IN MASSA'S SLIJTERIJ DE INTERNATIONALE ALPENRONDVLUCHT Kniest DE „FESTSPIELE 1932" TE SALZBURG BIJKANTOOR Amersfoortsch Dagblad SOESTERWEG 107 DE BEGRAFENIS VAN IS. QUERIDO EEN HERINNERING AAN IS. QUERIDO DE OLYMPISCHE SPELEN De zeilers goed op dreef beschouwingen naar aanleiding van v de vliegweek te Zurich Men schrijft ons uit Soestcrberg. De aandacht der zeer velen in en buiten ons vliegdorp, die belang stellen in de ont wikkeling der Luchtvaart was dezer dagen op Zürich gericht. Daar toch werden van 23 tot en met 31 Juli dezes jaars weer de beroemde internationale vliegwedstrijden gihouden, welke gewoonlijk om de vijf jaar aldaar door do Zwitsersche Aëro-club wor den uitgeschreven. Aan die wedstrijden, wel ke verschillende afdeelingen omvatten, zoo als: Alpenrondvluchten, een met militaire en een met verkeersvliegtuigen, luchtacro- batiek, enz., werd door bijna alle landen van Europa op min of meer officeele wijze deel genomen, behalve thans door Nederland. In 1927 daarentegen was ons land wel verte genwoordigd door een escadrille onder Ka pitein Steup. Een der deelnemers hiervan, luitenant Schott, thans verbonden aan de K.N.I.L.M., verwierf toen als overwinnaar in de internationale Alpenrondvlucht voor militaire vliegtuigen de Coupe Echard. Door zijn vast verblijf in Ned. Indië was luite nant Schott deze keer niet in de gelegen heid om uit te komen. En zoo was luitenant Sandberg de menige, die Holland vertegen woordigde en dat wel voor eigen rekening. Met het bekende, schitterende gevolg. Im mers in den wedstrijd voor luchtacrobatick, waaraan door de allerbestcn op dat gebied werd deelgenomen, werd door hem de twee de prijs behaald. Zijn wereldreputatie als vliegenier is hiermee bevestigd en versterkt. Een vliegweek, zooals nu dezer dagen in Zürich werd gehouden, is als een kracht proef voor het vliegwezen te beschouwen, wijl zij in verschillende richtingen -2en over zicht geeft van de vorderingen gedurende de laatste vijf jaar, tegelijk hiermee den stand vaststellend, welke op 't oogenblik be reikt werd. Vijf jaar is een zeer lange tijd in de geschiedenis van een verkeersmiddel, dat zich zoo snel ontwikkelt. Meerdere pro blemen op het gebied der aviatiek werden in dien tijd geheel of gedeeltelijk opgelost, onderwijl weer nieuwe binnen haar gazichts- vcld kwamen opdagen. Zoo zullen ook de groote moeilijkheden, die de hooge Alpen- ketens voor een geregeld verkeer tusschen Noord- en Zuid-Europa vormden, weldra voor goed overwonnen zijn. Al was het *3en enkelen moedigen pionier reeds gelukt om vóór den oorlog de Alpen over te vliegen, toch behoorde het een jaar of tien nog tot de onmogelijkheden voor een vcrkecrvlng- tuig, dat zwaar belast wa6, om over de hoog ste toppen heen te komen. Sindsdien werd het stijgvermogen der motoren echter zooda nig verbeterd, dat wel grootere hoogten zon der bezwaar bereikt konden worden. De nog bestaande moeilijkheden zijn in hoofdzaak mctcorologischen aard. Bij dat alles moet men zich echter niet voorstellen, dat die vooruitgang zoo van zelf gegaan is en meercndeels alleen maar het resultaat was van het werk der groote uitvinders. De bovcnmenschelijke pogingen der baanbrekers, die met haast onoverko melijke bezwaren te kampen hadden, hier bij hun leven op het spel zettend, maken de gansche reeks van dergelijke stoutmoedige pogingen en moeizame vorderingen tot een heldenhistorie. In de nog zeer jonge geschiedenis dor Luchtvaart werd reeds zeer veel bereikt, wat nu al van groote beteekenis gebleken is. Toch staan we nog pas aan