'AFfERSFÖOlTSCIH DAGBIAK Feuilleton Donderdag 11 Augustus 1932 -DE EEMLAISDEftr 31 e Jaargang No. 36 TWEEDE BLAD Biemeelaed UIT DE STAATSCOURANT 7 v P r r -• DE MOEILIJKHEDEN IN HET BETALINGSVERKEER DE TOEPASSING VAN DE CRISISPACHTWET Fortinbras' Toovermacht Op verzoek eervol ontslagen met dank mevrouw M. W. S. Blok geboren Abereon als lid Voogdijraad Leiden; benoemd tot kantonrechter-plaatsvervan- ger in kanton Zierikzee A. Mertens, inspec teur directe belastingen enz. aldaar. Benoeming van kinderrechters. Bij Kon. Besluit zijn met ingang van 1 September 1932 aangewezen voor den tijd van twee jaren in de enkelvoudige Kamer voor de behandeling van burgerlijke kin derzaken tevens belast met de behandeling van kinderstrafzaken van de arrondisse- ments-rechtbank: te 's-Hertogenbosch: a. tot lid jhr. mr. p. G. M. van Meeuwen; b. tot plaatsver vangend lid mr. K. C. J. M. Sassen, mr. dr. C. Heijman en mr. A. A. van Schuijlen- burch, allen rechter; to Breda: a tot lid mr. W. P. A. Helle gers, vice-president; b. tot plaatsvervangend lid jhr. mr. L. J. M. van Sasse van Ysselt, mr. F. C. A. M. Tilman, mr. J. C. Sikkel, mr. G. J. Kronenberg en mr. A. Bisschop Boele, allen rechter; te Maastricht: a. tot lid mr. B. J. M. H. Ruland, b. tot plaatsvervangend lid jhr. mr. G. M. R. Testa, mr. J. C. H. Gadiot, mr. Th. van Doorninck, mr. A. E. W. Rustinx en mr. F. J. W. M. de Nerée tot Babberich, allen rechter; te Arnhem: a, tot lid mr. H. Hannema: b. tot plaatsvervangend lid mr. C. van Nie- velt, mr. A. H. van Beusekom, mr. J. H. Smits, mr. J. Houwink en jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, allen rechter; te Zutphen: a. tot lid mr. A. H. van der Giesen; b. tot plaatsverv. lid mr. W. H. van Basten Batenburg, mr. H. Sluijterman, mr. H. L. Mees en mr. H. L. Wilkcns, allen rech ter; te Tiel: a. tot lid mr. W. J. Hofdijk, rech ter; b. tot plaatsverv. lid mr. A. G. A. rid der van Rappard, president, mr. W. F. van Everdingen, mr. D. Visser en mr. A. J. E Terwindt, allen rechter; te Zwolle: a. tot lid mr. A. Mercier; b. tot plaatsverv. lid mr. A. J. M. van Heijst en mr. W. A. Vo6, allen rechter; te Almelo: a. tot lid mr. A. C. Leendertz; b. tot plaatsverv. lid mr. A. Ikraan van Burck; mr. E. H. F. W. van Schaeck Ma- thon, mr. dr. J. M. de Moor en mr. C. C. Bijleveld, allen rechter; te 's-Gravenhage: a. tot lid jhr. mr. H. C. Feith, rechter; b. tot plaatsverv. lid mr. C. J. J. de Joncheere, vice-president, mr G. Schol ten, mr. J. IT. van Laer, mr. H. van Wageningen en mr. J. L. L. Wery, allen rechter; te Dordrecht: a. tot lid mr. J. H. van Welsen; b. tot plaatsverv. lid mr. J. Bent- fort van Valkenburg, mr. M. van Aken, mr. A. J. Paulus en mr. C. J. Heemskerk, allen rechter; te Amsterdam: a. tot lid mr. G. T. J. de Jongh, vice-president; b. tot plaatsverv. lid mr. N. de Benedilty, mr. Th. L. van Berckel, mr. TI. P. van Berkum, mr. H. H. Boas, mr. V. G. A. Boll, mr. J. Boon, mr. C. Briët, jhr. mr. P. J. H. M. van der Does de Willebois, mr. W. J. H. Dons, mr. H. D. Fecnstra, mr. B. de Gaay Fortman, mr. J. E. Hoekstra, mr. H. J. Hülsmann, mr. G. J. Jutte, mr. M. D. K. S. van Lier, mr. dr. N. Muller, mr. A. C. N. P. Ruy6, mr. P. H. Smits, mr. J. Spreij, mr. P. F Swa- german, mr. J. J. Ter Maten, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, mr. J. .Verdam en mr. J. G. de Vries, allen rechter; te Alkmaar: a. tot lid mr. A. M. Ledeboer; b. tot plaatsverv. lid mr. J. Krabbe, mr. W. A. Ubbens en