'T WEEFHUIS DE ARRESTATIE TE ROTTERDAM Een brutaal heer- schap DE SPOORWEGEN EN DE MIJNEN W. K. v. Rossum. HET ADRES DAMESHOEDEN TWEED-HOEDEN Restaurant „Princess" Een ondernemend zeeman SMEDENPATROONS Gerzon te Rotterdam U zoekt aparte, moderne Meubelen tegen billijken nrüs Komt U eens bij ons zien en U zult verwonderd staan onzer groote sorteering en de LAGE PRIJZEN. A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT HUMORHOEKJE R.'s omzwervingen na zijn ont snapping te Woensel De Avondpost weet over de omzwervin gen van den te Rotterdam gearresteerden R. het volgende te verhalen: Na zijn ontsnapping uit het Rijks Krank zinnigengesticht te Woensel, heeft R. in verschillende plaatsen in ons land vertoefd, zonder dat men erin slaagde, hem te ar resteeren. Wanneer de politic kennis kreeg van zijn aanwezigheid, was hij al weer ont snapt. Dit deed zich ook voor in Den Haag, waarheen R. zich onmiddellijk na zijn vlucht uit Woensel, op Zondagmiddag 8 Mei, begaf. Plotseling verscheen hij toen ten huize van een zijner familieleden, waar hij slechts korten tijd vertoefde, om dcnzelf- den avond de residentie weer te verlaten. Hierop bereikte de politie de mededee- ling, dat de vluchteling zich naar Eindho ven begeven had en zich ten huize van een caféhouder zou ophouden. Een inval der politie was evenwel vergecfsch; van R. werd geen spoor meer ontdekt. Enkelo dagen later werd de Haagsche po litie medegedeeld, dat R. zijn verjaardag op Zondag in de Residentie zou komen vieren en een groot feest zou geven aan een aan tal leden van de onderwereld. Inmiddels had R. bekend laten maken, dat hij zich niet levend zou laten arrestceren en op het torste gezicht cp een ieder-, die hem wilde pakken, zou schieten. Hij was in het bezit van een revolver en een groot aantal patro nen. Mede in verband met deze bedreiging tot het aanrichten van een bloedbad, nam de Haagsche politie zeer uitgebreide maatre gelen. De toegangswegen naar de Residen tie werden scherp bewaakt, elk pand, dat voor de feestviering in aanmerking zou kunnen komen, werd in het oog gehouden, terwijl een groote politiemacht gereed ge houden werd, om, ingeval R. gesignaleerd werd, hem onverhoeds te overvallen en elk gewapend verzet zijnerzijds onmogelijk te maken. Het is mogelijk, dat R. hiervan de lucht heeft gekregen en zijn brutaliteit hem in don steek liet, want naar Den Haag kwam hij niet Van dat oogenblik af is hij slechts be trekkelijk kort in verschillende plaatsen in ons land geweest. Hoewel beweerd word, dat hij naar België zou uitwijken, i3 dit niet gebeurd. De brutaliteit van R. kende betrekkelijk geen grenzen. Te 's-Hertogenbosch bracht hij een bezoek aan de familie van een mede-verpleegde uit het Rijkskrankzinnigengesticht. Daar liet hij door een zusje van den verpleegde een prentbriefkaart aan zijn kameraad schrijven. Om kennis te geven, dat de kaart van hom afkomstig was, schreef hij onder den postzegel zijn initialen. In zijn vrijheid gingen R.'s gedachten dik wijls uit naar zijn vroegere mede-vcrpleeg- den, hetgeen hij uitte door het zenden van kleine geschenken. Er zijn verpleegden, die een postwissel van 5 gulden zond. Er waren ook verpleegden, wicn hij meer dan een versnapering gunde, n.l. de vrij heid. Dezen zond hij^likjes cacao en zak jes suiker, waarin hij evenwel vijltjes en boren verstopte. Het behoeft geen betoog, dat de verpleegden deze nuttige instrumen ten voor