AMERSFÖÖETSCH DAODIAD Maandag 25 Juli 1932 31e Jaargang No. 21 TWEEDE BLAD HEVIGE BRAND IN DIEMEN FELIX BRESSART SPEELT OP ZUIVER VETERINAIR OF EEN OPLOSSER VAN DE CRISIS Ridders der Militaire Willemsorde HET VERKEER EISCHT ZIJN SLACHTOFFERS HET ASYLRECHT GESCHONDEN? ZEVEN KINDEREN MET MOEITE GERED Fortinbras' Toovermasht nF FTM1 AMnirn" Niet het Lunapark, maar toch rust daar de schuld 'Amsterdam, 23 Juli. Alarmeercnd waren de geruchten, die omstreeks half twaalf in de hoofdstad de ronde deden over een geweldige brand, die in Diemcn woed de en die tot ver voorbij Amstelveen aan den eenen kant en Weesp aan den anderen kant zichtbaar was. Velen meenden dat het Lunapark in Diemen in brand stond, an deren dachten dat dc Zuidergasfabrick een prooi was geworden van het vuur. Het spreekt dan ook van zelf, dat dichte drom men nieuwsgierigen zich opmaakten om van het fraaie schouwspel» dat een fel uit slaande bland altijd biedt, te genieten. Intusschen, al was de brand hevig, de alarmeerende geruchten bleken toch in strijd met de waarheid ta zijn geweest. Het bleek n.l. dat de brand woedde in de boer derij van de Wed. Kersbergen aan de Oud- Diemerlaan, waar zij vermoedelijk was ont staan doordat een vuurpijl, afgeschoten, tij dens het vuurwerk, dat in den loop van den avond op het Lunapark was gegeven, in een hooiberg van de boerderij was terecht gekomen. Het vuur greep spoedig met bui tengewone hevigheid om zich heen, hetgeen te gevaarlijker was, daar de boerderij grens de aan de gebouwen, die daar opgetrokken zijn voor de tentoonstelling „De Reclame". Met buitengewone energie trad de brand weer van Amsterdam, die derwaarts ge trokken was, tegen het woedende element op en mocht de vol Lening smaken binnen betrekkelijk korten tijd den toestand ii. zoo verre meester te zijn, dat geen reden meer was te vreezen, dat de vlammen nieuw voedsel zouden zoeken in de genoemde ten toonstellingsgebouwen, hetgeen, gezien de hevigheid van het vuur, een buitengewoon succes genoemd mag worden. Wat de boerderij zelve betreft, hier viel niet veel meer uit te richten De vlammen hadden zich daar al zoodanig genesteld, dat aan behoud eenvoudig niet meer te denken viel. „Het afgrijselijkste wat ik hier in Holland, uit artistiek oogpunt bezien, heb ondervonden" Amsterdam, 23 Juli. Hedenochtend heeft Felix Bressart eenige mededeelingen gedaan in zake de debacle der revue. Hij was heel slecht te spreken over inhoud, over ensceneering en waardeerde 't, dat de cri- tiek haar reeds aanstonds had afgewezen. „Het was het afgrijselijkste, wat ik hier in Holland uit artistiek oogpunt bezien, heb ondervonden. Het was me iederen avond opnieuw een kwelling op de planken te staan. Al dadelijk na de première had ik de voorstellingen willen staken, maar ik ben blijven spelen ter wille van mijn collega's. Toen de heer Sluis bij mij in Berlijn kwam, heb ik hem dadelijk gezegd, dat 't onzin was in den zomer met een revue te komen, en dat 't heelemaal onzin was de Privé-Secretaresse op het tooneel te bren gen. Maar de heer Sluis was vast overtuigd van het welslagen der onderneming en wist ook mij te overtuigen: U kent het Hollandsche publiek riet. Ik raadde hem nog aan, dat hij dan iets zeer bijzonders, een zeer sensationecle en fantastische revue moest brengen. U hebt gezien, wat 't geworden is," besloot Bressart ironisch. „Tot tweemaal toe heb ik op Sluis' wensch minder voorstellingen gegeven, waardoor geld vrij kwam en het risico min der werd. Ik heb geen idee gehad, wie nog verder in de revue zouden optreden, ik ver trouwde Ben heer Sluis volkomen. Zeker, toen de cautie van f 5000 was gestort. Ik heb, evenals de