DE ONBEREKENBARE BLIKSEM STUDIEBOEKEN Langestr. 90 Speciaal uitzending van Diners s© BEVROREN NEGERS WEINIG BEKEND NATUUR VERSCHIJNSEL GENEESKUNDIGE BRIEF Fa. H. ELZENAAR Telefoon 288 Drogisterij „de Gaper" TAHEIROL Concertgebouw „DE VALK" COSTUMES BANKETBAKKER KOK P. Groenhuizen-Schatorjé Utr.wegSS Telefoon 336 C. DE JAGER HOEDEN J. VONK Wzn. Merkwaardige voorbeelden van zijn uitwerking door Prof. H. VREDENDAAL. In de Vereenigde Staten maakt men ic Verschillende laborato ria veel werk van het onder zoeken van bliksemverschijnse- len. Een en ander hierover ge ven wij in het volgende artikel aan de hand der AmerLkaan- sche onderzoekingen weer. „Een donderslag uit een heldere hemel" is inderdaad een zeldzaam verschijnsel, doch een bliksemstraal uit een helderen hemel is het niet. De bliksem kan bij hel deren hemel evengoed inslaan en dikwijls kan men het zien weerlichten, zonder dat er een wolkje aan de lucht is. Dit ver schijnsel gaat gewoonlijk echter onopge merkt voorbij, omdat er geen donderslag op volgt. De geluiden, die dikwijls veroor zaakt worden door electrische ontladingen in de atmosfeer, zijn nog niet verklaard. Vroeger dacht men, dat de slag veroor zaakt werd door het toestroomen van lucht naar het vacuum, dat door het passeeren van de bliksemstraal was ontstaan, doch deze theorie is onhoudbaar gebleken. Er komen dikwijls onweersbuien voor met Een attente bliksemstraal kwam een Engelsdhe 'keuken binnen, staik het vuur aan in het for nuis en richtte absoluut geen schade aan. (Teekening A.W.) veel weerlicht, doch zonder eenig geluid; Dr. W. Knoche, chef van den meteorolo- gischen dienst in Chili en een geleerde van naam, heeft er eens een meegemaakt, die uren duurde en waarbij hij naast duizen den bliksemstralen tal van andere licht verschijnselen zag, die een prachtig schouwspel opleverden. De eenige plaatsen ter wereld, waar geen onweersbuien voorkomen zijn de Noord- en Zuidpool. De meeste komen voor te Baliburg in Kameroen (Afrika), en wel gemiddeld 200 per jaar of 4 per week. In San Fransisco heeft men er daarentegen 6lechts een of twee per jaar. Dr. C. E. P. Brook6, een bekend Engelsch meteroloog, heeft berekend, dat 44000 maal per dag een bliksemstraal ergens op de wereld over springt naar de aarde. Als men alle elec trische ontladingen meetelde, zouden het er veel meer zijn, n.l. 100 per seconde, doch de meeste hebben plaats tusschen twee wolken. Als men deze cijfers ziet, kan men zich verplaatsen- in de gemoedsgesteld heid der menschen, die den bliksem meer dan iets anders vreezen. Deze vrees is ech ter zeer dwaas; het aantal menschen, dat door den bliksem wordt gedood, bedraagt nog niet 1 op de 1000, dus veel minder dan er bijv. gedood worden door kouvatten, auto-ongelukken, e.d. De bliksem heeft in de volksfantasie al tijd een groote plaats ingenomen, vermoe delijk omdat hij zoo onberekenbaar op treedt. Een bliksemstraal sloeg 6leencn af van een schoorsteen en wierp ze naar Bobby Jones, den bekenden golfspeler die in de buurt stond. Een andere deed het zelfde met twee werklieden, die aan den voet van een schoorsteen schuilden voor den storm, doch deze- maakte de steencn bovendien gloeiend". Bekend is het onge luk van den alpinist, die door een blik semstraal van een rots werd geslingerd en niet stierf door den bliksem, maar ten ge volge van zijn val. Er is eens een bliksem straal in een gaspijp geslagen; de pijp ging stuk en het gas werd aangestoken, waar door het betrokken huis tot den grond toe afbrandde. Een trein verongelukte indirect tengevolge van den bliksem; deze wierp n.l. een los rotsblok op de rails vlak voor de naderende locomotief. De grootste scha de, die voor zoover wij