o HET PATRONEN VERVEN IN UW KLEEDING. Een paar aardige dessins. II. Voor hen, die ons vorig artikel over dit onderwerp niet gelezen hebben, deelen wij nogmaals mede. dat wij aan de hand van de aanwijzingen van het tijdschrift „Voor alles Gezondheid" een eenvoudige methode behandelen voor het verven van patronen in kleeding enz. Deze methode berust alleen op het met band of koord afbinden van de gedeel ten, die men niet wil verven. Het verdient aanbeveling de verf, d.w.z. de gewone koud- of warmwaterstoffenverf, die de drogisten in alle gangbare kleuren voor handen hebben, vooraf volgens de ge bruiksaanwijzing gereed te maken. De oplossing giet u in goed schoongemaakte flesschen. Ook het noodige koord, band en wat reepjes katoen van 1 tot 2Yi c.M. breed, moeten gereed liggen. Voor zeer fijne dessins hebt u stevig wit garen noodig. Het te verven materiaal moet nat zijn voor men het knoopt, omwoelt of in elkaar draait. Anders kunt u het niet stijf genoeg in elkaar persen en blijft de om woeling niet op haar plaats Alleen door stijf knoopen kan de verf niet op de om woelde plaatsen komen. Spoel de stoffen na elke verving in helder, koud water uit. Sterk sprekende kleuren moeten even ge kookt worden. U kunt elke stof. behalve zeer dikke wol, op deze manier verven. En oude lapjes of stukken van jurken kunt u tot alleraardigste kraagjes, man chetten, pochettes en shawls transfor- meeren. Het patroon van figuur 8 wordt in drie kleuren uitgevoerd. Neem eerst den lap in het midden vast, omwoel hem dan met reepen katoen, koord en voor de dunne strepen met garen op den gewenschten afstand van het midden. Wilt u een rand verven, neem dan de stof in de linker rtand, houd de randen gelijk en omwoel ze op den gewenschten afstand van den rand. Gebruik voldoende water om de stof geheel te bedekken, giet er de verf- oplossing bij tot de gewenschte sterkte is verkregen, maar neem eerst de proef met een klein lapje voor u de stof zelf er in legt. Verf nu de stof in de lichtste van de drie kleuren. Kook de verf even. als de gebruiksaanwijzing dit voorschrijft, maak de omwoeling los en begin weer opnieuw Ie binden. Laat de pas geverfde strook voor een deel onbedekt en omwoel ver der een stuk van het reeds geverfde ge deelte, naar gelang van het gewenschte dessin. (Zie hiervoor fig. 9). Verf in de *veede kleur als voor de eerste is aange geven. Spoel weer uit en maak de om woelingen los. Bedek dan de eerste en tweede kleur voor een deel, als aangege ven in fig. 10 en verf nog eens in de derde kleur. U krijgt dan een dessin als fig. 7, waarin u alle gewenschte variaties kunt aanbrengen door de omwoeling te veranderen. Vervolgens behandelen wij een voor beeld van ..gevlochten" verfwerk. De af- een bal samengeknepen, dien men niet te stijf willekeurig samenbindt, op de manier, zooals jongens van oude kran ten een voetbal maken. De omwoeling moet zoo weinig mogelijk de stof bedek ken en behoeft slechts voldoende te zijn, om den bal bijeen te houden. Deze bal moet 10 a 15 minuten gekookt worden. Daarna spoelt men den bal af, maakt de omwoeling los en schudt de stof uit. Op dezelfde manier gaat men ook met de andere kleuren te werk. De afgebeelde omslagdoek kan b.v. heel mooi gemaakt worden met oranje, grijs en diep rose, in Flg. *9- i» Fig 8 Fig. O Fig- 10 ^ebeelde shawl (fig. 11) werd gemaakt door een lap bij de tegenover elkaar lig gende hoeken vast te houden, het eene eind naar rechts en het andere naar links draaien tot een stevig koord. Dit werd daarna dubbel gevouwen, nogmaals ste vig in elkaar gedraaid, een tweede maal gevouwen, aan de einden bij elkaar ge knoopt en toen 10 a 15 minuten in een kokend