LEHTINEN WINT DE 5000 M. Zaterdag 6 Augustus 1932 31e Jaargang No. 32 VIERDE BLAD SUCCESSEN BIJ HET ZEILEN EEN SNELWANDELAAR ONGESTELD Tolan naar Europa? ONZE RUITERS TE LOS ANGELES! nemers gevergd te hebben. De Italianen Fri- gerio en Rivokta, die resp. als derde en vijfde aan dc finish arriveerden, zegen daar volkomen uitgeput ineen. Zij konden echter spoedig weer worden bijgebracht en naar hun kleedkamers worden geleid. De enorme hitte zal hier wol het hare toe hebben bijgebracht. Een sterke Amerikaansche boks* ploeg* Los Angeles, 5 Aug. (V. D.) De Ameri kanen verwachten van hun boksploeg even goede prestaties als zij in andere takken van sport tot nu toe hebben bereikt. Dc trainer van dc boksploeg meent, dat b.v. dc vlieggewicht Salica niet zwakker is dan Frankie Genaio en Fidel la Barda in hun tijd van amatcursisme. Ook de vedergewicht Jonny Hines geeft trainer Webb een groote- rc kans dan den Olympischen winnaar van 1924 Jackie Fields. Van vlieg- tot zwaargewicht komen voor de Verccnigde Staten de volgende boksers uit: Salica (New-York); Lang (San-Francisco) Ilines (San Pedro); Bor (Fall River); Flynn (New Orleans); Barth (Cleveland); Miller (Chicago); Feary (Stackton). Als reserves zijn gekozen: Perrin, Martin, Mascarello, Mac Carron, Cravotta, Caserio, Brand en Ilill. Tolan naar Europa? Los Angeles, 5 Aug. (V. D.) Hoogst waarschijnlijk zal dc Olympisch winnaar in dc nummers 100 en '200 Meter hardloopcn Eddy Tolan in den a.s. herfst tezamen met zijn landgenoot Ralph Metcalfe een tournee door Europa maken. Ook op de 400 M. gaan de Amerikanen aan de spits De tienkamp begonnen Los Angeles, 5 Aug. (V. D.) In den morgen vve»d heden aangevangen met den tienkamp. Er waren ongeveer 5000 toeschouwers aanwezig. De tienkamp bestaat uit de vol gende nummers: 100 M. hardloopen, vèrspringen met aan loop, kogelstooten, hoogspringen met aan loop, 400 M. hardloopen, 110 M. horden loop, discuswerpen, polstok-hoogspringen, speerwerpen en 1500 M. hardloopen. Heden werden vijf nummers afgewerkt. Veertien athletcn nemen aan den tien kamp deel. De beste tijd op de 100 M. werd gemaakt door Jarvinen (Finland), nl. 11.1 sec. Hierop volgden Berra (Argentinië) met 11.2 sec. en Charles (Ver. Staten) eveneens met 11,2 sec. Bij het vèrspringen werden de beste re sultaten geboekt door Charles (Ver. Staten), 7.24 M., Dimza (Letland) 7.22 M. en Berra 7.14 M. De stand is momenteel: j 1. Charles (Ver. Staten) 1769 punten. 2. Berra (Argentinië) 1768,30 punten. 3. Dimza (Letland). i le demi-finale: 1. Carr (Ver. Staten( 47.2 sec. (nieuw Olympisch record). 2. Wilson (Canada). 3. Golding (Australië). Tweede demi-finale: 1. Eastman (Ver. Staten) 47,6 sec. ~j 2. Walters (Zuid-Afrika). I 3. Gordon (Ver. Staten). Finale 400 M. Toen de tijd van den winnaar bekend werd, ging een luid gejuich op. Hij bleek een nieuw wereld- en Olympisch record te hebben gevestigd, door de 400 M. in 46,2 sec. te loopen. Het werelrecord stond op naam van E. Spence met 47 sec. De einduitslag is: 1. Carr (Ver. Staten) 46,2 sec. 2. Eastman (Ver. Staten). 3. Wilson (Canada). 4. Walters (Zuid-Afrika). 5. Gordon (Ver. Staten). 