REGENKLEEDING MANTELMAGAZIJN „DE ADELAAR" JEUGDIGE SLOOPERS AAN HET WERK SIERKUNST Omtrek Voor DAMES- en MEISJES koopt U het BEST en het VOORDEELIGST in VARKENSMARKT 9 ZIE ETALAGE ALWEER AANRIJDINGEN Het gevaar van „snijden" Restaurant Princess HET AFSCHEID VAN Ds. v. d. BRINK Een intieme plechtigheid WAT ETEN WIJ MORGEN2 STADSNIEUWS i Deelnemers aan een afstandsmarsch K contra „verhitten" autobestuiin der voor hef kantongerecht [Gistermorgen heeft de openbare zitting van het kantongerecht eenige variatie op het gebruikelijke aahrijdingen-menu ge bracht. Kr liepen enkele andere gevallen tus schendoor, alhoewel ook nu weer een goed deel van de zitting aan het gevaar van den weg en zijn gevolgen besteed werd. Een bijzondere zaak was die van vijf jon gelui, die zich niet ontzien hadden bij wijze van „vermaak" een schuurtje gedeeltelijk af te breken. Verschillende kleine kinderen hadden in de nabijheid gespeeld, doch ge lukkig was alles zonder persoonlijke onge vallen afgeloopen. Nadere bijzonderheden treft men in dit verslag. Vloeschrookerij zonder ver gunning te Baarn. In Baarn was op 14 Juni j.l. proces ver baal opgemaakt tegen een Amersfoortsche firma, die aldaar een vlees ch róók er ij hield zonder de daartoe benoodigde vergunning ingevolge de Hinderwet. Verdachte is afwezig; wèl is de huurder van het bedrijf als getuige verschenen. Deze had verzuimd de vergunning aan te vra gen, doch thans is deze reeds verleend. De ambtenaar van het Openbaar Ministe rie, mr. Zijlstra, wil met de laatste omstan digheid rekening houden en eischt 10.— bgete subs. 4 dagen hechtenis, waartoe de kantonrechter den verdachte veroordeeld. Vijf jeugdige sloopers. Vervolgens verschenen niet minder dan vijf jongens voor het tribunaal, die op 25 Mei j.l. gezamenlijk een schuurtje in de Zo gstraat ten dcclc hadden afgebroken door het omtrekken van stutpalcn. De jeugdige sloopers gingen keurig in de rij staan met daarachter enkelen hunner ouders. |,Of ze het gedaan hadden?" Een be vestigend antwoord volgde uit vier van de vijf monden. De oudste dor booswichten een 21-jarige jongeling, ontkende eenige schade aan het schuurtje te hebben toege bracht. £,Maar je hebt toch ook een paal omvor- getrokken", sprak de kantonrechter, waarop geantwoord werd: „Jawel edelachtbare, dat is; waar, maar de boel lag toen al tegen den grond". •poe de ouders er over dachten? Ja, die hadden het ook allen sterk afgekeurd. Maar wat doe je er aan: je kunt die jongens ook niet altijd achterna loopen! Bovendien was het ook zoo heel erg niet geweest, sprak een medelijden gevoelende moeder, want het schuurtje moest toch afgebroken wor den! „Jawel, maar ze waren daar toch zeker niet op last van de gemeente werkzaam?" schert ste mr. van Son. Twee der verdachten (onder de 16 jaarl kwamen er met een berisping af. Twee an deren werden veroordeeld tot 4.boete subs. 1 week tuchtschool (eisch 5.en de oudste kreeg 6.boete subs. 3 dagen hechtenis (eisch f 10.subs. 4 dagen). Aanrijding te Hoevelaken. In den nacht van 16 op 17 Juli heeft in Hoevelaken een aanrijding tusschen twee auto's plaats gehad bij een scherpe bocht. De verdachte, wien het onvoldoende rechts raden ten laste was gelegd, was zelf giste ren niet verschenen, maar in zijn plaats was een gemachtigde aanwezig. Het beroep van verdachte betrof het niet dooven der lich ten door den tegenligger. De bestuurder de zer auto verklaarde evenwel, dat hij van te voren voor een drietal wielrijders de lich ten gedoofd, daarna weer opgedaan, doch opnieuw verminderd toen de andere auto naderde. Deze lezing wordt door een twee tal getuigen bevestigd. yÊcn