een ontsnapping niet in handen kregen: 't toezicht op binnenkomende pak ketten is in het R.K.G. voldoende streng, dat al deze voorwerpen door het verplegend personeel ontdekt werden. Opvallend was, dat geen enkel pakket uit dezelfde plaats verzonden werd. Er waren er uit den Bosch, Breda cn zelfs uit Am sterdam. Vóór zijn arrestat'e te Rotterdam beeft R. nof geruimen tijd te Breda vertoefd in h*t s-ndsgedeelte, dat in den volksmond heken^ is als de „griebes". Met een Chevrolet-auto, waarmede hij ook na zijn ontvluchting naar Den Haag zou ziin gekomen, heaft R. o.a. het vuurwerk tc Schevcningen bezocht. Zwaar gegrimeerd reed hij zelfs door de drukste gedeelten van Den Haag. Nog dezer dagen vernamen wij, dat hij daarbij één zijner vroegere kennis sen zou hebben aangeroepen, die hem aan vankelijk niet herkend had. Toen hem de raad werd gegeven toch voor"^htiger te zijn, had hij verzekerd, dat men hem niet meer levend in handen zou krijgen. Zoo verzekerde men ons ook, dat R. op de kermis in den Dierentuin geede sier heeft gemaakt en keurig gekleed in moderne cabarets heeft verloofd. NIEUWE CONTINGENTEERINGEN. *s-G ravenhage, 25 Aug. Bij K.B. van 24 Augustus is de invoer van kousen s«i sokken, tapijten, naaigaren en tafel- en ^•.rvetgoed gccontingenteerd voor den tijd van 7 maanden (1 Aug. 1932—1 Maart 1933). De percentages zijn als volgt vastgesteld: kousen en sokken: 90 pet. van den in voer per 7 maanden in de jaren 1930 cn 1931- tapijten: 75 pet. van den invoer over het zelfde tijdvak; naaigaren: 80 pet. van den invoer over betzelfde tijdvak: tafel- en servetgoed: 70 pet. van den in voer per 7 maanden in de jaren 1929, 1930 cn 1931. Het bedrag ter bestrijding van de kos ten zijn door den Minister van Economi sche Zaken cn Arbeid vastgesteld op lh ten honderd van de bij den invoer te de- tlAxeeren waarde. DOODELIJK ONGEVAL. Bedwelmd door gassen. H a v e 11 e, 25 Augustus. Hedenmiddag wilde de 47-jarige landbouwer S. Klaster, woonachtig te Havelte, een regenput van zwöger Zwiggclacr 5=?i«>aipaken. Toen hij in de put afdaalde, vkd hij cr bedwelmd i door gassen, plotseling bewusteloos in. Zwiggelaar, die hem ter hulp wilde komen, geraakte eveneens bewusteloos. Twee an dere personen slaagden er in de beide slachto'fers met behulp van touwen naar boven te brengen. Een inmiddels gewaar schuwde geneesheer kon bij Klaster slechts den dood constateeren. Zwiggelaar kwam langzamerhand weer bij. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk wel. Onderhandelingen over het kolen vervoer zonder uitschakeling der Spoorwegen Naar het Handelsblad uit goede bron verneemt zijn inzake kolenvervoer via het Julianakanaal onderhandelingen tot een regeling tusschcn Staatsmijnen en spoor wegen aanstaande. Gelijk men weet, verzetten de spoorwe gen zich aanvankelijk tegen den aanleg van een haven te Stein, waardoor het gros van het kolenvervoer aan de spoorwegen werd onttrokken. De drie, met eigen spoor aan elkander verbonden Staatsmijnen zou den immers, samen met enkele Oranje Nas sau mijnen, door die haven voor een deel van de Nederlandsche onafhankelijk vvor- iels op gevonden zijn, dat dus de tc duchten nadeelen voor de spoor wegen vermindert en ook de mijnen eeniger mate voldoet. Dit zal wel exploitatie der haven of van de lijn der Staatsmijnen met materieel der Nederlandsche spoorwegen wezen. Zekerheid daaromtrent konden wij echter niet verkrijgen. Het nieuwe