AMEPSFOQEFStH DAGBLAD Dinsdag 9 Augustus 1932 .DE EEMIANDER' 31e Jaargang No. 34 TWEEDE BLAD VRIJWILLIGE DIENST- VERLATING VERKORTING VAN DEN ARBEIDSTIJD INVOER VAN BOTER IN DUITSCHLAND ALS VADER ER AAN TE PAS KOMT! BRAND AAN DEN SINGEL TE AMSTERDAM BLUE BAND -, Hollands beste kwaliteit - is slechts „iets" duurder dan-andere soorten. 'r;I Versch gekarnd met 2570 allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole. Fortinbras' Toovermacht Overcompleet van beroeps: personeel In een Legerorder is een Ministerieels Beschikking opgenomen betreffende Vrij willige dienstverlating. In deze Ministeriecle Beschikking wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat tengevolge van de voorgenomen reorga nisatie van de Koninklijke landmacht bij de onderscheidene wapens en dienstvakken een overcompleet zal ontstaan van beroeps- personeel, hetwelk mitsdien, voorwat be treft de officieren, op nonactiviteit zal moe ten worden gesteld en, voor wat betreft do militairen beneden den rang van twee de-luitenant, eervol uit den militairen dienst zal moeten worden ontslagen onder toekenning van pensioen of wachtgeld. Alvorens tot gedwongen op nonactiviteit- sclling of dienstverlating over te gaan, wordt voor verschillende categorieën van militairen de gelegenheid opengesteld voor vrijwillige op nonactiviteitstelling of dienst verlating. Deze gelegenheid wordt voorloopig open gesteld voor: a. officieren: lo. van het wapen der infanterie in den rang van majoor, kapitein of luitenant; 2o. van het wapen der artillerie in den rang van kapitein of luitenant; 3o. van het dienstvak der militaire admi nistratie in den rang van kapitein of lui- lenant. lo. van het wapen der infanterie in alle rangen; 2o. van het wapen der artillerie (bereden en onbereden) in alle rangen; 3o. van het korps pontonniers en torpe- disten; het schippers- en machinekamer- personeel. Zij, die vrijwillig voor dienstverlating of op nonactiviteitstelling in aanmerking wen- schen te komen, worden verzocht daarvan schriftelijk rechtstreeks aan het Departe ment van Defensie (Hie Afdeeling B) mede- deeling to doen, waarna zoo spoedig moge lijk zal worden beslist, of de belanghebben de behoort tot een categorie van militairen waarbij een overcompleet bestaat of is te verwachten. In bevestigend geval zullen alsdan door het Departement van Defensie de evcntucele noodige bescheiden worden opgevraagd. BELEEDIGING VAN HINDENBURG. Haarlem, 8 Augustus. Voor de Haar- lemsche rechtbank liceft hedenmiddag te recht gestaan het' 31-jarige communistische gemeenteraadslid van Zaandam, D. Mak- kinga, wien ten laste was gelegd, dat hij op 27 Juli in een openlucht-bijeenkomst den president van een bevrienden staat zou hebben beleedigd, door te zeggen: ,.De so ciaal-democraten in Duitschland hebben meegewerkt aan de verkiezing van den groot-moordenaar Von Hindenburg". Te\ens was hem ten laste gelegd, dat hij het plegen van een strafbaar feit zou heb ben uitgelokt door zijn toehoorders uit te noodigen deel te nemen aan een fietstocht op fietsen zonder bclastingplaatje. Ver dachte gaf toe, deze worden gesproken te hebben. Ilij verklaarde, dat hij niet den persoon van Von Hindenburg had willen aantasten, doch het systeem, dat deze ver tegenwoordigde. De cisch was één maand gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op 16 Augustus. Bespreking met minister Verschuur Dezer dagen heeft een delegatie van het N.V.V. een bespreking gehad met den mi nister van economische zaken en arbeid over het vraagstuk der arbeidstijdverkor ting. Ten aanzien van de grocpcil, welke nog niet onder de Arbeidswet vallen of waar op de 4S-urigc werkweek nog niet van toe passing is verklaard, zei de minister, dat hij onder de tegenwoordige economische omstandigheden bezwaar had te voldoen aan het verzoek van het N.V.V. om den ar bcidstijd voor deze groepen in elk geval tot 