andere artistcn, een contract afgesloten tot 31 Augustus. Nu is alles weg, mijn geld, mijn goede naam!" Een zaak, die in alle instan: ties wordt uitgevochten Amsterdam, 23 Juli. Op 30 Juni j.l. meldden wij, dat aan den veearts H. ter B. to Kaarden de bevoegdheid om op te tre den als onbezoldigd rijksveldwachter was ontnomen en dat deze maatregel was geno men in verband met de zaak van het bren gen van onbesmet vee in besmette stallen op de hofstede Oud-Bussum, wat gebeurde op last van den veearts. Ter voorkoming vair misverstand dienen wij er op te wijzen, dat deze maatregel van do zijde van het parket tot het ontnemen van de bevoegdheid van onbezoldigd rijks veldwachter niets te maken heeft met de principieele veterinaire kwestie van het brengen van vee in onbesmette stallen op Oud-Bussum. De maatregel tegen den veearts werd ge nomen in verband met zijn optreden tegen over de politie, die zich met deze zuiver veterinaire kwestie bemoeide. De principieele kwestie is aanvankelijk behandeld voor het kantongerecht te Hil versum, daarna in hooger beroep voor de rechtbank te Amsterdam, waarna de I-Ioo- ge Raad het vonnis casseerde cn de zaak verwees naar het gerechtshof te Amster dam, voor welk rechtscollege de behande ling nog plaats moet hebben. Dc einduit slag is uit veterinair en economisch oog punt voor den veehouder in Nederland van overwegend belang. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is benoemd tot officier ih de orde van Oranje Nassau dr. J. G. Salomon- son, vrouwenarts te Amsterdam. HET LAAR TE OMMEN. Beslissing omtrent verkoop nog niet gevallen. Dezer dagen meldden wij, dat het land goed Het Laar te Ornmen in publieke vei ling is gebracht en in totaal ruim ƒ73,600 heeft opgebracht. Naar het Hbld. thans weet te berichten heeft de eigenaar van deze fraaie bezitting zich nog een definitieve beslissing op dit bod voorbehouden. Als de verkoop door gaat valt de bezitting, naar men weet, uit elkander. Er is nu nog een kleine hoop, dat dit niet gebeuren zal. ZWAAR WEER IN HOOGEZAND. Hagel vernielt den oogst. Zaterdagmiddag heeft boven JJoogezand een ontzettend onweer gewoed, ln nalkwijk viel een geweldige hagelbui, welke de tuin en veldvruchten totaal heeft vernietigd. Tal- looze kweekerstuinen zijn geheel stuk ge slagen. Dc schade is enorm. Door de politie van uit een lan taarnpaal naar een bureau overgebracht Amsterdam, 23 Juli. Groote plakka ten zijn een paar dagen geleden in de stad aangeplakt, waarin een zekere Schout me dedeelde, dat hij de middelen wist om de crisis in zes maanden op te lossen. Al wie daar belang in stelde, werd uitgenoodigd hedenavond om half negen op den Dam te komen. Natuurlijk stelden zeer velen daar be lang in, zoodat tegen half negen het Dam plein vol volk was. Hier en daar vroeg men elkaar waar de onbekende Schout zou spreken. Het kon zijn van de ruine van „de Bisschop", zelfs werd gemeend dat het bal- con van het Paleis voor zulk een belang rijke zaak wel ter beschikking mocht wor den gesteld. Nauwelijks had de klok van het Paleis het uur van half negen aangekondigd of in een der palen op het midden van het plein klom een blecke jongeling. Hij wenkte het publiek minzaam toe, dat dadelijk in zijn richting stroomde. Nauwelijks had hij zijn mond geopend of een agent wenkte hem, van zijn hooge standplaats te komen. Tusschen twee agenten werd de jongeman via de Mozes cn Aaronstraat en Nieuwe- zijds Voorbui^wal naar het bureau War- mocsstraat gebracht. De menigte stroomde mee, maar werd in de Mozes en Aaron- straat eenige oogenblikken 'tegengehouden. Daarna stroomde een gedeelte van het publiek naar de Nieuwezijds Voorburgwal, terwijl