HET RUWE EN PLATTE VIERT HOOGTIJ Donderdagl September 1932 AHERSFOCWMSC^DAODIAI). 31 e Jaargang No. 54 BEDROEVENDE MENTALITEIT Verderf in de pers DERDE BLAD POLITIEKE EXCESSEN IN DUITSCHLAND Flinke straffen opgelegd „Ontkenning van alle democratie" VERLAAT JAPAN DEN VOLKENBOND? NA DE OPENING VAN DEN RIJKSDAG ENGELSCHE PERS STEMMEN UIT BERLIJN Een nieuwe stroom van anti'semietisme (Van onzen correspondent). Berlijn, 27 Augustus. Het Duitsche \olk, in vele opzichten toonaangevend en met recht trotsch op prestaties van den allereersten rang en op velerlei gebied, maakt tegenwoordig booze tijden door, die den buitenstaander bijna het recht geven, een wonderlijken en eigen lijk weinig gunstigen indruk van het Duit eche volkskarakter op te doen. Wij hebben het in onze vorige correspon dentie van 13 Augustus reeds gehad over de groote politieke, staatkundige en volks-moreele veranderingen, die het Duit eche Rijk en zijn inwoners op het oogen- blik doormaken; hebben vastgesteld, dat een richting zich baan breekt, die streng- conservatief i6, naast een beweging, die het onderste uit de kan wil hebben en waar schijnlijk straks het lid op den neus te verwachten heeft. Nu de situatie in Duitschland in zoo hoo- ge mate spannend geworden is en straks dingen gebeuren kunnen, die het buiten land onvoorbereid wellicht niet in alle on- derdcelen zal kunnen volgen cn beoordee- len moge nog een poging gedaan worden, stemmingen te benaderen, karaktertrekken te schetsen, at moet een waarschuwing vooraf gaan, dat zulk een pogen natuur lijk het groote gevaar van generaliseeren, van het laten meelciden van goeden met kwaden, met zich moet brengen. Het is nu eenmaal uiterst moeilijk, de dingen objectief te zien. Objectief denken de, sprekende cn schrijvende Duitschers zal men tegenwoordig met een lantaarntje moe ten zoeken. Wie nog nuchter gebleven ls, geeft er in de meeste gevallen de voorkeur aan, te zwijgen, omdat zijn eerlijk-uitge sproken meening hom 6lechts moeilijkhe den en ergernis bereiden kan. Het is, meent hij, toch alles boter aan de galg gesmeerd. En ten slotte is daar niet veel tegen in te brengen. Rustige Duitschers, die een eigen gozond oordeel bewaard hebben, komen te gen de heftige stroomingen in hun land niet meer op. Duitschland wordt belicer6clit door radicalistische massa-bewegingen, die bewijzen, dat dit volk niet individualistisch voelt, denkt en handelt (als bijv. het Ne- derlandsche), maar in kern en wezen kud de-neigingen heeft, het soldateske in eiken vorm en variatie vereert, zich bij voorkeur door „ijzeren vuisten" laat regeeren en zich, onder zekeren druk van misère en ontevrc denheid gesteld, voor het heldhaftig-dul- dendc veel minder voelt dan voor het ruw brute, gewelddadige, met daarnaast een sterke geneigdheid tot afgunst, totale afwe zigheid van tolerantie, goedkoop genieten van andermans leed. Dat klinkt hard, en is natuurlijk lang niet op alle Duitschers van toepassing welke prachtige en oer-sympathieke volks types kent Duitschland in al zijn dreven! maar tegenwoordig helaas op een groote meerderheid. En wat erger is: men moet constateeren, dat deze onaangename uitzonderingen nader bij de kern liggen dan betere eigenschappen, die in normaler tijden den gemiddelden Duitschor voor ons genietbaar maken. Gelijk de enkeling onder invloed van al- coliil vaak zijn ware karakter blootlegt, toont een volk zijn echte mentaliteit he: zuiverst in tijden van nood, opwinding en politieken overdruk, waarbij als verzach tende omstandigheid in dit bizondcre ge val de nawerking van oorlog, revolutie en inflatie niet verzwegen mag worden. De Duit6cher, zelfs de hoogstaande cn objectief geblevene, ziet te midden van het eigen volk dit alles doormakend, niet scherp genoeg; welke onaangename ver schijnselen naar boven zijn komen drijven. Men leest zoo nu en dan in de rubriek der „Ingezonden Stukken" in de dagbladpers bijdragen van Duitschers, die in het bui tenland wonen en die