BIJKANTOOR Amersfoortsch Dagblad SOESTERWEG 107 Jhr. Mr. A. J. RETHAAN MACARÉj VRIJWILLIGE OPKOMST ONDER DE WAPENEN Brand te Waalwijk FELLE BRAND BIJ ROOSENDAAL EEN REV0LVERHELD UIT DE STAATSCÖÜJRAWT U zoekt aparte, moderne Meubelen tegen billijken prijs Komt U eens bij ons zien en U zult verwonderd staan onzer groote sorteering en de LAGE PRIJZEN. A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT Geeft daar uw Keitje of Advertentie op Zonder prljsverhooging ABONNEMENTSPRIJS 17y2 CENT PER WEEK EENIGST DAGBLAD Meest actueel blad ter plaatse Oudslid der Tweede Kamer en oud:advocaat:generaal bij den Hoogen Raad 's-Gravenhage, 29 Aug. In den ouder dom van negcn-en-tachtig jaar is hier ter stede in den afgeloopen nacht overleden Jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, oud-lid van de Tweede Kamer voor het toenmalige district Haarlem, oud-advoeaat-generaal bij don Hoogen Raad, oud-voorzitter der ge zondheidscommissie te 's-Gravcnhage. De thans overledene is geboren 21 No vember 1S42 te Middelburg, waar zijn vader ontvanger der registratie, lid van do Staten van Zeeland en wethouder van Middelburg was, en kwam na het lager onderwijs ge noten te hebben, op het instituut van den heer Kinsbergen te Elburg, waar jongelui voor academischo studiën werden voorbe reid. In September 1859 ging hij in de rech ten 6tudcercn aan do universiteit te Utrecht, waar hij 30 Juni 1868 promoveerde op een dissertatie over „De leer der assig nation". Na aanvankelijk te Utrecht in de advo- catie te zijn gegaan, werd jhr. mr. Rethaan Macoré werkzaam gesteld aan het parket van het hoogmilitair gerechtshof. Nadat bij een vervanging van den fis caal-generaal de aandacht op hem geves tigd was, werd de thans ontslapene 15 Juli 1870 benoemd tot substituut-officier van justitie aan de rechtbank te Snoek, waar hij tot 16 Januari 1S75 werkzaam bleef. Toen volgde zijn benoeming tot substituut te Haarlem, waar bij in 1883 werd be noemd lot officier van justitie, als opvol ger van mr. P. C. Visser. Ook in het openbare leven te Haarlem heeft jhr. Rethaan Macaré veel gepres teerd. Van onderscheidene vcrecnigingcn was hij medo-oprichter of bestuurslid. In 1881 zonden zijn Haarlemsche medeburgers hem uaar den gemeenteraad, waarvan hij langen tijd deel heeft uitgemaakt. De eerste maal werd jhr. Rethaan Ma caré, die tot de liberale partij behoorde, candidaat van do Tweede Kamer gesteld in October 1881, toen hij in herstemming kwam met dr. de Meyier, die, doordat de stemmen der katholieken op hem overgin gen, het toen won. Echter werd jhr. Ret haan Macaré, na het overlijden van mr. A. J W. Farncombo Sanders, op 6 October 1896 tot diens opvolger gekozen. Bij de ver kiezingen in 1897 werd zijn mandaat ter stond, bij de eerste stemming vernieuwd. In 1900 werd zijn verblijf in de Spaarne- 6tad afgebroken, toen hij geroepen werd tot zijn positie bij den Hoogen Raad. Bij zijn benoeming tot advocaat-generaal moest Jhr. Rethaan Macaré het Kamerlid maatschap neerleggen. Hij. had deze benoe ming te danken aan zijn talent, om conclu sion te stellen, dat hem te Haarlem als of ficier van justitie een groote reputatio in dc juridische wereld bad doen verwerven. Tien jaren heeft hij genoemde functie bij den Hoogen Raad bekleed en ook toen von den zijn conclusion algemeenc waardee ring, omdat zij getuigden van scherp in zicht, uitgebreide juridische kennis en lo- gischcn zin. Voor twee vraagstukken van groot so ciaal belang, naslaande aan dc juridische practijk, beeft Jhr. Rethaan Macaré zich groote moeite getroost, t.w. de landlooperij cn bedelarij cn de kinderbescherming. Aan