HANDELSCREDIETEN Vrijdag 2 September 1932 'AMEDSF00RTSC1H DAGBLAD' -DE EEMLANDEft" 31e Jaargang No. 55 TWEEDE BLAD DE S.D.A.P. EN 'T RAPPORT WELTER HET SCHEEPVAART CONFLICT ERNSTIG BIJ AUTO-ONGELUK HALFWEG Vader en kind gedood MAISON DE JAGER H.v. d. PAVERT TELEFOON 304 en 697 - POSTREKENING 28850 NNCTC MCDDEN5IANDS- BANKy00^ 2ÏÏ53 AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOORT DIRECTIE: A. H. MARTENS UIT DE STAATSCOURANT Fortinbras' Toovermacht Een ontwerpresolutie voor het aanstaande partij congres Het ontwerp-resolutie voor het aanstaan de partijcongres van de S.D.A.P. in zake het rapport-Wclter luidt, blijkens het Volk, al dus: Het congres ter S.D.A.P., gehouden te Utrecht op 17 en 18 September; 1. protesteert met verontwaardiging tegen het voornemen der regeering, blijkende uit de opdracht aan de commissie-Weiter, om over te gaan tot een blijvende verlaging van de staatsuitgaven, welk voornemen de bedoe ling verraadt om de staatszorg voor het geestelijk en stoffelijk heil des volks duur zaam in te krimpen; 2. protesteert niet minder ernstig tegen de opvatting van de commissie-Wel ter, volgens welke de financieele moeilijkheden van den Staat uitsluitend moeten worden overwon nen met bezuinigingen, waarbij geen enk?l volksbelang wordt ontzien; 3. verwerpt de gedachte, dat zou mogen worden overgegaan tot vermindering van den steun aan de werkloozen. 4. eischt, dat allereerst zal worden over gegaan tot een zoover mogelijke verminde ring van de militaire uitgaven, door natio nale ontwapening; 5. acht het vervolgens dringend noodza kelijk, dat de rente der Staatsschulden be langrijk wordt verlaagd, hetzij door conver sie van Staatsleeningen, hetzij door invoe ring van een z.g. couponbelasting, welke ook andere obligaties dan die van den Staat kan treffen, en dat de gewone Rijksbegroo- ting gedurende eenige jaren wordt ontlast van den druk van de aflossingen van de Staatsschuld. 6. eischt, dat ter versterking van dc Staatsinkomsten, zal worden besloten tot de heffing van een progressieve crisisbelas ting op de inkomens, met inachtneming van de vermeerderingen en verminderingen, die deze ondergingen; tot verhooging van de dividend- en tantièmebblasting; tot ver hooging van de successiebelasting; tot be lasting van weeldeuitgavcn, en, in het bij zonder ter bestrijding van crisisuitgaven, tot een heffing ineens van 1 percent der ver mogens; 7. wijst af, dat zoolang op het militaris me niet tot het uiterste is bezuinigd en zoo lang niet, door toepassing van de sub 5 en 6 aangegeven middelen, met inachtneming van draagkracht, de crisislasten zijn afge wenteld, de Rijksfinanciën zooveel mogelijk zij versterkt zal worden overgegaan tot verdere verlaging van de salarissen van het overheidspersoneel tot verminking van dc wetgeving op het volksonderwijs, tot ver zwakking van de grondslagen der sociale verzekeringen en tot inkrimping van de so ciale wetgeving en van de zorg voor de volksgezondheid; 8. komt met kracht op tegen de staking van de Zuiderzeewerken en beperking van andere groote werken en verlangt vermser- dering van duurzame werkgelegenheid; 9. veroordeelt de in het rapport der com missie-Wel ter aanbevolen gedachten, om de autonomie der gemeenten aan nieuwe ban den te leggen; 10. acht het noodig, opdat de Staat in de toekomst zijn groote gemeenschapstaak zal kunnen vervullen, dat zoo spoedig moge lijk zal worden besloten om een aantal be drijfstakken in overheidshanden te nemen, waarbij inzonderheid wordt gedacht aan een tabaksmonopolie, een Stautsverzekcringsbc- drijf en een