AHEnSFtRHOSCH DAGBLAD HET KERKHOF VAN FRANKRIJK Maandag 8 Augustus 1932 -DE EEM1ANDER- 31e Jaargang No. 33 DE SLAGVELDEN NABIJ VERDUN Waarschuwing voor volgende generaties TWEEDE BLAD REGEERINGSCRISIS DREIGT IN ZWEDEN DUITSCHLANDS EISCH IN ZAKE GELIJKE RECHTEN DE SCH00LBRANDEN IN "DUITSCHLAND STRIJD IN ZUID-AMERIKA DUURT VOORT DE OPLOSSING VAN 'T INDISCHE PROBLEEM Fortinbras' Toovermacht Inwijding van een doodenhuis door den president der republiek Parijs, 6 Augustus. (V. D.) Duizenden bezoekers komen te Verdun aan, dat op her stelrekening nieuw opgebouwd, verfraaid en uitgebreid is, om deel te nemen aan her- denkinsplechtigheden voor de gevallen Franschen. Niet ver van Verdun op de hoogte van Douaumont is de van een hoo- gen toren voorziene doodenhal opgericht, die de president der Republiek Zondag zou inwijden. Hedenmorgen is een pontificale mis opgedragen in de kathedraal, waarna schoolkinderen uit de geheele provincie een optocht hielden en op de graven der geval len soldaten bloemen neerlegden. In den middag vond aan de graven der koloniale troepen een Mohammmedaansche gods dienstoefening plaats, die geleid werd door den voorganger van de Parijsche moskee. Te zes uur marcheerden de vaandclcom pagnieën van de regimenten, die aan de herdenking deel nemen, op. Inwijding van doodenhuis bij Verdun. Het Doodenhuis bij Verdun waar de stof felijke overblijfselen van 300.000 Fransche soldaten, die bij de gevechten in de omge ving van Verdun het leven hebben gelaten, rusten, werd Zondag ingewijd door den Frqjischen" staatspresident in bijzijn van den minister van Oorlog, den minister voor den pensioenen en een aantal andere kabinets leden-. Het garnizoen van .Verdun, de grootc ge nerale staf en duizenden en nog eens dui zenden burgers namen aan de plechtigheid welke met een groot troependefilé eindigde, deel. Staatspresident Lebrun begaf zich Zondag morgen na een kranslegging aan het monu ment naar het gemeentehuis waar begroe tingsredevoeringen werden gehouden Des morgens heeft voorts op het fort Douaumont de inwijding plaats gehad van een herinneringsplaat welke tot opschrift draagt: „Den 24 October 1916 werden door het re giment koloniale infanterie uit Marokko, versterkt door het 43e bataljon Senegalee- zen en twee compagnieën Somalis in een bewonderenswaardigen aanval de eerste Duitsche stellingen veroverd. Onder bevel van den energieken commandant Régniei kon de tegenstand van den vijand worden gebroken en twee K.M. in de vijandelijke linies worden doorgedrongen." In de middaguren heeft de plechtige in wijding van het Doodenhuis plaats gehad. Als eerste spreker werd het woord gevoerd door maarschalk Pétain. Hij herinnerde aan den vreeselijken strijd en bracht hulde aan den heldenmoed der Fransche troepen, wel ke tot voorbeeld moet worden gesteld aan de komende generatics. De minister van Oorlog Paul Boncour sprak den wensch uit dat de strijd om Ver dun de laatste i?/oge zijn, welke Frankrijk zal hebben meegemaakt. De Fransche' sol daat heeft zijn leven geofferd voor het va derland, omdat hij in de overwinning var. Frankrijk de eenige mogelijkheid heeft ge zien de herhaling van een dergelijken oor log onmogelijk te maken. Spr. gelooft niet dat deze hoop een nimmer vervulbare illu sie inhoudt. De minister herinnerde aan de verschillende internationale verdragen tot vermijding van den oorlog. Het is een her senschim te meenen dat men den oorlog onmogelijk kan maken zoolang dc scheids rechter zijn uitspraak niet kan opleggen, Tegenover de dooden voor Verdun heeft Frankrijk den plicht met verdubbelde ener gie te werken