de meerderheid op den Dam bleef. Om negen uur klom een tweede man in een paal. Ook hij was spoedig weer op don beganen grond. Intusschen was deze gelegenheid schoon voor zekere elementen om op den Dam te blijven cn groepjes le formeeren en behalve de crisis ook de politiek te bespreken. In den loop van den avond werd de op losser van de crisis weer op vrije voeten gesteld. c iqfco Huldiging van jubjleerende ridders Amsterdam, 24 Juli. In Artis vond hedenmiddag na afloop van de vergadering van den Bond van Ridders der Militaire Willemsorde beneden den rang van officier een koffiemaal plaats, aangeboden door den Raad van Beheer van „Fonds Ridderdagen." Ruim honderd en twintig gasten zaten aan dezen lunch aan, die muzikaal werd opge luisterd door leden van de Marine-kapel. Na den maaltijd vond in de Koningszaal de huldiging plaats van een twaalftal rid ders, die veertig of vijfentwintig jaar gele den een Militaire Willemsorde verwierven. De voorziter van den Raad van Beheer, de heer M. C. Koning, verhaalde, door welke daden de jubileerende ridders hun orde had den verdiend. De jubilarissenwaren: E. R. J. van Dam, D. Sloot en K. Ligthart (10 jaar ridders 4e klasse); C. Zon (23 jaar riclder 3e klasse); H. P. Casteleijn, J. Pos, D. J. Blom, P- W. Erbelcns, J. H. Sleurink, C. A. P. Porzie, P. W. de Jong en J. Abbink (25 jaar ridders 4e klasse). Het woord werd verder gevoerd door luit.- gen. II. W. A. Swart, eere-voorzitter van den Bond, door kapitein ter zee H. A. Ivrorns- winckel, als vertegenwoordiger van den Minister van Defensie, II. M. van Bcmmelen, namens „Onze Vloot" cn „Ons Leger." Minis ter Deckers had een telegram gezonden, waarin hij verklaarde, het heh aangeboden eere-lidmaatschap gaarne te aanvaarden. Namens de Ridders dankte C. Zon den Raad van Beheer, en in het bijzonder den heer C. van Lennep, die na zijn ernstige operatie weer aanwezig was. Hij huldigde verder den heer Koning, die ook een jubi leum vierde. Immers 25 jaar geleden zou ijij voor zijn werk als marine-officier op dc expeditie naar Zuid-Celebes de Willemsorde gekregen hebben, als hij toen niet juist uit' den dienst was heengegaan. Hij is toen be noemd tot ridder in dc orde van Oranje- Nassau met de Zwaarden. Na het officieele gedeelte bleven de Rid ders met familieleden en eere-gast nog ge- zllig bijeen. Drie ongelukken onder Wasses naar. Eén doode Zaterdagmorgen omstreeks tien uur wil de de heer J. M. uit Hoofddorp het land goed Ter Horst te Wassenaar oprijden en gaf daartoe met zijn richtingwijzer een signaal naar links, om daarna een groote ren bocht naar rechts te kunnen nemen. De heer F. G. Th. uit Amsterdam, die met een snelheid van plm. 80 K.M. achter hem aan reed, begreep de bedoeling te laat en kon een aanrijding niet meer voorkomen. Met een lievigen slag botsten de wagens op el kaar. Dc materieele schade was groot, doch de inzittenden kwamen met den schrik vrij. Een droevige afloop had het ongeval dat le 11.45 uur eveneens op den Leidschen- straatweg te Wassenaar nabij de Maaldrift plaats vond. Daar reed de heer V. uit Apel doorn, vergezeld van zijn echtgenoote per auto in de richting Den Haag, toen hij werd ingehaald door een vrachtauto, bestuurd door B. uit Katwijk, die hem wilde passee- rcn. Op hetzelfde moment naderde echter uit tegenovergestelde richting, eveneens een auto. ITij is toen waarschijnlijk te vroeg naar rechts uitgeweken met het noodlottig gevolg, dat zijn rechter achterwiel vermoe delijk haakte aan het linker voorwiel van den auto van den heer V., welke daardoor tegen een boom reed en totaal werd ver nield. Mevrouw V. werd onmiddellijk naar liet Academisch Ziekenhuis te