SOUVEREiNE ORDE VAN MALTA M. H. van Retake M. H. van Raalte WELTER NOG STEEDS NIET POPULAIR WAT MET DEN EX-KEIZER? PRINS CHIGI-ALBANI DE DUITSCHE BOTER- TARIEVEN Eén zoo'n Boom ROOKT NIET 'IN BOSCH OF HEI RECORDREIS VAN DE STATENDAM A. H. v. NIEUWKERK N.V. - K. Beekstraat 6 - Tel. 543 Beekensteinschelaan 10 Uw adres voor Complete Meubileering HUMORHOEKJE POSTWISSELS VERDUISTERD Jeugdig hulpbesielter en zijn vriend gearresteerd Malversaties op het postkantoor te Heerlen Den laatsten tijd was op het postkantoor te Heerlen een zekere onrust ontstaan, wijl het ettelijke raaien gebeurd was, dat, zon der dat de beambte aan bet loket hier iets aan doen kon, postwissels aan anderen dan de rechtmatige eigenaars werden uitbe taald. Zelfs een postwissel van 175 was al geïnd toen de rechtmatige eigenaar aan het loket kwam opdagen. Dnderdag werd bij de politie weer een aangifte gedaan dat er een postwissel van 50..—. verdwenen was. Door de recherche werd onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld. Twee mogelijkheden deden zich voor: 1ste gelijk men op het postkantoor zelf meende: de postwissels werden uit de bus gestolen, of 2de de dief bevond zich onder het perso neel van het postkanloor. De politie was deze laatste meening toegedaan. Het onderzoek liet de verdenking al spoe dig op een der jongsten van het personeel vallen, n.l. een 17-jarigen hulpbestellcr. Deze werd op verzoek der politie door den directeur ten postkanlore ontboden. De onderhavige postwissel van 50 gulden was n.l. door hem besteld. Bij zijn verhoor ontkende hij dit, de postwissel was door hem niet besteld. Een ambtenaar verklaar de echter, dat hij den jongen den postwissel wel degelijk had medegegeven. De politie had ten aanzien van dezen postwissel al leen maar willen vragen of hij hern den man of de vrouw des huizes had afgegeven, zoodat zijn antwoord nog meer vermoeden gaf dat de verdenking reden van bestaan had. Bij het vorder verhoor gaf de jongen tenslotte toe dat hij den postwissel had verduisterd. Hij had een mede-dader, den 17-jarigen C. H. B., eveneens te Heerlen woonachtig, die den postwissel geïnd had. Toen deze een half uur later op het post kantoor kwam, werd liij eveneens gearres teerd. Het bleek, dat. de hulpbcstcller tot een bedrag van 300 gulden aan postwissels ge stolen had, welke reeds door zijn vriend waren afgehaald. De postwissels nam hij weg bij de tweede sorteering, dus voor zij naar den geadresseerde gingen. De beide knapen zijn ingesloten in het politiebureau en zullen ter beschikking ge steld worden van den Officier van Justitie te Maastricht. Den hulpbcstcller zal ten laste gelegd worden verduistering van stukken aan de posterijen toevertrouwd en valschheid in geschrifte, den vriend valschheid in ge schrifte. Beide jongens hadden het geld ten eigen bate aangewend. (Msb.) De vorstzgrootmeester in Den Haag aangekomen 's-Gravcniage, 23 Juli. De Vorst-Groot- raeester der souvercine orde van Malta te Rome, Prins Chigi Albani, is hedenochtend met' den Parijschen trein aan het Holland- sche Spoorstation aangekomen. Prins Chigi Albani, die vergezeld was van zijn secretaris, baron de Vesque, werd op het station namens den minister van Buitenlandsche zaken begroet door jhr. mr. dr. Rensdorp, chef van het Protocol bij het departement van Buitenlandsche Zaken. Voorts was aanwezig de baljuuw van de Balije Nederland der Souvercine orde, ba ron van Hóvcll tot Westerflier, commissa ris der Koningin in Limburg en baron van Voorst tot Voorst, kapïttelriddcr der Balije Nederland. Oak was ter begroeting aanwezig de I ta li aansche gezant, graaf Senni met zijn se cretaris. Buiten het station stonden twee auto's te wachten, met de Maltezer vlag (een rood veld met witte ster in het midden), om den AMERSFOORT AFB. STOFFEN De mode brengt voor dit najaar smaak-vólle nouveautés in ZIJBEN STOFFEN VOOR JAPONNEN Mccrendcels zijn deze met wol gemengd en vormen solide