OPSTAND 00K IN SEVILLA ONDERDRUKT DE LEIDING Onze roeiploeg door het lot uitgeschakeld LAATSTE BERECHTEN SAN JUKJO VERDWENEN Hulde gebracht aan de politie OLYMP. SPELEN Doch zijn voorsprong wordt hoe langer hoe kleiner 7. Vereen. Staten 50 8. Italië 43 9. Oostenrijk 41 10. Zweden 39 11. Zuid-Afrika. 18 Los Angeles, 10 Aug. (V.D.) De tweede heat zag Nieuw Zeeland, Ver eenigde Staten, Duitschland en Canada aan den start. De start der ploegen was goed. waarbij Canada de leiding verkreeg. Op 400 Meter lagen de booten weer gelijk, doch op de volgende 100 Meter loopen de Vereenigde Staten en Canada beiden uit en liggen boord aan boord. Nieuw Zeeland ligt op de derde plaats cn Duitschland op de vierde. Op de helft der baan leidden de Ame rikanen met, lengte voor Canada, daar achter volgen nog Duitschland en Nieuw Zeeland. 300 Meter verder is de onderlinge positie der booten dezelfde. Op 1500 Meter is Canada weer iets ingeloopen en ligt op een kwart lengte achter Amerika. In den eindspurt kan Canada nog even de leiding nemen, doch de Vereenigde Staten herove ren deze weer en eindigen als eerste. De uitslag luidde: 1. Vereenigde Staten, tijd 6 min. 29 sec. 2. Canada, tijd 6 min. 33,2 sec. 3. Duitschland, tijd 6 min. 36,8 sec. 4. Nieuw Zeeland, tijd 6 min. 38,2 sec. De roeiwedstrijden voor heden waren hiermede afgeloopen. Maas behoudt de leiding. Los Angeles, 11 Aug. (V.D.) Heden hebben 3 zeilwedstrijden in de Monotype klasse plaats gehad. Bob Maas is er niet in geslaagd één van deze drie races te ■winnen. Hij werd achtereenvolgens 4e, 8e 3n 2e. In de totale puntentelling heeft hij ech ter nog steeds de leiding met 77 punten voor Frankrijk, 71 punten Engeland, 68 punten, Duitschland 67 punten en Canada 58 punten. In de Star-klasse hadden heden 2 wed strijden plaats, in welke dc gebr. Jan en Bob Maas tweemaal de zesde plaats Be zetten; Onze rooiploeg geslagen door het lot. Een roeimedewerker van de N. R. Cf. schrijft: Bij het nalezen van de buitenlandsche bladen van heden bleek, dat de tijd van onze twee, welke aan de Nederlandschc bladen is opgegeven, niet juist is. Wij vin den nl. in de buitenlandsche bladen als tijd opgegeven 9 min. 51.8 sec., dat is dus een verschil van 1.8 sec. met de ploeg van Nieuw-Zeeland. Tot onze voldoening kun nen wij derhalve vaststellen, dat de ach terstand van onze ploeg een halve lengte heeft bedragen. Uit den tijd van Triton blijkt verder dui delijk, dat de ploeg in den eindstrijd ge komen zou zijn, indien ze in een andere heat was ingedeeld. Immers de tijd van Polen, dat de eerste heat heeft gewonnen, was 7 min. 53.4 sec., derhalve nog eenigo seconden slechter dan Nederland, dat als derde de tweede heat eindigde. Men kan dus wat de loting betreft wel van pech spreken, daar het hierdoor vrij zeker is, dat Nederland toch zeker een derden prijs ontgaat. Indien ooit, dan zou er zeker hier een motief geweest zijn voor een herkan singswedstrijd, waarbij men de fout. van het lot eenigszins zou hebben hersteld. In dit geval is het zeker jammer, dat de heer Schutte of dr. Mieremet niet te Los An geles wa6; zij zouden zeker wel er voor hebben gezorgd, dat onze ploeg door het lot niet zou worden uitgeschakeld. Het is wel jammer, dat men slechts vier ploegen zonder stuurman tegelijk kon laten roeien Zou een aantal van 5 mogelijk zijn, dan zou er zeer zeker ook voor onze ploeg een plaats in den eindstrijd ingeruimd zijn ge worden. De wind wakkert aan Los Angeles, 11 Aug. (V.D.) De drie zeilwedstrijden in de Monotype klasse