'Afdrok aitsldit end ooor 'gedbonneerdeiu Plaatsing sluit accoordbevinding met de leveringsvoorwaarden In. All* 'chtor Voreenigde Persbareaux. ONZE GEWONDHEID. ZORG VOOR GEZONDE TANDEN. Ziekten, die in uw mond dreigen. Door D r. J. W. Frans. Zonder gezonde tanden is het onmo gelijk goed te kauwen en zonder dit laat ste is een voldoende speekselafscheiding niet mogelijk. Indien de spijzen niet voldoende ver malen en met speeksel vermengd wor den, kan men van maag en darmen en daarmede in verband staande organen, geen normale werking verwachten. De spijzen verteren niet voldoende, hetgeen tot ernstige stoornissen aanlei ding kan geven, vooral wanneer zware, slecht gekauwde stukken als steenen in den maag vallen. Een slecht gebit is vaak niet alleen pijnlijk, maar hierin is dikwijls de oor zaak van allerlei ziekten te zoeken; mid denoorontstekingen kunnen er door ont staan, gewrichtsrheumatiek en zelfs blin dedarm-ontsteking. Immers de aangesto ken tanden of kiezen zijn bij uitstek vruchtbare infectiehaarden. Het tanden poetsen is een vanzelf spre kend iets, maar hóé het geschieden moet, weet niet iedereen. Menigeen denkt, dat de tandarts overdrijft, indien hij in dezen zin aanwijzingen geeft: Bij het tandenpoetsen gebruike men: le. een niet te harde en niet te zachte borstel, van goede kwaliteit en middel groot; 2e. goede tandpasta; 3e. water, dat niet te warm en niet te koud is, daar groote temperatuurverschil len aanleiding geven tot (zij het dan on zichtbare) barstjes in het email, waarin zich bacteriën kunnen nestelen, die de grootste schade aan het gebit toebrengen. 's Morgens na het opstaan, na iederen maaltijd en vóór het naar bed gaan. moe ten de tanden gepoetst worden, eenige malen per dag met pasta. Men borstele van boven naar onder, aan de binnen- zoowel als aan den bui tenkant, waardoor men beter bij de ruimten tusschen de tanden komt. daar na wordt grondig nagespoeld en indien alle resten tusschen de tanden niet ver wijderd blijken te zijn, doet men dit met behulp van een tandenstoker, die daarna natuurlijk wordt weggeworpen! Nooit gebruike men voor dit doel naai- naalden of zooals dit wel eens gebeurt de punt van schaar of mes. Hoornen of andere luxe tandenstokers, die men na het gebruik niet wegwerpen kan. zijn niet aan te raden. Het genuttigde eten of drinken moet ook nooit te heet gebruikt worden, om redenen, die wij hierboven reeds om schreven. Scherpe kruiden en heel veel zoetig heid zijn beide niet in het belang van het gebit. Wanneer trots alle voorzorgen tanden of kiezen aangestoken zijn of zelfs maar een kleine afwijking laten zien, dan gaat men gauw mogelijk naar den tand arts. -pdat deze behandeld kunnen wor den: ditzelfde geldt ook voor de melk tanden. Des te vroeger men de minder goede plekken laat behandelen, des te minder pijnlijk zal de behandeling zijn Tanden trekken is in den regel een ge volg van te lang wachten met deze na te zien. BRUIDSJAPONNEN. Een bruid moet de japon, die zij op haar huwelijksdag wil dragen, met zorg uitkiezen en rekening houden met type en figuur. Doet zij dit niet, dan zal zij het geheele effect aanmerkelijk verminderen. Natuurlijk moet men, wat de hoofd lijnen betreft rekening houden met de heerschende mode, maar de garneering moet zeer sober zijn. Satijn, even soepel als crêpe de chine, is thans de favorite, daarnaast worden peau d'ange, zijden marocain en fijn laken gekozen, stoffen, die mat van toon moeten zijn. De japon moet vóór zoo lang vallen, dat alleen de punten der schoentjes te zien zijn. De sleep geeft iets majestueus aan het geheel, maar heeft, wanneer ie bruid klein van gestalte is, nog geen an- derhalven meter lengte. Indien op de rok volants worden aangebracht, gebeurt dit zoo laag mogelijk om de slanke heuplijn te bewaren. Het mooist