de oplossing van deze en soortgelijke kwes ties heeft hij hard gewerkt, vooral nadat hij in 1910, om voor jongeren plaat6 te ma ken, ontslag als advocaat-generaal had verzocht. Na zijn pensionnecring ging hij voort zijn werkkracht in dienst te stellen van het algemeen belang en van de publieke zaak. Hij bleef bijvoorbeeld buitengewoon lid van den centralen gezondheidsraad en voorzitter van het genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen. En de kinder bescherming kon eveneens op hem als voorzitter van den Nederlandschcn bond tot kinderbescherming blijven steunen. Ook heeft Jhr. Rethaan Macaré een lange reeks van jaren zich hoogst verdienstelijk gemaakt als voorzitter van het algemeen college voor het rijkstucht- en opvoedings wezen. Tevens is de thans ontslapene lid van het hoofdbestuur der maatschappij tot nut van 't algemeen geweest. In de juridische tijdschriften zijn ver scheidene opstellen van zijn hand versche nen. MOTORRIJDER DOODGEREDEN. Brmmmon, 29 Aug. In de nacht van Zondag op Maandag omstreeks half 12 werd de motorrijder N. uit Zutphon ter hoogte van „Het Vosje" tusschcn Brummen en Zutphen aangoreden door een auto, komen de uit de richting Brummen en bestuurd door een zekere B. uit Deventer. N. werd van zijn motor geslingerd en was bijna on middellijk dood. De auto reed door. De rijkspolitie uit Brammen was spoedig ter plaatse. Het mocht haar gelukken B., die met een paar vrienden en eenige dames een feestje had bezocht te Zutphen, te ar resteeren, daar de inzittenden niet naar hun woonplaats Deventer durfden terug- keeren; zij hadden hun auto in do omge ving van Zutphen gestald. HOMITó SCIENTIFIQUE FRANCO HOLLAND AIS. Eon belangrijke gift. Het Comité Scientifiquo Franco-Hollan- dais, dat zich ten doel stelt de hier te lan de bestaande algeheel onvoldoende bekend heid met dc Franscho wetenschap op exact, technisch, medisch en biologisch gebied te verbeteren cn wederzijds geleerden uit te zenden beeft van zijn Franscho Sectic, door bemiddeling van Dr. van der Hoeven Leon- bard, secretaris-penningmeester der Hol- landschc Sectie, een belangrijke gift kun nen doen toekomen aan de „Bibliothèquc Scientifique Francaisc" der Universiteitsbi bliotheek te Amsterdam. Deze gift bestaat uit een aantal uitgebreide autorcferaten van de voornaamste Fransche geleerden op de bovengenoemde gebieden. De autore- fcratcn, in boekvorm verschenen, behande len het gchccle wetenschappelijke oeuvre van dc bedoelde geleerden, en zijn verplicht hij het candidaat stellen voor het Institut de France cn de Academie de Medicine. Voor het bestudcercn van het werk van deze geleerden is de verzameling, dc eerste van dien aard in Nederland, onontbeerlijk. Memorie van Antwoord nopens het Ontwerp-Albarda Verschonen is dc memorie van antwoord op het voorstel van wet van den heer AJ- barda c.s. tot nadere regeling van de vrij willige opkomst onder de wapenen van dienstplichtigen en reservepersoneel. Wij ontlecncn er het volgende aan: Bij het onderzoek in de afdeelingen heb ben vele leden van hun ingenomenheid met het instituut van den Bijzonderen Vrijwil- ligen Landstorm getuigd. De voorstellers van het wetsontwerp heb ben geen vertrouwen in de verzekering, dat de Bijz. Vrijw. Landstorm het geheele volk, en dus ook do sociaal-democraten, zou be schermen tegen revolutionnair geweld. In de bijeenkomsten van den Bijz. Vrijw. Land storm klinkt dikwijls een taal. die van felle vijandschap jegens de sociaal-democratie cn de sociaal-democraten zwaar is. Dat de mannen, die zulke taal met instemming aanhooren en toejuichen, gezind zouden