weten door een bliksemstraal is aangericht, bedroeg ruim honderd hullioen dollar; de bliksemstraal bracht een kruitmagazijn te Lake Den mark in New Jersey tot ontploffing, waar door groote verwoestingen werden aange richt. Men kan dikwijls opmerken, dat de klee- ren van door den bliksem getroffen per sonen volkomen verscheurd of van hun lichaam gerukt zijn. Vooral geldt dit van de schoenen. Men vq-ondcrstelt, dat dit komt doordal de bliksem het zweet op de huid plotseling in stoom verandert, wat het effect heeft van een kleine ontploffing. Merkwaardig genoeg vindt men in derge lijke gevallen 6lechts zelden brandwonden op het. lichaam. Sommige ongelukken, die door den bliksem zijn veroorzaakt, kunnen echter leerzaam zijn als waarschuwing. Zoo was een vrouw in Ohio bezig een koe te melken, die aan een omheining van ijzerdraad was vastgebonden. Driehonderd meter verder sloeg de bliksem in de om heining, doch hij volgde den draad, waar door zoowel de koe als de vrouw werden gedood. Harold Hamm, een bekend voet baller, werd gedood doordat de bliksem sloeg in eeh metalen hengel, die hij in de hand hield. Een New Yorksch arbeider droeg een rol ijzerdraad tijdens een on weersbui; de bliksem sloeg er in, doch zijn eenige kwetsuur was een ernstige brand wond op de plaats, waar hij een hamer in den zak droeg. De hamer was door den bliksem roodgloeiend gemaakt. Een vreemd ongeluk is in 1930 in Mexi co gebeurd. Een jonge man woonde de be grafenis van zijn moeder bij; men had juist de kist laten dalen en hij stond nog weenende op den rand van het graf, toen hij door de bliksem werd getroffen en ge dood, terwijl hij daarbij tevens op de dood kist van zijn moeder werd geworpen. Alle anderen aanwezigen bleven ongedeerd. Huizen loopen iets grootcr kan6 om door den bliksem getroffen te worden dan men schen. Men heeft berekend, dat een huis op een heuveltop, dat zooveel mogelijk aan den bliksem is blootgesteld, eenmaal per eeuw door den bliksem wordt getroffen. Hooge gebouwen met een stalen of ijzeren geraamte, trekken alle bliksemstralen tot zich, die anders de omringende lagere ge bouwen zouden treffen; zij verhoogen dus de algemeenc veiligheid. Men schat de spanning van 4ccn bliksem straal op gemiddeld 100 millioen Volt en de 6troomsterkte op ongeveer 100.000 Am père, terwijl de energie misschien wel 100 millioen P.K. bedraagt. Toch vertegen woordigen de 44000 bliksemstralen, welke dagelijks naar de aarde overspringen, slechts een energie van ongeveer 270 mil lioen P.K., want een bliksemstraal duurt slechts zoo kort, n.l. enkele millioenste se conden, dat hun energie veel kleiner wordt als men haar over 24 uur verdeelt Toch is een energie van 270 millioen P.K. nog zeer respectabel voor ons menschen; als wij haar konden benutten, zou elke aard bewoner dag en nacht gratis een electri sche gloeilamp kunnen branden. De ener gie van den bliksem heeft echter in ander opzicht wel degelijk nut voor ons: zij ver oorzaakt chemische reacties en vormt een oplosbare stikstofverbinding, die met den regen naar de aarde wordt gebracht, zoo dat over de geheele aarde jaarlijks gemid deld 12 K.G. van de fijnste „kunstmest" per H.A. noervalt. Men veronderstelt, dat de groote ener gie der atmosferische electriciteit tot stand komt, doordat billioenen regendruppeltjes uiteenvallen, wanneer zij meegesleurd worden door de krachtige winden van de onweersbui. Zelfs de druppeltjes van een brandspuitstraal worden weieens elcc- trisch in die mate, dat de brandweerlieden er een matige .schok van krijgen. Van de verschillende vormen, waaron der de bliksem optreedt, kan men echter niet altijd een verklaring vinden. Soms ziet een bliksemstraal er uit als een