Het O.M. eischt 15 en 4 jaar BeldanopNo.42 Verdachten blijven bij hun onschuld LaatStoomen, Verven eet. QUICK Hebt U een Taxi of Auto noodig? BEZWAREN TEGEN DE CONTINGENTEERING De minister beantwoordt vragen van het comité Onze Postvliegers onderweg WENSCHT U IETS BIJZONDERS BIJ HET INSTALLEEREN UWER WONING? A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT HUMORHOEKJE PUTBROEK De advocaat'generaal acht den vader den hoofd dader Maandag a.s. voortzetting (Vervolg). Verdachte vader van den E. ontkent dit. Wel heeft hij hem met een pistool gedreigd. Getuige J. H. Graus, mijnwerker te Echt, heeft vader van den E. eens op ccn strooper zien schieten. Getuig3, bang geworden, maakte dat hij wegkwam. Het öchot kwam terecht in de dennen. Vader van den E. herinnert zich het geval en beweert op de dennen te hebben gescho ten. Getuige Hendrik Reyndcrs woont in het laatste huisje van Putbroek. Hij wist van het verhaal over het verdwijnen van Rou- brocks. In den bewusten nacht werd hij wakker door het geluid van schoten. Zijn beide honden blaften den ganschen nacht. Getuige stond op, keek uit en zag door het venster twee mannen gaan, die uit de rich ting Roermond kwamen. Getuige ontkent dat zijn vrouw hem in Roermond in de rechtzaal een knipoogje heeft g?geven om niet te veel te zeggen. Hij dacht dat de twee voorbijgangers werklieden wa ren. Getuige heeft zestien 6choten gehoord. „Mocht je voor je vrouw niet naar buiten", vraagt de president. Getuige geeft een ontwijkend antwoord. Getuige Peter Joseph Claessen, bezembin der te Echt-Putbroek, werd 's nachts door zijn vrouw gewekt. Zij zeide hem, dat er zoo geschoten werd. Getuige hoorde nog zsven schoten. De oude v. d. E. had ook getuige ge dreigd omdat hij heide had gesneden. Reeds 10 of 15 jaar geleden werd getuige door vader v. d. E. gedreigd. „Waarom beklaagde je je niet bij de mare chaussee of politie?" vraagt de advocaat- g?neraal. Getuige antwoordt, dat hij door het heide- snijden en een keertje stroopen zelf ook op het verboden pad was en er dus belang bij had te zwijgen. Getuige J. Catsman. wachtmeester te Roermond, heeft met vader v. d. E. over do misdrijven gesproken toen beide al in voor arrest in Roermond waren. Verdachte zei toen: „Zij zijn niet malsch met de straf in Roermond, maar", voegde hij erbij, „mijn zoon heeft geen schuld". Van zijn eigen schuld of onschuld sprak de vader niet. Getuigs pater Adelbertus, geestelijke te Haastrecht, wandelde wel eens in de Anncn- daelsche bosschen, doch vader v. d. E. ver bood hem daar te komen. Hij beweerde dat de paters met zoo velen kwamen en omdat er drijfjachten moeten worden gehouden behoorde iedereen uit de bosschen te blij ven. Pater Adelbertus zegt: Wij hadden geen speciale vergunning daar te wandelen. Getuige jhr. A. M. H. E. v. Aefferde, bur gemeester te Geulle, zegt, dat rondom de plaats waar Roubrocks is gevonden in geen 3 jaar een drijfjacht meer is gehouden. Pater Adelbertus wijst op de kaart aan, waar liet hem en zijn ordebroeders ver boden was rondom en in de richting van de plaats, waar later Roubroucks werd ge vonden te wandelen. Getuige Jhr. A. M. H. E. v. Aefferden herinnert zich, dat een jaar geleden nog eens door boeren in het bosch gejaagd is. Getuige ontkent dat hij ooit heeft verboden dat de paters daar zouden wandelen. Dus het is niet waar, merkt de presi dent op, wat v. d. E. aan de paters zeide, als zouden de hoeren hebben verboden daar in de bosschen te wandelen. „Ik gaf geen bijzondere instructies", zegt jhr. v. Aefferden. Als Jan en alleman daar liepen, dan werd aan den jachtopziener overgelaten wie hij al dan niet in de bos schen wilde laten wandelen. Vader v. d. E. merkt op, dat de paters zoo'n lawaai maakten. Zij klopten tegen de boomen en dergelijke meer. Pater Adelbertus antwoordt hierop dat dc paters voor studie de boomen onder zochten. L. Gerrits, landbouwer te Echt, heeft de