Donderdagi September 1932 31 e Jaargang No. 54 TWEEDE BLAD DE KONINGINNEDAG- VIERING Fortinbras' Toovermacht *s-G r a v e n h a g e, 31 Aug. De verjaardag van onze Koningin is heden in de Residen tie met opgewektheid gevierd. De vele vlag gen van particuliere woningen uitgestoken, tezamen met de vlaggen op de Rijks-, pro vincial^- en gemeentelijke gebouwen, op den Haagschen toren die reeds in den ochtend klokgebeier deed weerklinken op de gezantschapsgebouwen enz., de gebrui kelijke tram- en autobustooi en diverse an dere uitingen van aanhankelijkheid aan het Vorstenhuis, brachten de Stemming er al spoedig in. Ten Paleize lagen de felicilatie-registers ter teekening, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. In de ochtenduren was er o.m. een dank stond in de Groote Kerk en te half elf pa rade op het Malieveld. Verder gaf de heer De Zwaan een carillonbespeling van 12—1 uur in den Grooten Kerktoren. De middaguren werden op zeer verschil lende punten der stad benut voor muziek uitvoeringen, volksfeesten en andere attrac ties. Zoo was er in het Zuiderpark Zwem bad te half twee een zwemwedstrijd met polospel en te drie uur op het A.D.O.-terrein aldaar een gecostumeerde voetbalwedstrijd van hoogst koddigen opzet. Ook de Indische tentoonstelling droeg het hare bij tot op wekking van feestvreugde; hier toch gaf de Zeeuwsche zangverceniging „Zang ver edelt" in de bekende typische kleederdracht een uitvoering, met begeleiding van het eveneens in Zeeuwsche kleeding gestoken muziekgezelschap „Voorwaarts" uit Koude- kerke. Op het versierde Voorhout gaf het Haagsch Harmonieorkest een uitvoering; in den Die rentuin deed het muziekgezelschap „Entre Nous" insgelijks, en in het Kurhaus was een matinee voor de kinderen georganiseerd Verder werd 's middags een bijeenkomst van den Vrijwilligen Landstorm gehouden op het landgoed van jhr. mr. von Fisenne te Rijswijk, waarheen zich ook tal van Ha genaars hadden begeven. In de Betlehem- kerk gaf Alex Schellevis met medewerking van solisten een orgelconcert. De regeering en diverse andere bureaux en de scholen hadden vandaag vrij-af, zoo dat de gelegenheid om aan de feesten deel te nemen wel ruim was verkregen. In den avond zou het Vredespaleis wor den belicht, terwijl verschillende avondcon certen op het program staan; in de Groote Kerk vindt p plechtige herdenking plaats. Parade to Den Haag. •suravennage, 31 Aug. De parade op het Malieveld was weder één van de glans punten van den dag, waarbij het fraaie zo merweer uitstekend medewerkte; duizen den hadden zich dan ook rondom het veld in de verschillende lanen geschaard, om van dit schouwspel getuigen te zijn. Op de gereserveerde plaatsen van het terrein waren aanwezig o.m de w.n. bur gemeester, mr. De Vries, de minister van justitie mr. Donner, verder Prins Joachim van Pruisen, die Zondag in het Kurhous een deel van het concert dirigeert, dc gene raals b. d. Duymaer van Twist en Weber, de procureur-generaal bij den Hoogen Raad van State, vice-admiraal Sohreuders, gene raal Huisman, de Franschj militaire at taché e.a., terwijl aan dm rechterkant de verschillende organisaties van oud gedien- den waren vertegenwoordigd, waaronder deputaties met vaandels van de Ver. van oud- en actief dienende onderoff. van het leger in Oost- en West-Indië genaamd „Madjoe", den Eersten Ned. Bond van Oud- onderoff. en den Kon. Bond van Oud-onder- of f. afd. Den Haag. Voorts was ruimte gereserveerd voor de niet ingedeelde militairen. Te ruim tien uur kwamen do troepen t.w. het regiment grenadiers, het reg. jagers, het lie reg