hun indrukken van een kort bezoek aan het vaderland weerge ven. Zulke mensehen zien de dingen an ders cn beter, scherp cn daarom ook mei vertwijfeling. Zij moeten constateeren, dat in Duitschland ruwheid, leugen, matelooze opwinding, bedrog, corruptie, moord- cn doodslag tot de dagclijksche verschijnse len geworden zijn en dat gewetenlooze po litieke ophitsers het klaar gespeeld hebben een graad van verwildering bij de massa's te bereiken, dien men conige jaren geleden, ofschoon het er toen ook waarcmpel niet rooskleurig in Duitschland uitzag, niet voor mogelijk zou gehouden hebben. Het is onbegrijpelijk, dat de tegenwoor dige rijksrogeering door het dulden van partij-uniformen en insignes, er weer toe bijgedragen heeft, de toestanden nog meer onhoudbaar te maken dan ze reeds waren. Wie in deze tijden niet in Duitschland ge weest is, kan zich nauwelijks de stemming voorstellen, die door het toelaten van der gelijke uiterlijke kenteekenen ontstaan is. Nat.-socialisten, communisten, Duitsch- nationalc Slalen-Helm-mannen, Jong-Duit sellers, sociaal-democraten, r.-katholieken -— ze loopen hier allen óf in uniform, óf met duidelijk zichtbare insignes in het knoops gat rond, dan'wel met partij-symbolen op een kleurigen band om den linkerarm. Bo vendien lezen ze bij voorkeur hun partij bladen in openbare verkeersmiddelen, en het is waarlijk geen wonder, dat het niet niet alleen 's avonds cn '6 nachts in de volkswijken steeds weer tot bloedige bot singen komt, maar dat ook op elk ander uur van den dag de menschen met elkaar slaags raken in trams en omnibussen, in voonstadtreinen cn in ondergrondsche spoorwegen. Vooral de Joodsche medeburgers hebben tegenwoordig in Duitschland niets meer te lachen. De nationaal-socialistische bewe ging immers, die thans meer dan van de Duitsche kiezers achter zich hepft, is sterk anti-semitisch en wil, als ze eenmaal de macht in handen mocht krijgen cn een grondwetsherziening kan doorzetten, de Jo den uit het Duitsche Staatsverband uitstoo ten en als vreemdelingen behandelen. Juist in deze dagen gaat weer een nieuwe stroom van anti-semitisme door het Duitsche volk cn helaas schijnt de tegenwoordige conscr- vatief-adellijke regecring niet van plan te zijn, deze beweging den kop in te drukken of zelfs maar de bladen te verbieden, die bij deze hatelijke en mcnschonteerende pro paganda den boventoon voeren. De Duitsche pers, belangrijke organen al6 de „Frankfurtgr Zeitung" en andere waardige provinciale bladen uitgezonderd is in deze tijden een droevig hoofdstuk op zichzelf. Het is voor een Nederlandschen krantenlezer eenvoudig niet te gelooven, wat hier dagelijks geschreven wordt. De ge meenste cn platste uitdrukkingen zijn schering en inslag, de brutaalste aanvallen op het intieme leven van den politieken tegenstander worden gedrukt cn gelezen. Noch de communistische cn evenmin de Duitschnationale lezer wordt door dit da- gelijksch menu van volkomen bedorven kranten6pijzen afgeschrikt en tot protest geprikkeld. Integendeel, de lezer geniet de ze viezigheden blijkbaar nog met ;"^cr- maak en bevestigt daarmede, wat wij hier boven neergeschreven hebben. Dat ook van de zijde der persorganisaties weinig of niets gedaan wordt, om dit nauwelijks voor mo gelijk gehouden lage niveau weer eenigs- zins op peil te brengen, bewijst, hoe onaf hankelijk de redacteuren van werkgever, groep en partij geworden zijn. Men kent in Duitschland nog 6lechts do eigen politieke richting en beschouwt iederen andersdenkende als minderwaar dig. Zelfs de justitie doet daar dapper aan mee. Rechter en hooge ambtenaren van bet openbaar ministerie hebben in hun partijkrantcn reeds openlijk neergeschre ven, dat een nationaal-socialist anders ge straft moet worden dan een communist of sociaal-democraat, een Jood anders aan gepakt moet worden dan een Christen, een soldaat anders dan een pacifist. En de hoogste justitiaele autoriteiten laten zooiets toe en denken er niet aan oen