SisA BAND Vrijdag 29 Juli 1932 AMEPSFQOMTSCH DAGBLAD .DE EEMLANDER* 31e Jaargang No. 25 TWEEDE BLAD UIT DE STAATSCOURANT VERDUISTERING 12000 VAN KAMERS VOOR CRISIS PACHTZAKEN ONRUSTIGE WERKLOOZEN IN DEN HAAG MAISON DE JAGER DE HAAGSCHE JUWEELEN DIEFSTAL tusschen BLUE BAND en andere soorten, doch een zeer groot verschil in kwaliteit. Versch gekarnd met 257"® allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole. Fortinbras' Toovermacht Consulaten. Bij K. B. is liet vice-consulaat der Neder landen te Brake opgeheven. Bij K. B. is de heer J. Risseeuw benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Frank fort a/M. Eervol ontslagen mevrouw K. G. Groen— Brouwer als adjunct-commies bij de Rijks verzekeringsbank. Bij beschikking van den minister van Defensie is de kapitein-luitenant ter zee J. E. Meyer Ranneft den 3 Augustus ge plaatst bij de marinekazerne te Amsterdam en zijn de luitenants ter zee der 3e klasse J. A. Agelink van Rentergem, J. N. J. van der Mey, H. M. L. F. E. van Oostrom Coe- de, dienende bij de ondcrzeedienstkazerne te Willemsoord, J. J. C. Korthals Altes, jhr. J. H. W. E. Laman Trip en J. Metz dienendo bij het vliegkamp de Kooy, den 1 Augustus 1932 ter beschikking gesteld. Zeedienst. Bij beschikking van den Minister van Defensie zijn de volgende mutatiën gelast: met 29 Juli 1932: de luitenant ter ze* der 2e klasse C. de Booy en de officier van den raarinestoomvaartdienst der 2e klasse A. Go vers zijn geplaatst bij de onderzecdienst- kazerne te Willemsoord; met ingang van 1 Augustus: de luitenant ter zee der 2e klasse D. Gestel is geplaatst bij de marinekazerne te Amsterdam; met 10 Augustus: de luitenant ter zee der 2e kl. D. L. van Elk is geplaatst bij de ma rinekazerne te Willemsoord; met 12 Augustus: de kapitein der mari niers J. J. A. Keuchenius, de le luitenants der mariniers P. J. van der Ende en H. Lieftinck zijn geplaatst bij de marineka zerne te Willemsoord; met 15 Augustus: de luitenant ter zee der 2e klasse S. A. L. Honoré Naber is ge plaatst bij de marinekazerne to Willems oord; met, 22 Augustus: de luitenant er zee der 2e klasse C. Hendrikse is geplaatst bij de marinekazerne te Willemsoord; met 24 Augustus: de luitenant ter zee der 2e klasse B. C. uit de Bos is geplaatst bij de onderzeedienstkazerne te Willemsoord: de officier van de marinestoomvaartdienst I der 2e klasse M. A. W. Bos is geplaatst te Roterdam. Rijksverzekeringsbank. Bij Kon. besluit is eervol ontslagen mevr. K. G. Groen—Brouwer alê adjunct-commies J bij de Rijksverzekeringsbank. BERUCHTE AUTO-BANDIETEN. Gisteren heeft de Rechtbank in Den Bosch uitspraak gedaan tegen den 24-ja- rigen H. L. uit Hilversum, een ontvluchten psychopaath, thans gedetineerd en tegen L. de V. uit Amsterdam, kantoorbediende, eveneens gedetineerd. Zij pleegden tc 0eg6t geest en elders diefstallen van auto's. L. werd wegens poging tot doodslag (hij loste bij zijn poging om te ontvluchten een revolverschot op den veldwachter H. Hen driks) en diefstal tweemaal gepleegd, ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De eisch luidde wegens diefstal tweemaal ge pleegd, twee jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest en wegens poging tot doodslag een jaar en ze6 maanden gevan genisstraf. De V. werd van de ten laste ge legde heling in den verkoop der gestolen auto's vrijgesproken. Elke controle ontbrak! Rotterdam, 23 Juli. Voor de Rotter- damsche rechtbank heeft terechtgestaan de 32-jarige kantoorbediende T. P. v. d. D gedetineerd, die zich schuldig gemaakt had aan verduistering in dienstbetrekking. Ver dachte heeft allerlei frauduleuze handelin gen verricht, tengevolge waarvan een be drag van 12.000 in zijn zak is terechtge komen in plaats van in de kas van zijn pa troon. Verdachte legde een volledige be kentenis af. Uit het getuigenverhoor blijkt, dat het verdachte wel