51 van de 07 typisten MODERNE SALONBANK, zeer apart model 145.00 Geen feestdag, maar 'n uur van inkeer ivas het onmogelijk Blue Band van natuurboter te onderscheiden. Rijkshervorming nood zakelijk? VERSCH GEKARND Rede van von Gayl GENERAAL SAN JURJO GEARRESTEERD HITLER'S KANSEN STIJGEN „ANGELUS" VAN MILLET BESCHADIGD HUMORHOEKJE A. H. v. NIEUWKERK N.V. - K. Beekstraat 6 - Tel. 543 Beekensteinschelaan 10 CONSTITUTIEDAG De grondwet vereenigt de gees* ten niet, maar scheidt ze Koopt uitsluitend Blue Band» afkomstig van de Blue Band Fa- brieken die door jarenlange erva« ringen in elk opzicht de kwaliteit kunnen waarborgen. Blue Band bevat 25% allerfijnste Roomboter onder Rijkscontröle. Koopt Hollands beste standaardmerkl Berlijn, 11 Aug. (V.D.) Heden wordt te Berlijn de 13e herdenkingsdag van de grondwet der republiek gevierd. Bij de rijks- en Pruisische officieele dien sten is het heden Zondagsdienst, Overigens levert Berlijn het gewone alledaagsche beeld. Mooi weer begunstigt de feestelijk heden van de herdenkingsplechtigheid^ in den Lu6tgarten. B e r 1 ij n, 11 Aug. (V. D.) Heden, den dertienden herdenkingsdag van de grond wet der republiek, waren de gebouwen van de Rijks-, Staats- en stedelijki autoriteiten, zooals gewoonlijk met vlaggen getooid. Ook de stedelijke verkeersmiddelen waren ver sierd. Herdenking door de Berlijnsche Schupo. B e r 1 ij n, 11 Au g. (V. D.) Aan de grond wetsherdenking van de Berlijnsche Schupo werd evenals in de voorafgaande jaren deel genomen door alle beambten die geen dienst hadden. De Vereenigde Schupo-muzickcorp- sen voerden Beethoven's Ouverture „Eg mont" uit, waarna politiepresident dr. Mel- cher een korte toespraak hield, waarin hij er op wees dat de politie zonder aanzien des persoons of van partij de taak had staat en vaderland te beschermen. Nadat het volks lied was gezongen defileerden de politie- trocpen langs den politie-prcsident en den commandant der Schupo Poten. Plechtigheid In den Rijksdag. Berlijn, 11 Aug. (V.D.) Op de gebrui kelijke wijze is heden in het rijkedagge- bouw in tegenwoordigheid van rijkspresi dent von Hindenburg en van de leden der rijksregeering de verjaardag van den grondwet van Weimar herdacht. De plech tigheid begon rnet de uitvoering van Beet hoven's ouverture Egmont door het Ber- lijnsch Philharmonisch Orkest. Daarna hield de rijksminister van binnenlandsche zaken von Gayl een rede. Berlijn, 11 Aug. (V.D.). Op de gebrui kelijke wijze 's heden in het Rijksdagge bouw in tegenwoordigheid van Rijkspresi dent Von Hindenburg en van de leden dei- Rij ksregeering de verjaardag van de grond wet van Weimar herdacht. Reeds vroeg in den ochtend was het Rijksdaggebouw tiet doel van duizenden kijklustigen, en de om geving was dan ook door eenige honder den Schupo's afgezet. Vooral voor het Bis marck-monument, waar de eeregarde zal aantreden, heerschte een geducht gedrang. Op het Rijksdaggebouw wapperden de zwart-rood-gouden Rijksvlag der republiek en de oorlogsvlag met de oude kleuren. In de gangen stonden naast de Rijksvlag de vlaggen der Duitsche landen, terwijl in de zittingzaal de tafel van den voorzitter i6 versierd met blauwe hortensia terwijl de achterzijde is versierd met den Rijks adelaar, met aan weerskanten de wapens der Duitsche landen, de Rijksvlag en de handelsvlag. Voor de loge van Von Hinden burg staat de standaard van den Rijkspro- sident. Het Preambuul van de Rijksgrond wet, dat anders ter weerszijden van den Rijksadelaar is aangebracht, ontbreekt dit maal. Tegen twaalf uur komt de eere-kapel aan marcheeren om muziek ten gehoore te brengen voor den wachtende menigte, die inmiddels de afgevaardigden en genoodig- den ziet arriveeren. Tal van afgevaardig den waren verschenen. In de regeeringsban- ken hebben Rijkskanselier Von Papen en de overige leden der Rijksregeering plaats genomen. In de diplomatenloge het diplo matieke corps onder leiding van den pau- sclijkon nuntius Oreenigo. Te twaalf uur verscheen Von Hindenburg in de presidentenloge, begeleid