getuige A décharge, die op den be- wusten avond in verdachte's motorrijtuig gezeten was, verklaart, dat het licht van de aangereden beslist verblindend is geweest. Er viel niets meer te zien op den weg en men meende oorspronkelijk tegen een boom gereden te zijn. .liet O.M. meende, dat het voeren van ver blindend licht geenszins is komen vast te staan. Daar berust verdachte's verweer op en hij zal dat dan hebben waar te maken. Bovendien had verdachte nog moeten stop pen. indien hij werkelijk niet verder gekund hghben zou. Wel degelijk zal hier dus een veroordeel ing moeten volgen en daarom re- guireert spreker tot een veroordeeling van boete subs. 10 dagen hechtenis. 'De gemachtigde wijst er op, dat verdachte wel degelijk gestopt heeft. De weg was ech ter glad en daarom moest dat stilhouden geleidelijk gegaan, hetgeen een aanrijding ■niet heeft kunnen voorkomen. Men wist toch eenmaal niet op welk gedeelte van den weg men zich bevond en spreker ziet deze aanrijding als gevolg van een ongelukkigcn samenloop van omstandigheden en zou de schuld bij verdachte willen afwijzen. De kantonrechter wil bij zijn uitspraak rekening houden met de mogelijkheid, dat de lichten van den tegenligger nog niet ge doofd waren en verdachte dus verblind was Toch blijft de schuld bestaan en daarom bepaalt mr. van Son de uitspraak in deze zaak op 15.— boete subs. 5 dagen hech tenis. Het gevaar van „snijden" op den weg. Op 7 Augustus j.l. is nabij Barneveld op den straatweg AmersfoortApeldoorn weer eens gebleken hoe gevaarlijk het z.g. „snij den" door auto's is. Er waren liefst vier wapens bij de ontstane aanrijding betrok ken. De zaak was duidelijk; verdachte, die niet verschenen was, werd conform den eisch veroordeeld tot 40.boete subs, 20 dagen hechtenis. Deelnemers aan een af standsmarsch en een kwaad geworden automobilist. Een groep deelnemers aan een afstands marsch liep op 18 Juli aan den rechter kant van den Utrechtscheweg, toen een auto wilde inhalen en daartoe signalen gaf. Verdachte heeft zich afgevraagd, waarom de wandelaars geen gebruik maakten van liet aanwezige voetpad. Inderdaad is de bestuurder kwaad geworden en toen hij voorbij was, heeft hij gestopt om te trach ten de wandelaars op het gevaar te wijzen Enkele getuigen a charge, die bij den groep behoorden, verklaarden, dat een spe ciaal verlof verkregen was om op den straat weg te loopen. De automobilist heeft geen ongelukken veroorzaakt, doch hij heeft met opzet op het groepje aangestuurd om angst aan te jagen. Bovendien werden uit de auto tal van onvriendelijkheden toege roepen. Verdachte zou voldoende gelegen heid hebben gehad om naar links te gaan want van tegenovergestelde zijde naderde geen enkele wagen. Ilet O.M. acht het onvoldoende uitwijken zeker bewezen. Van belemmering van hot verkeer door de voetgangers is niet geble ken. daartegenover staat echter, dat dc wandelaars toch ook nog het recht heb ben van den straatweg gebruik te maken. Geëischt wordt 40.boete subs. 10 da gen hechtenis; de uitspraak luidt 30 subs. 5 dagen hechtenis. Aanrijding op de Varkenmarkt. Ilct hetrof een lichte aanrijding op de Varkensmarkt op 26 Juni j.l. Een te dezer stede onbekend automobilist wilde dc Lan- gestraat inrijden langs do linkerzijde van de vluchtheuvel. De verkeersagent had hem toegevoegd: „U moet dadelijk achteruit rij den!'' Dat was de oorzaak van het misver stand: de autobestuurder ging onmiddellijk achteruit, hetgeen hij nog wel met een broclit naar links om de vluchtheuvel deed en reed toen een auto aan, welke uit de Utrechtschestraat kwam en eveneens de Langestraat wilde inslaan. Als verdediger trad mr. F. W. Meijer uil Amsterdam op. Deze schonk zijn speciale aandacht aan de onduidelijk aangegeven feiten in de tenlastelegging, evenals aan het misleidende bevel van verbalisant. Een en ander gaf aanleiding tot re- en dupliek. De eisch was 10.boete subs. 4 dagen hechtenis. Dc kantonrechter achtte het ten laste gelegde eveneens bewezen, erkende dc mogelijkheid van misverstand door het politie.