verfbad van donkerblauw gelegd. Daardoor werd het effect verkregen dat fig. 11 aangeeft. Zelfs in één kleur ver krijgt men met deze methode de aardigste resultaten. Men kan echter ook in twee of meer kleuren verven. Voor elke kleur moet de stof uit elkaar gehaald en op nieuw gevlochten worden. Om een gevlekt dessin als in fig. 13 te verkrijgen wordt de stof eenvoudig tot de aangegeven volgorde. Bij gevlekte dessins als dit verdient het aanbeveling een paar maal in de laatste kleur te ver ven telkens losmaken en opnieuw samenrollen om een goede verdeeling van de laatste kleur over alle ongeverfde gedeelten te verkrijgen. Bij dit gevlekte verven lette men voor al op harmonische kleuren en het resul taat dat met over elkaar vallende kleuren bereikt wordt. GESCHENKEN GEVEN EN ONTVANGEN. Het is een eigenaardig verschijnsel, dat men in den regel met het koopen van een of ander geschenk voor een verjaardag tot het laatste oogenblik wacht. Het is zoo gemakkelijk om dan maar te denken: ,.Och, ik stuur maar bloemen of een doos bonbons" en daarmede denkt men dan zijn plicht gedaan te hebben. Vaak gé- beurt het zelfs dat men den verjaardag van een goede vriendin of familielid to taal vergeten heeft en op den bewusten dag een ingeving krijgt, dat zij jarig is. Gauw den banketbakker opgebeld. ,,Och. stuurt u een doos bonbons van zooveel en zooveel naar mevrouw of mejuffrouw X en doet u er een kaartje bij waarop u zet: ..Hartelijke gelukwenschen en veel liefs, je Anna". Zorgt u vooral dat het gauw bezorgd wordt? Het bedrag der doos schrijf ik u wel per giro over!" Zie, dergelijke geschenken hebben nooit die waarde, die een zelfs goedkoo- per geschenk heeft of wel een of ander handwerk, waar gij uw kostbaren tijd aan gegeven hebt. Gij hebt uw plicht tegenover de jarige vervuld, maar toch is dit niet de juiste manier om een attentie te bewijzen. De jarige zal dadelijk gevoelen, dat het niet met lieve gedachten gegeven is en hoe ouderwetsch het moge klinken, de grootste waarde heeft de manier waarop iets wordt gegeven. Weet men niet precies wat de bewuste persoon kan gebruiken, dan zal men zich de moeite moeten getroosten zich in te denken wat bij haar past. Kunstvoorwer pen kan men altijd geven en vinden al licht een plaats. De meeste menschen stellen zooiets op prijs en zullen het ont vangen ervan waardeeren, omdat dit dan tevens een bewijs is. dat gij hen ook min of meer kunstgevoel toeschrijft. Indien ik u over kunstvoorwerpen schrijft, behoeft gij niet te denken dat dit altijd een kost baar iets behoeft te zijn. o, neen. vaasjes presenteerblaadjes, kettirgen, armband jes. kan men in de winkels geëtaleerd zien voor be cheiden prijzen. Geeft gij om een of andere reden toch bloemen, vergewist u dan welke bloemen of planten de jarige gaarne heeft en mo gelijk heeft zij een lievelingsbloem. Zend nooit cadeautjes met een kaartje aan goede bekenden, maar geeft u de moeite een klein briefje er bij te laten gaan. indien gij niet zelf een bezoek kunt brengen. Wij hebben nu gesproken over het ge ven van geschenken, maar willen gaarne ook iets over het ontvangen daarvan te berde brengen. Heel vaak komt het voor. dat de jarige een geschenk ontvangt en misschien wel uit verlegenheid het pakje niet opent, maar wegzet en later, wanneer de gasten vertrokken zijn, pas ziet, wat het bevat. Veel vriendelijker tegenover de geefster is het echter,om het in haar tegenwoor digheid te openen en met een vriendelijk opgewekt gezicht te bedanken, zelfs wanneer het iets is, wat u een weinig tegenvalt. Krijgt men bloemen, laat men dan de moeite nemen, ze dadelijk in een vaas met water te zetten of laten zetten. Gij zult nu