zijn de sociaal-democraten te beschermen tegen revolutionnair geweld van anderen, is ondenkbaar. Zij achten het, indien de noodzakelijkheid tot het te hulp roepen van gewapende macht bij ordeverstoringen zich mocht voordoen, beter, dat één of meer lichtingen worden mobiel gemaakt, dan dat vrijwilli gerskorpsen ten tooneele verschijnen. De Regeering zal minder lichtvaardig tot de oproeping van lichtingen overgaan dan tot liet, vragen cn aanvaarden van dc hulp van vrijwilligers. Voorts zal van afdeelingen der gewone lichtingen, waarin alle richtingen des volks opgenomen zijn, een optreden met meer behoedzaamheid cn tact verwacht mo gen worden dan van vrijwilligerstroepen, die in hun gewapende actie bevrediging kunnen zoeken en vinden voor politieke hartstochten. De voorstellers blijven van oordcel, dat de Bijz. Vrijw. Landstorm een buitenwettelijke organisatie mag worden genoemd en dat bet, in het stelsel van art. 187 der Grond wet, noodzakelijk is de mogelijkheid op te heffen dat voor binnenlandsche doeleinden een gewapende macht kan worden gemobi liseerd, zonder dat daarin onverwijld dc Staten-Gcneraal moeten worden gekend. Waal w ij k, 29 Aug. Hedenmorgen ont stond in de St. Crispijnstraat alhier brand in een blok woningen, bewoond door 5 ge zinnen. In het blok is eveneens gevestigd do smederij van T. van Os en de kruide nierszaak van II. van Hilst. Dc brand, wel ke was- ontstaan in de middelste woning, bewoond door Jan Reuk nam zoo snel toe, dat, hoewel do stoombrandspuit direct aan wezig was, aan blusschcn niet te denken viel. Door een bewaker van de nachtvei- ligheidsdicnst, die ter plaatse passeerde toon een vlam uit het dak sloeg, werden dc bewoners, waarvan de meestcn nog in bed lagen, gewaarschuwd. Waal w ij k, 29 Aug. Omtrent den heden morgen in een blok woningen aan de H. Chrispijnstraat alhier uitgebroken brand meldt men ons nader dat ondanks de spoe dige aanwezigheid van dc stoombrandspuit men geen kans heeft gezien het vuur, dat snel om zich heen greep, te blusschen. De 5 woningen zijn dan ook allen geheel af gebrand. Slechts brokstukken van de mu ren staan nog overeind. De schade kon vanmorgen nog niet precies worden vast gesteld. vermoedelijk zal zij 12.000 tot 15.000 bedragen. CENSUUR VAN DE P.T.T. Op de radio-distributie. Het Tweede Kamerlid de heer De Visser heeft den Minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is het dc Rcgecring bekend, dat door het hoofdbestuur der P.T.T. een zeer onge- wenschte censuur op de radiodistributio wordt toegepast? Is het eveneens aan de Regeering bekend, dat dit hoofdbestuur zich veroorlooft aan Bouwvercenigingen en andere radiodistribu- anten te bevelen, dat niet mag worden afge- slemd op golflengte 1301 m., zoodat op straf fe van anders geen toestemming tot radio distributie te verkrijgen, dc Vakvereeni- gingszonder te Moskou door de collectieve luisteraars niet kan worden gehoord? Weet de Regeoring dat voornoemde vak- verecnigingszendcr uiterst belangrijke zen dingen van groote eultureele waarden den aether instuurt, zoals pas nog weer de in teressante redo van de Hollandsche cineast Joris Ivcns cn vindt dc Regeering het ge oorloofd dat een belangrijk deel der luiste raars hiervan wordt verstoken? Wil de Regeering maatregelen treffen, waardoor het ook aan op een distributie aangesloten luisteraars mogelijk wordt op de Vakvereenigingszendcr te Moskou af te stemmen? Opzet in het spel? Roosendaal, 29 Augustus. In den nacht van vorige week Dinsdag op Woens dag is een strooimijt op het erf van de boer derij van den lieer P. Kocnraadt aan den Langowog te Kruisland