mr. H. M. Fruin, allen rechter; te Utrecht: a. tot lid mr. D. Kaars Sijpe- 6teijn; b. tot plaatsverv. lid mr. C. Veen, mr. s s. Het ongeluk op den onbewaakten overweg te Echt. De plaats waar herder en scha pen door den trein gegrepen werden. J. J. Wijnstroom, mr. T. J. Dorhout Mees mr. A. D. van Regteren Altena en mr. TI. J. P. M. Loeff, allen rechter; te Leeuwarden: a. tot lid mr. J. F. van Beeck Calkoen; b. tot plaatsverv. lid mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, mr. J. Meihuizen en mr. D. G. Kortenbout van der Sluijs, allen rechter; te Winschoten: a. tot lid mr. H. Fergu son; b. tot plaatsverv. lid mr. J. F. B. J. Godding, mr. J. Wedeven, allen rechter; mr. 0. J. Cluysenaer, president en mr. P. de Groot, rechter-plaatsvervangcr; te Assen: a. tot lid mr. F. M. Plcyte; b. tot plaatsverv. lid mr. L. van den Bijtel, mr. dr. G. M. Doornbos en mr. J. C. II. Kaempff Prikken, allen rechter. Voorts zijn met ingang van 1 September 1932 aangewezen voor den tijd van ecu jaar in de enkelvoudige kamer voor de be handeling van burgerlijke kinderzaken, te vens belast met de behandeling van kinder strafzaken van de arr.-rechtbank te Haar lem tot plaatsvervangend lid jhr. mr. E. J. Strick van Linschoicn, mr. A. L. M. van Berckel, mr. A. J. W. van Vrijberghe de Coningh, mr. Th. F. Raedt en mr. M. A. van Rijn van Alkcmade, allen rechter. Marine-stoomvaartdienst. Bij beschikking van den minister van Defensie is de officier van den marine stoomvaartdienst der le klasse, C. B. Een hoorn, dienende bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, den 27sten September 1932 ter beschikking gesteld. Rijksbamiddelaar. Bij Kon. besluit van 1 Augustus 1932 is niet ingang van dien datum benoemd lot Rijksbemiddelaar in het 3de district de heer mr. A. C. Josephus Jitta, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid te 's-Graven bage. Technische Hoogeschóol. Bij Kon. besluit is benoemd tot buitenge woon hoogleeraar in de afdeeling der ai- gemeene wetenschappen aan de Technische Hoogeschool te Delft, om onderwijs te ge ven in het Staatsrecht, het administratief recht (met uitzondering van de arbeids- en fabriekswetgeving en het mijnrecht) en het handelsrecht: mr. A. C. Josephus Jitta, se cretaris van den Hoogen Raad van Arbeid te '6-Gravenhage. SCHIP GESTRAND. V 1 i s s i n g e n, 10 Aug. Het Zweedsche stoomschip „Renteria" komende van Oslo is door mist bij Kaap duinen omhoog ge varen. Sleepbooten zijn ter assistentie aan wezig. De Mij. voor Nijverheid en Handel adresseert aan den Minister De Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel heeft een adres gezonden aan den minister van economische zaken en arbeid in zake de Xederlandsche crcditeurbelangen in Duitschland in verband raet de moeilijk heden in het betalingsverkeer. Indien binnen redelijken termijn met ver dere onderhandelingen geen bevredigend resultaat mocht worden bereikt, aldus wordt in dit adres betoogt, zal de regeering nader dienen te overwegen in hoeverre tegenover Duitschland gebruik kan en moet worden gemaakt van de wet tot vergemak kelijking van maatregelen bij verdrag of op andere wijze betrekken ter brijdeling van de gevaren voortspruitend uit dc beperken de bepalingen, die steeds veelvuldiger op het internationaal betalingsverkeer worden toegepast. Aan de Mij. is in het bijzonder in de laat ste weken weer gebleken van welke beteer kenis de vorderingen uit onderscheiden hoofde, die het bedrijfsleven en