wellicht bij u zelf zeggen: ,,Och, maar dat weten wij toch allemaal wel". Ja, lieve lezeres, weten doen wij het, maar brengen wij de kleine dingen des levens wel alle in practijk? MEISJESJURK. De vacanties loopen weer ten einde of zijn voorbij, alles wat gedurende dien tijd aan huis- en verstelwerk is blijven liggen krijgt zijn beurt en ook de kleeding voor onze meisjes vraagt weer de aandacht. We zien hier het model van een prac- tische overgooier. voor meisjes van 6 tot 12 jaar. Hebben we zelf een japon, die wij kunnen vermaken, dan kan deze uit stekend dienst doen. alleen is het wat meer passen en meten. Koopen we stof, dan is bij een stof- breedte van 100 c.M. 2 maal de hoogte van den rok en 1 maal de hoogte van het lijfje voldoende; bij een stofbreedte van 1.30 M. is 2 maal de lengte van het rokje genoeg; het lijfje knippen wij op zijde van de overblijvende stof. Het jurkje zelve is zeer eenvoudig te maken; het lijfje kan met een zeer dunne voering worden gewerkt, waardoor de afwerking van hals en mouwen zeer een- „IETS ANDERS" BIJ DE THEE. Ter afwisseling van 't eeuwige koekje, geven wij hieronder een paar recepten voor snoeperijen bij de thee. Sandwiches met komkommer. Zeer dunne sneedjes bruin brood wor den van de kostjes ontdaan, met boter besmeerd, daarna in tweeën gesneden, d; eene helft belegd met plakjes kom kommer en met zout bestrooid, waarna de andere helft er op komt en beide helften flink op elkander worden gedrukt. Op deze wijze kan men ook sandwiches met tomaten maken. Gezouten pinda's. Hiervoor pellen we een grootere of kleinere hoeveelheid pincL's en ontdoen ze van de bruine velletjes. In een steelpannetje maken we wat boter warm en bakken de pinda's onder voortdurend heen en weer schudden, daarna bestrooien wij ze met fijn tafel zout en zetten de nootjes een poosje weg. waarna het overtollige zout wordt verwijderd en de pinda's in een goed gesloten glazen jampot bewaard wor den. JONGENSPAKJE. Voor de koude dagen is dit effen peau de pêche of geribd fluweelen broekje met geruite flanellen blouse zeer geschikt. Het broekje wordt gedragen dooi twee banden, die er vóór en achter op voudig is. daar voering en bovenstof te gen elkaar geregen worden en langs den kant opgestikt; hieraan is ook het voor deel verbonden, dat het vooral voor da gelijks dragen meer tegenhoudt. Wordt het niet tegen gevoerd, dan worden hals en mouwen afgebiesd. Het rokje is een weinig klokkend en heeft aan de voorzijde een paar stolp plooien; het achterbaantje is hetzelfde, maar kan naar verkiezing ook glad geno men worden; een afstekend lakceintuur- tje maakt de jurk af. De blouse kan van effen of gewerkt flanel, stof, shantung enz. gemaakt wor den en is met een omliggend kraagje af gewerkt en met een eenvoudige blouse mouw. Om het omhoog kruipen der blouse te voorkomen, doet men het beste, op taillehoogte een beleg aan den bin nenkant der blouse te naaien en hier een band of elastiek door te halen. De jurk en blouse zijn geschikt voor meisjes van 6 tot 12 jaar. worden geknoopt: de blouse heeft een smal kraagje en sluit midden vóór met knoopen en knoopsgaten, terwijl de ruime mouw met een manchet is afgewerkt. Dit pakje kan gedragen worden door jongens van 3 tot ójaar. ONZE GEZONDHEID. HARDT U, MAAR DOE HET VOORZICHTIG Hoe blijf ik frisch en krachtig Door Dr. J. W. Frans. Op het gebied van hygiëne wordt het woord ..harden" *zoo vaak gebezigd, dat het bijna overbodig is er nog veel over te zeggen. Maar zooals het vaak ge schiedt. is ook hier het veelvuldig ge bruiken van een of ander woord nog lang geen bewijs, dat de bedoeling ervan goed begrepen wordt. Dit is met „harden" ook het geval. Het