Het internationale pooljaar MET PICCARD NAAR DE STRATOSFEER VOORBEREIDINGEN VOOR DEN NIEUWEN TOCHT VON PAPEN OVER HET SAARGEBIED 't Aerologisch station te Reijkjavik ARRESTATIEBEVEL TEGEN ALFONSO OECUMENISCHE RAAD VAN KERKEN VIT BELOle on zijn do luchtvaarders voorzien van twee valschermen, die geleend zijn door liet Bcl- isch leger. Aldus uitgerust zullen de luchtvaarders de gevaarlijke reis ondernemen. Kr is geen enkele reden waarom zij niet zoo hoog zou den stijgen, of nog hooger, dan de eerste maal. Prof. Piccard zal zeer vroeg vertrek ken. Do wetenschappelijke waarnemingen zullen den morgen in beslag nemen en clc stratosfeerreizigers stellen zich voor te da len, vöór de middaghitte do atmosfeer heeft gestoord en de avondwind is ontstaan. Vermoedelijk zal de leiding, die niet het minst gevaarlijke gedeelte is van de onder neming, gebeuren ten Zuiden van Zurich. Prof. Piccard heeft goede hoop het pro bleem van de cosmische stralen en de mag netische zóne flink te zullen kunnen on derzoeken. Veel heil is ongetwijfeld de wensch van een ieder op zijn gevaarlijke reis. Ervaringen van de eerste reis, en daarop gebaseerde verbeteringen (Van onzen bij zonderen correspondent). Brussel, 4 Augustus 1932. ITet vertrek van Prof. Piccard, naar Zü- rich, is voor de Brusselaars geen sensatio- neele gebeurtenis geweest. Bij bet ochtend krieken is de professor vertrokken, in ge zelschap van zijn assistent, den heer Max Cosyns, een jongen geleerde, die ook in de Congo heeft gewerkt met den gondel en zijn wetenschappelijk materiaal geladen op een vrachtauto. Slechts een enkele atten- tio had de professor nog voor het slapende Brussel. Hij liet n.l. de auto nog een paar straten omrijden, langs zijn woning, waar zijn vrouw en drie meisjes het laatste af scheid namen. Dan ging het den weg op naar het groote avontuur. Het sportieve in de stratosfeertochten boeit het volk meer dan het wetenschap pelijke, alhoewel het wetenschappelijke ka rakter van de luchtvaart van prof. Pic card van zulk een aard is, dat 't groote be wondering wekt voor iemand wiens liefde tot de wetenschap zoo ver gaat, dat hij er zijn leven voor op het spel zet. liet tikje romantiek van zijn onderneming verzekert prof. Piccard de volle sympathie van het volk. Wij herinneren, ons de plechtige ver klaring van den hoogleeraar, na zijn eerste geslaagden tocht, dat hij nooit meer zou herbeginnen. Hij dacht aan zijn vrouw en kinderen. Doch, toen bleek dat, om waar lijk definitieve wetenschappelijke resulta ten in de stratosfeer te bereiken nog een tweede tocht moest worden ondernomen, toen is professor Piccard anders gaan re deneeren. Eerst werd er gefluisterd over een andere bemanning, doch het succes is den professor een aansporing geweest cn toen zijn echtgenoote zich niet verzette, stond zijn besluit vast: hij zou zelf v. eer opstijgen. Men weet, dat de onderneming gefinan cierd wordt door het Belgische Nationaal Fonds voor Wetenschappelijk onderzoek. Van al degenen die door het fonds worden gesteund, is het wel Piccard die het meest propaganda maakt voor het fonds, dat op initiatief van den Koning is tot stand ge komen, enkele jaren geleden, uitsluitend om geleerden in hun zuiver wetenschappe lijke onderzoekingen te steunen. Prof. Piccard is geen Belg maar een Zwitser, geboren in het kanton Waadt, te Lu try. Hij is nu 48 jaar en zijn vader do ceerde ook scheikunde aan de universiteit te Bazel. Van moederszijde stamt hij even eens uit oen familie van geleerden en het verwonderde in zijn familie niemand toen hij, na zijn studiën te Zürich in