het begin ecner ontwikkeling, welke een onmetelijk gebied vóór zich heeft. De tegenwoordige vraagstukken zijn even zoovele nieuwe mogelijkheden. Het zweef vliegen, alsmede in het algemeen het vlie gen zonder motor, openen hierbij weer nieu we perspectieven. Deze laatste hebben kans om zich tot een algemeen geliefkoosde sport te ontwikkelen, die op haar beurt weer tot de populariseering van het motor-vliegtuig en van het luchtverkeer voeren zal. Dat verkeer wordt mede sterk bevorderd door een toenemende veiligheid. Ook in die rich ting wordt er zeer sterk gezocht en de val- proeven mot vliegtuigen zijn hiervan weer een voorbeeld. De ontwikkeling van de luchtvaart gaat verrassend snel. Niets in de historie heeft ooit op een dergelijke ontwikkelingsgang kunnen wijzen. Wat op dat gebied enkele jaren geleden een gebeurtenis heette, waar van de heele wereld verstomd stond, wordt nu reeds heel gewoon gevonden, omdat weer andere, niet minder belangrijke ge beurtenissen, in schier onafgebroken rij elkaar hebben opgevolgd. Zoo is de naaste toekomst reeds voor de luchtvaart, die niet alleen het verkeer in al zijn deelen slaan zal, maar ook krachtig zal inwerken op an dere terreinen van het maatschappelijk leven. Ook in economische beteekenis. Voor ons land met zijn goed geordend vliegwezen en zijn vele bekwame vliege nier* kan het aandeel in de toekomst be langrijk worden. (Van een bizondere correspondente). Salzburg, de mooie, oude aartsbisschop- stad, maakt zich gereed haar gasten voor de „Festspiele" te ontvangen. Op het dom plein, waar, wanneer het weer gunstig is, von Hoffmannsthal's „Jedermann", het spel van des rijken mans dood, wordt vertolkt, waarin de Salzburger jeugd meewerkt, staan de stellages voor publiek en spelers gereed. Bij slecht weer wordt. „Jedermann" in het Festspielhaus gespeeld, wat lang niet dezelfde bekoring heeft; dus hopen we, dat ik u van het „openluchtspel Jeder- Geeft daar uw Keitje of Advertentie op Zonder prij s verhooglnjJ ABONNKM EN TS PRIJS l7Yi CENT PER WEEK EENIGST DAGBLAD Meest actueel blad ter plaatse mann" mijn indruk kan weergeven. Op het bureau van de Festspiele vertelde men mij, dat de aanvragen voor plaatsen alle verwachting overtreffen, de moeilijke tijden in aanmerking genomen. Gelukkig dus be staat er in de verzwaarde omstandigheden, waarin de measten van ons zich bevinden, nog gevoel voor het heel bijzondere, wat het „spielplan der Festspiele 32" ons belooft. De groote leiders: Fritz Busch, Carl Ebert, Max Reinhardt, Bruno Walter zijn reeds aangekomen; vandaag worden Clemens Krauss en Lothar Wallerstein verwacht. Op het tooneel van het Festspielhaus is zoo juist de decoratieve inrichting van „Obe- ron" klaargekomen om plaats te maken voor Busch en Ebert voor do regie-repetitie van Mozart's „Entführung aus dem Serail". In de foyer studeert Max Reinhardt met Paul Hartraann den Jedermann-vertolker en de overige medespelcnden in dat stuk. Paul Hartmann is Moissi, die jaren lang den hoofdrol van „Jedermann" gaf, opge volgd en men wacht met groote spanning hoe Hartmann's opvatting zal werken op het publiek. „Jedermann" speelt een groo te rol in het Festspiel en wordt zevenmaal gegeven. In de Faistauerzaal (Festspielhaus) stu deert Harald Kreutzberg, de beroemde solo danser, met medewerking van gravin Hedo Schaffgotsch de nieuwe dansen in voor „Je dermann". Margarctha Wallmann werkt met haar dansgroep in den stadtsaal aan de dan sen voor het ballet in Orpheus. In het. Mozarteum (hoogcr conservato rium met annex het concertgebouw) een