HET INTERNAT. POOLJAAR 1932-33 BERICHTEN UIT HET MED. POOLSTATÏON De expeditie Watkins BIJKANTOOR Amersfoortsch Dagblad SOESTERWEG 107 HET TIENJARIG BESTAAN DER VESTING HOLLAND Onze Postvliegers onderweg EEN CAFE UITGEBRAND Radioprogramma De dagen gaan in ledigheid en nietsdoen voorbij Aan de brieven van twee der expeditiele den, de heeren H. P. Th. van Lohuizen en K. L. van Schouwenburg, is het volgende ontleend: Na ons vertrek op 14 Juli uit Kopenha gen, zijn we nu 21 Juli omstreeks 9 uur vlak voor IJsland en stoomt de „Gertrud Rask" een fjord binnen naar Seydisfjord. De eer ste aanblik van het land is: rotsen met vrij veel groen, op 300 400 Meter nevels tegen de bergen, zoodat de toppen niet te zien zijn. Veel vogels en een enkele kleine wal- vischsoort werden door ons opgemerkt. On geveer 11 uur zijn we voor Seydisfjord, een kleine plaats met verveloozo houten hui zen. Daar de „Gertrud Rask" hier kolen voor Scoresbysund moet innemen, kunnen wij den middag besteden om het plaatsje door to loopen en een rots te beklimmen, ten einde een beter overzicht van de omgeving te krijgen: aan drie zijden rots en aan den vierden kant do fjord. Het wordt den meteoroloog nu ook dui delijk, waarom de IJslandschc stations op de wecrkaarljes vaak windrichtingen ge ven, die niot bij de drukverdeeling passen, 's Avonds de fjord weer uitgestoomd naar het Noorden. Den volgenden dag met nog steeds kalme zee passeeren wc om 12 uur den Poolcirkel. Zaterdag 23 Juli zien we het eerste ijs, lage schollen, vaak prachtig blauwgroen, waar ze met het water in aan raking komen. Om 10.52 do eerste botsing met het ijs; de kapitein probeert zooveel mogelijk botsingen te voorkomen. Om 12 uur zijn we op 69)4 gr. N.D. en kunnen dus, zonder veel tegenspoed des avonds Scores bysund bereiken. Flinke ijsbergen komen eerst om 18 uur in het zicht, dus eigenlijk al vlak voor de kust, die we als het hel der geweest was al hadden moeten kun nen zien Maar niets van dat al! Eerst om 22 uur duikt de kust op; de wolken han gen tot ongeveer 400 M boven de zee; de bergen worden door do zon verlicht; prach tig effect maar moeilijk voor den kapitein, daar hij geen toppen kan zien. Plotseling echter ontdekken we eenige huisjes, die zich tegen een ijsveld af teekenen; de kolo nie is dit zeker niet, maar er is tenminste leven. Even later komen twee eskimo's met hun kajaks aan boord, ze hadden ons van de kust af al gezien. Prachtig gezicht dat ka jakken en die Eskimo-gezichten; zoo han dig als dat gaat, je krijgt zelf lust in een kajak. Wie weet? Spoedig werd de steven gewend en na drie kwartier bereikten we Andrupshavn, do eigenlijke kolonie aan de Scoresbysund. Omstreeks 23)4 i :ir lagen we voor de kolo nie, bestaande uit 1 kerk en 8 huizen (waar onder het radiostation en het huis voor de Fransche Poolexpeditie) en eenige eskimo woningen. Daar het theoretisch nog juist de tijd voor de middernachtzon voor Scoresbysund was, bleef het licht als normaal overdag, met enkele wolken. Door do hooge rotsfor maties (tot 1400 M.) is het onmogelijk de middernachtzon hier nog in dezen tijd waar tc nemen. Dinsdagmiddag 26 Juli kwamen de Fran- jschen aan. Zij waren 1 Juli uit Brest ver trokken en luidden tot 24 Juli in Akureyri (IJsland) gelogen. Op het bericht van de snelle en voorspoedige overtocht van de Gertrud Rask hebben zij hot toen aange durfd. Zij kwamen met twee schepen: de „Pourquoi Pas", een schip van de grootte van do „Gertrud Rask" iets minder geschikt •oor het ijs en van geringer tonnage, en de „Pollui" (een mijncnlegger, die de gc- heole bagage aan boord had, evenals de "eheele expeditie). 