KON. LUCHTVAART MAATSCHAPPIJ JAARVERSLAG OVER 1931 CENTRALE LANDBOUW ORGANISATIES DE CRISISPACHTWET Onderhoud met een kantonrechter RADIOPROGRAMMA Verrassende bedrijfsresultaten in vergelijking met vorige jaren Aan het jaarverslag van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën, dat thans is verschenen, wordt het volgende ontleend: Ten aanzien van het jaar 1931 waren de verwachtingen niet te hoog gespannen. Des te verrassender is het, dat de K.L.M., in vergelijking met voorgaande jaren, op de in 1931 behaalde bedrijfsresultaten met vol doening kan terugzien. Op het door de K.L.M. in Europa geëx ploiteerde luchtnet steeg het reizigersver keer ten opzichte van 1930 met 14 pet.; het goederenvervoer met 22 pCt., terwijl het vervoer van post met 20 pCt. toenam. Hier mede werden de uitkomsten van alle voor gaande jaren overtroffen. Van de allergrootste beteekenis was de opening van een geregclden wekelijkschcn luchtdienst op Nederlandsch Indië, welke op 29 September 1931 onder Koninklijke be langstelling plaats had. Luchtverbindingen op Nederland. In 1931 werd een nieuw systeem inge voerd, waarbij de verschillende dienstrege lingen in vier-verkeersperioden werden in gedeeld. In het hoofdseizoen, dus van 1 Mei tot 31 'Augustus exploiteerde de K.L.M. te zamen met de Deutsche Luft Hansa 5 diensten op Londen (waarvan één facultatief); 3 dien sten op Brussel en 3 diensten op Parijs met de Belgische Maatschappij Sabena en de Fransche Maatschappij Farman; 2 dien sten op Kopenhagen en Malmö tezamen met de Zweedsche Maatschappij A.B. Aero- transport; 1 dienst op Bremen en Hamburg en 2 diensten op Hannover en Berlijn in samenwerking met de Deutsche Luft Han sa. Ten slotte zij nog vermeld, dat van 1 Juni tot 30 Sepembcr door de A.B. Aerotransport, Det Danske Luftfartselskab en de Deutsche Luft Hansa, een nachtpostdienst Stock holm/Oslo Gothenburg Hannover Amsterdam werd geëxploiteerd in aanslui ting op de ochtenddiensten naar Londen en Parijs. Het vervoer van en op Neder land. Het vervoer op de K.L.M.-lijnen en op de lijnen van de met haar samonwerkende iuitenlandsche maatschappijen bedroeg in triïaal 12.67? passagiers op de eigen'lijnen, 7234 passagiers op de „pooP-lijnen, tezamen 19.911 passagiers. Aan goederen werd ver voerd 908.894 K.G. op de eigen lijnen, 304.212 K.G. op de andere lijnen, totaal 1,212.906 K.G. Aan briefpost werd vervoerd door de K.L.M.: 63.302 K.G., door de poollijnen 19.223 K.G., in totaal 82.525 K.G. Aan pakketpost is vervoerd door de K.L.M. 21.853 K.G., door de poollijnen 9152 K.G.; in totaal 31.010 K.G. Het passagiersverkeer heeft zich, on danks het uitblijven van Amerikaansche toeristen, gunstig ontwikkeld en bedroeg 14 pCt., meer dan in 1930. Ook het goederenvervoer nam ten opzich te van 1931 toe en wel met 22 pCt.; daar naast breidde de verscheidenheid van de ten vervoer aangeboden artikelen zich op nieuw uit. De groote internationale goud transacties en de toevloed van goud naar Nederland veroorzaakten een voortdurende verplaatsing van het goud in alle richtin gen; de K.L.M. slaagde er in, bijna het gc- heele vervoer tot zich te trekken. Daar naast vormden de snijbloemen en andere tuinbouwproducten een zeer belangrijk deel der lading (ruim 65 pCt.); in Mei wer den bijna dagelijks 2000 4000 K.G. aard beien vervoerd; op 22.Mei bereikte het to taal der lading op de verschillende lijnen het record van ruim 10.000 K.G. In April werd een vrachtdienst op Londen geëxploi teerd, teneinde