heerlijk mooi bouwwerk, wat door giften der vele Mozartvrienden in binnen- en bui tenland tot stand is gekomen cn waar ieder, die er voor in aanmerking komt zijn/haar studies op elk gebied der muziek kan ver volmaken, vinden de repetities plaats voor het le fcestconcert onder Fritz Busch. Het programma belooft veel schoons: Symphonic Cdur op. 425, pianoconcert Gdur op. 453. Twee concertaria's voor sopraan, „Mia spe- ranza adorata" op. 416 cn „Vado, ma dove", op. 5S3, dan Symphonie Ddur op. 504, al deze werken van Mozart, Kochcls Vcrzeichnis, af- gjkort K.V. zooals 't hier op dc programma's is aangegeven. Fritz Busch, de beroemde Dresdcner operadirigent, is bekend door zijn eminente leiding, liefde voor Mozart en tevens voor zijn bereidwilligheid nieuwe werken in te studceren en te vertolken. Ho 3 menige première van repertoire-opera's zijn in Dresden door den knappen in-muzikalcn dirigent het publiek ten gehoorc gegeven! In een volgenden brief hoop ik u mee te de»len, hoe Busch met het beroemde orkest die „Wiener Philharmoniker" heeft geconcer teerd en de solisten heeft begeleid. Dan ook heb ik „Jedermann', de Rosenkavelier, Rich. Strausö cn „die Entfürung aus dem Serail", Mozart gezien en gehoord en zal u mijn in drukken van een en ander weergeven. Eenig is Salzburg voor dit doel „een kunstlievend publiek uit alle hemelstreken in zijn veste het allerbeste en schoonste aan te bieden;" geschikt. Geen stad toch heeft zulk een gezegende ligging: rle woeste bergstroom de Salzach deelt de stad in twee deelen, de prachtige vesting Hohensalzburg, 130 M. boven dc stad ge legen, dc in rococo stijl aangelegde Mira- bellgarten, de oude mooie huizen in de dikwijls smalle straten „gassen" poorten, 't geheel doet architectonisch veel aan de Italiaansche Renaissance denken, en 't zou mij te ver voeren u er meer van te be schrijven, ik kan ieder, die er in de ge legenheid toe is een reis naar Salzburg, het heerlijk nabije Salzkammergut, Berch- tesgaden met de grootsche Königssee en nog veel meer makkelijk te bereiken na tuurschoon aanraden. Den reizenden biedt Salzburg behalve zijn hooge kunst uitstekende hotels, restau rants, „biergarten" en cafe's Vooral deze laatste moeten even apart worden be schreven als zijnde instellingen, die men alleen op dat gebied in Oostenrijk aantreft. Het zijn meer clubs dan cafe's; iedere Salzburger heeft zijn eigen cafe en Weet daar steeds, familie of vrienden, collega's en zakcnrnenschen, de kunste naars niet te vergeten, te vinden, die hij moet spreken of wil zien. Men drinkt er een der vele heel goed toebereide dranken met of zonder gebak. De koffie is de hoofddrank, doch men moet eerst een ware studie maken van de vele nuancen om den kellner zijn opdracht in juisten vorm te geven. Een „schwarzen", een „weisen mit oder ohne" (slagroom), een „verkehrtcn", een „nussbraun", „gold- braun" of „kapuzinbraun", een grossen oder kleinen Mokka" enz. Als de koffie genoten is (uitstekend weet men die hier toe to bereiden) wordt het blaadje met de ingrediënten weggenomen en komt er oen dito met een paar glazen heerlijk frisch bronwater voor in de plaats, die na een tijdje weer door frisch worden vervan gen. Wanneer de bezoeker/ster een oude bekende is in een der voortreffelijke, keurig ingerichte cafe's wordt hem/haar de cou ranten en tijdschriten, die ze gewend zijn to lezen reeds gebracht. Zoo kan men na de vertering van een kop koffie uren lang bij een glas water zijn krantje en de aller nieuwste meest bekende tijdschriften, zoo wel binnen- als