AH EDS FQORTS €H DAGBLAD 'T SCHEVENINGSCHE BADSEIZOEN V/oensdag 24 Augustus 1932 31e Jaargang No. 47 TWEEDE BLAD EEN RUSSISCHE DELEGATIE HIER NIET TOEGELATEN? PRINSES JULIANA TE ROERMOND UIT DE STAATSCOURANT EEN GEVAAR VOOR ONZE LANDBOUWBELANGEN DE NOOD IN DEN TUINBOUW Fortinbras' Toovernsscht -DE EEMIANDER" HAAGSCHE BRIEVEN OFFICIEELE EN ON-OFFICIEELE BADGASTEN In Schuricht heeft men een voor; treffelijk dirigent der Kur- haus'concerten Jonah in den klapperboom Eere wien cere toekoml! Toen in het voor jaar, tijdens de gure dagen, toen niets nog wees op zomerwarmte en zomerzon, de Deen- sch'e helderziende Hanusscn met zijn jacht op Scheveninge» kwam, heeft hij op de vraag van een Haagschen persman wien het wel en wee vun onze schoone badplaats natuurlijk ter harte gaat, categorisch geant woord, dat Schevcningcn een zeer gunsti" seizoen tegemoet ging. Wat do weersgesteldheid betreft, is deze voorspelling wel zeer juist gebleken. Sedert verscheidene jaren hebben we niet zoo'n prachtig seizoen gehad en alles zou waar schijnlijk „pour le mieux dans le meilleur des mondes" 'wezen, als de financicele toe stand nu ook maar wat gunstiger was. Als de menschen wegblijven; omdat het regent en de gure winden hen naar hun penaten terugdrijven, dan is dat heel onplezierig voor de badplaats-exploitanten, maar als de badgasten zich laten wachten niettegen staande het meest uitgezochte wt»er, dan is dat evenmin prettig en de resultaten ko men zoo wat op hetzelfde neer. Intusschen is het wel heel vol aan het Schevcningsche strand en in de verschillen de tenten van vermaak schijnt het ook nogal te willen vlotten, maar het spreekt van zelf, dat een groot percentage van het pu bliek, dat men daar vindt, niet tot de bad gasten gerekend kan worden. Niet in enge ren zin en ook niet in wat ruimere beteeke nis. Ook niet al hebben ze nog zoo'n bad gastachtigc allure en al trekken ze ook noj zulke, exotische klecren aan of uit. Ge durende de beide eerste maanden van he* seizoen was de lijst van aangekomen vrcem delingen, die we steeds in de Courrier dr Schevcningue kunnen vinden slechts poo vertjes, maar de maand Augustus, die toch de vacantiémaand bij uitnemendheid is, heeft wel iets goedgemaakt. Dat mocht dan ook waarlijk wel. Behalve een contingent Amerikanen en Engelschen, een paar Franschen en Belgen en enkele Duitsch sprekende vreemdelingen zijn de meeste badgasten, voor zoover ze in de hotels hun intrek hebben genomen, land genoten, stadgenooten zelfs vaak. Iïct is im mers zoo'n gemakkelijke oplossing, om, al? het personeel met vacantie gaat, het huis to sluiten en eenvoudig in een van de Sche veningsche hotels introk te nemen! En de leuze „blijf in eigen land!" schijnt niet ganschelijk tevergeefs te zijn aangeheven. Overigens zijn, zooals overal en immer, do on-officieele badgasten, zooals ik ze zou wil len noemen, aanzienlijk talrijker dan de of ficieele. Men vindt ze op gemeubileerde ka mers in alle hoeken en gaten van Schcvenin gen, thans zelfs in huizen die daar op het oog niet voor in aanmerking zouden komen. Men vindt ze verder in de pensions, die gansche straten en lanen en wegen beslaan men vindt ze in geruilde woningen, een mo derne method-- om met vacantie naar bui ten te gaan, die meer en meer in zwang komt en waar een heelebocl voor is te zeg gen; vooral, wanneer het een kwestie wordt van ,.zoo of in het'geheel niet." Het is merkwaardig welk een behoefte juist de Hagenaar, die toch wat natuur schoon betreft, zoo buitengewoon mild be deeld is, iederen zomer voelt om er uit en weg te trekken en als het ecnigszins kan zijn huis te sluiten. Dit laatste is misschien «iog de belangrijkste factor. Het staaat goed. het staat zelfs ietwat voornaam, zoo'n huis midden in den zomer met hermetisch ge sloten luiken. Met wekt illusies, fantasieën... Alleen moet ik eerlijk bekennen, dat de fan tasiecn, welke tegenwoordig bij me opko men, als ik zoo'n gesloten, droomend