bloedvlekken op den grond gezien, zooals de situatie-teekening aangeeft. Getuige Th. Gronius, jachtopziener te Echt-Putbroek, was 's avonds om 9 uur thuis gekomen en toen ter ruste gegaan en hij heeft in den moordnacht niets gehoord. Hij kan het dus niet zijn die 's nachts ge schoten heeft. Bij de voortgezette behandeling voor het Gerechtshof heeft voor de pauze de dochter van den vader-verdachte nog enkele ver klaringen als getuige onder eede afgelegd. Zij zeide te weten, dat Timmermans, bij genaamd Het Kitske, op Woensdag konij nen van haar heeft gekocht, die haar va- d^r den dag te voren had geschoten. Va der van den E. bevestigt, dat hij op Dins dag en Woensdag een aantal konijnen in de bosschen heeft geschoten en de hulzen op den grond heeft laten liggen. De president laat de verschillende jacht opzieners, die aanwezig zijn, naar voren komen en vraagt hun naar de gewoonte over het al dan niet oprapen van hulzen. Twee jachtopzieners verklaren dat de hulzen steeds worden opgeraapt, als zij in de bosschen op jacht zijn. Een andere zegt dat hij de hulzen wel eens laat liggen. De verdediger mr. Tripels staat er op, dat dc getuige décharge Timmermans zal worden gehoord en daarom vraagt hij uit stel van de zaak. De president verzet zich hiertegen, op merkende dat het nu al lang genoeg heeft geduurd. De vacantie is er ook al tusschen gevallen. Vader van den E. wordt dan nogmaals opnieuw door den president gehoord. Hij houdt, vol dat hij slecht heeft geslapen en dat zijn zoon wat eerder dan hij naar bed is gegaan. Hij ontkent verder pertinent allés wat tegen hem en wel zeer bezwarend is ingebracht, in verband met den moord op Roebroeckx. „Ik ben onschuldig" zegt hij en van de gevonden hulzen kan ik geen verklaring geven. Zoon van den E. zegt met stemverheffing dat ook hij on schuldig is en van niets weet. Hij ontkent al de wreedheden, hem door getuigen aan gewreven. Om één uur wordt de zitting voor een uur geschorst, om dan het woord te laten aan den advocaat-generaal voor het houden van zijn requisitoir. Het requisitoir De advocaat generaal, mr. Couvée, begon met te zeggen, dat de feiten in deze zaak in den lande wel beroering hebben ver wekt De drie jonge mannen, die in den nacht van 27 op 28 November uit stroopen waren gegaan, zijn van dien tocht nooit teruggekeerd. Men had dien nacht schoten gehoord en bracht verband tusschen de schoten en de verdwijning. Na ijverig zoe ken vond men door een toeval de lijken \an de drie verdwenen jonge mannen. Aan het zoeken hadden steeds de beide ver dachten, de eerst aangewezenen, niet deel genomen. Spreker ging dan na, hoe ook het lijk van Roebroeckx is gevonden. Hij schetste1 den haat, dien de bevolking van Putbroek koesterde tegen deze beide ver dachten, welke haat zich uitte in het ap plaus, toen het O.M. te Roermond tegen den oudste van den E. levenslang eischte. Spreker uitte dan een woord van deernis met de slachtoffers en hun nabestaanden, een woord van waardeering voor hen, die het onderzoek hadden geleid, n.l. Houter man en Pau lussen in het bijzonder voor den deskundige Van Waegeningh. Mr. Couvée ging de overwegingen van het vonnis der Roermondsche rechtbank na en zeide het eens te zijn met dat vonnis wat betreft het niet bewezen zijn van den voorbedachten rade. Hij ging verschillende getuigenverklaringen na en zeide die van Beckers te willen elimineeren, evenals de rechtbank dat had gedaan. Ook aan het vinden van de bloedsporen op de broek heeft de rechtbank geen waarde gehecht en ook daar gaat sprekers eveneens mee. Het vonnis in zijn geheel beziende, zeide spreker, dat de rechtbank wat gemakkelijk over enkele moeilijkheden is heengestapt, met name bijv. over de vragen, of de scho ten uit het geweer van Van der E. en het parabellum van den jongsten verdachte zijn gelost, en wie deze wapenen hebben gehanteerd en ten slotte de vraag, of de parabellumschoten