J. A. SCHOTERMAN ST. EMILI 1928 WIJNHANDEL DE LUCHTROUTE OVER PERZIË De officieren en het rapport Weiter NEDERL. SPORTVLIEGERS NAAR ENGELAND HET INSTITUUT DER LEGERPREDIKANTEN U zoekt aparte, moderne Meubelen tegen billijken prijs Komt U eens bij ons zien en U zult verwonderd staan onzer groote sorteering en de LAGE PRIJZEN. A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT HUMORHOEKJE GEVESTIGD 1878 UTR. STRAAT 17 TEL 145 per flesch f 1.45, per anker f 58.50 Hans Martin zegt zijn meening Bij de K.L.M. bleek men Dinsdagmiddag nog geenerlei mcdedecling ontvangen te hebben omtrent intrekking van de toestem ming voor onze vliegtuigen om over Perzië te vliegen. Men had het bericht over den datum van 1 October in de courant gele zen. Maar de heer Hans Martin, de secre taris, bevestigde ons, dat er van de intrek king allang (zelfs al een paar jaar) sprake is geweest. Zelfs zou zij oorspronkelijk reeds op 31 December van het vorige jaar geschieden. Telkens weer is er echter nog uitstel van verkregen en onmogelijk is het niet, dat er ook nu nog voor eenigen tijd uitstel gegeven wordt, maar ook bij de K. L. M. houdt men er toch ernstig rekening mee, dat de route over Perzië vandaag of morgen niet meer gevlogen kan worden. Inderdaad is de eigenlijke reden, waar om er telkens met intrekking van de toe stemming over Perzisch gebied te vliegen is gedreigd, gelegen in een conflict, dat niets, maar dan ook niets met het luchtver keer te maken heeft: de eerder genoemde ruzie tusschen do Perzische regeering en de Anglo Persian Petroleum Company, in welke de Engelsche Admiralitieit de meer derheid van de aandeelen heeft. De strijd gaat niet over teruggave van de concessie, maar over vorhooging van de royalty, die de Anglo Persian aan de Perzische regee ring betaalt. Perzië zit buitengewoon slecht in zijn geld en daarom probeert de Perzi sche regeering ten minsto uit de petroleum zooveel mogelijk te halen. Maar de hoer Martin had den indruk, dat de Engelschen er niet aan donken, haar haar zin te geven. De Perzische regeering probeert hen nu blijkbaar op deze manier te krijgen. Het luchtverkeer heeft het in Perzië, naar de heer Martin ons meedeelde, nooit gemakke lijk gehad, want men heeft daar bi zon der weinig zin voor moderne verkeersmiddelen en wat daarmee verband houdt. Bij den aanvoer -van allerlei benoodigd- heden heeft men altijd veel te stellen gehad met de buitengewoon rigoureuze bepalingen op den invoer, die het de K.L.M. bijvoor beeld steeds onmogelijk gemaakt hebben olie voor haar vliegtuigen in te voeren. Het zeer goed geëxploiteerde luchtverkeer in het land zelf (van Junkers) heeft men laten te niet gaan, omdat men geen lust en geen geld had het betrekkelijk zeer gerin ge exploitatietekort, dat de Perzische re geering voor haar rekening had genomen, nog verder bij te betalen. De zeer snelle verbinding met Bagdad, die bestond, is dan ook weer opgeheven; nu heeft men er weei een dag of vijf voor noodig over onbeschrij felijk gebrekkige wegen. De heer Martin beschreef ons Perzië als het land van de complicaties. Wanneer men, zei hij, een touwtje op den grond legt en men draait zich gedurende een sccondo om, dan zitten er drie knoo- pen in. Dat er tot dusver nog telkens uitstel is verkregen schreef de lieer Martin toe aan de actie van onzen zaakgelastigde to Tehe ran en den Fransclien gezant, van wie voor al onze zaakgelastigde zich buitengewoon veel moeite heeft gegeven. Men heeft bij de K.L.M. nog een flauwe hoop, dat het ver bod ook dezen keer niet zal doorgaan en dit ou do K.L.M., ondanks de vele complica tes, die het verkeer over Perzië meebrengt, ituurlijk hoogst aangenaam zijn, daar de» ^L.M. in Perzië nu eenmaal haar inrich- hgen, eigen