PNserop MENSCHEN IN SOVJET-RUSLAND HET HEELAL TEN DOODE OPGESCHREVEN SCHRIJFMACHINES laiigestr. 90 Speciaal uitzending van Diners BEVROREN NEGERS M' LICHT, LUCHT EN WATER Fa. H. ELZENAAR Telefoon 288 Drogisterij „de Gaper" TAHEIROL Concertgebouw „DE VALK" COSTÜ^ES BANKETBAKKEN KOK P. Groen<huizen-Schatorjé Utr.weg S3 Telefoon 336 C. DE JAGER HOEDEN UW ADRES J. VONK Wzn. Ontmoetingen op een kunst-ieis door Rusland door G. BOURLIER DE MASQUET. Moskou, Juli, 1932. Op het stationsomplacement verdringt zich een hcele incnigto om mijn met hotel- etiketten beplakte bagage, alsof er een wonderdier te zien was. Een koffer van écht leer, groot, mooi, die door heel West- Europa reisde! Steeds groeit het aantal toe schouwers aan. „Ha, Oostenrijk! Daar was ik als krijgsgevangene!" Een totaal verma gerde vrouw vraagt: „Was U ook in Duitschland? Mijn zoon woont daar vele jaren, zonder dat ik ook maar het minste van hem hoor." Haar blik verstart: „Hoe zal het hem toch wel gaan, de arme jon gen? Lang voordat deze verschrikkelijke wet van de grensafsluiting van kracht werd, verliet hij Rusland, als een ernstige longlijder, om in Duitschland een specia list te consulteercn. Hier vindt men geen specialisten, de knappe koppen zijn door de revolutie uit den weg geruimd. Ook de voornaamste en belangrijkste geneesmid delen ontbreken hier ten eencn male; om van de hospitalen maar niet te spreken. Deze ziekenhuizen zijn broedplaatsen, maar geen geneesinrichtingen voor alle ziekten. Ik moest alles opofferen om mijn zoon in het leven te kunnen houden. Aan het be vel van do autoriteiten om naar Rusland terug te komen, kon hij niet voldoen, daar hij verschillende bloedspuwingen had ge had en in het ziekenhuis lagNu weet ik al lang niets meer van hem. Worden de brieven op bevel van de G. P. OE. onder schept is hij genezen of is hij gcstor- vanik weet er niets van. Ik kan niet weg. Hij mag niet binnenkomen. Het is ver schrikkelijk!" Een zoon en eon vader.... Ik zat in een kale, koude, onverwarmde gelagkamer aan het middagmaal. Mijn jaskraag had ik reeds over de oorcn ge slagen, mijn hoedrand had ik diep over de oogen getrokken. Zoo at ik, de lepel tus- schen de stijve vingers geklemd, mijn soep. Tegenover mij neemt een man plaats, scha mel gekleed in een pull-over, waaronder ik tevergeefsch een hemd zoek, een nauw sluitende, gladde, gestopte en gelapte broek en tot op den draad versleten schoenen. Ik begin een gesprek met hemHij vertelt mij, dat hij „artist" is. Ondanks zijn prominente betrekking gaat het hem slecht! Van 9 uur 's morgens tot 4 uur 's middags moet hij hard werkenDaarna wordt hij naar de verschillende arbeiderclubs geroepen, waar hij brieven en boeken van Lenin moet voorlezen en voordragen. La ter op den avond moet hij bijna iederen dag optreden. „Het is geen vrij en gezond leven het is gezondheidsroof", zegt hij," de mooie phrase van de zovenurendag is de ergste leugen, die ik' ken Ieder van ons Russen, staat dagelijks twaalf tot veertien uren te werken. En dat alles om een paar roebel, die nauwelijks voldoende zijn om je maag te vullen rnet slecht eten!" Do acteur bestelde een bord groentensoc-p. „Waar zijn dc tijden gebleven, dat ik in Berlijn filmde, dat ik in Leipzig dc rol van Franz Moor in de „Roovers" speelde?" Een lange pauzewaarin zijn gedach ten en mijn medelijden alleen tastbaar wa ren. „En mijn moeder! Zij woon», in Bres- lau. lederen avond, als ik oen open doek je krijg, en door de „kameraden" wordt toegejuicht, denk ik aan mijn goede, oude moeder. Ik zoek steeds naar haar gezicht. Maar zij mag niet naai* Rusland en ik niet naar haar toe. Ik wist niet, dat een mensch zooveel leed en ontbering zou kunnen ver dragen." Getroffen door zijn woorden, wilde ik den kunstenaar eens op de planken zien. Sym pathiek, een stralende held, overwinnaar.... zoo sprak hij zijn rol in dit dom-bewerkte, lendencieus-getinte