doorvrachtverzending naai en van Essen, Leipzig en Praag mogelijk te maken. Mogen d© resultaten van het goederen vervoer over 1931 gunstig genoemd wor den, of zulks ten opzichte van 1932 het ge val zal zijn, is nog zeer do vraag. De tal rijke protectionistische maatregelen immers troffen een aantal producten, welke bij voorkeur door de lucht worden vervoerd, zooals radio-artikelen, manufacturen, ge weven stoffen en kleeding; de contingen- teeringsbesluiten en jnvoer-verboden zullen daarnaast een nadeeligen invloed op het bloemenvervoer uitoefenen. Ook het postverkeer nam in omvang toe tot 114.000 K.G. Binnenlandsch luchtverkeer. Voor het eerst opende de K.L.M. binnen- landsche luchtdiensten en wel op Haam stede (Schouwen-Duiveland) en Eelde (Gro ningen). Hst aantal pleiziervliegers was dit jaar bijzonder groot en steeg met 65 pCt. ten op zichte van 1930. In totaal was het aantal pleiziervliegers 18.672. De vloot der K.L.M. bestond bij het ein de van het jaar uit de navolgende vliegtui gen: 1. c II (fotovliegtuig); i F VII; 1 Car- ley-vrachtvliegtuig (Jumbo); 1 FK 40; 8 F Vila's; 5 F VIII's; 4 F VlI-b's; 1 F IX; 5 F XlI's. De vliegdiensten werden in 1931 uitge roerd door 26 vliegtuigbestuurders. Van den technischen dienst is dit jaar hijzonder veel gevergd; niet alleen werd gedurende het geheele jaar op Indié gevlo gen (na 1 October zelfs wekelijks), doch daarnaast onderging de vloot aanzienlijke uitbreiding, terwijl voorts vele proeven wer den genomen. Bij dit alles komt, dat het gebrek aan de noodige ruimte waarvan ook reeds in het vorige jaarverslag melding ge maakt werd, zich hoe langer hoe meer deed gevoelen. In 1931 worden zeer belangrijke proeven genomen; het F VII vliegtuig PH/AEF werd voorzien van 2 Amerikaansche „Hornet"- motoren van 575 P.K., terwijl de PH-AEI, eveneons een F VIII, voorzien werd van 2 Amerikaansche „Wright-Cyclone"-motoren van 575 P.K. teneinde deze twee fabrikaten tegen elkaar te beproeven. Het doel is na te gaan, welke motor het meest geschikt is om te zijner tijd in de F IX-toestellen, welke wellicht in de toekomst op de Indië- route zullen worden gebruikt, te worden in gebouwd; de in 1931 genomen proeven wor den in 1932 voortgezet. Ook werden proef nemingen gehouden met electronbenzine- tanks, waardoor 50 pCt. op het gewicht kon worden bespaard. In 1931 werden in totaal 15.756 uren ge vlogen (tegen 10,504 in 1930), waarvan 10,156 in Europa en 5600 op de Indië-route; het merkwaardige geval doet zich hier voor, dat het aantal in 1931 gevlogen uren pre cies 50 pet. meer bedraagt dan dat over 1930. Bedrijfsresultaten. De K.L.M. legde in 1931 2,599.740 K.M. af, waarvan 945.000 K.M. op de Indië-route. Hierbij werden 2,519,770 ton-K.M. gepres teerd, derhalve inclusief de Indiëvluch- tcn 57 pCt. meer dan in 1930. Station Waalhaven. Het aantal inkomende en uitgaande pas sagiers bedroeg 4970 (de doorgaande zijn hierbij niet medegerekend) tegen 4452 in 1930. Het vrachtvervoer overtrof dat van 1930 en bedroeg ongeveer 231,500 K.G. (1930: 207.000 K.G.), welke vermeerdering in hoofdzaak aan de goudverschepingen te danken is. In totaal werd Waalhaven aan gedaan door 5050 vliegtuigen, waaronder 3322 verkeersvliegtuigen, 1276 legervliegtui gen en 452 sportvliegtuigen. De toestand van het vliegveld zelf, in het bijzonder in de nabijheid van het platform, gaf dit jaar vele zorgen. Vliegveld Delft. Een begin werd gemaakt met de voorbe reidende maatregelen ten aanzien van den aanleg van het gemeenschappelijk