eerder zijn gelost dan die uit het geweer? Anders toch zouden de parabellumschoten in het lichaam van Wil lem Kersten zijn terecht gekomen, toen deze al dood was. Spreker meent uit de verklaringen van dr. Hulst te mogen concludeeren, dat de parabellumschoten eerder zijn gelost dan de geweerschoten, die Kersten hebben ge dood. Het verbergen van een slachtoffer bij een moord is een uitzondering. Mr. Couvée is het in zijn praktijk nog maar eens tegen gekomen. Het laatste geval is gebeurd te Roosendaal in den mobilisatietijd. In het onderhavige geval zijn de lijken verborgen, omdat de dader (of de daders) zich bewust was (waren) dat het vinden van de Tijken er op zou wijzen, dat zij de daders waren. De omstandigheden wijzen er op: de kogel en hagelkorrels in de lichamen, het zich bevinden van de lijken in de bosschen van „Annendaal". Dat de daders goed hadden gezien blijkt uit de feiten. Reeds des Zon dags na de daad werd van den E. Sr. door de maréchaussées aangehouden. De dader moet in elk geval iemand geweest zijn, die niet door den jachtopziener E. zou kunnen worden overvallen. De kuil, dit neemt spreker aan, is niet den bewusten nacht gegraven. Een nieuwe kuil zou zeker niet op zoo'n grooten af- siand zijn gemaakt. De daders moeten de omgeving goed gekend hebben en geweten hebben, waar deze geschikte kuil zich be vond. Wisten zij ook niet, dat vroeger reeds op dezelfde wijze iemand was gedood en zijn lijk verborgen was, zonder dat er een haan naar kraaide? De officier te Roermond had aangenomen dat de daders tevoren de kuil hadden ge reed gemaakt en daaruit den voorbedach ten raad geconstrueerd. Mr. Couvée sloot zich daarbij niet geheel aan. Hij meent, dat de eerste verdachte Roebroeckx heeft ge dood en daardoor op de gedachte aan dezen kuil is gekomen. Komende tot het eigenlijke bewijsmate riaal, bezag spreker uitvoerig de deskun digen-verklaring voor de bestreden bezwa ren door den verdediger te Roermond aan gevoerd, en was van oordeel, dat het ver gelijkingsmateriaal door dc deskundigen Van Wageningh en Koening gebruikt, vol doende was. WTa'arora heeft mr. Tripels geen tegen - deskundige in het veld gebracht? De ken tekenen op de 9 gevonden geweerhulzen zijn typisch voor het geweer van v. d. E. Dit is een gevolg van de afwerking van het geweer, die met de vijl met de hand ge schiedt. Het is er mee als met vingerafdruk ken. Wat betreft het parabellum 1910, eigen dom van v. d. E. Jr., er zijn 3 hulzen ge vonden die daarmee zijn afgeschoten, ook al ingevolge het rapport van Waegeningh, Spreker komt tot de conclusie, als vast staand aannemende, uit het rapport van VARKENS MARKT 13-t8»TEt~aa* I— I I I' ll l ll l CTFIINT UFT I "ED- FABRIKAAT oluUfll ntl plaatselijk bedrijf bl| STATIONSSTRAAT 16 - TELEFOON 344 Eenigste zaak met eigen bedrijf hier ter stede. offers kon dooden en begraven. Dien nacht, dit volgt uit dc verklaringen van de ver dachten, heeft de oude v. d. E. met het geweer en de jonge met den revolver ge schoten. Uit het begraven van de slachtoffers op zoo grooten afstand, mag worden vastge steld, dat er meer dan één dader is ge weest. De beide daders hebben zich zoo op gesteld, dat de drie stroopers zich tuss'hcn hen in bevonden. Zeker moeten er twee daders zijn geweest. Zijn er soms meer ge weest? Spreker weet het niet; hij gelieft het ook niet. Dit was ook niet noodig, ïr.aar zelfs al waren er drie daders geweest, er Is slechts met twee wapenen gescholen. Zou men op de stilzwijgendheid van dien derden hebben mogen rekenen? De recht bank heeft terecht aangenomen, dat do \ader dc hoofddader is. De zoon is alleen door het ongelukkige toeval, dat Willem Kersten niet ineens dood was, er in betrok ken. Er is een negende patroon gevonden. Die moest, nadat er vier uit den rechter en vier uit den linker loop waren gelost, uit den rechterloop zijn afgeschoten. Maar deze is abnormaal uit den linkcrloop