AMEOSFOOKTSC1H OAGBLAff Zaterdag 20 Augustus 1932 -DE EEMLANDER" 31e Jaargang No. 44 TWEEDE BLAD UIT DE STAATSCOURANT EEN AFGEWEZEN GESCHENK GROOTE MILITAIRE TAPTOE NOG NET BIJTIJDS GEHOORD Dr. I. ZEEHANDELAAR! Fortinbras' Toovermacht Onderscheidingen. Bij Koin. besluit is toegekend de bronzen eeremedaille der Oranje-Nassauorde aan J. Neervoort, mandenmaker bij de Neder- landsche Mandcnfabriek W. F. van Vliet te 's-Gravenhage en aan J. van de Wiel, binder en J. F. Rogier, linieerder bij de N V. Drukkerij M. Wijt en Zonen te Rotter dam. Rijksarchief in Zeeland. Bij Kon. besluit is aan A. Mulder, com mies bij het Rijksarchief in Zeeland te Mid delburg, wegens verandering in de inrich ting van het dienstvak, waarbij hij werk zaam is, eervol ontslag als zoodanig ver leend. Middelbaar Onderwijs. Bij Kon. b«6luit is met ingang van 1 Ja nuari a.s. aan jhr. H. J. A. Pompe van Meerdervoort op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de R.H.B.S. te Winterswijk. Bij Kon. beèluit is wederom tijdelijk be noemd^ tot leeraar aan de R.H.B.S. te Utrecht J. Lopez Cardozo, aan de R.H.B.S. te Amersfoort mr. M. J. van der Plas, aan de R.H.B.S. f.e Enkhuizen H. Meijling, C. M. Edel van Twtek en A. A. Prins, aan de R.H.B.S. te Tilburg G. van Rij, aan de R.H. B.S. te Bergen op Zoom J. A. M. J. Ahs- rnann en a/an de R.H.B.S. te Winterswijk S. Dijkman. Lager Onderwijs. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 No vember 193? benoemd tot Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Roo sendaal mr. C. C. J. M. Merkelbach van Enkhuizen, met toekenning van gelijktijdig ontslag uit- zijn tegenwoordige betrekking van inspecteur v$n het lager onderwijs in de inspectie Sittart. i Ned. Roodc Kruis. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen A. T. Bloem, gepensionneerd ma joor-titulair te 's-Gravenhage, als directeur van het Informatiebureau van de Verecni- ging het Nederlandsche Roode Kruis. MnrlnestoomvaartdiensL Bij Kon. besluit is op zijn verzoek met 1 September eervol wegens langdurigen dienst uit den zeedienst ontslagen de hoofd officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse titulair W. G. M. Brouwer. Landmacht. Bij Kon. besluit i6 op zijn verzoek met 16 September eervol uit den militairen dienst ontslagen de officier van gezondheid der tweede klasse dr. A. Bakker en is hij benoemd tot reserve-officier van gezond heid der tweede klasse; is benoemd tot reserve-officier tandarts dor tweede klasse de dienstplichtig serge ant-titulair A. I. T. Overtveld van de le compagnie hospitaalsoldaten. Belastingdienst. Bij beschikking van den minister van Fi nanciën zijn met ingang van 1 October 1932 afgescheiden van het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Vlissingen en gevoegd bij het kantoor der invoerrechten en accijnzen aldaar de werkzaamheden be treffende de accijnzen voor de gemeenten Vlissingen, Oost- en West-Souburg en Rit- hcm. NOOD VAN DEN TUINBOUW IN WEST- FRIESLAND. De minister zegt maatregelen toe. Naar wij vernemen is van den minister van Economische Zaken en Arbeid bij de commissie uit de 50 Wcst-Friesche gemeen te-besturen het volgende schrijven binnen gekomen. Naar aanleiding van Uw adressen van 30 Juli en 8 Aug. 1932 waarvan ik met bij zondere belangstelling heb kennis geno men, heb ik de eer U mede te dcclen dat ra et de grootst mogelijke spoed de moge lijkheid van het nemen van maatregelen tot hulpverleening aan den tuinbouwers, wordt overwogen. De toestand van de bedrijven zooals. die zich in den jongsten tijd heeft ontwikkeld in de gemeenten wier belangen door U wor den voorgestaan, heeft daarbij de speciale aandacht der regeering. Malle geschiedenis in den raad van Zundext In de raadsvergadering der gemeente Zundert, die Woensdagavond gehouden werd, speelde zich een fraaie geschiedenis