6. Golding (Australië). Het nieuwe wereldrecord op de 400 M. spant wel de kroon van de prestaties ge durende den athletiekwestrijd geleverd. Uit sportief oogpunt zijn deze wedstrij den uitnemend geslaagd, ook al zouden de resultaten van Zaterdag en Zondag wat minder zijn. Eindstrijd floret schermen heeren. Gisteren vond de eindstrijd plaats van het floret6Chermen dames waarbij do Oostrijksche Mej. Preiss na zwaren strijd met haar concurrente zegevierde. Bij de hoeren ging het heden heel wat gemakkelijker. De Italiaan Marzi toonde zich een klasse sterker dan al zijn tegen standers en verloor geen enkele partij. Met slechts 17 ontvangen treffers, 9 gewonnen en geen enkel verliespunt werd Marzi Olympisch kampioen 1932. De andere schermers voerden een verbit terden strijd om de 2de en 3de plaats. Lewis legde beslag op den 2den prijs met 6 ge wonnen partijen, terwijl niet minder dan i schermers in aanmerking kwamen voor dc derde plaats. Het aantal ontvangen tret- fers moest den doorslag geven daar zoowel Gaudine, Guaragua, Casmir en Lloyd ieder 5 partijen hadden gewonnen. Gaudini had het minst ontvangen treffers, zoodat er 2 medailles in het floreischermen naar Italië gingen. De einduitslag luidde: 1. Olympisch winnaar Marzi 9 gcw. 0 verl. 17 ontv. tr. 2. Lewis (Ver. St.) 3—35. 3. Gaudini (Italië) 5i27. 4. Guaragua .Italic) 5433. 5. Casmir (Duitschland) 5434. 6. Lloyd (Ver. St.) 5—4—34. Hierna volgde nog 7. Larraz (Italië), Bougnol (Fr.), Cattiau (Fr.), Pallarios (Ar gentinië). Moderne Vijfkamp. Het vierde nummer van den modernen vijfkamp, 300 meter zwemmen, is gewonnen door den Zweed Thofelt in 4 min. 32.6 sec. Do uitslag luidde: 1. Thofelt (Zweden) 4 min. 32.6 sec. 2. Pagnini (Italië) 4 min. 34.3 sec. 3. Brady (Ver. St.) 4 min. 37.9 sec. De stand na 4 nummers luidt: 1. Nayo (Ver. St.) 21.5 pnt. 2. Ochsens Sticrna (Zweden) 25 pnt.- 3. Thofelt (Zweden) 26 pnt. 4. Lindeman (Zweden) 31.5 pnt. 5. Simonctti (Italië) 32 pnt. 5000 M. hardloopen. Langzamerhand is het stadion vol geloo- pen met toeschouwers en als het startschot voor de 5000 M. hardloopen valt, zijn er zeker 60.000 toeschouwers. In de finale kwamen kwamen uit: Hill, Dean, Rekers (allen V.S.), Lehtincn en Virtancn (Finland), Lindgrcn en Pet- terson (Zweden), Savidon en Hillhouse (Nieuw-Zeeland), Rocbard (Frankrijk), Ran- kine (Canada), Syring (Duitschland) en Ta- kanepa (Japan). Het was te verwachten, dat dc Finnen ditmaal niet zoo'n ondergeschikte rol zou den spelen als hun landgenootcn Purje en Larva op dc 1500 M. Althans direct na den start namen zij den kop. Virtanen en Leh tincn liepen fraai en zij wisselden elkaar telkens af. Er werd een scherp tempo inge zet. Slechts één loopcr kon hen bijhouden, n.l. de Amerikaan Hill, die ook de demi- finale in den fraaien tijd van 14 min. 49,6 sec. had gewonnen. Virtanen en Lchtinen wisselden elkaar telkens af. Tenslotte ontstond er een buitengewoon spannenden kamp tusschen beide Finnen en Hill. Als er nog een paar honderd meter te loopen zijn, gaat Hill Virtanen voorbij. De Amerikaan doet nu een feilen aanval op don leider, doch hij wordt door Lehtinen afgewezen. Intusschcn liep Lehtinen niet geheel cor rect, doordat hij n.l. dwars over de baan van Hill liep, waardoor hij dezen merkbaar hinderde. Met een halve meter voorsprong ging Lehtincn als eerste door de finish. Op de laatste plaats eindigde de Japanner Takanepa, die echter moedig vol hield, on danks zijn ronde achterstand. Luide toegejuicht ging hij door de finish, waarna hij in elkaar zakte. De beslissing van de jury liet op zich wachten. Tenslotte werd bekend, dat men Lehtinen als eerste had toegelaten. Een eventueele diskwalificatie werd niet uitgevaardigd, omdat de Fin naar de mee ning van dc jury niet opzettelijk had ge hinderd. De Amerikaan Hill was het met deze beslissing niet eens en hij diende dan ook een protest in bij de Internationale Athletiekfederatie. De uitslag luidde: 1. Lehtinen (Finland). 