VOOR EN TEGEN DEN DERDEN GRAAD DE ÊEMLANDEU Belangrijkste Licht op JOH. DE HEER Donderdag 11 Augustus 1932 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 31e Jaargang No. 36 DE POLITIE KAN HEM NIET MISSEN Tegenstrijdigheden TEGEN ELKE DICTATUUR Pleidooi voor rechtsgelijkheid DE VOORWAARDEN VAN BOLIVIA SPOORWEGONGELUK IN DEN KAUKASUS 9 uur 6 min. Piano's, Orgels, Radio ABONNEMENTSPRIJS 3 n,aandcn v°°' Amersfoort 2.10. per maand 1 0.75. per week (mei gratl» verzekering tegen ongelukkenl f 0.17'/r Binnenland franco per post per 3 maanden I Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERG 51J DAGBLAD PRIJS DER AOVERTENTIEN vao 1-4 reoeU105 m,t lnbf9r'pvao t*wijsuumm« elke regel meer f0.25. Llefdadlgheids-advertentHia voorde helft vbd den prijs. Kleine Advertentie „KEITJES" bi) vooruitbetaling 1—5 regelt $0 cent. elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0X)5 UIT 'AMERIKA Een uurtje „roosteren" doeltreffem der dan 10 dagen voor Sherlock Holmes spelen" (Van onzen eigen correspondent.) Hyman Stark, inbreker on morphinehan- delaar, stierf in een politiebureau van Nas sau County, een district op Long Island van de stad New-York, zooals gebleken is door zware mishandeling en direct kwa men de voor- en tegenstanders van licha melijke en geestelijke marteling tot het ver krijgen van bekentenissen door misdadi gers in het geweer. Beiden komen met ster ke argumenten voor den dag de politie en sommige openbare aanklagers verdedi gen den „derden graad", zooals deze ma nier van doen heet en beweren, dat er geen ander middel bestaat om een moordenaar of roover de waarheid te ontwringen. Te genstanders noemen het een barbaarsch- heid, die altijd de grenzen van het geoor loofde overschrijdt en beweren dat de po litie van andere landen hun hersens ge bruiken in plaats van hun vuisten om ccn nisdaad tot klaarheid te brengen, terwijl ze betere resultaten bereiken. Ilyman Stark, die met drie kameraden een oude dame, moeder van een detective, beroofde en mishandelde, was niet het slachtoffer van den derden graad, maar van zuiver politie-sadisme en wraaklust, omdat het de moeder van een collega be trof. Alle bewijsstukken warén aanwezig een revolver en het gestolenc en in de meeste gevallen houdt men op den derden graad toe te passen, wanneer de verdachte rijp is gemaakt voor den rechter door een schuldbekentenis. In 't Starkgeval leveren de lichamen van den verslagene en de drie overlevenden zulke overtuigende bewijzen van woeste mishandeling als maar zelden het geval is; gewoonlijk is de politie voor zichtig genoeg geen sporen op de lichamen hunner slachtoffers achter te laten. In wel ke kunst zij het ver gebracht heeft door het hanteeren van rubberslangen e.d., ter wijl een bloedende arrestant zich óf verzet heeft bij arrestatie óf van de trappen ge slagen J6 óf met het verkeerde been uit den arrestantenwagen stapte, drie zeer gang bare motieven. De uitdrukking „de derde graad" schijnt af te komen van den der den meestergraad van de vrijmetselaren en werd als zoodanig in 1880 toegepast door een paar detectives, die een verdachten moordenaar tot bekennen dwongen door dit overblijfsel van de Inquisitie en dezen naam bleef behouden. Ofschoon dikwijls geheel verkeerd toegepast! Zelfs het groote omvangrijke Wickersham-rapport van het vorige jaar, dat onderzoek had gedaan naar de schrikbarende uitbreiding der cri minaliteit, verklaarde, dat het een alge meen gebruik bij de politie van groote ste den was, iets, dat oogenblikkelijk door alle betreffende hoofdcommissarissen ten sterk ste ontkend werd, maar