ROTTERDAMS HAVENTARIEF VERLAAGD GEEN OVERLEG MET AMSTERDAM EEN ZEILJACHT GESTOLEN DE RUNDERHORZELLARVE A. H. v. NIEUWKERK N.V. - K. Beekstraat 6 - Tel. 543 Beekensteinschelaan 10 Uw adres voor Complete Meutsileering HUMORHOEKJE B RAAD VAN ROTTERDAM De Burgemeester betoogt, dat de laatste cijfers over de havem beweging beangstigend zijn De soc.-democraten stemmen tegen Rotterdam, 26 Juli. In de avondver gadering werd de discussie omtrent het voorstel tot verlaging van de haventarieven voortgezet. De heer Kievit (S.D.A.P.) heeft er op ge wezen, dat de sociaal-democraten in liefde voor de haven voor de andere groepen niet onderdoen. Reeds jaren geleden hebben zij aangedrongen op de instelling van een com missie, die tot taak zou hebben na te gaan op welke wijze het stukgoederenverkeer kon worden bevorderd. Het bewijs, dat met dit voorstel oen poli tiek spel wordt gespeeld is wel, dat de tegenwoordige voorstanders toentertijd de bestrijders waren van de instelling dier commissie. Men heeft geen enkel bewijs bijgebracht voor het beweren, dat tariefs verlaging onder de tegenwoordige omstan digheden cenig nut kan hebben. Als de be wering waar was, dat de slechte gang van zaken in de Rotterdamsche haven veroor zaakt werd door de te hooge tarieven, dan zou het de andere havens met haar gunsti ger tarieven goed moeten gaan. Maar het stukgoedverkeer van Amsterdam liep terug in tegenstelling met Rotterdam, dat zijn stukgoedverkeer iets vooruit zag gaan, en dat niettegenstaande Arasterdam zijn tarie ven verlaagde. De achteruitgang is slechts te wijten aan do economische omstandig heden. Hoe wil men door tariefsverlaging het vervoer vergrooten Duitschland koopt niet; ertsen worden niet verscheept. Hoe kan tariefsverlaging daarin verandering brengen Volgens spreker wordt door dit voorstel slechts het eigenbelang der reeders en stuwadoors gediend. In plaats hiervan moet men samenwerking zoeken om tot op lossing der moeilijkheden te komen. De tariefsverlagers zouden moeten garandeeren, dat door die maatregelen meer verkeer in de haven komt. Kunnen zij dat niet, dan wordt door hun agitatie alleen het Rotter damsche belang geschaad, aangezien dan een psychologisch ongunstigen factor ge schapen wordt, aangezien de indruk geves tigd wordt dat Rotterdam duur is. Om daar over een oordeel te vellen, is het niet vol doende de tarieven te vergelijken, doch dan is een vergelijking van alle kosten nood zakelijk. Indien men dat doet, zal men tot de overtuiging komen, dat Rotterdam niet duur is. Ware dat wel zoo, dan zou Rotter dam nooit tot de ontwikkeling zijn gekomen, die hef. heeft meegemaakt. Spr. ontkent niet, dat er niet hier en daar iets aan de tarie ven veranderd zou moeten worden maar een algemeene verlaging als nu wordt voor gesteld is niet noodig. Tariefverlaging zal ongetwijfeld represaille maatregelen tenge volgfl hebben. Men heeft het gezien toon de particuliere ondernemers de tarieven voor het ertsvervoer hebben verlaagd, welke daad dadelijk een tegenactie in België ont ketend heeft. Als de gemeente dezen weg in slaat, zal een tarievenoorlog ontketend wor den die voor Rotterdam funeste gevolgen kan hebben. Men heeft er don oud-wethou- ier De Zeeuw een verwijt van gemaakt, dat de onderhandelingen met Amsterdam zijn afgebroken. Spr. wees er echter op, dat de afbreken der onderhandelingen eon gevolg is geweest var. de inmenging der Kamer van Koophandel, die een algemeene verlaging wenschte van 5.4 et. op 3 cent. Spr. wees er voorts op. dat slechts in overleg en samen werking verbetering is te verkrijgen, waar bij men de medewerking noodig heeft van de regeering. Eerst als blijken zou dat met Amsterdam niet tot overeenstemming kan worden gekomen, is het tijd een tariefver- laging door te zetten. Een andere kwestie is waar het geld voor deze verlaging gevonden moet wor den. In een commissievergadering heeft de heer v. d. Lugt reeds opgemerkt dat het bedrag te vinden zou zijn uit een nieuw loonsverlaging en een vermindering met 5 van de werkloozenuitkeeringen. Hier aan kunnen de sociaal-democraten geen me dewerking verlcenen. De heer H u d i g (V.