AM03SFQORTSCH DAGMAD Binnenland Vrijdag 26 Augustus 1932 .DE EEMIANDER" 31e Jaargang No. 49 TWEEDE BLAD WEESP'S HUISHOUDING VASTGELOOPEN WEER EISCHT DE ZEE EEN MENSCHENLEVEN UIT DE STAATSCOURANT EEN ONEERLIJK KASSIER MAISON DE JAGER H. t. d. PAVERT RUMOERIGE AVOND IN ROTTERDAM ÉN.V. COMPAGNIE LYONNAISE DE EERSTE MODELLEN VOOR HET A.S. SEIZOEN ZIJN GEËTALEERD TUma&ijoC %5^peK%fmdr.paJye. Holland's beste stan- daardmerk versch ge karnd met 25 °/o aller fijnste roomboter onder Rijkscontrole. Feuilleton Fortinbras' Toovermacht Gedeputeerden weigeren de be: grooting goed te keuren We esp, 25 Aug. In de gistermiddag ge houden raadsvergadering kwam opnieuw aan de orde het in de vorige vergadering aangehouden voorstel van B. en VV. om de gemeente te rangschikken in de 3de klasse Fondsbelasting met 100 opcenten. Er werden uitvoerige debatten gevoerd over het gasbedrijf, dat voor het eerste jaar een distributiebedrijf was, daar gas van Amsterdam ontvangen wordt, en welk be drijf dit jaar geen winst zou opleveren. Het raadslid Nordemann (C.H.) verweet den wethouder van de bedrijven, den heer Oor (R.K.), dat deze niet eerder den raad met de gewijzigde toestanden in kennis had gesteld, dat de industrieën zooveel minder gas verbruikten. Wat de 3de kla6 Fondsbelasting betrof, drong de voorzitter, burgemeester M. Do- tinga, in een uitvoerig betoog, er ten sterk ste op aan, dat de raad het voorstel van B. en W. inzake de 3de klasse zou aanvaar den, daar Gedeputeerden anders de begroo ting niet zouden goedkeuren, en de toestand het volgend jaar nog veel nijpender zou worden. Met nadruk adviseerde 6pr. den raad, om, zij het dan ook desnoods onder protest, te stemmen vóór de 3de klasse met 100 opcenten. Het mocht alles echter niet baten: het voorstel van B. en W. werd ver worpen met 11 tegen 2 steramen. Hierna kwamen aan de orde de voorstel len van B. en W. inzake de grondslagen voor de Personeele Belasting, waarbij de heer Houtman, in Verband met de verlaging van de belasting volgens de huurwaarde, en do verdubbeling van de belasting op het meubilair, den wethouder van financiën, den heer Van Soeren (S.D.A.P.) verweet, dat deze een Januskop had, met twee aan gezichten en dat hij met dit voorstel geko men vva6, om het den bewoners van de woningbouwvereniging, waarvan de wet houder voorzitter was, gemakkelijker te ma ken. Wethouder y. Soeren antwoordde, dat het zijne bedoeling was geweest, het voor de arbeiders gunstiger te maken. De debat ten werden gekenmerkt door een zeer schsr pen toon. Tenslotte werden de voorstellen van B. eu W. aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Bij de rondvraag deed de heer Raadsheer het voorstel (nadat de heeren Vader <>n Veerman bepleit hadden de benoeming van commissies, om naar Gedeputeerden te gaan, nu de 3de klasse verworpen was), om de officieele notulen van deze raadsver gadering in hun geheel aan Gedeputeerden te zenden, dan zou dit college reeds genoeg weten. Hierop ontstond een zeer rumoerig debat. De voorzitter: „De notulen moeten toch aan Gedeputeerden gezonden worden, om dat de besprekingen In deze vergadering toch ook nog de begrooting betreffen." De gemeente-secretaris, de heer J. P. Vie- „Neen, dat behoeft niet, het is geen begroo- tlngsdebat." De \t)orzitter: „Dat zegt u wel, maar ik denk er anders over." Wethouder Van Soeren: „Als de secreta ris zegt, dat het niet noodig is, dat de no tulen naar Gedeputeerden gaan, en U meent van wel, dan gaan ze er ook niet heen". De voorzitter: „Wat zegt U daar? Dat zullen we dan nog eens zien. Och ja, zoo gaat het hier ook altijd." (Rumoer). Wethouder Van Soeren: „Dat zal dan in B. en W. besproken worden. Dat behoort niet tot de competentie van den raad." De heer Raadsheer: „Daar is de dicta'^r weer aan het woord. Maar ik