machine bouw, natuurkunde en metercologie, als werktuigkundig ingenieur later nog een dokterstitel behaalde om spoedig n.l. in 1913 hooglceraar te worden in de proef ondervindelijke natuurkunde. In 1922 werd hij te Brussel benoemd tot hoogleeraar in do physica. De toestand in de hoogere luchtlagen hadden voor prof. Piccard steeds een speciaal vak gevormd, in het bijzon der hield hij zich bezig met het onderzoek der cosmische straling, de stralen van zeer korte golflengte, waaromtrent in weten schappelijke kringen geen voldoende proef- oncervindelijke kennis is opgedaan cn die slechts op groote hoogte kunnen worden onderzocht. Met het oog op zijn metcreolo- gische waarnemingen en onderzoekingen heeft prof. Piccard zich veel vroeger reeds als luchtschipper bekwaamd. Het plan om tot de stratosfeer door te dringen dagtee- kent niet van gisteren, want sedert 1925 reeds werkte hij aan de uitvoering ervan, waartoe de financieele bezwaren slechts een belemmering waren. Het Nationaal Fonds voor Wetenschappelijk Onderzoek zou hem deze middelen verzekeren. Een •erste poging om op te stijgen op 15 De- eerober 1930 te Augsburg mislukte, of lie ver werd belemmerd door de weersgesteld heid, maar op 27 Mei steeg prof. Piccard met zijn assistent op om 3.37 's morgens om een hoogte te bereiken van 15.781 Me ter, - PICCARD BIJ DE LAATSTE VOORBEREI DINGEN VOOR ZIJN NIEUWEN TOCHT. Thans wordt do onderneming weer gefi nancierd door het Nationaal Fonds voor Wetenschappelijk Onderzoek, alhoewel prof. Piccard nu ook wel andere bronnen zou kunnen aanboren om zijn opzet uit te voe ren. De hoogleeraar heeft van vele zijden steun ontvangen cn in Amerika, waar hij wellicht een derde maal opstijgen zal, zou men hem graag alles vergemakkelijken. Thans heeft prof. Piccard in zijn vader land, in Zwitserland willen opstijgen. Bij het vertrek van prof. Piccard werd verondersteld, dat hij nog deze week zou kunnen opstijgen. Maar dit moest noodza kelijk op ccn vergissing berusten, want na de aankomst moesten eerst alle apparaten grondig worden nagezien en om te kunnen vertrekken moeten alle voorwaarden ver- eenigd zijn, waarvan de voornaamste de windstilte is. De geringste bries kan het vertrek beletten, want de ballon heeft een oppervlakte van 28.000 vierk. M., waarop le wind vat heeft. Hot is" duidelijk, dat de vertrekdatum slechts bij benadering zal kunnen worden bepaald en op liet laatste oogenblik steeds .zal kunnen worden ver daagd. Het meest bezienswaardige aan den bal lon van prof. Piccard is de gondel, (lie in een waar laboratorium is herschapen. Zij is meer een. luxe-gondel als men ze verge lijkt met de gondel van de eerste onderne ming. Men weet, dat hot vorige jaar de :ondcl half zwart en half wit was geschil derd met het oog op de temperatuur in de hooge luchtlagen. Buiten dc gondel was een motor aangebracht met een propeller, waardoor dc gondel kon draaien, naar de zijde van de zon, met het wit of zwart ge schilderde gedeelte, naar gelang het koud of warm was. Maar prof. Piccard heeft dc ervaring opgedaan, dat er geen vrees was voor koude; hij registreerde 40 gr. koude. Dc motor is nu dan ook weggebleven. Dc gondel is in zuiver aluminium van 3.5 m.m. dik bij 2.10 diameter cn een inhoud van 5 kub. M. Bij de eerste opstijging werden en kele fouten gemaakt, die nu niet meer worden herhaald. Zoo waren enkele appa raten aan don buitenkant van de gondel aangebracht zooals een zonmeter, een ioni satiekamer. Het touw van het gasventiel geraakte de eerste maal verward met ten touw dat ook omhoog was gegaan en de luchtvaarders