zeer gemakkelijk ge maakt werd om verduistering tc plegen, aangezien elke controle ontbrak. Daardoor is het dan ook mogelijk geworden, dat ver dachte gedurende 4 jaren zijn verduiste ringen kon voortzetten en ten slotte zich zelf bij de politie heeft aangemeld, toen hij geen gat meer zag. Het O.M. waargenomen door mr. J. C. V. Meischke wilde er rekening mee houden dat het verdachte door gebrek aan con trole heel gemakkelijk is gemaakt. Maar in elk geval heeft hij een ergerlijk misbruik van vertrouwen gemaakt. Verdachte was niet gehuwd en het belangrijke bedrag, dat hij verduisterd heeft, heeft hij alleen voor zijn plezier uitgegeven. Het O.M. vindt dan ook weinig verzachtende omstandigheden en het eischt 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. H. Bavinck pleitte cle mentie. Uitspraak 30 Juli. BIJ HET OVERSTEKEN GEGREPEN. Woensdagavond circa zeven uur werd de slager H. C. Winkels uit Dieren te Elle- com door een auto aangereden, toen hij per fiets, achter een stilstaande kar om, den-Rijksweg wilde oversteken. Met een'gc- compliceerdo beenbreuk, een gebroken heupbeen en eenige gebroken ribben bleef hij met een hoofdwond en vermoedelijk een hersenschudding, liggen. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het ziekenhuis te Velp vervoerd. De auto sloeg tengevolge van het krachtige remmen om en werd zwaar beschadigd. Den bestuurder treft geen schuld. De Minister beantwoordt de vragen van den heer Mendels De minister van justitie heeft op de be kende vragen van den heer Mendels o.ra. geantwoord: Ten einde, voor het geval het ontworp- Crisispachtwet 1932 door do Eerste Kamer mocht worden aanvaard en door de Kroon bekrachtigd, de uitvoering der wet onver wijld zou kunnen plaats vinden, heeft de minister van economische zaken cn arbeid, op verzoek van den ondergeteekende, zich reeds op 19 Mei j.l. gewend lot de colleges van Gedep. Staten, die ingevolge art. 5 der wet over de samenstelling der Kamers voor crisispachtzaken moeten worden gehoord. Toen de inwerkingtreding der wet werd bepaald op 1 -Juli 1932, was de verwachting niet ongegrond, dat deze Kamers zouden zijn samengesteld tegen den lijd, waarop de kantonrechter partijen naar de Kamer zou verwijzen, althans dat de samenstel ling zeer kort daarop haar beslag zou kun nen hebben verkregen. Middelerwijl kon dan de kantonrechter trachten een voor beide partijen aannemelijke regeling te be werkstelligen (art. 4). Echter houdt de,sa menstelling der Kamers langer op dan aan vankelijk werd voorzien. Ten einde de afdoening zooveel doenlijk te bespoedigen, geschiedt de benoeming der leden van de Kamers voor Crisispachtza ken provincj#6gewijze, d. w. z., dat voor de kantongerechten in een provincie de leden worden benoemd zoodra een bruikbare voordracht van Gedeputeerde Staten voor handen is, dus zonder dat wordt gewacht op de voordrachten der andere colleges van Gedeputeerden. Ook overigens wordt spoed betracht. UITVOER VAN FRUIT NAAR FRANKRIJK. Een commissie ingesteld. De minister van economische zaken en arbeid heeft- lo. ingesteld een commissie voor den uit voer naar Frankrijk van fruit; 2o. benoemd tot leden van die commissie de hoeren: 1. C. Minnaar, tc Kruiningcn; 2. mr. L. Niemöller, te 's-Gravenhage; 3. dr. J. M. Rieraens, te Naaldwijk; 4. F. V. Val- star, te 's-Gravenhage; 5. C. Zwaan, te Rot terdam; 3o. aangewezen als voorzitter van die commissie den heer dr. J. M. Riemens, rijks- tuinbouwconsulent te Naaldwijk. IS VERVROEGING DER VACANTIE WENSCHELIJK? Ih de laatste aflevering van „Gezin en School" in het vorig jaar kwam de heer L. Cohen, ten aanzien van de vraag of het ge- wenscht is de zomervacantie te vervroegen tot de conclusie, dat het aanbeveling ver dient den staart van Augustus te doen ver vangen door den kop van Juli. Thans heeft de directeur van het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt dit vraagstuk in „Hemel en Dampkring" nader besproken. Hij komt daarbij tot de conclusie, dat van bedoelde vervroeging bet Oosten van ons land wei nig zou profiteeren cn dat zij voor het Zuid-Oosten van ons land geen voordcel oplevert. Maar voor het grootste gedeelte van ons land geeft een vervroeging van de vacantie met tien dagen in normale om- standighoden bïter vacantieweer. Fietsende verschalkten zij de politie voor het Binnenhof Agent krijgt een vuistslag *s-G ravenhage, 28 Juli. Vanochtend reden per fiets over het Binnenhof een paar honderd werkloozen, die anders, demon- streerendc, niet tot het Binnenhof worden toegelaten, maar blijkbaar een oogenblik aan de aandacht der politie ontsnapt wa ren. Ook anderen voegden zich bij de fiets rijders, zoodat later op den ochtend de toe gangswegen tot het Binnenhof moesten worden afgezet. Vanmiddag was op de Prinsengracht een demonstratie op touw gezet, waarvoor geen vergunning was verleend. Toen men toch wilde deraoDstreeren, heeft de politie een groep uiteengejaagd, nadat de straten, die naar de binnenstad leiden, waren afgezet. De werkloozen verspreidden zich met het gevolg, dat het ook op andere punten der stad onrustig werd. Eén der demonstranten op de Prinsegracht geraakte slaags met een agent van politie, dien hij een vuist slag op een oor gaf. Ilij werd onmiddellijk gegrepen en onder verzet naar het bureau Prinsestraat gebracht, waar hij bleek tc zijn de 22-jarige W. L. In de omgeving van de Prinscgracht bleef het nog eenigen tijd rumoerig. KUNSTGEBIT INGESLIKT. De moeite om het weer kwijt te raken. De heer A. v. V., te Someren 6likte on der het eten zijn kunstgebit in van vier tanden. De huisdokter zond hem direct naar een specialist in Eindhoven; deze verwees hem* Iret gasthuis-irr Helmond, wijl do tanden in de keel vastzaten. Daar kan men hem ook niet helpen cn verwees den man, naar de Rijksklinieken te Utrecht, waar men zich niet aan een operatie waag de. Ten 6lote heeft men den man toch in het academisch ziekenhuis geopereerd en zijn de tanden verwijderd. De toestand van den man is redelijk. („Msb.") LUNCHROOM H.V. d. PAVERT LANCESTRAAT 56. TEL. 115 Voor de Vacantiedagen Amersf. Janhagel. Botersprits. Diverse soorten koekjes. Een gewezen huisknecht gearresteerd 's-Gravenhage, 2S Juli. Omtrent den belangrijken juweelendiefstal, ten nadcele van dr. ir. Philips in 't flatgebouw aan de Van Hogcnboucklaan vernemen wij, dat de politie er in geslaagd is den vermoede- lijkcn dader te arresteeren.. In ons bericht van gisteren werd er reeds op gewezen, dat de dader iemand moest zijn, die met de plaatselijke omstandighe den, zoowel van de flat als van de appar tementen van de familie Philips zeer goed op dc hoogte was. Iemand, die niet tot in kleinigheden op de hoogte was van do in richting der vertrekken, zou dezen diefstal nooit zóó gemakkelijk hebben kunnen uit voeren. In deze richting hoeft dc politie dan ook. aanstonds haar onderzoek geleid en zich aanvankelijk beperkt tot den uit der zaak kleinen kring van personen, die geacht konden worden geheel van deze bijzonder heden op de hoogte te zijn. Reeds Zondagavond beschikte de politie over zoodanige gegevens, dat zij meende te moeten overgaan tot do arrestatie van den gewezen huisknecht van dr. Ph., die ccnige maanden geleden uit dien6 dienst ontslagen was. De aandacht van de politie werd op dezen man gevestigd door dr. Phi lips zelf. Zondagavond laat, omstreeks half 12, is deze man, een Oostenrijker van origine, 28 jaar oud, genaamd D., op straat gearres teerd, juist toen hij zijn woning wilde bin nen gaan. Nog dienzelfden nacht is hij door com-i missaris Kramer aan een verhoor onder worpen. Ilij ontkende echter zeer stellig iets met den diefstal to maken te hebben. Over de aanwijzingen, welko do politie Tegen den aangehoudene heeft, worden