E SALONBANK, zeer apart model 145.00 V, Het padvimderskaoip op Zondag KEUKENKASTEN Een toespraak van ds, J. H. Mmlder Treffende schuld* belijdenis NIEUW PARIJS LANGESTRAAT 35 NIEUWE MODELLEN VERGELIJKEND RECHT Int. rechtsfaculteit te den Haag UIT DE STAATSCOURANT Onze Postvliegers onderweg SPINOZA-HERDENKING A. H. v. NIEUWKERK N.V. - K. Beekstraat 6 - Tel. 543 Beekensteinschelaan 10 HUMORHOEKJE i,n De weg terug, van Remarque, en de weg terug, van Jacob 's-G raven h age, 8 Augustus. Giste ren hebben de padvinders een extra gods dienstige verzorging gehad. Al heel vroeg de Mis in het tentkapelletje, ora half elf een preek op het demonstraticterrein, om 2.30 uur Anglikaansche dienst in de bosch- jes achter Subkamp E, waarbij dr. Geay voorging en om 2 uur een dienst in de tentsynagoge van het Joodschc kamp, waar bij opperrabbijn Maarsen den dienst leidde. Tegen kwart over tienen begonnen de groepjes hot demonstratieterrein te kleu ren. In een grooten halfcirkel nestelden ze zich in het gras. Op den voorsten rij, te midden van zijn jongens, kampleider Die- mont (ook in het gras). Hoofdverkenner Bambonnet woonde op de tribune de plechr tigheid bij. Voor de predikant was een klein spreekgestoelte aan den voorkant der tribune opgesteld. Links naast de tribune, op het gras, begeleidde militaire muziek den kerkdienst te velde met koraalmuziek. Toen allen gezeten waren, de opkomst was groot, opende ds. J. H. Mulder, uit Hillegom, de plechtigheid met votum en zegenbede. Alle kerkgangers ontvingen een papier, waarop liturgie, tekst, te zingen liederen enz. waren afgedrukt. De liturgie begon met Ps. 24 1, 2 en 5. Het laatste vers luidt aldus: Verhoogt o poorten! nu den boog Rijst eeuwige deuren! rijst omhoog Opdat g'uw Koning moogt ontvangen. Wie is die Vorst, zoo groot van kracht? 't Is 't Hoofd van 's hemels leger macht; Hem eeren wij met lofgezangen. Na het zingen, verhief de hcele schare zich, om deze treffende schuldbelijdenis aan te hooren: „Onderzoeken wij onszelven en spreken in ons hart aldus: In de stille wijding van deze stonde, terwijl wij gedenken aan de wereldnood en de wcreldschuld, staan wij hier tezamen als jonge menschen, die zoeken naar vrede. Zwaar is de smart in de levens van duizende men- schenkinderen; de honger der ziel en honger des lichaams, doet allerwege bange kreten rijzen naar den troon des Almachtigen. De oordeelen des Heeren gaan over de wereld en in dien storm staan wij hulpeloos en vragend: Waar om? Laat ons hart daarom belijden, dat God de Heere recht is in al Zijn weg en werk. Wij en het voorgeslacht zon digden, niet bedenkend, dat de Heere barmhartig is, maar ook rechtvaardig. De wonden van Christus klagen ons aan. Zijn liefde klaagt ons aan. Waar was onze wederliefde, waar ons geloof? Het licht, dat in Christus deze wereld van haar duisternis kwam verlossen, hebben wij niet geacht, voor den Man der smarten verborgen wij1 ons aange zicht. Onze levenswandel droeg de sporen van bekoring dezer wereld, die voorbijgaat. O. onze schuld, onze zonde voor God heeft ons in deze nood gebracht. Als wij zeggen, dat wij geen zonde hebben, zoo verleiden wij onszelve en do waar heid is in ons niet. Laat ons komen tot de ware ootmoed des harten die in deze wereldschuld de eigen schuld ge voelt als een aanklacht en smeeken om Zijn genade." Staande zongen daarop de jongens Ps. 25 vers 3. Denk aan 't vaderlijk meedoogen Heer, waarop ik biddend pleit; Milde handen, vriendelijk' oogpn Zijn bij U van eeuwigheid. Sla de zonden nimmer ga, Die mijn jonkheid heeft bedreven; Denk aan mij toch in gena Om uw goedheid eer te geven. Op de Schuldverzen, volgde Gezang en 'de Schriftlezing uit Luc. 15 11 tot 32 (De geschiedenis van den Verloren Zoon). Toen Gebed en Gezang 265 1 en 2. Geest des Heeren kom van boven Laaf met uw genadegoed Alle zielen die gelooven Doe ze blaken van uw gloed, enz. Dc schare zette zich weer in het gras en Dr. Mulder las zijn tekst uit Genesis 32 31: „En de zon rees hem op, als hij door Pniél gegaan was, en hij was hinkende aan zijn heup." waaruit de predikant als thema ontwikkelde: De weg terug. Wat een fijn gezicht, beste jongens be gon ïiij bieden jullie en wat is het heer lijk jong te zijn en hoop te hebben op hooge idealen. Of gij een ideaal hebt, behoef ik niet te vragen, want gij zijt Padvinders en A.s. WOENSDAG 12—4 uur wederom „VOLKSVISCHDAG". 