weefsels Wij ontvingen reeds groote zen dingen hierin, waarbij denieuwste kleuren zijn opgenomen. Crêpe suêde 100 cm. br. 1.65 p. el Crêpe martial 95 cm. br. 1.95 p. el Crêpe golfine 95 cm. br. 2.25 p. el hoogen bezoeker te brengen naar de bui tenplaats van jhr. von Fisenne, Maltezer- ridder te Rijswijk, wiens gast prins Chigi Albanië gedurende zijn verblijf in ons land zal zijn. Hedenmiddag geeft het hoofdbestuur van het Ncderlandsche Roode Kruis een thee ter eere van den Grootmeester. Voor morgen staat een bezoek aan Utrecht op het programma, waar prins Chigi Al bani in het ridderhuis der balije Nederland van de Souvercine orde ontvangen zal wor den. De federatie Rotterdam der S.D.A.P. houdt een protest-meeting Rotter a am, 24 Juli. Gisteren hebben het N.V.V. en de federatie van de S.D.A.P. te Rotterdam, op het voormalig Nenyto-ter- rein een meeting gehouden, als protest te gen het rapport Weiter. Bij eonen verza melden de deelnemers zich in verschillende deelen van de stad. In optocht werd naar het Nenijto-terrein getrokken. In de stoe ten werden verschillende leuzen meegedra gen, die bij tusschenpoozcn door spreek koren werden uitgeroepen. Omtrent 3 uur bevonden zich ongeveer 10.000 menschen op het terrein waar achtereenvolgens als sprekers zijn opgetreden de heeren Melk, Drees, wethouder te den Haag en de Zeeuw gemeenteraadslid te Rotterdam. De heer Melk heeft de meeting gesloten waarhij hij de aanwezigen aanmaande na afloop niet te demonstreeren, omdat dit ver boden was en men bij overtreding van dit verbod het gevaar liep, dat in de toekomst ook voor de S.D.A.P. demonstraties zouden worden verboden. Tegen 5 uur was de meeting afgeloopen; het is nergens tot incidenten gekomen. Vragen aan de Regeering De heer Floris Vos beeft aan de minis ters van binnenlandsche en buitenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: 1. Zijn aan de ministers van binnenland sche en buitenlandsche zaken de geruchten bekend, dat naar aanleiding van plannen van enkele Duitsche partijen om in Duitsch- land de monarchie tc herstellen door deze partijen met Wilhelm van Hohenzollern, gewezen keizer van Duitscliland, contact is gezocht. 2. Zoo ja, hebben de ministers een onder zoek ingesteld of deze in de pers versprei de geruchten op waarheid berusten en of het juist is dat te Doorn of elders in ons land voorbereidselen worden getroffen voor een eventueelen terugkeer naar Duitscli land. 3. Indien deze geruchten in de pers ge heel of gedeeltelijk op waarheid berusten, zijn dan de ministers bereid mee te deelen welke maatregelen door hen zijn getroffen teneinde nakoming te verzekeren van de in 1920 door de Nederlandsche regeering afgelegde belofte volgens welke er door haar zal worden gewaakt tegen politieke activiteit van den gewezen ljuitschen kei zer. Do heer Wijnkoop stelt een vraag over een „fascistisch" telegram van den ex-keizer. De heer Wijnkoop heeft aan de ministers van buitenlandsche zaken en van justitie de volgende vTaa£ gesteld: Wil de regeering mededeelcn welke maatregelen zij heeft genomen of alsnog denkt te nemen ten aanzien van het jong ste optreden van Wilhelm von Hohenzol lern. welke, thans te Doorn woonachtige, uitgewekene en vreemdeling, zich niet ont zien heeft op 19 Juli j.l. aan een wapen schouwing van Duitscho cavaleristen een militant fascistisch telegram te doen toeko men in het Latijn onderteekend met de in het huidige moment politiek niet onbetee- kenende kwalificaties „keizer en koning". STEUN VOOR DEN TUINBOUW. Een regeling in voorbereiding. Van den Langendijk schrijft men: Afgevaardigden van de r.