buitenlandsche op elk ge bied-rusiig en aangenaam lezen en bekij ken. Voorwaar een nrettige Oostenrijkscbe I gewoonte. Honderden bewoners van de Jordaan brengen hem een laatsten groet Amsterdam, 8 Aug. Zeer groot was hedenmorgen dc belangstelling bij de uit- vaart van Israël Qucrido. Honderden had den zich opgesteld bij het huis van den lieer De Rosa in de Herculesstraat, van waar uit Querido zijn laatsten tocht door Amsterdam zou beginnen. De kist was bedolven onder bloemen cn kransen. Bloemstukken waren o.m. gezondon door het Partijbestuur van de S.D.A.P.. de Vereeniging van Letterkundigen, Joost Mendes, „Het Volk", Mr. Francois Pau wels en van de Uitgevers van zijn werken de heeren Scheltcns en Giltay. Te ongeveer half twaalf stelde de stoet zich in beweging, langs Amstelveensclie- weg, Overtoom, Stadhouderskade werd bij de Raampoort de Jordaan bereikt. Hier, op het arbeidsveld van den grooten schrijver, hadden honderden zich opgesteld om hem die hun leven in al hun moeilijkheden en al hun vreugde zoo diep heeft doorvoeld, een laatsten groet tc brengen. Langs Prin sengracht en Westermarkt verliet de stoet de Jordaan om den weg naar Zorgvlied te vervolgen. Lang voor dat dc stoet op de begraaf plaats arriveerde was in de omgeving van de aula een buitengewoon groot aantal be langstellenden bijeen gekomen van wie het meerendeel tor weerszijden van het ge bouw achter een geïmproviseerde afzetting een plaats werd toebedeeld. Onder de aan wezigen zagen wij uitteraard tal van kun stenaars, vooral schrijvers en tooneclspe- lers, onder wie Elias van Praag, Siegfried van Praag, Anton Burgdorffer, Eduard Brom, Annie Verhulst, Frans Hulleman, Esther do Boer van Rijk, Cornelia Veth, Oscar Tourniaire, Sam Goudsmit, Marie de Roode Heyermans, Anna van Goch Kau1- bach, en de Hoofdredactie van do Dames kroniek, aan welk orgaan de overledene jaren lang heeft medegewerkt Te ruim half een arriveerden de auto's van den rouwstoet, waarin o.m. ook meegekomen waren de uitgevers der meeste werken van den grooten doode, de heersn Schel tcns en Giltay, aan den achteringang van de aula. Kort daarop, terwijl het orgel een gedeel te van dc zevende symfonie van Beethoven ten gehoore bracht, werd de met een paars kleed bedekte kist dc aula binnen gedra gen, cn met een deel van de groote bloe menschat, die in een afzonderlijk3 auto was meegevoerd, afgedekt. Nadat de familieleden, en vele officiecle belangstellenden de aula hadden betroden, werd de kist door vrienden van den over ledene langs dichte hagen van menschen naar het graf gedragen, in de buurt waar van zich eveneens een groote menigte ach ter de afzettingen verzameld had. Als dra gers fungeerden o.m. Andries de Rosa, Jose en George de Rosa, A. M. de Jong, Mr. Frangois Pauwels, Louis de Vri?s, Joseph Gompcrts, Herman Bouber en Alex Boolc- rnan. Nadat de kist in de groeve was neergela ten, en deze met kransen en bloemstukken was omgeven, trad als eerste spreker naar voren de Hen* E. Boekman, wethouder voor de kunstzaken te Amsterdam. Spreker schetste de tragische omstandigheden waar onder Qucrido is heengegaan. Alle voorbe reidingen toch waren getroffen, en een co mité was gevormd, teneinde Querido bij zijn COsten verjaardag te huldigen. Had hij nog gïleefd, dan zou hem gebleken zijn, dat het Gemeentebestuur van Amsterdam de groote verdiensten van dezen kunstenaar ten volle erkende. Het heeft niet zoo mogen zijn. Een groot Amsterdammer is gestorven, en daar bij ook een groot kunstenaar. In een hoog gestemde rede heeft vervol gens Mr. Francois