klassieke werk, waar in de burgers dronken en dwaas over het tooneel tuimelden en de aristocraten als idioten werdén bespot. Met zijn warme stem, als de klank van een cello, sprak hij gloeiende woorden van vrijheidOf hij daarmede de vrijheid bedoelde, waarin hij thóns leefde, is twijfelachtig In Kiew vertelde men mij, dat de we reldberoemde pianist Wladimir Horowitz een zoon van doze stad was en dat diens vader nog leefde. De jonge Wladimir ver liet zijn vaderland als een jong, onbekend kunstenaar en ging een onbekende toe komst tegemoet Geluk en kennis brachten hem op de hem toekomende plaatsNu zitten thuis in Kiew Wladimirs jeugdvrienden met den ouden vader om een gramofoon vol aan dacht te luisteren naar liet verrukkelijke spel van hun grooten landsman, vriend en zoon. De pantalon uit Weenen. Na dc generale repetitie van liet Lenin grader Orkest kwam een der musici op mij toe: „Komt U uit Weenen? Liet schoono Weenen?" En weer gingen die woorden vergezeld van een blik, die meer zeide dan duizend woorden... „Ik heb namelijk, evenals vele van mijn collega's in Weenen op het conservatorium gestudeerd. Ach, het mooie, romantische Weenen! Staan daar de rijtuigen nog zoo schilderachtig op den Grab'n? Ik kan me alles nog zoo leven dig herinneren!"„Neen, daar staan nu auto's!" Ach ja, natuurlijkEn hij vraagt verder, met de opgekropte nieuwsgierigheid van een banneling, die eindelijk weer eens -een medemenscb spreekt. „En de winkels, zijn die nog zoo rnooi; ziet U en hij wijst op zijn geruite broek deze broeken droegen de Ween- sche koetsiers. Ik heb haar in 1902 op do Stephansplatz gekocht. Ze is al kaal, ver sleten, gelapt en rafelig; wat ik zal aan trekken, als zij op is, weet ik niet! Ik heb nóg wat meegebracht uit Weenen!Hij neemt uit zijn portefeuille het portret van een knappo blondine: „Mijn vrouw! Twee Jaar geleden ging zij terug naar OostenrijKi Van daaruit schreef zij mij, dat zij in deze omstandigheden hier niet kon leven. Nu zal ik haar wel nooit terugzien... Maar ik ben niet boos op haar. Alleen verdrietig, omdat ik haar mis, héél erg misIk kan het begrijpen, wat zij deed. Als ik kans zag..." Hij sprak niet verder, de aandoe ning werd hem te machtig. Met een droe vig glimlachje gaf hij het gesprek tenslotte een vroolijker wending: „Tja, zooals U ziet, heeft de broek het langer bij mij uit gehouden, dan de vrouw!"... Twee procent. Ik zit weer in den trein. In mijn coupé zitten drie Russen. Een Oekrainische chef dokter, klein, gezet, midden in het koudste jaargetijde zonder eenige hoofdbedekking, opengeslagen hemd, een wapperende pele rine om dc schouders Als eenige bagage heeft hij een actentasch bij zich. Hij stu deerde in Graz, spreekt vloeiend Duitsch. 180 doktoren zijn onder zijn bevelen ge steld. Hij kan daar in de Ookrainc nog wel tweehonderd er bij gebruiken, zegt hij Een oude advocaat met zijn zoon, een jongen ingenieur, vormen de rest van mijn reisgezelschap. Dc oude draagt schoenen, waarvan de stukken met touwen bijeen ge houden worden. Zijn sokken zijn gelapt, zijn hemd is ontelbare malen gestopt, de mou wen zijn vuil en rafelig... Een zwarte, houten koffer, een requisiet van zijn vroe- geren soldaten-tijd, vormt zijn bagage. „Ja, voor den oorlog kwam ik veel in Duitsch land. Dat is nu onmogelijk. Ik had hier een huis met zeven kamersAlles werd ons afgenomen. Meubelen, schilderijen, siera den, geld, klccren, alles...De dokter was inmiddels gekomen waar hij moest zijn en steeg uit, na een vriendclijken groet. De advocaat sprak verder: „U behoeft mij slechts aan te zien, om te weten, hoe het mij nu gaat en hoe ik mij hier voel." „Maar vader," zei de ingenieur, „je moet er niet zoo bijloopen!" „Zeker jongen, zeker, fei telijk moest een gewezen advocaat dat niet, maar als men tocli maar geen geld heeft om iets ancTers te koopen en niets krijgt, wat dan?"