grondorganisatie, agenten, |z. heeft. Sluit Perzië zich af, dan zal men t wel over de andere zijde. Arabic (Al luwait, Bahrein, Sjarjah) moeten zoeken. Igens de inlichtingen van den heer Mar- [mankeert er aan de door de Engelschen (gelegde vliegvelden in Arabië niet zoo veel meer. Maar ook deze vliegvelden men niet gebruiken zonder toestem- ig om over het tussehengelogen land te ègen, en die toestemming hangt af van rschillende plaatselijke autoriteiten, /orbereidende maatregelen worden geno ren om zoo noodig dezen weg te gaan vol- jbr. Het streven is don dienst op Indië aan /en gang te houden. I 'Van andere zijde werd ons nog gezegd, f dat de Perzen zich er waarschijnlijk al zeer weinig om zullen bekommeren als zij de belangrijke wereldverbinding over hun land kwijt raken. Gelaten hebben zij het vlieg verkeer in hun eigen land, dat bizonder achterlijk is op het gebied van de verkeers wegen, prijs gegeven en het argument, dat hun land niet meer tot do route van de be langrijkste luchtverbinding ter wereld zal behooren, is waarschijnlijk niet geschikt hun Oostersche gelatenheid ook maar «enigszins te verstoren. Een stad als Tehe ran heeft nog niet eens een eigen waterlei ding en het personeel van de K.L.M. brengt geregeld horloges mee van Perzische dou ane-beambten, die gerepareerd moeten wor den, wat in Perzië bizondere moeite schijnt te kosten. Bij een dergel ij ken toestand baat het niet veel met het belang van de ver binding te argumenteeren. Als de Perzen het in hun hoofd krijgen verder luchtver keer over hun land te verbieden, is het uit (Vad.) D00DENR1T TUSSCHEN MOTOR EN SMOKKELAUTO'S Rijke buit en een slachtoffer Smokkelaarsbrutaliteit Twee Hollandschc smokkelauto's passeer den Dinsdag de grens bij Lingsfort en kwamen door Holt, waar zij het eerst ge signaleerd werdon. In allcrhaast werden douaneposten langs de wegen uitgezet, ter wijl twee beambten per motor de beide voertuigen achtervolgden. Een wilde race begon. Vluchtelingen en achtervolgers had den een vaart van ongeveer 90 K.M., waar mee zij in de richting Pont-Nieukerk ver dwenen. Langs den weg probeerden de be ambten reeds met nagelplanken de auto's tot stilstand te brengen, hetgeen echter niet gelukte. Na geruimen tijd week een der beide wagens af in de richting Straelen, waar hij, na enkele minuten, op een boeren hoeve tot stilstand werd gebracht. Dc beide inzittende smokkelaars wisten te ontkomen. In den auto werden 2800 liter azijnextract, benevens enkele honderden kilo's koffie ge vonden. Intusschen achtervolgden andere beamb ten per auto den tweeden smokkelauto. Door de groote vaart over een slechten weg achter Straelen, verloor de chauffeur van den smokkelauto blijkbaar de macht over het stuur. Dc wagen begon te slingeren en sloeg tegen een boom. De bestuurder werd er uit geslingerd en bleef bewusteloos langs den weg liggen. De beide andere smokke laars wisten in de verwarring te ontkomen. In den wagen werden enkele honderden kilo's koffie en tabak ontdekt. De toestand van den gewonden smokkelaar is hopeloos. Smokkelaars-overmoed. De beambten namen beide wagens in be slag en voerden ze naar een garage in Straelen. In den afgeloopen nacht hebben drie personen in deze garage ingebroken. Ze trachtten de beide in beslag genomen auto's te ontvoeren. Daar de eene wagen grooten- deels vernield was, heeft men een perso nenauto uit de garage gestolen. De garage houder, die door het geraas van loopende motoren ontwaakte, kon nog juist zien, dat zijn luxe wagen door smokkelaars wegge reden werd. Door de beambten wordt een onderzoek ingesteld. (Msb.) BOUWARBEIDERS EN LOONS VERLAGING. Een afwijzing. „liet Volk" meldt, dat de Bondsraad van den Alg. Nederl. Bouwarbeidersbond op advies van het bondsbestuur