waren hierdoor verplicht de verkoeling van dc atmosfeer door de ver dwijning van do zon, af te wachten, alvo rens zij konden dalen. Dit was oorzaak, dat hun tocht, die volgens de berekening een 5-tal uren duren moest, 17 uren duurde, boven Beieren, iets wat wel romantisch was, maar toch tragisch had kunnen ein digen en verplichtte tot een landing op een Obergurgl in Tirol. Het gasventiel staat thans in verbinding met de gondel door een in een U-buisje loopend touw, welk buisjo met kwik is gevuld om het lucht dicht 1e maken. De eerste maal is prof. Piccard opgestegen terwijl hij reeds was opgesloten in de gondel. Thans wordt de sfeer langs de binnenzijde hermetisch ge sloten cn behoeft de opening niet te wor den afgesloten bij het vertrek. Wanneer dc ballon in de hoogere luchtlagen komt dan zal de gondel spoedig kunnen worden af gesloten, namelijk in 60 seconden. De bal lon zal niet vlugger opstijgen dan 5 M. per seconde, zoodat de luchtvaarders al den tijd hebben om voor hun veiligheid te zor gen. Er zijn verscheidene apparaten in dc sfeer, o.m. een ionisatiekamer op hooge drukking, in koper en staal, gecombineerd met een electrometer; bestemd voor het fotografecren van de cosmische stralen door de micrografischc projectie van den electrometer. Een ander apparaat is be stemd voor het electro-magnetisch, het electro-statisch en mechanisch registreeren van de cosmische stralen. Er is een elec- trische installatie die een stroom levert van 2.500 volt. Ten slotte is er ook nog een radiopost aan boord, die in morse zal wer ken op 38 tot 40 en 75 tot 80 meter golf lengte, met een kracht van 50 watt. Er is ook een ontvangpost op korte golf met 4 lampen. Onder de gondel zal een dieplood hangen van 150 Meter, eindigend met een aluminium-cirkel, die als antenne zal dienst doen. Er is natuurlijk een kompas aan boord met de andere navigatic-instru- menten en een barograaf, die tot 19.000 M. hoog kan registreeren. Er zal een voorraad zuurstof aan boord zijn om het gedurende 30 uren in de gesloten ruimte van de sfeer uit te houden. Ten slotte is er 800 kilo bal last aan boord, bestaande uit kleine lood- korreltjes en die langs een bijzonder toestel u:t de gondel kunnen worden verwijderd, Duitsch tot in het diepste der ziel Rijkskanselier von Papen heeft in ccn rede voor de radio verteld van zijn reisin drukken in het Saargebied opgedaan. Hij constateerde dat de bewoners van het Saar gebied vasthouden aan de Duitsche bescha ving. Zij is „Duitsch tot in het diepste der ziel". Duitschland verwacht vol vertrouwen den spoedigen terugkeer van het Saarge bied bij Duitschland. Niet enkel voor Duitschland is dat noodig, maar ook voor dc definitieve verbetering van de betrekkin gen tusschen de beide groote landen Duitschland en Frankrijk. Een tusschen6ta- tion en autonoom Saargebied acht von Pa pen onmogelijk. Zoo n Saargebied zou niet levensvatbaar zijn. Voorts constateerde Rijkskanselier von Papen dat de gehcele bevolking van bet Saargebied geen ande ren wensch koestert dan weer in bet Duit- scho rijk te worden opgenomen. Hij bepleit te voorts dat de Duitsche jeugd het Saar gebied zou bezoeken en er het lied van het gemeenschappelijk Vaderland zou doen weerklinken. RUSLAND EN FINLAND. De verdragen treden in werking Moskou, 10 Aug. (V. DA De waarne mende vnlkcommissaris van buitenlandsche zaken Krestinsky en dc Finsche zaakgelas tigde te Moskou hebben de ratificatie oor konden voor bet Russisch-Finsch non agressie pact en dc tusschen beide landen gesloten arbitrage-overeenkomst gisteren uitgewisseld, waardoor beide verdragen heden in werking-freden. 