is een bruidsjapon van ivoor-kleur, daar het zuiver wit al gauw te hard staat; de sluier valt tot op den sleep en is van eenvoudige witte tulle. De hoofdversiering kan bij wijze van kleine diadeem, als mutsje of als krans gedragen worden, terwijl als bloemen rozen, orchideeën of lelies gedragen wor den met een overvloed van fijn groen er tusschen. De schoenen zijn van dezelfde zijde als de japon en de handschoenen I van dun peau de suède. WENKEN VOOR MOEDERS. Kinderen beneden de drie jaar mogen aan den maaltijd geen vleesch en tevens ei eten. Groenten, een fijn gemaakt aard appeltje met boter en wat meelspijs of compote zijn ruimschoots voldoende voe ding. De leeftijd, waarop kinderen beginnen te loopen is zeer verschillend en de moe ders behoeven er zich absoluut niet on gerust over te maken, indien haar baby van 14 maanden hiertoe nog geen aan stalten maakt. Het is zeer verkeerd om de kinderen tot staan en zelfs loopen te animeeren. daar het gevolg hiervan is, dat de kinderen zwakke enkels en krom me beentjes krijgen. Doet het kind als het 16 of 18 maan den is in het geheel geen pogingen, dan raadplege men een arts. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. Bijzonder aantrekkelijk is deze eenvoudige huis japon voor gezette figuren, die met lange of korte mouwen gedragen kan worden. Gebloemde kunstzijde of wollen mousseline lijken ons zeer geschikt voor dit model, kraag en manchetten worden van witte zijde gemaakt. Het model is zeer eenvoudig te maken en be staat uit lijfje, heupstuk en klokrok: de rok en het heupstuk hebben beide slechts één zijnaad, beide naden moeten bij het in elkander zetten van 171 den rok precies op elkander komen: de geschulpte onderkant van het heupstuk wordt op ruim K c.M omgeslagen en de omslag geregen, daar na op de rok gespeld, geregen en langs de kant met de machine gesdkt. De onderkant van den rok wordt afgewerkt met een zoom van 2} i c M. breedte: aangezien de rokwijdte als geheel van onderen wijder is, dar. 21 c.M. hooger, moet bij de naden wat worden afgenomen, het meest aan den onderkant der zoom: wij strijken de.:e uit, slaan de inslag om er bevestigen hem met onzichtbare steken op de rok. Het lijfje is eveneens zeer eenvoudig te maken: eerst wordt de ruimte aan de schoudernaad in twee platte plooien gelegd, waardoor de z.g postuurnaden worden verkregen, deze worden langs de kant opgestikt. De revers loopen tot even boven de taillelijiv 1 iervoor is de blouse in het midden vóór recht ingeknipl, de aldus verkregen rafelkanten worden tegen gevoerd met een beleg van dezelfde stof, die zóó gelegd inoct worden met naaien, dat de goede kant aan dc binnenzijde der blouse boven is. Dc kraag is een dubbele rechte reep. die aan hals en revers gestikt wordt en overgenaaid. Her vest wordt van dubbele stof gemaakt en wordt met veiligheidsspelden op de onderjurk bevestigd Schouder cn zijnaden worden dichtgcstikt en af gewerkt; de mouwnaad wordt eveneens dicht gcstikt en de omslag op de mouw bevestigd, daarna wordt dc mouw ingezet zóó, dat de naaci op het aangegeven punt der blouse valt. Vóór wij rok en blouse aan elkander zetten, strijken wij de naden van de laatste goed uit ook de roknaden. Ten slotte blijft ons nog slechts het maken der ceintuur over, waarvoor wij een rechte reep stof op de verkeerde kant dicht stikken cn omkccren. daarna strijken en met een gesp of drukknoopen afwerken. Wij hebben gezien, dat aan dc hand van een goed patroon deze japon zeer gemakkelijk zelf te maken is. Een ding van groot belang is echter, dat de maat nauwkeurig genomen wordt en deze overeenkomt met de normale maten. De maat wordt ruim genomen en gemeten over het breedste deel van buste en rug (dus onder de armen over rug en buste) en heupen. Onder normale maten verstaan wij de omvang