door den vice-president van den Rijksdag Von Kar- dorf, die Loebe vervangt. De plechtigheid begon met de uitvoe ring van Beethoven's Ouverture „Egmont" door het Berlijnsch Philharmonisch Orkest onder leiding van prof. Krüwer. Hierna was het woord aan den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken Freiherr Von Gayl. Rads van Rljbsmlnistor von Gayl. Rijksminister Von Gayl begon met er aan te herinneren, dat 6edert den llden Augustus 1919, toen de Nationale Vergade ring haar taak om een grondwet te schep pen beëindigde om, zooals in het Pream buul van de grondwet staat, „in vrijheid en gerechtigheid te vestigen en te vernieu wen den binnenlandschen en buitenland- schen vrede en deze te dienen en den maat- schappelijken vooruitgang te bevorderen", er dertien bewogen jaren zijn verloopen, waarin het aangehaalde niet in vervulling i6 gegaan. Temidden van een nog steeds vijandigo wereld heeft het Duitsche volk de zwaarste lasten moeten dragen. Alle po gingen om den dag van de herdenking van dc grondwet tot een algemecncn volks feestdag te maken zijn tot nog toe mislukt. Het is voldoende hier openlijk te bekennen dat het zoo is en dat de grondwet de gees ten niet vereenigt, doch scheidt. Niettemin heeft de Rijksregeering besloten de herden king van den grondwet officieel te vieren. Zij koestert daarbij niet de hoop, dezen dag tot een feestdag voor het Duitsche volk te kunnen maken. Zij ziet ook in den llden Augustus geen feestdag, die onder alle om standigheden gevierd moet worden, doch zij wil deze dag, die hoe men ook tegenover de grondwet van Weimar mag staan, een historische gedenkdag is en blijft, bewust er voor gebruiken oin in tegenwoordigheid van den door ieder vereerden Rijkspresi dent en in een waardige omlijsting van klassieke Duitsche kunst tot het volk te spreken. De regeering wil geen feestdag, doch een uur van inkeer en bezinning over de oorzaken van den nood en wat er ge beuren moet wanneer men al6 volgt wil leven en zijn plicht tegenover de komende geslachten wil vervullen. Het is juist dat de economische nood noodlottig voor het volk is en dat de overwinning ervan een voorwaarde voor Duitsohland's toestand blijft. Het is echter niet juist dat het be drijfsleven het lot der natie bepaalt. Bij om hun bestaan worstelende volken geven de krachten, die in een volk leven den doorslag. Van hot doorbreken van deze krachten door de materieele zorgen heen hangt hun toekomst af. Deze moreele krach ten en waarden zijn aan geen vormen en grondwetdocumenten verbonden. Zij zijn de invloed van hoogcre goddelijke krachten die boven het lot der naties staan en zij rusten in het hart van elk lid van een volk. Tientallen jaren liggen achter ons, aldus Freiherr von Gayl, waarin bij ons Duit- schers het eigen ik op den voorgrond van ons doel en denken stond. Hiermede ging gepaard het streven naar de heerschappij vnn ieders eigen maatschappelijke klasse. Deze periode werd onderbroken door den wereldoorlog, waarin voor eenigen tijd de goede krachten van het volk door het ma terialistische streven heenbraken. Na dc ineenstorting kwam de ontreddering, doch de sterke krachten, die eens het beleven van den wereldoorlog mogelijk hadden ge maakt. braken ook thans weer in verschil lende vormen door. Hoe sterker deze ethi sche krachten in een deel van het volk le vend werden, hoe grooter het verzet was van degenen, die zich in de tot nog toe ge volgde levenswijze en aangehangen wereld beschouwing bedreigd voelden. Zoo ont stond een splitsing in twee kampen, waar- tusschen een verbitterde strijd in de staats macht woedt. Wat in het Duitsche volk word uigevochten is een strijd om een we reldbeschouwing, een worsteling van gees ten, die geen handtastelijke vechtpartij mag zijn. Men doet goed ook den politieken tegenstander met een andere wereldbe schouwing te beschouwen als een eerlijk volksgenoot, die eveneens het beste voor het volk wil. Bewust uitgesloten daarente gen is ieder, die een nationalen Duitschen