Leiden ever* gebracht, waar zij eenige uren later is over» leden; terwijl de heer V. na verbonden te Zijn, naar huis kon lerugkeercn. De auto van V. is in beslag genomen. De vrachtwagen was licht beschadigd, de be stuurder ongedeerd. Tenslotte vond om half één een ongeluk plaats op denzelfden drukken verkeersweg ter hoogte van Persijn. De heer A. C. J. P. uit Den Haag die den weg wilde overste ken, werd aangereden door een auto uit Wassenaar. Beide auto's werden zwaar be schadigd, doch persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. COCAINE-SMOKKELAARS AANGEHOUDEN. Nijmegen, 24 Juli. Door de recherche te Nijmegen zijn heden op het Valkhof te Nijmegen aangehouden drie Duitschers uit Kleef, die reeds lang verdacht werden van verboden invoer van verdoovende mid delen. Bij hun arrestatie werd op hen bevon den een kilo cocaine. Een*der drie, zekere TI., wilde ontvluchten, waarop eon der rechercheurs schoot. Hij werd spoedig gear resteerd. Alle drie legden een volledige bekentenis af. Zij worden ter beschikking van de justitie te Arnhem gesteld. Een antifascist aan Italië uitgeleverd De heer Wijnkoop heeft aan de ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Is de regeering bekend met het geval van den 26- of 27-jarigen anti-fascist en anti militarist, die zijn militairen dienstplicht in Italië niet willende vervullen op 19-jarigen leeftijd zijn land verliet en dus als militair deserteur moet worden beschouwd, en dio desniettegenstaande zonder zijn uitdrukke lijke toestemming op 13 Mei j.l., gelijk uit een brief van den hoofdcommissaris van politie te Rotterdam blijkt, naar Italië is uitgeleverd of uitgeleid? Acht de rogeering dit optreden niet een flagrante schending van het hier te lande geldende asylrecht tegenover dergelijke vluchtelingen, en acht de regeering liet bovendien te verantwoorden, dat de vreem- delingen-politie te Rotterdam, die den ad vocaten van dezen Italiaan uitdrukkelijk' hadden toegezegd, dat hun in elk geval be richt zou worden gedaan voor en aleer cr verder iets met dezen vreemdeling zou ge beuren, eerst op 14 Mei j.l. aan een der. advocaten een bericht toezond, dat bedoel de vreemdeling reeds op den vorigen dag naar Italië was teruggebracht? Boerderij onder Lonneker v afgebrand Zaterdag is brand ui'^broken in "de boer derij van G. Roolvink achter de vlieghaven Twenthc onder Lonneker. In de boerderij waren 15 last hooi geborgen. Dc bewoners werden in hun slaap verrast. Het gelukto slechts met groote moeite de zeven kinderen van R., in veiligheid te brengen. Dc vlucht was zoo overhaast, dat de kleeren niet meer konden worden meegenomen, zoodat de buren voor kleeren moesten zorgen. Het vee kon nog gered worden, maar overigens is alles verloren gegaan. Ook een bedrag van f 200 aan bankpapier ging in de vlammen op. Dc brandweer was niet uitgerukt, ora« dat, toen zo gewaarschuwd werd, de boerde rij reeds geheel tegen den grond lag en er toch ook geen bluschwater in de nabijheid was. De schade wordt door verzekering ge dekt. De boerderij was eigendom .van den heer J. P. H. van Heek. VECHTPARTIJ TUSSCHEN MAN EN VROUW. rv*j De vrouw ernstig gewond* Amsterdam, 22 Juli. In de Bethanieh/ straat ontstond hedenmiddag ruzie tus schen een man en een vtouw, die weldra; ontaardde in een vechtpartij. De man trok een mes entakelde de vrouw daarmede toe* Zij kreeg vier steken in hot hoofd en twee in de linkerhand. De Geneeskundig® Dienst bracht haar naar het Binnengast huis. Haar toestand is van dien aard, dat zij nog niet door de politie kon worden ge hoord. 11 PROF. DR. F. W. A. KORFF. 