rechter, die zich tot eenzijdigheid cn partijdigheid openlijk bekent, onmiddellijk met pensioen te sturen! Begaan, als in Polcmpa in Opper-Sileziè, minder waardige individuen in Ilitler-uni form gemeene moorden, mishandelen ze, na zich eerst dronken gemaakt te hebben, in den nacht, vijf tegen een, hun slachtof fcr eerst een half uur lang voordat ze hem door een trap tegen het strottenhoofd de eeuwgheid in jagen, cn worden ze daarop ter dood veroordeeld, dan zendt hun de leider hunner partij een telegram, waarin hij hen als „mijn kameraden!" aanspreekt en de Hitlcr-verslaggevcrs zoeken de moor denaars in hun cellen op, interviewen hen cn beschrijven hen als ware volkshelden. Het ziet er droevig uit bij onze Duitsche huren. Alles wat slecht in een mcnsch zijn an, is bij hun massa's naar boven geko men. Het dierlijke in den mensch viert triomphen, het platte en gemeene wordt ge duld en bovendien toegejuicht. En do men schen hier schijnen niet eens te merken hoe diep ze door dit alles te dulden en aan te moedigen, reeds gezonken zijn. Rassen- cn klassenhaat vieren hoogtij. Ruwheid, onverdraagzaamheid en zelfs po litieke moord zijn groote mode geworden. Wij gencraliseeren niet er zijn ook honderdduizenden fatsoenlijke Duitschers, die dit alles met nog meer smart en ont zetting waarnemen cn veroordeelen dan wij buitenstaanders. Maar ook zij hebben 6chuld zoolang ze zich niet openlijk ver zetten en partijen verlaten, die in zulke dingen den toon aangeven. Men moge, wat 6traks wellicht gebeuren gaat, zien cn beoordeelcn in het licht, dat wij getracht hebben op deze mentaliteit te doen schijnen. ROLAND. Reeks nieuwe vonnissen uitgesproken Altona, 31 Aug. (V.D.) De speciale rechtbank te Altona behandelde heden de strafzaak tegen 13 communisten "wegens poging tot politieken moord. Twee verdach ten werden veroordeeld tot ieder zes jaar tuchthuisstraf, een verdachte kreeg A jaar tuchthuisstraf, tweo beklaagden kregen an derhalf jaar tuchthuisstraf. Terwijl vier beklaagden werden vrijgesproken, kregen de anderen gevangenisstraffen varieerend tusschen acht maanden en twee jaar. Beu then, 31 Aug. (V.D.) Voor de spe ciale rechtbank te Beuthen hebben 17 com munistische mannen en vrouwen terechtge staan verdacht van te hebben deelgenomen aan een samenscholing op 10 Juni van dit jaar te Mikultschütz. De verdachten zouden daarbij de politie hebben aangevallen, waardoor verscheidene beambten gewond waren. Twee beklaagden werden ieder veroor deeld tot. twee jaar tuchthuisstraf, een der de beklaagde werd veroordeeld tot ander half jaar tuchthuisstraf. Alle andere be klaagden werden veroordeeld tot gevange nisstraffen van zes tot negen maanden. Twee vrouwelijke beklaagden werden vrijgesproken. Berlijn. 31 Aug. (V.D.) De speciale recht bank te Berlijn veroordeelde heden een lid v^n den rijksbanier wegens poging tot doodslag, ernstigen l3ndvrcdcbreuk en het onbevoegd dragen van wapens, tot vijf jaar tuchthuisstraf. De medebeklaagde, een chauffeur werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar. Voor de tweede speciale rechtbank werd heden behandeld de zaak van een commu nist ischen overval op een Nationaal-Socia- listi6ch partijlokaal in den nacht van 19 Juli 1.1. Een verdachte werd veroordeeld tot drie en een half jaar tuchthuisstraf. Twee an dere beklaagden zagen zich veroordeeld tot ieder twee jaar gevangenisstraf. Twee ver dachten werden ieder veroordeeld tot ne gen maanden gevangenisstraf, terwijl een beklaagde weyd vrijgesproken. nieuwe presidium van den rijksdag. Links president Goering; midden vice- president Esser; rechts Graef dc tweede vice-presidenti Rijksdagontbinding om zich van een meerderheid te bevrijden? B e r 1 ij n, 31 Ag. (V.D.) De meeste Ber- lijnsche bladen bevatten beschouwingen over de openingsziting van den nieuwen rijksdag. De rechtschc bladen wijzen op het geforceerde in het moeizame optreden van de grijze communistische presidente en spreken als hun meening uit, dat de door de communisten bedoelde Drovocalie is af gestuit op de ijzeren discipline der natio naal-socialisten. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat niet duidelijker dan uit het verloop van de verkiezing van het presidium had kun nen blijken, dat de nationaal-socialisten volkomen bereid zijn om over de wonschen van het centrum, dat uit goede gronden den partijstaat wil redden, te onderhande len. De Börsenzeitung schrijft, dat de verkla ring van Göring en het feit, dat Göring het centrum thans in de nationale meerderheid van den rijksdag heeft betrokken, toont, hoever de op gemeenschappelijk optreden gerichte overeenkomsten tusschen centrum en nationaal-socialisten reeds zijn ge groeid. De Germania schrijft, dat de rijksdag heeft getoond, dat hij ook in criticke situa ties zijn discipline cn waardigheid weet te bewaren. Het begin is derhalve niet 6lecht geweest. De Lokal Anzeiger schrijft, dat de rijks dagzitting van gisteren meer raadsels heeft doen ontstaan dan opgelost heeft. Het is jammer, dat Goring pas op dit opgenhlik Op weg naar den Rijksdag: links Frick en Strasser, rechts Briinlng. op den van andere zijde rced6 sedert jaar en dag gestelden eisch van samenwerkin; is ingegaan. Parijs, 31 Aug. (V.D.) De Parijsche och tendbladen wijden uitvoerige beschouwin gen aan de openingszitting van den rijks dag en aan de reis van den rijkskanselier naar Noudeck, waarin ook de houding van den rijk6president uitvoerig wordt hespro- ken. De Echo de Paris verklaart o.a., dat men in liet verstrekken van volmachten aan den rijkskanselier door president Von Hin denburg een directe provocatie tegenover de publieke opinie moet zien. Het Petit Journal schrijft, dat er geen twijfel meer over bestaat, dat Duitschland onder volledige dictatuur wordt bestuurd. Men schakelt het parlement uit, hoewel daarin een meerderheid aanwezig is en geeft de leiding in handen van mannen, die het vertrouwen van het volk niet heb ben. De Oeuvre keert zich scherp tegen een eventueele ontbinding van den rijksdag, die slechts geoorloofd zou zijn, wanneer het vormen van een meerderheid niet mo gelijk zou zijn. Deze ontbinding, om zich1 van een meerderheid te bevrijden, is oen directe ontkenning van alle democratie. Tokio, 30 Aug. (V.D.) Naar aanleiding van een interpellatie inzake do Japansche politiek in Mandsjoerije verklaarde de mi nister. van buitenlandsche zaken Oesjida in het parle-ment, dat de regeering hoopt, dat ook de belanghebbende mogendheden er naar streven het Mandsjoerijsohe vraag stuk in een voor Japan gunstiger, zin op te lossen. Mocht dit niet het goval zijn, dan zou Japan de noodige consequenties daaruit trekken. Naar verluidt, zou de J. pansche regeering het besluit bobben ge nomen desnoods uit den Volkenbond te treden. Londen, 30 Aug. (II.N.) Volgens een bericht uit Tdkio zijn vandaag in het Ja pansche parlement verscheidene ragen ge steld met betrokking tot de buitenlandsche politiek, welke door verschillende leden der regeering beantwoord werden. Verklaard werd o.a., dat de Japansohc regeering niet voornemens is t.e Washington opheldering te vragen, waarom do Ameriicaansche At lantische vloot dit jaar zoo long in de Stille Zuidzee blijft. De Amerikaansche regeering, zoo werd verder verklaard, hecht veel meer beteekenis aan het vraagstuk der Japansch- Ghineesche betrekkingen, dan aan dat van Mandsjoerije of Mongolië. MOLLISON GEEFT ZIJN OCEAAN- VLUCHT OP. Londen, 31 Aug. (V.D.) De Britsche Oceaanvlieger Mollison heeft zijn Oceaan- lucht in tegengestelde richting opgegeven. Hij heeft het besluit genomen Zaterdag a.s. met de boot naar Engeland terug te koeren. HET RIJKSKABINET BIJEEN. Noodverordening inzake 'I werkverschaiiingsprogram spoedig ie verwachten. Berlijn, 31 Aug. (V.D) Het Rijkökabinet kwam heden na de terugkeer van den rijks kanselier, den rijksminister van Binnen- landsche Zaken en den rijksminister van don Rijkevveer van hun bezoek aan den Rijkepresident