's Middags kwam een officier van de „Pol- lux" even aan boord van Üc „Gertrud Ra9k" ;cn toen wij met hem in gesprek kwamen, n vertelden, dat we Prof. Duuvillicr kon den (op onze voorbereidende reis dezen winter naar Finland hadden wij Prof. Dau- 'villior reeds in Helsinki bij dr. Kcranon «ontmoet), was hij dadelijk zeer verrukt: ik spreek bovendien Fransch togen hem! Met Ken der Fransche motorsloepen gingen wc ■jaarna naar dc „Pollux" toe, waar we aan tien commandant werden voorgesteld, die Engel sell sprak, dat wel to verstaan was, en die ons buitengewoon vriendelijk ont ving. Prof. Dauvillier word dadelijk gehaald had ccnlgo moeite om in zijn geheugen het vakje te vinden, waar wij in zaten, doch toen dat eenmaal gcvonasn was, was hij ook zeer vriendelijk en kwam het tot be sprekingen, waarbij tusschen de heide ex pedities verschillende afspraken betreffen de de radio- en de Poollichtwuarnemingen werden gemaakt. De Franschen laten hier Veertien menschon achter, voor een pro gramma, dat wij met ons vieren zullen doen De volgende dagen hebben wij de omge ving van Scoresbysund onderzocht tc voet jfcn ook met een van do Watkins-cxpeditie, die aan boord van de „Gertrud Rask" was, geleende roeiboot de fjord naar verschil lende richtingen doorgevaren. Ook gezwom men, althans gebaad in de fjord. Do kou de valt erg mee en heerlijk is daarna in .wind en zon te laten opdrogen en vervol gens in snel tempo terug te roeien. Dan ftmaokt het eten nog eens extra goed en ftlaap je 's nachts nog eens extra lekker. Zoodoende gaan deze dagen hier in le digheid en zalig nietsdoen voorbij. De char me van hel roeien is nu veel minder ge worden, omdat het ijs zoo snel wegsmelt. Op enkele stukken na is do baai bijna ijs vrij. Het was de eerste dagen zoo aardig om te roeien rn door goed commandecren en manoeuvreeren, nog juist tusschen twee ijsvlakten door te slippen, maar nu roei je over een onafzienbare watervlakte, waar geen kunst meer aan is. Wel heb ik (v. S.) twee dagen geleden in een kajak gezeten. Watkins bood ons aan, dat als iemand het eens doen wou, we wel een van hun kajaks konden leenen, wat ik onmiddellijk graag aannam. Een kajak is een kano van zeehondenhuid, die ook aan de bovenkant is overtrokken en waar jo alleen een kleine opening in hebt, waar door je naar binnen moet en dan net in kan zitten. Je kunt bovendien deze opening water dicht om je lichaam afsluiten en do kunst, die elke Grocnlander moet kennen is, met het ding omslaan en weer opkomen met behulp van zijn peddel. Watkins kent dit werkelijk uitstekend en doet het behalve met zijn peddel, ook met zijn hand, een vaardigheid, die slechts zeer weinig Grocn- Ianders bezitten. Ken jo deze kunst trou wens niet, dan verdrink je onherroepelijk als je met het ding omslaat, want er uit komen, kun je niet. Ga je het nu leeren, dan moet je eerst oefenen je gewone even wicht te leeren bewaren, waarbij er steeds iemand achter je in het verlengde van je boot is met zijn kajak. Val je nu om, dan blijf je rustig hangen en sluit jo handen onder je kajak samen, zoodat ze dan boven water uitsteken. De ander brengt dan dc punt van zijn kajak tusschen ja handen en )c boot en zoodoende kan jo je opdrukken. Watkins