HET OLYMPISCH VUUR ONTSTOKEN Maandag 1 Augustus 1932 DE EEMLANDEET 31e Jaargang No. 27 INDRUKWEKKEND DEFILE Curtis opent de spelen DERDE BLAD 4 De Nederlandsche ploeg maakt een kranigen indruk Los Angelos, 30 Juli (Vaz Dias). De zon slaat stralend aan den wolkenloozen hemel. Het weer is voortreffelijk. Een wind je doet de talrijke vlaggen wapperen. Het is feest in Los Angelos, het is feest om en in het Olympisch Stadion. Enorme belangstelling bestond er voor 'de officicele opening der Spelen op heden. Files van auto's reden in rijen van vijf naar het Stadion. Eerst kostte het parkee ren der wagens vijftig cent. Doph weldra stegen de prijzen aanzienlijk en zoo kwam het voor, dat men voor het parkeeren van zijn auto niet minder dan een dollar moest betalen. De organisatie liet intusschen niets te wenschen over en de politie zorgde er voor, dat nergens groote stagnaties voorkwamen. In de nabijheid van het Stadion hebben reeds uren voor den aanvang der ope ningsplechtigheid tienduizenden zich ver zameld. Toen do plechtige opening begon, waren er zeker meer dan 165.000 toeschou wers in het groote Stadion aanwezig. Zelfs in de lucht was het druk. Boven het Sta dion zweefde een reclameballon. Een lucht schip van de Good Year Corporation was ook al aanwezig en de groote vogel vloog talrijke malen boven het Stadion. Het thans propvolle Stadion maakte wel een zeer bijzonderen indruk. Kleurig en fleurig zag het er op alle rangen uit en de zomerklccding overheerschte. Talrijke toe schouwers hadden zonneschermen tegen do warme zonnestralen meegenomen. Een zangkoor, in het wit gekleed, kwam daarop in actie. Het is half 3 (Amerikaansche tijd) als Curtis, die president Hoover verving, ver scheen. Hij werd ontvangen door de leden van liet Internationaal Olympisch Comité. Hierna nam Curtis plaats in dc eerclogc. lil de eereloge vermochten wij ook te ont dekken den secretaris van het Neder- landsch Olympisch Comité, tevens algemeen leider, der Hollandsche Expeditie te Los Angelos, dsn heer C. van Ressem. Het zangkoor liet liet. volkslied der Ver eenigde Staten hooren. Tenslotte het hoogtepunt van de ope ningsplechtigheid, het binnenkomen der deelnemers van alle naties. Griekenland opende het défilé, terwijl de Vereenigde Staten als gastvrouw den stoet sloot. Verschillende landen maakten al een zeer bijzonderen indruk. Zoo b.v. de 145 Ca- nacleeschc deelnemers, in het rood-wit ge kleed, vlak achter dc Brazilianen. Bij het voorbijgaan der eereloge hieven zij de hand als een fascistengroet. Dan dc Finnen, 45 in getal. De tienduizenden juichten de Fin- •sche athletcn stormachtig toe. Land op land volgde. Een vaandeldrager torste de vlag van zijn natie. De Duitschers, 91 in getal, maakten een bijzonder goeden indruk. En tenslotte na Engeland, en Haiti onze ver tegenwoordigsters en vertegenwoordigers. De Hollandsche vlag werd gedragen door luitenant Pahud de Mortanges. De chef de Mission, de hoer Kellenbach liep aan den kop van het team, daarna volgden onze dames en de ruiters cn tenslotte de rest van de ploeg. liet geheel maakte een kra nigen indruk en het geheele Stadion juich- ie de Hollanders hartelijk toe. De dames waren in het wit gekleed cn dioegen