Staatshypothe^kbank; 11. eischt, dat een begin zal worden ge maakt met socialisatie van die bedrijfstak ken, welke daarvoor in de economische structuur van het land geschikt zijn; 12. stelt vast, dat S. D. A. F. en N. V. V. reeds onverwijld een krachtige actie tegen het plan-Weiter hebben ingezet en roept de arbeidersklasse van Nederlanu op, om met al haar kracht de verwezenlijking van de hierboven genoemde doeleinden te bevorde ren, opdat de crisis niet in nog grootere mate dan nu resds het geval is, ellende brengt over het proletariaat en do macht wordt versterkt, die uit deze chaotische maatschappij een geordende samenleving zal opbouwen. Met deze ontwerp-resolutie van het partij bestuur heeft in een vergadering van het dagelijksch bestuur van den algemccnen raad het dagelijksch bestuur van het N.V.V. zich vercenigd. Indien het partijcongres en de hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. de resolutie aannemen, zal zij dienen als grondslag voor de voortzetting van de actie van partij en vakverbod. Mededeelingen der Contact commissie Rotterdam, 1 Sept. Namens de Con tact-commissie wordt het volgende bericht over den stand van zaken op Donderdag medegedeeld. Te Amsterdam werd in den loop van den morgen voor een 6 tal schepen van de Kón. Ned. St. Mij. monstering aangeboden. De bemanningen weigerden eenparig hiertoe over te gaan. Het s.s. Boskoop" van de zelfde reederij, dat in den loop van den dag binnenkwam, zou dicnzelfden dag weer moeten aanmonsteren. Ook daar weigerde de bemanning tot do monstering over te gaan. Hetzelfde geschiedde voor schepen van de Hollandsche Stoomb. Mij. te Amsterdam, waar eveneens de geheele bemanning wei gerde tot de monstering over te gaan. Te Rotterdam schijnt de laatste poging ondernomen te zijn, om de bemanning van het s.s. „Volendam" der H. A. L. tot mon steren te bewegen. Dit is wederom mislukt en afgestuit op de standvastige weigering der bemanning. Een poging in Scheveningen onderno men, om onderkruipers te ronselen, is door het optreden der organisatie verijdeld. AUerwege wordt scherpe contróle ge oefend. In de bespreking, die heden tusschen den heer Fimmen, secretaris der I. T. F. en het bestuur der Contact-commissie plaats had, is na overleg met de Engelsche organisatie besloten, dat begin volgende week een be spreking in Newcastle (Engeland) zal plaats hebben, teneinde vast te stellen, welke maatregelen in Nederland en Enge land kunnen worden getroffen tegen Neder- landsche reeders, die aan het conflict pogen te ontkomen, door hun schepen onder En gelsche vlag te brengen, respectievelijk En gelsche charters aan te gaan. Amsterdam, 1 Sopt. Heden was voor een zestal schepen in dc Amsterdamsche haven de aanmonstering opengesteld. Ge monsterd moet worden voor de „Brion", de „Iris", de „Nereus", de „Nero" en de „Plu- to" van de K. N. S. M. en voor de op Lon den varende „I-Iontestroom" van de Holl. Stoomboot Maatschappij. Van alle zes ge noemde booten meldden zich slechts de ge zagvoerders, terwijl noch door een der offi cieren noch door eenig lid der bemanning gemonsterd werd. Alleen voor de „Tabian" van de Maat schappij „Nederland", die buiten het con flict staat, werd volledig gemonsterd. Amsterdam, 1 Sept. Hedenavond te kwart over elf heeft op den Rijksstraatweg te Halfweg een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Op dat moment bevond zich op den straatweg een driewielige fiets, waarop gezeten waren een Poolsche oor logsinvalide met vrouw en drio kinderen. Het gezin maakte een wereldreis en had den Koninginnedag te Amsterdam doorge bracht. Van