voorloopig, in het belang van het onder zoek, geen mcdedeelingen gedaan. Wèl kon men ons medcdeelen, dat hij geen alibi heeft voor de uren, in welke de diefstal gepleegd is. Daarbij is. hij vrijwel do eeni ge, die in staat geweest is een duplicaat sleutel tc laten maken. D. is in het hoofdbureau van politie in verzekerde bewaring gesteld. *hcrtj o&fijd psA fuiysdr^fuilc^ De rechtvaardige, op zijn geweten vertrou wende, kan niet ongelukkig zijn. naar het Engelsch van William Locke door J. E d. B. K. 34 Toen barstte ze natuurlijk in tranen uit. Bigourdin, niet gewend aan vrouwentra nen, woelde met de vingers over zijn hoofd en zou zijn haar hebben uitgetrokken als het langer was geweest. U begrijpt het niet, mon oncle, snikte ze met gebogen hoofd. Mijn moeder alleen kan mij raad geven. Ik wil mijn moeder spreken. Bigourdin sloeg zijn armen om dc tenge re schouders van liet meisje. Je moeder, mijn arme kleine Félise, ziet niemand. Ze lichtte haar hoofd op en zei driftig: ze ziet mijn vader. Waarom zou ze mij niet willen zien? Tiens, tiens mijn kleine Félise, zei Bigourdin op vertroost enden toon, daar is niets geen reden om je moeder te raadplegen. En je vader en je moeder hebben al lang geleden uitgemaakt, dat je met Lucien zoudt trouwen. Geloof je, dat ik iets zou doen wat zij niet goed vonden? Lang geleden is niet nu, snikte Félise. Ik moet mijn moeder spreken. Met zijn rug naar haar toegekeerd en geagiteerd met de vingers knippend, mom pelde hij binnensmonds: Wel allemachtig! Hij was de goedhartigste man van de wereld, maar hij kon niet verdragen dat zijn levensplan verijdeld werd. Sedert jaren had hij uitgezien naar deze verbintenis met de Viriot's. Persoonlijk won hij er niets bij, integendeel, hij verloor Félise en honderd duizend francs. Maar hij had er zijn hart op gezet en dat hadden de Viriots ook. Naar hen toegaan cn zeggen: Mijn nichtje weigert met je zoon tc trouwen, zou een zweepslag in hun gezicht zijn. Zijn falen om een jong meisje de goe de, geijkte gevoelens in te prenten, zou hem kwaad doen in de oogen van de gemeente. Het deed hem pijn dat hij haar niet vol deed en dat ze naar haar moeder verlang de. En er was geen sprake van dat ze naar haar moeder kon gaan. Maar, goede hemel, zei hij wat heb je te gen Lucien? Waarop ze weer van voren af aan begon nen. Ze had Lucien niet lief. Ze wilde niet met hem trouwen, enz. Dan zal je als een oude juffrouw ster ven, zei Bigourdin. Een oude juffrouw! Stel je voor. "t Zou verschrikkelijk zijn. Félise trok smalend haar neusje voor zulke vrccsclijkheden op. In wanhoop vroeg Bigourdin wat hij aan de Viriots moest zeggen. De waarheid, zei Félise. Maar wat was dc waarheid? Vertel mij nu eens, mijn kleine Félise. zei hij vriendelijk, is er soms iemand an ders? Toen werd Félise hevig verontwaardigd en versloeg den armen man totaal. Zij liet hem voelen dat zij een welopgevoed jong meisje was en dat ze niet gewoon was zich te gedragen als een keukenmeid. Het was wreed en bclcedigcnd om haar een gehei me liefdesgeschiedenis aan te wrijven. En Bigourdin, die hiervan overtuigd was, gaf haar gelijk om zoo boos te zijn. En weer trachtte hij aan zijn korte haren te trekken van schrik over haar bcleedigd vrouwelijk gevoel.. De duif met zachte oogjes was ver anderd in een boozen arend. Een man slim mer van aard zou dat hevig protesteeren van het jonge meisje verdacht zijn voorge komen. Echt vrouwelijk trachtte ze hem nog meer te overtuigen. Mon oncle, ik houd van u met heel mijn hart, maar u bent een man. u begrijpt het niet. Dat is volkomen waar, zei hij. En ziet u. er is maar één menscli, aan wie ik het uit kan leggen, cn dat is mijn moeder. En zoo trok zij de vicieuze kleine cirkel toe. En weer wandelde Bigourdin, zijn machteloosheid voelend, rnet zijn rug naar haar toegekeerd, door dc kamer cn stootte gesmoorde verw