plan zou tot gevolg hebben, dat andere havenplanncn op het kanaal voorloopig niet uitgevoerd worden. Ook bet kolenvervoer per tractor naar Maas tricht zou in de onderhandelingen opgeno men zijn. AUTODIEVEN VEROORDEELD. Rotterdam, 25 Augustus. De Rotter damsche rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de zaken van den 41-jarigen koop man N. S. uit Eindhoven, den 33-jarigen koopman W. J. P. uit Capelle a. d. JJsscl en den 27-jarigen chauffeur P. L. de G. uit Amsterdam, allen gedetineerd, die zich te verantwoorden hebben gehad terzake van eenige autodiefstallen. De hun ten laste gelegde feiten betroffen twee Chevrolet auto's die te Rotterdam waren ontvreemd, twee Citroën-auto'6, die te Amsterdam wa ren weggenomen en een Ford-auto, die even eens in de hoofdstad buit gemaakt werd. Zoo ver als nagegaan i6 kunnen worden, werden de gestolen wagens naar een pak huis gebracht in Capelle a. d. IJssel, dat door den verdachte P. was Gebuurd en tot garage was ingericht. Na. een kort verblijf aldaar werden de wagens naar Limburg vervoerd, waar ze aan handelaars werden verkocht. Tegen de verdachten waren nog meer z»ken aanhangig gemaakt, doch ter rechtzitting werden deze door het O.M. in getrokken. De rechtbank heeft de volgende straffen opgelegd: N. S. werd vrijgespro ken; W. J. P. en P. L. de G. werden veroor deeld tot ieder 2 jaren en 6 maanden ge vangenisstraf. De eisch van het O.M was geweest een gevangenisstraf van drie jaren voor ieder. DE CRISIS EN DE VEILIGHEID IN DE MIJNEN. Vermindering van het aantal arkeldorscontrolenrs. Door den heer Macnen zijn aan den Mi nister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de regeering voorne mens is met ingang van 1 Januari 1933 het aantal arbeiders-controleurs, belast, met het toezicht op de naleving van het mijn reglement, te verminderen van vijf tot drie? 2. Is het den minister bekend, dat naar het oordeel van den hoofdingenieur der mijnen (neergelegd in een schrijven aan de Mijnwerkersbonden van 11 Augustus j.l.)t „de crisis de veiligheid in de mijnen op ab normale wijze vermindert en er dus alle aanleiding zou bestaan het toezicht eer uit te breiden dan in te krimpen"? 3. Acht de minister, gelet op deze ziens wijze van den hoofdingenieur der mijnen, niet voldoende termen aanwezig om van een eventueel voornemen als in vraag 1 bedoeld af te zien, ie meer waar reeds uit bezuinigingsoverwegingen aan de aanvan kelijk door dc regeering noodzakelijk ge achte uitbreiding van het aantal dezer ar beiders-controleurs van vijf tot acht geen uitvoering werd gegeven? DOODELIJK ONGEVAL AAN BOORD VAN EEN STOOMSCHIP. Dordrecht, 25 Aug. Hedenmiddag had op het Grieksche sloomschip „Chloe" een doodelijk ongeval plaats. Het schip zou eerstdaags naar Italië vertrekken om te worden gesloopt, waartoe een paar stokers bezig waren de vuren aan te maken. Plot seling sprongen de flenzen, waarop het peilglas is gemonteerd, met het gevolg, dat de 49-jarige Italiaansche stoker C. S. uit Genua door den stoom zoodanig werd ver brand, dat hij spoedig daarop overleed. Zijn kameraad, die in de nabijheid stond, kon zich bijtijds in veiligheid brengen. Het lijk van het slachtoffer is naar het Gemeente Ziekenhuis overgebracht. ,,L' HIRON DELLE" voor het vervormen van LANGESTRAAT li Ontvangen: MIJNHEER! Uw vrouw afwezig? zorgt keurig voor Uw lunch en diner Tel. 137-310 Steven v. d Hagenlaan 16, Tel. 3S0 Groote sorteering