„Zoo slecht, als jij het laat voorkomen, vader, is hot toch niet hier". „Jongen, dat kan jij niet zien, hoo geweldig slecht wij het hier hebben, omdat jij niet weet, hoe het ééns was... Jij kent bet leven, daar buiten Rusland, niet!" En dan tot mij: „Ja, de jeugd is van kinds af aan reeds in dien nieuwen geest opgevoed. Voor hen kan het wel beter wor den." „Het wordt zeker beter, na het Vijf jaarplan!"„Laten wij het hopen, jon gen". De ingenieur wendt zich nu tot mij: „En hoe viiidt U ons volk?" „De men- schen zijn alleraardigst en het ras bevalt mij buitengewoon goed, ik ben teleurge steld omtrent het systeem en ontzet over do toestanden!"... De oude schiet in den lach: „Haha! En daarbij hebt U nog de betere 2 pet. leeren kennen! Hier, op de provinciale stationnetjes," hij wijst naar buiten, „déér kunt U dc'overige 98 pet. be- studeeren!" Dc jonge man stak zwijgend, maar met oen eenigszins minachtende blik op zijn vader een cigarette aan en ging in do gang staan. De oude boog zich geheim zinnig naar mij over: „Oh, ik zou U nog veel meer kunnen vertellen, maar in Rus land moet men voorzichtig zijn. Het we melt hier van geheime agenten, dc wanden hebben ooren en de vader is niet zeker van zijn eigen kind. Hij kan niet weten, of zijn eigen zoon soms geen geheime agent dor G. P. OE. is". Een dandy in het blauw... Vandaag moet ik mijn coupé deelen met een eigenaardigo reisgezel, mot den cle- gantsten, bestgeklcedcn man, dien ik in Rusland ontmoette... Ieder kwartier stond hij op om in de wandelgang met een kleer borstel zijn donkerblauw colbertcostuum van onberispclijken Engclschcn snit af te borstelen. Dan legde hij dc borstel weer in hot. net boven zijn hoofd, ging voorzichtig zitten, trok de scherpe plooi in zijn broeks pijpen recht, plooide zijn zijden das op nieuw en greep zijn communistische krant, waarin hij juist las, weer op. „Wie kon clat zijn? Eon elegante geestverschijning in dit land der armoede?" Ik beweeg mij hier door Rusland, vuil, verwaarloosd en onge schoren, om niet op te vallen en aanstoot le verwekken. Hoe spoedig kan men zich aan nieuwe toestanden aanpassen! Bijna vind ik deze dandy leelijk, aanstootclijk- idioot is hij in ieder geval! Weer grijpen zijn vingers naar een miniem draadje, blaast hij een stofjo van mijn mouw. Hij kijkt in den spiegel! Bepaald gevaarlijk krankzinnig! Hij is lijdend, hinkt, steunt op een stok, hetgeen mij een aanleiding is, hem het on derste bed aan te bicden. Daardoor komen w ij in gesprek Ilij is een D uitschei' Communist' Bij de Kapp-Putsch werd hij gearresteerd en verbannen (weer borstelt hij zijn pak!). Vanqit Zwitserland, waar heen hij vluchtte, trok hij naar Rusland, en kwam in Russischon geheimen dienst; in Polen word hij als spion gearresteerd, ter dood veroordeeld. Door Russische voor spraak werd hij inplaats van met den kogel, met vijf jaar kerkerverblijf gestraft. Na enkele jaren werd hij door Rusland tegen eenige gearresteerde Poolsche priesters in geruild. De Communistische partij bewees hem veel oer. Tegenwoordig is hij voorzitter van een Radenrepubliek. Hij heeft den rang van brigadier, en kreeg als zoodanig kort ge leden bij een grensgevecht in Zuid-Azië een schot in de dij. Op staatskosten werd hij thans ter genezing naar een kasteel in de Krim getransporteerd. Een fantastisch wis selspel van het leven Hij zegt, dat Rusland nog midden in de revolutie slaat en tegenwoordig een econor mische oorlog voert tegen de andere landen der wereld. Weliswaar verliep alles nog niet geheel en al naar wensch, doch hij hoopte, dat de vreemdelingen, die uit het buitenland kwamen om Rusland te zien, slechts goede dingen zouden schrijven! Dat was, wat men noemt, „een stille' wenk" De trein suist verder, voorbij tal van sta tionnetjes, waar de menschen elkaar ver dringen, in sneeuw en vuilDe Commu nistische leider strijkt in de warme slaap- coupé zijn broekplooien op, manicuurt