PER FIETS ER OP UIT! HOE DE A.N.W.B. ER THANS VOOR STAAT IN MASSA'S SLIJTERIJ COMPOTESCHALEN Onze Postvliegers onderweg N.V. HANDELMIJ. „DE VELUWE" NIEUW PARIJS LANGESTRAAT 35 KRISTAL BIJKANTOOR Amersfoortsch Dagblad SOESTERWEG 107 Aan het 49stc Jaarverslag van het bestuur van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Ne derland, uitgebracht in de Jaarlijksche Alge meen vergadering te Apeldoorn, die van daag gehouden wordt, ontleenen wij het.vol- gende: Het vorig jaarverslag besloot met de op wekking, om, ondanks malaise, mede te wer ken aan het bereiken van een mijlpaal in de Bondsgcschiedenis: de 100.000 leden. Thans zijn wij een jaar verder en het is begrijpelijk, dat gij u afvraagt: Hoe staat on ze A.N.W.B. er nu voor? Want in het jaar, dat heenging, verergerde de „malaisemerk baar tot een hevige economische crisis, zoo als de wereldgeschiedenis er slechts weinig of geen kent. Onder die omstandigheden zag ook de A. N.W.B. menig lid heengaan, dat jarenlang het Bondsinsigne met trots gedragen had; talrijk waren degenen, die bij gebrek aan inkomsten hun steun aan 't Bondswerk moesten onttrekken, al deden zij dat dan ook gewoonlijk met de sympathieke toevoe ging: „Zoodra ik kèn, kom ik weer terug." Velen ook, wier inkomen nog onaangetast bleef, bedankten voor tal van lidmaatschap pen uit gerechtvaardigde of overdreven voorzichtigheid. Hen allen moeten wij voor- loopig als lid missen; in plaats van te kun nen optrekken naar den mijlpaal der 100.000 leden, hebben wij allereerst de door den cri- sisstorm geslagen gaten moeten stoppen. Het behoeft u dus niet te verwonderen, noch teleur te stellen, dat de 100.000 leden voorloopig nog een toekomstbeeld moeten blijven. Het is ons gelukt, de opengevallen plaatsen te doen vullen; zelfs groeide ons ledental ook in dit crisisjaar tenslotte toch nog van 88.583 op 1 Juni 1931 tot 92.912 op 1 Juni 1932. Dat er toch nog groei te constateeren valt, is hoopvol; er blijkt uit, dat ook in moeilijke tijden als die, welke wij beleven, het Bonds werk menigeen tot geestdrift kan brengen en tot steunverleening kan bewegen. De Bondswandclweg door N.-Brabant werd herzien, een verbinding met wandel wegen op Belgisch gebied tot stand gebracht en een nieuwe wandelweg door Drenthe af gebakend; van beide verschenen beschrijvin gen en kaarten. Boekjes over Alkmaar en omgeving, Zuid-Limburg, de Wadden-Eilan den, Zeeland, rijwielpadkaarten van Velu- we, Gooi en Twenthe, een lijst van kampeer terreinen en een lijst van landgoederen, waar gewandeld mag worden, completeer den het zeer vele, dat de A.N.W.B. eerder al in 't licht gaf ter bevordering van 't bin- nenlandsch toerisme. Andere uitgaven zijn in bewerking; er wordt naar gestreefd, dat wij voor iederen vorm van toerisme, wat Nederland betreft, gidsen en kaarten zullen kunnen leveren, die het reizen vergemakke lijken en het genot daarvan verhoogen. Aldus bevordert de A.N.W.B. het binnen- landsch toerisme daadwerkelijk, zonder pro paganda tegen bezoeken aan 't buitenland, omdat beide soorten van toerisme ideëele voordeelen hebben, welke niet in nuchtere cijfers zijn aan te toonen. De A.N.WJ3.-tochten. In het vorig jaarverslag werd melding ge maakt van een nieuw verschijnsel op ons arbeidsveld, n.l. de sterk toenemende be langstelling voor onze tochten. In het af ge- loopen jaar is deze belangstelling weer zeer voldoende geweest; de Rondwandeling door het Gooi had 443 deelnemen, die door N.O.- Utrecht 795, de rijwiel rondrit door de duin streken 311, die door Utrecht 202, die door België 104. De 1000 K.M.-rit per auto of mo tor door Duitsehland telde 212 deelnemers, de Rondrit te paard 77. In 't jaar 1932 werden de hiervoor vennel- de rondwandelingen en rondritten uitge schreven, voorts een rijwielrondrit door West-Duitschland en een 1000 K.M.