-bcvel cn daarmede o.a. rekening houdende luidde dc uitspraak 5.subs. 3 dagen. AMERSFOORT Soep Vleesch Aardappelen Groenten Per abonnement 1.10 Vraagt inlichtingen telef. 137 en 310 ORANJEVEREENIGING. Uit de lijst in ons blad van gisteren is weggevallen, dat hij het bloemencorso een eerste®prijs behaald werd door de groep „Elfjeskoningin met de kabouters." Wij maken hier thans gaarne nog even melding van. GEMEENTERAAD. Op Dinsdag 6 September a.s. De burgemeester heeft den raad dezer gemeente in vergadering bijeengeroepen te gen Dinsdag G September a.s. des avonds om 7 uur. De agenda vermeldt de volgende punten: 1. Ingekomen stukken en mcdedeelingen 2. Trekken van de afdeelingcn van den Raad. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot nadere regeling van den steun aan crisis-werkloozen. NUTSSPAARBANK. Overzicht van Augustas, Ingelegd in 14.400 posten 622.214.62 Terugbetaald in 5462 posten 521.445.74 Meer ingelegd dan terug betaald 100.768.88 Nieuwe boekjes uitgegeven 154 Afbetaalde boekjes 94 Gespaard is busjes 2.457.99 (In het aantal nieuwe boekjes zijn begre pen 17 z.g. baby boekjes, waarop de Spaar bank een eerste inleg van 1— plaatste.) UTRECHTSCHEWEG NIEUWE GOEDKOOPE HANDGEWEVEN KLEE- DEN VAN 'T PAAPJE 0 GORDIJNSTOFFEN 0 NIEUWE FOTO-ALBUMS SCHRIJFMAPPEN ENZ. Verschillende sprekers roemen zijn groote ernst en verantwoor' delijkheidsgevoel Ilct intieme kerkje van do Gereformeerde Gemeente in Hersteld Verband aan den Appelweg was gisteravond goeddeels gevuld met gcmeentc-lcdcn; dia*hun predikant ds. H C. v. d.- Brink de gelegenheid wilden gjven afscheid tc nemen van zijn gemeente. Zooals bekend heeft ds. Van den Brink om gezondheidsredenen emeritaat aangevraagd, na bijna 40 jaar het predikambt te hebben vervuld, waarvan de laatste VA jaar te dezer stede. Deze afscheidsavond werd bij gewoond door nagenoeg alle predikanten der Geref kerken in H. V., alsmede door ds. Gerritsen, als afgevaardigde van den kerke raad der Ned. Hervormde Gemeente alhier. Nadat het votum en de zegengroct waren uitgesproken zongen de aanwezigen Psalm 27 7, waarna ds. v. d. Brink de twaalf artikelen des geloofs voorlas. Vervolgens werd Psalm 87 8 gezongen, waarna de scheidende voorganger enkele deden uit den H. Schrift voorlas en voorging in gebed. Ds. v. d. Brink noemde zijn afscheid hoogst pijnlijk, daar hij had verwacht tot het eind van zijn leven dienstdoend predi kant te blijven; hij noemde het evenwel noj een gelukkige omstandigheid, dat hij niet geheel werkloos zal worden, doch de kerk nog op andere wijze zal kunnen blijven dienen. Spreker wees erop, dat hij in den laatstcn tijd meer dan ooit hoeft gevoild, dat oorsprong cn groei van leven en werk van ieder Christen zijn aan te duiden met dat eenc woord: „Genade". Ds. v. d. Brink bond vervolgens zijn woord aan hetgeen is geschevcn in Johannes 1 16 en 1 Petrus 1 13, waarbij hij er de aandacht op vestig de, dat wij alles uit de volheid van Jezus putten, de eenc genade na de andere. Hij noemde met name de genade om te geloo- vcn en de gepade om te getuigen. Zonder genade zijnwij buiten Christus in de wereld. Spreker herinnerde voorts aan de moeilijkheden, welke hij in zijn leven heeft ontmoet; ook in