-k., christ. en neutrale tuinbouworganisaties hebben in een onderhoud met den minister van oeco nomische zaken en arbeid, dezen bewinds man gewezen op den noodtoestand in den Westfrieschen utinhouw, ernstig verscherpt door de buitengewoon lage prijzen van de vroege aardappelen. Men deelde ons mee, dat de regeering een steunregeling voorbereidt, welke in Sep tember in de Tweede Kamer in behandeling kan komen. Deze regeling zal gebaseerd zijn op garandeering van een minimum prijs voor bepaalde producten. De afgevaardigden bepleitten terugwer kende kracht van deze steunregeling. Een toezegging dienaangaande kon de minister niet doen. CONSULAAT. Bij K.B. is de heer H. H. F. Bauer benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Auck land (Nieuw-Zeeland) buiten bezwaar van 's Lands schatkist. Het ressort van het vice-consulaat omvat het district Auckland. E. V. MORGAN. 'sGravenhage, 23 Juli. Hier ter stede is aangekomen de Amerikaansche ambas sadeur in Brazilië, E. V. Morgan, die zijn intrek heeft genomen in Hotel des Indes. Een gesprek met den vorsU grootmeester der Souvereb ne Orde van Malta 's-G r a v e n h a g e, 24 Juli. Door vriende lijke bemiddeling van baron van Hóvell tot Westerflier, baljuw der Balije Nederland van de Souvereine Orde van Malta, Com missaris der Koningin in Limburg, was een redacteur van het Nederl. Correspondentie Bureau gistermiddag in de gelegenheid een j kort onderhoud te hebben met den Vorst- Grootmeester der Souvereine Orde van Mal- ta, prins Lodovico Chigi-Albani, over wiens aankomst hier ter stede gisteravond reeds is bericht. Zooals. reeds gemeld is, vertoeft de prins, als gast van den Maltezer ridder jhr. von Finenne. op Huize Den Burcht te Rijswijk. Prins Chigi-Albani is onlangs 66 jaar ge worden een leeftijd, welken men hem niet zou geven, wanneer men hem met een kwieken, veerkrachtigen pas ziet loopen. Eenvoudig, doch zeer voorkomend, be woog de Vorst-Grootmeester zich tusschen de overige gasten, die voor deze gelegen heid op Den Burcht samengekomen waren, vol bewondering over het fraaie buiten en het prachtig, echt-Hollandsche uitzicht over het weiland, tot zeer in de verte. Als eenig versiersel droeg prins Chigi- Albani het eercteeken der Maltezer-orde, oen onderscheiding, welke de overige rid ders in kleiner formaat droegen. In 1931 trad bij in zijn tegenwoordige waardigheid op en heeft thans het voor nemen de verschillende ondcrdeelen der Souvereine Orde te bezoeken. De Balije Ne derland telt thans 38 ridders ei\ prins Chigi Albani oordeelde het gewenscht ook met de leden van deze Balije persoonlijk kennis te komen maken. Toen het gesprek kwam op het. doel der Souvereine Orde, wees de Vorst-Grootmees ter er op, dat dit zich natuurlijk in den loop der ecuwen sterk gewijzigd had. De Orde werd in 1099 in Jeruzalem gesticht, midden in den strijrl tegen de Muzelmannen. Toen Jeruzalem door de Turken veroverd was, vestigde de Orde zich eerst op het eiland Rhodus, doch toen in later eeuwen ook dit eiland den Turken in handen viel, ver plaatste de zotel zich naar Malta. Sedert 1834 is het paleis van den Grootmeester en de zetel echter te Rome. Het spreekt vanzelf, dat van-Nstrijd tegen de Muzelmannen geen sprake meer is en daarom heelt do Orde zich in den loop der eeuwen toegelegd op het beoefenen der wel dadigheid en steeds getracht iets bij te dra gen tot de broederschap onder de volken, waarvan het geluk der wereld in zoo groote mate afhankelijk is. Gevraagd, hoe het stond met de interne verhoudingen in de Orde, juist in verband met die broederschap, merkt de Vorst- Grootmcesler op, dat de Orde absoluut niet- politiek is en in hét Staatkundig leven der volkeren een volkomen neutrale plaats in neemt. Ook onder de Maltezer ridders is van geen partijen sprake en zij streven slechts naar onderlinge vriendschap en sa menwerking, in het belang der mensch- heid. Ten slotte kwam het gesprek nog even op den algemeencn toestand van Europa, welken prins Chigi-Albani zoo moeilijk noemde. Het leek, volgens hem, op den Ba- hylonischen torenbouw, een tijd vol verwar ring en mislukking. „Toch ben ik eri optimist ik ben dit reeds krachtens mijn natuur. En ik hoop dat de wereld een weg zal vinden om deze verschrikkingen door te