Pauw els het ge weldige kunstenaarschap van den overlede ne herdacht, o.a. zijn eerste boeken, die in ons opriepen het naturalisme van een Zola en Balzac. Het heeft spreker, en met hem zeer velen pijnlijk getroffen, dat bij het feest der Universiteit, aan Querido het eere-doc- toraat in de letterkunde, dat hem krachtens zijn kunstenaarschap toekwam, is onthou den. Spreker zeide verder dat de overledene in de eerste plaats een dichter is geweest, wiens werken vertaald dienen te worden in alle talen. De vertaling van zijn geliefde Jordaan in het Fransch heeft hij niet meer zien verschijnen. Hij is heengegaan na een rijk en vol leven. Hij heeft zich doodgedron- ken aan de narcose van zijn eigen inspira tie. Hij ruste in vrede! Vervolgens heeft het woord gevoerl Ed. Brom namens de Katholieke vjrsïni- ging van Letterkundigen, vooral namens de jongeren. Een goed, braaf en zachtmoe dig men6ch is met hem heengegaan, zeide spreker. Hierna spraken de bccren Paul F. Sanders, namens de Socialistische Kunstenaarsvereniging, Louis Saai- born, die een persoonlijk woord «prak, Herman Robbers, namens de Ver eeniging van Letterkundigen, voor \vdk& vereeniging de overledene zooveel heeft ge daan. Mr. Gompcrts, die uit Quo- lo' laatste werk „Menschenharten" waarvan hij het verschijnen niet meer heeft mogen be leven, eer. passage voorlas; de heer Pin to die een woord sprak als vriend en als voor zitter van de Biljartvereniging Kras, waar van Querido eerelid was; Scheltens, die de verhouding van den overledene tot zijn uitgevers in waardoerendo woorden her dacht, cn Andries de Rosa, een van Querido's beste vriendnn. Nadat Dr. A Querido mededeeling had gedaan van een groot aantal ingekomen te legrafische blijken van deslneming, o.a. van den Minister van Onderwijs, was de plech tigheid, die op allen, die hierbij aanwezig zijn geweest, een diepen indruk heeft ge maakt, ten eind*. PASSIESPELEN TE TEGELEN. Met 't oog op de toenemende belangstel ling is door comité en medewerkenden be sloten den speelduur te verlengen tot en met 18 Sept. Op verzoek van verschillende lagere en hoogere leerinstellingcn zal er na de va- cantie, d.w.z. in Sept. nog een Zatërdag- middaguitvoering worden gegeven voor de schooljeugd, waarvan de datum nog nader bekend gemaakt wordt. Als een onaanzienlijk mannetje woonde hij de première van Saul en Davidbij Het was nog in den tijd, dat het Grand- ThéAtre in de Amstelstraat te Amsterdam niet aan de operette vervallen was, aldus schrijft H. J. in Vooruit. De glorieuze dagen van de Van Liers waren wel is waar voor bij, maar men hoopte, dat nieuwe glorieu ze dagen zouden aanbreken, toen de too- neelvereeniging, onder leiding van Herman Heijermans, den schouwburg ging bespe len. De litteraire matinees, die hij op Za terdagmiddag gaf, waren gebeurtenissen, waarbij de echte tooneelliefhebbers niet wilden ontbreken. Op een van deze letterkundige middagen werd Is. Querido's drama in verzen „Saul en David" opgevoerd, dat misschien too- neeltechnisch wel feilen heeft, maar van een taalschoonheid is, als wij na Vondel nooit op de Nederlandsche plankon meer hoorden. Ik herinner me van do voorstel ling niet al te veel meer, omdat ik een deel van mijn aandacht noodig had, ora mijn beenen uit dc knoop te houden cn in de minimale ruimte tusschen de harde ban ken van het schellinkje en de houten ba lustrade en het andere deel gebruikte, voor observeering van een man uit het volk, die niet ver van mij af zat. Het was een klein mannetje en hij zag er uit als een Jordaner op zijn