7jH Dr. F. W. A. Korff te Heemstede zal Ï4 October zijn ambt als kerkelijk hoogleeraar, vanwege de Ned. Herv. kerk te Leiden' aanvaarden met het houden van een rede* De liefde van een vader leert men eerst kennen als men zelf kinderen heeft. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. ?o Hij had zich daar altijd verloren ge voeld, een onbeduidend stukje mensch- heid van geen waarde. Hier was hij ie mand, die overal een vriendelijk welkom vond. Zoo zou het een ontslagen tuchthuis gevangene ook gaan, als hij na vele jaren in de wereld terugkwam; hij ,zou zich ver heugen niet meer te zijn gevangene B 2278, maar Bill Smith. Maar Martin werd nooit bij zijn familienaam genoemd. Bigourdin lag overhoop met den naam Overshaw en had hem Monsieur Martin genoemd cn zoo bleef het, in het Café de l'Univers, in heel Brantóme Maar wat heb je aan je familienaam, als iedereen je bij je voor naam noemt? Jullie zijn allemaal veel te goed voor mij, zei hij eens tegen Bigourdin, dit land heeft een ruim hart. Heb ik het je niet gezegd, beste vriend antwoordde deze, dat Périgord je aan het hart zou drukken. En dan was er Félise, die, als zijn werk geefster, hem Martin noemde, maar buiten de diensturen, hem altijd betitelde als Monsieur Martin. Tusschen borden en schotels bracht zij een atmosfeer van vre de, en haar aanmoedigende woorden klon ken lang na in zijn ooren. Met een tact, die rpen alleen in Frankrijk vindt, combineer de zij de autoriteit van meerdere met de achting van haar, die zich verstandelijk de mindere voelt. Zij vond zijn veranderen \an betrekking niet zoo heel belangrijk. Haar vader, de ahvijze en algoede, had het bevolen; haar oom, wijs en goed, had er in toegestemd; Martin, bijzonder wijs en bijna volmaakt, had het met enthousiasme aanvaard, 't Was niet aan haar om de handelingen van ondoorgrondelijke man nen te beoordeelen. Zij ontmoetten elkaar noodzakelijkerwij ze nu meer dan toen hij nog gast was en daar zij te zamen vele gelijke belangen hadden, werd hun gemeenzaamheid groo- ter. 't Was nu de drukke tijd van het jaar: het maken van de paté de foïe gras; de vet gemeste ganzen werden gedood, de gezwol len lever er uitgehaald en uit de beuken- wouden werden de manden zwarte, wrat achtige truffels, door de varkens cn hon den opgezocht, gebracht. Martin, zooals ieder, die tot de huishou ding behoorde, stond den heelen dag in de keuken, die vol damp hing, te helpen, on der het oog van een vakkundige» chef, of in dc lange, frissche werkkamer, waar wit geboczclaarde meisjes, aan rijen staande, het lekkere mengsel maakten cn verpak ten. Hier zwaaide Bigourdin met saamge trokken wenkbrauwen den 6cepter met majesteit en Félise als tweede komman- dant, dribbelde glimlachend, ijverig rond. 't Is goed om van alles te leeren, zei ze tegen Martin, wie weet hoe blij u eens zult zijn dat u paté de foie gras hebt lee ren maken. En zoo kreeg Martin, ofschoon het niet in het dienstplan van 't Hótel des Grottes was opgenomen geweest, veel onderricht van haar in deze délicate kunst, die wer kelijk heel prettig was. En de meisjes ke ken onder do lessen toe op de haar eigene manier en wisselden blikken van verstand houding en iedereen was tevreden, behalve Bigourdin, die zijn kalmte nog niet had herwonnen na Corinna's weigering. En ziet, in dit aardsch paradijs, daalde toen neer Lucicn Viriot. Lucien kwam niet onverwachts. Zijn va der, Monsieur Viriot, marchand de vin en gros en een van het beroemde kringetje van het Café de FUnivers, had al een paar maanden er duchtig van opgegeven, dat over eenige weken de jonge man uit den dienst terug zou komen. Martin had het hem hooren zeggen. Bigourdin had hem onder de wandeling naar huis gesproken over de in den hemel gesloten verbintenis van de twee jonge menschcn en over zijn eigen eenzaam leven. Waar zou hij een andere huishoudster vinden als Félise? 