HAND GEWEVEN artikelen en MODERN N AARDWERK: De geschiedenis van het gestolen jacht Korten tijd geleden hebben wij dc stran ding op onze kust vermeld van een jacht dat in Engeland bleek te zijn gestolen. De Times geeft nu het volgende omtrent c? avontuurlijke dieven. Twee mannen: de 22-jarige Zuid-Ameri- Uaansche zeeman Johannes de Wit en de 32-jarige mijnwerker uit Plymouth, Edgar Lake waren aan het wandelen langs de Engelschc kust. Toen de avond viel leek hun het te Whitestable liggende jacht Lap wing ccn geschikte slaapplaats. Toen er bij het krieken van den ochtend een mooie stroom stond naar zee, kon De Wit zijn zeemansneigingen niet langer bedwingen en „gooide het schip los. Deo Egelschman was bij dit alles slechts een tegenstribbe lend toeschouwer, want toen zij eenmaal op drift waren kon hij er niets meer tegen doerf. Het begon hard te stormen en op goed geluk, want ze hadden geen kompas, zeilde liet tweetal dc richting van dee Hollandsere kust op. Daar gekomen, legden zij aan cn vroegen aan boeren om wat voedsel, want zij hadden niets aan boord. Zij bleken toen 30 mijl van den Hoek van Holland af te zijn. Daarna verloren zij de kust echter weer uit het oog en stak er zoo'n storm op, dat zij alle aandacht aan hun schip moesten wijden Pas drie uur later kregen zij do TTollandschc kust weer in het oog en kon den zij, geholpen door een stoomboot lan den. 15 mijl van Vlissingen, zooals later bleek. De beide dieven waren uitgeput van honger en vermoeidheid. Zij werden naar den burgemeester van het nabijzijnde dorp gebracht, die bun voedsel gaf, maar hun tevens arresteerde, omdat zij geen paspoort hadden. Per autobus werden zij daarop vervoerd naar Middelburg waar zij twee weken wer den gevangen gehouden. Vandaar werden zij gebracht naar Roozendaal om door de politie over de Belgische grens te worden gezet. Wat nu te doen? Zij gingen maar weer loopen en kwamen den volgenden ochtend in Antwerpen aan. Daar vervoeg den zij zich bij den consul die hun in eeD zeemanstehuis onderbracht en vandaar naar Engeland stuurde. Als de reden waarom hij het jacht had genomen noemde De Wit het feit dat hij in Engeland geen schip kon krijgen, en hoop te, daar hij Hollandsch sprak, in Neder land meer kans te hebben. Als ér eenig voedsel aan boord was ge weest zou hij waarschijnlijk getracht heb ben Z.-Afrika te bereiken. Lake werd spoedig vrij gelaten, De Wit bleek echter allerminst een schoon© lijst te hebben. Geboren als zoon van een domi nee in Pretoria, ging hij al spoedig als zeeman naar Australië, waar hij lid werd \an een misdadigersbende en trouwde met dc dochter van den aanvoerder daarvan. Een van zijn straffen had hij uit te zitten gehad op St. Helena, vanwaar hij zonder succes bad trachten te ontsnappen. Voor deze eveneens onsuccesvolle escapa de naar Holland heeft men hem zes maan den dwangarbeid gegeven. ZEEPFABRIEK STOPGEZET. Met ingang van 29 Augustus a.s. wordt de fabriek van de N.V. Vereenigde Zeepfa brieken, die twintig jaren geleden te Zwijn drccht werd opgericht, stopgezet. Een deel van het personeel wordt gepensionneerd, een ander deel overgeplaatst naar Maars- sen. (Hbld.'i. JONGEN VERDRONKEN. Dordrecht, 25 Augustus. Hedenavond om acht uur was de 10-jarige M. Vermeu len op ledige schuiten, die in de rivier de Vlerwede lagen, met een paar vriendjes aan het spelen. Tijdens het spel raakte hij tus- scben de schepen en viel in het water. De