aan do iegen veiligheid en dc organisatie van den vrede. MAARSCHALK PÉTAIN. De president der Fransche Republiek Le brun noemde het slagveld van Verdun het kerkhof van Frankrijk. Hij herinnerde aan de 400.000 soldaten die bij de verdediging der stad hun leven hebben moeten laten Jaren zullen voorbijgaan aleer de natuur weer het beeld van voor den oorlog zal heb ben aangenomen, voor zoover zulks met het oog op «Je ontelbare zwarte en witte kruisen mogelijk zal zijn. Het is evenwel een troosl dat deze kruisen als getuigen en tegelijker tijd als waarschuwing voor de volgende ge neraties zijn opgericht om deze te bewaren voor een dergelijken waanzin. Er zal wel geen mensch ter wereld zijn, overwinnaar ol overwonnene, die voor een dergelijken aanval niet met afschuw voor de oorlogs gruwelen terugschrikt. Het icpublikeinschc Frankrijk heeft het treurige voorrecht op eigen bodem de naween van den oorlog tc bewaren en heeft geen lessen noodig. De offers die liet sinds het einde van de wor steling der volkeren heeft gebracht zijn het beste bewijs hiervoor. Op dezen weg zal het ook in de toekomst voortgaan. Doch men mag niet eischen dat het zijn zorgen voor de eigen veiligheid opgeeft, zoola'ng niet de vredesgedaehte overal is doorgedrongen en zoolang niet de bases voor een algemeene veiligheid zijn gelegd. In aansluiting op de inwijdingsredevoe ring van den Staatspresident werd een mi nuut stilte in acht genomen, waarna de troe pen van het garnizoen Verdun defileerden. De president der Republiek Lebrun begaf zich daarna per auto naar zijn zomerresi dentie Mercy-Ie Haut, waar hij eenigen tijd zal doorbrengen. EEN NIEUWE FRANSCHE AMBAS- SADEUR TE WASHINGTON? Parijs, 6 Aug. (V.D.) De Fransche am bassadeur te Washington Claudel zal zich heden te New-York aan boord van een Fran6ch schip inschepen, om zijn vaeantie in Frankrijk door te brengen. In verband met den terugkeer van Clau del te Parijs, doen in politieke kringen ge ruchten de ronde, dat de Fransche ariibas- sadeurspost te Washingt3n, evenals die te Londen, door nieuwe personen bezet zul len worden. Voortdurend wordt weer be weerd, dat de huidige minister van finan- ciën Germain Martin in de toekomst dc Fransche belangen in Amerika zal beharti gen. De Matin verklaart hel ontstaan van deze geruchten uit het voornemen der Fransche regeering, om een speciaien gevolmachtig de ter behandeling van de schuldenkwestie naar Washington te zenden. Deze gevol machtigde zou dan waarschijnlijk de Fran sche minister van financiën zijn. Speelt de Kreugeraffaire een rol? Stockholm, 6 Aug. (V.D.) Een aan tal Stockholmschc ochtendbladen bevat scnsationeele berichten over een to ver wachten regeeringscrisis. De koning beeft zijn vaeantie onderbroken cn is plotseling vanmorgen vroeg uit Kalmar naar Stock holm vertrokken, waar in den loop van den dag een kroonraad zal worden gehouden. Bijzonder opzien heeft het bericht ge baard, dat drie ministers zich met militaire vliegtuigen naar Kalmar hebben begeven, teneinde tezamen met koning Gustaaf per trein naar Stockholm terug te keeren, waarschijnlijk met het doel den koning ge durende do treinreis omtrent den stand van zaken in te lichten. Op verzoek van den koning werd het ver trek van den sneltrein uit Kalmar iritge steld, tot de drie ministers waren gearri veerd. Minister-president Ekman weigert ecni- gerlei inlichting omtrent de juistheid van al deze berichten en geruchten tc geven. Naar verluidt, zou de verwachte crisis in verband staan met economische beslissin gen van groote draagwijdte, die verband houden met de Krugeraffairc. Stocktolm, 6 Aug. (V. D.) In den buitengewonen krqonraad, waarvoor do koning hedenmorgen uit zijn vacantieoord te Kolmar naar Stockholm is teruggekeerd, hesft dc Zweedschc minister-president Ekman zijn ontslag aangeboden. De overige ministers van het kabinet blijven in functie. Een officieele verklaring van de overwegin gen van den minister-president zal gepubli ceerd worden. Waarschijnlijk zal de koning den minister van buitenlandsche zaken of van justitie verzoeken de functie van mi nister-president te aanvaarden. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN AUTO. Met dynamiet geladen. Stockholm, 6 Aug. (V.D.) Op den Nyas- spoorweg, niet ver van Stockholm, is een met dynamiet geladen auto op een over weg door een trein gegrepen. De wagen werd vernield en de beide inzittenden 13 Me ter weggeslingerd. Als door een wonder vond geen ontploffing plaats. De inzittenden liepen slechts lichte verwondingen op. De boomen waren geopend kort voordat de trein naderde. MEVROUW BRUCE REEDS NU GEDAALD. De mist speelde haar parten. Londen, 6 Aug. (V. D.) De Engel6che aviatrice Mrs. Bruce, die Donderdagmiddag was opgestegen om een duurrecordvlucht van een maand te maken, waarbij zij haar benzinevoorraad in de lucht zou laten bij vullen, mo?st hedenmorgen wegens benzine gebrek op het eiland Wight dalen, aange zien het tankvliegtuig met benzine wegens den mist niet kon opstijgen. Zal Nadolny onderhandelingen voeren te Parijs? Parijs, 5 Aug. (V.D.). De Paris Midi verneemt van zijn correspondent te Parijs, dat de Duitsche ambassadeur Nadolny zou zijn aangewezen om onderhandelingen met de Fransche regeering tc voeren over de ge lijkberechtiging van Duitschland. Daartoe zou hij zich tegen het einde van Augustus of in het bogin van September naar Parijs begeven. Als grondslag der onderhandelin gen denkt men zich van Duitsche zijde de principieele erkenning der gelijkberechtigd heid van Duitschland door Frankrijk, ter wijl het Duitsche rijk de verplichting op zich zou nemen een bepaalde grens van bewape ning, die beneden den stand der Fransche bewapening ligt, niet te ove ree brij den. Duitschland zou in de eerste plaats eischen: toelating der door het verdrag van Versailles verboden categorieën van bewape ning, met behulp waarvan de rijkswecr ge moderniseerd zou kunnen worden. De Fran sche bewapeningssterkte zou dan een be paald percentage grooter dan de Duitsche kunnen blijven. De dader ingerekend. Berlijn, 5 Aug. (H.N.) De politie heeft vanmiddag een 21-jarigen vroegeren chauffeur uit het Oosten van Berlijn gear resteerd, die betrapt werd, toen hij in het ge bouw van een kinderbewaarplaats wilde in breken. Het bleek, dat de politie een goede vangst had gedaan, want zij heeft hierdoor den dader tc pakken gekregen van de ver schillende branden, die den laatsten tijd in school- cn kerkgebouwen gesticht zijn. Na een uur lang verhoor legde de -dader een uitvoerige bekentenis af. Hij heeft niet min der cian 26 branden op zijn geweten. Hij ver klaarde, dat hij door werkloosheid en zijn daaruit voortvloeienden noodtoestand ze nuwziek is geworden cn voor zijn ontspan ning de branden heeft gesticht. Hij is voor het eerst op deze gedachte gekomen, toen hij in een school ingebroken had. Daar vond hij in een kast een groote hoeveelheid pa pier, dat hij in brand heeft gestoken en dit was het begin van de 26 branden, die hij heeft gesticht. Bij een huiszoeking in zijn woning werden 50 sleutels van Bcrlijnsche schoolgebouwen ge\onden. DE DUITSCHE BIJDRAGE AAN DEN VOLKENBOND. Berlijn, 5 A u g. (V. D.) In welingelichte kringen wordt volgens den Lokalanzeiger