desalniettemin waar is. Door de jaren heen hebben vernuftige detectives een ware techniek verkregen in het aan het praten krijgen van koppige ge vangenen en zwijgzame getuigen. Wan neer een hoef met een lang zondenregister op het politiebureau wordt binnengebracht verwacht en krijgt hij een ongenadige aframmeling. Dergelijke kerels zijn niet al leen brutaal in hun vergrijp, maar zij moe ten bestand zijn tegen de verleiding om van hun makkei's te klikken. Hierin nu ligt juist een voornaam argument van de politie ter verdediging van den derden graad. Om den beroepsmisdadiger aan het praten te krijgen door zachten drang is eenvoudig een onbegonnen werk, beweert de politie; alles, waar hij bang voor is, zijn vuisten, hakken, ploertendooders e.d. „Wanneer je die taaie jongens goed kent, weet je dat het geen zin heeft een beroep op hun burgerlijk fatsoen t'e doen. Ze be grijpen maar één ding: „goed rondgeschopt te worden", aldus een bekend politicman. „Rondsclioppen" is hetzelfde als „vernis sen", „laten zweeten", „masseeren" en soms heet het euphemistisch „koffie en kook". Wordt een jeugdig zondaar, die zijn eer ste heldendaad neeft bedreven en zich heel wat bewust is, binnengebracht, dan wordt hij een uur of zes, zeven alleen in èen ka mer gelaten. Eindelijk krijgt hij honger en dorst en maakt zijn verlangens bekend aan een detective: „Hey, krijg ik niets te eten?" „Zeker wel", antwoordt de man vriend schappelijk, „wil je koffie en koekV" De gevangene knikt. „Zeg lui!" roept de detective, „deze kerel wil zijn koffie en koek." En de arrestant krijgt de volle por tie in den vorm van neerbeukende vuisten, maagschoppcn en slagen met de rubber slang. Dit alles moet heel voorzichtig gebeuren, want zichtbare builen en schrammen wek ken de nieuwsgierigheid .van de rechters op, wanneer de gevangene voor de groene tafel komt en dan schiet er nietö anders over dan de traditioneele verklaring: „De verdachte is van de trappen gevallen, edel achtbare!" Vandaar dat de eerste regel van den derden graad is: blijf van zijn gezicht af! Soms vertoont een slachtoffer merk waardig weerstandsvermogen en moet hij ettelijke malen weer bijgebracht worden tij dens de „behandeling" voordat hij opbiecht. Dit alles is cru en grof, maar de politie beweert, dat een uurtje roosteren doeltref fender is dan tien dagen voor Sherlock Holmes spelen. Maar er bestaat ook een derde graad, die geraffineerder te werk gaat en wel zonder handtastelijkheden. Er bestaan hierin zoo veel mogelijkheden, dat zij haast met op te noemen zijn. Honger en dorst laten lijden, aan een stoel binden en wakker houden, uren achtereen ondervragen, herhaalde confrontatie met het lijk, maar de meest populaire is de volgende: Het voornaam ste lid van een gearresteerde bende wordt apart gehouden en aan zijn lot overgela ten. Uren gaan voorbij en niemand be moeit zich met hem. De kerel vraagt zich in stijgende onrust af hoe het met zijn makkers gaat, zullen ze praten, hem de schuld geven? Eindelijk komt een detective binnen met een blad papier in zijn hand, negeert hem een tijdje en zegt dan quasi- onverschillig: „Wel vrind, je kameraden hebben den boel verklapt, je bent er bij!" De gevangene is door het lange wachten murw geworden en houdt het niet langer vol hij wil weten hoever zijn vrienden licm de schuld hebben gegeven cn vertelt precies hoe alles gegaan Ï6. Gewoonlijk hebben zijn makkers geen woord gezegd en is de „bekentenis" op het vel papier van den detecti\e niets dan een getypte dienst order. Hoe- men er ook over denken mag, de politie houdt vol, dat er geen andere ma