snoer lichtende kralen aan een lichtenden draad men veronderstelt, dat er dan een reeks van ontladingen plaats vindt. Gekleurde bliksemstralen ontstaan door ontleding van luchtdeeltjes. Sommige bliksemstralen Een man, die een door den blik sem gedooden vriend wegdroeg, werd het volgend oogerubliik zelf gedood, doordat een tweede bliksemstraal precies op dezelf de plaats insloeg in het lijk. Het volksgeloof, dat de bliksem nooit tweemaal op dezelfde plaats inslaat, wordt daarmede gelogenstraft. (Teekening A.W.) bewegen zich zoo langzaam voort als een vuurpijl; hoe dit mogelijk is, kan de we tenschap nog niet verklaren, evenmin als het verschijnsel van de z.g. vuurbollen, die soms door een schoorsteen of een open raam een hui6 binnenkomen, seconden- lang rondzweven en bij het aanraken van een of ander voorwerp ontploffen, waarbij zij gewoonlijk groote sohade aanrichten. Men vindt ze ook weieens in den top van de donkere 6lang, die het onderste gedeel te vormt van een naar de aarde afdalende tornado. Schadeloosstelling volgens de ongevallenwet Reeds eerder is gewezen op de eigenaar dige tegenstelling bij ongevalpatiënten, dat de middelen, tot hun genezing aangevend, dikwijls zoo weinig gewaardeerd worden. Do al dan niet, soms onder-bewuste strijd om de rente neemt zooveel plaats in het den ken in, dat aan den lichamelijken vooruit gang geen aandacht wordt geschonken. In elk geval wordt van de zijde der getroffenen weinig werkelijk gemeenden aandrang uit geoefend om het gehalte der geneeskundige behandeling te verhoogen. Integendeel wordt zulk een verbetering veelal miskend. Er is in de laatste jaren in menig opzicht verbetering te constateeren. De daarvan af hankelijke snellere genezing hesft uit den aard der zaak vermindering van uitkeering ten gevolge. In plaats van dezen gang van zaken toe te juichen, wordt zij vaak ver keerd begrepen en klagen, ïiiet alleen de ge troffene zelf, maar ook zijn woordvoerders, die zich gemakkelijk heter zouden kunnen laten voorlichten, over onbillijke verlaging van rente. Zooals reeds gezegd, kan de ge troffene zelf dit dikwijls niet helpen wan neer hij onder den invloed van ondoelmatige suggesties verkeert. Aan de buitenwereld valt het weinig op, hoe lang de genezing duurt. De werkgever, in goed vertrouwen op de ingestelde behan deling, welke door de Rijksverzekerings bank inderdaad zoo goed verstrekt wordt als slechts verkrijgbaar is, neemt zonder meer aan, dat het wel niet gauwer zal kun nen en is menigmaal bevreesd, dat een te spoedige werkhervatting nadeelig zal wer ken, zoodat hij zeker niet tot spoed zal aan sporen. De gevallen, ook van eenzelfde soort af wijking, loopen zoo sterk uiteen, dat het voor den behandelend geneeskundige, ook met een groote praktijk van ongevalspatiën ten, dikwijls moeilijk zal zijn om te beoor de 2len of in een bepaald geval geen 6neller herstel te bereiken ware geweest. Bij dit punt mogen wij even blijven stilstaan bij de ommekeer der beoordeeling van den ge- nezingsduur onder den invloed van de sociale wetgeving. Vroeger stond het anato misch herstel op den voorgrond. Als een patiënt met een gebroken been in een ziekenhuis opgenomen werd, dan volgde meestal het ontslag „als genezen", zoodra de beenuiteinden stevig met elkaar vergroeid waren, zoodat het lichaam weer door 't been In Engeland is het voorgeko men, dat dezelfde bliksemstraal, welke het huis in brand stak, ook het brandalarm in werking stelde. .