dc Neder- landsche beleggers op Duitschland heeft, voor het economisch leven van ons land zijn cn hoe groot de belangen ook voor den Ne- derlandschen fiscus er bij betrokken zijn. Aan de hand van ccnig? voorloopig ter be schikking staande gegevens meent het hoofdbestuur het totaal van de Nederl. vor deringen op Duitschland, zoowel op langen als op korten termijn, te mogen stellen op ruim 2 milliard rijksmark of 1 milliard 200 millioen gulden. Berekend tegen een percentage van G zou dit alleen aan rente reeds neerkomen op een aan ons land jaarlijksch ten goede komend bedrag van 120 millioen rijksmark of ruim 70 millioen gulden. AMSTERDAMSCHE RAAD ONVOLTALLIG. Amsterdam. De gemeenteraad is hedenmiddag bijeen geweest tot het nemen van een besluit inzake het aangaan van een geldleening van 5.000.000. Daar van de 45 leden slechts 22 aanwezig waren, kon geen wettig besluit worden genomen. Mor genmiddag om 3 uur wordt opnieuw ver gaderd. HET SPOORWEGONGEVAL TE ECHT. Het flikkerlicht niet opge merkt of niet begrepen. Omtrent het spoorwegongeval te Echt, waarbij een schaapherder, een zestigtal schapen en twee herdershonden door een trein werden dood gereden kan nog nader worden gemeld, dat de machinist van den uit de richting Roermond komenden snel trein al het mogelijke heeft gedaan, om het ongeluk te voorkomen. Deze onbewaakte overweg wordt aange duid door het bekende flikkerlicht, dat door den schaapherder J. TI., geboortig uit Maas- bree, niet was opgemerkt. Ook wordt be weerd, dat hij de beteckcnis van dit licht niet begreep. De schapen werden door hem van uit de weide over dezen weg naar Roosteren aan de Maas gevoerd. Bij het naderen van den trein heeft hij zich reeds midden op den spoorweg bevon den tusschcn de kudde cn geen kans ge zien, om cr uit te komen. Vele schapen waren ccnige nieters mee gesleurd cn sommige lagen aan stukken gereten, verspreid over cn aan weerszijden van den spoorweg. Bovendien heeft men nog1 eenigo dieren tengevolge van de zwa re verwondingen moeten afmaken. De schaapherder werd wel een honderd tal meters van de plaats des onheils dood langs de lijn gevonden. (Msb.) EEN NEDERLANDSCH KAPITEIN BEBOET. De kapitein van het Nederlandsche mo torschip ITendrika is te Londen beboet met 25 pond sterling omdat hij een passagier liad meegebracht en verzuimd had zijn naam aan de politic op te geven. Hij had dat vergeten omdat de man niet tot dc bemanning behoorde. Bovendien zou hij ook weer mee terug zijn gegaan, doch de man had zijn scheepje gemist en was toen hij de politic gekomen orn hulp. Zoo was de zaak ui (gekomen. De rechter zcide, dat hij, als het hier de bedoeling was geweest, een ongewenschtcn vreemdeling binnen tc smokkelen, den ka pitein naar de gevangenis zou hebben ge zonden. Nu was dit niet zoo, maar de rech ter achtte toch een behoorlijke boete ge least om de gezagvoerders van kleine sche pen, die wel eens een tocvalligen passagier meebrengen, te waarschuwen op hun hoede le zijn. Gevallen als dit bezorgen namelijk de politie en het departement van binnen landsehe zaken veel last en als men er niet tegen ingaat, leiden zij tot allerlei mis bruiken. De kantonrechter te Haarlem acht de wet niet op pachtcontrac* ten van tuingrond toes passelijk De drie centrale landbouworganisaties, t.w. dc Christelijke Boeren- en Tuinders- bond in Nederland, het Koninklijk Neder- londsch Landbouw-Comité en de Katholieko Boeren- en Tuindersbond hebben een adres gericht aan den