huzaren en het 2e reg. veld-artillerie op het terrein aan, met de Kon. Militaire Kapel en de beide vrij willige muziekkorpsen van de bereden wapens, allen in veldtenue met helm, resp. kolbak. Kolonel S. G. N. Nauta Pieter, comman dant van de le artillerie-brigade, had het bevel over de troepen, welke door luitenant- generaal jhr. W. Roell, gouverneur der Re sidentie, werden geïnspecteerd. De troepen maakten een goeden indruk; het witte paukenpaard van de huzaren met de kleurige pauken en de sehelleboomen van de Kon. Mil. Kapel trokken wel bijzon dere aandacht. Ook dc zwarte regiments hond, met oranjestrik, ontbrak ditmaal niet, en rende vroolijk voor zijn troep uit. De duizenden toeschouwers genoten van het onder muzikaal geleide voorbijtrekken der troepen, waarbij de bereden wapens in draf en later in galop reden. Tenslotte liet de kapel het Wilhelmus hooren: de parade was geëindigd. De verjaardag van H. M. de Koningin is hedenavond besloten met de gebruikelijke illuminatie van de rijksgebouwen in do bin nenstad. Heerschte er den geheelen dag een blij- zinnige drukte, doordat ook drommen van niet-Hagonaars zich in de straten en op de pleinen bewogen, (we zagen verschillende autocars uit Zeeland), ook des avonds trok ken zeer velen naar de binnenstad. Ook de verschillende gebouwen waar feestelijkheden plaats vonden, hadden druk bezoek. In de Groote Kerk had de gebruikelijke bijeenkomst van de vcreenigingen „Bijbel en Oranje" en „Bijbel, Oranje en Nederland" plaats. Als feestredenaar trad op ds. A. Klinkenberg J.Azn. van Amsterdam. Medewerkenden waren de hceren Paul Pul, bas-bariton, Eug. Buziau, solo-violist. Voorts het jeugddienstkerkkoor en het jon genskoor der C. 3. M. V. Reeds lang voor het aanvangsuur was het ruime kerkgebouw tot in de uiterste hoeken gevuld. Velen moesten worden afgewezen. Tot de aanwezigen behoorden de waarn. burgemeester wethouder mr. S. de Vries Czn. De ministers jhr. Beelaerts van Blok land, dr. Deckers en mr. Donner, de gou verneur dor residentie jhr. W. Röell en an dere autoriteiten. Het Vredespaleis, dat door schijnwerpers geheel was verlicht, trok in den loop van den avond veel belangstelling, evenals de illuminatie van de Departementen. In het Boschhek hielden de leden en juniores van den Alg. Ncd. Fascisten Bond een reünie. Aldaar werd o. a. door de mcis- jesafdeeling aan de jeugdafdecling van den A. N. F. B. een vaandel aangeboden. Sinds jaar en dag worden de concerten van de Koninklijke Militaire Kapel op het terrein van de Nieuwe of Literaire Socië teit in het Ilaagschc Bosch in de z.g. Tent in 't Bosch door een talrijk publiek buiten het hek bijgewoond, waarbij vele muziek liefhebbers op stoeltjes gezeten zijn, welke bij die concerten verhuurd worden. Uit deze z.g. „kantleden" had zich een kleine com missie gevormd, bestaande uit dc heeren van Hijkoop, gcp. brigadier der politie, Ges man, gep. wachtmeester-hoefsmid der artil lerie en F.lfring, sergeant bij do jagers, welke hedenavond voor het einde van het laatste nummer voor do pauze, met toe stemming van de commissarissen der socië teit het terrein betrad, om den kapitein- directeur der Kapel, den heer Walther Boer, namens vele getrouwe luisteraars van den buitenkant een bloemenhulde aan te bieden. Koninginnedag in Amsterdam. Amsterdam, 31 Aug. De Koningin nedag is hier ter stede om 9 uur ingeluid met koraalmuziek van het platform der Nieuwe Kerk. Muziekcorpsen maakten marschen door de stad en groepen kinde ren trokken in optocht naar de speelter reinen. In het Stadion zijn groote feesten Er werd druk Oranje