huis zie, dat daar stil staat te wachten, wel van eengiszins anderen aard zijn dan toen ik bijvoorbeeld een kind was. Dat is ook een van do bezwaren van het woningruilen. Als je op zoo'n manier naar buiten gaat, kan je natuurlijk niet sluiten en de helft van de aardigheid is er dan voor velen af. Maar 't is natuurlijk toch altijd nog beter dan hcelcmaal niet uit. Iets an ders zien, iets anders beleven, er van kun nen vertellen, al is het desnoods alleen maai de verandering om de Noordzee te zien in Noord wijk of Katwijk of Kijkduin of de Was- «cnaarscho Slag in plaats van de Schevc ningsche boulevard af. Dan zijn er die tal looze anderen, die nu juist de boulevaid en het Kurhausterras en het Gevers Doy- nootplcinmet al zijn lokkende lichten zoo'n attractie vinden. Wie geen hevige emoties zoekt in zijn vr cauties (al zou ik niet graag stoutweg wil len beweren, dat ze hier niet te vinden zou den zijn!) heeft het op Schevcningcn hee1 gcnoegelijk en er zijn genoeg attracties om iederen avond wat anders te kunnen doen alles in het kader der kalme genietingen Bovendien cischt het Kurhaus de muziek liefhebbers eenigc avonden per week op De programma's onder leiding van Sclii' richt zijn zoo verzorgd, de uitvoeringen staan op zoo hoog peil, dat niemand graag een concert wil missen, al is de verleiding om buiten op het terras te zitten ook nog zoo sterk. Het is eenvoudig geweldig en fenomenaal wat deze uiterlijk niet sterke dirigent, wiens gezondheid immer te wenschen overlaat met het Haagsche orkest weet te bereiken. Daar gaat zulk een kracht van hem uit, hij weet zoowel het geheele orkest als ensemble als ieder der leden individueel zoo te door dringen van zijn geest, dat telkens weer het uiterste en beste gegeven wordt dat bereikt kan worden. En avond aan avond klinken luid de ovaties op, neemt de bleckc stille man op het podium, met de diepe, als naar binnen gekeerde oogen, de hulde in ont vangst van in extase gebrachte toehoorders En al is Schneevoigt, «lie een paar avonden gastdirigent is geweest, heel warm en mei dankbaar piëteit ontvangen, al heeft men duidolijk blijk gegeven hem nog immer te waardeeren, de Kurhaus-getrouwen zouden Schuricht niet gaarne meer willen missen. Daardoor komt het, dat de avonden zóó warm niet kunnen zijn, of do. concertzaal is vol en vaak méér dan vol, dit laatste bij voorbeeld, als er een geliefde solist optreedt. De bridgewoede is ook in dezen warmen zomer niet geluwd. In het Kurhaus en in het Palacehotel worden geregeld bridgc-mid dagen gehouden en van tijd tot tijd is er een drive. Dat lijkt een gelukkige greep van dp directie geweest te zijn, want bridge bc- neersebt r.u eenmaal het mondaine leven en men zou het noode missen. Toch moet het dunkt me bij zulk een tropische hitte als we de laatste dagen beleven, zoo iet? als e enoffer zijn om je een heelen middag n een zaal op te sluiten, teneinde je op te winden over groot of kléin slem en twee down voor de tegenpartij, die een manche od heeft willen forceeren. Als ik de toewij ding zie, waarmee sommigen optrekken om te bridgen, vrees ik toch, dat bet ware feu sacré bij mij ontbreekt. Bij een moorddadige kou, ja, dan graag, mits de lokaliteiten be hoorlijk verwarmd zijn, maar bij een niet minder moorddadige hitte, nee merci! De Indische tentoonstelling vraagt ook zijn deel van de menschen, die verstrooiing zoe ken. Er is een Tanagra-thcatcr bijgekomen, waarvoor luidkeels de aandacht gevraagd wordt, evenals voor de slangenbezweerders, en de negers of wat voor woestijnbewoner? het mogen zijn, lokken onveromeid en met veel bombarie de kijklustigcn naar hun tent Het aantrekkelijkst echter vind ik de krontjong in het Indische restaurant, die 's avonds te hooren is. Op zoo'n warmen avond als de hemel langzaam donker wordt en het schijnsel der verlichting onwezenlijk iangs de gebouwen naar boven kruipt, geeft do krontjong muziek wel een heel eigen aardige