-B.) heeft een warm pleidooi gehouden voor tariefsverlaging. Deze man uit de practijk achtte die veria ging noodzakelijk, niet om t-ot verhoogd ver keer te komen, doch om.te voorkomen dat men steeds meer terrein zou verliezen. De havenarbeiders hebeen in een offer van 7 lopnsverlaging tot een totaal van 600.000 bewilligd. Wat zouden deze menschen zeg gen, als de gemeente niet bereid zou worden gevonden voor de haven een offer te bren gen, dat- tweemaal zoo zwaar is. De heer De Zeeuw heeft hoofdzakelijk in het licht gesteld, dat aan dat voorstel de middelen tot dekking ontbreken. Het is dus duidelijk, dat voor 1932 de verlaging niet kan ingaan. Zoo zal aanneming -an dit voorstel niet meer betcckenen als de aan neming van een motie. Voor 1933 zullen de kosten misschien in de begrooting kunnen worden verwerkt, maar dan heeft dit voor- stél ook geen beteekenis en kan het best wachten tot men ook over de middelen tot dekking kan spreken. Spr. verdiept zich verder in dé geschiedenis, die zich met be trekking tot dat onderwerp gevormd heeft. De heer Nelemans (C!-H.) heeft ten slotte nog verklaard, dat zijn fractie aan het. voorstel steun zal verleenen. Daarop is de vergadering verdaagd. Rotterdam, 27 Juli. De gemeenteraad heeft in iijn zitting van gisteren de dis cussies omtrent het voorstel tot verlaging der havengcldtarieven voortgezet. De heer Baars (R.K.) heeft opgemerkt, dat niet gezegd mag worden, dat geen eer lijke bedoelingen aan het voorstel ten grondslag liggen. Van de voorstanders kan men niet beweren, dat het hun er om te doen zou zijn den reeders één millioen in den zak te steken. Hebben deze er niet toe meegewerkt de opcenten op de gemeente- fondsbelasling tot een tophoogte op te voe- waardoor toch de groote inkomens het meest getroffen worden. Het past den so ciaal-democraten nipt den voorstanders van dit voorstel er een verwijt van to maken, dat er geen dekking voor dit voorstel is aangegeven. Deze .fractie heeft nimmer haar steun verleend aan maatregelen, die noodig waren om evenwicht in de begroo ting te brengen. Wij weten hoe de oud-wet houder De Zeeuw de begrooting voor 1932 heeft achtergelaten. Ze was zoo ongedekt, dat men gevaar liep in conflict te komen met de voorschriften op de openbare zede lijkheid. De overwegingen, waarom spr. steun ver leent aan het voorstel komen niet voort uit de behoefte om verkiezingsbeloften in te lossen, evenmin doet 6pr. het op grond van een conclusie uit het statistisch materiaal, noch heeft hij er de verwachting van, dat het zal leiden tot een intensicven verkeer. Men moet bedenken, dat hot havenbedrijf geen monopolistisch karakter heeft, zooals de overige bedrijven, waar men alle vrij heid heeft de tarieven op te drijven. Het havenbedrijf i6 onderhevig aan concurren tie van binn- en buitenlandsche havens, die allen voor hetzelfde achterland werken. De cijfers wijzen uit, dat Rotterdam, in vergelijking met do andere havens terrein verliest. Volgens spr. kan dit mede veroor zaakt worden door het hooge haventarief. Vermindert men dit tarief, en blijkt, dat het geen gunstig