gedragen. Amsterdam, 31 Aug. In de middag uren was het overal vrij vol in de stad en heerschte er een opgewekte stemming, Vooral in de hoofdstraten met haar vele vlaggen was het reeds zeer druk. Ook op de pleinen werd door velen geluisterd naar 1c muziekuitvoeringen. Talrijk waren ook degenen die zich hadden begeven naar hel >tadion of naar de demonstraties van den ARB op de Amslel. In het Stadion werd een aantrekkelijk programma afgewerkt. Na den opmar6ch van do muziekcorpsen in het Sadion speelden deze gezamenlijk hpf. Wilhelmus. Onder het spelen van het volkslied steeg daarna een luchtballon op met den heer Leon Gicude uit Brussel. On middellijk daarop had de 6tart plaats van le wiclro.nncrs en motorrijders voor de vos senjacht. Een aardig nummer was do ruiterparadt waarin de dames en heeren, zevvapend wa ren met een oranje, witte, roode of blauwe vlag. Door handig manoeuvrcercn kreeg men 6teeds andere kleursehakecringen. Een gecostumeerde wielerwedstrijd deed de tribunes lachen evenals de auto-race fusschen twee families. Het programma be vatte ecnige aardige wedstrijden, als ring «teken, dames- en heeren wedstrijd te paard. Natuurlijk ontbraken ook de wielerwed strijden niet. Er kwamen vier triplets in dp bnan. Tenslotte \ond.een wedstrijd ach ter motoren plaats, welke door Blekemolcn mot slechts enkele meters voorsprong op van der Valk werd gewonnen. De vele deelnemers aan de vossenjacht moesten weder in het Sadion tcrugkeeren, aangezien de ballon het IJselmeer overge stoken was. Intu6schen vond dan op den Amstel na- hij de lierlage-brug de jaarlijksche groote demonstratie van den A.R.B. plaats. De belangstelling hiervoor was dank zij het gunstige weer en 't mooie punt zeer groot. Zoowel op den wal als op het watjr volg den zeer velen de verrichtingen van de zwemmors. Het programma opende zooals gewoonlijk met het springen van een zeer groot aantal personen, allen in hun am bachtscostuum of uniform, vanaf de Berla ge-brug. Voorts kreeg hot publiek nog te zien hoe men een drenkeling moet redden en werden de verschillende z.g. vervoer- en bevrijdingsgrepen gedemonstreerd. Ook het komische gedeelte werd niet vergeten. Voorts werden door een drietal leden van den A.R.B. waarvan een zclf6 gecostu- mcerd, 6próngen uitgevoerd vanaf de onge veer 17 M. hooge toren van de Berlago- brug. Dit. laatste was een zeer mooi num mer en werd door het publiek met de grootste aandacht in oogenschouw geno men. Na een opwekkend woord van den secretaris van den A.R.B. om daadwerke lijk of ondersteunend lid te worden be hoorden ook deze demonstraties, die zeer goed geslaagd waren, weder tot het verle den. De regen dreigde in den laten namiddag spelbreker te worden voor den avond, maar het bleken slechts enkele buien t»-1 zijn voor het stof. Alleen was het jamme- voor het vuurwerk, dat door den regen ccnig6zins geleden had. Toch hebben hon derden er van genoten. Het vuurwerk werd ditmaal weer als van ouds afgestoken aan den Amstel. Na afloop trokken do bonder den weer de stad in om zich daar met de reeds feest vierende menigte te vereenigen. Tot laat in den avond en zelfs tot in den nacht was het druk op straat, zoowel als in de koffiehuizen. Rotterdam. Rotterdam, 31 Aug. Dank zij het mooie, zonnigo zomerweer, dat vooral in de morgenuren heerschte was er reeds vroeg een feestelijke stemming in Rotterdam bij de viering van Koninginnedag. Er is bij vroegere vieringen wel eens over geklaagd, dat er in de Rutte-stad zoo weinig gevlagd werd: Dit is voor het Comité ter beharti ging van de Nationale Belangen aanleiding geweest