zorg vuldig zijn nagels, en kijkt met welbehagen uit het venster... De dandy in het blauw ziet zijn Rusland in nood... DE DOKTER AAN HET WOORD De sport bracht gezonde menschen door Dr. J. V. FRANS. „Verschrikkelijk, zooals die jonge men schen zich tegenwoordig toch durven klee- den". Deze uitroep deed een niet meer jonge da me, die naast inij stond tijdens een turn- demonstratie, toen zij de krachtige, door licht en lucht gebruinde jonge menschen voorbij zag trekken, in een gemakkelijk zit tend gymnastiekpakje gekleed. Eerlijk gezegd waren wij het heelemaal niet met liaar eens en benijdden wij die bloeiende jeugd bijna. Twintig jaar geleden was men veel min der dan thans de meening toegedaan, dat sport zoozeer bijdraagt tot geestelijk en li chamelijk welzijn en slechts weinigen brachten vroeger deze theorie in praktijk. Dc gevolgen van het minder beoefenen van sport gevoelen velen der ouderen dan ook aan den lijve en de jonge menschen, die uit deze generatie zijn voortgekomen, hebben veelal nog tegen het vooroordeel van ouders of grootouders te kampen. Toch is er al veel veranderd en ook ver beterd op dit. punt. De groote schare van bloedarme jonge meisjes van li tot IS jaar, die voorhoen op de spreekuren van genees- hecrcn kwamen, is aanmerkelijk vermin derd. Geen staaldrankjes en staalpillen heb ben dezo verbetering tot stand gebracht, zonder dat wij evenwel de goede werking van deze preparaten in enkele gevallen te kort willen dopn. Lichten lucht hebben dit wonder verricht. De strijd tegen de tuberculose, de zoo ge vreesde volksziekte kan slechts met ze genrijke resultaten gevoerd worden, wan neer licht, lucht en water naast goede voe ding als bondgenooten meevechten. Datge ne, waar vaak in steden en ook op het land, oud en jong onder moeten lijden, "voorna melijk onder de volksklasse, is een gebrek nan goede, ruime woningen, zoodat door hen ieder vrij oogenblik benut moet wor den om buiten in dc zon door te brengen. Niet alleen wetenschappelijke kennis drijft ons hiertoe, maar ook in hen wie wetenschappelijke arbeid vreemd is, leeft het verlangen naar de zon, naar licht en lucht. Wij allen hebben zonder uitzondering de plicht tegenover onszelf, zoowel als tegen over de gemeenschap, onszelf gezond en krachtig fo maken, niet alleen om in staat te zijn tot werken, maar ook om op de juiste wijze van het leven te kunnen ge nieten. Een noodzakelijke oisch hiervoor zijn lichaamsbeweging in do vrije lucht on reinheid voor lichaam en geest, die wij slechts krijgen door licht, lucht en water. 1 De nieuwste aanvullingen der atoom theorie. door DR. H. WESTERMAN. Ik schrijf dit artikel op een gewone schrijfmachine. Daaruit klinkt het harde lied der techniek op; dunne stalen armpjes werpen klepperend dc letters op het papier en het ziellooze, uit doode stoffen gemaakte voorwerp werkt als een betrouwbare robot. Doch als ik er een oogenblik over nadenk, is deze gewone schrijfmachine eigenlijk iets heel bijzonders. De tooverstaf van de we tenschap heeft haar aangeraakt. Eerst zag ik de machine slechts, zooals mijn zintui gen haar waarnomen; nu stel ik mij haar voor, zooals zij werkelijk i6 volgens de na tuurkunde. Een geheimzinnige kracht werkt in haar metalen wanden, billioenen atomen trillen met reusachtige snelheid in elk on derdeel, electronen slingeren in razende vaart om zonachtige atoomkernen, bliksem stralen schieten heen en weer tusschen de electro-magnetischo (krachtvelden in het staal. Een duizelingwekkende symphonie! Slechts ons oog ziet dood en beweging loosheid voor de natuurkunde is alles vol trillend leven. De dingen hebben een eigenaardige verschuiving ondergaan; ons bestaan wordt 6teeds meer nuchter en prak tisch, terwijl daar, waar men het zeiker niet zou verwaóhten, in de onpersoonlijke sfeer der wetenschap, een nieuwe, romantische wondertuin ontstaat. Hoe verandert plotse ling het