staat principieel verloochent. Men mag ten aanzien van de details van de grondwet van Weimar staan zoo men wil, zij is thans de cenige basis voor allen, die een Duit schen staat willen. Hiermede is niet gezegd, dat de grondwet van Weimar iets onveranderlijks is. Een grondwet mag geen star idool worden. Als grondwetten gebreken vertoonen, moeten zij in het belang van de ontwikkeling vun een volk gewijzigd worden. Een terugblik werpende op de afgeloopen dertien jnar moet men zeggen, dat de grondwet van Weimar wijziging behoeft. Het was een verdienste van de nationale vergadering van Weimar dat zij in 1919 in zoo betrek kelijk korten tijd na de ineenstorting een grondwet tot stand wist te brengen, die de rijkseenhcid waarborgde en voor langen tijd een basis vormde voor het politieke leven, op welke basis men zelfs zeer moei lijke tijden wist te overwinnen. Het is dun ook niet alleen de schuld van de grond wet, dat zich in Duitschland een heerschap pij van politieke partijen ontwikkelde waarbij de wetgevende controle en de uit voerende macht steeds dichter met elkaar versmolten en die tenslotte ertoe noodzaak te, dat zelfs maatregelen met betrekking tot het economische leven en de financiecle verhoudingen met de ultima ratio van ar tikel 48 geregeld moesten worden en daar door een deel van de grondwet zelf buiten werking werd gesteld. De huidige situatie bewijst afdoende, dat de grondwet wijziging behoeft en dat het volk zich op den duur niet kan onttrekken aan dc noodzakelijkheid van grondwetswij ziging, ja van rijkshervorming. Hoe eerder en energieker deze taak wordt aangepakt, hoe beter voor het Duitsche volk. De wij ziging moet uitgaan van wijziging van ar tikel 22 der grondwet, welk artikel het kiesrecht regelt. In dit artikel wortelt hel kwaad van de heerschappij der partijbu reaucratie. Het volk wil geen nummers, doch persoonlijkheden kiezen. Von Gayl eindigde zijn rede met het woord van Bismarck: „De staat wil ge diend, niet behecrscht worden". Hoe groo ter de nood, hoe grooter het gevaar voor staat en volk is, hoe onbaatzuchtige!' staat en volk gediend moeten worden. Na de luidtoegejuichte rede van minis ter von Gayl voerde het philharmonisch or kest het derde deel van de symphonie in E moll van Brahms uit. Vervolgens hield rijkskanselier von Papen de slotrede. De waarde van wefgevenden arbeid blijkt pas in den loop der tijden. Wat voor het oogen- blik geschapen is vergaat, doch wat na een lange periode nog levend is, bewijst zijn kracht onder veranderde tijdsomstandig heden. Dat geldt ook voor den wetgevenden arbeid van Weimar. Het Duitschland van 1919 is in vele opzichten anders dan het Duitschland van 1932. De sterke nationale j krachten, die toen verborgen lagen, zijn j thans doorgebroken. Duitschland heeft thans een nieuwe taak gekregen Nadat rijkskanselier von Papen in den rijksdag zijn rede had beëindigd zongen de aanwezigen het eerste en laatste couplet van het Duitschland-lied, waarna rijkspre sident von Hindenburg zich in gezelschap van de rijksministers naar buiten begaf om de parade van de eere-compagnie te laten voorbijtrekken. Toen de president in zijn Da politie in Hamburg heeft met 1500 man huiszoekingen en fouilleeringen verricht ln de beruchtste wijken van de stad, waarbij talrijke wapenen in beslag werden genomen en 50 personen zijn gearrestoerd. auto stapte klonk luid gejuich, terwijl van verschillende kanten de republikeinsche leus „Frciheit" werd geroepen. De politie trad tegen de roependen op en arresteerde eenigen hunner. De orde in geheel Spanje is volkomen Madrid, 11 Augustus (V.D.). Naar than9 officieel wordt medegedeeld, is generaal San Jurjo gearresteerd. Betreffende de bij zonderheden der arrestatie heeft men nog geen mededoelingcn ontvangen. Vormoedo- lijk heeft San Jurjo verklaard, dat hij met gedemoraliseerde troepen geen gevecht kon aanvangen en zich derhalve heeft moeten overgeven. Het verluidt dat San Jurjo reeds naar Madrid is overgebracht. Men verwacht thans