't Is zoo jammer, dat Corinna zoo wei nig gezond verstand heeft getoond, zei Martin bij een van deze aangelegenheden. Bigourdin loosde een diepe zucht. Ach, mijn goede vriend, was zijn eeni ge antwoord. De zucht en het „Ach mijn vriend" spraken van verbrijzelde idealen. Daar is nog Madame Tliuillier, die mij hielp, toen Félise klein was, ging hij pein zend voort. Ze heeft ondervinding, maar ze is zoo horribel leelijk, de arme vrouw. Waarop hij wederom zuchtte en zoo bleef Martin in het onzekere over de plaats, die hij deze niet schoone dame in zijn huis had toegedacht. Martin was in kennis gesteld van de komst van den gewezen krijgsman, Félise eveneens. Maar ik kan u niet verlaten, mon on- cle, riep ze verslagen uit. Wat zou er van u worden? Wie zou uw linnengoed verstel len? Wat zou er worden van 't Hótel en van de fabrique? Bah! zei hij. knippend met de vingers over zulke onbeduidende overwegingen. De brave Madame Thuillier is er immers. En ik dacht, dat u een hekel aan haar hadt, voor zoover u een hekel aan iemand hebben kunt. Je hebt 't mis, mon enfant, zei Bigour din. Ik heb groote achting voor haar. Zij heeft groote kwaliteiten; ze is een vrouw van rijpen leeftijd met veel gezond ver stand. Hieruit blijkt hoe manften met twee. monden kunnen spreken. - Het is een oude snibbekat, zei Félise. Zwijgt, zei Bigourdin op strengen toon, Want op zijn zachtst gesproken beduidt een oude snibbekat een leelijke oude kat, die haar nagels uitslaat om te krabben. Neen, ik zwijg niet, lachte Félise rebelsch. Het is een oude snibbekat en ik wil u niet in haar gezelschap laten. Ik wil niet van u weggaan. Ik wil niet trouwen. Dat zeggen alle heel jonge meisjes, zei Bigourdin. Maar als je Lucien ziet ko men, knappe jonge kerel, met zijn neus in den wind, dappere Kleine Fransche sol daat, en als hij je dan aankijkt met zijn eerlijke oogen, dan zal je niet langer zeg gen: ik wil niet trouwen, oom. Ze lachte om de overdreven wijze, waar op hij een jonge meisjesstem nabootste. En toch is het waar, antwoordde zij. Er is niemand, met wien ik trouwen wil, en Lucien, die zooveel mooie meisjes in Parijs heeft gezien, zal ook niet met mij willen trouwen. Als hij dat niet doet, als hij durft riep Bigourdin dreigend uit. j Wat dan? vroeg Félise. Dan zal ik een ernstig gesprek heb'/ ben met zijn vader, zei Bigourdin. Dus waren Martin en Félise beiden ge/ waarschuwd. Maar geen van beiden sloeg veel acht op die waarschuwing. Martin had altijd geweten van de bestemming, die hot almachtige tweemanschap, bestaande uit haar oom en Monsieur Viriot, haar hadden toegedacht, en daar hij haar beschouwd had als verbonden aan een ander, had bij voor zichtig zich bewogen langs de grenzen van het verboden land der Teederheid met echte Martinachtige omzichtigheid, waarmee Co/ rinna hem nog niet zoo lang geleden ge/ plaagd had. En in dat gemanoeuvreer langa de grens lag een zekere bekoring. Met het Eeuwig Vrouwelijke was Martin nog heel weinig in aanraking gekomen, het eenmaal gekuste juffertje, dat trouwde met den uien beminnenden loodgieter, en dan Corinna, wier kortaangebondenheid hem zoo van zijn stuk bracht, tot hij zelf ook geleerd had kort aangebonden te zijn. En dan nog de derde: Félise, een wezen tje, dat, hij herinnerde zich altijd de voor ingenomen beschrijving van Fortinbras, als een alpenbloem, waaruit honig wordt ge maakt, een samenstel van lieve, aardige, zachte hoedanigheden was... (Wordt vervolgd)'.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5