-rit per auto of motor door België, Luxemburg en Duitsehland. De algemeene indruk is, dat dit soort toch ten zeer in den smaak valt; ze hebben niet de nadeelen van een gezamenlijken tocht en toch de voordeelen van een geheel voorbereide excursie; men wandelt of rijdt als het ware onder onzichtbare leiding. Ook de plaquette als belooning is voor velen een attractie, terwijl het ontbreken van alles wat naar een wedstrijd zweemt den rustigen toerist aangenaam moet zijn. Reisinlichtlngen. Bij den reisinlichtingendients valt nog ieder jaar en op ieder gebied een belangrijke uitbreiding der werkzaamheden te consta teeren. Langzamerhand blijkt de A.N.W.B. als inlichtingsburcau een reputatie te krij gen, die maakt, dat de informaties zich wel eens buiten de grenzen van het toerisme, nauw genomen, uitstrekken, maar die er moeilijk van te scheiden zijn. Het werk van den inlichtingendienst om vatte in het jaar 1931 pl.m. 27.000 inlichtin gen, tegenover in 1930 pl.m. 16.000, terwijl in de eerste vier maanden van 1932 reeds 30 pCt. meer inlichtingen gevraagd en beant woord werden dan in de eerste vier maan den van 1931: de periode 1 Juni 19311 Juni 1932 leverde een totaal van 2.7.531 inlichtin gen op, tegen 19.000 in de overeenkomstige periode 1930—1931. Internationaal verkeer. De tijdsomstandigheden zijn oorzaak, dat het internationale verkeer tal van belemme ringen ondervindt, eensdeels voortvloeiend uit de opgetrokken tariefmuren, de rechten op benzine e.d., andersdeels een gevolg van Eenige grepen uit het 49ste jaarver slag. Nog geen 100.000 leden be; reiktmaar gestadige groei. De auto als meer en meer gebruikelijk verkeersmiddel. protectonistische maatregelen ter bescher ming van 't eigen autoverkeer, het spoor wegverkeer, enz. Ondanks tal van nieuwe maatregelen en voorschriften, welke onze aandacht vroegen, bleef het internationaal verkeer per auto toenemen, niet alleen in de kringen onzer leden, doch algemeen. Tegen over de 62.339 grcnsdocumentcn, afgegeven in 1930, staan er 74.683 in 1931 benevens 27.7S3 internationale autobewijzen (een in- tusschen ingesteld document) of totaal 102.16G stuks. Voor de eerste maal overschre den wij dus op dit gebied de 100.000 stuks! In 1932 heeft zich nog een lichte stijging gemanifesteerd; in de maanden Januari t.m. Mei werden 36.331 grensdocumenten afgege ven tegenover 33.495 in hetzelfde tijdvak van 1932. Over 1931 was de stijging dus 20 pCt. vergeleken bij 1930; dc eerste maanden van 1932 geven een geringe toename van 9 pCt. vergeleken bij 1931. Deze cijfers, waarin stijging zit, bewijzen, dat de auto zich handhaaft als internatio naal vervoermiddel. Voor de groote meerder heid der gebruikers is de auto geen luxe meer, maar noodzakelijk vervoermiddel; daaruit is te verklaren, dat, ondanks de cri sis, geen verminderd gebruik is te consta teeren. Watertoerisme. Uit de door het Bureau voor Watertoeris me ontvangen talrijke aanvragen om inlich tingen, viel weder af te leiden, dat het ma ken van watertochten naar en in het buiten land is toegenomen en dat deze tochten niet aleen per motor- of zeiljacht plaats hebben, maar ook met roeivaartuigen en kano's. Vooral de kanotochten, die ook ondernomen worden op riviertjes, aan welke men vroe ger geen aandacht besteedde, vergden nieu we studie. Ook voor dc binncnlandsche kanotochten geldt dit; daar interesseert men zich eveneens voor wateren, waarover tot heden in 't geheel geen gegevens hestonden; immers, per kano is vrijwel elk water te bevaren. In het verslagjaar werden pl.m. 1200 in lichtingen op watertoeristisch gebied ver strekt, n.l. ruim 250 schriftelijke inlchtingen over