een witte alpinomuts. Met uitzon dering van de officieren droegen onze liee- ien athleten een blauwe blazer met wit flanellon pantalon, witte sokken en schoc nen. Op de borst werd een oranjekleurige leeuw" gedragen. Een stroohoed met blau we band volmaakte het geheel. De geheele ploeg maakte een uitstekend tot in de punt jes verzorgden indruk. Na de Hollander! do Italianen, T2S in totaal. Behalve dc deel nemers uit het land van Mussolini maak ten ook do Japanners met een team van 161 athletcn een bijzonderen indruk. Doch toen dc Amerikaansche deelnemers als laatste groep hot Stadion binnenmar cheerden, 385 in totaal, barstte er een or kaan van bijvalbctuigingcn los. De massa juichte haar landgonooten geestdriftig toe. Met de vlaggen naar dc cerctribunc ge wend, stelden dc deelnemende landen zich op het middenterrein op. De president van het Amerikaansche Olympische Comité, Garland, hield daarna een korte recle tot de deelnemers, waarop vice-president Curtis om 15 32 plechtig de formule voor de opening der Spelen uit sprak. Fanfares weerklonken, saluutschoten wer den afgevuurd, het Olympisch vuur werd ontstoken. Vol en grootsch weerklonk door't Stadion de Olympische Hymne. Een plech tig moment volgde: de Olympische vlag werd aan de middelste mast geheschen. Huizenden postduiven fladderden op, over al verkondigend, dat do Xe Spelen aange vangen waren. De Amerikaansche athleet Calnan trad na deze openingsplechtigheden naar voren om de Olympische eed af te leggen. Als alle athleten dc rechterarm opstaken, weer klonk door het Stadion de Olympische eed .AVij zweren, dat wij ons als eerlijke mede dingers voor de Olympische Spelen aan melden en de reglementen, welke voor haar van kracht zijn. zullen eerbiedigen en op ridderlijke wijze aan de Spelen zullen deel nemen-, voor de eer van onze landen en van de sporL De man die de Olympische spelen opende: Curtis, vice-president der Vereenigde Staten. Hierna verlieten de deelnemers in tegen overgestelde volgorde het Stadion, telkens hartelijk toegejuicht door de toeschouwers. Om ongeveer half vijf was de openings plechtigheid 'ten einde cn konden de Spelen een aanvang nemen. De Olympischo athlotiekwedstrijden. Los Angelos, 30 Juli. (V. D.) Gisteren vond de indeeling der series plaats der ath- letiekwedstrijden. In het nummer 100 M. hardloopen nemen in totaal 37 athleten deel. Er wordt in ze ven series geloopen, de drie besten van iedere serie komen in de kwartfinales. Berger komt in zijn serie o.m. uit tegen Yoshioka (Japan). Williams (Canada), de winnaar zoowel van de 100 als de 200 M. der Olympische Spelen te Amsterdam, start in zijn serie o.m. tegen den Duitschor Kocrnig. Jonath heeft het in zijn serie vrij emakkelijk. 40 athletcn dingen mede in het nummer 200 M. hardloopen. Ook in dit nummer zul len de drie eerstaankoraenden in de kwart finales geplaatst worden. Op de 400 M. hardloopen stai ten 36 deel nemers, op dc 800 M. hardloopen 24. 