resultaat heeft, dan heeft de raad althans zijn redelijken plicht ge daan. Spr. is tegen het plegen van overleg met andere havens. Er is niets van te verwach ten. Het nemen van represailles vreest spr. niet. Alle andere havens hebben de tarie ven reeds verlaagd, ook toen Rotterdam niet verlaagde. Het voorstel, hoewel spr. er zich over verheugt, stelt hem op twee pun ten teleur. Ten eerste, dat het geen termijn bevat waarop de verlaging zal ingaan en ten tweede dat er geen dekking is voor de mindere ontvangst» Spr. vraagt zeer drin gend, dat alles in het werk gesteld zal worden, om te bereiken, dat de verlaging nog 1 October zal ingaan en hij hoopt, dat men dan de dekking ervoor zal gevonden hebben. De Voorzitter heeft het voorstel met oen uitvoerige en aandachtig aangehoorde rede verdedigd. Allereerst haalde spr het een en ander op uit de geschiedenis der haventarieven. Sedert 1915 zijn deze tarie ven driemaal verhoogd. In 1923 werd be gonnen met de verlaging. De verhoogingen hadden het havengeld gebracht van 3.6 ct. op 6 ct. In 1923 werd het verminderd mei 10 waardoor het gebracht werd op 5.4 ct., welk tarief ook thans nog geldend is. In 1918 is met betrekking tot de haventa rieven aanraking gezocht met Amsterdam. Het ging toen om het maken van een af spraak om in de geldende tarieven geen wijziging te brengen, zonder vooraf met de andere partij overleg te plegen. Dit voor stel werd door den Rotterdamschen raad afgewezen, op de overweging, dat men zijn vrijheid wenschte te behouden. Spr. kwam vervolgens op eenige beschouwingen over de motie Kievit c.s. Voorop stelde spr. dat hij overleg met Amsterdam en andere ha vens nuttig en gewenscht acht. Met betrek king tot de dekking der mindere ontvang sten merkte spr. op, dat deze zeker zorg zal vorderen. De mate der moeilijkheden en het bedrag dat gedekt zal moeten worden hangen of van het tijdstip, waarop de ver laagde tarieven in werking zullen treden. Ook ten opzichte va" de dekking heeft men hier te doen met ctu normaal voorstel, dat geen politiek karakter draagt. Spr. stelt vervolgens in het licht, dat de landsregeering een eereschuld aan Rotter dam heeft in te lossen met betrekking tot de loodsgelden. Rotterdam heeft langen tijd den voorsprong gehad van een betere outil leering, maar gaandeweg zijn in Hamburg en Antwerpen de op dit gebied bestaande tekorten weggewerkt, zoodat deze havens voor het verwerken van massa goed thans even goed zijn ingericht als Rotterdam. De andere in de Maasdelta gelegen havens, doen Rotterdam en zeer bijzondere concur rentie aan door te wijzen op haar gunstige tarieven in tegenstelling met Rotterdam. De mogelijkheden dezer havens zijn echter zeer beperkt. Do groote concurrentie komt dan ook van Antwerpen en Hamburg. Indien rnen er dus al in zou slagen met Amsterdam lot over eenstemming te komen, dan heeft men slechts een zeer bescheiden stap gezet op den weg van overleg. De moeilijkste schre den liggen op het terrein der internatio nale samenwerking. Overigens ziet spr. geen reden, waarom Rotterdam afstand zou moeten doen van het voeren van een zelfstandige taricf6po- litiek. In afzienbaren tijd valt niet te ver wachten, dat er een regeling inzake de ha ventarieven gemaakt kan worden. Men be denke, dat Rotterdam zeer eenzijdig is ge oriënteerd, en daarom zich bezwaarlijk kan stellen op het standpunt dat hetzelfde ta rief zal moeten gelden tusschen Rotterdam en Amsterdam, dat nog zoovele andere wel vaartbronnen heeft. Daarbij verkeert Rot lerdam niet in de positie, dat zijn haven tot den top belast is en du6 eenige tijd van windstilte gewenscht