af. aldus het Dagbl. van N.B. Wegens het bekende geschil over het door de katholieke fractie niet toelaten van nieuwe raadsleden der tegenpartij wegens do weigering om daarover overleg te ple gen, 6taan beide groepen vrij 6cherp te genover elkaar. Tot nog toe volgde de link- 6che fractie de methode, om door wegblij ven ter vergadering of het verlaten der ver gaderzaal, het vergaderen onmogelijk te maken. Dit duurde zoolang tot het wette lijk mogelijk werd orn to vergaderen buiten aanwezigheid dezer leden. Woensdag nu volgde de linksclie fractip een andere methode. Zonder eenige nadere argumentatie besloot zij tegen alle voor stellen van B. cn W. of van den voorzitter te stemmen. Dit leidde cenigo malen tot zeer eigenaardige consequenties. Het malste geval werd wel het weigeren van een kost baar geschenk, dat iemand zoo vriendelijk was Zundert aan te bieden. In de geschiedenis der gemeente Zundert neemt de familie Pastoors een voorstaande plaats in. Verscheiden leden dezer familie bekleedden er een voorstaande functie. Zoo was een Pastoors in den Napoleontische ja ren Koninklijk Postmeester, commandant der schutterij, hoofdman van het gilde van Sint Sebasliaan, enz. In het bezit van den elders woonachtig'en laatsten telg uit dezo familie, den 72-jarigen Jozef Pastoors is nu een buitengemeen interessant boekwerk, uit de hand geschreven en rijk geïllustreerd, dat niet alleen beschrijvingen bevat, die betrekking hebben op de familie Pastoors, doch ook tallooze feiten in den breede ver meldt, die de gemeente Zundert als zoo danig aangaan. De heer Jozef Pastoors bood nu op zijn twee cn zeventigsten verjaardag de gemeente Zundert dit boekwerk aan, als zijnde de gemeente, die daarvoor liet meest in aanmerking kwam. De burgemeester van Zundert, de heer Mallens, haastte zich, in de begrijpelijke mcening de tilk van de ge meente en haar raad te zijn, den milden gever voor zijn cadeau te danken en zegde het in de klui6 der gemeente een veilige plaats toe. Nu moest de Raad in zijn zitting van gister officieel iot de aanvaarding he sluiten. Kosten waren er niet aan verbon den, de schenker was het zelf persoonlijk naar Zundert komen brengen. En wat ge beurde nu: We stemmen tegen, aldus do vijf leden der linksche fractie en du6 ook hiertegen... En nu krijgt dc heer Pastoors zijn geschenk terugZoo zout is het nog wel nergens gegeten Op 20 September a.s. te Den Haag Door den minister yan Defensie is be paald, dat op 20 September a.s. te 's-Gra- venhage een groote taptoe zal worden ge houden aanvangende te 20^ uur overeen komstig liet in dc volgende punten be paalde. Aan deze taptoe zal worden deelgenomen door: a. Dc Koninklijke Militaire Kapel van het Regiment Grenadiers; b. Dc met groot verlof zijnde tamboers van het Regiment Grenadiers, die zich hier toe vrijwillig beschikbaar stellen, onder be vel van den sergeant-majoor-tamboer van het Regiment Jagers; c. dc met groot verlof zijnde hoornblazers van het Regiment Jagers, die zich vrijwillig beschikbaar stellen, onder bevel van den sergeant-hoornblazer van het Regiment Ja gers; d. de trompetters van het 3e Half Regi ment Huzaren cn van het 2c Regiment Veld artillerie te paard. De muzikale leiding van de taptoe berust bij den Direteur van dc Koninklijke Militai re Kapel, Kapitein Walther Boer. Dc Commandant van het Regiment Genie troepen zorgt voor de beschikbaarstelling van 30 fakkels en van het personeel, dat het gebruik daarvan kent en de noodige aan wijzingen kan geven terwijl de fakkeldra gers door het 3e Half Regiment Huzaren worden geleverd. De hierna genoemde groepen verzamelen Dinsdag 20 September a.s. te 20 uur in de Alexanderkazcrno en machccrcn langs de Laan Copes van Cattcnburg, Nassauplein, Nassaulaan, naar de Sophialaan. De taptoe wordt gehouden op het Plein 1813 te 's Gravenhago en