van buste en heupen, die overeenkomt met de maten 4052. Heeft men b.v. een buste maat 108 en heupwijdte 126. dan zou voor de eerste maal 46 gebruikt worden, maar de hcupomvang zou veel te groot zijn voor een rok van de zelfde maat. Van het nauwkeurig maatnemen hangt voor een deel het slagen der klecdingstukken af. Dit model is zeer geschikt vaar de malen 46 tot en met 52. KINDERJURK MET BROEKJE. Dit aardige vlotte jurkje is gedacht van cre tonne of vlisco, maar kan ook van crêpe ge maakt worden, dat het voordeel heeft, dat het na het wasschcn, niet gestreken behoeft te worden. 170 Het pasje valt vrij laag. hieraan wordt het gerimpelde rokje gezet. Het ronde haisje heeft een klein galonnctje of valenqienne kantje evenals het vlugge pofmouwtje. Een broekje van dezelfde stof wordt er bii gemaakt, hetgeen het dragen van een onderjurk- bespaart. Geschikt voor kinderen van 16 jaar. BABY IN BAD. Een dagelijks weerkeerend water-festijn. Een van de meest noodige dingen voor zuigelingen is het baden en jammer ge noeg, zien jonge moeders hier vaak tegenop en volstaan met een afwassching van het lichaampje. Heel vaak is de oor zaak hierin te vinden, dat de moeders een beetje angstvallig zijn om de kleintjes in het water te houden, dit is echter slechts een kwestie van routine en het beste is. indien de kraamverzorgster nog blijft na dat de moeder weer op de been is. iit eerst eenige malen onder haar toezicht te doen. Men krijgt dan meer zelfver trouwen. Het baden moet echter met eenige voorzorg geschieden, hiermede bedoelen wij, dat behalve het badje met het op juiste temperatuur zijnde water, alle ver dere benoodigdheden bij de hand moeten zijn. Het beste is een lijstje te maken en zich even te overtuigen om alles aan wezig is. Jonge kindertjes moesten, zoodra de temperatuur kouder wordt, in een ver warmd vertrek worden gebaad en mei gesloten vensters, opdat zij na het ont- kleeden niet te veel afkoelen. Het badje zelve moet op een verhoo ging staan: indien men niet over een houten onderstel hiervoor beschikt, plaatse men het op twee stoelen, daar het bukken rugpijn veroorzaakt niet al leen, maar men het kindje, indien het bad hooger is geplaatst, meer in zijn macht heeft. Het bad wordt gedeeltelijk gevuld met koud water, daarna wordt het warme bij gevoegd, maar overtuige men zich door het gebruik van den badthermometer van de juiste temperatuur. De moeder heeft een gummi-schort voor gebonden en ge zorgd dat een badhanddoek voor het af drogen van het lichaam en een gewone voor het gezichtje klaar liggen, benevens een stel schoone kleertjes en gevouwen luiers, borstel, zeep, spons, wat kleine stukjes watten en een kommetje boor water. Het wiegje is van schoon beddegoed voorzien en het kruikje ligt er reeds in om alles zoo noodig te verwarmen, als de kleine prins of prinses na gebaad en gevoed te zijn, de slaap des onschuldi- gen gaat slapen. Vóór het baden worden met de watjes oogjes, neusje en mondje met boorwater schoon gemaakt, dit moet vooral gedu rende de eerste maanden niet vergeten worden; de oogen worden naar het neusje toe gewasschen. Nu begint het baden, waartoe men baby op schoot of op de tafel (hetgeen veel practischer is), ontkleedt. Eerst wordt het kindje even afgesponsd boven het bad. daarna ingezeept, en nu in het bad gelegd, zóó dat hij in de bocht van den linker arm rust en de andere arm geheet vrij is om hem te wasschen. Vlug wordt hij daarna uit het water genomen en de badhanddoek om hem heen geslagen, afgedroogd en gepoederd in de plooien van het halsje, de liezen enz. Is de baby vaak nat, en zijn huid daardoor wat rood, dan wordt hij eerst met slaolie ingesmeerd en daarna gepoe derd, vervolgens vlug aangekleed, en zijn haar met een zachte borstel geborsteld, zoodat hij geheel klaar is om na de voe ding in zijn bedje gelegd te worden, om vervolgens gedurende minstens eenige uren te gaan slapen, vaak zelfs tot zijn volgende voeding. JONGEDAMESJAPON. Deze zeer aparte moderne japon in streep- dessin geeft een origineel geheel. De rok cn bovenpas met aangeknipte mouwen zijn schuin genomen, het lijfje daarentegen recht, wat dc lijn van het lichaam beter tot zijn recht laa komen (166). Een aardig gepunt kraagje cn manchetten van crêpe dc chine cn een smal wit Iccrcn ceintuur voltooien liet geheel- Gesch.kt voor dc maten 40. 