die Woensdag werden gehouden, hadden een zeer verschillend verloop. Bij de eerste ra ce heerschte een tamelijke flauwte. De verrasssing in deze wedstrijd was de over winning van den Franschman Lebrun, die even voor den Spanjaard Amat door de finish ging._ Bob Maas bezette de vierde plaats. In 'de volgende race heeft Bob Maas het er nog slechter afgebracht. Gedurende de race stak de wind op en konden dientengevol ge betere tijden worden gemaakt. Thans ging Amat (Spanje) het eerst door de fi nish gevolgd door Preliani (Italië) en Le brun (Frankrijk), Bob Maas werd achtste Bij de derde race was de wind bijna tot stórm aangewakkerd. Deze laatste wed strijd van dezen dag in deze klasse ein digde voor Bob Maas beter en wel op de 2e plaats. Canada ging het eerst door de finish, terwijl Behr (Duitschland) als der de aankwam. Het volledig klassement in de Monotype klasse is thans als volgt: 1. Nederland 77 punten 2. Frankrijk 71 3. Spanje 68 4. Duitschlan'i 67 5. Canada 58 61 Engeland 55 De turnwedstrijden. Los Angeles, 10 Aug. (V.D.). Later op den middag werden de Olympische turnwedstrijden voortgezet met het paard- springen. Aan dit toestel werd 3 uur lang gewerkt. De resultaten werden voorloopig nog niet bekend gemaakt. Voordat men met het paardspringen aan ving vond nog een demonstratiewedstrijd plaats van een genre acrobatiek-gymna- stiek op matrassen waarin de Amerikanen specialisten zijn. Er namen 4 turners aan deel, w.o. ook Pelle (Hongarije). Deze werd laatste met 46,3 punten. Winnaar was Wolfa (Vereen. Staten) met 56,7 punten on daarop volgde nog Gross (Veroen. Staten) met 56 en Herman met 55,1 punten. De uitslag van de wedstrijden aan de brug werden gewijzigd. "Door de juryleden werd tot winnaar verklaard: Guglielmetti (Italië) en Savolainen (Finland) ieder met 56,8 punten. 3e werd Neri (Italië) met 56,2 punten. 3000 toeschouwers waren bij de wedstrijden aanwezig. Gouden medailles voor elk der eerste prijswinnaars. Los Angeles, 10 Aug. (V.D.). De bij de ring en brugoefeningen tezamen op de eer ste plaats geëindigde turners ontvangen beiden een gouden medaille. De uitslag wordt voor ieder met 3 pun ten geteld en in het klassement opgenomen. De rulterwedstrljden: een eerste prijs voor Frankrijk. Los Angeles, 10 Aug. (V.D.). Heden is een aanvang gemaakt, met de ruiterwed- strijden, welke worden gehouden op de mooie banen van de Riviera Country Club in de nabijheid van Los Angeles. De eerste beslissing viel in de drcssuur-ploegen, waarbij Lcsage Frankrijk den eersten prijs kreeg. De sabel-equipes in actie. Los Angeles, 10 Aug. (V.D.). De schermwedstrijden werden heden voortge zet met de equipe wedstrijden sabclscher- men. Polen er. Hongarije wisten te winnen ter wijl Italië en Vereenigde Staten onbeslist eindigde. De uitslagen luiden: Hongarije—Moxico 14—2. Hongarije—Denemarken 15—1. Polen—Mexico 10—6. PolenDenemarken 95. ItaliëVereen. Staten 88. Eleanor Holm vestigde eon wereldrecord voor 100 M. rugzwemmen dames. 5. Frankrijk 33 6. Engeland 24 7. Duitschland 22 8. Canada 19 9. Japan 18 10. Hongarije 16 11. Oostenrijk 8 12. Tsjecho-Slowakije 8 13. Polen 7 14. Nederland 7 15. Australië 7 16. Ierland 6 17. Denemarken 5 18. Argentinië 3 19. Letland 2 20. Zwitserland 0 21. Philippijncn 1 22. Zuid-Afrika 1 Het landenklassement. Los Angelos, 11 Aug. (V.D.) Na de wedstrijden van Woensdag was het landen klassement, waarbij Nederland nog steeds op de lie plaats staat, als volgt: 1. Vereen. Staten 135 punten 2. Italië 5o 3. Finland 43 4. Zweden 