2. Hill (Vereenigde Staten). 3. Virtanen (Finland). HELENE MAYER. Nader wordt gemeld, dat de Amerikaan sche Athletiek Unie en ook Hill niet zullen protesteeren bij de Internationale Athletiek Unie in verband met unfair loopen van Lethinen in het nummer 5000 meter hard loopen. De einduitslag werden: 1. Lethinen (Finland) 14 min. 30 sec. (nieuw 01} mp. ree.). Het oude record stond op naam van Nur- mi te Parijs in 1924 gemaakt met 14 min. 31.2 sec. Het wereldrecord staat eveneens op naam van Lethinen met 14 min. 16.9 sec. 2. Hill (Ver. St.) 14 min. 30 sec. 3. Virtanen (Finland). 4. Savidan (N. Zeeland). -1 5. Lindgren (Zweden). 6. Syring (Duitschland). De Zeilwedstrijden. Te Long Beach vingen heden de zeilwed strijden aan, onder vrij gunstig zeilweer. Begonnen werd met het mono-type, waarbij ook Nederland was vertegenwoor digd. Aanvankelijk was er niet veel wind, maar later nam deze toe. In den loop van den strijd kwamen er flinke koppen op de golven. De zeilers werden op den proef ge steld, waarbij bleek dat enkelen niet tegen de moeilijkheden opgewassen waren. Niet alzoo Nederland, want de gebr. Maas le verden een goede prestatie door op den eersten dag als tweede achter Engeland tc eindigen. De voorloopige uitslag luidt: 1. Engeland. 2. Nederland. 3. Ver. Staten. 4. Italië. 5. Spanje. 6. Frankrijk. 7. Canada. 8. Zweden. 9. Oostenrijk. 10. Duitschland. 11. Zuid Amerika. 12. Zwitserland. De zeilwedstrijden worden morgen voort gezet. De tienkampen. Intusschcn waren de tienkampers reeds aangevangen met het derde nummer, n.l. kogelstooten. Frëulein WEISZ, de Poolsche, die de zesde plaats bezette bij het discTOTeofiii. Dit werd gewonnen door Bauch (Ver. St.) met 15,32 M. 2. Sievert (Duitschland) 14.50 Meter. 3. Dimsa (Letland) 14.30 M. De prestatie bracht een algemeene ver andering in het klassement. De Let Dimsa ging nu na deze drie num mers aan den kop. 1. Dimsa 2639.30 2 Bauch 2576.95 3. Sievert 2571.25 4. Jarvinen (Finland) 2511. 5. Charles (Ver. St.) 2491. 6. Eberle (Duitschland) 2394.25 Tenslotte kan nog gemeld worden dat dc Argentijn Berra om tot nu toe onbekende redenen heeft opgegeven en van verdere deelneming heeft afgezien. OLYMP. SPELEN De tienkamp reeds voor de helft afgewerkt. Het nummer hoogspringen van de tien kamp had het volgende resultaat: 1. Charles (U. S. A.) 1.85 M. 2. en 3. Sievert (Duitschland) en Dimsa (Letland) 1.80 M. 4. en 5. Trjoclla en Jaervincn (Finland) beiden 1.70 M. 6. Eberlc (Duitschland) 1.65 M. De stand na liet hoogspringen was als volgt: 1. Dimsa 2357.30 punten. 2. Sievert 2389.25 punten. 3. Charles 3379 punten. 4. Jaervinen 3259 punten. 5. Bausch 3254.95 punten. 6. Ysjoclla 3048.95 punten. 