een eenvoudige vlag met bevesti ger in don handel te brengen. Het Comité zag zijn goede bedoelingen met een prach tig resultaat bekroond. Dank zij toch zijn bemoeiingen in deze natlonalo kwestie werd nu uit vele huizen de driekleur en liet Oranje-blanje-blcu uitgestoken. Het 'aantal versierde stralen mag in den loop der jaren achteruitgegaan zijn, de stralen die er aan meedoen, zijn dit jaar ook wel heel goed voor den dag gekomen. Vooral in de binnenstad was het reeds vroeg in den morgen 'n drukte van belang. Er klonk overal muziek en vele verkleede personen gaven met hun straatvoorstellin gen een vroolijk beeld aan de stad. Zooals gewoonlijk begon de feestviering met de aubade voor hot Stadhuis. Onder leiding van mevr. Grimberg-Huijser hebben ?000 zangeressen en zangers, benevens 500 kinderen met orkestbegeleiding een zang uitvoering gegeven, waarvoor onder het publiek, zooals dat steeds het geval is, groote belangstelling bestond. In de Groote Burgerzaal heeft vanmorgen de burge meester vele verdienstelijke Oranje-gezin de burgers ontvangen. De voorzitter van het Comité ter bchar tiging van Nationale Belangen, mr. A. v. d. Hoeven heeft in een gloedvolle rede den burgemeester de gelukwenschcn aangebo den met den verjaardag van II.M. de Ko ningin, waarbij hij zich dc tolk maakte van Rotterdams burgerij door den wcn6ch uit te spreken, dat H. M. een recht gelukkig le vensjaar mag zijn ingetreden. Do burgemeester heeft dc rede beant woord en daarbij de overtuiging uitgespro ken, dat de Koningin bezield is van de hoop, dat in het nieuwe levensjaar dat voor Haar is aangebroken, het Nederland- sche volk de kracht en energie geschonken mogen worden de moeilijkhedenvan dezen tijd te dragen in de overtuiging, dat na deze moeilijke tijden weer betere dagen zullen volgen. In de middaguren werden in verscheidc ne kerken orgelconcerten gegeven. De jaarlijksche fccstrit van versierde auto's, motorrijwielen en fietsen, trok ook thans weer dc algemccnc aandacht en te recht. Van de versieringen was veel werk gemaakt en ondanks de 6lechte tijdsom standigheden was het aantal deelnemers zeer groot. Tal van buurtvercenigingen hebben de feesten in den beperkten kring van hun omgeving gevierd. De feestterrei nen waren overal druk bezocht en van het geen daar geboden werd heeft men zeer ge noten. Des avonds werd zoowel aan den rechter als aan den linker Maasoever een vuur werk afgestoken, dat tal van toeschouwers getrokken heeft. Apeldoorn. Apeldoorn, 31 Augustus. Van open bare gehouwen en van nonderlen particu liere huizen wapperde de vlag. Van half acht tot acht uur werden de klokken van de kerken cn het gemeentehuis geluid Om tien uur hebben 5500 schoolkinderen aan de Koninklijke familie op het paleis Met Loo een aubade gebraent. De Konin klijke familie en haar gasten, de prinses van Erbach en haar dochter Helena, ston den op het bordes. De kinderen defileerden onder hoera-geroep en zwaaiend met vlag getjes. Twee weesmeisjes boden aan de Ko ningin bloemstukken aan. Na het défilé nam de Koningin-Moeder ook op het bordes plaats. Haar werd een afzonderlijke ovatie gebracht. Ondor leiding van don heer A v. d. Wer- ke zongen de kinderen drie vaderlandschc liederen. De Koninklijke Familie liet het bestuur der Oranjevereeniging Apeldoorn Het Cen trum en den heer v. d. Werke aan zich voorstellen, cn H.M. verklaarde, de haar ge brachte hulde zeer op prijs te stellen. Na het afmarcheercn van de kinderm gingen de Koningin, de Prinses en de Prins naar hel hek van de cour. Een groote menschcnme- nigle zong en Juichte de Koningin