34 RUITERSPORT. ONZE RUITERS TE LOS-ANGELES. Wij brengen in herinnering dat heden 11 Augustus de Samengestelde Ruiterwed- strijden het hoofdnummer der hippische wedstrijden is aangevangen met de dres suurproef. Dit onderdeel van den wedstrijd, dat uiteraard veel lijd in beslag neemt, wordt gehouden op de terreinen der Riviera Country-Club. Het is thans bekend dat aan bedoelden wedstrijd wordt deelgenomen door équipes van Zweden, Japan, Nederland, Mexico en de Vereenigde Slaten. Zooals wij reeds meedeelden, is Luftikus, het paard van luitenant Jhr. van Lennep kreupel geworden, zoodat de training van dit paard moest worden gestaakt. Onze stadgenoot zal dus op het reserve-paard Henk in den zadel zijn. Voor morgen staat de uithoudingsproef, het zwaarste ondëMeel van den wedstrijd, op het programma. HOOVER 58 JAAR. Koning George van Engeland heeft een gelukwensch gezonden aan den president der Vereenigde Staten. Ilerbert Hoover, die Woensdag zijn 5Ssten verjaardag heeft ge vierd. Eenige botsingen in den nacht, o.a. het clubgebouw van de grond eigenaren in brand gestoken Parijs, 10 Aug. (H. N.) Uit Madrid wordt gemeld, dat de president der Spaan- eche republiek in verband met. den opstand zijn vacantie onderbroken heeft en naar Madrid is teruggekeerd, hoewel het mi nisterie hem verwittigd had, dat de opstand reeds onderdrukt was en zijn terugkeer daarom niet noodzakelijk was. Om 11 uur werd onder voorzitterschap van den president der republiek een minis terraad gehouden. Na afloop daarvan werd den militairen commandanten in de buurt van Sevilla gelast hun troepen gereed te houden voor een opmarsch naar Sevilla. Ook werd besloten twee regimenten infan terie, die zich in dc buurt van Madrid be- inden, te Madrid tc concentreeren. In een bericht van het ministerie van binnenland- sche zaken wordt erkend, dat de opstand te Sevilla nog voortduurt. De telefonische en telegrafische verbindingen tusschen Madrid en Sevilla zijn nog steeds verbroken. De regeering heeft uit verschillende steden in Zuid-Spanje artillerie naar Sevilla laten op rukken, die daar stellingen bezet hebben. Aan de opstandelingen te Sevilla is een ultimatum gesteld, dat zij zich binnen den tijd van een uur moeten overgeven. De politie gehuldigd, P a r ij s, 10 Aug. (H. N.) De Spaansche minister van binnenlandsche zaken heeft op den binnenhof van tiet ministerie de po litie gehuldigd,' die den opstand zoo spoe dig heeft onderdrukt en haar zijn dank en waardeering betuigd. Het bestuur van don socialistischen vak vcreenigingsbond heeft vanmiddag na lang durige beraadslagingen een oproep gepubli ceerd, waarin de arbeiders aangespoord worden zich krachtig tegen alle revolutio naire pogingen te verzetten, doch de orde cn rust te handhaven. Alle republikeinsche en sociale politieke vereenigingen hebben besloten zich bij dezen oproep aan te slui ten. De heerschende ontevredenheid onder de militairen. Reeds eenigen tijd heerschte er groofe ontevredenheid in Spanje, met Jiarüe briber de militairen. Men herinnert zich, zoo schrijft het. Han delsblad, in verband hiermede nog wel het incident dat zich eind Juni bij een parade in het. legerkamp Carabanchel op ongeveer 40 K.M. van Madrid voordeed. De chef van den generalen staf, generaal Goded, had een toespraak tot de militairen -beëindigd met den kreet „Leve Spanje", welke kreet geestdriftig door de troepen werd overgeno men. Een luitenant-kolonel der infanterie, Julio Mangada, was echter zoo in woede geraakt, omdat de generaal geen