32 loopers komen uit in het nummer 1500- M. hardloopen. Een interessante serie in dit nummer wordt gevormd door dc loo pers Keiler (Frankrijk). Purje (Finland), Thomas (Engeland) on Sr. Peltzer (Duitschland). In het nummer 110 M. hordenloop zullen 21 deelnemers starten. Slechts 17 athletcn komen uit in het nummer 400 M. horden loop. Wat het nummer 5000 M. hardloopen be treft, hiérbij komcri de zeven eerstaanko- menden der beide series in de beslissing. Merkwaardig is het geringe aantal deel nemers bij het polshoogspringen. Slechts negen springers nemen deel, de buitenge wone prestaties der Amerikanen in dit nummer zullen wel het hare er toe bijge dragen hebben, dat alleen dc allersterk- sten der landen hebben ingeschreven. Omtrent de estafettenummers kunnen wij nog het volgende melden: 4 X 100 M. estafette: le serie: Duitschland, Brazilië, Enge land, Griekenland, Japn en Indië. 2e serie: Argentinië, Canada, Italië, Mexico en de Vereenigde Staten. 4 X 400 M. eestafette: le serie: Griekenland, Italië, Duitsch land, Zweden en de Vereenigde Staten. !e serie: Brazilië, Canada, Engeland. Frankrijk, Japan en Mexico. In het Olympische dorp doen de meest fantastische geruchten de ronde omtrent phenomenale prestaties, door verschillende athleten bij het trainen bereikt. Zoo zou de Amerikaansche kogelstooter Sexton bij het trainen den kogel bijna 16.50 M. ver hebben gestootcn. Ook de Tsjech Douda moet ver boven het wereldrecord zijn geko men. Dr. Peltzer zou bij het trainen op het strand een tijd van 1 min. 52 sec. hebben bereikt over de 800 M. Of deze berichten omtrent de trainingsprestaties op waarheid berusten, is momenteel moeilijk na tc gaan. Onze roeiers tegen Nieuw-Zee- land en Engeland. Dc loting der roei wedstrijden beeft even eens plaats gehad. Onze twee zonder stuur man, de roeiers Roelofsen en Roell, heb ben in dc tweede heat geloot tegen dc ploe gen van Xieuw-Zeeland en Engeland. De Olympische zwemwedstrijden. Voor dc Olympische zwemwedstrijden be staat enorme belangstelling. Naar gemeld wordt zijn alle kaarten voor liet gebecle zwemtournooi thans reeds uitverkocht, d.w.z. dat iederen dag 40,000 toeschouwers de zwemwedstrijden zullen bijwonen. De loting voor het schermen. De loting voor de degenwedstrijden der vijfkampers' had het volgende resultaat: In totaal nemen 26 athleten deel van de volgende landen: Engeland, Frankrijk, Ver eenigde Staten, Nederland (luitenant van Rhijn), Zweden, Mexico, Zuid-Afrika, Por tugal, Duitschland en Italië. Bij de loting werd bepaald, dat in vier poules zal worden geschermd. In poule 1 komen Engeland, Frankrijk en Duitschland uit, in poule 2 Nederland, Mexico en Hon garije, in poule 3 Italië, en Zweden en in poule 4 Zuid-Afrika, Vereenigde Staten cn Portugal. Het Olympisch hockeytournooi. Tengevolge van de geringe deelneming aan het Olympisch hockeytournooi is be sloten dit tournooi te laten verspelen op 8 en 11 August^ HET KRACHTSPORTTOURNOOI. Op den eersten dag twee Fransche overwinningen. Los Angeles, 31 Juli. (Vaz Dias). On middellijk na de offioieele opening der Spe len werd aangevangen met de wedstrijden in het gewichtheffen en wel in twee cate gorieën, het lichtgewicht en half-zw aar-ge wicht. Zoowel bij de Spelen in 1924 te Parijs als bij die in 1928 te Amsterdam bracht de eer ste dag der wedstrijden een verrassing. De Amstcrdamsche winnaar in het lichtgewicht, do Oostenrijker Haas, was sterk favoriet. Reeds direct bleek, dat de Weenscho