18 uur terug te brengen. Wat den wensch tot verkorting van den arbeidstijd beneden 48 uur eventueel tot veertig uur per week betreft, deelde de minister mede, dat hij tegenover het denk beeld, om door een betere verdeeling van den arbeid tot vermindering der werkloos heid te komen, niet afwijzend stond. Hij achtte het vraagstuk uit een moreel oogpunt in verband met de groote en lang durige werkloosheid van bizonder belang. Men was het er over eens, dat verschil lende punten, met deze zaak verband hou dende, o.a. ook het loon vraagstuk, nog na der moesten worden besproken en onder zocht. De minister heeft toegezegd, zich jn ver binding te zullen stellen met vertegenwoor digers der werkgevers, om na te gaan, hoe over het vraagstuk in die kringen wordt gedacht. HR MS. O 13. Blijkens bij het Departement van Defensie ontvangen telegram is Hr. Ms. O 13, aan boord waarvan zich Prof. Vening Meinesz bevindt tot het verrichten van zwaarte kracht-onderzoekingen, op 6 Augustus van Funchal vertrokken voor de terugreis naar Nieuwe diep. Het oordeel van het Berliner Tageblatt over de Duitsche voorstellen De X.R.Ct.-corrcspondent te Berlijn meldt Het Berliner Tageblatt schrijft, dat de vertegenwoordigers van Nederland bij de Berlijnsche onderhandelingen op tamelijk duidelijke wijze te kennen hebben gegeven, dat zij de Duitsche voorstellen inzake de hoogte van het toekomstige algemeene bo- tertaricf, dat het thans bestaande gediffe rentieerde tarief zou vervangen, niet aan nemelijk achtten. Zij zijn van meening, dat Nederland bij de tegenwoordige regeling béter vaart dan bij een nieuw, algemeen hoogcr tarief. Met deze Nedcrlandsche opvatting is het Tageblatt het niet eens. Indien, \olgens de Duitsche voorstellen, de ganschc botcrin- vocr wordt gecontingcnteerd, zullen, hij een ondcrvcrdeeling van de contingenten voor de verschillende boterleverende lan den, overeenkomstig, de betcckenis van hun vrocgcren invoer en op de hoogte van de tarieven, voor do betreffende landen re latief gestold, deze landen er op kunnen rekenen hun contingenten te kunnen afzet ten. De afwijzende houding van Nederland ton opzichte van de Duitsche voorstellen, welke tract ten de talrijke onbillijkheden van de tegenwoordige regeling (afschaffing van valutabijslagen enz.) uit de wereld te hel pen, is dientengevolge niet goed te begrij pen. Hierbij kan naar onze Berlijnsche corres pondent meldde, nog liet volgende worden opgemerkt. Het Berliner Tagoblatt verliest klaarblij kelijk geheel uit het oog, dat een vergroo ting van het invoercontingent alleen dan voor Nederland een verbetering van den togenwoordigen toestand zou meebrengen, indien liet vergroote contingent ook t.gcn concurreerenden prijs kan worden ver kocht. Daar Duitschland echter tegelijk met de vergrooting van het contingent niet slechts het invoerrecht wil verhoogen, maar bovendien de bijslagen voor de landen met gedeprecieerde valuta wil laten ver vallen, is duidelijk dat, bij een recht van 50 mark voor de 'Xedcrlandsche boter overigens de grens van de verkoopbaarheid de Duitsche voorstellen in effect hierop zouden neerkomen, dat het contingent, dat landen met gedeprecieerde valuta nog wel, het contingent aan Nederland echter niet meer zou kunnen worden afgezet. Inder daad is dan voor Nederland de tegenwoor dige toestand nog mindci' slecht. SLECHTE WEGEN OP DE VELUWE. De wegen van Harderwijk (Leuvenum) via Staverden naar Elspeet en van Staver- den naar het Uddelermeer verkeeren in een slechten onderhoudstocstand. Niet alleen is de verharding zeer ongelijk, rnaar ook zijn er op vele plaatsen kippennesten. Het dek heeft een groote tonrondte, welke zeer .hin derlijk en zelfs gevaarlijk is voor het ver keer, terwijl oo*k de groote stofontwikkeling bij droog weer een ernstig euvel vormt. In het belang van een veilig en vlot wegver keer hebben de A.N.W.B. en de K.N.A.C. hij