7. Eberlc 3002.25 punten. De laatste wedstrijd van den dag werd gevormd door de 400 Meter hardloopcn van de tienkamp. De beste tijd maakte de Ier Tisdall me; 49 sec. Daarop volgde Jearvincn met 50.6 en Eberlc met 50.S sec. De stand na den eersten dag van de tien kamp ijf nummers afgewerkt luidde als volgt: 1. Charles (U. S. A.) 4266.20 punten. 2. Dimsa (Letland) 4IS8.14 punten. 3. Jaervinen 4168.76 punten. 4. Sievert (Duitschland) 4158.21 punten. 5. Bausch (V. S.) 4029.35 punten. 6. F.bcrle (Duitschland) 3904.40 punten. Daarop volgen nog"Yrjoclaa (Finland), Cofmann Sieledcki (Polen), Tisdall (Ierland), Wegner (Duitschland). De athleet Schwab ongesteld. Los Angeles, 5 Aug. (V. D.) In dc 50 K.M. snelwandel wedstrijd liep ook dc Zwit ser Schwab mee. Deze scheen dermate last van de hitte te hebben gehad, dat hij tijdens den wedstrijd onwel werd en naar 't zieken huis moest worden overgebracht. Naar om standigheden is zijn toestand redelijk wel. Deze wedstrijd schijnt zeer veel van de deel- RUITERSPORT De samengestelde ruiter: wedstrijd. Nu nog slechts lutte dagen ons scheiden van deu sameng.»steldbn ruiterwedstrijd der Olympiade, den voornaamsten liippi- sclien wedstrijd der spelen, willen wij nog even de aandacht der lezers vragen voor dc bcteckcnis van dezen zwaren kamp. Want, zooals bekend, viel Nederland de groot e eer te beurt, zoowel te Parijs in 1924 als te Amsterdam in 1928, als overwinnaar uit dezen strijd te voorschijn tc komen. En beide malen zegevierde niet alleen een Ncderlandsch officier in den individueelen wedstrijd, doch ook in den z.g. landenwod- strijd was het de vaderlandsche équipe, die de hoogste Olympische onderscheiding mocht verwerven. Een korte terugblik moge hier volgen. In 1924 werd te Parijs aan den landenwcd- strijd om het ((Championnat Equestre" deel genomen door 10 verschillende naties. Hier van werd Nederland I, Zweden II, Italië III en Belgie IV. Ons land werd hierbij ver tegenwoordigd door de toenmalige luite nants der cavallerie v. d. Voort v. Zijp met Silver Piece, Pahud de Mortanges met Johnny Walker, De Kruijff met Addio en Colenbrander met King of Hearts. Winnaar van den individueelen wedstrijd werd luite nant v. d. Voort v. Zijp met Silver Pièce. Te Amsterdam (en Hilversum) traden in 1928 voor den 6amengestelden ruiterwed strijd 14 nationale équipes in het strijdperk. De uitslag was thans dat Nederland weder om, pp de eerste plaats eindigde( Noorwegen Luitenant van Rhijn op do achttiendo plaats. Los Angeles, 5 Aug. (.VD.). Voor de moderne vijfkamp werd heden do zwem wedstrijd gehouden over 300 Meter. Luit. van Rhijn startte in de 2c serie o.m. tegen Mayo Lindman, Somfui en Remer. Eerste in deze serie werd Lindman, Zweden met een tijd van 5 min. 5.1 sec. Luit. v. Rhijn maakte een lijd van 5 min. 6.3 sec. Deze tijd bleek het midden tc houden van de diverse tijden door de deelnemers in dit nummer gemaakt. Luitenant van Rhijn wist zijn positie in het algemeen klassement iets te verbeteren en nadat thans 4 nummers van de Pen tathlon zijn afgewerkt bezet v. Rhijn de 18e plaats. Morgen wordt de veldloop gehou den. Onze roeiers in conditie. Los Anglos, 5 Aug. (V.D.). De Hol- landsche twee zonder stuurman jhr. G. Roëll en P. Roelofsen bevinden zich mo menteel in goeden vorm. De stemming on* hen is best en zij hopen op een goede plaats in hun nummer. Vermoedelijk zullen zij starten in oranj» truien, witte mutsen en met blauw-wilte