achteren naderde een vracht auto van den sneldienst op den Helder, be stuurd door den chauffeur J. S. uit den Hel der. Verblind door het licht van een hem tegemoet rijdende auto bemerkte de chauf feur den driewieler niet op, waarbij nog kwam dat laatstgenoemde geen achterlicht had. Een aanrijding was onvermijdelijk. De bestuurder trachtte nog uit te halen, waar door de vrachtauto met de wielen dwars over de tramrails kwam te staan. De fiets werd evenwel toch gegrepen en volkomen vernield. De man werd op slag gedood. De vrouw werd zeer ernstig gewond. Het 12-jarig dochtertje bekwam een hals- slagadcrbrcuk cn werd eveneens op slag ge dood. Het 5-jarig zoontje werd zeer ernstig gewond, terwijl het jongste kind van ach- tien maanden geen letsel bekwam. De chauffeur waarschuwde terstond dc politie en den geneeskundigen dienst. Met twee ziekenauto's werden de dooden en ge wonden naar het St. Elisabeths-ziekenhuis te Haarlem overgebracht. Hier werd bij de ernstig-gevvonden onmid dellijk operatief ingegrepen. Voor het leven van do vrouw en het zoontje wordt ge vreesd. Naast den chauffeur van den vrachtauto zat een zekere Vos uit Den Helder, die door het ongeluk zoodanig geschrokken was, dat hij ter verpleging in het Haarlemsche zie kenhuis moest worden opgenomen. De tram ondervond geruimen tijd vertra ging. De Haarlemsche politie en de rijks- veldwacht uit Haarlemmerliede stellen een nader onderzoek in. De vrachtauto werd in beslag genomen. GESTOORDE INBRAAK. Te Zaandam is terwijl de bewoners af wezig waren, ingebroken bij de wed. Hoorn aan de Botenmakersstraat. Voor echter het plan ten uitvoer kon worden gebracht, kwa men de bewoners thuis, die onmiddellijk bemerkten, dat er onraad was en alarm maakten. De inbreker had echter gelegen heid te ontkomen. Een Amsterdammer, die zich op verdach te wijze in de steeg naast het huis ophield, werd door burgers gegrepen cn aan de politie overgeleverd. Het bleek te zijn de 39-jarige M. E.. een goede bekende van de politie. Hij was in het bezit van een com pleet stel inbrekerswerktuigen. LUNCHROOM LANGESTRAAT 56. TEL. 115 BOTERSPRiTS JANHAGEL DIVERSE KOEKJES H.M. DE KONINGIN NAAR BUSSUM. Ter openingen van het Blinden instituut. Het voornemen bestaat bij H. M. de Ko- nigin de officieele opening van de gebou wen der Blindensticbting aan den Amers- foortschcstraatweg te Bussum op Vrijdag 9 September a.s. met Haro tegenwoordig heid te vereeren. (Stand.) Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is verleend de eere-me- daille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, in goud aan: E. J. F. N van Bun- ge, te 's-Gravenhage, kassier bij dc N.V. Gemengd Bedrijf Haagsche Tramweg Maat schappij; in zilver aan: C. Buijtelaar, baas in dc wattenweverij der Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken, te Moordrecht; H. J. Lan- sink, voorheen meesterknecht op de cicho- roifabriek van den heer H. J. G. Eenhuls te Abbergen, gemeente Tubbergen; is de zilveren eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend aan: Chr. Th. Drenth, voorzitter der Weer- baarheidsvereeniging „Schutterij-Delft", te Delft; is toegekend de aan de Orde vin Oranje- Nassau verbonden eere-medaille in zilver, aan mej. E. van Dijkvan Gemort, wonen de to Gemert, in dienst van de familie Scheidius, te Arnhem; in brons aan: H Leons, bode bij bet Is- raelietisch Leenfonds te Rotterdam; is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau ir. A. H. Joustra, Rijksland- bouwconsulent te Berlijn; is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau J. Fabricius, adjunct-admi