vlieg veld Den Haag/Rotterdam, waartoe in 1930 besloten was. De onteigeningsprocedure werd aanhangig gemaakt; verschillende onderlinge besprekingen werden gehouden. Het is te hopen, dat dit terrein zoo spoedig mogelijk gereed komt, daar het ongetwij feld het vervoer zal doen toenemen en te vens gelegenheid biedt te voorzien in het groote gebrek aan ruimte, hetwelk thans in de werkplaatsen op Waalhaven heorscht. De radiodienst-heeft zich dit jaar belang rijk. uitgebreid in verband met het feit, dat ook op de Indië-vliegtuigen radio-appara ten werden aangebracht, welke werden be diend door vanwege de N.V. Radio-Holland ter beschikking gestelde telegrafisten. Dit jaar werd besloten een proef met een vaste antenne te ondernemen. De vaste antenne bestaat uit één draad in langs- scheepsche richting, van een klein mastje voor op den vleugel af tot den bovenvoor- kant van het verticaalstabilo; de technische uitvoering hiervan is zeer eenvoudig, ter wijl de luchtweerstand onbelangrijk is. Do resultaten der proefneming leidden er toe, dat op alle F VlII-vliegtuigen een derge lijke vaste antenne word aangebracht De totale omzet van den fototechnischen dienst vertoonde wederom een stijging. AmsterdamBatavia-route. De hoop, in het jaarverslag over 1930 uit gesproken, dat de middelen gevonden zou den worden om den veertiendaagschen dienst op Indië in een weekdienst ora te zetten, is in vervulling gegaan. Reeds da delijk bleek, dat de verdubbeling der fre quentie gerechtvaardigd was; het postver voer nam n.l. met ten minste 100 pCt. toe. In October 1932 zijn de F XVIII's gereed en worden de F VlI-b's van de Amsterdam Batavia-lijn afgevoerd. Van dien datum af geschiedt de exploitatie op Indië dus met vijf F XII's en vijf F XVIII's. Met voldoening kan worden vastgesteld, dat de bemanning er in geslaagd is een groote regelmaat vol te houden. In Januari is besloten geleidelijk tot rei- zigersvervoer over te gaan, daar de tot dien tijd opgedane ervaring had bewezen, dat de Indiélijn, dank zij de in de grondorga- nisatie aangebrachte verbeteringen, den passagier voldoende gerief biedt. Over het algemeen kunnen de cijfers van de bedrijfsresultaten bevredigend worden genoemd. De uitkomsten van het passagiersvervoer hebben niet teleurgesteld. In 1931 werd éénmaal een doorverbin ding met Australië tot stand gebracht. Het is niet onmogelijk, dat in de toe komst de K.L.M. en de K.N.I.L.M. in onder linge samenwerking een luchtlijn op Aus tralië zullen inrichten. Vooruitzichten. Het jaar overtrof in beteekenis alle voor gaande jaren. Wat echter 1932 voor het bedrijf zal bren gen is niet te voorspellen. Tengevolge van de economische depressie zal dit jaar vol verrassingen zijn; het zal in zoover van alle voorgaande jaren verschillen, dat door den weekdienst op Indié het seizoenkarak ter van het bedrijf eenigszins op den ach tergrond komt. Dit brengt een grootere sta biliteit mede; de werkzaamheden kunnen over het geheele jaar verdeeld worden, het geen de bedrijfseconomie ongetwijfeld ten goede zal komen. BEERTA'S RAAD WEET RAADI B e e r t a, 7 Aug. De gemeenteraad van Beerta heeft zich in zijn laatste vergadering ten sterkste tegen het rapport-Welter ge keerd. Men heeft gemeend zijn bezwaren te moe ten maken bij de Regeering, en te moeten protesteeren tegen de verlagmg van den werkloozensteun, tegen de reductie der loo- nen in de werkverschaffingen en op do sa larissen der ambtenaren, tegen de inkrim ping van het rijks- en gemeente-personeel, en ten slotte tegen do verslechtering van het lager onderwijs. Maar met de bezwaren komt men tegelij kertijd met de aanwijzingen, hoe het dan wèl moet. Ziehier wat men in Beerta wenscht zoo meldt do Mndgm.: 1. Salarissen en bijdragen Koninklijk Huis verlagen met 100 procent. 