toespe ling had gemaakt op de republiek en niet „leve de Spaansche republiek" had laten De militaire woelingen in Spanje. Over het verloop van den militairen op stand in Spanje is de buitenwereld nog niet zeer overvloedig ingelicht. Lezende w at in Madrid is voorgevallen, ontkomt men niet aan den indruk, dat de opstandelin gen de beweging zeer nonchalant hebben voorbereid, of althans te vroeg zijn begon nen. Het is in ieder geval duidelijk, dat de leiders zich niet hebben vergewist of zij in Madrid wel genoegzamen aanhang zouden vinden. Waar het geval tenslotte toch aan acht menschen het leven heeft gekost, durft men niet van een onerete-revolutie spre ken, maar iets van een operette was er toch wel. Men vraagt zich af, hoe het mo gelijk is dat generaals zich tot een bewe ging leenen, die kennelijk slecht is voorbe reid. Met verbazing leest men het bericht, dat twee gendarmes in staat zijn een groot gebouw als het postkantoor te beschermen tegen een aantal binnendringende officie ren, die vermoedelijk toch wel goed gewa pend zijn geweest. Ook de Regeering is klaarblijkelijk door de feiten verrast. Zij houdt wel vol, tevoren te zijn ingelicht, maar al kon zij weten, dat er zooiets in de lucht hing, zij was toch niet nauwkeurig op de hoogte van 'het tijd stip waarop de bom zou barsten. Nu wordt wel beweerd, dat zij 's nachts om drie uur, toen zij op een schildersatelier in Madrid eenige arrestaties verrichtte, op de hoogte is gekomen van de feiten die tc gebeuren De president van de Spaansche republiek Zamora. stonden, maar men kan toch niet volhou den, dat een regeering gewaarschuwd is, die slechts een uur tevoren iets verneemt? Het feit, dat de president van de Republiek dien nacht nog op zijn lustslot verbleef, is een nieuw symptoom, dat de Regeering door de opstandige beweging is verrast. De gebeurtenis in SeviJla draagt een ern stiger karakter dan die in Madrid. Dat de opstandige beweging hier ongeveer op het zelfde tijdstip is ingezet, duidt er op, dat de opstandelingen voeling met elkaar hiel den, en de zaken toch min of meer hebben Generaal San Jurjo, de leider van den opstand in Sevilla. voorbereid. De leider van de beweging in Sevilla is niet de eerste de beste. San Jurjo was verleden jaar de man, die de onbloe dige revolutie mogelijk maakte, doordat hij weigerde de civiele garde, waarvan hij aan 't hoofd stond, aan te voeren tegen zijn landgenooten. Hij stelde zijn soldaten ter beschikking van Alcala Zamora. die daar bij eerst zekerheid kreeg, dat de omwen teling zou slagen. En toen Alfonso hoorde, dat zijn gewezen hooge commissaris in Ma rokko de monarchale idee ontrouw was ge worden, heeft hij het besluit genomen te vertrekken. Toen zijn (raditioncele 6teun, de guardia civil hem ontvallen was, wist hij dat er nog maar één weg voor hem openstond. San Jurjo bleef bij de republikeinsche re geering in hoog aanzien, totdat er zich stakingen en onlusten voordeden in de provincie, die de guardia civil met geweld onderdrukte. Bovendien beging San Jurjo de onvoorzichtigheid, toen van socialistisch- anarchistische zijde een actie tegen de bur gerlijke garde werd opgezet, een beleedi- gende uitdrukking :te bezigen jegens een socialistisch vrouwelijk Corteslid. De Re gecrin? durfde weliswaar den populairen generaal niet heelemaal te ontslaan, maar plaatste hem over naar de grens- en dou anetroepen. En sindsdien liet San Jurjo duidelijk blijken, dat hij van deze regee ring weinig meer moest hebben. De berichten van vanmorgen luidden, dat