HET DRAMA TE PUTBROEK DEA.S. BEHANDELING IN HOOGER BEROEP DE INKOOP VAN EIGEN AANDEELEN DOOR N.V.'s N.V. HANDELMIJ. „DE VELUWE" LAATSTE BERICHTEN HET RESULTAAT VAN OTTAWA Wolhandel „DE CONCURRENT" De toedracht der zaak nog eens gereleveerd 's-H ertogenbosch, 20 Aug. Wederom zal de mcnschelijke gerechtigheid de vier schaar spannen over de beide verdachten in hét stroopersdrama, dat zich heeft afge speeld in den nacht van Vrijdag 27 op Za terdag 28 November in de duistere bos- schen. van Putbroek, in de nabijheid van Roermond. Het Hof te 's-Hertogenbosch zal Maan dag a.s. de behandeling van deze zaak in hooger beroep aanvingen. Relcveeren wij kort de feiten zooals die tot op heden aan het daglicht zijn geko men. Drie jongelieden, de gebroeders Willem en Mathias Kersten en Frans Werens had den op Vrijdagavond 27 November een spel letje kaart gespeeld in familiekring. Zij wa ren woonachtig in het schamel gehucht Putbroek, onder de gemeente Echt aan de Duitschc grens gelegen. Tegen middernacht opperde een van hen het voorstel om de wildstrikken nog even te gaan nakijken. Het waren oppassende jongens hun eenige fout bestond misschien in het ver boden strikken van een haas of konijntje, wat in die strepk niet als een misdrijf wordt beschouwd en toen zij dien nacht en ook den volgenden morgen niet thuis kwamen, maakte niemand zich ernstig on gerust. 's Nachts hadden in het bosch scho ten gedaverd door de stilte, maar ook dit had geen bijzonder opzien verwekt, het was het geluid, dat bij de wildrijke -bosschen hoorde. Zaterdagavond was liet drietal nog steeds niet teruggekeerd, aangifte hij de politic volgde. Den volgenden morgen werden de bosschen grondig afgezocht door de mare chaussee, die onmiddellijk doortastende maatregelen nam. Bijgestaan door veld wachters uit de buurt en een aantal buurt bewoners samen ongeveer 40 man trok men de bosschen in, speurend en zoekend met het scherpe, oog van den boschbewoner. Ongeveer 500 M. van de woning van de gebroeders Kersten werd een gebroken riem gevonden met bloedsporen. Niet lang daar na w erd, nog 200 M. verder, versch omge woelde grond gevonden, en het volgende oogenblik kwam men tot de ontzettende ontdekking, dat in een kuil, ruim 1 M. in het vierkant, de lijken der drie vermiste jongens lagen opgestapeld. Zij bleken als beesten door geweer- en revolverschoten te zijn afgemaakt Op 1 December werden de jachtopziener H. v. d. E. en zijn zoon M. L. v. d. E., die naar var. politie en jachtopziener, gearres teerd. Verschillende wapens, w.o. een jacht geweer en een parabellum werden ih be slag genomen. Twee dagen nadat de drie jongens wa- ien gevonden, werd nog een vierde slacht offer, zekere Willem Roebroeks uit een an deren kuil opgegraven, die reeds sedert Augustus werd vermist. Na een uitvoerig onderzoek van deskun digen en een langdurige instructie stonden de beide jachtopzieners, vader en zoon v. d. E., voor de Arrondissements-Rech'tbank te Roermond terecht. De officier van justitie mr. P. Rictor eischte na eon uitvoerig en indrukwekkend requisitoir tegen den jong- sten verdachte een gevangenisstraf van twaalf jaar (het maximum) wegens poging tot moord. Tegen den vader vorderde hij wegens moord, gepleegd op drie personen, levenslange gevangenisstraf. Gedurende de geheele berichtgeving hiel den de verdachten hun onschuld, in weer wil van de zeer bezwarende deskundige ver klaringen, vol. De rechtbank