was steeds achter mij en het eerste tochtje verliep uitmuntend. Het is natuur lijk een erg wankel booje, maar als je er «•enige vaardigheid in hebt gekregen, is het een heerlijk middel van vervoer. Op het oogmblik loopt iedereen te bedenken of hij in Angmagsalik een kajak zal koopen (d. w.z. laten maken, want die dingen worden op maat gemaakt) of niet. Ik voel er erg veel voor. maar moet er nog eens over phi- losopheeren. De meteoroloog (v. L.) schrijft uit dezen tijd nog: Behalve eenige halowaarnemingen was cr in Scoresbysund meermalen gelegenheid prachtige luchtspiegelingen waar te nemen. Enkele foto's werden hiervan gemaakt, ter wij! ik ook op de film (met behulp van een van de Watkins-cxpeditie geleende tele lens) verschillende heb trachten vast te leggen. (De teekeningen uit den brief zijn bier niet te renroduceeren). Prachtige kan sen boven het ijs en bij voldoend lange af stand. Temperatuur van het water 1 gr. C. cn van de lucht op het land 's middags 1? kt. C. en op het schip ongeveer 70 gr. C s avonds; dus een prachtige inversielaog. Bijna den geheel en dag spiegelingen, maar alleen *s avonds en 's morgens bijzondere. 29 Juli 's morgens om 7 uur vertrokken we uit Scoresbysund en vonden bij het uit komen van de fjord ijstoestanden, zooals ze nog nooit gevonden waren; er was prac- tisch peen ijs en we konden vlak langs de kust den weg naar Angmagsalik inslaan. Wc! dreven hier en daar ijsbergen: gewel dige knapen, die jfc een bcetjo angstig ma ken als je or zoo vlak langs stoomt, maar die in hun geweldige folio witheid cn hun majesteitelijke rust zoo buitengewoon mooi zijn. 's Avonds tegen 22 uur kwamen we ech ter in het pakijs en stoomden we verder naar buiten, zoodat we nu op ongeveer 70 K.M. uit de kust met een fraai gezicht op 'Je hergen in de verte doorstoomen. Waarschijnlijk leggen we eerst aan bij de basis van de Engelschen, een 100 mijl noor delijk van Angmagsalik en geeft de kapi tein zo daar een paar uur, waarin ze dan zooveel mogelijk uit kunnen laden. Deze Watkins-expeditio bestaat uit 4 man en omdat er wel kans bestaat, dat ze van uit bun basis eens naar do „settlement" (Angmagsalik) komen afzakken on we ze zoodoende dit jaar vrij veel zien, zal ik maar vertellen, wat ik van hen te weten ben gekomen. (In verband met het tragisch om het le ven komen van Dr. Watkins kunnen deze bijzonderheden van belang zijn). De brief vervolgt dus: De vier leden zijn: Watkins, de leider, Chapman, de fotograaf en bioloog; Rymill, de landmeter en Riley do meteoroloog. Twee jaar geleden maakten zij deel uit van een grootore expeditie, die toen iets ten Zuiden L*un Angmagsalik haar basis had, van waar uit zij verschillende waarnemingstochten deden. Hot eigenlijke werk was het bcstudecrcn von weerloestanden en van landingster reinen in velband met de luchtverbinding Engeland—Groenland—Canada. Daarnaast verrichtten zij veel kartógrafisch werk. Nu hebben ze een zeer gunstig gelogen fjord ontdekt ten Noorden van Angmagsalik, waar zo nu zullen gaan zitten om tc zien of (K« landingsplaats voor vliegtuigen is te maken. Verder htbbon zij verleden •aar een serie bergen ontdekt, die ze nu in kaart gaan brengen. Vroeg in het volgend jaar moeten de resultaten dezer waarne mingen in Europa zijn. omdat het schip aan de Oostkust zoo laat komt, zou Watkins zelf over het Inlandijs naar de Westkust trekken om zoodoende tijdig in Engeland terug te