Watertoerisme in het algemeen; 225 watertochten in Nederland; 56 watertochten in Duitsehland; 14 watertochten in Frank rijk; 21 watertochten in België, terwijl aan 25 vreemdelingen inlichtingen werden ver strekt. Het aantal mondeling verstrekte in lichtingen bedroeg ongeveer 600. Dc uitgaven op watertoeristisch gebied werden weder met verscheidene nieuwe kaarten en gidsen uitgebreid, zoodat vrijwel het geheele voor watertoeristcn bevaarbare gebied in ons land thans in kaart- of gids- vorin bewerkt is. De belangstelling voor 't buitenland, vooral van de kanovaarders, bracht ons er toe, een gids met kaart van den Rijn tot Maipz samen tc stellen. De samenwerking met de K. V. N. W. V. waarop al dit werk is gebaseerd, leidde voorts weder tot menigeen surcesvollen stap bij dc autoriteiten in 't belang \an den wa tertoerist; ook in dit opzicht is deze samen werking heilzaam gebleken. Ruitertoerisme. Op het gebied van het Ruitertoerisme is in het afgeloopen jaar veel gedaan. De aan stelling van Bondspaardenartsen, Bonds- hoefsmeden en -stallingen, in het vorig jaar aangevangen, kon thans tot uitvoering ko men en de cijfers wijzen uit, dat velen prijs gesteld hebben op een benoeming. Het aantal Ruiterconsuls bedraagt thans 121. Ski-toerisme. Onze onder-afdeeling, de Ned. Ski-Vereeni- :ing, breidde in het afgeloopen jaar haar werkzaamheden uit. Gelijk ten vorigen jare organiseerde zij in het najaar voorberei dingscursussen m verschillende plaatsen, terwijl zij weder in een zestal wintersport plaatsen skicursussen deed plaats vinden. De jongenscursus tc Kitzbühel blijkt zoo zeer in den smaak te vallen, dat in den ko menden winter waarschijnlijk ook een meis jescursus zal worden georganiseerd. In het ledental kwam, ondanks de minder gunstige tijden, geen wijziging; het ledental is ongeveer gelijk gebleven en beloopt even 600. De bebakening van den weg. Met het plaatsen van onze weg w ij z e r s werd ook dit jaar wederom op de gebruike lijke wijze voortgegaan. Er werden 96 nieu we wegwijzers geplaatst, terwijl 284 wegvvij zers van oud model, vervangen werden door het nieuwe model. Thans staan er 3357 weg wijzers langs onze Nederlandsche wegen, hetwelk ook in het buitenland de hoogste lof waardig wordt gekeurd. In tegenstelling met de wegwijzers, welke uitsluitend het werk zijn van den A.N.W.B., zijn de andere bakens langs den weg de vrucht van gemeenschappelijken arbeid. Zoo werden, in samenwerking met de Konink lijke Nederlandsche Automobiel Club 23 nieuwe waarschuwingsborden ge plaatst, terwijl 185 borden van oud model vervangen werden door het nieuwe drie hoekige model, aangenomen door de Con ventie van Genève van 1931. Het totaal aantal dezer borden is echter, tengevolge van de groote wegverbeteringen, welke Rijk en Provincie doorloopend aan brengen, teruggebracht kunnen worden van 592 op 585, hetgeen als een voordeel voor den weggebruiker beschouwd moet w.orden. De plaatsnaamborden, eveneens de vruch't van gemeenschappelijken arbeid, bereikten door bijplaatsing van 67 nieuwe, een totaal van 5579. 26 dezer borden werden door plaatselijke verandering overbodig cn derhalve afge voerd. Daar zich reeds geruiincn tijd dc behoefte deed gevoelen aan een routeaanduiding, speciaal voor liet snelverkeer, werd, even eens in gemeenschappelijken arbeid, over gegaan tot het plaatsen van richtings borden. Deze borden geven in groot for maat slechts écn enkelen plaatsnaam met pijl. Het ligt in de bedoeling, deze horden te plaatsen op dié splitsingen of kruispunten op hoofdverkeersvvegen, waar de automobi list zonder deze aanduiding de neiging zou hebben, den verkeerden weg te nemen. In het afgeloopen jaar werden 59 dezer borden geplaatst. Door de Geldersche vallei; Goois