is, om noodzakelijke uitbreidingen nog eenigen tijd op te schor ten. Integendeel: Rotterdam beschikt over overmatig groote terreinen die nog in ex ploitatie moeten worden genomen. De Waalhaven is nog niet geheel in exploitatie en hetzelfde geldt voor' de kort geleden ge reed gekomen Merwe- en Petroleumhaven. Onze -haven heeft er dus alle belang bij, dat in dezen tijd haar verkeer zooveel mogelijk constant blijft, om bij opleving van het verkeer, zoo spoedig mogelijk toe te nemen. De laat6tc cijfers over de havenbeweging zijn beangstigend. In de eerste vijf maanden van 1932 is het totale goederenverkeer, ver geleken bij dezelfde periode van 1931 terug- geloopen voor wat Antwerpen betreft met. 14.3 pet., voor Hamburg met 15.2 pet. en voor Rotterdam met niet minder dan 31.5 pet. Het in totaal terugloopende goederenver voer brengt andere havens cr toe maatre gelen te treffen, die niet alleen de strekking hebben zichzelf op de been te houden, doch die in hun uitwerking tevens een benadee ling van Rotterdam beteekenen. De grieven die Amsterdam heeft kan men gevoeglijk naast zich neerleggen. Ook de vrees, dat de Regecring het verlaagde ta rief niet zou goedkeuren, behoeft niet te bestaan, aangezien de lagere tarieven van Dordrecht en Schiedam evenmin bedenking hebben ondervonden. Het ligt niet in de bedoeling om vechttarieven in het leven te roepen. Dit voorstel kon niet worden beschouwd als de eerste stap in die richting. Rotter dam zal zich niet laten meeslepen in een dwazen concurrentiestrijd. Den heer Baars antwoordde 6pr., dat geen termijn van invoering kan worden genoemd maar men zal alles in het werk stellen om de invoering zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben. Er werd slecht6 kort gerepliceerd, hetgeen den sociaal-democraten de opmerking ont lokte, dat men zeker wa6 van het binnen halen van de buit. De motie-Kievit tot hot plegen van overleg met Amsterdam en het doorvoeren der verlaging nadat de middelen tot dek king zouden kunnen worden aangewezen werd verworpen met 25 tegen 14 stem men. Vóór stemden alleen de sociaal-demo craten en de heer Reuderink (C.P.). Het voorstel van B. en W. tot tariefsver laging werd aangenomen met 25 tegen 14 stemmen. Het havengeld voor binnenschepen wordt nu verlaagd met 9.1 dat voor zeeschepen komt neer op een algemeene reductie van circa I6V2 en daarboven een verder gaan de reductie van gemiddeld 13V2 voor stukgoed vervoerende lijnschepen. De datum van invoering zal nader door den Raad worden vastgesteld. De vermindering van inkomsten, uit dit voorstel voortvloeiend wordt geraamd op één millioen gulden. Een gevallen reus, de watertoren op het torroin van een der Bcrlijnsche gasfabrieken De Engelsche daders melden zich te Veere aan! Dinsdagavond hebben zich bij den bur gemeester van Veere twee personen aan gemeld, die per roeiboot aan wal waren gekomen en zeiden, zich aan diefstal van een jacht te hebben schuldig gemaakt. Het bleken te zijn de 32-jarige Edgar Lake, een Engelschman, en de 44-jarige Johan de Wit, een Zuid-Afrikaander van geboorte. Zij deelden mee, t.