4 en 5 mooie gebakken visscnen voor 1 kwartje! IJm. Vischh. Utrechtschestraat 40. „Het gesprek van den dag". daarom heeft ieder een ideaal, waardoor gij de poort des levens binnen kijkt. Maar iemand moet u leeren kijken, wilt ge goed zien en <lio iemand is de nog altijd kers- versche Bijbel, heelemaal niet verouderd, hoor, want wat Geschiedenis en Techniek en Wetenschap ook om ons en in ons mo gen veranderd hebben: Onze ziel, de ziel van den mensch verandert niet. De spreker herinnerde vervolgens aan Remarques geweldige boeken: Uit het "Wes ten geen nieuws! en De weg terug en hij zette uiteen, dat voor den Christen „de weg terug" is de weg naar God. Want hoe heerlijk het leven ook moge lokken, hoe prachtig het hier moge zijn, in dezen van zon doorglansden tempel met den blauwen hemel zelf als dak, hoe ver kwikkend de boomen ook ruischen en de bloemen geuren, welk toekomst-ideaal ook door uw jonge aderen bruistaan dit alles komt een onvermijdelijk einde, wij moeten allen sterventenzij wij God hebben ontmoet en van Hem hebben ont vangen het geschenk van het Eeuwige Le ven. Tusschendoor vertelde dc predikant van Jacob en Ezau en in cle tcekening van Ja cob wees hij op den oncchtcn godsdienst van het marchandeeren. met God waarin Jacob een virtuoos zich toonde, tot God hem ontmoette in Pniël en met hem wor stelde en Jacob zijn absolute nietswaardig heid voelen deed. Zoo gaat hot elk schepsel dat met God in aanraking komt. Al het onze stort dan ineen. De weg terug van Remarque was de weg terug naar de wanhoop, de weg terug van Jacob was een weg naar de hoop. Voor den Christen is de weg terug, de weg achter Jezus en achter het Kruis, dat Hij ons blij moedig leert dragen het heele leven door en over het graf heen. Padvinders, besloot spr., laat ons dienst nemen in het leger van Jezus, tot onvergankelijkheid van onzen naaste en ons zelf, want met Hom is de weg terug, die naar levensvervulling en ten slotte naar het Vaderhuis in de heme len. Toen zongen allen uit volle borst: Rijst op, rijst op voor Jezus, De strijd is kort van duur; Na al het krijgsgeschetter, Komt 't overwinningsuur. Aan hen, die overwinnen Geeft Hij de zegekroon; Zij zullen met Hem heerschen Voor eeuwig in Zijn troon. Als dankgebed heeft ds. Mulder het Onze Vader uitgesproken. Tenslotte zong de schare uit Gez. 274:3 en 2 wat men het Christelijk Padvinderslied zou kunnen noemen: Zij zal ons niet berouwen De keus van 't smalle pad Wij kennen den Getrouwe Die ons heeft lief gehad. Vest al uw hoop op Hem Dat ieder 't aangezichte Ginds naar de Godsstad richtte Daar ligt Jeruzalem. Na den zegen bl.eef dc jonge gemeente nog eenige oogenbJikken in stilte verzonken en daarna hernam onder de klanken der muziek het leven van alle dag zijn rechten. De predikatie werd met onverdeelde aan dacht gevolgd, hoe sterk verschillend de leeftijd der hoorders naast baard de kin welke nog jaren geduld moet hebben voor eenig dons ook was, waaruit wij niet anders dan de conclusie kunnen trekken, dat de Padvinderij ook het hart ontvanke lijk weet te maken voor de Stem uit den Hooge. Dat bevestigde ons eenige oogenblikken later de tot dusver eenige predikant-pad vinder ds. Kalkman uit Katwijk, die eiken morgen en avond een korte godsdienstige samenkomst houdt, die steeds druk wordt bezocht. Vermoedelijk krijgt ds. Kalkman, spoedig een collega, want ds. Mulder heeft in deze zijn eerste godsdienstoefening t/a