Zater- dagsch, een beetje „gekloft" maar hcele- maal geen meneer. De wijze, waarop hij op het spel reageerde, trof mij sterk. Het wat bollig gezicht was voortdurend een en al actie en de kleine mollige handjes om de balustrade gekneld, trilden cn schokten wanneer de handeling op het tooneel den man klaarblijkelijk sterk cmotionneerde. Zooals deze kleine man meeleefde, kon geen echte Jordaner op een stuk, dat zoo moeilijk toegankelijk was, rcagecren. Het was ook niet de Jordaansche manier van medeleven, die hij ten beste gaf cn ik moet eerlijk bekennen, dat ik in het halfduister de kleine figuur op het schellinkje voort duren^! mot eenige achterdocht heb beke ken. Tot schade van mijn medeleven met liet stuk, dat ik overigens goed kende. De pauze bracht de oplossing van het raadsel. Op den kalen bovengang achter het schellinkje viel uit de Amstelstraat wat vaal daglicht naar binnen en in den sche mer van dat licht, dook in eens de kleine Jordaner op. En nu was geen twijfel mo gelijk. Het mannetje met een pet diep in zijn oogen getrokken en oen los geknoop- ten halsdoek om, was de schrijver van „Saul en David", Querido zelf, die op het schellinkje, onopgemerkt naar hij ver wachtte, de voorstelling van zijn drama bijwoonde. Dat helaas, niet zoo een succes werd, als het uit zichzelf verdiende. Ik weet niet. of hij ooit heeft toegegeven, dat hij dien Zaterdagmiddag in een ver momming do première van zijn „Saul en David" bijgewoond heeft, maar ik heb nooit vergeten, hoe hij daar een beetje schichtig door de bovengang schoof, de groote kun stenaar, die zich opzettelijk tot een klein onaanzienlijk mannetje had gemaakt, om niet op te vallen te midden van het pre mière-publiek Wij vermelden nog, dat Zondagavond de heer A. M. do Jong in een treffende rede den kunstenaar en mensch Querido voor de radio heeft herdacht. Mej. den Ouden tweede in de 100 Meter vrije slag Loe Angeles, 8 Aug. Hedenmiddag werden de Olympische zwemwedstrijden voortgezet. Begonnen werd met de 100 M. vrije 6lag dames finale. Aan den start ver schenen de dames Sav'Ue, Mac Kim, Ma dison (allen Ver. Staten), Wllly den Ouden (Nederland), Bult (Australië) en Maakal (Z. Afrika). Hot werd een bijzonder snelle race. Di rect na den start nam Miss Madison de lei ding en was Willy den Ouden tweede. Reeds dadelijk was het iedereen duidelijk, dat de strijd om de eerste plaats alleen tusschen deze beide zwemsters zou gaan. Op de eerste 50 M. had miss Madison een kleine voorsprong gekregen en bij het keer punt sloeg zij dan ook even eerder aan dan Willy den Ouden. Onze jeugdige zwemster gaf den strijd echter niet op en op de twee- zijn nog steeds verkrijgbaar: BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARE" en het bekende S. H. M. „Schilletje" HAVIK 41. ToL 292, de 50 M. haalde zij haar achterstand in. In den eindspurt bleek de Amerikaansche echter de sterkste en met 1 sec. verschil tikte Heden Madison als eer6tc aan, terwijl Willy den Ouden tweede werd. De snelle race had tot gevolg, dat de tijd van Heden Madieon uitstekend was. Im mers zij bleef met een tijd van 1 min. 6.8 sec. nog 2.6 sec. onder haar eigen wereld record. Helen Madison vestigde dus tege lijk een nieuw Olympisch als een nieuw wereldrecord. De tijd van Willy den Ouden bedroeg 1 min 7.8 sec., deze was dus 0.2 sec. slechter dan in de demi-finale van gisteren. De uitslag luidt: 1. Helen Madison (Ver. Staten) 1 min. 6.8 sec (Nieuw Olymp. en wereldrecord). 