nistrateur der gemccntc-financien te Am sterdam. Burgemeester. Bij Kon. Besluit is met 15 September be noemd tot burgemeester van Zwarlewaal mr. A. P. van den Blink, burgemeester van Vierpolders. Belastingdienst- Bij Kon. Besluit is aan J. de Wilde, ont vanger der directe bel. inv. en acc. te Vlaar- dingen op zijn verzoek eervol ontslag ver leend met 1 October, is aan J. Kastelein, verificateur der in voerrechten en accijnzen te Enschedé, op zijn verzoek met 17 October eervol ontslag verleend en is aan M. J. van Riet, ontvan ger der directe belastingen en accijnzen te Heusdcn, op zijn verzoek met 1 Januari eervol ontslag verleend, wegens verande ring in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is. EEN BALLONTOCHTJE. Te St. Isidorushoeve onder de gemeente Haaksbergen is Woensdagmiddag een luchtballon gedaald, waarin waren gezeten twee heeren en twee dames, allen Duit- schers, die met dezen ballon te Apeldoorn waren opgestegen. De landing had een vlot verloop. Des avonds zijn de luchtvaarders met den ingepakten ballon naar Münster vertrokken. Amersfoort. Dinsdag G September, Kapolweg 16, Verkoop van een inboedel. 10 uur. Woensdag 7 September. Verkooplokaal Muurhuizen 47, verkoop van een inboedel. V/* uur. Donderdag 8 September. Anna Paulowna- laan 25, Verkoop van een inboedel. 9 uur. Woensdag 14 September. Hotel „de Zwaan", Verkoop van een woonhuis met pakhuis aan den Zuidsingel 70 en 71. 8 uur. B a a r n. Woensdag 14 Scpth. Moes tuin de Erven Manus, Molenweg, v.m. 10 uur, verkoop van eeri partij warme en koude kas- cn buitenplanten. Donderdag 15 Sept., Eemnesserweg 26, verkoop van een inboedel. 10 uur. Donderdag 15 Sept., Hotel „Central", ver koop van villa Eemnesserweg 26. 8 uur. Donderdag 15 Sept. ITotcl „Central." Ver koop van bouwterrein met garage aan de Teding v. Berkhoutstraat cn van woonhuis Oranjestraat 2a. 8 uur. Hoogland. Dinsdag 6 September; Koffiehuis H. J. v. Zcldert, Bunschotor9traat Verkoop van woonhuis met werkplaats, Coelhorsterweg E 141, evenals twee daarbij behoorende perceelen grond; van de boe renhofstede „Nieuw Winscnburg", Over- Zeldertscheweg E 19. 11 uur. VECHTPARTIJ TE OSS. Woensdagavond is het te Oss op ver schillende punten rumoerig toegegaan. De politie moest eenige malen handelend op treden en met de blanke sabel een troep opgeschoten jongens uiteendrijven, die el kaar met messen te lijf wilden. Tijdens een vechtpartij is in het café Asselberg in de Torenstraat to Oss de kas telein A. door een van de vechtersbazen met een mes in het been gestoken. Een man, die daarvan verdacht wordt, is in arrest gesteld. VERKEERSONGEVALLEN. Gisterochtend ongeveer 6 uur is de land bouwer A. B. L., uit Eeldc, to Peelo (ge meente Assen; met zijn motorfiets tegen een boom gereden. Hij werd bewusteloos naar dr. Nienliuis vervoerd, die inwendige kneuzingen vaststelde. Daarna is L. naar zijn woning vervoerd. De marechaussee Folkerts uit Dwingelo is gisteravond rijdende op zijn motorfiets in de richting Assen in botsing gekomen met een fietser. Met een beenbreuk is Fol kerts naar het Ziekenhuis te Assen ver voerd. dc 38-jarige kellner A. Roover. uit Schie dam, is gisternacht in de Rosestraat alhier met zijn fiets onder een auto geraakt en is gisteravond in het ziekenhuis aan den Coolsingel aan de gevolgen overleden. Wat en wie ge ook zijn moogt, wees in de eerste plaats mensch! naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 61 HOOFDSTUK XXII. Op het dek van de mailboot, die huis waarts voir, liep Fortinbras, in gedachten verzonken heen cn weer. Hij zag er zeer