velde zoo veel voldoening voor eigen ge moed gevonden, dat hij aan ds. Kalkmian verklaarde: Als mijn vacantie niet net om was vandaag, zou ik zeker hier blijven. Dat zullen, denken wij, dezer dagen wel heel wat bezoekers van ons Nationaal Pad vinderskamp tegen zichzelf of tegen ande ren hebben gezegd! Plechtige sluitingszitting van het Internationaal Congres HET GESTRANDE JACHT ASTRID GEZONKEN. De opvarenden gered, De bemanning van het jacht „Astrid", dat in Haaksgronden nabij Texel is gestrand, had een dreg uitgebracht om te trachten bij hoog water het schip vlot te krijgen. Zondagmorgen was bij een Noordwesten wind de zee echter zeer ruw en bij hoog water is het schip sterk gaan werken. Het is, naar do CL het N. v. d. D. meldt, van de zandbank afgeschoven, doch bijna on middellijk in de diepte gezonken, waardoor de vier leden van de bemanning, welke zich aan boord bevonden, in een zeer precaire positie verkeerden. Twee van hen hebben dadelijk zwemmende het strand weten te bereiken, de beide anderen begaven zich in het want en verzochten hen te redden. Onmiddellijk werd assistentie verzocht van de „Dorus Rijkers", welke direct met een vlet zee koos, daar de reddingboot zelf door de ondiepten in de nabijheid van de strandingsplaats deze niet kon bereiken. Ondertusschen had nog een der opvarenden het gewaagd om te trachten zwemmende het strand te bereiken, wat hem gelukte. Zoodra de „Dorus Rijkers" op de strandings plaats was aangekomen, werd getracht met de vlet bij het wrak te komen, doch door de zware branding gelukte dit niet dado- lijk, waarop ook de laatste van de beman ning zich te water begaf en er in slaagde het strand te bermken, zoodat alle vier in veiligheid waren en de „Dorus Rijkers" naar Den Helder terug kon keeren. Bij hoog wafer zit het schip geheel onder water en het wordt thans als verloren be schouwd, Zaterdagmorgen heeft in de Ridderzaal te Den Haag do plcchtigè 6luitingszitting van het internationale congres voor verge lijkend recht plaats gevonden. Minister Beelaerts van Blokland presi deerde de bijeenkomst. Voorlezing werd gedaan van telegram men van de koningin en van de koningin moeder met woorden van dank voor do door het congres gezonden telegrammen van hulde. Verschillende redevoeringen werden uit gesproken, waarbij prof. E. Heymann, per manent secretaris der Pruisische academie van wetenschappen te Berlijn, Nederland en Den Haag prees als het heilige land voor het vergelijkend recht als zetel van het wereldgerechtshof en van vele organi saties voor de totstandbrenging van de eensgezindheid der menschheid, maar ook als een land van oerouds cultuur, waar de groote Europeesche rechtsgebieden aan el kaar grenzen, en dat in zijn eigenschappen en in de zelfstandige ontwikkeling van het recht de edelste rechtselementen van de Europeesche en de klassieke cultuur ver werkt heeft. Vervolgens werd rapport uitgebracht over den in de velschillende secties ver richtten arbeid. Het congres bekrachtigde door applaus de verklaring van prof. Lambert, dat de internationale faculteit in Den Haag moet worden gevestigd. Hiermede is komen vast te staan, dat de faculteit 's-Gravenhage als zetel krijgt. Voor Zondag stond op het program een excursie naar de Zuiderzeewerken. Bij het bezoek aan Delft hebben de con gressisten hulde gebracht aan de nagedach tenis van Hugo de Groot, op wiens graf in de Nieuwe Kerk ècn bloemstuk is gelegd. Aangaande de uitspraken van eenige sec ties van het internationaal congres voor vergelijkend recht wordt alsnog het volgen de gemeld: De resultaten der eersto of algemeene sectie zijn redactioneel nog niet vastgesteld en kunnen eerst over eenige weken worden gepubliceerd. De tweede sectie heeft op voorstel van prof. Chiavenda (Rome) de volgende uit spraak gedaan: Het zuiver declaratoire vonnis is een vorm van procedure, die geenszins strijdig is met wezenlijke karakter en