2. Oorlogsbudget met 100 procent. 3. Sterk progressieve vermogensbelasting. 4. Stopzetting van den bouw van de derde kruiser. Geen halvo maatregelen! Vergadering der Dagelijks sche besturen De vergadering van de Dagelijksche Be sturen van den Chri6telijken Booren- en Tuindersbond in Nederland, het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité en den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond heeft o.m. do volgende be sluiten genomen. Tene'inde de aandacht der landbouwers en van vele anderen, die aardappels telen, op de coloradokever te vestigen, opdat deze voor het geval dit onverhoopt mocht noo- dig zijn, deze kever en de larven daarvan spoedig te kunnen onderkennen, is in be ginsel besloten medewerking te verleenon aan het voorstel van het Hoofd van don Plantenzicktekundigen Dienst sluitzegels met afbeeldingen van de coloradokever te doen vervaardigen en te verspreiden. In verband met den steed6 meer nijpen den nood in de Veenkoloniën had een uit gebreide gedachtenwisseling plaats over de noodzakelijkheid van spoedige steunmaat regelen aan de veenkoloniale fabrieksaard- appcltoelt. De vergadering was van oordeel, dat de oplossing mede zal moeten worden gevonden in het wegworken van den voor raad aardappelmeel. Besloten in dezen 6poedig stappen te doen. Besloten aan den minister van Economi sche Zaken en Arbeid om, in aanmerking nemende, dat de tuinbouw, meer in het bijzonder in West-Friesland in den aller- uilersten nood verkeert, zóó zelfs, dat geen middelen meer aanwezig zijn voor het nood zakelijke levensonderhoud, te verzoeken de steunregeling aan den tuinbouw onverwijld tot 6tand te brengen en in ieder geval on middellijk over te gaan tot uitbetaling van het aan de Noord-Hollandsche bedrijven verleende crediet. Besloten eenige bezwaren verbondon aan een wettelijke regeling van de bevrachting van binnenschepen ter kennis van den mi nister van Economische Zaken en Arbeid te brengen en te verzoeken te willen be vorderen, dat deze zoo goed mogelijk wor den ondervangen. Besloten den minister van Economische Zaken en Arbeid te verzoeken over te gaan tot het contingenteeren van den invoer van buitenlandsch fruit, speciaal van den in voer van appels en peren. Do vergadering besloot den minister van Waterstaat te verzoeken alsnog terug te komen van zijn standpunt, dat de land bouw niet. in de Commissie van Overleg voor de Wegen behoeft vertegenwoordigd te zijn. Besloten aan den minister van Economi sche Zaken en Arbeid in een uitvoerig schrijven uit een te zetten, dat het Rijks bureau voor de Ontwatering, welks ophef fing door de Commissie-Weiter wordt voor gesteld, niet kan worden gemist. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de crediet moeilijkheden in den land bouw. Besloten werd de Directies van de Coöp. Raiffeisenbank te Utrecht en te Eind hoven uit te noodigen tot een bespreking van dit vraagstuk op de volgende verga dering. Met betrekking tot een bespreking, wel ke op voorstel van het bestuur van de Rijk6 verzekeringsbank met de centrale organi saties van werkgevers en werknemers is gehouden en waarin overeenstemming is verkregen omtrent het instellen van een commissie van werkgevers en werknemers, met