrentie zal aan doen. De strandjapon bestaat uit twee verschillende deelen; het badkostuum en de japon. Het eerste bestaat uit een klein broekje van fijn jersey, dat nauw aangesloten is en heeft in het verlengde ervan twee opgeknipte punten, die de buste bedekken, cn daarna met banden in het rugpand o 'ergaan, de voorzijde heeft boven de taille een mooi geborduurde bloem. Dc japon heeft een halflange rok die de heup lijn aangeeft en daarna wijd uitlc ^pt. Het boven deel heeft een openvallend ja je. waardoor de bloem van het badpakje te zien komt De japon wordt om het lichaam geslagen, even als een badmantel cn wordt slechts door een ceintuur samen gehouden. Men kan zonder iemand de minste aanstoot te geven van het hotel af naar de badgelegenheid wandelen, daar de japon aan het strand afge legd wordt en men zich in het badpak in zee kan begeven. In het zonnebad droogt men dit weer en trekt bij het naar huis gaan de aardige gekleede strandjapon aan. VUURVASTE SCHALEN EN KANNEN. De industrie zint steeds naar middelen, om nieuwe en practische dingen op huis houdelijk gebied in den handel te bren gen en het, zoo mogelijk, de huisvrouw die weinig hulp heeft, gemakkelijker te maken. Zoo wil men thans trachten in deze tegemoet te komen door het door vele vrouwen verfoeide vatenwasschen zoo veel mogelijk te beperken. Vooral 't pannen schoonmaken vinden vele vrouwen het ergste werk. temeer nog. daar dit vaak zulke leelijke ruwe handen geeft. Vrouwen, die naast hare huishouding nog een beroep uitoefenen, moeten haar handen zooveel mogelijk ontzien. Zelfs naaien of handwerken, hetgeen thans veel meer uit noodzaak dan bij wijze van ontspanning geschiedt, kan men heel moeilijk met ruw vel doen, daar de draad telkens blijft haken. Het beste is dus, zoo weinig mogelijk vaatwerk vuil te maken en hieraan kan men tegemoet komen door de aanschaf fing van vuurvast glas, dat van de kachel of het gasstel op tafel gebracht kan wor den. Allerlei grootere en kleinere scha len, waarin men zelfs ook in den oven kan bakken en braden, zelfs theepotten heeft men van dit glas vervaardigd en het groote voordeel er van met bakken of koken is. dat men de spijzen door het glas heen ziet. Tot voor korten tijd kregen wij dit vuurvaste glas uit Engeland onder den naam van Pyrex glas. maar nu wordt het ook in Jena (Duitschland) gemaakt. Het laat zich vlug en gemakkelijk was schen, pannen heeft men niet noodig. het eten blijft 's winters warmer en het glas is van modernen, eenvoudigen vorm. Het begrip „onbreekbaar" moet men echter niet misverstaan, want het kan evenmin als vuurvaste schalen van een hoogte vallen zonder te breken, mcar het gaat om het begrip ..vuurvast". Komt men langzamerhand tot de aan schaffing dezer vuurvaste ..schalen", dan behoeft men volstrekt niet bang te zijn. dat de tafel er minder gezellig uitziet, want bekende kunstenaars zorgen voor het ontwerpen van vormen, die ook het oog der modern voelende vrouw aange naam aandoen. BEHANDELING VAN HET HOOFDHAAR. Voortdurend onderhoud een vereischte. Gij wascht het hoofdhaar éénmaal per week en borstelt het dagelijks en nog helpt het niet. Er zijn slechts weinig vrouwen, die op lateren leeftijd nog mooi haar hebben en de oorzaak is te vinden in het feit, dat het in de jeugd onvoldoende verzorgd is Het eerste gebod voor een goede haar- verzorging is. zooals van zelf spreekt, wasschen der haren. Het te vaak wasschen van het hoofd haar is even verkeerd als het niet of bijna niet wasschen, zoowel bij vet als bij zeer droog haar. De huid klieren worden bij te vet haar door het herhaalde wasschen tot nog grootere vet-uitscheiding aangezet. Meer aan te bevelen