veroordeelde den vader, den 56-jarigen jachtopziener en onbezoldigd rijksveldwachter tot vijftien jaar gevange nisstraf wegens doodslag en zijn 22-jarigen zoon wegens poging tot doodslag tot acht jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte ten opzichte van den vader de subsidiair ten laste gelegde doodslag van de drie slachtoffers, waarbij de door dezen ver dachte geloste schoten in zoo'n kort tijds bestek zijn gevallen, dat moet worden aan genomen, dat de strafbare handeling van verd. een voortgezette handeling uitmaken, bewezen. De rechtbank kwalificeerde het feit als het voortgezette misdrijf van dood slag. Betreffende den zoon overwoog de recht bank,- dat uit de verklaringen van de des kundigen is komen vast te staan, dat de revolverschoten, waardoor W. Kersten werd getroffen, zijn gelost uit den parabellum van dezen verdachte. Hij had het voornemen te dooden, doch de uitvoering hiervan is door hèm niet voltooid, door van zijn wil onaf hankelijke omstandigheden, dat geen edele deelen zijn getroffen. In dit geval werd dus poging tot doodslag bewezen verklaard. Zoowel de officier van Justitie als de ver dachten gingen van dit vonnis in hoogre beroep. Blijkens de dagvaarding wordt hen, even als in eerste instantie, allereerst ten laste gelegd, dat zij in den nacht van 27 op 28 November j.l. te Putbroek te zamen en in vcreeniging opzettelijk en met voorbedach ten rade Willem Kersten van het leven heb ben beroofd, door uit verschillende schiet wapenen op zeer korten afstand schoten op hem te lossen. De eerste verdachte zou uit een tweeloops jachtgeweer, met hagelpatro- nen geladen, de tweede met een, met kogel patronen parabellum, hebben geschoten, waardoor Kersten werd getroffen door drie kogel- en twee hagelschoten. Vervolgens legt de dagvaarding den vader hetzelfde afzonderlijk ten laste en den zoon, dat hij opzettelijk ter uitvoering van zijn voornemen om Willem Kersten \an het leven te borooven, schoten heeft gelost uit een parabellum, waarbij de uitvoering van het misdrijf niet is voltooid door de van zijn wil onafhankelijke omstandigheid, dat de échoten geen edele deelen hebben geraakt. Subsidiair wordt den zoon zwaar lichame lijk letsel ten laste gelegd. Voorts wordt den vader nog moord t.a.v. F. H. Werens cn M. Kersten ten laste gelegd. Tusschen de behandeling voor de recht bank en het Hof is nog op enkele punten een nieuw onderzoek ingesteld, terwijl voor de hooger beroep-behandeling nog enkele nieuwe getuigen werden gedagvaard, w.o. de eigenaar van de Annendaelsche bos schen, jhr. van Aefferden, in wiens dienst de oudste verdachte was. Op zijn terrein speelde het drama zich af. Evenals in eerste instantie worden de verdachten verdedigd door mr. P. C. G. Tripels, uit Roermond. Wenken vanwege de Vereeniging voor den Effectenhandel Amsterdam, 19 Aug. Bij de wet tot wijziging en aanvulling van de bepalingen omtrent de naamloozu vennootschappen en regeling van de aansprakelijkheid voor het prospectus, welke op 1 April 1929 in wer king trad, werd al6 artikel 41a in het Wet boek van Koophandel een bepaling opge nomen over de verkrijging van eigen aan- deelcn door naamlooze vennootschappen. Dit artikel luidt: Iedere overdracht aan de naamlooze ven nootschap van niet volgestorte aandeeicn in haar maatschappelijk kapitaal is nietig. Volgestorte aandeelen in haar maatschap pelijk kapitaal mag de naamlooze vennoot schap voor eigen rekening