nier bestaat om de verharde misdadigers, speciaal de beroepsmoordenaars, tot be kennen te dwingen. Tegenstanders van de ze manier van doen beweren, dat Scotland Yard, Parijs, Berlijn en andere groote Euro- peesche steden de misdadigheid zeer wel aan kunnen en beroepen er zich op, dat ge weldsmisdaden daar veel geringer in aan tal zijn dan in de V.S. Wanneer de Ame- rikaansche politie op dezelfde manier te werk zou gaan, zouden betere resultaten verkregen worden, beweren zij. De Ameri- kaansche politie houdt vol, dat geen enkele Europeesche natie hetzelfde criminaliteits probleem heeft als dit land; de Amerikaan- sche „racketeer" en „gunman", die woest veel geld verdiend heeft door de droogleg ging, heeft een macht gekregen als men zich elder6 niet kan voorstellen. Daarom kan hij zich de sluwste advocaten aan schaffen, die voor gc'd te krijgen zijn, en verder werken de An.'erikaanschc wetten en gerechtshoven lang niet zoo doelmatig als die van Europa. Een objectief beoordeelaar zal in deze heele geschiedenis ook de grootste tegen strijdigheden vinden. Aan den eonon kant wordt lichamelijke afstraffing echerp ver oordeeld en aan den anderen kant wordt een moordenaar onder plechtig ceremonieel en na een langdurige voorbereiding op een electrischen stoel gedood. Zoodra een weer zinwekkende misdaad gebeurt als het vo rige jaar in Harlem, toen rondvliegende kogels van elkaar beoorlogende benden op straat spelende kinderen verwondden en doodden, gaat een kreet op om het bloed der misdadigers, „shoot 'em on sight", er wordt gepraat van een gewapende burger wacht cn het recht de kerels aan een lan taarn op te knoopen. Maar de ziedende verontwaardiging koelt gauw af en wan neer een rasboef, die zich vast en zeker in een moordenaar ontwikkelen zal, meer krijgt dan hij verduren kan, laait diezelfde verontwaardiging weer op, ditmaal tegen de politie zelf. Men moet echter niet denken, dat elke arrestant in Amerika op het politiebureau een pak slaag krijgt! Geen achtenswaardig burger, die in meerdere of mindere mate tegen de wet gezondigd heeft, wordt maar dadelijk geranseld, tenzij de misdaad een ergerlijke is vrouwenbeulen,zedelooze vergrijpen met minderjarigen waardoor hij voortaan in de klasse misdadigers is opgenomen of dat hij met alle bewijzen tegen zich niet bekennen wil. Vooral de beroepsboef, de man met een zondenlijst en die al een gevangenisverleden achter zich heeft, de man, die er zich op beroemt een vijand van de politie te zijn, die krijgt een portie en zou verbaasd zijn, wanneer het achterwege bleef. Nog niet zoo lang geleden ried burgemeester Walker de po litie aan om rneer van haar knuppel ge bruik te maken cn beleefd te blijven tegen wie dat verdienden. Advocaten van kwade zaken hebben en hier schuilt het grootste gevaar van den derden graad in terecht begrepen, dat er altijd een beroep op jury of rechter ge daan kan worden, dat de verdachte door mishandeling tot bekentenis is gedwongen. En precies dat redde onlangs een man van den electrischen stoel, die een medemin naar uit den weg had geruimd. Het Ilof van Appèl gaf als zijn meening, dat te genwoordig veel te veel door de politie werd afgedwongen en beval een nieuwe behandeling» .Ditmaal was de aanklacht te gen de politie van a lot z gelogen, zooals de verdachte later toegaf, toen hij op weg was naar Sing Sing met een straf van dertig jaar tot levenslang, maar, zooals hij verklaarde, ging liet om zijn leven en dit was de eenige uitredding geweest. Aan het slot van de laatste zitting schudde hij de hand van den detective, dien hij van zware mishandeling