wil nu een uitspraak van den Raad hebben, of de of ficieele notulen van deze vergadering in hun geheel aan Gedeputeerden gezonden zullen worden." De voorzitter brengt het voorstel in stem ming, waarbij blijkt, dat het... met alge- raeene stemmen wordt aangenomen. (Standaard). Den Haag, 25 Aug. Wede-om heeft de zee aan het Scheveningsche strand een jong menschenleven opgeöiecht. Hedenmiddag omstreeks kwart na 5 wa ren 2 jongens, de 13-jarige J. M. H. uit de F.schdoornstraat met zijn vriendje J. v. d. B. uit de Kempstraat nabij golfbreker no. 36 (Kwartellaan), in zee. De knapen waren on geveer tot borsthoogte gekomen, toen zij plotseling bemerkter, dat de zee hen mee trok. v. d. B., 6laagde er in overeind te Ho me H. dreef evenwei verder en «'«"l door een vloedgolf om den golfbreker heenge trokken. IJlings schoten ecnigc personen toe, die trachtten met den lijn den jongen te redden. Het mocht evenwel niet baten Toen men den knaap aan het strand bracht werd onmiddellijk door een tweetal politie beambten kunstmatige ademhaling toege past, doch zonder resultaat. Even later ar riveerde de dokter van den G.G. en G.D., die den dood constateerde. Het lijk is daarop naar het ziekenhuis aan den Zuid wal vervoerd. HET MOERDIJKSCHE VEER. De rijkswattrstaat te 's Hertogenbosch heeft gisteren aanbesteed de levering van een 6toompont voor het Moerdijksche veer. Laagste inschrijfster: N.V. Meyer en Co.'s Scheepsbouw Mij. te Zaltbommel met 131,900. Benoemd tot burgemeester van Millingen A. J. Eykelhof; herbenoemd tot burgemeester v$n Lin- schoten en Snelrewaard G. van de Valk Bouman. Herbenoeming van burgemeesters. Bij Kon. Besluit zijn-herbenoemd tot bur gemeester van Hummelo en Keppel J. I. Cordes, van Lichtenvoorde A. J. van de Laar, van Bergharen G. M. Jansen, van Ouddorp G. J. F. Gobius du Sart, van Anna- Paulowna G. J. Lovink, van Haarlemmer meer mr. A. Slob, van Oterleek D. Huijser van Reenen, van Oostkapelle jhr. W. Z. van Teijlingen, van Hengelo mr. G. Jansen, van Holton A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde, van Stad-Vollenjiovo en Ambt-Vollenhove mr. W. C. ten Kate, van Noordbroek S. Edema, van Assen mr. J. Bolthcnius Lohman en van Berg en Terblijt J. J. B. H. Goossens. Belastingdienst. Bij Kon. besluit is aan H. van de Ven, hoofdinspecteur der invoerrechten en ac cijnzen te Amsterdam, op zijn verzoek met ingang van 5 October eervol ontslag ver leend uit 's Rijks dienst, onder dankbetui ging voor de aan den lande bewezen dien sten en is aan J. van Vollenhoven, ontvan ger der ivoen-echten en van den accijns op de suiker te Roosendaal, op zijn verzoek met ingang van 1 Januari a.s. eervol ont slag verleend uit 's Rijks dienst. Posterijen, telegrafie en telefonie. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Sept op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den referendaris 2e klasse der P.T.T., J. Gutter6wijk, belast met de functie van di recteur van het P.T.T.-kantoor te Hillcgon) is met ingang van 1 October op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan den com mies bij den P.T.T.-dienst L. Geusebroek belast met de functie van directeur van het P.T.T.-kantoor te Gemcrt; is met ingang van 1 October op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan den rcf-* rendaris der P.T.T., W. Koezen, belast me' de functie van directeur van het P.T.T. kantoor te Hoogezand, de referendaris der P.T.T., W. J. Meijer te Groningen (telegraaf telefoonkantoor). Landmacht Bij Kon. besluit ls benoemd tot reserve kapitein voor speciale diensten bij het Vw'j willig Landstormkorps Motordienst, de res. kapitein N. Feenstra. van het 9e regiment infanterie, zulks onder gelijktijdig eervol ontslag uit zijn tegenwoordige betrekking is op zijn verzoek eervol uit den militai ren dienst