minister van justitie. Daarin wordt er op gewezen, dat Dij be schikking van 28 Juli de kantonrechter te Haarlem zich onbevoegd heeft verklaard om kennis te nemen van een verzoekschrift, ingediend door een pachter ton einde op grond van de bepalingen van do crisis pachtwet 1932 gedeeltelijke ontheffing te bekomen van do betaling van pachb Deze onbevoegdverklaring doet do kantonrech ter steunen op de bewering, dat do crisis pachtwet 1932 uitsluitend toepasselijk zou zijn op paehtcontracten van landbouwbe drijven (met inbegrip van de daaraan „ver knochte" veehouderijbedrijven), maar niet op die van tuinbouwbedrijven. Het behoeft schrijven adressanten geen betoog, dat deze opvatting van den kantonrechter onhoudbaar is. Immers het woord „landbouw" is een verzamelnaam en omvat in het algemeen alles wat betrek king heeft op de bewerking van den bodem met het doel om er vruchten van te oog sten. In dien zin wordt het woord „land bouw" steeds opgevat, als men spreekt van een minister van landbouw, een directie van den landbouw, de afdeeling landbouw van het desbetreffende hoofdstuk der Staatsbegrooting, terwijl ook onder wetten als de hoogere landbouwonderwijswet, de landbouwuitvoerwet enz. de tuinbouw en de andere speciale takken van bodemex ploitatie. begrepen zijn. Er blijkt ook uit niets, dat de initiatiefnemer, het lid der Tweede Kamer Ebcls, of degenen, die bij do schriftelijke cn mondelinge behandeling van het wetsontwerp in de beide Kamers zich hebben uitgesproken de bedoeling hebben gehad de paehtcontracten, gesloten voor tuinbouwbedrijven, uit te sluiten. Terwijl nu de stelling van den kanton rechter (e Haarlem wel is waar ten eonen- male onhoudbaar is, zullen desniettemin de zaken, welke met betrekicing tot cle crisis pachtwet 1932 bij den kantonrechter te Haarlem aanhangig worden gemaakt, zeer aanzienlijke vertraging ondervinden, het geen zeker niet in het belang der pachters en verpachters is. Daarenboven bestaat de mogelijkheid dat de zonderlinge opvatting van den kantonrechter te Haarlem bij an dere kantonrechters navolging vindt en dat derhalve ook bij andere kantongerechten de toepassing der wet vertraagd wordt. Adressanten zouden derhalve bijzonder op prijs stellen, indien de minister bereid zou worden gevonden zijn meening be kend te maken en ter kennis van de kan tonrechters te brengen. Op het Kantongerecht tc Leiden zijn tot dusver 40 crisis-pachtzaken aanhangig ge maakt. BADEN POWELL IN ONS LAND. 's-Gravenhage, 10 Augustus. Lord Baden Powell is te 's-Gravenhage aange komen en in hotel de Wittebrug afgestapt NEDERLANDSCH AEROLOGISCH STATION NABIJ REYKJAVIK. Vertrek der expeditie. Naar wij vernemen, zullen de deelnemers aan de Nederlandsche expeditie naar IJs land acrologisch station nabij Reykjavik Zaterdag 13 dezer te 9.25 uur van Amers foort vertrekken om via Hamburg en Ber gen naar IJsland te reizen. Alleen in vrijheid ontwikkelt zich een Zedelijk karakter. naar het EDgelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 45 Ik heb mijn hart aan hem verloren, zei zij. Hij is zoo groot, zoo rustig, zoo oprecht, en hij praat over geschiedenis als een dich terlijke professor. Hij is een eenig type van een hótelhouder. Ik houd veel van Bigourdin, zei Martin, maar dat type is niet zoo zeldzaam in deze oude hotels van Frankrijk, vooral niet in die, welke gedurende vele geslachten in een familie zijn geweest. In Périgueux is een ho telhouder, die een studie heeft gemaakt van