San Jurjo in Andalusie de macht in handen iieeft, en dat hij hier zelfs een eigen Re geering heeft gevormd. Het bevel over de civiele garde is in handen gelegd van Ca valcanti, ook een der populairste generaals in Spanje. Toen Primo de Rivera dictator was, wist deze hem stelselmatig van Madrid verwijderd te houden. Niet lang ge leden had Cavalcanti een maand hechtenis uitgezeten in een garnizoen dicht bij de Fransche grens, daar hij een socialistisch minister, die zich minder hoffelijk had uit gelaten over de militaire bevelvoerders, weinig minder hoffelijk had geantwoord, Dat zijn populariteit daardoor in geen en kei opzicht was getaand, bleek wel uit het feit, dat hij op zijn route naar de Fran sche grensvesting door de bevolking luide werd toegejuicht. Het verluidde, dat hij na zijn strafmaand naar Biarritz was vertrok ken, een broeinest van vijanden der repu bliek. maar hij duikt nu eensklaps in Se villa op. De spionnen van de Spaansche regeering schijnen slecht hun plicht te heb ben gedaan De oorzaken van deze militaire beweging moeten gezocht worden in een reeks van regecringsdaden, waardoor de militaire be velvoerders zich in hun waardigheid voel den aangetast. De regeering heeft bovendien lang niet den juisten tact aan den dag gelegd te genover de katholieken en de bevolking geprikkeld door allerlei kleingeestige maat regelen, die haar blijkbaar ingegeven zijn uit angst voor de smeulende monarchis tische beweging. Do vraag is nu, hoe de jongste feiten zich zullen ontwikkelen. Lukt het San Jurjo zijn positie te handhaven, dan is het vrijwel zeker, dat Spanje staat aan den rand van een burgeroorlog. Maar de jong ste telegrammen bewijzen, dat ook hij voor den druk der republikeinsch gezinde be volking (georganiseerd wellicht door de roode vakbonden) is moeten zwichten, zoo dat de Regeering ook hier weer meester is van den toestand. Wanneer dit bericht bevestigd wordt, dan hebben we hier slechts met een putsch te doen van tijdelijken, zeg vluchtigen aard* r roepen, dat hij den generaal er over had angesproken en zich na een heftige woor denwisseling de epauletten van de schou ders had gerukt met den uitroep, dat hij liever zijn rang en graad verloor dan te gehoorzamen aan de bevelen van dezen ge neraal. Mangada was onmiddellijk in ar rest gesteld. Dit incident had echter nog een staartje. Generaal Villegas, de divisiecommandant die de arrestatie van den overste had ge last, was van zijn bevel ontheven, niet om dat hij de arrestatie had gelast intusscben, maar omdat hij in een toespraak politieke, toespelingen luid gemaakt. Om dezelfde reden was ook een brigade commandant van zijn bevel ontheven en er was een speciale militaire rechter be noemd om deze gevallen te onderzoeken. Generaal Goded was in verband met dit 'oorval als chef van den generalen staf ontslagen. De premier Azana, die naar men weet te vens minister van oorlog is, had bij die ge legenheid in dc Cortes meegedeeld, dat de an hun functie ontheven officieren on- oorzichtige uitlatingen hadden gebezigd bij het zinsdelen op politieke quaesties en derhalve het vertrouwen der regeering had den verbeurd. Overste Manzada zou wegerss zijn indisciplinair optreden voor een krijgs raad worden gedaagd, waarbij er geen re kening mee zou worden gehouden, dat hij een overtuigd republikein was. Ook nog korter geleden hebben zich in cidenten voorgedaan, die op ontevre denhei speciaal onder de militairen wijzen. Onlangs verscheen er in het Spaan sche socialistische orgaan een