kunnen wezen. Rymill en Chapman zullen in het begin van het volgend jaar van hun basis naar Scoresbysund trekken om onderweg verderen kartografischen ar beid te verrichten, terwijl Riley het geheole jaar op den basis blijft, meteorologische waarnemingen doet en aan het eind zorgt, dat al hot materiaal in Angmagsalik met de boot meegaat, waarmee de beide anderen van Scoresbysund komen. Watkins is 25 jaar, oen tengere blonde jonge man, met een scherp gezicht en in het geheel een typische Engelschman. Hij rookt niet, drinkt niet, praat heel weinig, behalve aan tafel, waar hij naast den kapi tein zit cn op een zeer elegante manier voor do conversatie zorgt. Dit schijnt do vierde expeditie tc zijn, die hij als leider onder zich heeft, dc eerste als 19-jarige naar IJsl land, do tweede naar Labrador, de derde verleden jaar naar Groenland. Het is een cchto leider, die goed weet wat cr gebeu ren moet en wat hij wil. Chapman is een heel genoegelijke jonge man, van ongeveer denzelfdcn leeftijd. Hij schijnt Engelsche letteren te studeeren, naar Dr. Tinbergen mij vertelde, die door de gemeenschappelijke biologische interes sen nogal veel met hem te doen heeft, doch heeft voor liefhebberij hieraan meegedaan. Bovendien schijnt hij ook met het land- meetwerk to helpen. In Scoresbysund was hij twee dagen weg om een foto-opna me te maken van muskusossen, die daar in do buurt nog wel voorkomen, doch ove rigens vrij zeldzaam zijn en niet meer ge 'schoten mogen worden. Hij zat twee dagen in zijn kajak, at bijna niet cn werd bijna door het te fotografeeren object omver ge- loopcn, doch kwam zeer tevreden terug, want hij had de ongewenschte filmopname. Rymill is de oudste, een stier van een kerel, erg rustig en wat langzaam in zijn spreken, wat hij trouwens weinig doet. Hij heeft een fijn gevoel voor geestige en grap pige dingen, zit Chapman altijd in 't haar en knapt met Riley do technische kar weitjes op. Hij komt uit Australië en heeft een groot deel van de wereld gezien, waarover hij heel kalm en rustig iets kan vertellen, zonder ook maar in het minst den indruk te wek ken, dat hij cr mee te koop loopt of over opschept, Riley tenslotte is een kort levendig ven tje, dat onzettend vlug praat en grapjes vertelt, doch soms met een lorgnet of bril op zit te lezen, en dan een belachelijken indruk wekt, omdat dit zoo heelemaal niet bij hem past Hij is do technicus van het gezelschap cn bestuurdo gedurende de da gen in Scoresbysund do motorboot. Alle drie waren ze ook moo met do vo rige Watkins-expeditio. Nu zijh hot zonder twijfel alle vier kranige jongelui, zijn bo vendien gezellig en opgewekt zitten met aandacht aan hun gramofoon to drauien on daarnaar te luisteren. Zij nemen alles vreeselijk rustig op en vertellen hun avonturen en levensgevaar lijke ondervindingen zoo kalm alsof hun dat eigenlijk dagelijks overkwam, terwijl je natuurlijk do avonturen, die je thuis in de boeken leest zooveel erger vindt, om dat je nog bij de kachel zit cn do reis naar het Noorden nog voor de boeg hebt. Hier ben jo in het gebied der exploratie zelf en dus op hun terrein; terwijl wij er nog wat aan moeten wonnen cn eerst wat zoekend rondkijken, weten zij al wat er te koop i9 en gaan al aan het werk. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN. Rotterdam, 31 Augustus. Vanmiddag werd op dc Boompjes, alhier, d<» 70-jarige II. Donk - uit Oud-Beije^land door een vrachtauto overreden. Mpt«ocn ecbedelfrac- tuur is 'de man naar het ziekenhuis Cool- singel vervoerd, waar hij bij aankomst is overleden. KIND ONDER EEN AUTO. Eindhoven, 1 Sept. Gisteravond kwam het 8-jarig dochtertje van de schilder M. al spelende van het trottoir aan de Leemder- weg geloopen juist toen daar een auto van den heer A. J. C. de Kok uit Tilburg pas seerde. De kleine kwam met het hoofd tegen het portier terecht cn moest naar hot St. Jo- sef Ziekenhuis worden overgebracht. Ilaar toestand is levensgevaarlijk. BEGRAFENIS SCHOUT BIJ NACHT E. E. BULLEMOND. Met militaire eer. Amsterdam, 1 Sopt. lieden had met militaire eer de begrafenis plaats van den gepcnsionncerdon schout bij nacht E. E. Dullemond. Bij de begraafplaats „Zorgvlied" werden de rouw-auto's opgewacht door het militaire escorte, onder bevel van den luitenant ter zee 2e klasse J. J. Quéré. Dit marcheerde met den rouwstoet de begraafplaats op. De kist werd daarna door 12 onderoffi cieren de auto's uitgedragen. Op dat oogen- blik werd door het vuurpeleton, bestaande uit 20 man, het eerste salvo over de kist afgegeven. Langzaam schreed de stoet ver volgens naar het graf. Voorop tamboers mot omfloerste trommels. De slippen van het lijkkleed werden gedragen door vier hoofd officieren. Achter don stoet volgden vele marine-officieren. Een geleide van honderd man matrozen sloot den stoot. Bij het graf werd door het geleide carré gevormd. Toen de kist boven do groeve stond werd een tweede salvo over de kist afgegeven; een dorde salvo volgde, toen de kist in het graf was neergelaten. Door den kapitein ter zee Meijer Ranncft werd de overledone herdacht. Geeft daar uw Keitje of Advertentie op Zonder prijsverhooglng ABONNEMENTSPRIJS 17 CENT PER WEEK EENIGST DAGBLAD Meest actueel blad ter plaatse Een toespraak van den commandant Jhr. W. Röell 's-Gravenhage, 1 September. Heden morgen werd in het gebouw Lango Voor hout 7 te 's-Gravenhage het 10-jarig bo- staan van dc instelling van het commando der Vesting Holland herdacht, welk com mando bij K.B. van 23 Augustus 1922 No. 55 met ingang van 1 September 1922 werd ingesteld. Do Commandant der Vesting Holland, de Luitenant-Generaal Jhr. W. RoÖll, ver- ecnigde daartoe de officieren, onderofficie ren en het burgerpersoneel en herdacht dit feit, zoowol bezien in het licht der lands verdediging als met het oog op het perso neel commandanten en staven die hunne goede krachten aan deze taak ga ven. De groote strategische betcekenia van onze historische beproofdo operatiebasis en nationaal reduito belichtende, wees de te genwoordige commandant er mot nadruk op hoe dc groote oorlog zoowel de schier onvorwinbare kracht van ondorwaterzettin- gen en stormvrije steunpunten, zelfs van zeer oude constructie, duidelijk heeft aan getoond in hunne nog steeds onverminder de betcekenis. Het operatieve orgaan in zijn waakzame opstellingen heeft, naar kopstukken van de ons omringende oorlogvoerende landen er kend hebben, reeds jaren vóór den oorlog van 1914—1918 ons land behoed voor invals- of doortochtplannen. Do materiale basis de Vesting IIol land maakte het vrije defensieve gebruik van het operatieve orgaan mogelijk, van daar dc onbreekbare band tusschen beiden. Hot zijn niet twee organen, wclko naast ol- kaar 6taan, doch in hun wisselwerking zijn zij onscheidbaar. De Commandant van het Veldleger kan bij het optreden van zijn strijdmacht niet vrij zijn in de te