voor-historische oudheden. Dat is heel interessant, zei Lucilla, maar hij kan niet zijn wat Bigourdin is. Dit is het zonderlingste hotel, dat ik ooit gezien h?b. Er is hier zoo'n aardige geest in huis. Ik veronderstel, dat u niet uw heele le ven hier in betrekking zult blijven, ze zij. Hij beduidde haar, dat deze veronderstel ling juist was. Wat bent u van plan te doen? vroeg zij. Hij had willen zeggen: U volgen tot het eind der wereld, maar zijn gezond verstand gedoogde dit niet. Zij suggereerde hem, dat hij moest gaan reizen. U moest naar Egypte gaan en voelen wat een nietig korreltje we slechts zijn als de eeuwen zoo op ons neerkijken. Dat i6 zoo gezond voor ons. Ik ga er heen in het begin van het volgend jaar. Ik wil probeeren de woestijn te schilderen. En voor Martin's geestesoog verrezen ka- meelen en pyramiden en zandvlakten en mooie zonsondergangen en hij zei, dat hij zijn ziel zou willen geven om Egypte te zien. Egypte is wel een ziel waard, lachte zij. Zijn eigen woorden en haar antwoord wer den opeens uit zijn geest verdreven door een groote vetvlek, die hij ontwaarde op cén van zijn broekspijpen. Een pak, dat een bediende draagt in de uitoefening van zijn beroep, ziet er in het zonlicht niet op zijn voordec- ligst uit. Hij krui6te zijn boenen over elkaar om de vlek te verbergen. Toen ontdekte hij dat een van zijn overhemdsknoopjes voortvluchtig was en hij voelde dat Lucilla hem spotachtig aankeek, zoodat hij het niet waagde haar blik te ontmoeten. Maar na eenig nadenken begreep hij dat zij die vet vlek al lang gezien moest hebben en dat zij hem gevraagd had om wat met haar te pra ten, was het bewijs, dat zij orn al die uiter lijkheden niet veel gaf. De vraag, is, vervolgde hij, of mijn ziel zooveel waarde zou hebben om mij 'n biljet naar Egypte te bezorgen. Ze glimlachte even. Nu het zonlicht vlak op haar gezicht viel, zag hij dat ze bruine wimpers had. In alle geval, hernam zij, waar een ziel is, daar is ook een weg. Z 2 nam een sigaret uit een gouden koker tje, dat bij haar lag, en Martin bood haar dadelijk een lucifer aan. Geld doet het hem niet, zei zij. U vindt het misschien vreemd, dat een Amerikaan- sche dat zegt, maar het is de ziel, die groo te dingen tot stand brengt en het geld is een bijkomstig» omstandigheid. En waar wij trotsch op zijn, dat is niet het geld, maar de ziel, die de natie bij elkaar houdt. En dat be doelde ik, toen ik zei: waar een ziel is, daar is ook een weg. Terwijl ze sprak, verloor haar gezicht do gewone kalme uitdrukking, het werd geani meerd, haar oogen straalden en ze begon sneller te spreken. Martin kon zijn oogen niet van haar af wenden. IIij zag in haar een vrouw, die tot groote dingen in staat was en zij scheen het zelfde van hem als man te denken. U hebt mij den weg naar Egypte ge wezen. Daar ben ik blij om, zei Lucilla. Zie maar eens naar mij uit als u er bent. Het lijkt zoo groot, maar dat is het niet. Cairo, Luxor, Assouan, Semiramis-hotel in Cairo is mijn adres. En toen begon zij te praten over dat ver wonderlijke land, over het geheimzinnige van de woestijn, over de ondoorgrondelijke godenbeelden van graniet. Groote kennis en enthousiasme spraken uit haar woorden. En uit enkele kleine gezegden bleek haar ruime blik op het leven. Niet alleen was ze zoo bekoorlijk, haar vurige geest werkte stimu- leerend op Martin, wiens eigen geest zoo lang in diepen slaap gedompeld had gelegen. Nog nooit was hij in aanraking geweest met de zeer