de bedoeling de centrale organisaties nauwer te betrekken bij de uitvoering van de Ongevallenwetten en do Invaliditeits wet, besloot de vergadering dé aandacht van de Rijksverzekeringsbank te vestigen op de Centrale Landbouworganisaties, wel ke niet tot bovenvermelde bespreking zijn uitgenoodigd. HET GEBRUIK VAN NED. FABRIKAAT. De heer Hermans had den minister van binnenlandsche zaken gevraagd: Is de minister bereid aan de gemeente besturen te verzoeken dezelfde maatrege len te nemen bij aankoop van muurtegols en sanitair aardewerk, speciaal Neder landsch fabricaat, als door Z.Exc. in Juni j.l. werden gevraagd in het belang der ce- ment-industrie? Minister Ruys de Beerenbrouck heeft daarop thans het volgende beantwoord: De ondergeteekende kan geen vrijheid vinden, aan het in de vraag neergelegde verzoek te voldoen. Eenerzijds geldt hierbn de overweging, dat bij het uitvaardigen van algemeene aanschrijvingen het be trachten van een zekere soberheid geboden is, wil de uitwerking niet verzwakt wor den; anderzijds heeft de regeering de be sturen van openbare lichamen reeds in het algemeen gewezen op de noodzakelijkheid van het gebruik van Xëderlandsche pro ducten. Uiteraard zijn hieronder ook be grepen in Nederland gefabriceerde muurte gels en sanitair aardewerk, Hare toepassing in de praclijk De redactie van het Leeuwarder Nieuws blad heeft een onderhoud gehad met mr. J. W. Tijsma, kantonrechter te Leeuwar den en waarnemend kantonrechter in het kanton Bergum, over de Crisi6pachtwet in de praktijk. De voorspelling van enkele Kamerleden dat de Crisispachtwet in de praktijk zel den noodig zou blijken te zijn, ie niet. uit gekomen. Sedert de inwerkingtreding van de wet regent het requesten. Alleen reeds bij de kantongerechten Leeuwarden en Bergum zijn tot nu toe 340 verzoeken om reductie op de pachtprijzen ingekomen. „Ik heb de bui wel zien aankomen," zei de kantonrechter. De gang van zaken verwonderde mij ab soluut niet. Met November verwacht ik zelfs weer een nieuwe lawine van verzoek schriften." „En mocht het tot dusver dikwijls geluk ken, een schikking te treffen tusschen par tijen?" Mr. Tijsma schudde het hoofd. „Helaas niet. Daarvoor zijn de moeilijkheden meestal te groot. Gevallen van financieel onvermogen bij beide partijen, dus én bij den pachter èn bij den verpachter zijn geen zeldzaamheid. Dikwijls komt het voor, dat de verpachter hypotheekrenten en andere schulden moet betalen uit de opbrengst van zijn landerijen. Gisteren nog in Bergum 6tonden wij voor het geval, dat een ver pachter met executie werd bedreigd, om dat hij de hypotheekrente niet betaalde. Do man had geen geld, wat ten nauwsto ver band hield met het feit, dat zijn pachter door de tijdsomstandieheden niet bij mach te was hem de pachtsom te betalen. On vermogen aan beide zijden. In zulke om standigheden kan een rechter al bitter weinig doen. Wat betreft andere gevallen, waarin evenmin een schikking kon worden ge troffen, do oorzaak daarvan lag dikwijls aan het gebrek aan goeden wil, speciaal bij den pachter. Vele pachters stellen zich op het standpunt, dat het geheele risico van het bedrijf door don verpachter gedra gen moet worden, en eischen soms 100 pet. reductie, wat natuurlijk hoogst onbil lijk is. Aan den anderen kant zijn er ech ter ook verpachters, die meenen, geen of slechts een zeer geringe reductie te kun nen toestaan. En ten slotte is ook een re den, waarom moeilijk tot een schikking kan worden gekomen, het feit, dat, zoo lang