zal het navolgen de programma worden uitgevoerd: Roffel, taptoe Tamboers, Tamboers Regi ment Grenadiers; Koraal „Dankt nu allen God", Koninklijke Militaire Kapel; Taptoe Hoornblazers, Hoornblazers Regiment Ja gers; „O Ilccr die dacr des Hemels tenten spreijdt", A. Valerius, Koninklijk Militaire Kapel; Taptoe der bereden wapens, Trom petters 3e Half Reg. H. en 2 R. V. A.; „Cliar- moes" Oud Ncderlandsch danslied; Konink lijke Militaire Kapel; Oud Ned. Taptoe Marsch (1700), Koninklijke Militaire Kapel; Marchc des Tambours, F. Dunklcr, Konink lijke Militaire Kapel; „Leve het Regiment Grenadiers", N. A. Bouwman, Koninklijke Militaire Kapel; Marsch de Garde", C. L. Walther Boer, Koninklijke Militaire Kapel; Marsch „Sympathie", D. F. Bandcl, Konink lijke Militaire Kapel; Huldigingsmarsch, C. L. Walther Boer, Koninklijke Militaire Ka pel; Grenndiersmarsch, Koninklijke Militaire Kapel; Wilhelmus van Nassouwe, Konink lijke Militaire Kapel. HET VERMISTE MEISJE TERECHT. 's-G ravenhage, 19 Augustus. Naar wij vernemen, is Christina Maria Wildeboer Schut, die bij haar pleegmoeder weggeloo- pen was en van wie opsporing was ver zocht, te Rotterdam aangehouden en ter beschikking van de Rotterdamsche vereeni- ging liefdewerk voor kinderbescherming gesteld. MET EEN OPVOUWBARE KANC NAAR LONDEN. Een sportieve jonge dame. Schiermonnikoog, 19 Augustus. Te Schiermonnikoog is gisteren aangekomen mej. Elsa Müller uit Hamburg die op wee is naar Londen met een 4 M. lange opvouw bare kano. Aan boord van de kano is een tentje waarin liet sportieve meisje over nacht. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Heerlen, 19 Aug. Een 23-j. werkman uit Nederveer, werkzaam aan de kanaal- werken te Bom, die tijdens het rustuur ging zwemmen is Donderdagavond in het kanaal verdronken, zijn lijk werd later op gehaald. Donderdagavond is zekere Burrcmans uit Urmond bij het baden in de Maas ver dronken. B. laat een vrouw cn 2 kinderen achter. Verzekeringscontroleur in een hooiklamp gezakt Wij lezen in Dc Nieuwe Dag: 't Is gebeurd bij een veehouder in de on middellijke omgeving van Alkmaar. 't Was op Maandag 15 Augustus, een der heetste dagen van deze bij uitzondering nu eens mooie vacantiemaand. Maar heetcr nog dan in het onbarmhar tige zonnetje was het in den hooiklamp van dezen agrariër. Plichtmatig, zooals zijn verzekering hem dat voorschrijft, was hij aan het werk getogen, om een gat in zijn klarnp te spitten, waardoor voor de broei hitte een veiligheidsklep geschapen werd. Dit gat liep van den top van den hoogen berg eenige meters loodrecht naar bene den. Toen het uur van den noen was aange broken en dc boer en zijn helpers den wel verdienden maaltijd gingen nuttigen, werd boven over het gat een plankje gelegd met een dun laag hooi erop, om „trekking" in het gat le voorkomen. Deze verstandige wijze van doen, die wel geïnspireerd lijkt op de bekende methode om in de woestijn wilde dieren te vangen, had echter bijna een menschclijk slacht offer gemaakt. Want het toeval wilde, dat tijdens de middagrust een controleur der verzekering eens kwam kijken heel begrijpelijk in dezen tijd, nu hooibroei aan dc orde van den dag is of aan alle polisvoorwaarden wel was voldaan. Geen mensch ziende, klom hij tegen de ladder van den hooiklamp op en waagde zich boven op dezen berg. Met het gevolg, dat hij door de broze bedekking hccnzakle cn in het smoorhecte hooigat terecht kwam. Natuurlijk verhief hij zijn stem en riep luide om hulp. Dit werd in de boerderij werd gehoord, doch bij inspectie bleek geen sterveling te zien. Wie kon ook vermoeden, dat deze hooiklamp als wijlen de walvisch bij Nini- vé een menschclijk wezen in zijn buik her bergde? Later evenwel hoorde men een geheim zinnig geklop als van metaal op hout. Nu werd het toch al tc gek. Nogmaals werd alles onderzocht en een der aanwezigen kwam op het gelukkige idee, den berg tc beklimmen en den top eens tc bekijken. Toen was het geheim opgelost. De gevan gene, die door angst, hitte cn inspanning zijn slem roeds verloren had, was met zijn tabaksdoos gaan kloppen op dc gebroken plankjes die mee naar beneden waren ge vallen. Dit werd zijn redding; meh een lad dertje werd hij nu spoedig uit zijn hache lijke positie verlost. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Nijmegen, 19 Aug. In het ziekenhuis te Nijmegen is heden overleden de 66-jarige M., die met zijn motor in botsing was ge komen met een auto en zware inwendige kneuzingen bekwam. DE CRISISZUIVELCENTRALE. Den Haag, 19 Aug. Naar de crisiszuivel- centrale mededeelt bedraagt de prijs van het crisis botermerk en de vervoervergun- ning van boter voor de week van 21 tot 27 Augustus wederom 55 cent per K.G. De verassching op Westerveld Onder zeel belangstelling is Vrijdagmid dag in het crematorium op Westerveld to Velsen do vcrassching geschied van het stoffelijk overschot van dr. I. Zeehande laar, zenuwarts te Amsterdam. Aanwezig waren verschillende collega'6 en vrienden van den overledene. Gesproken heeft allereerst dr. L. Heyer- mans, directeur van don gemeentelijken geneeskundigen dienst, die zeide, dat do overledene 19 jaar lang heeft gewerkt bij den gemcxtclijken geneeskundigen dienst, na eerst een periode als tijdelijk officier van gezondheid cn schoolarts te hebben meegemaakt. Daarna heeft hij met opge wektheid cn vriendelijkheid en alle goede eigenschappen, die hem 6icrdcn, de ge meente gediend en do lijdendo menschheid geholpen. Hij wa6 een man van spranke- lcnden geest en van grooten humor. Illj wü6 een wetenschappelijk man, een geestig causeur cn een eerste klas spreker. Op ver schillend gebied heeft hij gewerkt, op dat van suikerziekte, hersenonderzoek en an dere onderdeden der geneeskunde. Hij vond eigenlijk eerst zijn weg, toen hij zich wijdde aan de psychotherapie. Zoo heeft hij gewerkt en is hij niet gekomen op do plaat6 welke .hij volgcn6 zijn wetenschappelijke gaven en geest verdiend heeft. Het gemeen tebestuur had spreker opgedragen woor den van hartelijken dank te spreken voor wat hij in dienst der gemeente heeft ge daan. Hij had vele vrienden, zei spreker. Spr. heeft weinigen gekend, die zooveel vrienden had als hij. Vervolgens sprak, dr. Wijnhause als vriend cn collega. Op wetenschappelijk ge bied heeft dc overledene, zcide 6pr., ver schillende handelingen gepubliceerd, dio getuigden van zijn uitnemende kennis. Zijn patiënten zijn uiterst dankbaar voor wat bij voor hen was. Spr. gelooft, dat hij na mens alle patiënten een woord van harte lijken dank rnag 6preken. Zeehandelaar was ook een goed vriend, die gaarne in ge zelschap vertoefde. Hij was een mcnscb van aangenamen omgang cn levenslust. Het heengaan is voor hem een verlossing uit een lichamelijk ieed. Ten slotte sprak prof. dr. C. U. Ariena Kapper, die zcide behoefte te hebben ge had hier tc zijn, waar spr. een jeugdvriend van den overledene was cn met hem op de collegebanken in het Binnengasthuis heeft gezeten. Hij was een der eersten, zcide spre ker, die zich begaf op het terrein van her senonderzoek cn die dit terrein criti6ch on derzocht. Verder vond hij hierin de stof voor zijn dissertatie. Spr. was dankbaar, dat prof. Blauw cn hij hem hebben zien ar beiden. Ten slotte sprak een broeder van den overledene woorden van dank voor wat de overledene voor de familie was geweest. Nadat de kist was gedaald onder de too- nen van het Largetlo van C. M. von We ber, dankte een broer voor de groote be langstelling. LOTISICO. Stukken van 2.50. Naar wij vernemen is Lotisico overgegaan tot de uitgifte van stukken van 2.50, waar voor zij eigen trekkingen onder toezicht van notaris mr. S. K. D. M. van Lier te 's-Gra venhage zal