water in de bloemenvaas naast mij, als ik het met natuurkundige oogen be schouw? Zijn stille rust is slechts schijn, want elk oogenblik rukken millioenen mole culen zich van de oppervlakte los en razen met een duizelingwekkende vaart (150 M. per seconde) door de kamer. Zij hameren onafgebroken tegen mijn longen, zij stooten als een hoop pingpongballen tegen elkaar en kunnen niet tot rust komen. Die grap pige kabouters zijn belachelijk klein. Als men de moleculen van dit halve litertje wa ter als kralen aan ccn draadje reeg, zou men er 200 millioen maal de aarde moe kunnen omspannen. Toch zijn deze moleculen niot de kleinste bouwsteenen der materie. Wij kunnen ze theoretisch natuurlijk deelen in ato men en dan staan wij voor de poort van het laatste geheim, waar stof en kracht een mysterie worden. Het atoom, dat wij zou den kunnen vergelijken met een zonnestel sel in miniatuur, vereenigt dio beide, ma terie en kracht, in zich en bestaat evenals een zonnestelsel voor het grootste deel uit leegte Als men zich n.l. een atoom denkt van de afmetingen van den Amersfoortschen toren, dan zouden de om den kern ro- teerende electronen niet grooter zijn dan ge weerkogels. Doch deze leegte zonder mate rie vormt een van de voornaamsto symbo len der natuurkunde: het krachtveld. Met een snelheid van meer dan 10.000 K.M. per seconde razen de miniatuur^planeten om hun kern en als zij een contróle kenden door middel van stopwatches, dan zouden deze niet alleen hun snelheid aangdvcn, doch ook hun temperatuur. Bewoging en warmte zijn n.l. in het atoom aan elkaar gelijk. Gewogen licht Als de protQnen uit den kern en de elec tronen de bouwsteenen der materie zijn, dan ontbreekt nog het cement, dat ze bij een houdt. Dit cement, dat voor het be staan van het atoom onmisbaar is, is do electromagnetischc energie. Eigenlijk is energie nog een onnauwkeurige omschrij ving van dit pas ontdekto neutron. Het is eerder een synthese van materie en ener gie zooals bijv. do knal van een ontplof fing. Naar do meening van Chadwidk en anderen is het neutron eon soort van stra ling. Precies weet tot nu toe niemand het en wij zullen daarom ook niet trachten, de begrippen vast te leggen, doch liever na gaan, hoe straling ontstaat. Wanneer wij een stuk ijzer verhitten, beginnen de ato men daarvan zich steeds sneller te bewe gen, totdat de moleculen hun vasten samen- bang opgeven en het ijzer smelt tot een witgloeiende massa. Waaruit bestaat die straling. Do natuurkundige Broglie heeft dezo oeroude mysterievraag beantwoord en daarvoor in 1929 den Nobelprijs gekregen. Straling is materie en energie tegelijker tijd! Daar dus hot licht onder meer ook ma terie iö, moet het gewicht hebben. Dat klinkt wel heel ongowoon, dat men een lichtstraal zou kunnen wegen op dezelfde wijze als een pond meel of dat zij zooveel zou kunnen verkrijgen, dat men er men schen mee omver kan werpen als met oen waterstraal uit een brandspuit, doch het gaat desondanks op in theorie natuur lijk. De zon verliest elke minuut een gewicht van 250 ton door haar straling. En ook elke andere stof, die stralen uitzendt, moet aan gewicht verliezen. Dit zien wij bijzonder dui delijk bij de ontleding der radioactieve slof fen. Zij explodeeren voortdurend, verande ren in andere elementen met een lager atoomgewicht, doch ten slotte blijft er nog een geringe rest over, dio nooit meer als materie to voorschijn komt. De natuurkun dige Jeans bewijst ons dit door het lot van een gram urabium na te gaan. Als granaten spatten dc atomen uiteen, doch als men daarna de splinters zou kunnen verzame len, aou mon 6lochts 0.8653 gram lood en 0.1645 gram helium overhouden er ont breken dus 0,0002 gram, die in den vorm van straling onherroepelijk verloren zijn ge gaan. Dezo fatale re9t speelt een beslissen de rol in het lot der wereld. De doodendans der atomen. Wanneer wij komen op een gebied, waar