terneergeslagen uit. Zijn breedc schouders waren voorover gebogen, zijn gevuld ge zicht was vermagerd. Hij voelde zich oud, hij voelde zich onuitsprekelijk eenzaam. Hij hield zich veel meer apart dan op de uit reis. Hij sprak alleen met zijn Hollandsche cn Russische dischgenooten. Diepe treurig heid had hem bevangen. Na zijn wijsgerige gesprekken met den wijzen Abu Moham med, schrok hij terug voor alledaagsche praatjes. Hij had behoefte aan sympathie voor zijn hart, niet voor zijn geest. Zuinig heidshalve reisde hij tweede klasse, om zijn chariatan-achtig bestaan weer te gaan op vatten. Want als men tusschen de vijftig cn zestig is, kan men geen nieuw bestaan meer opvatten, hoe knap en geleerd men ook is. Hij moest Marchand de Bonheur blijven tot zijn dood. Hij was benieuwd of hij Cécile zou mis sen. Zoo iets gebeurt toch. Iloe laag gezon ken ook, Z'3 was toch een menschelijk wezen geweest, dat hem begroette als hij van zijn wonderlijken arbeid thuis kwam. En haar behoeften waren een prikkel voor hem ge weest om de vijf francstukken te kunnen opsteken. Zou hij nu nog de geestkracht, het nimmer falend geduld, het bittere mar- telaarsg^voel hebber;, om zijn arbeid voor* te zetten? In de dagen van voorheen had de liefde van een kind, dat was als een alpenbloem, waaruit honig wordt gemaakt cn dat ver weg in Frankrijk woonde, zijn beangst hart verlicht. Maar haar liefde had hij verloren. Ze had hem gedurende zijn wekenlang verblijf in Egypte, heel plicht matig geschreven, en had hem alles, wat in Brantóme voorviel, verteld. Ook de ver loving van Lucien Viriot met de dochter \an een rijken manufacturer. „Ze heeft een bruidschat als een prinses cn 't uiterlijk van een hobbelpaard en ze zullen dus heel gelukkig zijn, schreef Félisc. Deze manier van schrijven stemde hem onaangenaam. Fólisc was veranderd; zij schreef wel allerlei nieuwtjes, maar in haar brieven was iets zelfbewusts cn gekunstelds. En om dc oude, eenvoudige betuigingen van hartelijk heid te ontgaan, was zj vervallen in quasi- geestigheden en zo onderteckendc: Uwe liefhebbende dochter. Hij had Féliso ver loren. Ja, hij voelde zich oud en eenzaam, niet opgewassen tegen den strijd. Zelfs Mar tin had hem in den steek gelaten. Op het terras van Shepheard's hotel had hij den dag voor zijn vertrek een dwars- koppig jongmensch gevonden, met een ver steend gezicht, die al, wat hij in zijn be lang aanraadde, verre van zich wierp. Mar tin was de speelbal geweest van een ijdele vrouw, die met vuur had gespjeld en die, toen ze begon haar vingers te branden, hem had laten gaan. Zooveel was duidelijk en hij had liet meerendeels voorzien. Hij had gerekend op een liefdesverklaring en een spoedig afscheid, maar een voorspel van eenigszins beantwoorde teederheid, had hij niet voorzien. Tegen zijn gewoonte in gaf Martin hem een verward verslag van het gebeurde. De ongelukkige minnaar wilde geen woord hooien tegen zijn vlekkeloozi aangebedene. Maar zijn liefde voor haar had zijn leven verwoest. Ofschoon hij dit niet bekende, gaf hij het toch aan Fortin bras te verstaan. Hij maakte hom geen ver wijt om zijn vroegere raadgeving en vroeg ook niet om verderen raad. Aan de overwe ging om naar Brantóme terug te keeren en Bigourdin's aanbod aan te nemen, schonk hij geen aandacht. Hij had zijn schepen verbrand, hij moest gaan, waarheen de wind en de golven hem dreven en zij dreven ver weg van Périgord. Welke richting uit? had Fortinbras gevraagd. De hemel zij gedankt, dat ik dat zelf niet weet, had hij g?antwoord. Ik ga mijn fortuin zoeken, dat staat vast. Ik wil geld hebben en