met het doel van de rechterlijke macht, omdat dit vonnis, door het bestaan of het niet-be staan van het recht in concrete quaesties vast te stellen, voor de toekomst door de rechtskracht verplichtingen jegens de par tijen schept. Deze procedure is integendeel de hoogste en meest kicsche vorm van uit oefening van de rechterlijke macht en zij moet worden beschouwd als zeer nuttig voor de partijen en voor het maatschappe lijk leven, want zij verzekert de ontwik keling van de juridische verhoudingen, voorkomt onwettige daden, in plaats van ze te bedreigen met zware straffen, en geeft den partijen een norm voor haar toekomstig gedrag. Deze procedure moet blijven toegepast worden, door een wijs goeddunken van den rechter, binnen de grenzen, door een werkelijk en gewichtig belang aan de tegenwoordige rechtsorde ning opgelegd. De derde sectie heeft vijf resoluties over het auteursrecht uitgewerkt, in het bijzon der over de bescherming van het auteurs recht der journalisten en den duur van den termijn dezer bescherming. Bovendien heeft één dezer resoluties betrekking op de bescherming van het tijdschrift als van een eenheid. De laatste resolutie betreft de internationale bescherming van het auteursrecht. Ton opzichte van de radiotelefonie werd slechts het algemeene beginsel van het recht van den zender besproken. Nadere onderzoekingen hieromtrent werden over gelaten aan het volgende congres. Ten aanzien van de voorrechten van be paalde groepen aandeelhouders deed de derde sectie de uitspraak, dat de absolute bestrijding van deze voorrechten noch mo gelijk noch aanbevelenswaardig is. Echter zouden nadere beperkingen wel aan te be velen zijn. De wensch werd geuit, dat het steunrecht in naamlooze vennootschappen niet in strijd zou komen met de maat schappelijke belangen. Bovendien werden verscheiden wen- schen uitgesproken met betrekking tot de vraagstukken, welke men voor het vol gende congres moet voorbereiden. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille, in brons aan: mejuffrouw J. Zui- derwijk, dienstbode bij mevrouw Elsevier de Kok te 's-Gravenhage. Raad van beroep (O.). Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen met dank mr. N. J. Rowaan als plaatsvervangend griffier van den Raad van Beroep (O.) te Rotterdam. Posterijen, telegrafie en telefonie. Bij beschikking van den directeur-gene- raad der P.T.T. is met ingang van 1 Sep tember l'I32 als beheerder van het bij post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Amster dam-Zuid aangewezen de referendaris lie klasse der P.T.T., F. A. de Klerck. Regent gevangenissen. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het regentencollcge over de gevangenissen te 's-Gravonhage H. A. Gerritsen, genees heer-directeur van gesticht Oud-Rozenburg te Loosduinen. Kantonrechter-plaatsvervanger. Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton rechter-plaatsvervanger in het kantoor Bre da mr. L. J. 't Hooft, advocaat-procureur, wonende te Ginneken. Ned. Roode Krnis. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslagen met dank W. C. baron Röell van Hazerswoude, ge- pensionneerd luitenant-generaal titulair, werkmeester van de commanderij Neder land der Johanniter Orde als afgevaardigde van voormelde commanderij in het dage- lijksch bestuur van het Nederlandsche Roo dc Kruis en is hem de medaille van het Roode Kruis verleend. Marine Stoomvaartdienst. Bij Kon. besluit zijn vorderd tot officier van den marine-stoomvaartdienst eerste klasse die der tweede klasse W. van Leeu wen Hendrikszoon en W. F. H. Riecker. Landmacht. Bij Kon. besluit zijn op verzook eervol uit den militairen dienst ontslagen de re- serve-eerste-luitenants H. A. M. Laane, van het. 3e regiment infanterie, F. J. J. Trap man, van het 2e regiment veld-artillerie, W. E. A. M. Konig, van het 2e regiment on bereden artillerie, en J. G. W. Bolemcij en J. N. Swaan, beiden