had aangeklaagd, en vertel de aan verslaggevers, dat hij den politie man in zijn vertrouwen had genomen! Alles komt voort uit een kleine techni sche bizonderheid van de wet en wel dat een arrestant binnen 24 uur vopr den rech ter moet worden gevoerd; in dien tijd heeft de politic de vrije hand. Het Wickershafn- rapport inzake de criminaliteit ried aan, dit te veranderen in „terstond", maar de zaak is bij het oude gebleven en zelf6 het Stark'-geval zal er geen verandering in brengen. Een onderhoud van de New York Times met Von Schleicher De Berlijnsche correspondent van de New-York Times heeft een onderhoud ge had met Von Schleicher, den minister van rijksweerbaarheid. Von Schleicher herhaalde tegen elke mili taire dictatuur te zijn en merkte op, dat de rijksweerbaarheid het ccnig? on-politieke machtsmiddel is 't welk de rijkspresident de eenige instantie in Duitschland, die zich op een duidelijke meerderheid de6 volks kan beroepen kan aanwenden. Na te hebben gememoreerd dat de jongste rijksdagverkiezingen hebben bewezen hoe moeilijk het Rijk thans te rcgcercn is om dat slechts de ultra's: nazi's en communis ten winst te boeken hadden, bracht de mi nister hulde aan het Duitsche volk, omdat het ondanks alles met name ondanks de moordpartijen tusschcn de ullra's rust en tucht heeft bewaard. Over de buitenlandsche politiek zeidc V_on„ Schleicher, dat daarin het vraagstuk van rechtsgelijkheid op der/ voorgrond 6taal. De ontwapeningsconferentie heeft, na zes maanden bijeen te zijn geweest, een reso lutie aangenomen, die noch ontwapening, noch rechtsgelijkheid behelst. Wat is er overgebleven van alle mooie beginselen die de staten bij het begin der conferentie ten beste gaven? De technische commissies heb ben ze grafwaarts gedragen. Aan Duitsch- land's aanspraken op rechtsgelijkheid is geen gehoor geschonken, ofschoon een ont wapeningsconventie toch alleen waarde kan hebben als deelnemers met gelijke rechten vrijwillig de bepalingen er van aanvaar den. Daarom heeft Duitschland, dat na 13 jaar wachtens niet langer kan wachten, tegengestemd. Het zal geen vertegenwoordigers weer naar Genève zenden, ;voordat de kwestie der rechtsgelijkheid naar den zin van Duitschland is geregeld. Hierover zijn alle partijen het eens. Als men than6 duikbooten, zwaar geschut en tanks voor verdedigingsmiddelen wil laten doorgaan, met welk recht kan men ze Duitschland dan onthouden? Als Polen zijn grenzen kan versterken, met welk recht kan men Duitschland dan deze bescherming verbieden? Dat Duitschland de eenige groo te mogendheid is, die niet voor zijn natio nale veiligheid mag waken, is een verne derende toestand, dien wij niet langer dul den. De bepalingen van het verdrag van Versailles moeten óf op alle mogendheden worden toegepast, óf men moet Duitschland het recht g?ven zijn verdedigingsstelsel zoo te reorganiseeren, dat zijn nationale veilig heid is gewaarborgd. Wij willen geen wed strijd in wapening, wij zullen eiken ont- wapeningsmaatrcgel steunen, maar wij eischen veiligheid, rechtsgelijkheid cn vrij heid. MOEILIJKHEDEN BIJ REGEERINGS- VORMING IN ROEMENIË. Boekarest, ld Augustus. (V.D.) De re geering Wajda Wojwod heeft Woensdag haar taak verkiezingen uit te schrijven als geëindigd verklaard en is afgetreden. De koning heeft den nationaal tsaranistischcn leider Manioe in zijn paleis ontboden. Ma- nioe weigerde evenwel categorisch een ka binet te vormen. Vervolgens heeft de koning Wajda Wojwod opnieuw met de kabinetsvorming belast. Wajda Wojwod heeft de opdracht aanvaard. Do weigering van Manioe heeft groot op zien