bevestigd, dat de rijksregeering besloten heeft, dat het vervallende gedeelte van de loopende Duitsche contributie voor liet lid maatschap van den Volkenbond, ten be drage van een half milliocn rijksmark, dit maal rtiet in deviezen zal worden overge maakt, maar dat de som op een Sperrconto bij een Duitsche bank zal worden gestort. De rijksregeering gaat daarbij uit van het standpunt, dat dc Duitsche deviezenvoor- schriften een transfereeren van het bedrag niet veroorloven. VERLENGING DER BEWAPENINGS- VACANTIE VOORGESTELD. G e n v e, 5 A u g. (II. N.) Henderson heeft een schrijven tot alle 6taten giricht, die deelnemen aan de ontwapeningsconferentie, waarin hij voorstelt de vaeantie in de bewa pening met vier maanden, tc rekenen van 1 November a.s. af, te verlengen. Hij ver zoekt de regeeringen hem zoo spoedig mo gelijk mede te deelen of zij hiermede ac- coord gaan. Het voorstel voor deze vacantia is oorspronkelijk uitgegaan van Italië en werd in eenigszins gewijzigden vorm ver leden jaar September door den Volkenbond aangenomen. Tot de verklaring, waarbij de staten zich verplichtten hun bewapening niet uit te breiden, zijn 50 landen toegetre den. Bolivia voorwaardelijk tot arbitrage bereid. Buenos Aires. 6 Aug. (V.D.) Uit Asuncion wordt gemeld, dat in het grens gebied van den Gran Charco nieuwe ge vechten zijn uitgebroken tusschen Boli- viaansehc cn Paraguayscke voorposten. Bo- liviaansche troepen deden voorts een aan val op het Paraguaysche fort President Ayala, doch deze aanval werd na een kort vuurgevecht afgeslagen. Buenos Aires, 6 Aug. (V.D.) Naar uit Asuncion wordt gemeld, heeft 't Paraguay sche kabinet het antwoord opgesteld op de Pan-Amerikaanscho nota van 3 Aug. j.l., welke gcleekcnd is door de regeering van de Vereenigde Staten en IS Zuid-Ameri- kaansche staten. De regeering van Para guay vorklaart. zich onvoorwaardelijk be reid het territoriale geschil, dat reeds 50 jaar oud is, aan ecu scheidsgerecht te on derwerpen. Ukr-La Paz wordt gemeld, dat de Boliviaansche regecring eveneens tot >ibitrage bereid is, doch dat de moeilijk heid is, dat zij wenscht, dat in geval van een arbitrale procedure de territoriale sta tus quo van 1 Juni j.l. gehandhaafd zal blijven. Derde rondetafelconferentie in deri herfst overwogen. Lon d en, 5 Aug. (V.D.) Naar de Times meldt, heeft minister-president Macdonald in den laatsten voortdurend van gedachten gewisseld met de Indische communale kwes tie, welker regeling tot dusverre is mislukt, doordat de Indiërs onderling niet tot over eenstemming konden komen. Hot kabinet heeft in zijn zitting van heden zekere ge zichtspunten opgesteld voor een voorloopige regeling, welke waarschijnlijk zoowel door de Engelsche, als door de Indische regee ring nog in den loop van Augustus zal wor den bekend gemaakt. Men verwacht, dat do regeering de noodigë wetgevende maatrege len in het volgende jaar zal uitvoeren en dat de derde en definitieve Engelsch-Indische ronde tafelconferentie in Londen in den vroegen herfst zal plaats vinden en wel met een belangrijk minder aantal leden, verge leken bij de vorige conferentie, daar een deel der problemen reeds is opgelost. MIJNONGELUK IN RUDA* Een doode, twee zwaargewonden. In een mijn in Ruda (Polen), is een ern stig ongeluk gebeurd. In een mijningang op 380 M. diepte stortte plotseling de zol dering in, waardoor 3 arbeiders werden be dolven. Een hunner moest dood worden geborgen. De beide anderen werden in zwaargewonden toestand naar het zieken huis overgebracht. Slechts weinig leed is weldadig door zijn kortstondigheid. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. Ik hoop, mademoiselle, dat u Félise en mij de eer wilt doen onze gast te zijn, zoo lang u in Brantóme blijft, zei hij op de hem eigen hoffelijke wijze. Lucilla ving zijn stralenden blik op. Dat is alleraardigst van u. maar ik ben geen mensch alleen, ik kom met een heele karavaan. Ik ben er en dan is er het dienstmeisje en de chauffeur en de auto en de hond en het katje. Het hotel is klein, Mademoiselle, zei Bigourdin, maar onze harten zijn groot ge noeg om u allen te ontvangen. Hiertegen kon niet geprotesteerd worden en Lucilla stak op haar vrije, gulle manier de hand uitJ Monsieur Bigourdin, ik neem uwe gulle gast\rijheid. heel gaarne aan. -—Je vous remercie infinimcnl, Mademoi selle, zei Bigourdin. Trillend van opgewondenheid ging hij naar beneden. In geen vier opeenvolgende geslachten was zoo iets in het Hotêl des Grottes gebeurd. Familieleden waren er na tuurlijk kosteloos geweest. Een9, tegen het eind van het tweede keizerrijk, had een mi- öi»l£r \an binnenlandsclie de cham- bre d'honneur bewoond, en hij was vertrok ken zonder zijn rekening te betalen; dat bleef een leelijke, donkere schuld in de boe ken van het hotel. Nog nooit was een vreem de er een geëerde gast geweest. Hij had het wel aan Corinna aangeboden, maar toen was hij doodelijk van haar en dat maakt een groot onderscheid. De Franschen zijn van huis uit niet gastvrij; wanneer zij het ech ter zijn, geven zij alles, wat zij bezitten, tot bun laatste bete broods, doch dan voelen zij de beteekenis van hun daad. In de vestibule vond hij Félise, die daar stond te wachten op dc rekening en verant woording, die Martin haar moest geven over huishouding en omgeving. Het was niet al te best gegaan. Monsieur Peyrian, een van hun vaste handelsreizigers, had een bak kers-tor in zijn brood gevonden en was naar Hotêl du Cygne gegaan. De bakker hield vol, dat de bakkers-tor er niet bij hem ingekomen was, want de torren bij hem wa ren heel anders. Ze hadden een anderen bakker genomen, maar deze kon niet bak ken. De goede Madame Thuiliier, die het toezicht op de fabriek zou houden, had, na twee dagen met iedereen overhoop gelegen en was weggegaan, zoo nijdig als een spin, omdat ze niet gegeten had aan tafel bij den patroon. Dan hadden ze twee van de fa brieksmeisjes verloren om verschillende redenen en een van de omnibuspaarden wa6 leclijk gevallen. Félise, niet meer denkende aan het Mal- son dc Blanc en de Notre Dame, wrong zich de handen. Ze was uit het sprookjesland neergedaald tusschen de lieve, belangrijke realiteiten van het leven. Maar wat je me vertelt, is vreeselijk, riep ze uit. En dat is allemaal, omdat u weg bent gegaan, zei Martin. Maar ze gaat nu niet meer weg, zei Bigourdin, en hij nam haar jnede naar den kleinen salon en kuste haar teeder. 't Schijnt dat je erg veel verdriet hebt gehad, mijn kleine Felise. Maar w aarom mij niet geschreven, dat je ongelukkig waart bij je tante Clothilde? Ik wist niet dat ze zoo'n kribbekat was geworden. Ze heeft geschre ven en ik heb geantwoord. En ik vertel je, dat ik geantwoord heb. Je behoeft voor tan te Clothilde niet meer bang te zijn. Maar dat is nu alles heelemaal voorbij. Wij moe ten nu over ons zelf praten. Ik heb me el lendig gevoeld toen je weg waart, ma pe tite Félise, dat vertel ik je eerlijk. Alles ging verkeerd. Ik kan niet buiten mijn kleine huishoudster. En je behoeft nooit met ie mand te trouwen, zelfs niet met den Presi dent van de Republiek, tenzij je dat wenscht. Op mijn woord van eer. Félise begon te huilen. Haar oom was veel te goed voor haar. Kom, kom. Ik schijn een oude