AM'ERSFÖMTSCH DAGB1AD HET ADRES VOORCADEAUX Zaterdag 6 Augustus 1932 .DE EEM LANDER" 31e Jaargang No. 32 TWEEDE BLAD UIT DE STAATSCOURANT HET DRAMA ÏN DE WILLE- BRORDUSSTRAAT Lijstenmakerij en Kunsthandel ■nmnw „NIEUW PARIJS" EEN NOODKREET.... QUERIDO OVERLEDEN Een gevoelig verlies voor onze letterkunde MAISON DE JAGER H.v. d. PAVERT Fortinbras' Toovermacbt Onderscheidingen, Bij K. B. is toegekend de bronzen eerc- medaille der Oranje Nassau Orde aan S. Hofsteenge, voorman-zetter bij de A. W. Sijthoff'6 Uitgevers-Maatschappij N.V. te jLeiden. Regeeringsgedelegeerden. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot gedele geerden van de Nederlandsche Regeering bij het internationaal congres voor prehis torie en protohistorie, dat van 1 tot 6 Augus tus 1932 te Londen wordt gehouden, dr. J. P. Kleiweg de Zwaan, hoogleeraar aan de Universiteit der gemeente Amsterdam en dr. A. E. van Giffen, lector aan de Rijks universiteit te Groningen. Belastingdienst. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën is de inspecteur der directe belas tingen enz. W. T. Vernède, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie' der directe be lastingen enz. te Delft, verplaatst naar Til burg en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen enz. 2e af- deeling aldaar, en is de inspecteur der di recte belastingen enz. W. C. Aarts, toege voegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen enz. te Leiden 2e afdee- ling, verplaatst naar Delft en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen enz. aldaar. Bij beschikking van den minister van Financiën is de ontvanger der directe be lastingen enz. H. van Tarel verplaatst van Zweelo naar Breukelcn en belast met de tijdelijke waarneming van het kantoor der directe belastingen en accijnzen aldaar. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw de kolonel- titulair K. E. Oudendijk van den staf dei artillerie, hoofd der IVe afdeeling B van het departement van defensie. Bij K. B. is de zilveren eere-medaiilc verbonden aan de orde van Oranje-Nassau toegekend aan J. Huyting, voorman-reini ger bij den gcm. reinigings- en ontsmet- tingsdienst te Utrecht. STAKING BIJ DEN BRUGGEBOUW TE ARNHEM. Een loongeschil. A r n h e m, 5 Aug. Hedenmorgen is bij den aannemer van de werken voor de nieu we vaste brug te Arnhem 6taking uitgebro ken. De staking vindt zijn oorzaak in een loongeschil door den aannemer, den heer W. F. Plass uit De Steeg, die een viertal weken met het werk bezig is en niet het volle contractloon heeft uitbetaald. De ar beiders hebben den aannemer gisteravond een ultimatum gesteld waarin zij het volle contractloon eischten, daar zij anders a.6. (Maandag in staking zouden gaan. De aan nemer heeft hedenmorgen den betrokken arbeiders ontslag aangezegd waarop een 24-tal arbeiders terstond in staking gingen. Het werk wordt nog voortgezet met een veertiental arbeiders. Door de stakende ar beiders wordt gepost. Het werk omvat den bouw van de fundeering van een vijftal pijlers voor den oprit van de brug aan de Betuwezijde. DE TARWEBESCHIKKING. Verhooging percentage. De Minister van Economische Zaken en 'Arbeid heeft in zijn Tarwebeschikking het percentage 22% verhoogd tot 25, zoodat art. 1 lid 1 en 2 als volgt komen te luiden: „Tarwemeel of tarwebloem A i6 alle tar wemeel of tarwebloem, waarvan de samen stelling voldoet aan de volgende eischen: l3. elke hoeveelheid bestaat voor ten min ste 25% uit meel of