gebaard, omdat bij de langdurige on derhandelingen tusschen Manioe en de kroon de bestaande tegenstellingen niet konden worden overbrugd. VLIEGTUIG NEERGESTORT. De vlieger redt zich, de mécanl- cien wordt gedood. München, 1 0 Au g. (V. D.) Gisteravond stortte nabij Dachau een vliegtuig naar be neden. De piloot, de bekende Duitsche vlie ger Poss, wist zich met behulp van zijn parachute te redden. De mécanicien stortte naar omlaag en yerd gedood. De gebiedsverhoudingen moeten hersteld B u enos-A ires, 10 Aug. (V.D.) Uit La Paz wordt gemeld, dat de regeering van Bolivia zich tegenover de neutrale mogend heden bereid heeft verklaard de vijande lijkheden te staken, wanneer de gebiedsver houdingen, zooals deze voor het begin der vijandelijkheden bestonden, zullen worden hersteld. De Boliviaansche regeering heeft spoedig antwoord verzocht, of Paraguay en de neutrale mogendheden hiermede ac- coord gaan. Deze stap van Bolivia is een antwoord op de eisch van de Vercenigde Staten, Mexico, Cuba cn Columbia, om van af heden alle militaire operaties te staken. Volgens tot nog toe niet bevestigde be richten zijn in Bolivia 8 arbeiders, die te gen den oorlog hadden betoogd, gefusil leerd. Ook tusschen studenten van verschil lende richtingen is het tot botsingen geko men. Als teeken van strikte 'neutraliteit heeft de regeering van Argentinië de Ar- gentijnsche militaire missie uit Paraguay teruggetrokken. Nieuwe nota aan Bolivia. Buenos Aires, 10 Augustus. (V.D.) De neutrale mogendheden hebben opnieuw een nota betreffende de ten uilvcer legging van den wapenstilstand gezonden aan Bo livia. Hoewel de inhoud der nota officieel nog niet is gepubliceerd, verluidt hot dat de neutralen zich accoord zouden hebben ver klaard met de voorwaarden, dat Bolivia drie der bezette forten in Paraguay tot na der order zal bezet houden. In Gran Chaco is het nog tot kleinere gevechten gekomen, doch in het algemeen is de toestand aanmerkelijk rustiger. Bij te La Paz gehouden manifestaties pro en contra den oorlog werden ongeveer 10 personen gedood. Het aantal dooden bedraagt 29, het aantal gewonden 69 Moskou, via Kowno, 10 Augustus. (V.D.) Betreffende het spoorwegongeluk bij Bakoe (Kaukasus) werd Woensdag door de sov jetautoriteiten medegedeeld, dat bij deze treinbotsing 29 personen om hot leven zijn gekomen cn 69 anderen ten dcele ernstig zijn gewond. Drie spoorwegemployé's, die hun plichten schromelijk hadden verzaakt, zijn door de Gepeoe gearresteerd. JAPAN VRAAGT INLICHTINGEN Was Stimson s rede tegen Japan gericht? Tokio, 10 Aug. (V. D.) Naar verluidt zal de Japansche rcgecring het Amerikaan- sche staatsdepartement een verklaring vra gen betreffende de radiorede, die de Amc- rikaansche staatssecretaris Stimson over de houding der Vereenigde Staten ten aan zien van het Kellogg-Pact heeft gehouden. In Japan wordt Stimsons rede be schouwd als een waarschuwing, dat Ame rika zich in de toekomst zal verzetten te gen elk gebruik van wapenen om nationale verlangens te verwezenlijken. Deze opvat ting heeft groote verontwaardiging gewekt op liet Japansche ministerie van buiten landsche zaken, temeer waar Stimson het voorbeeld gebruikte van liet Amerikaan- sche protest tegen Japan's optreden in China. De Japansche ambassadeur te Washing ton Deboesji heeft opdracht gekregen zijn regeering volledige inlichtingen omtrent de rede van Stimson te verstrekken. FUNESTE GEVOLGEN VAN HET IERSCH- ENGELSCHE CONFLICT VOOR DE SPOORWEGEN. Een verlies van 500,000 pond per jaar I Dublin, 10 Aug. (V. D.) In de gisteren gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders van de Iersche Southern- Railway Company verklaarde de president Sir Walter Nugent, dat de economische oorlog tu66chen Groot-Britannië en Ierland en de buitengewone tarieven op de Brit- sche en Iersche goederen funeste gevolgen voor de ondernemingen had. Hij schatte het verlies dat de maatschappij door de daling van het goederenvervoer zou lijden op 500,000 pond per jaar. Van de betaling van dividenden zou niets terecht komen. Indien de regeering weigerde de onder neming te helpen, zou er niets anders op zitten dan het bedrijf te laten nationali6ee- ren. BUITENLAND. Bolivia stelt voorwaarden tot staking van den strijd. (Eerste Blad, pag. IJ Spoorwegongeluk in den Kaukasus ei9Chf 29 dooden. (Eerste Blad, pag. IJ Wordt Hitier Rijkskanselier? (Derde Blad, pag. 1). Een oproer uitgebroken en onderdrukt in Madrid. (Derde Blad, pag. 1, en ;Eerste Blad pag. 2). BINNENLAND. Onderhoud met Prof. A. C. Josephus Jitta< (Tweede Blad, pag. 2). SPORT. De Olympische Spelen. (Derde Blad, pag. 3 ei! Eerste Blad, pag. 2). Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt: Hoogste barometerstand 765.9 te Hanno ver. Laagste barometerstand 752.9 te Sey- disfjord. Verwachting: Zwakke tot matig? O. tot Z« wind, aanvankelijk helder tot licht bewolkt^ later toenemende bewolking, droog, behou dens later kans op onweer, weer warm. De depressie in het W. met haar uitlooper tot in de golf van Biscayc nadert thans meer en meer de Britsche eilanden en gaf reeds regen op de W. kust van Ierland. De hooge druk trekt zich langzaam naar Cen traal Europa terug. Do depressie in het N.O. gaf nog wat regen in het hooge Noorden, doch vult thans op. Over het algemeen is de temperatuur allerwege gestegen on hcerscht overal stralend zomerweer met al leen buitensporig? hitte in Z.-Frankrijk. Omslag tot koeler weer is in het eerstvol gende etmaal niet te wachten, hoewel do kans op onweer na groote hitte geleidelijk zal toenemen. Varkensmarkt 5 Tel. 1309 Groote voorraad bespeelde instrumenten. DE GOUDMIJNEN VAN ZUID-AFRIKA. Goede productiecijfers. Kaapstad, 10 Augustus (V.D.). De goud opbrengst over de maand Juli beteekent een nieuw record vöor de Transvaalsche goud- mijnindustrie. De productie van 9S1.1G0 ons fijngoud had een waarde van 4.167.703. In de maand Juni was de productie 22.149 ons minder. Dc opbrengst der goudmijnen aan de Witwatcrstrand bedroeg 933.947 ons, in de buitendistricten 47.213 ons. De maan den Maart en Mei hebben ook recordop brengsten gebracht, n.l. resp. van 4.077.909 cn 4.101.795. ONTPLOFFING IN MUNITIEFABRIEK. Londen, 10 Augustus (V.D.). In de mu nitiefabriek der Marino te Holton Heath, in de omgeving van Wareham, heeft Woens dag een ernstige ontploffing plaats gehad, welke eenige K.M. in den omtrek werd ge hoord. Een der loodsen, waarin nitroglyce- rine-poeder werd geperst, werd geheel ver nield. Er werd evenwel niemand gewond, hoewel twee arbeiders zich in de naaste, omgeving dezer loods bevonden. DE VERBODEN BOND BLEEF VOORTBESTAAN. Een huiszoeking in Hamburg. Hamburg, 10 Aug. (V. D.) Van de zijde der Hamburgsclie politie wordt mede gedeeld, dat een gisteren gelfcuden huis zoeking in een huis in de I^uderstrasse heeft geleid tot de ontdekking van het bureau der districtsleiding van den verbo den rooden frontstrijdersbond. Do inventa ris, de boekhouding en de ledencartoheek werd in beslag genomen, alsmede een hoe veelheid geschriften, koppels en schouder riemen, insignes enz. Uit al deze vondsten bleek het voortbestaan van den verboden rooden frontstrijdersboni

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 1