athleet lang niet in zijn besten vorm was, terwijl de Franschman Duverger daarentegen uit stekende resultaten boekte. Met wonder baarlijke rust en elegance bracht Duverger zijn gewichten omhoog en men moet dan ook toegeven, dat hij de gouden medaillo ten volle verdiend heeft. In totaal bracht hij het tot 325 K.G., terwijl Haas ver bene den dit gewicht bleef. De uitslag in het lichtgewicht luidde: 1. en Olympisch winnaar Duverger (Frankrijk), totaal 325 E.G. Stooten 125 K.G., trekken 1023^ K.G. en drukken 9734 K.G. Deze laatste prestatie betcckende een nieuw Olympisch record. 2. Haas (Oostenrijk) totaal 307.5 K.G. 3. Pierini (Italië) totaal 3023-4 K.G. 4. Gabetti (Italië). In het halfzwaargewicht kwam bet tot een verbitterd gevecht tusschen den beken den Franschen wereldrecordhouder Hostin en den Deen Sven Olsen. Do beslissingen van de juryleden waren niet altijd even juist te noemen. De Franschman werd Olympisch winnaar met een totaal van 365 K.G. Deze prestatie kan niet buitengewoon genoemd worden, immers cenige weken ge leden nog kwam de Deen Olsen in zijn land op ongeveer 390 K.G. I-Ict resultaat was Halfzwaargewicht: 1. en Olympisch win naar Hostin (Frankrijk) 365 K.G. Drukken 102Vs E.G., trekken 112 lA K.G. en stooten 150 K.G. 2. Olsen (Denemarken) totaal 360 K.G. 3. Ducv (Vereenigde Staten) 330 K.G. Het bezoek aan deze wedstrijden was niet bijzonder groot, hetgeen ongetwijfeld ver oorzaakt was door de openingsplechtighe den \ar. den middag, welke zeer lang ge duurd hadden. Bovendien had de hitte reeds veel van het physieko vermogen der toeschouwers gevergd. LORD BURGHLEY. De tweede dag der Olympische Spelen kenmerkte zich door zeer warm weer. Er was groote belangstelling voor de athletiek wedstrijden. De uitslagen zijn: le serie 400 meter horden: 1. Taylor, Engeland 55.9. 2. Petterson, Zweden. 1. Fustell, Ierland 54.8. 2. Noltbroch, Duitschland. 3e serie: 1. Healey, Ver.-Staten 52.2 sec. (nieuw Olympisch record). Het oude record stond sinds 1924 op naam van Taylor 52,6 sec. 2. Adelheim, Frankrijk. 4e serie: 1. Facelli, Italië 55 sec. 2. Lord Burgley, Engeland. 100 M. hardloopen: le serie: 1. Tolan (Ver. Staten) 10.9 sec. 2. Almeida (Argentinië). 2e serie: 1. Simpson (Ver. Stafen) 10.9 sec. 2. Page (Engeland). 3e serie: 1. Jonath (Duitschland) 10.6 sec. 2. Elliott (Nieuw-Zeeland). 4de serie: 1. Luti (Argentinië) 10.S sec. 2. Körnig (Duitschland). 3. Williams (Canada). 5de serie: 1. Metcalfe (Ver. Staten) 10.6 sec. 2. Pearson (Canada). 3. Zambron (Griekenland; 6do serie: 1. Joubert (Z.-Afrika) 10.9 sec. 2. Wright (Canada). 3. Geerling (Duitschland). 7de serie: 1. Joskioka 10.9 sec. 2. Berger (Ned.). 3. Bcrra (Argentinië). In het nummer kogelstooten wist Sexonn beslag te leggen op den Olympischen titel met een worp van 16,02. Dit betcckende te vens een nieuw Olympisch record. Hef oude stond op naam van Cuck met 15.87 M., dat in 1928 gevestigd werd bij de spelen te Amsterdam. Tweede werd Rother (Ver. Staten, 3. Doudi (Tsjecho-Slow akijc), 4. Hirschfeld (Duitschland), 5. Gray (Ver. Sta ten) cn 6. Sivert (Duitschland). Het Gewichtheffen. Los Angelos, 31 Juli (V.D.). Heden werd liet krachtsporttournooi voortgezet, waarbij reeds 6poedig een beslissing viel in het middengewicht. Dc Duitscher Islmayr bracht het tot een totaal van 345 K.G., hetgeen tevens een nieuw Olympisch record betcckende. De uitslag luidde: 1. Istmayr (Duitschland) 345 K.G. Nieuw Olympische record. Afzonderlijke presta ties 102.5 K.G. drukken, 110 K.G. trekken en 132,5 K.G. stooten. 