macht, zoodat ik de wereld een knip voor den neus kan geven. Dat is voortaan mijn levensdoel. En spoedig daar op had hij een arabeah aangeroepen, schudde Fortinbras haastig de hand en reed weg, het onbekende tege moet. Fortinbras had het gevoel gehad van een moedereend, die haar kleintjes alleen op de beek ziet zwemmen. Hij had alle gezag over zijn discipel verloren; de jonge man, op jacht naar fortuin, gaf niets meer om hem. Hij voorzag verwijten van Bigourdin, de oogen van Félise zouden hem beschuldigen. Waarom heb je de zijde van den vijand gekozen? Waarom heb je Martin verdreven? Hij voelde zich oud en eenzaam, een droevige mislukking. Zoo wandelde hij op 't tweede klassedek heen en weer, met ge bogen hoofd, de handen in de zakken. Wel, wel. Monsieur Fortinbras. Wie zou dat gedacht hebben? riep een frissche jonge stem. Hij keek cp en zag een jong pjeisje met donkere oogen, liet hoofd gehuld in een motorsluier, die hem hartelijk haar hand toestak. Mademoiselle, begon hij wat onzeker. Maïs oui! Eugenie Dubois. Herinnert u zich mij niet? Daar was lc grand Juleö Jules Massart. Ja, ik herinner het mij, zei hij hoffe lijk, met een flauwcn glimlach. U hebt ons beiden mooi uit de moei lijkheden gered. Ik herinner mij de redding, maar ik heb de moeilijkheden vergeten. Dat heb ik mijzelve nu eenmaal tot regel gemaakt. Vroolijk schaterde zij het uit cn vertelde hem van haarzelve. En juist nu ze nam hem bij een arm en troonde hem mede naar een bank Ben ik in iets betrokken, dat me 's nachls dikwijls uit den slaap houdt. U komt als een engel uit den hemel gevallen. Wees nu eens lief en geef me een consult. Ze zocht haar beursje, waaruit ze een stuk van vijf en twintig piaster nam. Mon enfant, zei hij, je bent een lief eerlijk schepseltje. Maar ik behandel geen zaken in dc vacantie. Vertel rnc je geschie denis. Maar zij stribbelde tegen. Zij wilde geen misbruik maken van zijn goedheid. Of een consult tegen het gewone honorarium of geen consult. Eindelijk zei hij: Welnu geef mij je vijf francs. Zii gehoorzaamde. Hii sto»d oil Kom, zei hij, en ging naar do trap bij de salon, waar een bus hing voor het fonds van verongelukte zeelieden. Hij stopte het geldstukje in de sleuf. Ziezoo, nu is aan dc eer voldaan. En toen luisterend naar haar onopge smukt, maar ingewikkeld verhaal, verwon derde hij er zich over, terwijl een rilling hem langs den rug liep, of hij wel ooit weer een vijffrancsstuk in zijn vestjeszak zou kunnen steken. Hij voelde zich ouder dan ooit te voren en onbekwaam om de moeilijkheden van de jeugd op te lossen. Hij gaf haar raad met do vaagheid van een orakel, zich bewust zijn honorarium niet te hebben verdiend. Daarna liep hij weer op het dek heen en weer Behalve Abu Mohammed, zei hij, zou ik deze reis als mislukt beschouwen. En ondertusschcn zat Martin, nog een zamer dan hij op het voordek van een groote mailboot op Oost-Azic, cn met open oogen staarde hij het Leven in het gelaat. Nooit meer moest hij voorwenden 'n rijke wereldiing te zijn, lenzij hij het recht daar toe verworven had. Wat er van zijn kapi taal over was, moest hij in tact houden voor dagen van nood Geen reizen eerste klasse meer. De reis als dekpassagier was maar een overgang naaar het land, waar hij zijn fortuin wilde makeri. Hij had geen raadgeving noodig. Hij was geestelijk en moreel de voogdij ontgroeid. Hij zou zijn ziel niet langer met droomerijen voeden. Zijn ziel kon teren op herinneringen. De krankzinnige opwinding was voorbij. Hij ademde weer als een rechtschapen man. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3