(Teekening A. W-ïi Een Canadeesdhe moeder verzorgde haar kindje, terwijl haar hond naast haar stoel lag te slapen, toen de. bliksem insloeg. Zij werd zeW licht getroffen, doch herstelde spoe dig van den schok en bleék ongedeerd te zijn; het kindje was midden op de tafel geworpen en scheelde evenmin iets, dOch de hond was dood. (Teekening A. W.) Een man in Pennsylvania was bezig, een geladen vuurwapen schoon te maken, toen de blik sem insloeg. Daardoor gincr het af en trof hem in zijoi been, dooh de bliksem zelf deed hem geen kwaad. (Teekening A.W.) gesteund kon worden. Zoo heette het, dat een gebroken dijbeen of onderbeen als regel na een week of acht genezen kon zijn. Maar als het been weer vergroeid is, dan betee- kent dat nog niet, dat do normale functie van het been teruggekeerd is. Onderzoekin gen over in ons land voorgekomen ongeval len hebben geleerd, dat het na een onder beenbreuk gemiddeld meer dan 14 maanden en na een dijbeenbreuk ongeveer twee jaar duurt, voordat de arbeid weer ten volle her vat kan worden. Dat verschilt dus nog al wat met 6 4 8 weken. Onderzoekingen in binnen- zoowel als in buitenland leerden verder dat er groot ver schil in genezingsduur bestaat, naarmate de patiënten in bet een» of in een ander zieken huis werden behandeld. Maar ook vond men groot verschil tusschen patiënten, die dade lijk na het ongeval en die welke eerst na eenigen tijd in het ziekenhuis waren opge nomen. Volgens sommige schrijvers zijn het vooral de groote ziekenhuizen, waar de on gevalspa tiènten niet zoo goed op hun plaats zijn. Er zijn sedert de laatste twintig jaren dan ook steeds meer stemmen opgegaan, die de oprichting van bijzondere ziekenhuizen bepleiten, waar alle voorwaarden verwezen lijkt worden, db bij de behandeling van on- gevalspatiénten wenschelijk zijn. Menigeen zal zich afvragen, waarin dan wel het ver schil bestaat tusschen een dergelijke inrich ting en een goede chirurgische kliniek. Op deze eigenlijk zuiver medische kwestie kan ik te dezer* plaatse moeilijk dbp ingaan. Toch zal ik enkele punten kunnen aanstip pen, welke ook voor den leek begrijpelijk zijn. In onzen tijd neemt in de chirurgie het operatieve gedeelte «en belangrijke plaats in. De chirurg in een groot ziekenhuis be steedt een goed deel van den dag in de ope ratiekamer. In vele gsvallen is de operatie van overwegende beteekenis, de verdere ver bandwisseling en nabehandeling moet voor een groot deel aan assistenten en verpleeg- personeel toevertrouwd worden. Bij onge vallenpatiënten is dit geheel anders. Been breuken bijv. eischen voortdurend en onaf gebroken zorg van den chef zelf. Daarom zijn de tot nu toe opgerichte ongevalszieken huizen ook altijd van betrekkelijk beperk ten omvang gehouden en moet het welsla gen dbr inrichtingen hoofdzakelijk aan den persoon van den leider toegeschreven wor den. Hiermede is niets onaangenaams aan het adres van de overige chirurgen bedoeld. Dat zou ook zeer misplaatst zijn, want ons land kan zich beroemen op het bszit van voortreffelijke klinieken en even voortreffe lijke chirurgen. Maar de arts van een onge vallenziekenhuis moet uit ander hout gesne den zijn dan de gewone chirurg. Hij moet door een bijzondere ambitie bezield zijn om zich ten volle tc wijden aan de dikwijls lang durige behandeling van één patiënt In den regel wordt het operatieve gedeelte van het vak geprefereerd boven het soms eentonige gcduldwerk in de ongevallcnafdeeling. Daarbij komt nog, dat bij onze patiënten de individueele behandeling op den voor grond komt wat duidelijk is na hetgeen over den psychischon invloed van een onge val op verzekerden is gezegd. Het ongevals ziekenhuis kan hier een krachtig wapen zijn tegen het ontstaan van neurose. Inderdaad is dit het geval. Er heenscht in zulk een ziekenhuis een prettige geest. De patiënten werken zelf naar vermogen mee. Zij worden van het b»gin af aan op de hoogte gehou den van het verloop, er wordt