zijn geloof heeft hij moei lijkheden gehad, doch deze hebben het ge loof niet geschaad. Aan versmading en ver guizing heeft hij zoowel vóór als nA 1926 bloot g?staan, doch hij durft te betuigen Ik heb geloofd cn daarom zing ik". Ons lieclc leven moet zijn één doorloopende ge tuigenis. In het verder deel van zijn preek stipte ds. v. d. Brink aan, dat de groep waartoe hij behoort, moet laten zien wat een èchto Gereformeerde kerk is en heden- ken, dat een belijdenis nooit af is. Hier ligt een taa/k voor onze kerkengroep: te lesren belijden. Indien zij die taak niet aanvaar den zijn zij haar plaats onder de zon niet waard. Spreker betoogde, dat hij van begin- af begrepen heeft, dat op den kansel geen dogmatisch betoog moest worden gehou den, doch een eenvoudige practische preek. De studeerkamer lioort niet op de preek stoel. Spreker herinnerde er aan, hoe hij tijdens de doleantie werd uitgezït en hoe hij 40 jaar later het ergste en pijnlijkste in zijn leven meemaakte: de schorsing en afzetting als predikant der Geref. kerk, doch zijn Zender heeft het hem nooit aan iets doen ontbreken. In verband met de tijden van zedeloosheid, goddeloosheid, kommer en ellende wees hij erop, dat wij moeten bid den voor de verdwaasde schapen en hun de echtheid van het geloof toonen door hen, die van honger en gebrek dreigen om te komen, te helpen. Wij moeten niet versagen of verflauwen, doch staande blijven, 6tee-j ast staan voor den naam, de zaak van onze God. D6. v. d. Brink beëindigde zijn preek met: „Genade, enkel genade, door U, door U alleen". Na het zingen van Psalm 43 3 hield ds. v. d. Brink een toespraak, waarin hij allen dankte voor hun tegenwoordigheid, inzon derheid den vertegenwoordiger der Ned. Herv. Kerk, die haar kleine zusje nimmer vergeet en zelfs bereid is met haar samen te werken waar dit mogelijk is. Spreker be treurde het ten zeerste, dat de drie kerken, welke hij vroeger heeft gediend, aan de uit- noodiging om tegenwoordig te zijn, geen ge volg hebben gegeven en niets van zich heb ben laten hooren. Voorts dankte hij de pre dikanten van zusterkerken cn speciaal ds. Geelkerken. Hij verklaarde er nog geen oogenblik spijt van te hebben gehad, dat hij aan zijn zijde is gaan staan, ook al bracht hem dit versmading en verguizing. Ten slotte bracht hij dank aan de gemeente, aan de diakenen voor de prettige samenwerking, waarbij hij allen tojwenschto: „de genade van den Heere Jezus zij met U". Toespraken. De heer v. d. H o o f f, ouderling der Geref. Kerk in H. V. alhier, was de eerste der aan wezigen, die den scheidenden predikant toe sprak. Hij vestigde er daarbij o.m. de aan dacht op, dat hij in den korten tijd, welke ds. v. d. Brink te dezer stede heeft gearbeid, hem heeft lecren kennen als een man met groote ernst en veel verantwoordelijkheids gevoel. Hij verzekerde hem, dat zijn arbeid in dezi gemeente niet ongezegend is ge weest en wenschte hem namens do gemeen te, welke hij nog niet geheel gaat verlaten het beste toe voor de toekomst. Direct hier op zong het kerkkoor: Hem in 't harte dragen, Als een teer geschenk, Blijf ik tot het eind der dagen, En waar ik Zijn trouw gedenk, Wijkt het bitterst lijden, voor een stil en heerlijk zielsverblijden. Alles laat ik varen, Waar Hij mij behoort, Als een pelgrim doorgevaren, trek ik met mijn I-Ieiland voort, Nu gaan al mijn wenschen, Boven 't licht en bont gewoel der menschen. Dr. Geelkerken, van Amsterdam- Zuid, noïmde dezen avond een historische avond, waarbij ds. v. d. Brink een en ander uit zijn bijna veertigjarige looopbaan heeft laten zien. Namens de verschillende colle ga s der andere kerken