heftig arti kel tegen de generaals, zóó heftig, dat Aza na niet kon nalaten er zijn scherpe afkeu ring over uit te spreken. Te Cadiz werd dezer dagen in een lokaal een republikeinsche vlag verbrand. Drie officieren, die daarbij tegenwoordig waren, werden in arrest gesteld. Te Valencia werd enkele dagen geleden een diner gehouden ter gelegenheid van een katholieken feestdag. Alle officieren, die daarbij tegenwoordig waren geweest, werden overgeplaatst. Alfonso heeft blijkbaar niets met de beweging te maken. Madrid, 11 Aug. (V.D.) Hoewel de re geering te Madrid en in de meeste andere deelcn van het land den toestand meester i9, schijnt in Andalusië generaal San Jurjo de situatie voorloopig te beheerschen. Naar verluidt, heeft hij reeds gisteravond een kabinet gevormd waarin generaal Bar- rcra de functie van minister van oorlog waarneemt, terwijl het bevel over de civiele garde in handen is gelegd van gene raal Cavalcanti. Teri einde allerlei geruchten reeds van-te voren den kop in te drukkg-n-, wordt van oflicieele Spaansche zijde medegedeeld, dat' ex-koning Alfonso waarschijnlijk niets met deze tegen de republiek gerichte beweging tc maken heeft. Parijs, 11 Aug. (V.D.) De markies de Torres, een der meest vertrouwde vrienden van ex-koning Alfonso, deelde gisteren eenige journalisten mede, dat noch hij, noch ,de naaste familieleden van den ex- koning «enig bericht uit Spanje hadden ontvangen cn dat zij zelf uitsluitend op de persberichten waren aangewezen. Uitspattingen van republikeinen. De regeering is weer meester van den toe stand in Sevilla. Op het ministerie van bin nenlandsche zaken werd hedenmorgen vroeg aan de journalisten medegedeeld, dat generaal San Jurjo uit Sevilla verdwenen is. Niet bevestigd is het bericht van an dere zijde, volgens hetwelk de opstandige generaal gearresteerd zou zijn. Wanneer dit zoo zou zijn, dan zou hij onmiddellijk door een krijgsraad worden berecht. Volgens een derde bericht echter is San Jurjo per vlieg tuig naar Afrika gevlucht. De telefonische verbinding met Sevilla is hersteld. In den afgeloopen nacht hebben te Sevilla eenige botsingen plaats gehad, o. a. werd het gebouw van de club der grondeigena ren door een aantal arbeiders in brand ge stoken. Een gisteren door generaal San Jurjo naar Coria Del Rio gezonden afdee- ling, die het bevel had een brug op te bi - zen werd door de regeeringsgetrouwe gen darmerie gevangen genomen. Een andere poging om een brug in de na bijheid van Sevilla te doen opblazen, mis lukte. In verschillende steden kwam het tot uit spattingen van republikeinen, b.v. in Gra nada, waar een huis van een aristocrati sche club in brand werd gestoken. Te San tander heeft de menigte het gebouw van. een aristocratische zeilvereeniging, een clericaal partijhuis en andere gebouwen van reactionaire groepen in brand gesto ken. I-Iet kwam tot een botsing met de poli tie, waarbij een man werd gedood. PIER INGESTORT. Veertig menschen gewond. Rome, 10 Aug. (V.D.) In Vietri sul Mare is een Italiaan, die te ver in zee was ge gaan en plotseling om hulp riep, door eenige visschers gered, toen hij het bewust zijn reeds half had verloren. Ongeveer 100 personen zagen bij-de dramatische redding toe op dc pier van het zeebad. Onder den druk van deze ongewoon zware belasting 6tort.te de pier plotseling in, zoodat het grootste gedeelte van het publiek uit vrij aanzienlijke hoogte in zee en op het strand viel. 40 Personen werden Bierbij gewond.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 2