5.6C0.000 WERELOOZEN IN DUITSCH LAND. Berlijn, 9 Augustus (V.D.). Einde Juii waren bij de arbeidsbeurzen in het rijk 5.393.000 wcrkloozen ingeschreven. Dit is 60.000 meer dan begin Juli. Sinds half Juli zijn evenwel 90.000 minder personen inge echïevcn. VLIEGONDERRICKTOP HET DAK VAN EEN PARIJSCH WARENHUIS! Parijs, 10 Aug. (V.D.) Op het dak van een der groote Parijsche warenhuizen is gisteren in tegenwoordigheid van een offi- cieelen vertegenwoordiger van het Ministe rie voor de luchtvaart een vliegschool ge opend, die voor ieder de mogelijkheid schept op veilige wijze vliegen te lccren, De kosten zijn gering en de winst komt ton goede aan een vereeniging voor nabestaan den van verongelukte vliegers. De installa tie bestaat uit eon vliegtuig van vrij gcrin ge afmetingen, dat aan een in alle richtin gen beweegbare arm op het dak van het huis bevestigd is. Met het instructietoestel kunnen alle bewegingen, die een vliegtuig in dc lucht maakt, worden volvoerd. De eens zoo machtige en gevraesde organi satie in Amerika, Ku-Klnx-Klan (waarvan men hierboven een nachtelijke ceremonie riet afgabeeld) gaat haar einde tegemoet, terwijl rij in 1925 nog 9 millloen aanhan gers telde. De oorzaak Is te vinden ln het feit, dat de vroegere leider mr. Plarke we gens hoogmoedswaanzin in een gesticht moest worden opgesloten. Bij het aanvaarden van de taak geen pessimisme De teerling is geworpen. Wanneer dit bericht onder de oogen der lozers komt, zijn de vliegtuigen voor de hoogtevluchten op IJsland tijdens het op 1 dezer ingegane Internationale Pooljaar reeds te Bergen cn wachten aldaar op over lading op de boot naar Reykjavik, waar zij den 23sten van deze maancl zullen aan komen. Zaterdag 13 Augustus vertrekken de on derofficieren Bosch en Van der Leden met ondergeteekende per trein om 9.25 van Amersfoort naar Hamburg en van daar per boot naar Bergen, waar zij zich den lSden inschepen op de „Lyra', die hen naar Reyk javik zal brengen. Luitenant Van Giessen heeft inmiddels in de 4 weken van zijn ver blijf aldaar voor het opzetten van den han gar en het gereed maken van het terrein gezorgd. Wanneer het monteeren der vlieg tuigen vlot verloopt, hopen wc dat de waar nemingen in de eerste dagen van Septem ber zullen kunnen beginnen. Althans ho pen we, dat de eerste hoogtevlucht zal kun nen plaats vinden vóór den 8sten Septem ber, den datum waarop ondergetcekendo Reykjavik weer zal moeten verlaten ter wille van zijn plichten hier te lande cn elders. Tijdens het korte oponthoud te Hamburg zal ondergeteekende 15 minuten voor dc Nordische Rundfunk A. G., Hamburg, over ons station en het doel onzer waarnemin gen 6preken. Het program der werkzaamheden is op zettelijk bescheiden en klein gehouden, en geheel binnen het bereik der mogelijkhe den. Van de stratosfecrwaarnemingen met radio-apparaten, die plaats vinden op an dere stations in het Poolgebied en waar voor de instrumenten op zeer gemakkelijke voorwaarden te krijgen zijn, is van het be gin af aan afgezien. Immers, daar de me teorologen te dc Bilt nog geen gelegenheid hebben gehad zich met de behandeling de zer instrumenten vertrouwd te maken en het werken hiermede in gelijke mate ken nis van de techniek der radio eischt als van de techniek der aerologische waarne mingen met groote gummiballons, werd de kans op succes bij bet werken met deze apparaten door ongeschoolde waarnemers te gering geacht om hieraan te kunnen denken. Bovendien lieten de beschikbare gelden de uitgaven voor de groote gummi- ballons cn de groote