komen, een weg, welke zal leiden naar het „als broeders sa menleven". De Grootmeester is voornemens nog eeni- ge dagen in ons land te blijven en dan de Balijen in Westfalon en Rijnland te be zoeken en vervolgens naar Rome terug te keeren. TRAGISCH SCHOT. Een Jongen van 9 jaar schiet zijn broertje dood. Maurik, 23 Juli. Alhier ging de land bouwer B. met een jachtgeweer het veld in, vergezeld van zijn beide zoontjes. Hij zette het geweer even tegen een hek, om dit te openen, toen en daglooner hem aanhield en hij een poosje bleef praten. Het oudste zoontje, een jongen van negen jaar, maakte van de gelegenheid gebruik om even het geweer van zijn vader te nemen en richtte dit op zijn S-jarig broertje. Het schot ging af en het kereltje werd op slag gedood. Het achterhoofd van den knaap was geheel ver brijzeld. NED. BOND VAN DEN MARGARINE- HANDEL. De nieuwe prijzenpolitiek. Amsterdam, 21 Juli. Hedenmiddag hield de Nederlandsche Bord van den Mar- garinehandel, onder voorzitterschap van den heer H. C. Brinkers een vergadering, die ten doel had, de houding van de mar- garinehandelarcn ten opzichte van de nieu we prijzenpolitiek te bepalen. In de vergadering werd uiteengezet, dat de moeilijkheden hoofdzakelijk schuilen in de verhouding roomboter-margarine. De bedoeling van de Crisis Zuivel Centrale is, dat een zekere prijsverhouding tusschen roomboter en margarine bestaat. Zoolang dus de roomboter laag van prijs blijft, zijn ook de margarineprijzen gedrukt. De Bond oefent daarom aandrang uit op de Crisis Zuivel Centrale, teinede tot verhooging van den roomboterprijs te geraken. Uit de vergadering gingen ook stemmen op, die adviseerden de Margarine Unie te boycotten, daar zij door te lage prijzen de winstmarge vernielt. Men was verder niet tevreden over het werk der Crisis Zuivel Centrale, die slechts de .boeren wil helpen en aan de handelaars niet denkt. Een deel van de leden sprak zijn wan trouwen uit jegens het bestuur van den Bond; zij achtte de belangen van den klein handel niet goed behartigd door een be stuur, dat voor een deel bestaat uit verte genwoordigers der fabrieken. Tenslotte werd echter een motie aangeno men, waarin de vergadering verklaarde, als één. man achter het hoofdbestuur te staan en waarin het hoofdbestuur werd gemach tigd naar eigen goeddunken te handelen. Toenadering tusschen land bouw en industrie Men meldt uit Berlijn aan het Vad.: De Duiteche Landbouwraad en het Rijks- verbond der Duitsche Industrie hebben dezer dagen besprekingen gevoerd aangaan de de kwestie van de botertarieven. Hierbij is een toenadering tusschen de wenschen der landbouwkringen en de belangen der exporteerende industrie tot stand gekomen. De overeenkomst is thans onderworpen aan het oordeel van den Rijksminister van land bouw en zal worden gepubliceerd zoodra deze zijn meening hieromtrent to kennen heeft gegeven. Volgens de Vossische Zeitung kan worden verwacht, dat de nieuwe regeling van de botertarieven voor het Duitsche zuivelbe drijf de noodige bescherming zal voorzien, zonder dat hierdoor de beste afnemers van de Duitsche industrie zooals tot nu toe het geval was, op overbodige wijze worden ge krenkt. De totstandkoming van een matig en prohibitief werkend tarief in verbinding met proportioneele contingenten, welke door de hoogte van den tot nu toe bestaanden in voer zullen worden bepaald, zal ook, aldus de Vossische Zeitung, voor Nederland en Denemarken een reden zijn om den strijd tegen de Duitsche waren te staken, vooral omdat de mogelijkheden op de Engelsche markt voor deze landen door de resultaten van de conferentie van Ottawa eventueel wijzigingen zullen kunnen ondergaan. BRAND AAN DEN AMSTEL. De bewoners afwezig. Amsterdam, 23 Juli. Op don Amstcl 272 tusschen Prinsegracht en Kerkstraat is hedenavond tegen half zeven door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitge broken op het bovenhuis, bewoond door de familie van