als op een verzoekschrift om pacht reductie niet is beschikt, de pacht niet in vorderbaar i6." „En wat is uw indruk van den toestand, waarin de boeren verkeeren?" „Ik heb den indruk, dat sommige pach ters absoluut óp zijn. Er wordt heusch niet zonder reden zoo hard geklaagd. Houdt dit malaiseproces nog een poosje aan, dan kan straks weer gesproken worden van arm Friesland." „Zijn het meerendeels de kleinere men- 6chen, dio van de Crisispachtwet gebruik maken?" „Van de pachters van de grootsten der landeigenaren in de provincie Friesland is geen enkel verzoek om reductie van de pacht binnengekomen, doch overigens ko men de requesten uit alle kringen, maar de meeste, ja, die betreffen wel den klei neren pachter en den kleineren land eigenaar." Bij het kantongerecht te Zwolle zijn tot nu toe 1200 verzoeken tot pachtverminde- ring en bezwaarschriften tegen de te be talen pachtsom ingediend, bij het kanton gerecht te Kampen 500. FELLE BOERDERIJBRAND. Bewoners op het laatste oogenbllk in veiligheid. Zondagnacht omstreeks half twee be merkten jongelui, die terugkeerden van een feest in Zwolle, dat er brand was in de oude boerenhoevo „Do Klocht" aan don weg HeiloDalfsen. Toen zij er bij kwa men stonden reeds de beide hooibergen en het geheele dak in vlammen. Zij slangden er in de bewoners te wekken en de kinde ren op het laatste oogenblik uit het huis te halen. Van den inboedel was niets meer te redden. Ook viel aan blusschen niet te denken, daar omstreeks drie uur de hand pomp den eersten straal water gaf. Toen was echter van de geheele boerderij met twee hooibergen en twee schuren, een der grootste uit de geheele streek, niets meer over. Een paar varkens kwamen in de vlammen om. (Hbld.) PRINS HENDRIK IN HET RIJKSMUSEUM. Amsterdam, 8 Aug. Z.K.II. Prins Hendrik heeft hedenmiddag te omstreeks drie uur een bezoek gebracht aan de Renj- brandttentoonstclling in het Rijksmuseum alhier. De Prins was in gezelschap van zijn adjudant den heer Termijtelen. Z.K.H. nam van het tentoon gestelde met veel be langstelling kennis en werd rondgeleid door den hoofddirecteur. Na afloop van zijn bezoek bezocht de Prins de marine-af- deeling. In do morgenuren hoeft de Prins ook nog een bezoek gebracht aan Artis. DE BOUWCREDIETEN. De Nationale Woningraad wendt zich tot de regeering. De Nationale Woningraad heeft zich op nieuw tot de regeerine cewend. met een verzoek om geraadpleegd te worden over de maatregelen, <^ie deregceripg zich voor stelt te nomen inzake crcdictverleening voor woningbouw. In afwachting van hot antwoord op dit verzoek heeft de Nationale Woningraad den Minister gevraagd, of zijn mededeeling aan de organisaties in het bouwbedrijf, dat ongeveer 10 millicen be schikbaar zouden zijn voor voorschotten in gevolge de Woningwet, aldus moet worden opgevut, dat boven do 10 millioen, welke bij circulaire aan de gemeentebesturen van 31 Maart j.l. reeds waren beschikbaar gesteld, thans opnieuw 10 millioen zouden worden gegeven, of dat dc mededeeling aan de or ganisaties in het bouwbedrijf grootendcels een herhaling was van hetgeen reeds enke le maanden tevoren in genoemdo circulaire was bericht. DE RECHTBANK TE ALKMAAR. In het Landbouwhuis te Alkmaar is een vergadering gehouden van vertegenwoordi gers van land- en tuinbouwvereenigingen, ter bespreking van de wenschelijkheid, om tot den minister van justitie een verzoek schrift te richten, êtrekkendo tot behoud van do Alkmaareche rechtbank. Besloten is een dergelijk request aan den minister