2. Galiraberti Italië 340 K.G. 3. Ilipfinger Oostenrijk 337,5 K.G. Het Olympisch athletlektonrnool. Los Angelos, 31 Juli. (Vaz Dias). Om 4 uur werd aangevangen met de kwartfinales 100 Meter hardloopen. De uitslagen hiervan luidden: lste kwartfinale: 1. Tolan (V.S.) tijd 10,4 sec. Nieuw Olym pisch Record. Het oude Olympische record stond op naam van Abrahams (Engeland) met een tijd van 10,6 sec., gemaakt in 1924 op dc Spelen te Parijs. 2. Williams, (Canada). 3. (Telegram verminkt V.D.). 2c kwartfinale: 1. Simpson V.S. 10,7 sec. 2. Wright (Canada). 3. Koernig (Duitschland). 3e kwartfinale: 1. Metcalfe (V.S.) 10,7 sec. 2. Josioka (Japan). 3. Elliot (Nieuw Zeeland). 4e kwartfinale: 1. Jonath (Duitschland) 10,5 6ec. 2. .Toubert (Zuid-Afrika). 3. Paer6on (Canada). Direct hierna werden reeds de halve fi nales 400 Meter hordenloop geloopen. Dc drie eerstaankomonden werden in de finale geplaatst. lste demifinale: 1. Harding (V.S.) 52,8 sec. 2. Taylor (V.S.). 3. Lord Burgley (Engeland). 2e demifinale: 1. Fustall (Ierland) 52,8 sec. 2. Arescou (Zweden). 3. Facelli (Italië)! Tijdens het nummer 10.000 Meter hard loopen voor heeren-beslissing werd tevens het nummer speerwerpen voor dames ver werkt. Hierbij wist de Amerikaansche athlete Didrikson een nieuw wereldrecord te ves tigen door de speer 43,74 Meter te werpen. Voor het nummer 10 K.M. hardloopen be stond groote belangstelling, ondanks het feit, dat Nurmi niet uitkwam. Hij werd vervangen door zijn landgenoot Virtanen. Na 1500 Meter wordt de kop gevormd door 160 Hollo (Finland), Kuoszinsky (Polen), Syrihg (Duitschland), Virtanen (Finland) en Savidan. Na 3000 Meter heeft de Pool de leiding met achter hem Iso Hollo, en Virtanen, welke weer 20 Meter op zijn landgenoot achter i6. Op den halvcn afstand ligt de kopgroep 100 Meter uit elkaar, d.w.z. Ivuo- zinsky heeft de leiding met Syring al6 5e op 100 Meter achterstand. Op 7500 Meter heeft dc Pool een voorsprong van 50 Me ter op Iso Hollo, welke op zijn beurt tweo Meter voor is op zijn landgenoot Virtanen. Eenige honderden Meters voor den eind streep ontspon zich een prachtige strijd. Tenslotte wist Kuozinsky zich los te maken van Iso Hollo, die prachtig was ingeloopcn. De Pool won met 10 Meter voorsprong. De uitslag van de 10 K.M. hardloopen luidde: 1. Kuozinsky (Polen) tijd 30 min. 11.4 sec. Nieuw Olympisch record. Het oude Olym pisch record stond op naam van Nurmi, tc Amsterdam in 1928 gevestigd met een tijd van 30 min. 18,2 sec. 2. Iso Hollo (Finland). 3. Virtanen (Finland). 4. Savidan (Nieuw Zeeland). 5. Syring (Duitschland). 6. Lindgrcn (Zweden). Speerwerpen dames. Het speerwerpen der dames werd gewon nen door de Amerikaansche athlete Di drikson met een worp van 43,688 Meter, hetgocn tevens als nieuw wereldrecord w erd erkend. De uitslag luidde: 1. Mej. Didrikson 43.688 Meter. 2. Ellen Braumuelicr (Duitschland) 43,50 Meter. 