met algemeen© stemmen heeft besloten de door de regee ring geeischte verlaging van de loonen in de loopende collectieve arbeidsovereenkomst met 10 van de hand te wijzen. Een op 15 September a.s. te houden bui tengewoon bondscongrcs zal zich over de beslissing van den bondsraad nader beraden. NEDERLANDSCHE VARKENSCENTRALE. Vergoeding aan exporteurs. Het bestuur der Nederl. Varkenscentrale maakt bekend, dat na uitvoer van rug- en buikspek, afkomstig van varkens met een slachtgewicht van 190 K.G. en meer, van 5 tot en met 11 September door haar aan de exporteurs een bedrag zal worden ver goed van 9 cent per K.G. uitgevoerd spek, zijnde het bedrag, dat bij do slachting als heffing is betaald. Tot het verkrijgen van de terugbetaling moet de uitvoer plaats hebben voor 15 October 1932 EEN PRINSELIJK DIRIGENT IN ONS LAND. A.s. concert in Kurzaal te Scheveningen. Een prinselijk dirigent is zeker geen alle- daagsche verschijning, althans niet in ons land. Maar thans hebben wij er een in ons midden. Het is prins Joachim Albrecht van Pruisen, neef van I-I. M. de Koningin. Zijn grootmoeder was prinses Marianne der Ne derlanden, dochter van Koning Willem I. Dinsdagnamiddag is prins Joachim met een toestel van de Duitsche Lufthansa op Schip hol aangekomen. Hij is componist en za op 3 September in de Kurhauszaal te Scheve ningen eenige eigen composities dirigeeren, die door het Residentie-orkest zullen wor den uitgevoerd. (Telegraaf). Het hoofdbestuur van de Vereeniging van Officieren van de Koninklijke Landmacht heeft zich ten aanzien van de in het rap- port-Welter voorgestelde bezuinigingsmaat regelen, voor zoover deze op de Landmacht betrekking hebben, uitgesproken. 1. Vermindering met 8 regimenten infan terie. Na de opheffing achtereenvolgens bij elk bataljon infanterie van één compagnie en bij elke sectie van één groep, was het wapen der infanterie reeds verminderd met respec tievelijk Vi Yx van Yi of ®/i« van zijn sterkte. Thans wordt opnieuw voorgesteld een ver mindering en wel met 8 regimenten of van het contingent. Mitsdien wordt het hoofdwapen, de infan terie, teruggebracht tot 15/32 van zijn oor spronkelijke sterkte, hetgeen niet toelaat baar is en de eenzijdige ontwapening vrij wel nabij komt. 2. Uit een artikel, voorkomende in den Militairen Spectator: „Aan den zelfkant van de ontwapeningsconferentie", van de hand van een blijkbaar goed georiënteerd en ge documenteerd deskundige schrijver, blijkt dat volgens dc Hoover ontwapeningsvoor stellen Nederland reeds nu een tekort heeft aan vredessterkte, zelfs wanneer men de landmachtvredessterkte in haar geheel als politioneele macht beschouwt, om van de overzeesche gewesten maar niet te gewagen. Andere, kleine, evenals Nederland min of meer blootgestelde staten, zooals België, Finland, Zweden en Zwitserland, blijken een belangrijk grootere vredessterkte, ook uitgaande boven het plan Hoover, te bezit ten. Ook op grond van deze uitspraak is de voorgestelde vermindering derhalve niet te aanvaarden. 3. De aanschaffing van materieel mag in derdaad niet worden nagelaten of verwaar loosd. Echter mag niet uit het oog worden ver loren, dat hot afschaffen van personeelsor ganisaties, dus het ontwrichten of opheffen van organisation en staven, niet spoedig, en bovendien slechts ten koste van veel opof feringen weder ongedaan gemaakt kan'wor den. Aanvulling van verschillend materieel daarentegen is mogelijk in betrekkelijk kor ten tijd, zoo niet onverwijld, indien de be- noodigde geldmiddelen ter beschikking ge steld worden. 