brompot te zijn geweest. En ik ben toch zoo goed aardig als een lam. Heb maar vertrouwen in mij en in je vader daar zijn dingen, die je nu nog niet kunt begrijpen rnaar alles komt best terecht. En je houdt wel een beetje van me, is het niet? Ze sloeg haar armen om zijn hals. Ik aanbid je, oompje, riep ze. Tien minuten daarna, met de sleutelbos in haar ceintuur gestoken, was ze druk bezig om den chaos van de tueschenregee- ring te herstellen. Gedurende de afwezig heid van het vrouwelijke oog waren er vreeselijke dingen voorgevallen. En zelfs Martin kreeg ook zijn deel van de alge meene berisping. Want Félise, bestuurster van het hotel, en Félise. de kleine men- schenziel, waarin het zoo stormen kon, wa ren twee geheel verschillende personen. Mijn beste Martin, hoe konden oom en jij nu toch die vuile servetten van de waschvrouw aannemen. Ze zien zwart. En zonder complimenten haalde ze een kunstig gevouwen servet uitéén en liet hem zien, hoe goor het was. 't Is maar goed, dat ik terug ben, verklaarde ze. Dat is het zeker, Mademoiselle Félise, zei Martin. Ze wierp hem een onderzoekenden blik toe en haar mondhoeken trokken omlaag alsof ze teleurgesteld was. Dan, zich beden kende, dat ze h3d gesproken tot den be diende en niet tot den man, klaarde haar gezichtje weer op. Hij had in alle geval haar standje goed opgenomen. 't Diner was al begonnen en de honge rige handelsreizigers, met hun servetten in hun boord gestoken, hadden de soep al ge bruikt, toen Lucilla de eetzaal binnen kwam. De hooge Mediciskraag op haar grijs flu- weelen japon liet de mooie lijnen van haar hals uitkomen en harmonieerde goed met het naar achteren gekamde haar. Ze kwam glimlachend en statig nader en maakte den indruk van een volmaakt type van de nieuwe beschaving. Martin, die haar maar even in de sche mering had gezien in haar bonten man tel, 6tond als betooverd met een stapel vuile soepborden in zijn handen. Zoo'n al lerliefste, glanzende verschijning had hij nog nooit gezien. Bigourdin, die als gewoonlijk met Félise aan een tafeltje dineerde, stond dadelijk op en geleidde zijn gast naar de kleine tafel bij het terras, waar Martin en Corinpa ook gezeten hadden. Het was versierd met geel bruine chrysanten. Ik zat voor het vuur te droomen tus schen al uw mooie oude dingen, en toen moest ik mij vliegensvlug verkleeden en daarom ben ik een beetje laat, zei zij ver ontschuldigend. Als u maar alles hebt, wat u noodig hebt, Mademoiselle, zei Bigourdin op be zorgden toon. 't Is hier de provincie en niet Parijs. Ze verzekerde, dat Félise uitstekend voor alles gezorgd had en hij liet haar over aan haar diner. Martin gaf de soepborden aan het kamermeisje en ging met het menu naar Lucilla. Wenscht Mademoiselle het diner te gebruiken? vroeg hij in het Fransch. Kalm en een beetje spotachtig zag ze hem aan en knikte toestemmend. Hij zagt dat haar oogen diep donker grijs waren en vol licht. Hij vond het moeilijk er niet lan ger naar te kijken. Maar hij ging weg, haal de de soep en wijdde zich toen weer aan de andere gasten. Telkens als hij bij haar tafeltje kwam, ontdekte hij iets nieuws. Toen ze voor de groente bedankte, keek ze hem aan en glimlachte Hij dacht dat hij nooit zoo'n edel voorhoofd, zoo'n fijnen neus en zoo'n lieven ietwat spotachtigen mond had gezien. Ze had het gezicht van een portret van Romney, met de geestelijke gesteldheid van de twintigste eeuw. Toen hij de tafel opruimde voor het des sert, zei zij: Waarom spreekt u Fransch, terwijl u weet dat ik een Amerikaansche ben? (Wordt vervolgd), i

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5