- Whitstalle (Kent) een jacht te hebben gestolen en met dit schip op avontuur te zijn gegaan. Zonder kom pas staken zij naar Oostende over en voe ren van daar in de richting van ons land. In liet Vorsche Gat gekomen, zagen zij Veere liggen en daar zij honger en dorst hadden, lieten zij het jacht in den steek en voeren met de roeiboot naar den wal. De burgemeester hield de beide mannen aan en bracht hen naar Middelburg over, waar zij op het politiebureau werden opge sloten, in afwachting van hun voorgelei ding voor den officier van justitie. Vandaag zou getracht worden het jacht alsnog op tc pikken en te Veere binnen te brengen. Nader meldt men ons: Het Engelschc jacht Lapwing, waarschijn lijk toebehoorend aan den heer Goldfield, te Whitstable, is te Veere binnengebracht. Verwijdering van de larve met behulp van haaknaald en pincet Voor de praktik te omslachtig In het „Berliner tierarztlichen Wochen- schrift" no. 12 jaargang 1932 vermeldt dr. G. Stiefhofer te Weihenstephan het resul taat van bovengenoemde methode over het jaar 1931 op een veestapel in de Beierscbe Alpen, waar de runderhorzel blijkbaar heel veel voorkomt. In samenwerking rnet Tier- zuchtinspector Zaubzer cn het hun beiden ter beschippig gestelde hulppersoncol wor den pieer dan 10.000 larven op bovengenoem de wijze onschadelijk gemaakt, zonder dat er ook maar één enkel geval van netel- roos of infectie optrad. Een voorafgaando desinfectie van de naald had niet plaats gevonden. De methode bestaat in het kort hierin, dat met de haaknaald het achterste gedeelte van de larve gedeeltelijk door do huidopening naar buiten wordt getrokken en daarna beetgepakt mot het pincet, om haar vervolgens zacht trekkende geleide lijk te verwijderen. In de meeste gevallen gelukt dit, zelfs bij vrij jonge larven en wanneer onverhoopt dc inhoud der larve na het harpoeneeren zich uitstort in de holte van do wormbuit, zoodat zij niet of slechts gedeeltelijk naar buitenkomt, dan ondervindt het gastdier hiervan volgens hem geen nadoelige gevolgen. Onaange naam of pijnlijk vinden *do dieren deze be handeling niet volgens verslaggever Als oorbeeld wordt aangehaald, dat een rund van IK jaar bezet met ongeveer 80 worm bulten, in het bijzijn van den eigenaar werd behandeld, zonder dat een tweede persoon noodig was om het dier te helpen vasthouden. Professor Dr. Peter te Hamburg staat echter nog al erg sceptisch tegenover deze behandelingsmethode en komt na een uit voerige beschouwing tot do gevolgtrekking, dat zij voor de praktijk niet is aan te be velen, voornamelijk in verband met het feit, dat vele dieren onrustig worden, zich dikwijls verzetten, terwijl gevallen van ab- scesvorming, netelroos en anaphylaxie daarna niet zijn uitgesloten. Ongetwijfeld is de methode van onscha del ijk maken der larven hetzij door aan snijden en uitdrukken der wormbuiten, dan wel door middel van harpoeneeren afdoen de. Een andere vraag is of deze methode inderdaad voor de praktijk geschikt is. Mijns inziens blijft ze altijd nog te omslach tig. Vooral in het vroege voorjaar in eenigs zins donkere stallen houdt het wegknippen van de haren cm de openingen in de worm- bulten lang op cn vandaar dat het vaak heclemaal niet gebeurt. Daarbij moet er kend worden, dat inderdaad zich wel eens onaangename complicaties voordoen na deze behandeling, hoofdzakelijk in den vorm van abscessen. Ditzelfde werd hier ook nog al eens waargenomen na de be ARRESTANT SPRINGT TE WATER. Met moeite van den dood gered. Zekere TI. v. O., een bekende van de po litie, werd reeds eenige dagen gezocht, om dat hij verdacht werd van diefstal. Dins dagmiddag signaleerden veldwachters uit Vaasscn cn Ernst hem in de omgeving van het. Apeldoornsche kanaal, waarna -hel ge lukte den man te arresteeren. Tijdens zijn overbrenging echter rukte de arrestant zich los en sprong in het ter plaatse zeer diepe kanaal. Een veldwachter 6prong gekleed te water en wist met behulp van toege snelde schippers den vluchteling op liet droge tc brengen. Dc man was reeds be wusteloos, doch een toevallig passeerende dokter slaagde er na geruimen tijd in de levensgeesten weer