politie was spoedig ter plaatse en dregde tusschen de vaartuigen. Na een uur slaag de men erin den jongen boven te brengen doch de levensgeesten waren geweken. Het lijk is naar het R.K. Ziekenhuis vervoerd. Bondsvergadering te Haarlem Op 23 en 24 Augustus hield de Bond van Smedenpatroons in Nederland zijn jaarver gadering in het Gebouw van den Kegel bond te Haarlem. Een groot aantal afgevaardigden, belang stellende leden en hunne dames waren op gekomen om do Bondsdagen mede te ma ken. Diverse genoodigden, waaronder den di recteur van het Rijksnijverheidlaboratorium met de beide assistenten der Rijksvoorlich tingsdienst waren aanwezig. Dc Bondsvoorzitter, de heer H. Hogenbirlc van Bloemcndaal opende de vergadering met een rede waarin gewezen werd op de zeer ongunstige economische toestanden welke in zoo goed als alle landen blijven bestaan cn de positie welke ons land daar- tusschen inneemt. Niet het minst in het smedenbedrijf worden de gevolgen daarvan ondervonden. Spreker wekte allen op om den moed niet te verliezen maar den strijd vol te houden ondanks de bijkans onover komelijke moeilijkheden die zich voor doen. Staande werd herdacht de leden die in het afgeloopen jaar de organisatie door den dood zijn ontvallen. De aan de beurt van aftreden zijnde Hoofdbestuursleden H. Hogenbirk en M. Oostwoud werden beiden herkozen. De door de afdcelingen ingediende voor stellen werden behandeld. Het Hoofdbestuur deed mededeeling over de gemaakte voorbereidingen inzake een actie welke ten doel heeft de kleine pa troons te doen deelen in de voordeden van de Sociale Verzekeringswetten. Het Hoofd bestuur zal verder hieraan werkzaam zijn. De Bondsdagen werdn besloten met een excursie naar de Kromhout Motorenfa- briok te Amsterdam, waaraan door een deel der leden werd deelgenomen, terwijl de anderen met de door de afdeeling Haarlem, ter beschikking gestelde autocars een rond rit door de mooie omgeving van Haarlem maakten. BRAND IN EEN GARAGE. Aanzienlijke schade. Dordrecht, 25 Augustus. Hedenmor gen ie brand uitgebroken in de garage van J. B. aan de Spuiweg. De brand ontstond ;n een autocar die aldaar in reparatie \va<? Het vuur kon tot de garage worden beperkt door de brandweer. Van de in de garage aanwezige auto's kenden er eenige worden gered, terwijl de re6t met de touring-car verbrandde. De schade, die aanzienlijk is wordt door verzekering gedekt. DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Bussum, 25 Aug. Te omstreeks acht uur had hedenavond op het gevaarlijke kruispunt Amersfoortsche straatweg—Bre- diusweg een ernstig verkeersongeval plaats. De heer van 't Kruis, muziekleeraar te Bnarn, wilde vanaf do richting Bosch van Bredius, den Brediusweg op rijden en kwam in botsing met een auto, die in de richting Laren reed en op weg was naar Apeldoorn. Dc heer van 't K., die zich in do onmid dellijke nabijheid van zijn woning bevond, was op slag dood. WAT WORDT NIET GECONTINGENTEERD? Het lid der Tweede Kamer de heer Teu- lings heeft den minister van Economische Zaken en Arbeid gevraagd: 1. Is het jui3t, dat voor de volgende ar tikelen niet tot contingenteering van den invoer zal worden overgegaan- manufactu ren, stoffen en weefsels van caoutchouc (gomelastiek of rubber) en dergelijke, pluche, fluweel, pluchette, trijp en moquette, touw, touwwerk, linoleum, laboratorium- cn tech nisch porselein, staaldraadkabel, ijzer- en staaltouw, rijwielen, frames en motorrij wielen, triplex en dergelijk hout, gloeilam pen, gezaagd naald- en kisthout, aarde werk en tegels en vuurvast materiaal? 