geschoten, een wijze van schieten, die alleen verdachte bij een proef toonde te volgen. Waarom heeft de jongste verdachte onwaarheid ge sproken omtrent den laatsten keer, waarop hij heeft geschoten? Verdachte heeft den houder, waaruit drie patronen waren ge schoten, aangevuld. Hij heeft dat gedaan om de Justitie te misleiden. Waarschijnlijk heeft hij dezen houder gehaald uit de re volver van zijn vader. Alles te zamen vattende, zoo zegt de ad vocaat-generaal, is er geen twijfel aan of de vader heeft op den avond van den 27en het.geweer gebruikt. De vader is de dader. Daarmee klopt ook de uitlating tegen den maréchaussée Capsman. De eisch De advocaat-generaal, mr. Couvée, heeft ten slotte schuldigverklaring van vader en zoon van den E. geëischt. De eisch tegen den vader luidde 15 jaar gevangenisstraf wegens het voortgezet mis drijf van doodslag en tegen den zoon 4- jaar gevangenisstraf wegens poging tot dood slag. De Rechtbank te Roermand had beiden resp. tot vijftien en acht jaar gevangenis straf veroordeeld. Ook na het requisitoir blijven de beide verdachten bij hun pertinente ontkenning. Op verzoek van den verdediger wordt de verdere behandeling van deze zaak tot Maandag a.s. te 10 uur uitgesteld. Zoo'n bord is er niet! maar het zou wèl nuttig wezen, want elk jaar gaan duizenden hec tares bosch en hei door brand verloren. Spaar ons nationaal bezit, wees voorzichtig met vuur, en..* Rook niet in bosch of hei dr. Hulst en dat van de hand van Waege ningh, dat de kogels en hagelkorrels, af komstig waren uit de gevonden hulzen, dat er niet meer dan negen geweerschoten zijn gelost en 3 revolverschoten. Er zijn 12 hul zen gevonden en 12 wonden. Niettemin zijn er getuigen die beweren meer schoten te hebben gehoord. Dit is een gevolg van d« onjuisto schatting dier getuigen. Het eenige wat geheel vaststaat is, dat er in den bewusten nacht te 12 uur 20 ij geschoten. Mr. Couvée meende uit dc feiten te mogen opmaken, dat de bedoeling van de schoten is geweest, de 3 jonge mannen te dooden. De drie revolverpatronen, in rechte lijn gevonden, wijzen er op, dat de dader het slachtoffer Willem Kersten 9 maal achter elkaar hem tegemoetloopende, heeft getroffen. Moreel zijn deze verdachten zeker in staat tot een feit als dit. Wij hebben van ver schillende getuigen gehoord, dat zij meer malen door den ouden, zoowel als den jon gen v. d. E. zijn bedreigd. Ter adstructie van die roeening leest spreker nog e?r»s een proces-verbaal van een commies voor, van wien de oudste verdachte zich er op beroemd had, iemand die takkenbosjclien had meegenomen, daarbij een hagelkorrel in den rug te hebben gejaagd. Daarna zijn er de vele getuigenissen, die wij hier gehoord hebben. Wij weten hoe hang Willem Kersten van den ouden v. 9. E. was. De verdachten wisten hoe met vuurwapens om te gaan. Zij hadden al'e reden in den bewusten nacht te survciilee- ren in de buurt waar zooveel strikken ston den en waar de bepaalde strik stond waar in een konijntje had gezeten. Als er m-jer dan één dader is, ligt het voor de hand, dat de vader den zoon had meegenomen. Op dezen kon hij rekenen als bet op zwij gen aankwam. Kunnen de verdachten op de plaats van het misdrijf zijn geweest? vraagt spreker en hij antwoordt op die vraag bevestigend. Het is niet te aanvaarden, dat de eigenlijke da der 8 lecge patronen heeft neergelegd, om de Justitie op een dwaalspoor te brengen, zooals de verdediger te Roermond heeft be weerd. Hoe zou deze aan de geweer- en revol verhulzen hebben kunnen komen? Zou dc oude v. d. E. zelf vroeger de patronen heb ben kunnen afschieten? Uit de verklaringen van de getuigen a décharge is dat niei te concludeeren. Ook een ander kan dien avond van den 27sten met het geweer er. het parabellum van de verdachten hebben geschoten. Dan zou er ingebroken moeten zijn bij v. d. E. en zouden de wapens weer moeten zijn teruggebracht, en zou de dader hebben moeten