algemeen dat een aantal speciale maatregelen zullen worden getroffen. Azana heeft Woensdag in het parlement medegedeeld, dat de omwente lingspoging in zooverre is toe tc juichen, dat de regeering thans zonder verdere scru pules scherp kan 'Ingrijpen. Nader wordt gemeld, dat de arrestatie van San Jurjo in de omgeving der Portu- geescho grens heeft plaats gehad. Te Aya— monte (prov. Huelva) werd de auto van een generaal door een gendarm die hem herkende aangehouden en San Jurjo met zijn geheele gevolg zonder verzet gearres teerd. Het einde van den opstand. Parijs, 11 Augustus (V.D.). Naar in of ficieele kringen te Madrid verluidt, is, naar gemeld wordt, de opstand als gedempt te beschouwen. De Spaansche ambassadeur te Parijs ver klaart in een officieel communiqué dat de insurgenten geen 6tcun uit het binnenland hebben ondervonden. Dc Republiekeinsche regeering is steeds overtuigd geweest van de betrouwbaarheid van het leger. Dit vertrouwen heeft het le ger niet beschaamd. Het parlement heeft de houding der re- gecring goedgekeurd en zonder onderscheid van politieke richting een enthousiaste mo tie van vertrouwen in de regocring aange- genomen. In geheel Spanje is de orde volkomen. Er heerscht een links radi cale terreur. Na uit Sevilla wordt gemeld oefenen thans na de mislukking .van den opstand van generaal San Jurjo links-radicale ele menten in de stad een terreur uit. De toe stand is ernstig. Twee kerken, een gebouw van een dagblad en de centrale gevangenis zijn in brand gestoken. Ruim 100 personen zijn gearresteerd. Hindenburg is in Berlijn teruggekeerd ln verband met een eventueel* kabinetswijziging. Berlijn, 11 Aug. (H.N.). De onderhande lingen over de vorderingen van een niouw kabinet bewegen zich meer en meer in de richting van een benoeming van Hitier tot rijkskanselier. Het centrum is principieel niet tegen een rijkskanselierschap van Hit- Ier, mits waarborgen worden gegeven, dat de macht der nationaal-socialistcn niet in anti-constitutioneele zin wordt toegepast. Het Centrum wil, dat de nationaal-60cia- listen de verantwoordelijkheid voor de re geering aanvaarden, zonder dat hun dic tatoriale volmachten worden verleend of de parlementaire controle uitgeschakeld Daad van een waanzinnige Parijs, 11 Aug. (V.D.). Hedenmiddag i6 in het Louvre een wandaad gepleegd op het beroemde schilderij een Millet „Ange lus". Een onbekend man haalde voor het schilderij plotseling een mes te voorschijn en «need als een waanzinnige dwars door het doek. Suppoosten konden er na moeite gelukkig in 6lagen den razenden tegen te houden en verdere beschadiging te voorko men, hoewel de reeds toegebrachte schade al ernstig genoeg is. In deskundige krin gen is men echter van meening, dat het mogelijk zal zijn het schilderij te herstel len, aangezien de voornaamste snede dwars door de beide hoofdfiguren heen loopt. wordt. Gregor Strasscr zou, indien Hitier rijkskanselier wordt, rijksminister van bin nenlandsche zaken worden, terwijl von Pa pen behouden zou blijven als minister van buitenlandsche zaken, terwijl vonNeurath dan als gezant naar Londen zou terugkee- ren. De waarborgen, die verlangd worden, komen hierop neer, dat een kabinet-Hitier een boven de partijen 6taand karakter zou moeten hebben. Voorts moet onvoorwaarde lijke garantie gegeven worden, voor het handhaven van de grondwet, terwijl de aan het bewind te beroepen krachten alle on wettige daden van hun aanhangers zullen moeten verhinderen. Dc rechten van de Duitsche staten moeten gehandhaafd wor den, waarbij in het bijzonder afgezien moet worden van plannen, om de S.A. als hulp politie te gebruiken. Liefdadige dame „Ik hoor dat jullie moe der ziek is. Kan ik ook iets voor haar doen Dochter: „Nou der mot nog'hout gehakt worden, de babies motte gewassche, de vloèr geschropt en het varkenshok mot nog schoongemaakt, dame." (Happy Mag.), j WIJ BJÏEDEN U STEEDS HET NIEUWSTE BEZICHTIGT DE ETALAGE BEZOEKT ONZE 18 MODELKAMERS

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6