stemming en sfeer. De Indischp menschen in Den Haag immers talrijk als het zand der zee zijn er dol op en het Indische restaurant heeft niet over ge brek aan bezoek te klagen. En wie geen tafeltje naar hun zin hebben kunnen krij gen, of wie nog niet zitten willen, drentelen heen en weer, op en neer, in een pantoffel parade, die doet denken aan de grootS* plaat ?en van liet verre Insulinde. Oude bekenden treffen soms elkaar op het alleronverwachtst en .voor de pas gerepatriëerden moet zoo'n avond op de Indische tentoonstelling, met do krontjongzanger en de geur van de Indi- ?che keuken en al die bekende en half be kende gezichten van ginds, in diverse af .schaduwingen van bruin, de val uit de wolken wel min of moer breken. Hoe het zij, de Tndisch-gasten voelen er zich „senang" en komen er graag. En op een gegeven oogenblik bromt en neuriet of zingt uit volle borst drie kwart van het gezelschop het refrein van een liedje, dat ie zelfs uls Totok die in Den Haag woont, min of meer be hoort te kennen: „Jonah, .Tonah, Jonah, Jonah Ih den hoogen klapperboom \V. P. Het antUoorlogscongres te Amsterdam Een telegram uit Moskou over Kovno meldt' Naar hier ter stede officieel verluidt, is aan de Russische delegatie voor het Anti- Oorlogscongres te Amsterdam door de Nc- terlandsche regeering geen toestemming verleend Nederland te bezoeken. Met betrekking tot de vraag of de rcgec- ring in deze richting een beslissing heeft genomen, was het ons gisteravond bij infor matie te Den Haag niet mogelijk inlichtin gen te verkrijgen. LUCHTDIENST ROTTERDAM- SCHOUWEN—DUIVELAND— WALCHEREN. Zeer gunstige verkeersuitkomstcn op de Zeeuwsche luchtlijn hebben de K.L.M. doen besluiten tot voortzetting van de exploita tie gedurende de maand September, met dien verstande, dat uitsluitend des Maan dags en des Zaterdags twee diensten in elke richting zullen worden uitgevoerd en de diensten op Donderdag komen te ver- allcn. In afwijking van het bovenstaande wor den op Donderdag 1 September de diensten wel uitgevoerd, zulks geheel vol/ons de hans geldende dienstregeling. Bovendien is besloten om in October des Zaterdags een dienst heen en weer naar Haamstede en Vlissingón uit to voeren. VERDRONKEN. H u i s e li, bij Arnhem, 23 Augustus. In de rivier de Rijn onder deze gemeente is bij het zwemmen verdronken, de 19-jari- go steenoven-arbeider W. Perfors uit Wes tervoort. Het lijk is opgevischt. Officieele opening van het gemeentemuseum Roermond, 23 Augustus. IIcdenmid dag omstreeks één uur arriveerde H.K.H*. Prinses Juliana van uit het Loo in deze gemeente ter opening van het gemeente museum aan den Maastrichterweg. Aan de grens dor gemeente sverd H.K.H. vorwel komd door burgemeester Waszink. Hierna werd naar de woning van den burgenws- ter gereden, waar in intiemen kring een lunch plaats had. Tegen half drie werd naar het museum gereden waar dc offi cieele opening aanving. Aanwezig warren o.m.: de commissaris der Koningin in Lim burg, Dr. F. Schmidt Degener, hoofddirec teur van het Rijksmuseum te A'dam, als vertegenwoordigers van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de gemeenteraad van Roermond, welks leden door den burgemeester aan H.K.H. werden voorgesteld en ccnige tientallen genoodig- don. De burgemeester hield een begroetings rede. waarin hij o.m. een overzicht gaf vun de bezoeken die sinds 1815 de achtereen volgende Oranjevorsten aan Roermond heb ben gebracht. Namens het gemeentebestuur bood de burgemeester H.K.H. dc gouden penning der stad Roermond aan. Hierna geschiedde de opening met een rede van de Prinses. Aan den ingang van het museum stond een eerpwacht opgesteld met vaandels ten sterkte van 150 man uit het vrijwillige landstormcorps Limburgsche jagers. H.K.H. werd begroet door een deputatie van de verecniging van Nederlanders in Belgisch Limburg, die bloemen aanboden Na deze plechtigheid reed de Prinses naar do Munsterkerk waar H.K.H. werd ontvangen