het betrokken gemeentebestuur ernstig aangedrongen op een spoedige afdoende verbetering. Twee jongens naar den G.G.D. en zelf gearresteerd Amsterdam, S Aug. Een vechtpartij tusschen twee jongens in de Groote Bikker- straat is gisteren in den namiddag dc aan leiding geweest tot een reeks onaange naamheden. Een der vechtersbazen, een 9-jarige knaap, zag plotseling de vader van den anderen jongen tegenover zich ge plaatst, die hem een fiksche schop toe diende en na deze afstraffing, die heel raak was aangekomen, de trap van zijn woning opliep. Toen daarop de 17-jarige broer van den geschoptcn jongen op het tumult kwam tooloopen en den vertoorn den vader achterna wilde gaan, gooide deze vanaf de trap zijner woning een steen naar zijn belager, waardoor laatstgenoem de bloedend verwond werd. Niet zoodra hoorde dc vader van de gewonde jongens, thuiskomende, van het gebeurde, of hij bogaf zich naar de woning van den dader en daagde hem uit naar beneden te komen. De man gaf aan deze uitdaging gevolg en, gewapend met een stuk gaspijp, gaf hij daarmede zijn daarop niet verdachten vijVid een paar klappen op het hoofd, die gelukkig niet zeer ernstig zijn aangekomen. De beide gewonde jongens werden in het zittinglokaal van don G.G. en G.D. in het Westerpark verbonden en het slot van de geschiedenis was, dat dc man van de gas pijp in het politiebureau aan dc Spaarn- dammerstraat in arrest is gesteld. Tot. zijn verontschuldiging heeft hij aangevoerd, in grooten drift te hebben gehandeld. Overi gens had hij, naar hij verklaard heeft, niet met. een gaspijp, doch met een stuk hout geslagen en dat alleen omdat hij door zijn tegenstander met een mes bedreigd zou zijn. DE LOOLAAN TE APELDOORN. Voor bestuurders van motorrijtuigen is tegenover hotel Blocmink te Apeldoorn het begin van de Loolaan bij ongunstige weer gesteldheid en bij duisternis dikwijls niet tijdig genoeg te overzien, waardoor de vei ligheid van dc betrokkenen, zoowel als die van het verkeer op den weg in gevaar kan worden gebracht. Aangezien aan bedoeld euvel kan worden tegemoet gekomen door het aanbrengen van een verkeerstreep, ver zochten de A.N.W.l}. on de K.N.A.C. aan den betrokken webbeheerder een zoodanige verbetering te willen bevorderen. Etalagepoppen worden onder hilariteit „gered" Amsterdam, 8 Aug. Hedenmiddag te ruim drie uur heeft een kort maar fel brandje gewoed in de benedenverdieping van perceel Singel 11 i, waarin gevestigd is het kantoor met magazijn van do firma B. Siegers, in wasfiguren en étalage-artikelen. Op het kantoor werd vanmiddag slechts go- werkt door één typiste, die to ruim drio uur het kantoor even verliet om in een café in do directe nabijheid oen kopjo thee te drinken. Toen zij even later terugkwam stond de kamer en het daar achter gelegen vertrekje, waarin ecnige étalagcpoppen on oenige nikkelen étalage-artikelen stonden opgeslagen, vol rook. De brandweer werd gealarmeerd en was spoedig ter plaatse. Met twee slangen werd water gegeven, doch dc dichto rookontwikkeling maakto het noodig, dat do spuitgasten en oenige an dere brandwachts, dio tot den haard van het vuur wilden doordringen, van hun rookmaskers gebruik maakten. Door het inslaan van een ruit aan de voorzijde kreeg de rook een uitweg, terwijl hot water wel dra het vuur, dat voornamelijk in eenigo met. stroogevulde emballagekisten bleek te woeden, een einde maakte. Donk zij het snelle ingrijpen van de brandweer zijn het voor- en achtervertrek slechts zeer gedeel telijk beschadigd. Het naar buiten dragen van do halfverbrande poppen door de brandwachts wekte begrijpelijkerwijze de noodige hilariteit. De oorzaak van den brand is onbekend. Toon do kantoorjuf frouw het kantoor verliet om eon kopje thee te halen had zij nog niets verdachts waargenomen. Voorzoovcr zij kon nagaan brandde er toen in het achtervertrek waar de brand was ontstaan geen vuur en is er ook in den loop van den dag niet gerookt. AUTO-ONGELUK TE BUURMALSEN. Veel materiecle schade. Gelder malse n. Zondagavond uur had er op den Rijksstraatweg te genover de Kosterskamp te Buurmalsen een auto-ongeval plaats, dat vrij goed af liep. Een luxe auto afkomstig uit den Haag rec-d door verkeerd uitwijken tegen do luxe auto van den heer v. Lith uit Deil. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Veel toeschouwers schaarden zich om de auto's en belemmerden ernstig het verkeer. Een passcerende auto reed op dezelfde plaats een knaap van 9 jaar, van den heer van Soelen uit Geldermalscn, aan. Met een gebroken been werd het ventjo bij den heer de J. te Buurmalsen binnengedragen. Een passcesrende dokter, A. uit Tiel, ver leende de eerste hulp. De bestuurder van dit ongeval reed door, doch werd te Culemborg aan het pontveer aangehouden. v - .v. - Slechts een diep berouw, een groote ver nedering of een onzuiver geweten blijven trouw op hun post. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 43 Dat is hier in huis de gewoonte, wan neer een gast zulk mooi Fransch spreekt als Mademoiselle. Dat is heel vriendelijk van u, zei ze in het Engelsch, maar het lijkt me nog al grappig, dat Amerikanen en Engelsch en Fransch met elkaar spreken. Hoe weet u dat ik een Engelschman ben? zei hij, terwijl zijn hart bij dit korte gesprek luider begon te kloppen. Zij lachte. Ik kijk uit mijn oogen. En buitendien weet ik veel van u door onze vriendin Co- rinna Hastings, en dan door mijn kleine gastvrouw, die daar zit. Hij bloosde, prettig aangedaan door haar diepe, muzikale stem en opgetogen, dat zij hem beschouwde niet slechts als individu, doch ook rner of minder als behoorende tot baar eigen stand. Hij stond stil met een bord kruimels in de ecne en een servet in de andere hand. Kent u Corinna Hastings? Wel dat spreekt van zelf. Hoe anders kon ze me verteld hebben van uwe roman tische daden? antwoordde ze lachend en Martin bloosde nog dieper, bewust een idio te vraag gedaan te hebben. He zette de appelen cn de kleine witte druiven voor haar neer. Ik had u moeten vragen hoe Miss Hastings tegen u over mij kwam te praten. Ze kwam per trein uit Brantöme en belde mij op. We zaten te praten tot één uur in den morgen. Gargon! riep een stem van de midden tafel. Bien M'sicur. Martin nam zijn servet onder den arm en verwijderde zich, gevolgd door Lucilla's lachende oogen. I)c nota. Bien M'sicur. Hij was weer de volmaakte tafeldienaar cn bracht de nota aan den handelsreiziger die alleen maar voor het diner gekomen was. Dc gast betaalde met gepast geld cn na in verschillende zakken gezocht te heb ben. wat door zijn dikheid moeilijk was, vond hij eindelijk vier koperen 'munten, die hij met nietallickcn klank in- Martin's handpalm legde. Merci, M'sicur. Bonsoir, M'sicur, zei dc \olmaaktc bediende. Maar graag had hij den man de munstukjes in zijn gezicht ge gooid, want hij wist dat do heldere, spot achtig tintelende oogen van zijn godin op hem gevestigd waren. En de akelige ge dachte kwam bij hem op: Zal ze mij een fooi geven bij liet weggaan? Hij maakte het zich erg druk rnet tafel dienen en tot zijn verademing zag hij haar spoedig met Bigourdin cn Félise de Salie k manger verlaten. Op den drempel staan de, riep Bigourdin hem. Wil je'koffie en likeur brengen in de petit sallon, en als je naar liet Café gaat, wil je me wel bij de vrienden excuseeren? Het was een heel» cling om in de petit salon binnen te komen en alles netjes neer te zetten, maar hij deed hei met den auto- matischcn ernst van den geschoolden Lon- dcnschen tafeldienaar. Hij had een vagen indruk van een vorstelijk figuurtje, dat achterover leunde in een gemakkclijken stoel, omgeven door een aureool van siga rettenrook. Toen hij in dc bijkeuken klaar was, nam hij haastig ccnig vocclsel, ver kleedde zich en ging uit. Als naar gewoonte liep