houden. Zij moet eigen trekkingen houden, omdat de Staatsloterij haar nummering van 1 tot 24000 heeft, gebracht. De eerste trekking zal plaats hebben op 17 September. Jaarlijks worden 3 trekkingen gehouden, en wel telkens vóór den aanvang van de trekking in de vijfde klasse der Staats loterij. DE ZIEKTE VAN WEIL TE DORDRECHT. Tot nog too zijn in Dordrecht zeven ga- vallen van ziekte van Weil als zoodanig her kend. Van deze is ei tot heden geen enkel met doodelijkcn afloop. Men meet den stroom, die overgespron gen moet worden, maar niet precies op het oogenblik van den sprong. naar het Engelsch van WUliara Locke door J. E d. E TL 53 Hierdoor ree6 hij in de achting van Mon sieur Bocardon en tegen laag tarief kreeg hij een prachtige kamer. Toen hij gegeten bad, zond hij een boodschap aan Fortinbras, aan diens nieuwe adres, dat Bigourdin hem gegeven had en hij ging uit in de frissche opwekkende buitenlucht cn Parijs en de heele wereld lag voor hem open. In het zonderlinge ambt, dat zoo gaande weg het zijne was geworden en dat bestond in het geven van raad niet alleen aan stu denten, maar ook aan kleine neringdoen den en arbeiders van de Rive gauche, te gen een honorarium van vijf francs per con sult, was het Fortinbras mogelijk geworden een onpartijdigen blik te krijgen op de men- schelijke problemen. En de oplossing van die vraagstukken deed hem het verschrik kelijke eigen probleem vergeten, zoo ten volle leefde hij cr in. Alleen in het geval van Corinna cn Martin was hij niet zoo n onpersoonlijke raadgever geweest. Bij wijzo van proefneming had hij hen in aanraking gebracht met zijn eigen aangelegenheden. Nu moest hij Martin raad geven inzake bet plan, dat hij met Bigourdin gemaakt had. Martin moest zich een aandeel koopen in het Hótcl des Grottes en met Félise trou wen (wat hij zelf niet wist). Kon men nau wer betrekking bedenken? Toen Fortinbras opstond van het koude terras van het Café Cardinal op den hoek 'van dé Rue Richelieu en den Boulevard des Italiens, hun afgesproken plaats van sa menkomst, en Martin begroette, was zijn glimlach buitengewoon vriendelijk, en in zijn handdruk had iets vaderlijks. Zij tra den 't café-restaurant binnen en gingen zit ten aan een van dc tafeltjes, die nog niet voor het déjeuner gedekt waren, want het was nog maar elf uur. Fortinbras in zijn gewone zwarte costuum, zag er netter cn welvarender uit. Boord, manchetten en das waren van onberispelijke helderheid. De zijden hoed, die hij voorzichtig had opge hangen, was gloednieuw. Hij vroeg naar de gezondheid van de menschen in Brantómc cn bestelde een apérilif voor Martin en een glas limonade voor zich zelf. Toen zei Mar tin: Ik ben uit Brantómc gekomen om u te raadplegen over een zaak, die voor mij van het grootste belang is. 't Gaat om mijn beelc toekomst. Hij legde een vijffrancstuk op tafel, dat Fortinbras wegschoof. Mij beste jongen, dit is een familie aangelegenheid. Ik weet er alles van. Ik ben voor jou niet langer de Marchand de Bonheur. Als u dat niet meer bent, zei Martin, dan weet ik voor don duivel niet, wat ik doen moet. En met zijn vingers legde hij het geldstukje tusschen hen in. Mijn goede kerel, zei Fortinbras, het iets naar Martin toeschuivende, als je het wenscht, dan zal ik ambtshalve, met je spreken. Maar daar een advocaat of een dokter geen honororium aanneemt, waar het familieleden betreft, zoo kan ik ook van jou geen betaling aanvaarden. Bigour din, over wiens karakter je ampel en breed kunt oordeelen, heeft je aangeboden om deel te nemen in zijn zaak. Als advocaat en als man van de wereld zeg ik: neem het aan. Zoolang als Brantóme bestaat, en het zal niet van de aarde verdwijnen, zullen handelsreizigers en toeristen het Hótel des Grottes bezoeken. En zoolang de Europee- sche beschaving bestaat, zullen er truffels en Paté dc foie gras gegeten worden, die nu door de fabrique van het hótel naar Calcutta, Moskou, San Francisco, Bayswa- ter cn Buenos Aires verzonden worden. En als Marchand dc Bonheur, zooals je mij graag noemt, kan ik je openhartig verkla ren, dat je cr je geluk in zult vinden als je het voorstel aanneemt. Hij dronk een slokje limonade. Martin schoof het geldstukje iets meer naar hem toe. 