hoeveelheden water stof, die voor deze waarnemingen noodig zijn, niet toe. Alle aandacht zal echter geconcentreerd worden op de regelmatige waarnemingen in de benedenste helft der troposfeer, en wat dit betreft kan met reden verwacht wor den, dat bet werkprogram met volledig succes ten uitvoer kan worden gebracht. De vliegers Van Giessen en Bosch beschikken beiden over ccn groote routine in het werk der meteorologische hoogtevluchten in alle jaargetijden en bij alle weersgesteldheden, terwijl de mecanicien Van der Leden lange jaren belast is geweest met de behandeling der registreerende instrumenten, die bij de hoogtevluchten gebruikt worden en die be- hooren tot de uitrusting van een aerolo gisch station. Ook dc zorg voor de vliegtui gen cn motoren is bij hem in de beste han den. Het vliegterrein te Reykjavik is niet deaal, doch beantwoordt aan redelijke eischen. De grond is niet gedraineerd cn dit kan oorzaak zijn, dat na perioden van zwaren neerslag nu cn dan waarnemings- dagen zullen moeten uitvallen, als dc bo dem te drassig mocht worden. Het is een groote gerustheid te weten, dat de Meteorologische Dienst te Reykjavik onmiddellijk bij de hand is indien zich moeilijkheden mochten voordoen, en dat de Directeur van dezen Dienst van het eerste begin af ons zijn volle medewerking heeft toegezegd. De tijd van het vliegklaar ma ken der vliegtuigen zal door ondergetee kende benut moeten worden om de IJsland- 6che collega's op de hoogte te brengen van het den vliegers opgedragen werk, om hen zoo noodig met raad en daad te kunnen bij staan. Aangezien de geldmiddelen niet ge- doogen een radiotelegrafist, noch een zend station mee te geven, om de resultaten der waarnemingen naar Europa over te sei nen, zal het van den toestand ter plaatse afhangen, of dit op een of andere wijze als nog mogelijk zal blijken. Dankbaar voor wat in deze uiterst slech- to tijden bijeengebracht kon worden, moet thans het werk met- moed worden aange vat. Met de beschikbare middelen zal ge woekerd moeten worden en veel wordt in het algemeen van de toewijding der be manning gevraagd. De eerste berichten van Luit. van Giessen omtrent de kosten van levensonderhoud en woning te Reykjavik geven aan, dat het niet gemakkelijk zal zijn met een Hollandsch traktement aldaar toe te komen. Een detachecrings-toelage voor de bemanning, die op IJsland zal moeten overwinteren, kon niet in de begrooting worden opgenomen. Nu en dan komt nog een bijdrage in op een der gironummers 19767 De Bilt van ondergeteekende, of 192335 van Luit. Visch te Huis ter Heide, dio met groote erkentelijkheid wordt ontvangen. Het Comité hoopt nog op verdere bijdra-^ gen, om het de bemanning mogelijk te ma ken het werkprogram te kunnen voltooien. In alles moet dc grootste soberheid worden betracht. Met erkentelijkheid zij vermeld, dat de Firma Verkade aan het transport voor Reykjavik een kist met koek, be schuit, biscuits en chocolade toevoegde en dat Unilever gratis een zending van haar artikelen toezegde, die later zullen worden nagezonden. Mogen ook leveranciers van andere artikelen bereid gevonden wordcD op soortgelijke wijze in de materieele be hoeften der bemanning en hun huishou dingen op IJsland tegemoet te komen. Bij het aanvaarden van een taak past geen pessimisme.' De voorbereidingen zijn ten einde; onaangenaamheden en moeilijk heden zijn snel vergeten; men ziet niet meer achteruit, maar vooruit. Het Internationale Pooljaar is ingegaan. Ieder is op zijn post of op weg daar heen. Onze landgenooton, die op weg zijn naar Groenland, zijn reeds te Angmagssalik