spanen. Het worsteltonrnoof. Los Angelos, 5 Aug. (V.D.). Heden iS in het Grioksch-Romcinsch worsteltournooi dc beslissing gevallen en wel in het half zwaar gewicht. Svensson, Zweden wist de gouden medaille te winnen. De uitslag in het half zwaar gewicht luid de: 1. en Olympisch winnaar Svensson, Zwo den; 2. Pellinen (Finland); 3. Grappioni (Italië). De belangrijkste andere uitslagen luiden? Kokkinen (Finland) slaat in het midden- gewicht Foeldack (Duitschland) op punten. In het zwaargewicht won Gehring (Duitsch land) van Westergreen (Zweden) op pun ten. Onder geweldige spanning komen de ïoopers aan den start. Walters (Zuid-Afrika) heeft de binnen baan, dan volgen Eastman. Wilson, Carr, Gordon en Golding (Australië). De start was goed en Eastman was bet ieerste weg. Aanvankelijk bleven de Ïoopers dicht bij één, doch op de laatste 100 M. ging Carr 6nel naar voren. In de laatste bocht voor de finish wist hij Eastman te passceren en ging in zeer snel tempo door d e finish. Eastman bleef VA M. achter. De Canadees Wilson kwam 2 M. achter Eastman. EASTMAN, werd II en Polen III. Ieder land werd dit maal door 3 ruiters vertegenwoordigd. Voor ons land kwamen uit luitenant Pahud de Moranges met Marcroix, ritmeester Do Kruijff met Va-t'-en en luitenant xj. d. Voort v. Zijp met Silver Pièce. Eerstgenoemde officier werd in den individueelen wedstrijd Olympisch kampioen. Iloe zwaar deze wed strijd was mag wel blijken uit de omstan digheid, dat slechts 3 der 14 deelnemende landen zich voor het eindklassement wisten te plaatsen. De samengestelde ruiterwedstrijd beslaat uit 3 verschillende proeven, n.l. een dres- seerproef op den eersten dag, een uithou- dingsproef op den tweederi dag en een springconcours op den derden dag. Vooral de tweede pro:f is buitengewoon zwaar en zal dit thans le Los Angeles nog in veel meerdere mate het geval zijn. De berichten betreffende de terreinen, waar dit onderdeel van den strijd ziclj zal afspelen, luiden weinig bemoedigend. Deze uilhoudingsproef omvat een wegparcours van 7 K.M., af te leggen met een gemiddelde snelheid van 240 M. per minuut. Hierop volgt een steeple chase van 4 K.M., af te leggen met een gemiddelde snelheid van 600 M. per minuut. Dan wederom een wegparcours, lang 15 K.M., met hetzelfde tempo als het eerste wegparcours. Vervolgens een cross-country, lang 8 K.M., met een gemiddelde snelheid van 450 M per minuut en eindelijk nog 2 K.M. over vlak terrein met een gemid delde snelheid van 333 M per minuut. Het springconcours op den laatsten dag gaat over ccn parcours van 12 hindernis sen, hoog tot 1.15 M. De tijdsomstandigheden zijn oorzaak, daf te Los Angeles waarschijnlijk slechts 5 na ties aan dezen zwaren ruiterkamp zullen deelnemen.Met zekerheid is dit bekend van Zweden, Japan, Nederland en de Vereenig de Staten. Dc vaderlandsche kleuren wor den verdedigd door de luitenants Pahud de Mortanges met Marcoix. Jhr. van Lennep met Luftikus en luitenant Schummelketel met Duiveltje. Mocht Luftikus niet tijdig van zijn kreupelheid hersteld zijn, dan zal luitenant van Lennep op het reserven^ard Henk in den zadel zijn. 400 M. hardloopen demi-finales. Het oude Olympische record stond sinds 1924 te Parijs op naam van den athleet II. D. Liddell met 47,6 sec.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 11