en Eemland; langs Twenthe s kasteelen en door den Achterhoek. Ruim drie millioen fietsen zijn er in ons land is het dan niet verwonderlijk, dat er nog niet meer menschen zijn, die in hun vacantie per rijwiel ons mooie vaderland doorkruisen? Waar vindt men een zoo uit gebreid net van rijwielpaden waar ont breken de bergen, die het fietsen zouden belemmeren, zoozeer, als juist in Neder land? „Per fiets er op uit" het is een louze, die juist dit jaar meer belangstelling verdient dan anders, omdat het rijwicltoe- rismc niet alleen heerlijk vrij is, maar bo vendien goedkoop. Wij hebben reeds eer der een aantal denkbeelden gepubliceerd voor rijwieltochten door on6 land, ditmaal inaken we een rondtoer, (wederom samen gesteld door den A. N. W. B. Toeristen bond voor Nederland), door 0verij6sel's lustwaranden, door den Achterhoek, de Geldersche Vallei; we gaan fietsen over de heidevelden bij de Vuursche, langs de we teringen in Zuid-Holland, langs de Vecht met zijn prachtige 18e eeuwsche buitenver blijven. De eerste van doze ritten, aangegeven op bijgaand kaartje, begint in Zwolle. Langs de fraaie Wipstrik Allee gaat het langs Wijthmen naar het schitterende kasteel Rechteren en vervolgens langs en over de heuvels, die hier aan het landschap een bijzondere bekoring vcrleenen. Langs Hel- lcndoorn en Almelo, voorbij Tubbergen (waar een monument voor den bekenden staatsman Dr. Schacpman staat, die hier geboren is), naar de aan natuurschoon zoo rijke omgeving van Ootmarsum, Denekamp cn de Lutte. Voor vele bewoners van verder afgelegen provincies zal deze streek met recht een „openbaring' zijn! Oldenzaal, Hen gelo: het hart van de textielindustrie: vóór Dclden rechts het kasteel Twickel door bij zonder mooi eikenhout omzoomd. Langs Goor, het kasteel Weldam cn Diepenheim naar Lochem, om via Warnsveld naar De venter en Zwolle te komen. De tweede tocht begint in Arnhem en voert langs den fraaien Veluwezoom (kas teel Rozendaal, Zijpenberg, Posbank, Koe pels van dc Kaap cn Viruly) naar de Steeg. Wie dezen rit te vermoeiend mocht vinden, kan den grootcn weg volgen over Velp naar de Steeg, waar de beroemde Middachter Allee bereikt wordt. Via Ellekom den Ach terhoek in, over Doesburg. Hummelo en Doetinchcm naar Montferland en dan ver volgens door een liefelijk landschap op Winterswijk aan. (Eén fraaie excureie langs de Hcnxelschc teek, door prachtige bos- schen is met een lijn aangegeven.) Ook de verdere rit, over Groenlo en Ruurlo naar Lochem i6 mooi, doch bijzonder inte ressant is weer de omgeving langs het kas teel Ampsen, huize de Ehze, Almen en kas teel de Voorst naar Warnsveld, en vervol gens naar Zutphen, waar nog zoo menig Renaissancegeveltje schijnt te droomen van lang vervlogen ecuwen. Wie een gemakke- lijken weg naar Arnhem terug wil fietsen, rijde via Brummen en Dieren, maar de geoe fende wielrijder, die genieten wil van een uniek brok natuurschoon, moet onzen tooht over Hall, Eerbeek en den Imboscli niet vermijden. Deze rit gaat vrijwel geheel over rijwielpaden, aangeduid door de bekende A. N. W. B. „paddenstoelen", welke als trouwe gidsen overal langs de route hun diensten aanbieden. Van Amsterdam nit. Ook vanuit Amsterdam uit zijn prachtige tochten te maken; onze derde route gaat eerst door laag polderland naar Abcoude, terecht beroemd vanwege het schilderach tige Gein. Over 's-Graveland naar de prach tige omgeving van de Vuursche, daarna via Soesterberg, steed6 langs schitterende rij wielpaden naar Maarsbergen, de Haar en Veenendaal, waar de terugweg aanvaard wordt Men kan nu de hoofdroute volgen over Amcrongen, Leorsum, Doorn, Drieber gen en Zeist, waarlangs ongetwijfeld zeer veel schoons tc genieten valt, maar een typische omweg (van 6 K.M.), welke