nemen operatieve maatre gelen, zonder het vaste vertrouwen op do achter hem liggendo beschermende basis Daarom is het voor hem een groot be lang, in de eerste plaats ook als comman dant Vesting Holland, in de voorbereiding van hare verdediging de hand te hebben. Do Luitenant-Generaal RoÖll, die in 1922 als Afdeelingschof van het Departement van Oorlog dezen nieuwen vorm mede bo werkt heeft, wees er op, hoe zuinig en ge concentreerd do bevelvoering in ons leger is, waar hij in zijn huidigo functio als com mandant Vesting Holland naast dio van Commandant Veldleger het commando van vier oppor- of vlugofficieren, voorheen linie on stelling commandanten vcreonigt hij wijdde een woord van dankbare huldo aan allen, die hom voorgingen, hetzij als commandant van een der vier stellingen en linien waaruit do vesting Holland werd opgebouwd, hetzij van do huidigo Vesting Holland. Dat de êtavon daarbij niot vergeten wor den in hun stillen en hoog9t ernstlgen ar beid spreekt van zelf. Op hen dc nijvere werkbijen berustte, en berust thans nog de voorbercidcndo arbeid, naar do aanwij zingen van don commandant. Er werd een foto van het huidige Hoofd kwartier gemaakt. DE PELIKAAN NAAR INDIE. Hedenmorgen om G.31 uur is het vliegtuig de Pelikaan van Schiphol naar Indlö ver trokken. Aan boord bevindt zich een pasBa gier voor Batavia. Het toestel neemt 210 K.G. post on 27.730 K.G. lading mee. Do bemanning bestaat uit de eerste piloot Tepas, de tweede piloot van Steenbergen, do mecanicien Fransen cn do marconist Dik. Hot toestel is om 9.37 uur in Leipzig ge land waar het om 10.09 uur weer is vertrok ken. SCHANDELIJKE AANRANDING. Dezer dagen heeft men bij Oldenzaal een meisje in de struiken langs don weg go- vonden, dat gedeeltelijk ontkleed was, mot do handen op den rug en do ecno voet aan de handen was gebonden. Het was het 12- jarige dochtertje van Van O. uit Oldenzaal, dat daar, toen het met kameraadjes braam bessen plukte, door een man was gegrepen on aangerand. Dc maróchausséo van Oldenzaal hebben daarna den 26-jarigcn J. H. D. te Oldenzaal gearresteerd, dio een volledigo bekentenis heeft afgelegd. Roods eerder heeft D. voor dergelijke feiten gevangenisstraf ondergaan. VOORLOOPIG OVERZICHT VAN HET WEER IN AUGUSTUS 1832. Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was do ochtcndtempcratuur 2 gr. boven normaal. Met was in de lc decade KA gr. beneden nor maal in de 2o en 3e decade resp. 4)4 en 2 gr. boven normaal. De grootBte afwijkingen kwamen voor op do 3e en de 20 rèsp. 2H gr. bonedon en 7 gr. boven normaal. Het gemiddelde dage- lijksche maximum was 8H gr. en het ge middelde minimum 2)4 gr. boven normaal. Het aantal dagen met een max. boven 25 gr. bedroeg te de Bilt 14, tegen 4 normaal. Van deze zomersche dagen kwamen cr 12 voor in een onafgebroken reeks, hetgeen een record is voor de Bilt. Do neerslag Was in Noord- en Zuid-Holland, Friesland en in het midden van het land 55 tot 75 pet. beneden normaal. In Zuid-Limburg ongeveer 40 pet., overi gens 15 tot 35 pet. beneden normaal. Te de Bilt werden 222 uren zonneschijn waarge nomen tegen 177 normaal. Dit aantal uren is overtroffen in Aug. 1900, 1911 en 1914 met resp. 224, 254, en 226 Uren. Havik Pelikaan 25—8 1—9 25—8 26—8 27—8 288 29l 30-8 31-8 1-9 Ekster Amsterdam BuJapest Weenen Atheno 1—9 Mersainatruh Caïro Gaza Rutbawclls Bagdad 31-8 Boeshir Dj ask 30—8 Karachi Jodpocr 29—8 Jhansi Calcutta 28—8 