te Ncudcck, hijeen. Rapport werd uitgebracht over de gevoerde bespre kingen met den Rijkspresident. Hierna werden de bijzonderheden van de a.s. noodverordening inzake het aangekon digde werkverschaffin'gsprogram behan deld. De besprekingen hieromtrent zullen Zaterdag beëindigd worden, waarna de tekst der noodverordening aan den Rijks president te Neudeck ter teekening zal wor den voorgelegd. De publicatie der nieuwe noodverorde ning zal vermoedelijk Dinsdag a.s. plaats vinden. Londen, 31 Aug. (V. D.) Naar aanlei ding van de rijksdagopening schrijft de Times, dat rijkskanselier Von Papen de eerste ronde tegen de politieke partijen heeft gewonnen, doordat hij door den rijks president gemachtigd was den rijksdag te ontbinden. De discussies in den rijksdag toonden, dat de nationaal-socialisten en ook de andere partijen zich van de domi* neerende positie van den rijkspresident be wust zijn. Dat de nazi's de rol van verde digers van de grondwet cn van het parle mentaire 6telscl op zich hebben genomen, is een koddige ironie. liet blad verwacht, dat de partijen zich bij den toestand zul len aanpassen om ontbinding van den rijks dag te vermijden. Hoe onwaarschijnlijk het ook klinken moge, bestaat toch de moge lijkheid, dat de regecring-von Papen met stilzwijgende toestemming, ja. misschien zelfs met steun der partijen, die haar ten val hebben trachten te brengen, aan liet be wind zal blijven. Dc groote massa van het Duitsche volk weiischt ongetwijfeld, dat er een einde komt aan do onrust en aan de partijpolitieke twisten en verlangt, dat het economisch herstel zoo spoedig mogelijk zal worden aangepakt. De Daily Herald schrijft, dat. de ontbin ding van den burgerlijken staat, zooals Clara Zetkin van tevoren gezegd heeft, nog geenszins zoo zeker is, hoewel de regeering- Von Papen-Von Schleicher misschien vele fouten heeft gemaakt. De conservatieve Morning Post verklaart, dat de regeering-Von Papen thans 6teviger in don zadel schijnt Ie zitten dan voorheen. Wanneer de rijksdag niet'in staat is te regeeren, dan is dat in de eerste plaats dc schuld der politieke partijen. ZWAAR WEER. Berlijn, 30 Aug. (V.D.) Volgens een be richt van de Lolcalanzeiger zijn de plaatsen Rauris en Bucüieben in Pinzgau door een zwaar onweder geteisterd. Alle bruggen werden weggerukt, vele boerenhofsteden stortten in. Een vrouw viel met haar kind van zes maanden oud in het water; zij zelf kon zich redden, het kind verdronk. DISCONTOVERLAGING IN ZWEDEN EN NOORWEGEN. Stockholm. 31 Aug. (V.D.) De Zweed- sche Rijksbank heeft het disconto met een half procent verlaagd tot 3'/s Oslo, 31 Aug. (V.D.) Ook de Noorschc Bank heeft het disconto met een half pro cent verlaagd en thans bepaald op A GROOTE BRAND TE STETTIN. Stettin, 31 Aug. (V. D.) In den afg-2- loopen nacht brak in de maalderij van dc Pommersche inkoop-cooperatio te Zülli- chow, een voorstad van Stettin, een brand uit, die in de groote hoeveelheid hout cn in den graanvoorraad rijkelijk voedsel vond. Hoewel de brandweer zeer spoedig met alle beschikbare materiaal ter plaatse was, stond vroeg in den morgen reeds een ge- hcele vleugel van het fabrieksgebouw in brand. liet vuur woedt nog steeds met reus< achtige kracht en tengevolge van de hitte en van het overvliegen van vonken vorkee ren ook de naburige huizen in gevaar. Op alle daken zag men dan ook menschen met emmers water, die voortdurend de vallende vonken doofden. Vanmorgen vroeg was men er nog niet in geslaagd den brand m te worden. De brand gebl Stettin, 31 Aug. (V. D.) Do brand in de meelfabriek van de Poi sche inkoopcoöpcralie te Ziillichow bi tin kon pas in den loop van den ooi worden gebluscht. Het terrein va brand biedt een bcïld van verwoestin vier verdiepingen hoog gebouw is uitgebrand. Een opslagplaats is gede< uitgebrand en ingestort. De oorzaak v:1 brand kon nog niet worden vastgestc5 aanzienlijke schade wordt door verzeK gedekt

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5