woord ..harden" is eigenlijk wel wat ongelukkig gekozen, want door hardheid en geweld bereikt men hier het gewenschte doel niet. Altijd, wanneer men tracht iets levends met geweld in een of anderen vorm te gieten, zijn onnatuurlijkheid en weer spannigheid hier het gevolg van. Het zelfde geldt ook voor iedere soort van paedagogische beïnvloeding. Opvoeden wil zeggen naar omhoog brengen, en het is buitengesloten, dat men een mensch op een hooger plan kan voeren, indien niet reeds in aanleg de goede kiem aan wezig is. Hetzelfde geldt ook voor ons lichaam, want zoo iets levend is, en individueel aangelegd, dan is het zeker: het lichaam. Zeer zeker is het een groote dwaling het lichaam niet als zoodanig te beschou wen. doch als het ware als een willig werktuig in de handen zijns meesters. Wie zijn lichaam goed verzorgen wil, moet er van overtuigd zijn, dat lichaam en ziel nauw met elkander verbonden zijn; zonder deze wetenschap zou zijn streven slechts half werk zijn. Harden wil niet zeggen, zooals men veelal meent, het organisme ongevoelig maken tegen ziekten, maar het houdt in zich het lichaam zóódanig op te voeden, dat het organisme minder reageert op minder gunstige invloeden van buiten af. Dit laatste is slechts mogelijk, indien men de werking van het rienschelfj« raderwerk tracht te leeren kennen. Een schematisch harden door onoor deelkundige koudwaterafwasschingen en koude baden is zeer verkeerd! Men moet hier zeer voorzichtig mede te werk gaan en b.v. keginnen met lauwe afwasschingen, waarna men langzaam tot koudere kan overgaan. Indien men in dezen zin. dus geleide lijk aan. tot het harden van het lichaam overgaat, is men aan geen leeftijdsgrens gebonden en zal men zeker goede vruch ten plukken doordat men zich tot op hoo- gen leeftijd frisch en krachtig blijft ge voelen. In het bijzonder geldt de aanmaning tot voorzichtigheid en de waarschuwing tegen geweld, waar het hardingsproeven bij kinderen betreft en is het gewoon on zinnig, om geen scherper uitdrukking te gebruiken, om hen met geweld koude baden te laten nemen! Lichaam en ziel kunnen op ernstige wijze geschaad worden, door ver door gevoerde dwaasheden van z.g. .opvoe ders. Hardt u dus op verstandige wijze. Voedt uw lichaam en ziel op tot het ver krijgen van het noodige weerstandsver mogen. maar vergeet niet: Wat voor den een goed is, deugt niet voor iedereen! DAMESJAPON VOOR ELK FIGUUR. Deze zeer practische japon is geschikt voor alle maten, d.w.z. van 40 tot en met 52. en is zeer practisch met het oog op de komende koele dagen. Dit een/oudige model klsedt slanke alsook meer gezette figuren uitstekend en kan voor kantoor-, zoowel als voor huis japon dienst doen. Pet materiaal, dat wij ons hier gedacht hebben voor de japon, is wollen tweed met b.v. een effen shantung blouse. Hals en armsgaten van den overgooier wor I den afgebiesd, terwijl de rok opgestikte naden heeft: het klokmodel heeft een diepe plooi aan de voorbaan, die gedeel telijk opgestikt is; de achterbaan is heel glad. De blouse is zeer eenvoudig, heeft geen kraag, maai een punthals en sluit met knoopen en gaten: dc gladde mouw heeft een kleine opslag. ONZE GOEDKOOPE KNIPPATRONEN. Patronen worden na overschrijving van 0.55 op postrekening 191919 van den „Knippatronendicn-t tc 's-Gravcnhagc of na inzending van dit bedrag per postwissel of in postzegels aan de redactrice van de modcrubriek, Muzenstraat 5 B tc 's-Gra- vénhagc, toegezonden. Dc maat van het ge wenschte model en het nummer vooral niet ver geten op te geven. Bij elk patroon wordt een beknopte handleiding voor het gebruik medege- zonden. Vc Ai 36

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18