Akvab Rangoon 27—8 Bangkok Medan 26—8 Batavia 26—8 Bandoeng Vertrek van 't eerstvoigonde postvlieg tuig van Amsterdam 1 September. Almelo, 1 Sopt. Hedenmorgen om streeks 10 uur brak brand uit in het beken de caférestaurant en uitspanning „Het Joostman". Binnen eon half uur was het ge- heelo gebouw volkomen verwoest. Als oor zaak wordt kortsluiting vermoed. Eon be diende was bezig met een ommeï benzine don vloer der gelagkamer to reinigen. De benzine schijnt in aanraking te zijn geko men mot een lossen draad, die dient voor de electrische verwarm'ng van het biljart. De bediende kreeg brandwonden aan han den* en gelaat. Het geheclo personeel moest vluchten met achterlating van alle eigen dommen. De eigenaar de heer H. ten Dam had zich juist even verwijderd om geld naar do bank tc brengen. Bij zijn terug komst zag hij zijn bezitting in vollo vlam staan. Do schado dio door verzekering ge dekt wordt, bedraagt ongevoer 20.000. HOLLANDSCH CONCERT UIT PRAAG. Ter gologenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin hoeft de Tsjccho Slowaak scho radio omroep gisteravond om 9 uur over de Praagscho zender een ITollandsch concert uitgezonden onder leiding van den Praagschen dirigont Jercmiaa. Zaterdag 3 September. Hilversum: 0.45—7.00 V.A.R.A. Gymnastiekles. 7.30—7.45 Gmnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 V.A.R.A.-septet o.l.v. Is. Eyl. 10.00 V.P.R.O. Morgenwijding. 10.15 V.A.R.A. Voor urb. i. d. Continube drijven: V.A.R.A. septet o.l.v. Is. Eyl, Joh. Jong (orgol), V.A.R.A.-tooneol o.l.v. W. van Rappellen. 12.00—1.45 V.A.R.A.-orke8t o.l.v. H. de Groot en Gramofoonplaten 2.00 H. v. Laar: Wat doen de natuurvrien den in den winter. 2.15 V.A.R.A.-Mandoline-ensemble o.l.v. J. B. Kok. 2.30 Sportpraatjo S. Broekman. 2.45 Vervolg mandolincconcert, 3.00 S. S. Lantinga: K.N.T.O.V.A, 3.20 Vnrvolg Mandolincconcert. 3.30 N. Blocmendual: Ilct congres van de A. J. C. 3.35 Gramofoonplaten. 4.30 Weck-overzicht door J. Oudegeest. 4.45 Orgel, viool en cello door Joh. Jong, John Holden en Fr. Feitkamp—Belinfante. 6.30 „De Vrouw die nooit tc laat komt", van W. Lichtonberg (V.A.R.A.-toonecl). 5.-15 Vervolg concert van 4.45. 6,30 Kihderuurtjo. 7.30 Vroolijko Avond, m.m.v. het V.A.R.A.- orkest o.l.v. H. do Groot. ca. 11.00 Vnz Dins. Hierna Gramofoonpla ten tot 12.00 uur. Huizen: 8 00—9.15 K.R.O. Trioconcert. 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.151.45 Sextelconccrt. 2,00 Gramofoonplaten. 2.30 Kinderuur. 4.00—4.30 H.I.R.O. Uitzonding voor do Algpm. Ned. Vrouwen Vredebond. 4.30—5.00 H.I.R.O. Uitzonding voor de Theosofische Veroeniging. 1. Serenata van Enrico Tosselli., Zigour.erprimas Lajos Kiss mot orkest. 2. Lezing van Mevr. Nolly Soo- ters—van Balen Blanken. Onderwerp: „Gij, Vrouwen 1" 3. Twee liederen, to zingen door Lotte Lchmann met koor en orkest o.l v. Dr. Romer. a. „Ntih nicht liobes Mütterlèin" uit „Der rote Sarafan." b. „Es waren zwel Kö« nig8kindcr." 4. Lezing van den heer G. do Boer over „Dorto odzakolijkheid van Theo sofie voor den iegemvoordigen tijd." 5. Arioso" van G. F. Handel, gezongen door Theodora Verateègh met orgel- on vloolbe- geleiding. 5.Ö0 K.R.O. Gramofoonplaten. 5.15 Sportpraatje. 5.30 Gramofoonplaten. 0.10 Lezing. 6.30 Gramofoonplaten. 7.10 Lezing. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00—11.00 Orkestconcert. 11.00—12.00 Gramofoonplaten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7