onder bezwaren- den titel slechts verkrijgen tot het bedrag in de akte van oprichting bepaald. Nietig heid van eene overdracht in strijd hierme de kan niet worden ingeroepen tegenover den vervreemder te goeder trouw. (K. 38a. v.; B. 1377, 2014). Naar aanleiding van' dezo bepaling heb ben vele naamlooze vennootschappen in hunne Statuten een bepaling opgenomen, waarin het recht tot inkoop van eigen aan deelen is voorbehouden. ^In verband -met het feit dat inkoop van eigen' aandoélèn derhalve meer algemeen zal worden toege past, acht het Bestuur der Vereeniging voor de Effectenhandel het wenschelijk in het algemeen belang eenige .aanbevelingen om trent dit punt bekend te maken, welke, te vens tot richtsnoer zullen dienen bij aan vragen tot opneming van aandeeicn van binnenlandsche naamlooze vennootschap pen in de Prijscourant. 1. Het is wenschelijk, dat hij inkoop van eigen aandeelen belanghebbenden uit de balans kunnen zien, hoeveel aandeelen de N.V. heeft ingekocht en met welke bestem ming. 2. Zijn de aandeelen ingekocht met het doel deze zoo noodig of desgewcnscht we der te verkoopen, dan behooren zij niet al leen begrepen te zijn in den balanspost van genoteerde respectievelijk niet genoteerde fondsen, (W.K. art. 42 sub. c. en d.), doch behoort in de balans of in het verslag te worden vermeld- hoeveel aandeelen van de eigen Naamlooze Vennootschap in dien post zijn begrepen. 3. Worden aandeelen ingekocht om dezo te bestemmen tot aandeelen in portefeuille, d.w.z. als nog niet geplaatste aandeelen, dan zal uit de balans of het verslag moeten blijken hoeveel van het totaal der aandee len in portefeuile door inkoop in portefeuil le zijn teruggekeerd. In het vervolg zal bij aanvragen tot op neming op de Prijscourant in voorkomen de gevallen een verklaring van de naam looze vennootschap worden gevraagd, dat zij. bij inkoop van eigen aandeelen overeen komstig bovenstaande aanbevelingen zal handelen. Het nationaal-socialisme schijnt ook in Amerika zijn adepten te krijgen. Walter W. Waters, de leider van de mislukte oud- strijdersactie, heeft, blijkbaar uit dépit, een soortgelijke partij gesticht, waarbij het betaamde khakl ook al opgeld doet. IJ et staat als een paal boven wa ter, dat dc Hollander niet over ëén nacht ijs gaat, vooral niet dc Hollandschc huisvrouw, waar het iets nieuws betreft. Maar als ze eenmaal kennis heeft gemaakt met het systeem van „De Veluwe" \an levering aan huis van haar verpakte Kruidenierswaren, is het pleit gewonnen. liet staat ook als een paal boven water, dat goede waar, tegen behoorlijke prijzen de minderwaardige waar tegen lage prijzen overtreft. De prima waren in smaakvolle verpakking, meest in blik of car ton, de concurreerende prijzen en ten slotte de groote „Veluwe" \oor- deelen: hooge korting of spaar- bons voor luxe of huishoudelijke artikelen, geven daarbij niet wei nig den doorslag! 's-Gravenhagc Scheepmakersstraat. Tel. 771850. Baldwin droeg als symbool hetjwart- roodtgoud uit de duisternis door het vuur naar het licht Londen, 20 Aug. (V.D.) Volgens een bericht in de DailyMail heeft Engeland zich te Ottawa tegenover Canada verplicht het bestaande Engelsch-Russiscbe handels verdrag met een termijn van 6 maanden op te zeggen en een nieuwe overeenkomst met Rusland te sluiten. Volgens sommige bladen is deze toezeg ging echter niet ten volle een concessie van Canada aangezien de formuleering van het begrip „dumping" waartegen de nieuw to nemen maatregelen zijn gericht, niet over eenstemt met eene door Canada gewensch- te formulecring. Londen, 20 Aug. (V.D.) Naar uit Otta wa wordt vernomen heeft een bespreking tusschen den Britschen minister voor de Dominions, J. H. Thomas, en den leider der Iersche delegatie O'Kelly tot resultaat gehad dat verwacht kan worden dat ten spoedigste zoowel de IerscHie als de Engel- sche buitengewone invoertarieven op el- kaars producten zullen worden opgeheven, waarna de twee regeeringen in een veel verbeterde atmosfeer nogmaals de kwestie van de betaling der Iersche landannuitei- ten zullen bespreken. O 11aw"a, 20 Aug. (V.D.) Gisteravond is de overeenkomst tusschen Engeland en Ca nada geteekend, waardoor Engeland tot overeenstemming is gekomen met alle Do minions uitgezonderd den Ierschen vrijstaat De Canadecsche regeering verwacht dat in den loop van heden de nieuwe handels verdragen met Zuid-Afrika en Rhodesia enderteekend zullen worden en de bestaan de verdragen met Australië cn Nieuw-Zee- land zullen worden uitgebreid. De Iersche delegatie hoopt nog tot han delsovereenkomsten met eenige Dominions te komen en zal met dit doel nog eenige dagen te Ottawa blijven. Zij heeft de geruchten inzake een over eenkomst met Engeland, waarin o.a. wordt gesproken over wederzijdsche opheffing der buitengewone tarieven gedemen teerd. Voor zoover tot nog toe bekend is heeft Engeland het recht van beroep op de in te stellen Canadcesche commissie verkregen. Het heeft Canada een voorkeurtarief van 15 pet. op boter, kaas en eieren, contingen- teering van spek en opheffing van de bui tengewone bepalingen op den invoer van Canadeesch vee, een voorkeurtarief van 6 dollar cent per schepel tarwe, voorkeur be handeling van vruchten en koper cn vrijen invoer van meel toegestaan. Verder verluidt, dat Australië en Nieuw- Zeeland zich bereid hebben verklaard om een kartel te vormen ter beperking van de vlee6chproducten en dat overeenstemming tot stand is gekomen over den invoer van vleesch naar Engeland, waardoor beper king van den invoer van Argentijn6ch vleesch is bereikt. Dramatische en anecdotische momenten. De zitting was rijk aan dramatische mo menten. De Canadeesche minister-president Bennet bood zijn verontschuldiging aan voor zijn gedrag van Donderdag, waaraan de BritsChe kanselier van de schatkist Ne ville Chamberlain ten zeerete aanstoot had genomen. Het excuus werd door de Britsche dele gatie aanvaard. Als anecdotische bijzonder heid wordt riog gemeld, dat. Baldwin bij de beslissende onderhandelingen een lintje in de zwart-rood-gouden kleuren der Duitsohe republiek droeg. Op de vraag wat dit be- teekende antwoordde hij met de woorden van de revolutie van 1848, dat deze kleu ren voor hem het 6ymbool van deze von- ferentie waren: Uit de duisternis door het VUUr hot UAlxh CLARA ZETKIN ERNSTIG ZIEK. Uit Moskou komt het bericht dat Clara Zetkin ernstig ziek is en waarschijnlijk niet naar Berlijn zal kunnen gaan om den nieuwen rijksdag te openen. MAJOOR VON STEPHANI TEGEN DE ANGRIFF. Majoor von Stephanie, lid van de fode- ratio groot-Berlijn van den Stalen Helm, heeft, een klacht wegens beleediging inge diend tegen de Angriff. HET EERSTE LIJK VAN DE NIOBE GEBORGEN. Kiel, 20 Aug. (V.D.) Door een duiker is hedenmorgen tegen 10 uur het eerste lijk uit het. wrak van de Niobe geborgen. Met een boot van den havendienst werd het lijk naar Kiel