een prooi der vlam men geworden. Zondagavond omstreeks half tien brak in dezelfde boerderij opnieuw brand uit. Toen de brand ontdekt werd, was het vuur reeds zo-) nevlg, dat or aan redding van de brandende gebouwen niet te denken viel. Op vijf verschillende plaat sen sloeg het vuur naar buiten en in een oogwonk stond alles in lichte laaie. De eigenaar, de heer K., was met zijn kinderen op reis, terwijl zijn vrouw met ccnige leden van het personeel naar do kermis was, die in het dorp werd gehouden. Juist toen deze Iaatsten terug kwamen, werd de brand geconstateerd. In eenige kleine bijgebouwen slaagde men er nog in het vuur te blusschcn doen een groote schuur welke geheel gevuld was met pas geoogst graan, alsmede een groot gedeelte van de stal en van de kippenfokkerij, ble ken reddeloos verloren. Ook de brandweer kon tegen de vuurzee niets uitriohten. Be halve de genoemde gebouwen en de daar in geborgen oogst gingen alle landbouw werktuigen, twee paarden, een stier, twee geiten, een varken en honderden kippen door den brand verloren. Door de afwezig heid van den eigenaar is nog niet bekend of verzekering dc enorme schade zal dek ken. Tweemaal geschoten zonder te raken Groningen, 29 Aug. Zondagmorgen vroog liep de 31-jarige D. I. onder het uiten van bedreigingen in beschonken toestand in üe Kleine Lbbingestraat voorbij het huis van zijn vrouw, van wie hij gescheiden leeft. Hij was in gezelschap \an een andere man. Toen D. I. zijn vrouw voor het raam zag verschijnen, loste hij uit een revolver een schot op haar. Zijn metgezel wist juist op tijd zijn arm weg te trekken, zoodat de kogel in den zolder van de kamer van de vrouw drong. De man liep hierna door en ontmoette in do Heerenstraat zekeren De Jong, wie hij een sigaret vroeg. Deze wei gerde dit, waarom I. hom volgde en na uit zijn eigen zak een sigaret te hebben opge stoken. weer een greep in zijn zak deed en uit zijn revolver een schot op De Jong loste. Deze bukte zich juist op tijd, zoodat do kogel rakelings langs zijn hoofd vloog. Do man werd hierna gearresteerd. Hij schijnt geestelijk niet normaal te zijn. Reeds meerdere malen liet hij zich uit, zijn vrouw tc willen dooden. TWEE MOTORRIJDERS TEGEN ELKAAR Een zwaar gewonde. M e p p e 1. 29 Aug. Bij de Lokbrug over de Drentsche Hoofdvaart te Havelte zijn in de afgeloopen nacht 2 motorrijders uit de gemeente Staphorst, die terugkeerden van een zangconcours, met elkander in aanrijding gekomen. De landbouwerszoon Meesters te Ilesselingen (gem. Staphorst) werd daarbij zwaar gewond. Hij moest on middellijk naar het Ziekenhuis te Zwolle worden overgebracht, waar operatief moest worden ingegrepen. De andere motorrijder Ousting cn dc beide duo-passagiers kwamen or behoudens eenige schaafwonden goed af. DIEFSTAL UIT EEN POSTAUTO. Arrest van den Hoogen Raad. Wegens diefstal uit een postauto van ruim 17.900, gepleegd in September 1931 op den Van Lcnnepweg te 's-Gravenhage, ie J. H. 1-1. A. K. in hooger beroep door het gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, waarmede het vonnis der Haagsche rechtbank bevestigd werd. Voor den Hoogen Raad heeft de ad vocaat-generaal tot verwerping van het cassatieberoep geconcludeerd. De Hooge Raad heeft Zaterdag het be roep verworpen. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Wormerveer, 29 Augustus. Heden avond is dc kapitale boerderij van den vee houder Battcm, staande nabij het z.g. Wor- mcrsluisjc in de gemeente Wormer een prooi der vlammen geworden. Omstreeks half elf werd de brand door een voorbijganger ontdekt die de bewoners, die zich reeds ter ruste hadden begeven, waarschuwde, waarop deze zich in veilig heid konden stellen. Een brugwachter had inmiddels dc brandweer gewaarschuwd, die spoedig met vier motorspuiten ter plaatse was. Met zeven stralen tastte men het vuur aan. Daar het perceel 6lcchts langs een smal voetpad te bereiken was, werd het blueschingswerk zeer belemmerd. Slechts de paardenstal kon behouden blijven. De schade, welke op ongeveer 10.000.— geschat wordt, wordt, door verzekering ge dekt. PSYCHOPAAT AANGEHOUDEN. N ij m e g c n29 Aug. Door do politie te Nijmegen is heden gearresteerd zekere H. H., die gevlucht was uit do Psychcpathen- inrichting te Hciloo. Zijn aanhouding was verzocht door den Officier van Justitie te Alkmaar en tevens door den Commissaris van Politie tc Helmond, in het laatste ge val wegens oplichterij. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is toegekend do aan de orde van Oranjc-Xassau verbonden eere medaille, in zilver, aan: J. H. C. Schulzc, meesterknecht bij den heer T. Stahlie, to Schiedam. Middelbaar Onderwijs. Bij Kon. Besluit zijn wederom tijdelijk benoemd tot lecraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Gouda E. B. J. Kuyper, P Vink en C. H. van Maancn. Notariaat. Bij Kon. besluit is aan P. J. J. Tackoen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Septem ber 1932, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Rotterdam; is aan jhr. W. F. A. van Pestel, op zijn verzoek, met ingang van 1 September 1932, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te 's-Gravenhage. Belastingdienst. Bij Kon. besluit is aan H. Huijgens, ont vanger der directe belastingen cn accijnzen te Geleen op zijn verzoek gerekend te zijn ingegaan 25 Juni 1932 ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën is ingetrokken de verplaatsing van den ontvanger der dir. belastingen, enz. H van Tarel van Zweelo naar Breukelen. Posterijen, telegrafie en telefonie. Bij Kon. besluit is aan den commies bij den P.T.T.-dienst, H. Radcma, o-dast met dc functie van directeur van bet P.T.T.- kantoor te Delden, met ingang van 1 Oc tober 1932 Öp zijn verzoek eervol ontslag verleend; is aan den commies bij den P.T.T.-dienst, J. H. Schenk, belast met de functie van di recteur van het P.T.T.-kantoor te Breuke len, met ingang van 16 September 1932 op zijn verzoek eervol ontslag verleend; is aan den commies bij den P.TT.-dienst D. N. van Malssen, belast met de functie van directeur van het P.T.T.-kantoor te Woudrichem met ingang van 1 November 1932 op zijn verzoek eervol ontslag ver leend; is met ingang van 1 September 1932 aan den referendaris '2e klasse der P.T T. H. B. Bcerenbroek als zoodanig eervol ontslag verleend; is met ingang van 1 November 1932 aan den hoofdcommies bij het hoofdbestuur der P.T.T. F. A. Klompé op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Loodswezen. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 16 October wegens verandering in de inrich ting van het dienstvak, waarbij zij werk zaam zijn, eervol ontslagen uit hun betrek king, de commissarissen van loods.wezon, betonning, bcbakening en verlichting, te vens ontvangers der loodsgelden te Amster dam en te Terneuzen M. S. Kruisinga en H. W. Balfoort, de commissar.s van loods wezen, betonning, bebakening 2n verlich ting te Hoek van Holland J. Vraggmk en met ingang van 2 November om dezelfde reden dc ontvanger der loodsgelden te Vlis- singen A. Woudstra; zijn benoemd met ingang van 16 October tot commissaris van het loodswezen, enz. tevens ontvanger der loodsgelden te Am sterdam, de commissaris van het loodswe zen enz., tevens ontvanger der loodsgelden te Antwerpen, H