door den bisschip van Roer rnond Mgr. Dr. Lemmcns, die H.K.H. ver volgens rondleidde door de otido kerk. Hierna werd naar de Jubileumstcntoon- slf-lling gereden, waar Prinses Juliana werd begroot door Mgr. Ilöpperer, voorzit ter van het centrale herdenkingscomité en Mr. George Dahrnen, voorzitter van het ten toonstellingscomité. De Prinses maakte vervolgens een rond gang door de expositie, waarna wederom naar de woning van den burgemeester werd gereden. Na een kort oponthoud al daar verliet H.K.H. de stad. Belastingdienst. Bij beschikking van den minister van Fi naneien is ingetrokken de verplaatsing van den ontvanger der dir. bel. enz. C. P. Vink van Hedel naar Kouduin en de verplaats^ van den ontvanger J. Bulthuis van Wor kum naar Oosterwolde en is de ontvanger C. P. Vink verplaatst van Hedel naar üos terwoldc en de ontvanger J. Bulthuis van Workum naar Koudurn. FILMRONDREIS „NEDERL. FABRIKAAT" De voorstellingen in Zuid-Limburg' had den ccn buitengewoon succes, zoodat ge rust van een record-week gesproken kan worden. In Hocnsbroek werd vooraf op een ander plein een muziekuitvoering gegeven en na afloop hiervan stroomde de menigte naar de filmvertoonmgsplaats. Te Kerk rade waren ruim 2000 toeschouwers cn hier werden door de filmvertooning de grond slagen voor een winkelweek en tentoon stelling gelegd in 1033. In Vaals, de zuide lijkste plaats waar een voorstelling werd gegeven, stond het Wilhclminaplcin stami» vol en te Heerlen, met ongeveor 2500 aan vezigon werden eveneens door de Midden- dandsvereeniging plannen tot het houden van een Ncdorlandsche week in 1933 ge maakt. Ook to Sittard was do belangstelling jverweldigend, want meer dan 3000 perso nen vulden hier het Marktplein, evenals te Valkenswaard. waar ook een 3000 kijkers en luisteraars tegenwoordig waren. Ook in deze plaatsen werden do grondslagen voor winkelweken en andere acties voor het Ne- lerlandsch fabrikaat gelegd. Deze week hebben vertooningen plaats n Helmond, Roermond, Tegel en, Groesbeek Roermond en Venray. To Roermond wor den tweo voorstellingen gegeven ter gele genheid van de herdenkingsmecsten cn te Iroesbeek in verband met «le winkelweek. Een gevolg der voorgestelde handelsovereenkomst met België In het Algemeen Nederlandsch Land bouwweekblad wijdt de welbekende land bouweconoom, dc heer J. Smid uit Voor burg, in een ingezonden stuk eenige be schouwingen aan de agrarische beteekenis Ier handelsovereenkomst met België. Wc laten het artikeltjo van den heer Smid hieronder volgen: „Het dezer dagen gepubliceerde N'eder- .andsch-Belgische Handelsverdrag mag m.i. n landbouwkringen wel zeer ernstig wor den bekeken. Niet alleen doordat het ieder land, door zich bij dit verdrag aan te slui ten, gelegenheid geeft, zich voor de toe komst den vrijen invoer van zijne land bouwproducten in Nederland te verzeke ren, maar de verdragsluitende partijen zelf6 bij de 2de alinea van artikel 1 over- enkomen, ten aanzien van derden, behou dens bepaalde uitzonderingen, van invoe ring of verhooging van invoerrechten af te zien. Als ik goed zie, komt practisch de zaak dus hierop neer, dat Nederland voor de vijf jaren, waarvoor het verdrag wordt aangegaan, zich den weg afsnijdt, door in voerrechten tot betere prijzen der land bouwproducten te komen. Is dit nu, zou ik willen vragen, onder de regeven omstandigheden verdedigbaar? Ondanks de steunmaatregelen staan wij, als aanstonds dc reserve van onzen boe renstand is opgeteerd, voor eene cataëiro- phe, die hare wedergade niet zal hebben. Tenzij er wonderen gebeuren, zullen do mstandigheden ons dwingen, de prijzen van alle landbouwproducten op een peil to brengen, dat met de productiekosten in overeenstemming is. Het meest afdoende cn gemakkelijkst uit te voeren middel daartoe is het heffen van invoerrechten, voor som mige producten gecombineerd met uitvoer- nremies. Door het aanhangige verdrag te lanvaardcn, zouden wij van het gebruik maken van dit middel voor de eerstkomen- le vijf jaren reeds bij voorbaat afzien. Ik verwacht, dat ook velen, die op het ogenblik mijn standpunt nog niet deelen. laarover binnen zeer korten tijd wel een6 nders zullen denken." 