overgebracht. Het kon nog niet geindentificeerd worden. DE HITTE EISCHT SLACHTOFFERS. Londen, 20 Aug. (V.D.). De buitenge wone hitte die gister in Engeland heeft ge- heerscht heeft versoheidene slachtoffers ge maakt op verschillende plaatsen zijn zeven menschcn om het leven gekomen. Een aantal gevallen waarmee men meen de met zelfmoord te doen te hebben, bleek bij nader onderzoek eveneens door de hitte te zijn veroorzaakt* Zoo 6tortte bijv. een advocaat uit het ven ster van een vierde verdieping. Bij onderzoek bleek de man, die zich bij na geheel van zijn kleeren had ontdaan voor het raam door de hitje zijn bevangen, cn naar beneden to zijn gevallen. COMMUNISTEN VEROORDEELD. L o e t z e n, 19 Aug. (V.D.). In verband met een overval op een nat. 60c. optocht, zijn voor het bijzondere gerechtshof vier communisten veroordeeld tot gevangenis- en tuchthuisstraffen van 2 jaar en 3 maan den tot 10 maanden. Drie hunner vorloren bovendien hun ecrerechtcn voor den tijd van 4 jaren. INSTORTING IN ABDIJ. B e r 1 ij n, 19 Aug. (V.D.). In de abdij, van den H. Willobrordus in Echternach, waar jaarlijks tegen Pinksteren de beroemde springprocessie wordt gehouden, heeft een ernstige instorting plaats gehad. Bij de bouwwerkzaamheden in den kelder zijn waarschijnlijk de stutten niet voldoende geweest, et het gevolg, dat de zolderingen van twee verdiepingen met de pijlers in dc diepte stortten. De bouwondernemer en een arbeider werden gedood. Twee arbeiders werden gewond. De schade is buitenge woon groot. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Tragisch ongeval te Loosdrecht. Loosdrechl, 20 Aug. Gistermiddag omstreeks 6 uur is in de badinrichting Nieuw Loosdrecht de 19-jarige mej. A. L., dochter van een weduwe te Hilversum, die na het maken van een roeitochtje, niette genstaande zij de zwemkunst niet meester was, nog even was gaan zwemmen in het diepe bad, weggezonken. Zij werd spoedig vermist, cn na een paar maal duiken opge haald. Dadelijk aangewende pogingen om de levensgeesten op te wekken, bleven ech ter vruchteloos. Wij vernemen nog, dat het meisje was gewaarschuwd, om zich niet in het diepe bassin te begeven, maar ondanks deze waar schuwing deed zij het toch. In den avond is het stoffelijk overschot naar Hilversum overgebracht HANDBALWEDSTRIJDEN. Voor het kiezen van een Amersfoortsch elftal. Maandag en Donderdag a.s. zullen alhier handbalwedstrijden worden gehouden door twee proefelftallen, met het doel na den tweeden wedstrijd een Amersfoortsch elftal samen te stellen dat een wedstrijd zal spe len tegen een elftal uit Utrecht of Hilver sum. De samenstelling van heide voorloopi- ge elftallen is als volgt: ELFTAL A. Kroes. (Victoria) G. Jansen, F. Jansen, (Victoria) (Victoria) Klein, v. Woudenberg, Apeldoorn, (Jahn) (Victoria) (Wilhelmina) Fr. Reinders, Nieuborg, Louis, Brandsen, (Excelsior) (Victoria) (A'foort) (Victoria) Kraan (Victoria). Scheidsrechter W. Jansen. Bearda, M. v. d. Linden, Prins, A. v .'d. Pol, (A'foort) (Hubertus) Excelsior) (Soesterkw) Snijders. (Jahn) de Wit, J. Klein, Vincent, (A'foort) (Jahn) (A'foort) Berendo, Schriek, (Excelsior) (Jahn) Hartog. (A'foort) ELFTAL B. Reserves: Kollerie (Jahn), Butselaar (Ex celsior), Schaap (Jahn), Arbon (Jahn), Te- tenburg (A'foort), Snapper (A'foort). QUICK—AMSVORDE. In verband met de warmte is de wedstrijd Quick—Amsvorde thans definitief afgïlast. ZWEMFEEST WILHELMINA. Op 3 September. Naar men ons mededeelt zal het jaarlijk- echo zwemfeest der Chr. Jongemannen vei> eeniging dit jaar op 3 September worden gehouden in de zweminrichting, van Pesie alhier. Dit zwemfeest wordt georganiseerd door dc gymnastiekafdecling Wilhelmina. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN AMERSFOORT. Quick—Amsvorde. Op het sportterreiri „Birkhoven" zal mor genavond de match Quick—Ainsvorde plaats vinden voor do wedstrijden om het kam pioenschap van Amersfoort. EXAMENS. Voor het te Arnhem gehouden examen voor costumière van de Eerste Ned. Mode- vaksohool-Verccniging zijn geslaagd de da mes P. Wisserhof, J. de Vrije, J. Kamer beek, M. van Asselt en R. Tolhuis alhier. ERNSTIG ONGEVAL BIJ HET ZWEMMEN In ondiop wator gedoken, Gisteravond is in de Barncveldscho beek, naast de militaire zwejninrichting een ern stig ongeval gebeurd. De ongeveer 20-jarige H. uit Amsterdam, die in dienst is bij de cavalerie alhier, dook in zeer ondiep water met het gevolg dat hij met vrij groote vaart met hét hoofd op den bodem stuitte. De jongeman is in zeer ernstigen toestand naar het militair hospitaal vervoerd, waar hij Ier verdere verpleging is opgenomen. Zijn toestand was hedenmorgen nog zeer ernstig. OPLICHTING. Door een sigarenwinkelier te dezer 6tede is bij de politie aangifte gedaan van op lichting van een kistje sigaren en fcweof doosjes sigaretten, gepleegd door een on-i geveer 14 a 15-jarige jongen. VERKEERSONGEVALLEN. Gistermiddag is in de Langestraat een voetgangstcr op het trottoir aangereden, door een auto, welke door het van tegen overgestelde 'richting komende verkeer ge noodzaakt was naar rechts uit te wijken en daarbij te ver naar recht6 is gegaan. De vrouw, die over pijn in do beenen klaagde is door een geneesheer onderzocht, die evenwel geen verwondingen kon con6ta- teeren. Zij bleek echter erg geschrokken te zijn. Woest automobilist. Op de Kamp reed gisteravond een auto mobilist op zoodanige wijze, dat hij de vrij heid en veiligheid van het verkeer in ge vaar bracht, tengevolge waarvan hij een wielrijdster uit Hilversum aanreed. De vrouw i6 naar het St. Elizabeth's gasthuis overgebracht, waar zij is onderzocht. Zij kon evenwel na onderzoek weer heengaan. De vrouw is door dë auto, welke haar heeft aangereden naar haar woning in Hilversum vervoerd. Van een en ander is proce6-verbaal opgemaakt. AMERSFOORTSCHE ZWEMSCHOOL. r Water-temperatuur. De temperatuur van het water in de zweminrichting bedroeg hedenochtend 72 graden. Diploma's. Het diploma voor geoefendheid in het zwemmen kon worden uitgereikt aan J. Kersten. Wat achterbleef. In de zwemschool worden een wollen mutsje en een portemonnaie achtergelaten. BURGERLIJKE STAND. 19 Augustus. Geboren: Hendrika Johanna, d. van Al- bertus Groot en Anna Pasker; Ba^endina, d. van Hendrik van Nieuwenhulzen en Wilhelmina van Dijkhuizen. Overleden: Dieverke Mulder, oud 75 jaar, weduwe van Johannes Pieter Weening. BREIKATOEN Dubbel Blank Voorradig no. 4, 6, 8, 10 en 12. per ÏOO gr. knotten 16 cent Natuurlijk weer In LANGESTRAAT 81 AMERSFOORT OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not Niet Oft 19 Aug. 20 Aug. 12 uur Londen 8.62 8.62% Berlijn59.11 59.13 Parijs9.74 9.74% Brussel 34.52 34.52% Zurich 48.41 48.40 Kopenhagen46.30 46.30 Oslo 43.50 43.50 Stockholm 44.65 44.60 New-York.2.48.% 2.48% Milaan 12.74 12.80 Medegedeeld door de Rotterd. BanJcyereen,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3