J. Hoogen Stoevenbcld; tot commissaris van het loodswezen enz., tevens ontvanger der loodsgelden to Ter- neuzen de idem te Harlingen D. Bakker; tot idem te Hoek van Holland de idem te Willemsoord L. Wierema; tot idem te Ant werp de idem te Terschelling J. Bakker; tot idem te Willemsoord de idem te Brou wershaven, mede belast met waarneming van gelijke betrekking te Zierikzee P. C. van Diest; tot idem tc Terschelling de ad junct-commissaris loodswezen enz. te Vlis- singen C. Vermeulen; tot idem te Harlin gen de adjunct-commissaris loodswezen enz. to Maassluis C. P. van Diest; met in gang van 2 November tot ontvanger de* loodsgelden te Vlissingen de commissaris van het loodswezen enz. te Dordrecht G. J. Moerel. Landmacht, Bij Kon. besluit is benoemd bij het per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid tweede klasse S. C. van Waalwijk vau Doorn, arts; is ingaande op den dag van aankomst hier te lande en uiterlijk tot 1 November 1938 bij het leger in Nederland gedeta cheerd, de kapitein van den Gcneralcn Staf van het Nederlandsoh-Indische leger R. Bakkers, ten einde door den Minister van Defensie werkzaam te worden gesteld als leeraar aan de Hoogere Krijgsschool; is eervol ontslagen uit de functio van reserveveldprediker voor den tijd van oor log bij het leger te velde de gewezen pre dikant bij de Ncdcrlandsche Hervormde Gemeente te Wirdum J. H. C. Kater; is benoemd bij het reserve personeel der landmacht bij het personeel van den ge neeskundigen dienst, bij den militairen vo- terinairen dienst tot reserve-p lardcnarts tweede klasse A. M. Ernst, veeart6; zijn op hun verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst de reserve-cerstc-lul- tcnants P. Tetrode en A. D. Zur Mühlen, beiden van het 8e regiment veldartillerie* Zeedienst, Bij Kon. besluit zijn met ingang van 24 Augustus bevorderd: tot kapitein-luitenant ter zee bij de Kon, marine-reserve, de luitenant ter zee le klas- se bij die reserve W. P. van Meerkerk; tot luitenant ter zee le klasse, die der 2e klasse C. W. Slot, A. J. Bussemaker, N, Kooreman en J. P. H. Perks; tot luitenant ter zee le klasse bij de Kon. marine-reserve, de luitenants ter zee der 2o klasse bij die reserve J. Goos, F. W. Groot cn M. J. van der Burgt; tot luitenant ter zee 2e klasse bij de Kon marine-reserve, de luitenant ter zee 3e klas se bij die reserve S. Hendriks, genaamd Jansen; tot officier van gezondheid le klasse, die der 2e klasse H. B. N. van Kreel; met ingang van 28 Augustus bevorderd: tot luitenant ter zee 2e klasse, de luitenants ter zee 3e klasse J. K. Kempees, B. C Fock, H. A. W. Goossens, L. J. Jarman, S. H. Ro sier, E. M. Hornsveld, H. D. Claus, J. Fockc, D. J. van Doorninck, W. C. Wernink, M. J. Vos, A. H. W. von Freijtag Drabbe, A. G. den Boesterd, C. A. Joekel, B. Poortman, R. M. Crommelin, P. J. van der Burgh, S. S. W. van der Woudc, D. Dekker, L. B. J. Dommers, H. A. V. R. baron van Lawick en A. van Strien; tot officier van den marinestoomvaart dienst 2e klasse dc idem 3e klasse^. C. van Bergen van der Grijp, LI. van dor Houwen en G. E. J. Grocnendaal. MINISTER DECKERS TERUG. Dc minister van defensie Mr. Dr. L. N. Deckers is van zijn verlof teruggekeerd en heeft zijn werkzaamheden aan het departe ment hervat. K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 UW ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEERING! Beroeps landlooper. tot neerslachtig amateur: „Luister naar rn'n raad, Daas, en probeer ergens een oude kinder dagen op den top te tikken, Het zal je een massa moeite sparen." (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6