voor ons voorstellingsvermogen onvoldoen de is, moeten wij ons uitdrukken in verge lijkingen. De eenvoudigste vorm, waaronder de vernietiging der atomen plaats vindt, be staat wel uit dc gelijktijdige vernietiging van protonen en electronen. Bij deze ca tastrophe in miniatuur neutralisceren hun electrische ladingen elkaar en hun energie komt vrij in den vorm van een lichtende bliksemstraal. Zoo ontstaat do trillings- energie, die als licht of als een onzichtbare soort van stralen door de weroldruimte snelt. De vernietiging van het atoom, die de geleerden niet zoo gemakkelijk gelukt, be hoort du* tot het vaste werkprogramma der natuur. Voortdurend verandert de materie, waaruit het heelal bestaat, doch voortdu rend gaat daarbij iets verloren. Zoo spoedig geven de atomen hot echter niet op; zij heb ben nog één kans om hun bestaan te ver lengen. In de gloeiende retorten der vaste sterren noemt men n.l. een zekere synthese van atomen aan, waarbij lichtere atomen zich met olkaar vereenigen tot zwaardere. Het blijft echter het lot van die zwaardere atomen, om op don duur weer uiteen te val len! Er is dus een zekere kringloop, doch daarbij gaat voortdurend iets verloren, een kleine, doch beslisscndo rest, on wel in den vorm van straling. Warmtedood zonder warmte. Dc materie moest bij dit proces dus lang zaam, maar zeker vergaan. De atoomtheorie, welke ons zulk oen indrukwekkend inzicht geeft in de samenstelling van het heelal, is dus tevens oen sombero Cassandra, die ons de vergankelijkheid van al hot be staande aankondigt. Dc materie is op weg naar een dood door warmte, een z.g. entro pie. Alles verbrandt in den smeltoven van den tijd, alles loopt bergaf. De matorie zet zich om in lichtcnergic met korte golfleng ten, en deze in warmte met langere golf lengten en de wereld zal niet meer bc staan. Zal de ijzige koude van do dan ge heel leege wereldruimte dan echter iets ver minderd zijn. Dat is nauwelijks te ver wachten. Zij zal nog altijd kouder blijven dan bijv. vloeibare luoht, zelfs al is allo materia van het heelal omgezet in warmte. De hoeveelheid materie is n.l. voel te gé- ring in vergelijking met de onmetelijke wereldruimte; bet zou zijn, alsof men een kamer wilde verwarmen, door het verbran den van oen stofje. Nog steeds razen de moleculen voort en trillen de atomen. De wijzer van de we roldklok wijst aan, dat het reeds namid dag i6, doch bij gaat langzaam en als de materie niet door een plotselinge catastro phe aan een ontijdig oindc komt, kan het nog millioenen jaren duren, voordat het laatste, eenzame atoom met een dun stra- lingsbliksempje verdwijnt MOMENTEEL ENKELE ZEER V00RQEELIGE KOOPJES Langestraa» Ri Telaloon 528 IULIANAPLEIN TELEFOON 635 NAAST APOTHEEK DE HAAN IN VOORRAAD HET INDISCHE NIEUWE GENEESMIDDEL TEGEN SPATADEREN EN AAMBEIEN Telefoon 281 Groote en kleine zalen disponibel voor feesten, partijen enz. Nog één week ruimen wij onze betere genre tegen spoptrijzen op. Hierbij zijn ook ex tra groote en wijde maten voor elk fi guur. Kledingmagazijn „DE ADELAAR" LANGESTRAAT 40. TEL. 221. Uitsluitend grondstoffen le kwaliteit wor. den in onze artikelen verwerkt. Kent U onze eigen fabrikaat bonbons? Thans in prijs verlaagd. Vanille Roomijs in bekertjes en per liter, voordeeliger dan per gewicht. Gedurende de zomermaanden Zondags geopend van 113 uur. Steeds versch gebak. LANGESTRAAT 19 ONTVANGEN DE NIEUWE COLLECTIE Bloemenmagazijn „MILLE FLEURS" Dagelijks versche bloemen. Grcote keuze in diverse soorten potplanten. Bloemwerk: als manden, bouquotten, kransen, tafelversiering enz. enz. Voordeoligst adres hier ter stede. Zio étalages. Aanleg van Tuinen. Billijk tarief onderhoud. Aanbev: J. C. BLEIJERVELD. Langestraat 80. DAMESKAPSALON TEL. 1452 LANGESTRAAT 71 ROOMIJS MET CHOCOLADE LANGESTRAAT 87 TELEFOON 50 TELEFOON 910 LANGESTRAAT 56

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 16