bloem, uitsluitend afkomstig van inheemschc tarwe; 2°. deze 25% is gelijkmatig door de hoe veelheid verwerkt. De verhooging van het percentage 22% tot 25 in de Tarwebeschikking treedt in werking met ingang van 8 Augustus a.s. Vijf maanden gevangenis geëischt. Amsterdam, 5 Aug. Voor de vacantie- kamcr der arr. rechtbank te Amsterdam stond de 30-jarige taxichauffeur C. L. D. terecht, verdacht van poging tot doodslag subs, opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Op 12 October van het vorige jaar had hij in de Willibrordusstraat alhier een aan tal schoten gelost op mej. M. A. S. ter uit- vosring van zijn voornemen en het misdrijf om haar van het leven te berooven, aldus de dagvaarding. De man, die gehuwd was, had een verhou ding met juffrouw S., een caféhoudster. In October vatte de juffrouw het plan op om den man te verlaten. Op 12 October was hij bij haar op bezoek gekomen om haar voor een wandeling uit te noodigen. In de Willi brordusstraat ontstond een heftige woor denwisseling en plotseling had hij een revol ver getrokken. Een aantal schoten vielen. De juffrouw was nog even verder geloopen en toen in een portiek ineengezakt. De man had het wapen ook tegen zichzelf gericht en ook hij werd in een portiek gevonden. Beide gewonden werden naar het zieken huis gebracht. De wonden bleken echter niet ernstig te zijn en zoowel do verdachte als de juffrouw herstelden volkomen. Uit de getuigenverklaringen van het slachtoffer bleek, dat zij gedurende acht jaar een verhouding met een anderen man had gehad, deze had haar echter verlaten. Om haar minnaar terug te winnen, poogde zij hem jaloersch te maken door in relatie te treden met verdachte en toen zij meende, dat zij haar doel had bereikt, verbrak zij de relatie met hem. Verschillende getuigen a décharge legden gunstige verklaringen over verdachte af. Verdachte gaf toe, dat hij had geschoten, doch liet was geen oogenblik zijn bedoeling geweest de vrouw te dooden. Als taxi-chauf feur had hij zich uit veiligheidsoogpunt een revolver aangeschaft. De officier van justitie rar. Bosch achtte de poging tot moord bewezen. Tot de straf maat komende zcide spr., dat ook de vrouw, die met den man heeft gespeeld, een groote mate van schuld heeft. Hiermede rekening houdende eischte het O. M. een gevangenisstraf van vijf maanden De verdediger mr. Frankcnhuis pleitte op juridische gronden vrijspraak. Subs, drong hij aan op een voorwaardelijke straf, reke ning houdende met de tien maanden, die verd. reeds in voorarrest heeft doorge bracht. Een verzoek tot onmiddellijke invrijheid stelling werd door de rechtbank afgewezen. Vonnis 12 Augustus. BLIKSEM INGESLAGEN. E m m e n, 5 Aug. Gisteravond is in het gehucht F.lp, onder de gemeente Wcster- bork, de bliksem ingeslagen in de boerderij van den lieer G. Wesseling; de boerderij werd creheel vernield. 40 voer hooi alsmede de geheele inboedel zijn een prooi der vlammen geworden. Klif E DIN G MAG AZ IJ Arnh. weg 32 Tel. 1069 Steeds iets aparts tegen billijke prijzen GAAT U KAMPEEREN? rust U volledig uit voor een heerlijk en onbezorgd Kampleven. Reeds voor 7.75 heeft U een com- I plete Waterproof tent, 'ook tenten in diverse maten te huur. LANGESTRAAT 35. De Centrale Landbouworganisaties vragen steun voor den tuinbouw De Christ. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Kon. Ned. Landbouw-Comi- té en de Kath. Ned. Boeren- en Tuinders- bond hebben onder dagteekenmg van 5 Augustus 1932 het volgende telegram aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid gezonden: Aan Zijne Excellentie den Minister van Economische Zaken en Arbeid, 's-Gravenhage. Dé Dagëlijksche Bcstiiren; der drie Cen trale Landbouworganisaties, t.w. Christ. Boeren- en Tuindersbond, Kon. Ned. Land- bouw-Cómité en Katli. Ned. Boeren- en Tuindersbond op 5 Augustus in vergadering bijeen, in aanmerking nemende, dat de tuin bouw, meer in het bijzonder in West-Fries land, in den alleruitersten nood verkeert, zóó zelfs, dat geen middelen meer aanwe zig zijn voor hei noodzakelijke levensonder houd, verzoeken Uwe Excellentie met den meesten aandrang de steunverlcening aan den tuinbouw onverwijld tot stand te bren gen en in ieder gc\al onmiddellijk over te gaan tot uitbetaling van het aan de Noord- Hollandsche bedrijven verleende crediet. Voor de Centrale Landbouworganisaties, voornoemd, II. MOLHUYSEN, Secretaris. MR. W. KOLFF OVERLEDEN. Dieren, 5 Aug. Gisteren overleed alhier in den ouderdom van 79 jaar mr. Walthe- rus Kolff oud-president van het Gerechts- bof te Leeuwarden, ridder in do Orde van de Nederlandsche Leeuw, commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De4 teraarde bestelling zal plaats hebben te Leeuwarden a.s. Maandagmiddag, half twee op de oude begraafplaats aldaar. Amsterdam, 5 Aug. Hedenmiddag is in de Boerhaavekliniek te Amsterdam over leden de Nederlandsche letterkundige Israel Querido. Is. Querido, die geboren is 1 October 1872, was eerst horlogemaker, muzikant, dia- uantklover, juwelier en journalist, en had een moeilijke, worstelende jeugd waar van hij veel verteld heeft in zijn boeken Kunstenaarsleven en Zegepraal vooraleer hij zijn eigenlijke bestemming vond, die van zuiver letterkundig kunstenaar. Door zijn naturalistischen roman Men- schenvvee (1903), sterk geïnspireerd op het Fransche naturalisme van Zola, maar ook onder invloed van Lod. van Deyssel en Frans Netscher, veroverde hij zich al ter stond een markante plaats in onze litera tuur. Zijn kunst baseerde zich op een proleta rische levensbeschouwing, maar hield zich ge lukkig vrij van een beperkt dogmatisch, doc trinair streven, al stak hij zijn lidmaat schap van de S.D.A.P. niet onder stoelen of banken. Den grootstcn opgang maakte hij met zijn romancyclus De Jordaan, waarvan achtereenvolgens verschenen Jordaan I (1912), Van Nes en Zeedijk (1914), Manus Peet (1922), Mooie Karei (1925), welk „epos" enkele jaren geleden door Herman Bouber bewerkt is voor tooneel. Qucrido's vurige temperament en onge breidelde eerzucht, waarbij zijn Joodsche af komst zich niet schuil hield, dreven hem tot het scheppen van grooter en monumen- taler werk dan de naturalistisch beschrij vingskunst kon bieden. Hij doorbrak de enge grenzen van het realisme om in de beste dcelen van zijn oeuvre tot een visio naire plastiek te stijgen. In hoeverre hij bereikt heeft wat hij zocht dit kan in dit korte bestek niet worden aangegeven, maar als uitvloeisel van zijn episch streven moet de Oostersche cyclus „De Oude Waereld" worden aangemerkt, waartoe behoord en Koningin (1918), Zons- opgang (1920), Morgenland (1921), Misleide Majesteit (1922), Simson de Godgewijde (1927). Jaren geleden schreef hij een tooneelstuk in verzen Saul en David, dat zijn éénigo bijdrage tot de dramatische literatuur zou blijven. Hij heeft het geluk gesmaakt dit werk ook opgevoerd te zien. Na den oorlog werkte hij eenige jaren als redacteur van het spoedig overleden tijdschrift „Nu" samen met A. M. de Jong. Den laatsten tijd werkte hij mee aan de ge reorganiseerde Arbeiderspers. Omvangrijk is zijn crilische arbeid, die gekenmerkt werd door eon sterk subjectie- vcn inslag, een polemischs drift, en van een groote belezenheid getuigde. Het heengaan van deze merkwaardige, de laatste jaren zeer aangevochten figuur, die door haar ongebreidelden aanleg ook ge makkelijk vat gaf tot kritiek, betcekent voor onze letteren een gevoelig verlies. Omtrent het overlijden van Israël Querido in de Boerhaavekliniek verne men wij nog, dat het einde geheel onverwacht is gekomen. In de och tenduren was de patiënt nog goed. Te half één bracht de zuster hem zijn lunch; toen zij hem eenige minuten later een kopje koffie kwam brengen, lag hij bewegenloos in bed. Prof. Snapper, die toevallig in het gebouw aanwezig was, werd onmiddellijk gewaarschuwd, doch hij moest den dood constateeren. Een hartverlamming had aan het werkzame leven een einde gemaakt. Ofschoon men wist dat het hart van den kunstenaar niet sterk meer wa6, zijn noch zijn behandelende geneesheer, noch dege nen, die hem van nabij kenden, op dit plot selinge sterven voorbereid geweest. Voor den aanvang van de voorstelling van „De Kribbebijter" heeft de heer Willem Hunsche op verzoek van de directie van de Hollandsche Schouwburg de volgende woorden gesproken ter nagedachtenis van den overleden schrijver Is. Querido: „Hedcnmiddtg is, zooals U gelezen zult hebben, onze groote Hollandsche schrijver Is. Quérido overleden in de Boerhaave-kli- niek. Er past hier een woord van diepo ver- IS. QUERIDO. eering voor hem, die ook" voor het vader- landsche tooneel zooveel heeft gestreden en geschreven. Werken als „Saul en David" en „Aron Laguna" blijven hoeksteenen der Hollandsche toonecl-literatuur!" Aan het verzoek van den spreker om zich' een oogenblik van hun zetels to verheffen, werd door de aanwezigen voldaan. Het stoffelijk overschot zal Maandag a.s. te 12 uur op „Zorgvlied" ter aarde worden besteld. ITet vertrek geschiedt te half twaalf vanuit de woning van een der beste vrien den van den overledene, den heer Andries do Rosa, Herculesstraat 67. UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK TE LEIDEN. Een schenking. De Rijksuniversiteitsbibliotheek te Leiden heeft ten geschenke ontvangen van G. C. graaf van Aldenberg Bentinck te Ameron- gen een uit ruim 500 deelen bestaande ver zameling belletrie, van voornamelijk Fran sche en andere bekende schrijvers uit do 18de eeuw. Daar de belletrie uit dit tijdvak aan do bibliotheek niet is bijgehouden, beteekent deze schenking een belangrijke aanvulling in de bestaande leemte. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Hoorn, 5 Aug. Te Zwaag bij Hoorn is hedenmiddag het 3-jarig zoontje van den lieer Jb. Bcsseling te water geraakt en ver dronken. Het lijkje is opgehaald. LUNCHROOM LANGESTRAAT 56. TEL. 115 Voor de Vacantledagen Amersf. Janhagel. Botersprits. Diverse soorten koekjes. Als heiligheid zaad geschoten heeft draagt het goede vruchten. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 41 Ik zou je graag vertellen wat ik ge daan heb, zei hij na wat onsamenhangend gepraat over Lucilla. Ik heb getelegrafeerd naar Chartres en naar Brantóme om te zoggen, dat je veilig en wel hier bent en ik heb aan je oom Gasparcl geschreven over Lucicn Viriot. Je zult er niets meer over liooren, tenzij je tante Clothilde naar Brantóme gaat, waar ik hard aan twijfel. Dank u, vader, zei Félise en die ge wone woorden klonken haar koud in de ooren. Ze was bevrijd van de nachtmerrie van de laatste weken, maar ze vond wei nig vreugde in haar vrijheid. Toen vroeg ze: Hebt u aan oom Gaspard geschreven, waarom ik wegliep van tante Clothilde? Genoeg voor hem om het te hegrijpen. Hij zal jo niets vragen, dus je zult er met hem niet over behoeven te spreken. En zou dat niet ondankbaar zijn? Ik ben toch al zoo ondankbaar tegen hem ge weest. Fortinbras wilde zijn hand liefkozend op baar hoofd leggen, zooals hij zijn heele le- ?en zoo dikwijls gedaan had, maar zich bedenkende, trok hij zijn hand terug met een zucht. Je oom is de beste en eerlijkste man, dien ik ooit heb ontmoet, zei hij. En hij houdt zooveel van jou en jij houdt zoo veel van hem, en waar liefde is, kan geen ondankbaarheid zijn. Maar daar is één ding, wat je hem nooit behoeft te vertel- Icn, en dat is wat je gisteravond in de Rue Maugrabine hebt gezien. Dat heb ik al ge daan. Dus er zijn geen geheimen tusschen jullie. Met haar gespannen jong gezichtje zat ze op haar handen te staren. Weer zag zij die vuile feeks. Ze zou haar zien tot op haar sterfdag. Maar ze zou er met niemand over spreken. Fortinbras stond op, kuste haar op het voorhoofd en ging naar zijn dagelijkschen arbeid, om geluk te bezorgen aan men- schcn, die er angstig om smeekten. HOOFDSTUK XIII. Lucilla Mcrriton had veel geld, een warm hart cn een aardig talent voor schilderen. Met laatste gaf haar toegang tot den kring van kunstb'oefenaars in en rondom de Rue Bonaparte, het tweede bezorgde haar ccn zekere populariteit onder hen cn het geld stelde haar in staat te doen wat haar vriendelijk hart haar ingaf. Wanneer haar intieme kennissen, die voor hot rncercn- deel hard werkende, onbemiddelde Engel- sche meisjes waren, haar onder handen namen over haar weelderige levenswijze en haar zeiden, dat dit niet in stijl was met dc sobere manier van leven in het Quartier latin, waar men gewoon was zich te behelpen, gaf ze dat volmondig toe, doch ze veranderde niets aan haar dóen en la ten. Ze was ccn rijk vagebondje met een groot fortuin, dat ze van haar reeds lang overle den moeder geërfd had, met geen andere familiebanden dan haar vader, directeur van een spoorwegmaatschappij cn ge trouwd met een veel jongere vrouw, een schoolkameraad van haar, aan wie ze al tijd een hekel had gehad. Maar in de we reld, die voor haar open lag, d.w.z. de be schaafde landen van heide halfronden, had zij zeer veel vrienden. En geen menschelij- ke wil controleerde haar handelingen. Ze was vrij om te leven, waar ze wilde. Dc laatste drie jaren had ze haar hoofdkwar tier te Parijs om er te lecren schilderen. Maar waarom dat mee zou brengen een hard bed en een ongezellige kamer en on smakelijk eten in le petit Cornichon, had ze nooit begrepen. Wanneer op het atelier bijzonder hard gewerkt werd, ging ze haar lunch gebruiken in le petit Cornichon. 't Was gemakkelijk en ze was jong en ze dorstte naar een teug uit het volle leven en het babbelen en opscheppen van al die mateloos eerzuchtige menschen interes seerde cn amuseerde haar, maar het eten vond ze afschuwelijk en de algemeene ge woonte om voor het maal mes, vork en le pel te reinigen, walgelijk. Maar daar zij een echte lady was, deed zij aan die ge woonte op keurige wijze mede, en wat het sluiten van kameraadschap betreft, hier traden haar democratische beginselen naar voren. Haar studiegenooten vormden de