2. Willy den Ouden (Nederland) 1 min. 7.8 6ec. 3. Miss Seville (Ver. Staten) 1 min. 8.2 sec. 4. Mi6s Mac Kim (Ver. Staten) 1 min. 9.3 sec. 5. Miss Bult (Australië) 1 min. 9.9 sec, 6. Mej. Maakal (Zuid-Afrika). 1 min. 10.8 sec. Nederland leidt bi] het tellen. Heden werd de vijfde race in de mono type verzeild, waarbij de weersomstandig heden ongunstig waren wegens geringe windsterkte. Bob Maas kwam als derde aan In totaal heeft Bob Maas in deze klasse thans in de vijf verschillende races een maal de eerste, tweemaal de tweede on tweemaal de derde plaats bezet. Holland leidt dan ook in het klassement met op de tweede plaats Engeland, 3. Duitschland, 4. Spanje, 5. Frankrijk, 6. Canada, 7. Zwe den, 8. Ver. Staten, 9. Oostenrijk, 10. Italië, 11. Zuid-Afrika. In totaal worden in deze klasse nog zes races gehouden. Bob Maas staat er momen teel in het klassement zoo voor dat een Olypische overwinning in deze klasse lang niet tot de onmogelijkheden behoort. Wat de Ster-klas6e betreft, de mast van de „Holland" blijkt te zwaar te zijn, waar door onze vertegenwoordigers met groote moeilijkheden te kampen hebben. Eenmaal bezette de „Holland" de vierde en éénmaal de zesde plaats. Gymnastiek. Het programma van Maandag was maar mager. Des morgens namen in het Olym pisch stadion dc gyranastiekwedslrijden een aanvang, waarbij geen toeschouwere aan wezig waren, vermoedelijk in verband met het vroege aanvangsuur. Aangevangen werd met vrije oefeningen, zoowel perso- neele als plocgsgewijs. In de personeele wedstrijden won de Hongaar Pelle met slechts een halve punt voorsprong op de bekende Zwitsersche turner Mietz. In de landenwed6trijd werd Italië eerste, eveneens met zeer klein verschil daar de Ver. Staten slechts met 1 punt verschil tweede werden. De uitslagen van het turnen luiden: Vrij» oefeningen (personeel). 1. Pelle (Hongarije) 28.8 punten. 2. Mietz (Zwitserland) 28.3 punten. 3. Ledora (Italië) 27.7 punten. 4. Hobolt (Ver. Staten) 27 punten. 5. Meri (Italië) 27 punten. 6. Savolenin (Finland) 26.9 punten. Vrije oefeningen Gaoden). 1. Italië 105.5 punten. 2. Ver. Staten 104.5 punten. 3. Finland 103.5 punten. 4. Hongarije 101 punten. 5. Japan 87.3 punten. Schoonspringen heeren. Vijf duizend toeschouwers waren heden aanwezig in het zwemstadion bij het schoonspringen voor heeren. Het prachtige weer was van gunstigen invloed op de prestaties, immers alle oefeningen konden in een heerlijke atmosfeer worden uitge voerd. Vooral de Amerikanen Smith en Galitzen brachten de toeschouwers in ver rukking. Beide springers verzamelden vrij wel evenveel punten, zoodat het tot op het laatst onzeker bleef wie zou winnen. Tenslotte wist Galitzen de eerste plaats te bezetten. Galitzen is een zeer bekende schoonspringer, die reeds op de Olympische Spelen te Amsterdam uitblonk en daar de tweede plaats innam. Ook de derde plaats was voor een Amerikaan, terwijl als zeven de eindigde de Franschman Poussard, een leerling van de Olympische kampioen 1928 Desjardins (Frankrijk). Het resultaat was: 1. Galitzen (Ver. St.) 160 pnt 2. Smith (Ver. Staten) 158.54 pnt, 3. Degener (Ver. Staten) 151.82 pnt, 4. Philips (Canada) 134.64 pnt. 5. Esser (Duitschland) 134.30 pnt 6. Kaboujefski (Japan) 133.76 pnt 7. Poussard (Frankrijk) 128.66 pnt (Vervolg in het Eerste Blad). NIEUW WERELDRECORD. P a r ij s, 8 Aug. (H.N.) Op de wielerbaan van Clermond-Ferrand is Gerardin er in geslaagd het wereldrecord over 500 meter met vliegende start dat de vorige week door Michard op 30.4 seconde was ge bracht opnieuw te verbeteren. Hij reed de 500 Meter in 30.2 seconden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10