hij door de nau we, ouclc straten naar de verlichte plek voor het Café. de 1' Univers. Maar daar ge komen was er iels, dat hem belette binnen te gaan. Er was iets nieuws, iets wonder lijks in zijn leven gekomen. Wat het was, kon hij niet zeggen. Hij keek door een kiertje naar binnen en zag Monsieur LI ouzo t tric-trac spelen met den directeur van het postkantoor en een eindje Aan hen af zat Monsieur Vcriot te redencercn en bloeg met zijn rechtervuist in zijn linkcr- handpalm, een bewijs, dat hij tegen het Gouvernement te keer ging. Maar Martin voelde dien avond niets voor het Gouver nement of voor dc Fransche Republiek; hij had heimwee naar de natuur en sloeg den weg in, die langs dc rotswoningen loopt. Toen hij een paar kilometer gewandeld had, liep een dronken steenhouwer, die een meisje van vijf jaren aan de hand hield, al slingerend tegen hem aan. Monsieur Martin, zei hij, de ITcmel heeft u gezonden. Boucabeille, antwoordde Martin, je moest je schamen. Dat behoeft u me niet ie vertellen, hernam Boucabeille. Het kind huilde bitter en dc vader deed zich zelf verwijten. Hij had het meiske meegenomen naar haar tante en op den terugweg was hij door kennissen medege- Iroond naar het café van Mère Déridicu, waar hij een afschuwelijke borrel had ge dronken. Martin nam het kind op zijn arm en droog het naar dc rotswoningen, waar Boucabeille woonde. Deze. bevrijd van zijn vaderlijke zorg, maakte zich uit de voeten. Toen Martin het kind thuis gebracht had on naar huis wandelde,, dacht hij aan zijn ecrs «']i avond in Brantöme, toen hij met Corinna op het torras had gezeten en hij het gevoel had gehad van een veilige schuilplaats te hebben gevonden. En toch, zei hij, achter deze rustige plek is een we reld van zwoegen en werken; daar jagen de polsen, daar zijn vrouwen van groote schoonheid. En zulk een schoone vrouw had vandaag zijn pad gekruist! Waarom ben ik hier cn héb ik een werkkring, die, hoewel hoogst fatsoenlijk, toch zoo allc- daagsch is? Niet in staat dit enigma op te lossen, zuchtte hij eens en wierp zijn uitgegane sigaret in de rivier. Het geluid van haas tige voetstappen op dc brug deed licm op zien cn uit het duister 'zag hij een slanke nguur in bont gehuld naar hem toekomen. Ze toonde dadelijk dat zij hem herkende. Monsieur Martin. Hij groette. Goeden avond, Miss Merriton. Ze bleef staan. Mijn goede gastheercn zijn nichtje zijn naar bed gegaan. Ik vond bet verve lend sentimenteel om door het raam te zit ten kijken, dus ging ik uit. 't Is een mooie avond, zei Martin. Ja, maar het is te koud om op een, winderige brug te blijven staan. Als u tijd hebt, wandel dan een beetje mee en be scherm mij tegen de gevaren van Bran töme. Met haar wandelen, haar beschermen! Hij zou de lieele wereld met haar door wil len gaan! Zijn hart bonsde; graag had hij haar toegeroepen, dat hij alles voor haar doen wilde, maar zijn gezond verstand deed hem zeggen: Dc eenige gevaren in Brantöme op dit uur z'fn preuische oogen en kwade tongen. Dank u, zei zij, dat is frank en ver standig gesproken. Ik vergeet altijd, dat Frankrijk niet Parijs of New York is, waar men kan doen wat men wil. Ik weet niets van de Fransche provincie af, maar ik denk dat het op hot punt van kwaadspre kendheid niet onder zal doen voor een aardig klein dorpje in Nieuw Engeland. Maar kunnen we niet buiten den gezichts kring van menschclijko oogen gaan? Die weg daar, cn ze wees met haar hand naar den steilen hoogen weg, die Martin af was gekomen, zal wel vrij zijn van de kwade longen van Brantöme. Hij lachte. Wilt u.het probecren? Zo knikte toestemmend. Vlug liepen ze door. Dat kijkje in haar innerlijk verheugde hem. Ze was erkente lijk voor zijn mcdcdecling, maar wilde toch baar eigen weg volgen. We waren jjuist in een interessant gesprekje, toen u weg werd geroepen, merkte zij op. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5