2. Is de minister bij bevestigende beant woording der eerste vraag bereid mede te deelen: a. of cn op welke data aanvragen voor contingenteering voor bedoelde artikelen bij den minister zijn ingediend? b. of, en zoo ja, op welke data de advie zen der commissie bedoeld in de Crisis- invoerwet den minister hebben bereikt? c. de reden, waarom de beslissing van den minister, zoo die eerst onlangs is ge vallen, niet eerder is genomen? 3. Is de minister bereid de aanvragen der belanghebbende fabrikanten, het advies der commissie bedoeld in de Crisisinvoerwet, en het met redenen omkleede besluit des ministers, ter griffie der Kamer ter inzage van de leden te deponeeren? Overeenkomst met de gemeente inzake uitbreiding der perceelen Rotterdam, 24 Aug. Het is al heel wat jaren geleden, dat de firma Gerzon aan de Leuvehaven, tegen n er de Vischmarkt, haar monumentaal gebouw deed verrijzen. Het was in den tijd. dat er gedacht werd aan den aanleg van den Coolsingel-boule- vard en er bestond destijds groot gevaar, dat het nieuwe gebouw weer spoedig tegen den grond zou moeten, als de groote ver keersweg zou worden dooigetrokken. Want Rotterdam zat toen vol groote plannen. Het zou bij den Coolsingel boulevard niet blij ven, doch er zou ook een groote verkeers weg komen over de Blaak die gedempt zou worden cn in dat ge vol zou het Gerzon- gobouw niet kunnen blijven staan. De jaren verliepen, doch van een aanleg van dien nieuwen verkeersweg kwam niets. De groote wereldoorlog heeft als in zooveel, ook in deze zaak zijn belemmerenden in vloed doen gelden. Zoo is het gpbmw van Gerzon onbedreigd gebleven. Intussohen hebben de zaken van dit modehuis zulk een omvang genomen, dat het naar uitbreiding moest omzien. Tal van winkelhuizen, naast het groote nieuwe pand werden bij de zaak getrokken. Dooh zoodoende kreeg men een weinig aanlokkend stadsbeeld Er zijn nu onderhandelingen gevoerd tusschen de fir ma Gerzon en de gemeente, die ten doel hadden te komen tot een betere afronding van het gebouw op zulk een wijze, dat er tevens meer ruimte zou worden verkregen. Blijkens een mededeeling aan den raad zijn die. onderhandelingen geslaagd. De firma Gerzon heeft thans te kennen gegeven, dat zij de huur van de diverse winkelpanden, die het eigendom zijn van de gemeente, wil beëindigen. Voor uitbreiding van haar ge bouw wensoht de firma thans die panden van de gemeente te koopen, die gelegen zijn tusschen haar pand en de Soetensteeg te gen ccn prijs van ƒ600 per vierk. Meter ver meerderd met een som van 3000 voor de af te breken opstallen. Door afbraak van de panden gelegen tusschen het bezit van de firma en de Witte Meeuwensteeg ver leent de gemeente recht van uitpad en licht en luchtschepMng op den aldus verbreeden verkeersweg ten behoeve van den nieuwen zuidelijken gevel van het firma-pand. Deze zal van Leuvehaven naar Schiedamsohen dijk een passage maken ter breedte van on geveer 7 Meter. B. cn W. stellen voor aan den gemeen teraad aan de overeenkomst goedkeuring te vcrleenen. K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 UW ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEERINGI „O, Ik vergat je nog te zeggen dat mijn aanstaande officier bij de kust-artillerie Is." (Judge).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6