4. De salarisverlaging zal noodgedwongen moeten worden aanvaard met inachtneming van het volgende voorbehoud. a. Gehuwden en ongeliuwdcn behooren aan een zelfde korting te worden onder worpen. Als compensatie ware aan alle on gehuwde staatsburgers een ongehuwden- belasting op te leggen. b. Niet alleen aan rijksambtenaren be hoort een salarisvermindering te worden opgelegd; ook ambtenaren bij provincie en gemeente, zoomede semi-rijksambtenaren moeten aan dezelfde korting worden onder worpen. c. De salarisvermindering behoort een eind te maken aan de bij voortduring toe gepaste nivelleering der salarissen. d. De salarisverlaging behoort een tijde lijk karakter te dragen in verband met den duur van de crisis. e. Alle staatsburgers, wien de crisis thans nog min of meer ongemerkt voorbij gaat, behooren door een extra crisisheffing hun deel in de crisiskosten bij te dragen. 5. Teneinde de nooden der schatkist tege moet te komen, moet cumulatie van pen sioenen cn cumulatie van pensioen en sa laris in beginsel worden uitgesloten. 6. Teneinde het aantal intellectueele werkloozen zoo klein mogelijk te doen zijn, moet cumulatie van functies als regel wor den verboden. 7. Maatregelen welke tot bezuiniging kun nen leiden. a. Het momenteel stopzetten van aan schaffingen van al dat materieel, hetwelk op de ontwapeningsconferentie te Genève een punt van bespreking uitmaakt en waar van de mogelijkheid bestaat, dat het voor oorlogsgebruik verboden wordt. b. Concentratie van opleidingen en van garnizoenen. c. De opleiding bij het vooroefeninginsti tuut te leggen in handen van het bij de regimenten aanwezige beroepspersoneel, on der leiding van de regimentscommandan ten. d. Tijdelijke beperking van oefeningen en cursussen buiten het garnizoen. e. Versobering van de vredesorganisatie als daar zijn: Indeelingsdistrictscomman- danten, mobilisatiebureaux, Vrijwillige Landstormkorpsen, Motordienst, Vaartui- gendienst en Luchtwachtdienst. WERKLOOZENSTEUN IN NATURA. De s.-d. Drees bedankt. Naar men weet heeft de regeering onder voorzitterschap van oud-minister Lambooy een commissie ingesteld om te onderzoeken of tot zekere hoogte de werkloozenuitkeerin- gen in natura verstrekt konden worden. Tot lid van deze commissie wa9 o.a. be noemd de Haagsche soc.-dem. wethouder Drecs. Naar „Het Volk" thans verneemt, heeft de heer Drees deze benoeming niet aanvaard. Het Handelsblad meldt nog Op onze vraag aan den heer Drees, waar om hij tot dit besluit was gekomen, moch ten wij het volgende van hem vernemen „Ofschoon ik het standpunt, dat het N.V.V. ten aanzien der door de commissie te ver richten taal zal innemen, nog niet ken, weet ik, dat er in onze beweging tegen eventueele geheele of gedeeltelijke vervanging van steun in geld door steun in natura aan werkloozen groote bezwaren bestaan. Dat zelfde is bij mij het geval. Dit gaf aanleiding het lidmaatschap der commissie niet aan te nemen. „Wel moge het waar zijn, dat de com missie gezien de redactie van de haar ver strekte opdracht tenslotte theoretisch vrij is om tot een negatieve beantwoording der haar gestelde vraag te komen, maar dit ver hindert toch niet, dat het natuurlijk voor do hand ligt, dat de regeering niet met die bedoeling de commissie in het leven heeft geroepen, doch integendeel in de verwach ting van haar een antwoord in positieven zin te zullen krijgen. „En, waar ik nu in het algemeen spe ciale uitzonderingcnsgevallen daargelaten tegen geheele of gedeeltelijke vervanging van geldelijke uitkeering door uitkeering in natura ben, vond ik het juister, geen deel te nemen aan besprekingen, waarbij ik mij ge noodzaakt zou zien slechts bezwaren naar voren te brengen". Een interessant programma Op 1 September a.s. in het vroege mor genuur zal een luchtvlootje onzer sportvlie gers van Waalhaven opstijgen met bestem ming het vliegveld Heston nabij Londen. Er heeft zich een British Aviation Hos pitality Association (The