't Is volstrekt niet zoo'n eenvoudige zaak als u schijnt te denken, vervolgde Martin. Dan zou ik Bigourdin's edelmoedig aanbod dadelijk hebben aangenomen. Ik ben niet dwaas. En ik ben innig aan Bi gourdin gehecht, omdat hij met zijn goede hart mij behandelt als een broeder. Ik ben niet gekomen om als man van zaken met u te spreken. En u moet geen gewetensbe zwaren hebben, omdat Bigourdin een fami lielid van u is. Weer verschoof hij het geldstukje. Ik wil u alleen raadplegen als den Marchand de Bonheur in de grootste crisis van mijn leven, nu ik ten prooi ben aan allerlei tegenstrijdige aandoeningen. Daar zijn verwikkelingen, waarvan u niets weet. Verwikkelingen? Fortinbras stak vriendelijk de hand uit. Is cr misschien een teeder gevoel in het spel? Hij glim lachte in de veronderstelling dat dc liefde, dien de jonge man voor Felise koesterde, hem belette vrij uit te spreken. Je kunt ge heel openhartig tegen mij zijn. 't Is veel meer dan een teeder gevoel, riep Martin met ongowonc heftigheid. Lees dit eens. Uit zijn zak haalde hij een verkreukeld briefje, dat hij op tafel wierp. Fortinbras zette zijn bril op en las het. Hij zette zijn bril weer af en gaf den brief terug. Zijn gezicht was impassibel gewor den cn hij zag Martin aan met doffe, ver moeide, blauwe oogen. Je belofte. Hoe was die? Om naar Egypte te gaan. Waarom zou je Lucilla Merriton in Egypte ontmoeten? Met wild gebaar hief Martin beide han den omhoog. Begrijpt u dat niet? Ik ben er fel op om naar Egypte te gaan of naar Kaap Hoorn of naar weet ik waar, om haar maar te ontmoeten. Maar ik heb verstand genoeg over om u eerst te consulteeren. Fortinbras zag hem strak aan en knikte eenige malen met het hoofd; toen, zonder de oogen van hem af te wenden, strekte bij zijn hand uit naar het vijffrancstuk, dat hij in zijn zak liet glijden. Dat, zei hij, geeft een ander aanzicht aan de zaak. HOOFDSTUK XVIII. Het fijn gesmeedc plan was in elkaar ge stort door het uitvallen van den hoeksteen, Félise. Het was niet langer een familie- aangelegenhcii. Fortinbras luisterde naar den jongen man met de objectiviteit van zijn ambt, en ondervroeg hem dfr handige wijze. Martin antwoordde, tot hij zijn eer lijke, opgewonden zii.l geheel had blootge legd. En toen zei Fortinbras met zijn vrien« delijken glimlach: Laten we ons na al dezen arbeid eens wat gaan verkwikken. Ik zal rnij vandaag de weelde vcroorloovcn, wat ik in jaren niet gedaan heb, een gast te onderhouden. Jo gaat met mij lunchen. En als we dan weder gesterkt zijn naar lichaam cn ziel, gaan we weer aan den arbeid. -Laten we aan een andere tafel gaan zitten. Ze lunchten samen Fortinbras sprak over menschen en dingen en boeken! Hij was de volmaakte gastheer, tot dc eerste sigaret geraakt was. Toen leunde hij achterover in zijn stoel en staarde voor zich uit. Zijn ge zicht geleek een masker. Martin, die naast hem zat, durfde hem niet te storen. Hij had het gevoel in tegenwoordigheid van een orakel te zijn. Het orakel bewoog zich, ging weer rechtop zitten, kreeg weer iets mcnschelijks over zicli en op zijn gezicht verscheen weer de glimlach. Mijn beste Martin, zei hij, terwijl hij met de eenc hand over zijn grijs haar streek, ik heb de zaak geheel overdacht en ik zie nu duidelijk den weg, die voor jou naar het geluk voert. Zooals mijn goede vriend Montaigne zegt, en ik heb je gera den zijn geschriften te lezen. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5