weten, dat bij dien nacht de slacht Moeilijkheden in de practijk voor den handel Do centrale organisatie i.z. bezwaren ten aanzien der contingenteering (C.O.B.C.) heeft in verband met talrijke bij haar in gekomen klachten aanleiding gevonden om de regeering te wijzen op de groote bezwaren die in de praktijk van den han del ondervonden worden in verband met de bestaande wijze van toepassing der contin- genteeringsmaatregelen, waardoor aan ieder land afzonderlijk een vast invoer contingent wordt toegewezen. Daardoor wordt aan den handel tot op zekere hoogte de mogelijkheid ontnomen om de goederen te betrekken uit het land, dat het goed koopst is. In een schrijven, dat zij ten dien aanzien van den minister van Economische Zaken en Arbeid mocht ontvangen, deelt Zijne Excellentie mede* geen wijziging in dezen geest in de toepassing van contin- genteeringsmaatregelen te kunnen bevor deren. Een dergelijke wijziging zou de kans met zich brengen, dat aan ons land ver- Oehoe Ibis 18—8 Amsterdam Budapest Weenen 18—8 Athene Mersamatruh 19—8 Caïro Gaza Rutbawells 20—8 Bagdad Bocshir 21—8 Djask 23—8 Karachi 22—8 Jodpoer 22—8 23—8 Jhansi Calcutta 21—8 Akvab Rangoon 208 Bangkok Medan 19—8 Batavia 19—8 Bandoeng Vertrek van 't eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 25 Augustus. DE POSTVLUCHTEN. Donderdagmorgen, 25 Augustus a.s., ver trekt het K.L.M.-vliegtuig de ^Havik" van Amsterdam naar Batavia. De bemanning bestaat uit de heeren J. B. Scholte, W. C. van Veenendaal, P. Dund en P. H. Pestman, die resp. als Ie bestuur der, 2e bestuurder, werktuigkundige en radio-telegrafist de reis zullen maken. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk heden, Woensdagavond te Amsterdam zijn. leende faciliteiten bij wijze van represaille maatregelen worden ingetrokken. In verband met de groote moeilijkheden, welke ondernemingen ondervinden, die in de basisjaren niet of slechts ten deele hun werkzaamheden op zoodanige schaal uit oefenden als ten tijde van den aanvang der invoerbeperkingen in het bijzonder dus jonge ondernemingen, hoeft de C.O.B.C. hoewel ten volle de moeilijkheid beseffend om daar in te voorzien, den minister ver zocht, te trachten een regeling te vinden waardoor deze ondernemingen althanS^in meerdere mate in hun behoeften aan bui- tenlandsche producten kunnen voorzien. De minister zette in een schrijven, dat de C.O.B.C. van hem mocht ontvangen, uit een, dat de regeering de bezwaren stellig niet onderschat. Een verstarrend element acht zij nier inderdaad aanwezig, zoodat deze aangelegenheid dan ook bij voortdu ring haar aandacht heeft. De minister oor deelt echter de thans geldende regeling als do minst bezwaarlijke. H. V. S. Geldlening aan de provincie Limburg. Rotterdam, 23 Aug. De Levensverzeke ring Maatschappij N.V. Rotterdamsche Ver- zekerings Sociëteit heeft aan de provincie Limburg een leening verstrekt groot 500.000, rente 5 koers 100 duur 50 jaar. H. M. DE KONINGIN IN DE HOOFDSTAD. Wij vernemen, dat H. M. do Koningin het voornemen heeft om in de 2de week van September vanuit Soestdijk enkele dagen in de hoofdstad te komen, teneinde aldaar ver schillende personen te spreken en zich op de hoogte te stellen van den toestand «n bij die gelegenheid enkele instellingen te be-, zoeken. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Hoorn, 23 Aug. Bij het zwemmen is de 23-jarige pianist Bakker te Onderdijk, gem. Wervershoof, verdronken. Pogingen hem te redden faalden. WIJ ONTWERPEN EN VERVAARDIGEN MEUBELEN WELKE U STEEDS VOLDOEN TEGEN BILLIJKE PRIJZEN! KOMT U EENS BIJ ONS ZIEN, HET VERPLICHT U TOT NIETS! K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 18 MODELKAMERS! Vriend«Je zult naar gauw vergeten en weer geluk» klg «ju.* Algeweten minnaar„Nee, dat zal Ut niet. Ik neb teveel voor haar on afbetaling gekocht." (Rbllg Hall Tlmma).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6