cnschingen uit, wat man nen, die zorgen hebben, zoo opluchten kan. Maar nu ging ze naar hem toe, sloeg haar arm om zijn breede gestalte cn legde haar hoofdje tegen zijn arm. Ik voel me erg ongelukkig, weet u? Dat was een mes, dat in het hart van den braven kerel gestoken werd. Ilij drukte haar vast tegen zich aan, heftig protestee- rend. Hij wilde niet dat ze zich ongelukkig voelde. Eerder sloeg hij zich het hoofd af. Hij wilde alles doen, maar zijn Fransche voorzichtigheid gedoogde niet. dat hij den Viriots de bons gaf; alles wilde hij doen om de kleur weer op haar blcekc wangen terug te krijgen. Opeens had hij een ingeving, die zijn ge zicht deed gloeien cn hem vroolijk lachend tegen haar deed zeggen: Je moeder kun je niet zien, maar daar is je goede tante Clothilde. Zij zal een twee de moeder voor je zijn. Zc is zoo'n vrome, sympathieke vrouw. Je kunt haar al je be zwaren vertellen. Ze heeft een regiment dochters uitgehuwelijkt. Ze begrijpt alles van jonge meisjes. Jo bent moe, je bent ziek. Je moet een kleine vacantie hebben. Ga nu voor een maand bij haar logcercn en als je weer hier bent, zullen we eens zien wat er met Lucien moet gebeuren. Ik zal haar dadelijk schrijven. En zonder op haar zacht: Bien, mon oncle, te wachten, ging hij naar zijn kan toor, waar hij al het schrijfgereedschap, dat den salon ontsieren zou, kon vinden, en begon tc schrijven. Fclise, alleen gelaten, stond een paar mi nuten rnet gefronst voorhoofd te peinzen en toen met een gebaar van fatalistische berusting, ging ze naar de keuken, waar vele ganzenlevers gekookt werden. In den gang kwam ze Martin tegen met een be zending porccleinen potjes. Maar zc liep hem koel voorbij cn den heelcn dag spi-ak ze geen twee woorden met hem. Onderwijl zat Bigourdin met een vrien delijk gezicht te zwoegen over zijn brief aan zijn zuster Clothilde, een welvarende, gefortuneerde weduwe, die in Chartrcs woonde. Ze hadden elkaar, dat is waar, In twaalf jaar niet ontmoet en zij had Félise maar eens gezien, maar de Franschen heb ben veel familiezwak, vooral als er van hu welijk sprake is, cn hij twijfelde er me: aan of ze zou hem telegrafeeren, nu hij ge vraagd had, of ze Félise onder haar hoede wilde nemen, 'i Was werkelijk een inge ving geweest, 't Was een oplossing van de moeilijkheden. De Viriots hadden te groote haast gemaakt en daar was Félise van ge schrokken. Een maand was een he,'J.o tijd. Clothilde was een vrouw van ondervin ding, met tact cn gezond verstand. Zij zou Félise wel in de goede plooi krijgen. En al6 haar dit niet gelukte, wel, dat was hij er toch ook de man niet voor om zijn kleine Félise tegen haar zin te laten trouwen. In elk geval had hij een maand den tijd. En nadat hij het geval in den breede had uitgelegd, bracht hij den belangrijken brief naar Postes et Télégraphes en terug ko mende ging hij naar den winkel van de respectabele Madam Chauvet, die met haar twee bejaarde dochters kruisbeelden en ro zenkransen en stichtelijke boeken en kaar sen verkocht. En na een lang beleefd ge sprek verzocht hij Madame Chauvet om ter wille van dc oude vriendschap tegen vergoeding van onkosten en een honora rium van twintig francs, Félise van Bran- lóme naar Charfres te brengen, bij haar tante Madame Clothilde. HOOFDSTUK XI. Madame Robineau was lang en hoekig; ze had zeer dunne lippen en ze was zeer vi'oom en. voor zoover ze nog in de maat schappij verkeerde, ging zc het liefst om met lange hoekige dames, die dunne lip pen hadden cn zeer vroom waren en die tot hetzelfde wereldlijke zustergcnootschap behoorden. Tante Clothilde had een regiment doch ters, wel vier, uitgehuwelijkt. Dat was heel gemakkelijk gegaan; zij zelve zou elk mis baksel van een man hebben getrouwd, om maar niet te hoeven tc blijven in zoo'n sombere, saaie omgeving. (Wordt yervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5