Viscountes Eli- bank and the Committee) gevormd om de sportvliegers van het Vasteland, w.o. uit België, Frankrijk, Duitschland, Zwitser land en Nederland, te ontvangen. De Nederlandsche deelnemers aan dezen tocht zijn: de heer M. A. G. van der Leeuw uit Rotterdam met zijn Puss-Moth, de heer R. van Romunde uit Den Haag met een pas sagier, do heer F. ten Bos uit Almelo, de heer C. Kolff, met den Chef Instructeur der Nationale Luchtvaart School, de heer C. van Nierop uit Hillegersberg en de heer C. van 't Groenewout uit Rotterdam met den heer Jhr. P. H. v. d. Wall Repelaer van Puttcrshoek uit Dubbeldam, allen met Pan dervliegtuigen. De administrateur der Na tionale Luchtvaart School, de heer M. J. L. Rosman, zal den tocht in Engeland ook medemaken. Na aankomst op Heston zullen de deel nemers in verkeersvliegtuigen naar Londen worden vervoerd en zal de thee aan boord worden geserveerd. In de Poulsons Club aan de Theems (Hatchit) zal het gezelschap zich voor diner en dans vereenigen. Den tweeden dag wordt in sportvliegtui- gen gevlogen van Heston naar Bristol en vandaar naar Liverpool (Ho.oten), alwaar een gardenpartij aan de deelnemers wordt aangeboden. liet diner zal worden gebruikt op den White-Star liner „Adriatic". Het gemeentebestuur van Liverpool zal het gezelschap ten stadhuize ontvangen en na het diner een bal aanbieden. Den derden dag zal na een picnic de 'uchtrcis worden voortgezet naar een der vliegvelden in de Midlands en verder naar Heston. Een afscheidsbanket in het May- fair Hotel met cabaret en dans zal den dag sluiten. Den vierden dag zal van Heston worden opgestegen naar het luchtvaartpark Han- worth, waar de National Flying Services oen lunch zullen aanbieden, verder naar lymph e, waar een luchtvaartmeeting op groote schaal den deelnemers het afscheid niet gemakkelijk zal maken. Evenwel zal de vloot dien middag het Kanaal weer oversteken naar de respectieve continen tale bestemmingen. Voorwaar een bij uitstek interessant pro gramma, dat niet zal nalaten diepen indruk te maken op onze Nederlandsche sportvlie gers, die er naar zullen streven do vlieg sport in ons land uit te bouwen naar het Britsche voorbeeld. DE INT. LUCHTVAARTCONFERENTIE. Bij het secretariaat van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor de Lucht vaart is bericht van dr. Eckener ingeko men, dat hij tot zijn grooten spijt verhin derd is aanwezig te zijn bij de openings zitting van de conferentie der ..Fédération Aéronautique internationale',* die Maan dag 5 September des namiddags in dc ridderzaal zal worden gehouden, aangezien hij onverwachts genoodzaakt is de leiding op zich te nomen van den tocht van de „Graf Zeppelin" naar Brazilië. De Gereformeerde vacature voor» loopig om redenen van bezuinU ging niet vervuld Ds. A. H. v. Minnen, Geref. predikant te 's-Gravenzando en voorzitter van de gene rale deputatcn voor do geestelijke verzor ging van de militairen vanwege de Geref. kerken, toont zich in het jongste nummer van do Wcstland6che Kerkbode niet al te zeer te sproken over het feit, dat de vaca ture van ds. F. G. Petersen in den Raad van Legerpredikanten voorloop'g om rede nen van bezuiniging niet wordt vervuld. Ds. van Minnen releveert dan eerst den velerlei arbeid, die deputaten hebben ver richt en hun verzoek aan don minister (in opdracht van de generale synode) dat hl] inplaats van één twee Geref. legerpredikan ten zou benoemen en zegt: „Het eenigszins verbluffend antwoord, tevens het eerste, dat wij kregen was: ge krijgt er geen een". Ds. van Minnen drukt het schrijven van den minister aan deputaten af en merkt dan op: „Voorloopig zijn al de samensprekingen die met allerlei predikanten gehouden zijn, zijn ook de inderdaad groote onkosten, die dit