's-G raven li age, 23 Augustus. Naar wij vernemen, heeft do zeer ernstige toe stand in verschillende takken van tuin bouw de Regeering gedurende den laatsten lijd bezig gehouden. Nu zijn dezer dagen alle benoodigdo adviezen heeft ontvangen, zal zij zeer binnenkort haar eindoordeel in dezen vormen. Wie geluk brengt in de eerste levens jaren van zijn kind is een bouwmeester, die zijn werk een hechten grondslag geeft. naar het F.ngelsch van Willian\ Locke door J. E. d. B. K. 56 Haar kalme, lachende blik maakte hem boos en deed zijn bloed naar zijn wangen stijgen. Je moet denken aan mijn positie in Brantóme, zei hij afwerend. Ze schonk melk in zijn kopje Ze zei, dat ze naar Egypte ging. Suiker? Miss Branditch begon weer te argumen teerim; 't eind van het bezoek was aller vervelendst. Zoodra hij zijn thee op had, stond hij op. Corinna bracht hem tot aan de deur van de flat. Mijn beste, oude Martin, zei zij. een arm om hem heen slaande en ziin schouder vastgrijpende, ik ben een akelig wezen cn ik vind alles even ellendig, maar ik wensch je van harte veel succes. Ze opende de deur, duwde hem zacht naar buiten, sloot de deur tot op een kiertje en door het reetje riep ze hem toe: Groet Lucilla hartelijk van mij- Dicht sloeg de deur en Martin daalde van de vijfde verdieping naar beneden, zie verwonderend over het Eeuwig Vrouwe lijke. HOOFDSTUK XIX. Station Cairo. Bleek blauwe lichten. Een horde mannen met bloote, bruine becnen, met tulbanden op en met roode jerseys aan, waarop in het wit de namen van de hotels zijn aangebracht. Een beleefde officieele beambte neemt op een stil plekje zijn met goud gegalloncerde pet af en verzoekt Mar tin uit naan> van het Semiramis-hotel om alle bagage aan zijn zorg toe te vertrouwen, en den stroom menschen te volgen door den uitgang naar de motorb'us van het Semira- mis-hotcl. 't Is een bonte mengeling van Oost en West en de schaduwen, die dc hoo- ge booglampen werpen, maken alles nog fantastischer. Ilij had Fortinbras uit het oog verloren, die met zijn weinige bagage den palmboom, Waaronder hij den nacht zou doorbrengen, was gaan zoeken. Toen Martin uit het station kwam, stapte hij in de auto, één uit een lange rij. en hij wacht te met de medepassagiers, tot het dak vol geladen was met koffers. Daarna het rij den door Ruropeesch uitziende straten, die aan Parijs deden denken en het plotselinge stilstaan voor het hotel. Een vluchtige vi sie van de conversatiezaal, een vlugge reis naar boven in een lift, bediend door een Nubicr in scharlaken rood en goud, een wandeling door een corridor, een deur, die snel geopend werd en Martin was in zijn slaapkamer. Een Arabier bracht warm wa ter en verdween. Martio opende de gordijnen en keek naar buiten, 't Was helle maneschijn. Onder zich zag hij een breede streep water, waarop de silhouetten van vreemde masten en schepen, die langs den oever geankerd la gen. Aan den overkant was een donkere massa, waarschijnlijk bossen. Dat water moest de Nijl zijn, de heilige rivier, de eerste rivier, die zijn belangstelling had opgewekt, door de verhalen van Mozes, de Ark en Pharao's dochter; de machtige ri vier, die het leven is van een uitgebreid land, de meest beroemde mengeling van eerbied en teleurstelling. Rechts was een brug, waarover een lange rij karren met lichten trok, nu en dan afgewisseld door ccn auto. Dc Nijl zag er uit als een gewone rivier, de Theems, de Seine, dc Rhóne bij Genève. Hij had gedacht, dat hij zoo breed was als de Amazonerivier. Hij leunde over het ijzeren traliehek, buiten zijn raam. Aan de linkerzijde zag hij az!g, Is n "en droom, twee kleine driehoeken zich dof afteekenen tegen den hemel. Hij verwonderde zich er over wat dat zijn kon. Opeens begreep hij het. Het waren dc Pyramidcn. Hij wreef zich de ïogcn uit <;n keert wee-. Een rilling joeg hem door de leden. Hij had niet gedacht, ze van zoo dichtbij te zullen zien. Hij had zich voorgesteld, dat men een hal ven dag op oen kameel moest rijden om deze we reldwonderen te aanschouwen, en daar stond hij ze aan te staren van uit een ho telraam in een weelderige groote stad En !ang bleef hij staan kijken. Ja. 