ontslagen de reserve-officier van gezondheid der lste kl. E. J. Linzel; is benoemd tot reserve-paardenarts der 2de klasse de veearts F. Dekker; is de reserve-eerste luitenant H. Polak eervol uit den militairen dienst ontslagen zijn op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen de reserve-dirigeerend of ficier van gezondheid der 3c kl. L. A. Wesly en de reserve-kapitein J. Reitsma, van he: 6e reg. infanterie; is benoemd tot reserve-officier van ge zondheid der 2e kl. bij de landmacht, de arts A. W. A. Hoogwater; is op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen do reserve-officier van ge zondheid der le kl. J. Ekelmans. Verduistering van gelden ten nadeele van de gemeente Apeldoorn Voor de rechtbank te Zutphen is de zaak behandeld tegen W. R„ 29 jaar, kassier ten kantore van den gemeente-ontvanger, to Apeldoorn, thans gedetineerd in het huis van bewaring, te Zutphen, die In do jaren 1924—1932 aan de gemeente Apeldoorn toe- Dehoorendc gelden, tot een totaal bedrag van ongeveer 21.500, heeft verduisterd, welke gelden hij als ambtenaar in dienst van de gemeente Apeldoorn ten behoeve van deze gemeente wegens wegbelasting had ontvangen en zich wederrechtelijk heeft toegeëigend Verdachte bekende. De accountant Mijerson, uit Deventer, had een rapport ODgemaakt en verklaarde, dat verschillende posten wel in de kohieren stenden afgeschreven, maar niet in de kas boeken waren vermeld De raadsman van verdachte, mr. J. A M. O. van Embdcn, uit Arnhem, merkte op, dat wanneer geregeld het kohier en hel kasboek waren vergeleken, toch veel eer der de tekorten ontdekt zouden zijn. De heer J. Boekhoudt, gemeento-ontvan ger te Apeldoorn, die belast is met het toe zicht op deze gelden, zeidc, dat dezo nula tigheid het gevolg was van tekort aan per soneel te zijnen kantorp De officier van justitie, mr. v. d. Kun, eischte één jaar gevangenisstraf. De verdediger zeide, dat reeds op 21-ja rigen leeftijd aan verdachte een post was toevertrouwd, die groote verantwoordelijk heid meebracht en eigenlijk door een rijp en beproefd man diende vervuld te wor den. Wanneer ook maar de eenvoudigste controle was uitgeoefend, zou dit feit niet hebben kunnen ontstaan. Het ls met klei nigheden begonnen. Verdachte had boven zijn stand geleefd. Mr. van Embden vroeg oplegging van een voorwaardelijke straf en onder-toezicht-stelling van een rcclassee ringsvereeniging De uitspraak werd bepaald op 1 Sep tember. LUNCHROOM LANGESTRAAT 56. TEL. US FANTASIE TROMMELTJES gevulde met Amersfoortsche Sprits en Janhagel. Ven verschillende straten het plaveisel opgebroken Rotterdam, 25 Aug. Het is heden avond in de omgeving van de Putschelaan en de Steynstraat en bij de Tweebosch- straat reeds vroeg in den avond zeer ru moerig geweest. Opgeschoten jongens en meisjes begonnen met stukgooien van de clectrische lampen der straatverlichting, zoodat om 9 uur de Tvveeboschstraat in het volkomen duister gehuld was. Tot half tien was er geen politie-agent to zien, daarna urriveerden er echter ecnigo agenten to voet, per auto cn op den mo tor. Twee auto's met zoeklichten worden aan het begin en aan het einde van do Tweeboschstraat, die in het midden over do geheclc breedte opengebroken was, gepos teerd. Met do lichten werden de daken af gezocht en de vensters verlicht. In de Put schelaan cn in de omliggende straten zag de politie zich genoodzaakt eenige charges uit to voeren. Eonigo personen uit do Tweeboschstraat, die uit hun woning kwa men, werd gefouilleerd. Bovondicn ver schafte de politie zich toegang tot con lompenpakhuis op het gerucht, dat daar nmunitie verborgen zou zijn. Hiervan is echter niets gebleken. In den loop van don avond zijn verschillende jongens aangehou den en naar het bureau overgebracht aan de Paul Krugerstraat. Na hun verhoor werden zij weder he ingezonden. Om streeks half elf is het nog even rumoe rig geweest in de Beverstraat, zoodat ook daar de politie handelend moest optreden. Bij een waterstoker werden eenige ruiten ingeworpen. Voorts zijn er nog eenige straatlantaarns stuk gegooid in de Jacomi- nistraat, die ook gedeeltelijk werd opgebro ken. Om half twaalf was de rust overal weer gekeerd. UTRECHTSCHEWEG 10 TEL. 179 AMERSFOORT >W ^BLUE BAND &B.6VC Alleen het pogen wordt door overwinnen gekroond. HERODITUS. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 53 Te wel opgevoed om Martin te ondervra gen over het intieme leven van zijn vriend, bracht ze op* haar eigenaardige, gebiedende manier het gesprek over op een ander on derwerp. Martin was geheel onder de be koring van haar muzikale stem, haar bewe gelijke lippen, haar lange donkere wimpers. Zijn hart hamerde, nu zijn droom werke lijkheid was geworden. Hij luisterde, maar zijn hersens narnen niet op wat zij zei. 'f Was hem genoeg dien engelenstern te hoo ren. Spoedig daarop vervoegde zich bij hen een groote vrouw van circa dertig Jaar, met een prettig gezicht, die veel veront schuldigingen maakte voor haar te laat ko men. Het wa9 Mrs. Dangerfieid en Lucilla stelde Martin voor. Zie aan mij, ik ben Oostersche tolk geworden. Mr. Overshaw heeft mij voor het seizoen gehuurd, 't Is zijn eerste bezoek san Egypte en ik zal hem rondgeleide». Ik zal een programma opstellen, waann elk uur verantwoord is en waarin veel variatie zal zijn 't Lijkt me verschrikkelijk, lachte mre. Dangerfieid. Gelooft u het te zullen over l*ven, mr. Overshaw? Dat niet alleen, maar ik hoop nog eenigen tijd in te huren, zei Martin. We beginnen, zei Lucilla, met een rij toer door de stad en dan zal ik hem wij zen de Kasr-el Nilwoningen, de Egypti sche Bank en de Opera. Dan gaan we bood schappen doen in de Mousky en zal ik zor gen dat mrs. Dangerfieid niet afgezet wordt, als ze staat te pingelen over Perzisch lak werk. Ik ben gereed Laura, als jij ook klaar bent. Ze ging hen voor naar buiten. Martin ge wone praatjes houdend tegen mrs. Danger- field, volgde in een toestand van verruk king. Was er een andere vrouw, die zoo'n mooien gang had, behalve de figuren van Botticelli's Prima Vera? Een livreibediende opende dc flapdeuren cn ze traden in den helderen ochtendzonneschijn. Maar terwijl de koetsier in een jas met glimmende knoo- pen en met de roode fez op, aan kwam rij- ren, ontdekte Martin Fortinbras, die naar hen toestapte. Daar is hij, zei Martin. Wie? Fortinbras. Malligheid, zei Lucilla. Dat is een En- gelsche minister of een AmeriHaausch mil- lionair of de houder van een speelclub Doch toen hij nader kwam, gaf ze toe, dat het Fortinbras was. Ze wuifde met haar hand ten teeken van herkenning. Haar groet was allervriendelijkst cn wtrd aller hoffelijkst door Fortinbras beantwoord. Hij zei gekomen te zijn om zijn eerbiedige groe ten aan haar voeten te leggen en ook om te zien hoe zijn jonge vriend het maakte in het vreemde land. Lucilla vroeg waar hij logeerde. Toen ik je het laatste zag, antwoordde hij, zei ik iets van een hoog gierennest. Glimlachend zag ze hem aan. U gelijkt nu meer op een dartelen kie vit. Dan kan ik volstaan met een lager ge legen, kleiner nest. Maar „kleiner nest" is geen adres in Cairo, riep Lucilla. Hoe kan ik u bereiken als ik u noodig heb? Vriendelijk spotachtig zag Fortinbras haar aan. De vraag was karakteristiek. Hij wist, dat ze edelmoedig, hartelijk was en niets voelde voor dc gewone alledaag- schon conventies. Daarom was hij tot haar gegaan in dat uur van grooten angst maar hij wist ook, hoe deze smalle, teere handen, argelooze menschelijke wezens in haar geen schadeaanbrengend web trokken. Hij was niet naar Cairo gegaan om in Lucilla's ka mer te zitten. Hij wilde