42 cn 4J. ONZE KNIPPATRONEN. Pationcn van dc op deze pagina afgebeelde modellen worden toegezonden na overschrijving van 0.58 op girorekening 191019 t.n.v. den „Knippationendicnst" te 's-Gravenhagc. Aanvragen kunnen ook per postwissel of per brief onder bijsluiting van het bedrag in post zegels worden gezonden aan de Moderedactrice van dit blad. Muzenstraat 5B, s-Gravenhagc. ')e maat cn het nummer van het gewenschtc model moet met uw naam en volledig adres op giro- of postwisselstrookje worden vermeld. Bij elk patroon wordt een beknopte handleiding voor het gebruik medegezonden. DE MODE VAN HELLE KLEUREN. Deze komt niet alleen tot uiting bij kleeding, hoeden, schoenen, meubelstof fen. maar tevens bij allerlei andere din gen. Zoo ziet men verschillende ver bruiksvoorwerpen, die men dagelijks in de huishouding aantreft in vele vroolijke aardige tinten gekleurd. Vooral dat mooie, bijzondere rood, dat men veel in tuinen cn broeikassen aantreft, -valt zeer in den smaak. Men vindt het terug in geraniums, rozen, begonia's, klaprozen e.a. Hoe fleurig kan een gedekte koffie tafel er niet uit zien met deze veelheid van kleuren, waarbij het heldere rood domineert en zoo aardig afsteekt bij het witte tafelgoed. We behoeven niet veel moeite te doen om bij de aanschaffing van nieuwe din gen fleur en kleur aan ons huis te geven! JONGE DAMES JAPON. Eenvoudig doch lief middagjapon- nelje. bestaande uit taille en rok. De taille heeft ingezette en opgestikte Jcelen: deze lijn zet zich in de voorbaan van den rok voort en eindigt aan beide kanten hiervan in 'n groep waaierplooien.- waardoor het overigens aansluitende rokje de noodige onderwijdte krijgt; de mouw is glad en loopt iets wijder uit, terwijl het kraagje, dat van oud rose crepe dc chine is gemaakt in eenigszins afgeronde punten valt. waaromheen een plisséc is gezet van dezelfde zijde. Een ceintuur op taillehcogte met een aardige fantasie gesp maakt het geheel af. Geschikt voor de maten 40. 42 en 4-t_ BLOEMEN IN HUIS EN TUIN VROOLIJKEN ONS LEVEN OF. Vcrsche bloemen kan men thans volop bewonderen in en buitenshuis. Het is inderdaad geen luxe om bloe men in huis te hebben, in de werkkamers en schoollokalen, Ja. zelfs de fabneks- zalen worden er geheel als door opge- vroolijkt. Het wonderlijke is, dat zelfs de eenvoudigste veldbloemen, smaakvol gerangschikt, leven en vreugde sevc*. Meer en meer gaat men er dan ook toe Dver om in de tuinen langs de randen van grootere of kleinere grasvelden snijbloe men te kweeken. Het is volstrekt niet noodig dat men hiervoor kostbare soorten uitzoekt, want al de ouderwelsche bloemen, zien wij thans weer gaarne terug en een tuin met margrieten, verschillende kleuren klap rozen. slaapmutsjes, asters, hcleotrope, ;eceda, goudsbloemen, viooltjes enz. ziet er kleurrijk uit. Wie van bloemen houdt en er zich een weinig op toelegt om deze grootendeels zelf te kweeken. zal zeker de voldoening smaken vanaf het vroege voorjaar tot iaat in het najaar bloemen in zijn tuin te hebben. Zelfs in den winter, als de bloe men uitgebloeid zijn, kan men nog leven de takjes van heesters in vaasjes of bowl heoben. Een bowl met ranken klimop b.v. doet bijzonder goed aan. Vc M 31

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18