't was zoo. daar was de Nijl, daar waren de Pyrami den: een klop op de deur en zijn bagage werd binnengebracht. Hij bemerkte, dat hij hongerig was en hij dacht aan Lucilla, die betooverender was dan de Nijl en de Pyra- miden bij maneschijn en al de pracht van Egypte. De honger 't was half tien en hij had na den luch aan boord niets ge bruikt spoorde hem aan, zich gauw op te frisschen en naar beneden te gaan om voedsel te veroveren. Lucilla was gesteld op een net voorkomen. Aan boord had hij gezien, dat men aan het diner kwam in smoking en zwarte das. Hij verkleedde zich en ging naar beneden. Een page deelde hem mede, dat miss Merriton haar intrek in het hotel genomen had. maar dat ze was gaan dansen in het Savoyehotel. Wanneer ze terugkwam? Dt page. een kind nog, maar oud voor zijn jaren door wat het hotelleven hem geleerd had, antwoordde, dat 't in Cairo zoo vroo- lijk was, dat er altijd tot den morgen ge danst werd en dat miss Merriton veel ple zier maakte. Door de conversatiezaal ging Martin naar het restaurant, waar zijn sou per hem uitstekend smaakte Gedachtig aan Fortinbras' raad om den grooten mijn lieer te spelen, bestelde hij champagne. Hij werd bediend door een keurige n knecht in liverei met lila-revers cn koperen knoopen. Met het oog van een deskundige monsterde hij de liverei. 't Was tamelijk leeg in het restaurant. Slechts aan een tafeltje zaten onberispelijk geklecde heeren en dames. Een paar tafeltjes waren ingenomen door zijn reisgenooten, nog in reiscostuum. Mar tin vond het een prettig gevoel, dat hij ge kleed was, zooals het behoorde. Na 't sou per ging hij in de conversatiekafner zitten, mokte ren sigaret en bestelde' koffie en iikeur. F.n, aldus weelderig gelogeerd en gekleed, begon hij deze nieuwe levens periode. Zes maanden geleden had hij zijn fiets tocht met Corinna door Frankrijk een ge weldig avontuur gevonden.Hij lachto om zijn eigen onnoozelheid. Een avontuur, dat sukkeldrafje, 't Leek net zoo min op deze reis als zijn reisgenoote van toen leek op t mooie :o. dat h'j nu ging wederzien. En 1111 had hij zijn schepen verbrand. De enorme dwaasheid van zijn handelwijze had zijn bloed wild door zijn aderen ge jaagd, zijn hoofd doen warrelen. De laat ste veertien dagen was er telkens iets nieuws gebeurd. Het nauwe bed in de train de luxe was iets onbekends geweest; ook het aankomen in Marseille in warmte en zonneschijn. Behalve de korte trajecten over het Kanaal had hij nooit een zeereis gemaakt. En nu had hij over het dek van de groote mailboot gewandeld met kinder lijke blijdschap. De fortuin was tyem gun stig; hij lachte om zeeziekte. De maaltij den, waar de meeste passagiers zoo over klaagden, vond hij zeer smakelijk. Hij maakte kennis met menschen, die niet naar Egypte gingen, maar naar Pesjavvar, naar Mandalav, en naar Singapore en der gelijke plaatsen. En sommigen ergerden hem door dio plaatsen voor akelige holen uit te schelden. Maar anderen, voor het rneerendeel dames, dachten er net «ver al3 hij. t Verbaasde hem, zoo goed als nij op schoot met vreemde menschen. Dikwijls kwam hij door een klein kind in aanra king met de moeder. Of een dame, die dicht bij hem op haar dekstocl lag, sprak hem. aan. En dikwijls bracht Fortinbras hem in kennis met menschen, met wie hij stond te praten. Hij verwonderde zich over de populari teit, die zijn reisgezel genoot. Fortinbrat droeg niet meer het cosluum, dat hem zoo verschillend maakte van de andere men schen. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5