toe. Do kinderen van het kinderhuis Mary hebben aan de Koningin bloemen aangebo den. Zij trokken daarna in optocht naür do Loolaan, waar zij op versnaperingen wer den onthaald. üp het versierde Parkplcin en dc Sta tionsstraat werden volksspelen gehoudet. To BnittseL Brussel, 31 Aug. (V.D.) Der traditie ge trouw heeft het Holland Iluis te Brussel de Nedcrlandsche kolonie bijeengeroepen lor viering van den verjaardag van de Ko ningin. Toen de voorziter, de heer Veldhuis de bijeenkomst hedenmiddag om half drio opende, was de groote zaal geheel bezet. Sür. zcidc. dat hot feest gehouden zou wor den in overeenstemming met den ernst der tijden. In verband hiermede kondigde hij aan, dat drie sprekers het woord zouden voe ren, voortkomend uil de drie groote ge zindten. Tenslote dankte dp heer Veldhui6 den Ncdcrlandschen Gezant en dieris echt- *enoote, de heer en mevrouw van Nispen tot Scvcnaer voor hun zeer gewaardeerde tegenwoordigheid. Een telegram van hulde werd gezonden aan H.M. do Koningin. Het programma werd geopend met het zingen van het Wilhelmus door Mej. The- reso Oidtmann. Vervolgens 6prak Ds. Ten Kate van Brussel over „De Beetckenis van Oranje ook in onze dagen', waarna pater Borromcaus de Grecve uit Woerden een toespraak hield over „De hoog6te goederen van ons volk bedreigd". Tenslotte sprak op- perrabijn Heertjes uit Den Bosch oveii „Onze gevoelens voor onze Koningin ocj 31 Augustus". To Kaapstad Kaapstad, 31 Aug. (V.D.) Op uitnoo- diging van de Afrikaansche radio omroci Kaapstad heeft de Nederl. consul aldaar de heer G. P. Luden. ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin een feestrede voor de radio gehouden waarin hij In het NVderlandsch zijn Inndgcnooten in Zuid- Afr'ka in warme bewoordingen opwekte tot het betooncn van onderling saarnhoo righeidsgcvoel cn aanhankelijkheid jegens het vaderland. Onder leiding van een bij zonderc feestcommissie van to Kaapstad gevestigde Nederlanders w erd 's avonds een opgewekte bijeenkomst gehouden. LUCHTBALLON OP HET IJSELMEER NEERGEKOMEN. Door vrachtboot opgeplk Lemmer, 31 Aug. Hedenavond rapg. teerde kapitein B. de Jong van de Smv Martinboot, die alhier binnen kwam. dat hij een ballonvaarder had opgepikt, die tusschen Marken en Urk ronddreef. Het was do heer van Sommeren uit Brussel, die ter gelegenheid van het Konimrinno- feest in het Amstcrdainsche Stadion was opgestegen. Hij was in de richting van liet IJselmeer afgedreven en op het water neer gekomen. In vrijwel uitgeputtcn toeetan 1 werd hij door genoemde kapitein aar.ee- roffen en aan boord genomen. Inmiddels is do heer van S. per nachtboot weer naar Amsterdam vertrokken, terwijl de ballon per zelfde gelegenheid naar Amsterdam is vervoerd. VRACHTAUTO VAN DEN DIJK. Gorinchcm, 31 Aug. Hedenmiddag te ruim twaalf uur is alhier een vrachtauto uit Rotterdam nabij de 6tad van den Dordt- sclien dijk gereden. De chauffeur M. K. heeft verklaard dat zijn stuurwiel afbrak en hij daardoor de inacht over de auto ver loor. in de auto bevond zich een gezelschap van vijftien personen uit Rotterdam, dat voornemens was een dag in Gorinchera op genoeglijke wijzt door te brengen. Een der inzittenden een juffrouw uit Rotterdam werd vrij ernstig aan haar linkervoet ge wond. en is naar het ziekenhuis te Gorin chcm overgebracht. De overige inzittenden kwamen er met een schrammen en builen af. De politie stelt een onderzoek in en heeft dc auto in beslag genomen. Dikwijls ligt er in stilzwijgen een macht, welke door geen spreken kan worden ge ëvenaard. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 63 Dan, mijn lieveling, zei hij, tevergeefs zijn hoofd zoo buigend om haar vlak in het gezicht te kunnen zien en in de oogen, nu onder lange wimpers verborgen, wat moet er nu met ons beiden gebeuren? Als eenig antwoord maakte ze een klein gebaar van wanhoop. Als ik de rechten had van een eerlijk man, die een vrouw trouwen wil, dan zou ik de zaak in mijn eigen handen nemen en ik zou je overal volgen, tot ik je gewonnen had. Met iets van hartstochtelijke liefde wend de zij zich tot hem. Als je zulke dingen zegt, dan zou je mij er toe brengen je te trouwen uit ver nodering cn berouw. Oal vcrhocüe dc hemel, zei Martin. Weer wendde zij het hoofd af. Lange stil te volgde. Lucilla was de eerste om weer te spreken. Alle blaam valt op mij. Neen, laat me doorgaan. Ik heb den moed om eerlijk te spreken en 'jij moet den moed hebben om te luisteren. In Brantóme interesseerde je mij. Je positie daar was zoo on-Engelsch. Natuurlijk mocht ik je daar graag lijden. Ik vond, dat je wakker geschud moest wor den. 't Was maar zoo'n losse gril, die me over Egypte deed sproken. Ik dacht, dat het goed voor je was om met al het oude te bre ken en de wereld te zien. Toen ik Félise bij mij had cn zag hoe ze zich ontwikkelde, dacht ik aan jou. Ik heb zooiets met an dere jonge meisjes ook gedaan, maar ik merkte geen verandering cn dit was een alleraardigst amusement. Met een man had ik dat experiment nog niet gemaakt. Ik wilde eens zien, hoe jij je ontpoppen zou, wat voor indruk dat geheel nieuwe leven op je zou maken. Nu réaliseer ik pas, wat ik nooit gerealiseerd heb, hoe al mijn zoo genaamde vriendelijkheid voor jonge meis jes niets anders was dan harteloos geëx- perimentecr. Twintig jaren zou ik twintig jonge meisjes in luxe kunnen laten leven, zonder hindernis voor mijn fortuin. Dat is dc vloek van onmetelijken rijkdom. Men maakt misbruik van zijn macht! Maar met jou had geld niets te maken. Ik was niet zoo onwijs om je te vragen mijn gast te zijn, zooals ik dit aan jonge vrouwen kon vragen. Maar, het geld daargelaten, ik wist dat ik je geven kon, wat ik haar ge geven had en door wat Félise zich liet ont vallen, vermoedde ik, dat je een klein in komen bezat. En daarom schreef ik je op goed geluk. Ik dacht wel, dat je komen zou. Dc menschcn doen nog al eens wat ik hun vraag. Jij zou het grootste amuse ment worden. Zie je, zoo is het gegaan. Ze hield op. Er kwam een harde trek op £ijn gezicht. Nu, zei hij, ga door. Kun je 't verdere niet raden? Neen, zei hij, dat kan ik niet. Daar was een klank in zijn stem. die haar hart scheen te verscheuren. Ze drukte beide handen tegen de oogen. Als je eens wist, ho? ik mijzelve ver acht en haat. Neen, neen, mijn lieveling, zei Martin. Hij beroerde haar schouder warm en zacht. Een doorschijnende ragfijne mouw liet dit toe. Ze liet zijn hand even er op rusten en duwde haar toen weg. Maar de nerveuze greep van haar vingers verried geen afkeer. Haar gezicht was heel bleek. Ik wist, dat je me liefhad, 't Deed goed om dat te gevoelen, zooals ik je reeds zeide. Ik had weg willen gaan, zooals ik voorheen ook wel eens weg ben gigaan. Ik veront schuldig mijzelve niet. Toen kwam die avond in Luxor! Ik liet mij zelve gaan. 