to zenden, daar do verschillonde corporaties van oordeel zijn dat land- en tuinbouw met een rechtsbedoeling van Haarlem of Amsterdam uit geenszins gebaat zijn, doch integendeel met grootere kosten worden bclaöt, juist in deze voor den land en tuinbouw zoo benarde tijden. IR. C. BÉMOND t Te Rotterdam is in den ouderdom van 88 jaar overleden do heer ir. Carol Bémond, oud-administrateur van de Billiton-Mij., lid van het Kon. Instituut van Ingenieurs. OVERIJSS. IJZERGIETERIJ WORDT GESLOTEN. Naar het Deventer Dogblad verneemt, zal de Overijsselsche Ijzergieterij te Deventer (fa. Nering Bogel) binnenkort worden ge sloten. Woensdag 10 Augustus. Huizen: N.C.R.V. 8.00—8.15 Schriftlezing. 8.15—9.30 Morgenconcert. 10.00—10.30 Zang door het N.C.R.V. Da meskoor. 10.30—11.00 Korte ziekendienst, te leiden door ds. L. Oranje, Geref. Predikant, te Groningen. 11.00—12.00 Harmoniumbespeling door den heer M. F. Jurjaanz, te Hilversum. 'Zang: mej. A. Geest, sopraan. 12.00—1?.15 Politieberichten. 12.15—2.00 Middagconcert* Mevr C. v. Ra- venzwaay—Mollen kamp, zang. H. Hermann, viool. H. v. d. Horst Jr., cello. Mevr. R. A, v. d. Horst—Bleekrode, piano. 2.00—2.30 Verzorging van den zender. 2.30—3.00 Lezen van Chr. lectuur door mej. M. Wentink, te Hilversum. 3.005.00 Concert door het „Delft9che Trio": Louis de Ruyler, viool; Henk J. Berghout, cello; Rio Beute, piano. 5.00—6.00 Kinderuurtje, te leiden door den heer G. Westra Mzn., te Hoogeveen. Zang: mej. J. v. d. Spek te Utrecht; pia no: de heer G. Verhaar te Utrecht. 6.00—7.15 Concert: F. Meijerse, bariton; J. van Ginkel, klarinet; Luise Lauenroth, piano. 7.1a—7.30 Spreker: de heer J. Schipper, secretaris van het Christ. Nat. Vakverbond in Nederland. 7.30—7.45 Politieberichten. 7.45—8.00 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau. 8.00—9.00 Bidstond der Ger. Ver. v. Drank bestrijding, voorafgaande aan de 32o jaar vergadering, te houden in de Westerkerk, Brinklaan, te Apeldoorn. Sprekers: ds. E. I. F. Nawijn, Geref. pre dikant to Apeldoorn; ds. A. M. Berkhoff, Chr. Geref. predikant te Sneek; ds. W. H. Gispen, Geref. predikant to Scheveningen. Aan het orgel de hoer J. W. Onck, te Arnhem. 9.00—10.30 Concert door het Symphonie- Orkest der N.C.R.V. (de H.O.V.), o.l.v. Ma- rinus Adam. 10.00 Persberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 10.30—11.30 Gramofooimlatenconceri. Hilversum: V.A.R.A. 6.45—7.00 Lichaamsoafoningen o. 1. v. G. Kleerekoper. 7.30—7.45 Lichaamsoefeningen o. 1. v. G. Kleerekoper. 8.01 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Uitzending voor arbeiders in de con tinubedrijven. 12.01 Septet o. 1. v. Is. Eyl afgewisseld door Gramofoonmuziek. 1.45 Onderbreking voor verzorging van den zender. Septet o. 1. v. Is. Eyl. 3.00 Voor de kinderen. Ilct klein orkest o. 1. v. Jan der Horst. Minny Erfmann ver tellingen en Oom Henk vragenuurtje. Ver telling: „Toen de maan met vacantie ging". Frank van Duin. 5.30 Gramofoonmuziek. O. v. d. B. 6.0C—6.30 Uitzending van het Onderwijs fonds voor de Scheepvaart te Amsterdam. R.V.U. 7.007.30 Cursu3 „Over ons Gevoelsleven" door dr. J. H. van der Hoop, zenuwarts te Amsterdam. V.A.R.A. 7.00 Tho Four Serenaders. Accordeonvir tuozen. 7.20 De Zelfmoordenaar. (Gij zijt mijn vriend.) Naar het Russisch van Arkady Awertschenko, vertaald door G. H. Priem, op te voeren door „Het Groot Volkstooneel" o. 1. v. Herman Bouber en Ben GroenevelcL 7.50 The Four Seren&derib

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7