alles vorderde, tevergeefs". Ds. van Minnen wil den minister, die tot bezuiniging ge dwongen wordt, daarvan geen verwijt ma ken, maar voegt er laconiek aan toe: „Wij twijfelen geen oogenblik of ook de Room- sche Kerk zal, waar het betreft het getal harer aalmoezeniers, door eenzelfde besluit getroffen worden als de Geref. Kerken. Ove rigens vindt persoonlijk ds. van Minnen het „zoo erg niet". Het huidig instituut van legerpredikanten heeft van meet af nooit zijn bewondering gehad. Hoe meer ik er kennis mede maakte, hoe moeilijker het werd die bewondering te krijgen. Dat geldt niet de personen. Maar dat geldt het insti tuut. Het instituut zooals het thans is, heeft iets, dat me nooit vlak zat". Schrijver con cludeert, dat het werk van den legerpredi kant even goed door een niet-predikant kon worden verricht. Ook de titel van majoor voor den legerpredikant aoht hij „iets onge rijmds". DE PAARDEN VOOR EEN STUK GESCHUT SCHICHTIG GEWORDEN. Een soldaat gewond, 's-G rave nh age, 31 Aug. Hedenmor gen te half tien is aan den 21-jarigen dienstplichtigen soldaat C. van Vliet, van het 2e reg. veld-art. Ie batterij, een ongeluk overkomen, dat gelukkig geen ernstige ge volgen heeft gëhad. Genoemde militair was gezeten op een van de zes paarden, gespannen voor een stuk geschut, dat zich naar de parade be gaf. Ter hoogte van de Dclistraat, bij het afrijden van de helling ter plaatse, kwam uit tegenovergestelde richting een personen auto aanrijden. De paarden voor een der stukken werden schichtig. Do bestuurder van de auto zulks bemerkend, vluchtte uit den wagen, die op den rijweg bleef staan. Inderdaad sloegen de paarden op hol, botsten daarbij tegen de auto op, waarbij Van Vliet kwam te vallen en het voorspan over het lichaam kreeg. Onmiddellijk bracht men de paarden tot staan en ver voerde men het geschut, waarvan een vier- lal paarden werd afgespannen, naar de Riouwstraat. Van Vliet werd per ziekenauto naar het Militair Hospitaal overgebracht, waar hem onmiddellijk geneeskundige hulp werd verleend. Het bleek, dat hij een sleu telbeen had gebroken en eenige ontvellin gen aan den rug had bekomen. Zijn toe stand was hedenmiddag zeer gunstig. Dit ongeval had nog een nasleep. Zooals gezegd was het geschut met 2 paarden in de Riouwstraat geplaatst, vanwaar het naar de kazerne zou worden teruggebracht. Evenwel, nauwelijks na het afrijden, sloe gen ook deze twee paarden op hol. In volle vaart renden de dieren door de Riouwstraat, links de Bankastraat in en vervolgden hun weg over de Laan Copes, waar zij tegen een boom opbotsten en daardoor tot staan wer den gebracht. Doordat een wachtmeester te paard voor de hollende paarden uitreed, om het verkeer en de voetgangers op het drei gend gevaar attent, te maken, konden ver dere ongelukken worden voorkomen. K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 UW ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEERING! WINKELS OPEN VOOR DEN VREDE. Op a.s. Zondag te Arnhem. Arnhem, 31 Aug. Op Zondag 4 September a.s. zal te Arnhem een inter nationale vredesbetooging worden gehou den georganiseerd door S.D.A.P. en N.V.V., waaraan vele duizenden betoogers uit al lerlei landen zullen deelnemen. In verband met deze betooging was door de Arnhem «che Vereeniging van Sigarenwinkeliers een verzoek tot de gemeenteraad van Arnhem gericht om de winkels op Zondag 4 Sept geopend te mogen houden. Dit verzoek is voor alle winkels toegestaan, zoodat dus Zondag a.s. te Arnhem alle winkels tot 10 uur 's avonds geopend mogen zijn. „Kellner, ik hob een dozijn oesters bestel3 en je hebt er maar elf gebracht." „Ik dacht dat u niet met dertien aan tafel wou zijn, meneer." (Lustige Kölner Ztf4»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4