geheel vrij zijn om door Egypte rond te dwalen. Dat, mijn lieve Lucilia, is een post op de creditzijde van het Land der Raadse len. Ibrahim stond met een impassibel gezicht bij de open deur van de arabeah. Een paar Oostersche tolken, die den nieuwen er keu rig uitzienden Engelschen toerist in het oog hadden gekregen, stonden op van hun bank aan de overzijde van den weg en naderden met statigen tred U bent het onverdragelijkstc wezen, dat ik ooit heb ontmoet, riep Lucilla uit. Maar nu ik u hier heb, houd ik u vast. Komt u om kwart over één lunchen? Als u dat niet doet, spreek ik nooit meer tegen u. De dames stapten in het rijtuigje. Martin zei haastig: U waart gisteravond opeens verdwe nen. Dat was ik ook, zei Fortinbras. Hij trok den jongen man wat op zijde en fluis terde: Jij denkt dat deze koets "door duiven wordt getrokken, maar het zijn paarden, hoor. Met een schaterlach sprong Martin op do achterbank van het wagentje. Het reed weg. De tolken kwamen af op den eenzamen For tinbras. Had hij een gids noodig? De Cita del. de Pyramiden, de Sakkara? Fortinbras wendde zich tot den impassl- ,belen Ibrahim, en zeide op zijn voorname manier: —Wilt u hun zeggen dat ze prachtig zijn; ze zouden de schoonheid te niet doen van alle monumenten, die ik hier zien wil. Hij wandelde verder en Ibrahim bracht de vertaalde woorden aan de tolken over. En onderwijl zat Martin op het kleine bankje tegenover zijn aangebedene en ge noot. Zij behoorde bij de Oostersche weelde van Cairo. Het geleek nog minder op het gewone leven dan de verhalen uit de Duizend en een nacht. Zij was als eamengeweven met al de zonneschijn en de kleurenweelde Alleen de kameelen, die in lange rij ach ter elkaar liepen, half verborgen door groo te vrachten grof gra9, schenen niet bij haar te behooren. Verwaand hieven ze hun kop pen omhoog, toen het rijtuigje langs hen ging. Verachtelijk blikten ze rond. Ik haat die beesten, zei Martin, de vuist ballend. Goede hemel, waarom? riep Lucilla. Ze zijn zoo schilderachtig. De kameel is het eenige dier, dat ik goed teekenen kan. Wel, ik heb zoo'n intensen hekel aan ze, antwoordde Martin Ze hebben zoo niets menschelijks. Lucilla hield woord. Zij was niet een vrouw van halve maatregelen.. Zooals zij, gedreven door een gevoel van altruïsme, de kleine, provinciale Félise de Riviera met ol haar schoonheid had laten zien en ge nieten. zoo wijdde zij cr zich nu aan om Martin het land van Egypte te leeren ken nen. Dit doende, was zij cr zich van bewust dc wereld vooruit te helpen. De evolutie van de wereld werd tegen gehouden, omdat een vriendelijk gestudeerd jongmensch zijn tijd verknoeide door handelsreizigers van soep te voorzién. Zij was besloten, die talenten tot ontwikkeling te brengen en zoo de oude wereld een stoot voorwaarts te geven. En om dat nu in de gewone taal uit te druk ken: zij wilde van Martin een man maken. Zij was geheel belangeloos. Dikwijls had zo er over gedacht om een kind aan te nemen en op te voeden, maar daar ging zooveel tijd mede heen en een kind kon in de toe komst wel eens lastig worden. En met vol wassen mannen en vrouwen ging alles zoo veel gauwer, .le kon het gras zien groeien. Het vluggere procédé trok haar meer aan. Ze begon met hem dadelijk op te nemen in haar klein kringetje, de Dangcrfields. de Watney Holcombes, vader moeder en dochter, Amerikanen, die in Parijs woon den.. En ze namen hem dadelijk op, daar hij, volgens Lucilla, een fatsoenlijk En- gelechman was, die de democratische Amn- rikaansche oprechtheid bezat. Martin was een beetje bevreesd voor mr. Dangerfieid, een bankier, met een boos gezicht en veel droge galgenhumor. Maar met de vroolijke Watney Holcombes, die veel van plezier hielden, was hij gauw op zijn gemak. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5