de Langbroeksche wetering volgt, kan wellicht een welkome afwisseling bicden voor hen, die deze route reeds kennen. Men rijdt dan van Lecrsum langs Sandenburg, Sterken- burg en Odijk naar de Bilt. Ook de terugweg naar Amsterdam wijkt van de meest ge bruikelijke af. Van Utrecht namelijk aller eerst naar het fraaie kasteel de Haar en vervolgens door een ccht-Nederlandsch pol derlandschap over Wilnis en Ouderkerk op de hoofdstad aan. Wie de smalle grintwe gen op deze route vermijden wil, kan van de Haar regelrecht naar Breukclen rijden cn zoo vervolgens via Nieuwersluis en Loc- nersloot, Amsterdam bereiken. Ofschoon do Vcluwe wel algemeen bekend wordt geacht, meenen wij toch een buiten gewoon mooien tocht van Zutphen naar Amsterdam niet ongepubliceerd te mogen laten. Ook deze rit gaat vrijwel uitsluitend over rijwielpaden; zij mag tot de schoonste tochten gerekend worden, die men in ons land maken kan. Daar, op die eenzame heide, dan weer door dichte bosschen, waar geen „beschavingsuitingen" de rust verbre ken. gevoelt de mensch zich weer één met de natuur. Globale touteaanduldlng. (Afstanden in K.M.) I. Zwolle. Ommen 25-1 Lemele 32.9 Luttenberg Ilaarle Nijverdal 57. Almelo 71-6 Tubbergen 84.1 Denekamp 105.G De Lutte 117. Oldenzaal 123.3 Hengelo 133.7 Delden 139.5 Goor 148.6 Lochem 165.3 Warnsveld 173-1 Gorssel 186.5 Deventer 133.8 Zwolle 227.1 II. Arnhem Vclp 4.9 Rozendaal 6.4 Zijpenberg 11. de Steeg 22.2 Doesburg 28.8 Hummelo 38.5 Doetinchem 45.4 Zeddam 52.9 Terborg 64.5 Aalten 80.9 Winterswijk 98.2 Groenlo 112.1 Ruurlo1 125.6 Lochem 134.6 Almen 147.2 Zutphen 155.9 Hall 165. Eerbeek 167.8 Imbosoh 174.5 Arnhem 187.9 III. Amsterdam (Leidsche Plein). Abcoude 14. Nigtevegt 18.5 'sGraveland 26.7 Lage Vuursche 38.7 Soesterberg 49.7 Maarsbergen 62.8 Veenendaal 76.5 Amerongen 86.6 Leersum 88.6 Sterkenburg 101.1 Odijk 106.8 Bunnik 109.9 De Bilt 115. Utrecht 121. Kast. de Haar132.2 Wilnis 142.6 Ouderkerk 157.3 Amsterdam 167.9 (Leidsche Plein). IV. Zutphen. Hall 9.1 Loenen 16.3 Beekbergen 22.6 Apeldoorn 29.1 Assel 38.8 Barneveld 61.9 Hamers veld 76.3 Oud Leusden Soest 89.9 Baarn 95.8 Bussum 109.3 Weesp 122.5 Amsterdam 137.3 L. PI.) Ibis Dull 28—7 21—7 28—7 21-7 28—7 22-7 29—7 22—7 23—7 25-7 25—7 26—7 27—7 28—7 29—7 Amsterdam Budapest Weenen of Amsterdam Parijs Marseille Rome Brindisi Athene Mersamtruh Cairo Chaza Rutbawclls Bagdad Basra Boeshir Dj ask Karachi Jodpoer Allahahad Calcutta Akvab Rangoon Bangkok Kohlak Penang Medan Palembane Batavia Bandoeng Ijsvogel 29—7 29—7 28-7 27—7 26—7 25—7 24—7 23—7 22—7 22—7 Vertrek van 't eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 4 Augustus. IBIS. De Ibi6 is te Cairo aangekomen. IJSVOGEL. De Ijsvogel i6 gisteravond te Leipzig aan gekomen. Het vliegtuig vertrekt hedenoch tend vroeg naar Schiphol, waar het te 9 uur 9.30 v.m. kan worden verwacht. Tingeling„De Veluwe". liet was tot nu toe vrijwel uitslui tend het recht van melkboer en bakker hun waar aan huis te le veren. Thans is men er aan gewend ook xle. waren van „De Veluwe" aan de deur te ontvangen. Met onze nieuwe Afd. Kruidenierswaren be oogen wij U nog meer gemak te geven, terwijl ook practische voor dcelen als hooge korting of spaar- bons voor luxe- en huishoudelijke artikelen aan ons systeem vertoon*' den zijn. Dan niet te vergeten de hygiënische cn mooie verpakking van alle waren. 's-Gravenhage Scheepmakersstraat. Tel. 771850. zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARE" en het bekende S. H. M. „Schilletje" HAVIK 41. T«L 292. Geeft daar uw Keitje of Advertentie op Zonder prijsverhooging ABONNEMENTSPRIJS 17yt CENT PER WEEK EENIGST DAGBLAD Meest actueel blad ter plaatse

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 12