aan wal gestapt, of zullen binnen eenige dagen hun schip verlaten. Erkentelijk jegens allen, die hun steun verleenden om de deelname van Nederland op zoo ruime wijze mogelijk te maken, ben ik er zeker van, dat men gerust kan zijn in de overtuiging, dat alle deelnemers hun plicht zullen doen en zien geheel zul len geven aan de vrijwillig met zooveel toe wijding aanvaarde taak. H. G. CANNEGIETER. Jn verband met corrupties Madrid, 10 Aug. (V. D.) De parlcmen taire commissie van onderzoek naar de politieke cn administratieve verantwoor delijkheden van het oude regiem heeft ar restatiebevelen uitgevaardigd tegen ex-ko ning Alfonso, den infant Ferdinand, den voormaligen minister van arbeid in de dic- tariale regeering en tegen verschillende an dere personen. Deze maatregelen hebben niets uitstaan de met de gebeurtenissen van hedenmor gen te Madrid, doch staan in verband met den bouw van inrichtingen ten behoeve der spoorwegen, waarbij zich ernstige gevallen van corruptie hebben voorgedaan. GUNSTIGE REGELING VOOR DE BRAZILIAANSCHE REGEERING? Rio de Janeiro, 10 Aug. (V. D.) Naar van regeeringszijde wordt medegedeeld, zou er een basis zijn gevonden voor de staking der vijandelijkheden tusschen de Brazi- liaansche federale regeering cn de opstan delingen van den staat San Paulo. Naar verluidt zou de overeen komst'gun stig voor de federale regeering, die door de opstandelingen van San Paulo niet als grondwettige regeering werd erkend, zijn uitgevallen. De opstandelingen doen eon snccesvollen aanval. Rio de Janeiro, 10 Aug. (V.D.) Van de zijde van het hoofdkwartier der opstan delingen in den Staat Sao Paulo wordt medegedeeld, dat de insurgente troepen met succes oen aanval hebben gedaan op de troepen der federale rogeering nabij Julio Pavares, aan de grens van den staat Mi- nas Geraes, tengevolge waarvan de regee- ringstrocpon in zuidelijke richting over de rivier Apiahy werden gedreven. ALGEBTEENE STAKING IN LANCASHIRE? Geen overeenkomst in de textiel industrie. Londen, 10 Aug. (V.D.) De te Manches ter gevoerde onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers der textielfabrikanten en de arbeiders-organisatie over de nieuwe loonsovereenkomst, zijn zonder dat partijen tot overeenstemming zijn gekomen, afge broken. Men vreest het uitbreken van een algemecne staking in de textielindustrie in Lancashire. Een congres te Genève bijeen Genève, 10 Aug. (V.D.). Het Congres van den Oecumenischen Raad voor het Protestantschc Christendom te Genève wordt bijgewoond door ongeveer honderd vooraanstaande personen, behoorende tot de Protestantsche, de Anglicaansche en de Grieksch-Orthodoxe kerken. Het congres staat onder voorzitterschap van den Engel- schen bisschop van Chichester en zal trach ten de op de Stockholmsche wereldconfe rentie begonnen eenheidspogingen der ker ken voort to zetten. De plenaire zitting werd vooraf gegaan door een afzonderlijke bUeenkomst van de Europeesche sectie ondervoorzitterschap van den president der Duitsch Evangeli sche Kerkcommissie dr. Kapler, die in zijn openingswoord wees op de vernielende in vloeden van de wereldcrisis, die de grond slagen van een duizenden jaren oude cul tuur aan het wankelen brachten. Deze cri sis beperkt zich niet tot ccn enkel volk, doch ornvat de geheele menschheid. Daaronjt staan de Christelijke kerken van alle lani- den voor de noodzakelijkheid om, bij all^f handhaving van den eigen volksaard, gey raeenschappelijk de problemen, die huw door den nood der wereld worden gestgl^ op te lossen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10