't Was een kwestie van de zinnen. Al word ik, negentig jaar, ik zal 't nooit vergeten. Denk je misschien, dat ik rustig heb kun ncn slapen, de nachten daarna? Dat kon ik niet. Uitdagend zag ze hem aan. Toen zei Martin: Je moet een beetje om inij geven. Ik vraag maar om een heel klein beetje. Neen. dat is niet zoo, zei zii. den blik zijner oogen ontmoetend. Je vraagt om alles. En als ik alles te geven had, zou ik 't jou geven. Je inoogt denken, dat ik harteloos met je gespeeld heb, drie of vier weken lang. Iedere buitenstaander, die alleen de feiten hoort, zou mij beschuldigen. Ik had je misschien weg moeten zenden, maar ik had er de kracht niet lo». Daar! Dat is een bekentenis. Maak er van wat je wilt. Al wat ik er van maken kan, zei Mar tin met trillende slem, is, dat jij d e vrouw voor mij bent en dat je dat *.veet. Dat weet ik, zei zij. Ik kan er niet meer tegen op en ik zie de waarheid in het gezicht. Maar aan den anderen kant ben jij de man voor mij. Als ooit een vrouw ge tracht heeft een man *«ief te hebben, dan heb ik getracht liefde voor jou te gevoelen. Dat is, waarom ik je liet blijven. Ik heb mijn hart onderzocht tot op den bodem. Maar op den bodem is een man, die dood is ze sprcide beide handen uit en haar schouders schokten cn hij staat altijd tusschen ons en ik kan niet, ik kan niet. Er valt niet te kiezen of te deelcn. Ik moet mij zelve geheel geven of niet; ik kan niets ten halve doen. Hij zat doodstil. Zich als versteend gevoe lend. Ze vatte hem bij den arm. Veronderstel, dat ik met je trouwde. Volgens de regelen van het spel moet ik dat doen. Maar het zou voor ons beiden ellende brengen. Daar zijn twintigduizend redenen voor. Zie je dat niet? Ik zie alle6, zei Martin. Hij stond op cn met beide armen op de veranda leunend, zag hij haar aan. Ik zie alles. Jc hebt mij je standpunt heel duidelijk gemaakt. Maar veronderstel, dat ik eens zei dat je het spel niet gespeeld hebt. Veronderstel, dat ik eens zei dat je het toch gïweten moet hebben, dat geen man, als hij je niet lief had, ten zij hij een imbeciel was, je gevolgd zou zijn naar Egypte, zooals ik gedaan heb. Ver onderstel, dat ik eens zei, dat je mijn leven verwoest hebt. Veronderstel dat ik eens met voorbeelden aanhaalde alles, wat tusschen ons is voorgevallen, cn er op sta, dat de regels van het spel gevolgd worden, en ik vraag je als een man, die je lief he^ft met alles wat in hem is, om met me te trouwen, wat zou je dan zeggen? Ze stond op en haar hoofd fier opheffend, antwoordde zij: Als je zoo werkt op mijn eergevoel, zou ik j a moeten zezcen. Hij nam haar beide handen en drukte zo aan zijn lippen. Dat is wat ik weten wil, maar daar ik je niets verwijt, zal ik je dit ook niet ragen, lieveling. Zooals dc zaken nu staan, aanvaard ik je edelmoedigheid. Jij bent do vrouw, die ik lief heb en die ik altijd zal liëfhebbcn. Vaarwel en God zegen je. Hij schudde haar hand en liep over de veranda met opgeheven hoofd, een flinke, moedige kerel. Na ecnige oogenblikken van tweestrijd liep z» hem vlug achterna. Martin, riep ze. Hij wendde zich om en wachte op haar nadering. Ik voel, dat ik je leelijk behandeld heb. Ik zal het goed maken. Ik zal met jc trou wen. DMr! Martin stond stil, terwijl de verleiding hem bestormde. Zijn oogen dronken haar groote schoonheid in. Eindelijk vroeg hij: Heb je me lief? Dat heb ik je allemaal al uitgelegd. Ik vraag je, ja of neen. *t Geluk van twee menschenlcvens hangt er van af. Neen, zei zij. Nu, dan is het uitgemaakt. Als ik met je trouwde, liefste, zou ik werkelijk een avonturier zijn cn jc zoudt alle reden heb ben om mij te verachten. Het is nu werke lijk vaar w e 1. Ze oogde hem na tot hij in het hotel vor- dween. Toen liep ze langzaam naar de bal- Iustrade, die blakerde in den zonneschijn, en steunende op haar beide ellebogen, keek ze door een nevel van tranen naar dc ge hate schoonheid van de wereld. (Wordt vervolgd),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3