op te wekken. Van O. werd per auto naar liet ziekenhuis te Apel doorn vervoerd. HAGELSCHADE. In verband met de groote schade, die Za terdagmiddag te IToogezand door hagelslag aan verschillende kweekerijen en aan veld gewassen is toegebracht., is een steuncom- missie gevormd onder leiding van den com missaris der Koningin; verder maken daar van deel uit de gemeentebesturen van Hoo- gezand en van Sappemeer, de Veenkolo niale Boerenbond, het Plaatselijk Nut te Hoogezand—Sappemeer, de Ilandelsveroeni- ginn aldaar, vertegenwoordigers van land en tuinbouw, enz. Voorloopige maatregelen zijn getroffen tot opneming van de schade, die in de dui zenden bedraagt. handeling met de bekende staafjes van prof. Spann. De laatste jaren heb ik mij bezig gehou den mot het zoeken naar een voor de prak tijk eonvoudige behandoling, die door ei ken veehouder gemakkelijk kan worden toegepast, daarbij goedkoop is en voor het gastdier geen schadelijke gevolgen heeft. Een groot aantal proeven zijn genomen op verschillende veestapels steeds met vloei bare middelen. Uit den aard der zaak kan men met een dergelijk middel dat flink in de huid dringt de larven reeds bereiken als ze nog heel jong zijn.En hieraan is een groot voordeel verbonden. Voordat de dieren er nog schadelijke gevolgen van on dervinden is het mogelijk de larven te doo- den. De vraag was nu nog hoe vaak moet deze behandeling toegepast worden wil men er voldoendo resultaat mede bereiken. Aanvankelijk was ik van meening dat met één keer per maand behandelen te begin nen medio Januari volstaan kon worden. Dit nu is gebleken niet juist te zijn. Om de 14 dagen minstens dienen de dieren op den rug flink ingedreven tc worden, wat wei nig tijd vereischt, tot het einde van den staltijd cn mochten er zich daarna nog lar ven ontwikkolen, dan behoort de behan deling nog een6 herhaald te worden. Wan neer de tormijn langer gonomon wordt, dan kunnen in het vroege voorjaar telkens weer een aantal larven tot ontwikkoling komen, die na éénmaal behandelen slochts gedeeltelijk bezwijken. In het algemeen Kan gezegd worden dat hoe grootor de larven zijn, met des to korter tusschonpoozen de behandeling noodig is. Zoo werden in do maanden April, Mei en Juni door mij op verschillende boerderijen pinken cn vaar zen behandeld bezet met wormbuiten in het laatste, stadium, van ontwikkeling, zoo dat ik er zeker van was, dat ccne behan deling met horzelzajf geen resultaat zou hebben. Deze dieren werden in een week om den anderen dag flink ingewrevon met het ge volg dat alle larven bezweken, hetgeen ge paard ging met het invallen en wegslinken der wormbuiten. Aan deze behandeling zijn de volgende voordeelen verbonden: le. Do haren behoeven niet te worden weggeknipt. 2e. Het middel wordt met de volle hand op den rug ingewreven, zoodat in een kwar tier tijds 8 tot 10 runderen behandeld kun nen worden. 3e. De dieren verzetten zich niet het minst tegen de behandeling. 4e. Het middel is goedkoop en onscha delijk voor de te behandelen dieren. Utrecht. DR. H. 'T HOEN. VERHOOGING VAN HET ZWITSERSCH INVOERRECHT OP AARDAPPELEN. Blijkens mededceling van H.M.'s Gezant to Bern wordt het Zwitsersche invoerrecht op aardappelen met ingang van 1 Augus tus verhoogd met 2 francs per 100 K.G. Deze verhooging is noodig geacht omdat de vooruitzichten van den binnenlandschen oogst gunstig zijn. Onze Etalages zün steeds de moeite van het bezichtigen waard. Zoo ook thans! Hij „Ik geloof niet dat geld een huwelijk gelukkig maakt, jij Zij„Nee, maai- het vergoedt een onge lukkig huwelijk." (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6