maatschappelijke toonladder. Zij beschouw de kapotte schoenen en kaal versleten klee- ren slechts als een onbelangrijken tegen slag van de fortuin, zooals een gebroken neus of een afgezet been. De flat op de Boulevard St. Germain was een toevluchts oord voor menigen hongerigen jongeman en menig hongerig jong meisje. En ze von den den weg daarheen, niet omdat ze hon gerig waren, maar omdat Lucilla dadelijk gepeild cn gevonden had wat op den bo dem van hun zielen lag. Het is dus best te begrijpen hoe Lucilla de weldoende fee uithing, zonder zich hier van in het minst bewust te zijn. Met Félise deed ze dit zoo aardig, dat ze in een paar dagen dit jonge meisje tot haar slavin en aanbidster maakte. Ze liet haar veel zien van Parijs. Zij fabriceerde voor haar een avondtoiletje en onder de nominale bescherming van een jongen landsman aan het Gezantschap, nam ze haar mee naar het Café de Paris, om te dineeren en daarna naar het Théétro du Gymnase. Een groote, zacht rijdende auto met heerlijke kussens voerde hen door de cindelooze straten, en wanneer ze thuis uaren,, scheen die auto klaar voor hen te slaan bij den trottoirband van den Boule vard St. Germain. Lucilla liet het kopje van de kleine veld muis duizelen van de vele indrukken. Fé lise vereerde haar als een godin en noem de haar met diepen eerbied bij haar voor naam, wat Lucilla haar gevraagd had. Een aardig, jong ding, verrukt over al, wat ze had gezien, werd met een poesje in de eene en een Pekineesje in de andere arm na een snelle autorit door een gedeel te van Frankrijk, in dc schemering met een sierlijken zwaai van de limousine, ge bracht voor de welbekende voordeur van het Hotel des Grottes. Baptiste, in zijn groenen boezelaar, sperde zijn mond wijd open, toen hij haar zag, schuifelde naar binnen en riep zoo hard hij kon: Monsieur c' est Mademoiselle. In een oogwenk kwam Bigourdifl rait buiten gehold. Hij tilde Félise uit de auto, omhelsde haar, keek haar aan en omhels de haar weer en lachte van blijdschap. Er viel niet aan te twijfelen, dat het verlo ren schaap hartelijk welkom was. En zij lachte en snikte en omhelsde den kolossa len man op haar beurt. En toen kwam hij weer tot zich zelf en was hij weer de hotelhouder, die Lucilla hielp uitstijgen, terwijl Félise den glimlachenden Martin begroette en zich liet kussen door Eupbé- mie, die buiten adem uit de keuken kwam aanloopen. Als Mademoiselle mij volgen wil, zei Bigourdin en hij ging haar voor naar bo ven, gevolgd door Lucilla en Céleste, die het kistje juweelen onder haar hoede had* Hij opende de deur van de statiekamer, een vertrek met twee ramen boven het ter ras, met uitzicht op de stad en de bergen van le Limousin, en met trots liet hij haar de er in uitloopcnde eenige kleine zitkamer van het hotel zien, en de be roemde badkamer, waarnaast een kamer voor de dienstbode en toen voerde hij haar weer naar de slaapkamer, waar een wel riekend pijnappelvuur brandde. Voilé. Mademoiselle, zei hij. Alles is ter uwer beschikking. Ik vind het hier allerliefst, antwoord de Lucilla, rond ziende. O, wat hebt u hier aardige dingen. Bigourdin straalde en maakte een kleine buiging. Hij was heel trotsch op zijn cham- bre d'honneur, waar de mooiste empire meu belen van zijn over-grootvader, den ongeluk- kigen général de Brigade, waren geplaatst Deze spontane bewondering na een vluchti- gen blik verheugde hem zeer. ^Wordt yorvolgdk

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5