van het regiment ge nietroepen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot reserve officier van gezondheid der tweede klasse bij de landmacht I. Hceringa en T. P. Mar tens, artsen en tot reserve-paardenarts der tweede klasse J. Keestra en J. S. Nijhoff, veeartsen. Georganiseerd overleg-belastingen Bij beschikking van den minister van financiën is aan J. J. C. Gaymans, direc teur der directe belastingen enz. te Maas tricht, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als voorzitter van de bijzondere com missie voor georganiseerd overleg voor de ambtenaren der directe belastingen enz. en der registratie enz.; is benoemd tot voorzit ter E. Kleijn, directeur der registratie en domeinen te Arnhem, thans onder-voorzit ter, en is J. H. Tijssens, directeur der di recte belastingen enz. te Groningen, lid van bedoelde commissie, tevens benoemd tot onder-voorzitter. Rijksinkoopbureau. Bij beschikking van den minister van financiën is met ingang van 1 October 1032 aan A. D. Kooy, tijdelijk commies bij het Ibis Ekster Havik 28—7 4-8 Amsterdam 28-7 4-8 Budapest Wesnen 28-7 4-8 Athene 5-8 Mersamatruh 29-7 Cairo Rutbawells 30-7 6—8 Bagdad 1-8 Booshir 2-8 7—8 Dj ask 3-8 Karachi 4-8 8-8 Jodpoer 00 1 co 5-8 Jhansi Calcutta AkvaJb 7—8 6—8 Rangoon 6—8 7—8 Bangkok Medan 5-8 8-8 Batavia 5-8 Bandoeng Vertrek van 't eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 11 Augustus. rijksinkoopbureau, wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, en waardoor zijn werk zaamheden overbodig zijn geworden, eer vol ontslag uit zijn betrekking verleend. Belastingdienst. Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der directe be lastingen, enz. H. W. Zuur, verplaatst van het kantoor Menaldum naar het kantoor Berlikum (Fr.). Internationaal wijsgeerig congres te Den Haag '6-G ravenhage, 8 Augustus. Als hul de aan de nagedachtenis van Benedictus de Spinoza, ter gelegenheid van de drie honderdste verjaring van de wijsgeers ge boortedag op 24 November 1032, zal van 5 tot 10 September a.s. alhier een internatio naal wij6geerig congres worden gehouden. De plechtige openingszitting van het con gres zal plaatö vinden in de rolzaal in de grafelijke zalen op het Binnenhof, den vijf den September a.s., des avonds acht uur. In deze zitting zal namens de Nederland sche afdeeling van het internationale her denkingscomité het woord voeren prof. Leo Polak (Groningen), waarna als vertegen woordigers der societa6 Spinozana herden kingsredevoeringen zullen uitspreken sir Frederick Pollock (Londen), prof. Léon Brunschvicy (Parijs), dr. J. H. Carp ('s-Gra venhage), dr. Carl Gebhardt (Frankfurt M.) prof. A. S. Oko (Cincinnati, Ohio) en prof. Adolfo Rava (Padua). De volgende dagen zal het congres in het Spinozahuis aan do Paviljoensgracht ver gaderen ter behandeling van wijsgeerige vraagstukken, waaronder in de eerste plaats, cle verhouding van physica en me- taphysica en van religie en wijsbegeerte. HET MOERDIJKSCHE VEER. Door den A. N. W. B. en de K. N. A. C. is aan den Minister van Waterstaat verzocht een spoedige geregelde nachtelijke dienst op het veer Moerdijk—Willemsdorp te be vorderen. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Ni] ine gen, 8 Augustus. Vanmiddag is de achtjarige A. Schoenmaker, die met een autoped op de Waalkade aan het spelen was, pardoes in het water gereden. Pogin gen om het ventje te redden waren tever- geefsch. Zijn broertje reed achter hem aan, maar wist nog bijtijds het stuur ora te gooien. Het lijk is nog niet gevonden. WBJ BBEDEN U STEEDS HET NIEUWSTE BEZICHTIGT DE ETALAGE BEZOEKT ONZE 13 MODELKAMERS Picnicker, die door den boer wordt weg gejaagd: „Nou, maak niet zoo's drukte, we hebben niks bedorven. En bovendien je land is een vijf en twintig cent meer waard dan vroeger, want m'n zoontje het hier ergens een kwartje verloren." (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6