Meenen. Deze familie bewoont de tweede en derde verdieping aan cle voorzijde. De vlammen baanden zich een weg langs de trap naar de zolderverdieping en sloe gen spoedig hoog het dak uit. De brand weer moest de straatdeur forceeren om zich toegang tot het huis te verschaffen, want de bewoners waren afwezig/Met vier stralen werd het vuur bestreden, een straal werd gelegd over den mechanischen ladder, die tot aan het dak was uitgeschoven. Twee werden binnendoor gelegd en een aan de achterzijde van het gebouw. In een kwar tier was de brandweer het vuur meester. Het kamertje, waar de brand was uitge broken, benevens het daarboven gelegen vertrek, brandde geheel uit. Het dak was bijna geheel vernield, terwijl ook andere kamers eenige brandschade opliepen. De waterschade is groot, ook in het beneden huis. BARON VAN VOORST TOT VOORST TERUGGEKEERD. Zwolle, 23 Juli. Z.E. mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Overijsel, is gistermiddag na een verblijf van ongeveer 5 maanden in Arosa (Zwitserland) te Zwolle teruggekeerd, en heeft heden zijn werkzaamheden in het gouvernementsgebouw te Zwolle hervat. Hij is voornemens de a.s. Statonzitting op 29 Juli wederom onder zijn leiding te doen ge schieden. zou men niet missen. Waar jaarlijks gaan duizenden|hec- tares bosch door brand tver loren I En die pnist menfwèl. Spaar ons nationaal bezi* Rotterdam, 23 Juli. Het vlaggeschip van de Nederlandsche Koopvaardijvloot de Statendam wordt hedenavond aan de Wil- belminakade verwaoht. Dit is de snelste reis tusschen New-York en Rotterdam ooit door een Nederlandseh schip gedaan. De Statendam vertrok 1.1. Zaterdag uit New? York met in totaal 764 passagiers aan boord. Reeds gisteren, Vrijdagavond, arri veerde hot schip te Plymouth en liep he? denmiddag de Fransche haven Boulogne Sur Mer binnen en wordt, naar het draacf- looze bericht van den gezagvoerder J. Bijl, hedenmiddag om 6 uur voor den Waterweg en circa 8 uur aan de Wilhelminakade ver wacht, alwaar de passagiers onmiddellijk worden ontscheept. Een recordreis waarmede wij de Holland-. Amerika lijn opvecht geluk wenschen. SCHORSING VAN EEN RAADSLID. De schorsing door Ged. Staten ongedaan gemaakt. De gemeenteraad van Uithoorn heeft on? langs een gemeenteraadslid geschorst, om? dat hij betrokken zou zijn bij leveranties aan de gemeente. Twee andere raadsleden zouden eveneens in de termen vallen van schorsing, doch de Raad wilde de beslis sing in die gevallen overlaten aan Ged. Staten. Ged. Staten van Noord-Holland hebben de schorsing ongedaan gemaakt, omdat niet voldoende grond daarvoor aanwezig werd geacht. Ten aanzien van het tweede raadslid heb ben Ged. Staten beslist, dat voor schorsing geen aanleiding bestaat; omtrent den derde heeft het college nog geen beslissing geno? men. (Hbld.) MOTOR RIJDT OP EEN BENZINE WAGEN. Ernstig ongeluk te Tegelen. Vrijdagavond is onder de gemeente Tege len een ernstig ongeluk gebeurd. De heeren Zur H. en F., beiden uit Gravenhage, kwa men per motorrijwiel uit Venlo en juist toen zij een hen voorbij rijdenden benzine? tankwagen van de fa. Geeler uit Maer®6en wilden passeeren, boog deze auto naar links af. Het motorrijwiel vloog dientengevolge in volle vaart tegen den benzinewagen. De berijder als ook de duorijder werden van den motor geslingerd en bleven bewuste loos op den weg liggen. Geneeskundige hulp was 6poedig ter plaatse. De beide slachtoffers werden naar het R.K. Ziekenhuis te Tegelen overge- bracht De heer Zur H. had een zware her senschudding opgeloopen en zijn toestand wordt hopeloos geacht. De duorijder F* heeft ernstige verwondingen en inwendige kneuzingen bekomen. Ook zijn toestand i8 zorgwekkend. Onze Etalages zijn steeds de moeite van het bezichtigen waard. Zoo ook thans! Vrouw, wier man voor den zooveelsten keer wordt opgepakt: „Dat mot je van Kees zegge hij kost me bijna niks an 't huis- houwe." (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6