3. Frl. Fleischer (Duitschland) 43.0OS Me ter. Ellen Braumueller heeft de 6peer een maal in haar land boven de 44 Meter ge worpen, doch dit record werd niet erkend. Hoogspringen hooren. Het hoogspringen hcoren werd door een „outsider" gewonnen. De uitslag luidde: 1. Mac Naughton (Canada) 1,972 Meter. 2. Osdcll (Amerika) 3. Toribio (Pbilippijncn). Sories 800 Motor. Nadat de series 100 Meter waren beëin digd, werd aangevangen met dc series SOÖ Meter hardloopen: Dc uitslagen hiervan luidden l6te serie: 1. Ganung (V.S.) geen tijd opgenomen. 2. Edwards (Canada). 3. Powell (Engeland). 2e serie: 1. Hornborstcl (V.S.) tijd 1 min. 52,4 sec. 2. Wil6on (Canada). 3. Dr. Peltzer (Duitschland). 3e serie: 1. Hampson (Engeland) tijd 1 min. 53 sec. 2. Sera Martin (Frankrijk). 3. Turner (V.S.). De drie best geplaatsten uit iedere serie werd gequalificcerd. De definitieve uitslag van het kogelstoo- ten is als volgt: 1. Scxton (V.S.) 16.02 Meter. 2. Rothert (V.S.) 15.67 Meter. 3. Douda (Ts. Slovakije) 15.61 Meter. 4. Hirschfeld (Duitschland) 15.53 Meter. 5. Gray (V.S.) 15.46 Meter. 6. Sic vort (Duitschland) 15.07 Meter. HET GEWICHTHEFFEN TEN EINDE. Los Angeles, 31 Juli. Dc eerste Zon dag der Olympische spelen werd besloten met bet laatste gedeelte van den wedstrijd gewichtheffen. In dit nummer dor zwaar gewichten blonk vooral Shobla, T6jecho-Slo- wakije uit. Hij was het ook die met een' prestatie, van 380 kg de gouden medaille kon veroveren. In drukken bereikte Sho bla 11214 kg, in trekken 115 kg, in stoo ten 15214 kg. Zijn landgenoot Psenicka ver overde met 214 kg minder, dus met 37734 kg do tweede plaats. De Duitscher Strass berger bereikte eenzelfde resultaat, doch inoest zich op grond van zijn eigen ge wicht met de derde plaats tevreden stel len. Hiermede was het gewichtheffen op de ze Olympische spelen ten einde. In het landen-klassement staat Frank rijk aan den kop met. Duitschland op de 2de plaats. Het luidt: No. 1 Frankrijk, 9 punten. No. 2 Duitschland, 6 punten. No. 3 Tsjecho-Slowakije, 5 punten. No. 4 Oostenrijk, 3 punten. No. 5 Italië, 3 punten. No. 6 Denemarken, 2 punten. No. 7 Vorcenigde Staten, 2 punten. ISTMAYR* INTERNATIONAAL TOURNOOI TE BEBN. Euwe de eenige niet geslagen speler. löo cn laatste ronde: P. Johnor wint van Naegeli, Voellmy verliest van H. Jolmcr, Sultan Khan wint van Hcnneberger, Euwe wint van Gygli, Stühelm verliest van Ri vier, Bernstein remise met Flohr, Grob verliest van Bogoljoebof. 1. Aljechim, 2 en 3. Euwe en Flohr, 4 Sultan Khan, 5 cn 6. Bernstein en Bogol joebof. LUITENANT SANDBERG WINT. Zürich, 1 Aug. (VD). De acrobatiekwed- strijden in de internationale vliegerweek werd gewonnen door den Nederlandschen vlieger, eersten luitenant Sandberg. Twee de werd de Franschman luitenant Amou- VOETBAL. QUICK I—H.V.C. I 0-4. Om het kampioenschap Tan Amersfoort. De gisteravond gespeelde wedstrijd om het kampioenschap van Amersfoort tus- schen Quick cn H.V.C. eindigde in een overwinning van de rood-witten. Met een 40 overwinning toonde H.V.C. zich de meerdere. De stand is nu: H.V.C. 2 2 4 121 Amersf. Boys 2 2 4 111 Quick 2 1-— 12 5—5 Amsvorde 2 2 211 N A.P.W.C. 2 2 1—11

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9