is dan ook om het haar. indien het vet is, met haar droogpoeder te ontvetten. Men heeft verschillende merken en zelfs tinten in den handel, die uitstekend werken. Men strooit een hoeveelheid poeder over het haar, haalt er daarna eenige malen de kam doorheen om het beter te verdeelen en borstelt de poeder ten slotte goed uit Doet men dit niet, dan zou het haar er glansloos uitzien, hetgeen aan de behan deling niet ten goede zou komen. Te droog haar moet men van tijd tot ïjd invetten en wel op de volgende ma nier. Men masseere de hoofdhuid 's avonds vóór het n-.ar bed gaan met warme olijf olie in en wikkele het hoofd daarna in een doek; 's morgens wordt het hoofd met warm water en een goede soort haar waschpoeder gewasschen en goed nage spoeld. Een uitstekend middel voor droog, zoowel als voor vet haar is het volgen de. hetgeen echter wel eenig werk geeft Men late warmen stoom op het hoofd haar inwerken, door b.v. het hoofd bo ven een 1 kokend water te houden, opdat de poriën der hoofdhuid zich goed c-penen. Nu roert men een ei met een vork door elkander (niet kloppen) en ■wrijft hiermede met de vingertoppen de vochtige hoofdhuid in. Een badhanddoek wordt warm ge maakt en om het hoofd gewikkeld, waar door het ei goed in de poriën der hoofd huid kan dringen. Het haar moet daarna tweemaal ach ter elkander met zeep word"én nagewas- schen. d.w.z. inzeepen en daarbij de huid met de vingers goed masseeren, afspoe len, weer met zeep behandelen en nog maals met warm water naspoelen, opdat alle zeepdeelen verwijderd worden. Is dit geschied, dan neme men Yz L. water met het sap van Yz citroen en giete dit ten slotte nogmaals over het hoofd- 'iit. daarna uitkam droge Indien het haar op deze wijze behan deld wordt, zal het voor iedere vrouw niet moeilijk vallen om het hoofdhaar aan glans en volheid te doen winnen.... mits het niet slechts een of twee malen, maar geruimen tijd wordt toegepast. ZOMERJAPON. Deze zomerjapon is geschikt om zoo wel door slanke als door meer gezette dames gedragen te worden en kan voor de eenigszins koelere dagen gemaakt worden van wollen mousseline en voor de warme zomerdagen van crêpe de chine of voile. Ook in kunstzijden crêpe georgette, dat reeds in billijke prijzen te verkrijgen is, zal het model heel lief staan. De japon is zeer eenvoudig te maken en bestaat uit rokdeelen. blouse, mou wen. kraag, jabot en ceintuur. De overtollige ruimte aan den schou-. der wordt door twee platgestikte plooi tjes weggewerkt, totdat de breedte de zelfde is als die van den rugschouder, terwijl de ruimte in de taille in overeen stemming met de rokwijdte wordt inge haald. door de taille op 1 c.M. vanaf den rafelkant in te rimpelen, waarna rok en blouse op den verkeerden kant met een naad van 1 c.M. aan elkander verbon den worden; een ceintuur dient als af werking. De mouw is aangesloten, terwijl als halsafwerking een kanten kraagje kan dienen met kleine jabot van bijpassende lichte zijde of van dezelfde stof, die af gebiesd kan worden of machinaal xie- ajourd. De ruimte in den rok wordt verkregen door platte plooien, die van de taille tot op kniehoogte vastgestikt worden. Geschikt voor de maten 42 tot en met 50. GOEDXOOPE KNIPPATRONEN. De op deze pagina voorkomende mo dellen worden na. overschrijving van 58 cent op postrekening 191919 van den ..Knippatrcr.endienst" te 's-Gravenhage of na inzending van dit bedrag in post zegels of per postwissel aan de redac trice van de moderubriek, Muzenstraat 5 B te 's-Gravcnhage, omgaand toege zonden. De maat van het gewenschte model en het nummer vooral niet ver- qeten oo te qeven, Vc V 29

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18