ontwikkelde vrouw uit de groote wereld. Onwillekeurig vergeleek hij haar met Corinna, die in de eerste dagen van hun pelgrimstocht hem verbijsterd had, met haar vele kundigheden. Zij had een vlug ver stand, maar weinig diepte, en ze streek gauw neer op een klip, als dit haar veiliger leek. Maar Lucilla zwom vrij uit in den wij den Oceaan. Na eenigen tijd begon ze rillerig te wor den. De zon was om den hoek verdwenen en grauw lag het terras. Het stralende van den korten winterdag was voorbij. Ze nam Ileliogabalus onder den arm en ging naar binnen, gevolgd door Martin, die de plaids droeg. Wilt u me thee laten brengen in mijn aardige kleine zitkamer en wilt u Félise vragen mij gezelschap te houden? Verdere gesprekken had hij niet met haar. Des avonds kwam een gezelschap automobi listen, die verschillende dranken hestelden, zoodat hij onafgebroken bezig was en niet naar het café kon gaan. Den volgenden morgen vertrok Lucilla naar de Riviera. Zij nam de route over Tou louse, Carcasonne, Narbonne en langs de kust. Tot Martin's verwondering ging Fé lise mede voor een dag of tien, veertien. Dit plannetje was den vorigen avond laat op gekomen en besproken en^op baar aardige manier, met haar lieven glimlach, had Lu cilla, het voorstel doende, alle bezwaren weggecijferd. Kleercn Ze had veel meer dan ze noodig had. Félise zou nooit de reis terug alleen kunnen doen. Treinen, die niet correspondeerden, de reis was te lang. Het was gemakkelijker om van Parijs naar Mos kou te gaan dan van Monte Carlo naar Brantóme. Lucilla lachte. Cook was er immers. Zij zou aan een man van Cook met koperen knoopen en met gouden letters op zijn pet opdragen om Félise goed af te leve ren thuis. Oom kan me niet missen, had Félise ge zegd, maar Lucilla weigerde om aan zulk egoïsme bij oom te gelooven. En het eind was, dat hij Félise naar boven stuurde om haar koffers te pakken. Toen zijn gezond verstand weer den boven toon kreeg, vroeg hij aan Lucilla, waarom ze Félise mee wilde nemen; 't kind zou allerlei neigingen krijgen, die ze later niet zou kun nen voldoen. Waarop Lucilla antwoordde Hoe weet u dat ze die neigingen niet zal kunnen bevredigen Een meisje, dat er zoo lief uitziet, zooveel charme heeft en zoo veel karakter, kan met eenigo mcnschen- kennis bereiken wat ze wil. Ik zou haar graag wat meer ontwikkeling bijbrengen en ik vind het prettig een mooie bloem te zien opengaan. Ik wil een klein ding, daar ik veel van houd cn dat zich gestooten heeft, eens een prettigen tijd geven en mijzelve geeft het een doel in mijn vrijwel nutteloos bestaan. En Bigourdin had niets meer te zeggen. De wil van de nieuwe wereld zegevierde over den wil van do oude. Het heele personeel van het hotel was bij het afscheid tegenwoordig. Monsieur Martin, zei Félise tot Martin, toen zij op het punt was in de auto te stap pen, waarbinnen het haar een ware chaos leek, ik heb twee woorden tegen u kunnen zeggen en mijn hoofd loopt om, maar wilt u goed voor oom zorgen cn opletten, dat het waschgoed schoon terug komt Bicn, Mademoiselle Félise, zei Martin. Lucilla, frisch cn blozend in baar bontjas, drukte Bigourdin de hand. bedankte hem voor zijn gastvrijheid, en stelde hem gerust over Félise's veilige terugkomst. Toen Martin het portier sloot, stak ze hem de hand toe. Wij zien elkaar in Egypte, zei ze met zachte stem. Toen de auto wegreed, draaide zij zich nog eens om en wierp hen een kushand toe. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5