voor gezorgd dat alle pijn vermeden, of althans tot een minimum beperkt wordt. Dat is een werk zame factor om den patiënt vertrouwen in te boezemen. Als hij dan na de eerste be handeling op dc zaal komt en daar andere patiënten vindt, die vertellen dat het bij hen juist zoo g2gaan is als aan hem werd voor speld, dan geeft hij zich gerustgesteld aan het verder verloop over en de gedachte aan rentestrijd komt zelfs niet bij hem op. Over de verkregen uitkomsten in deze ziekenhuizen staat men verbluft. De duur der arbeidsongeschiktheid is meermalen slechts 1/2 of 1/3 van dien in andere zieken huizen. Het aantal gevallen dat met blij vende invaliditeit eindigt, is veel geringer. In een vergelijkend overzicht van drie indu strie-centra, waarvan één 'n ongevallenzie kenhuis bezit, staat vermeld, dat in dit laat ste centrum de invaliditeitsduur gemiddeld mesr dan de helft minder was en het per centage van blijvend letsel daar 3 was tegen 11 in de beide andere centra. Van een ongevallehziekenhuis in het bui tenland kon berekend worden, dat nadat het 2 a 3 jaar in werking geweest was, de uit keering aan de getroffenen, vergeleken met die in andere inrichtingen, zooveel lager was, dat de kosten van oprichting en van de exploitatie gedurende die eerste jaren daardoor geheel werden goedgemaakt. Het ligt dus voor de hand, dat van de op richting van dergelijke ziekenhuizen voor deel te verwachten is en dat pogingen om daartoe te geraken, met instemming moeten worden begroet. Natuurlijk behoeft het niet uitgesloten te zijn, dat ook niet-verzekerde personen van een zoodanig ziekenhuis ge bruik kunnen maken. H. A. S. WAT NIET IEDEREEN WEET. China is ingedeeld in 18 provincies, waar van de kleinste zoo groot is als Zuid- Duitschland, de grootste zoo groot als Scan dinavië. Er leven thans in Noord-Amerika 350.000 rasechte Indianen, over 26 Staten verdeeld. Het ie statistisch berekend geworden, dat er te allen tijde, dag en nacht, boven 18.000 verschillende plaatsen der wereld gelijktij dig een omveer plaats heeft en dat het gan- sche jaar door op iedere seconde ir. door snee 100 bliksemstralen voorkomen. Het Orientalisch Instituut te Chicago heeft op grond van de laatste navorschin- gen, een model van den toren van Babel laten maken, die 92 Meter hoog geweest moet zijn, dus.nog geen vierde zoo hoog als de „Empire State Building" ^n- toorgebouw te New-York* H.B.S. - GYMNASIUM HANDELS SCHOOL - KWEEK- en NORMAALSCHOOL Langcstraat 84 Telefoon 528 IULIANAPLEIN 4 TELEFOON 631 NAAST APOTHEEK DE HAAN N VOORRAAD HET INDISCHE NIEUWE GENEESMIDDEL TEGEN SPATADEREN EN AAMBEIEN Telefoon 281 Groote en kleine zalen disponibel voor feesten, partijen enz. Nog één week ruimen wij onze betere genre tegen spotprijzen op. Hierbij zijn ook es- tra groote en wijde maten voor elk li- guur. Kleedingmagazijn „DE ADELAAR" LANGESTRAAT 10. TEL. 221. Uitsluitend grondstoffen le kwaliteit wor den in onze artikelen verwerkt. Kent U onze eigen fabrikaat bonbons? Thans in prijs verlaagd. Vanille Roomijs in bekertjes en per liier, voordeeliger dan per gewicht. Gedurende de zomermaanden Zondags geopend van 113 uur. Steeds veisch gebak. LANGESTRAAT 19 ONTVANGEN DE NIEUWE COLLECTIE Bloemenmagazijn „MILLE FLEURS" Dagelijks versche bloemen. Groote keuze in diverse soorten potplanten. Bloemwerk: als manden, bonquetten, kransen, tafelversiering enz. enz. Voordeeligst adres hier ter stede. Zie étalages. Aanleg van Tuinen. Billijk tarief onderhond. Aanbev: J. C. BLEIJERVELD. Langestraat 80. DAMESKAPSALON UW ADRES TEL. 1452 LANGESTRAAT 71 ROOMIJS MET CHOCOLADE LANGESTRAAT 87 TELEFOON 50 TELEFOON 910 LANGESTRAAT 56

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 16