in H. V., Amster dam-Zuid cn ook persoonlijk dankte hij voor de ondervonden genade uit de volheid des Heeren, welke zij door ds. v. d. Brink hebben ontvangen. Hij stelde hem als een voorbeeld van zelfverloochening en op rechtheid. In het bijzonder dankte deze woordvoerder ds. v. d. Brink voor de wijze waarop deze vooral in de laatste moeilijke jaren de g?nade des heeren heeft doorgege ven. Ds. v. d. Toorren, van Zandvoort, de eerste gemeente waar ds. v. d. Brink in H. V, werkzaam was, bracht den dank van de ge meenteleden aldaar over, terwijl ds. Gerrit sen namens dc Ned. Herv. Kerk sprak, waarbij deze er o. m. op wees, dat er zoo wel bij ds. v. d. Brink als bij de Ncd. Herv. Kerk sedert de doleantie wel iets veranderd was, getuige de sympathieke woorden, welke tot de Ned. Herv. kerkvertegenwoor- diger zijn gesproken en de thans tusschen beide kerken bestaande verhouding. Ten slotte sprak ds. Gerritsen den wensch uit, dat zijn collega zal mogen ontvangen een „otium cum dignitate". Nadat een catcchi6ante nog den dank der catechisanten had overgebracht, dankte ds. v. d. Brink de verschillende sprekers, waar na nog lied 17 3 werd gezongen en de zegming werd uitgesproken. Dc avond werd besloten met zang van het kerkkoor. Koffietafel. Spiegeloieron met ham. Middagtaiel. Bloemkool. Vorsche worst. Pudding van vruchtensap en golatino met vanillesaus. AMERSFOORTSCHE ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het wator in do Amersfoortsche zweminrichting bedroeg op denmorgen 64 graden. Diploma's. Het diploma werd behaald door Nellie v. Lienden. Do N. O. C zwemproef werd met goedgevolg afgelegd door luitonant W. Fa- her. on sergeant majoor S. Wierda. GEMEENTE-BEGROOTING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1933 van he den tot den dag der behandeling in den Gemeenteraad ter Secretarie voor een ieder ter lezing is nedergclegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. BURGERLIJKE STAND. 1 September 1932. Geboren: Catharina, dochter van Gerrit Jan van Ommen en Gerarda Carolina van dor Hooff; Willemina, dochter van Coen- raad van Nieuwenhuizen en Everarda Ar- nolda van Bekkum; Maria Cornelia, doch ter van Arie Cornelis Kuil en Tonia Vee- nendaal. Ondertrouwd: Jhr. Felix Louis Ortt en Maria Theresia Zeylemaker; Jan van Gent en Arithonia Christina Kop; Hendrikus Bernardus van Koningsbrugge en Cornelia Dricënhuizen; Hermanus Jakobus Zeeman cn Theodora Catharina Jorritsma; Johan nes Everhardus Broenland cn Anna Sophia Beckers. Gehuwd: Johannes Arnoldus Jekel en Gijsje Overeem; Anne van der Woude en Geurtje van Surksum. Overleden: Maria Johanna van de Walle, oud 34 jaar, echtgenoote van Gerard Veer; Grietje van Lingen, oud 72 jaar, weduwe van Jan Herm Gogh. OPENING VAN EEN SPEELTUIN TE SOESTERBERG. Soesterberg, 1 Sept. In tegenwoor digheid der ouders, kinderen, de drie alhier wonende leden van den gemeenteraad en verdere genoodigden had Woensdag 31 Aug. 's namiddags 2 uur de feestelijke opening van den nieuwen speeltuin plaats. Toen al len zich buiten bij den ingang hadden op gesteld, nam de heer E. C. Mulder als voor zitter der speeltuin-vereeniging het woord, om alle aanwezigen welkom te heeten en daarna een korte uiteenzetting to geven over do totstandkoming van dezen tuin- Het was vooral do financieole toezegging van den heer Verzeyden te Amersfoort, na mens de woningstichting „Ons Belang", welke het plan voorloopig deed slagen. Deze speeltuin, aldus spreker, heeft de sympathie van al de buurtbewoners en voldoet aan de eischen van veiligheid en comfort Reeds zijn een veertig gezinnen als lid toegetre den. De contributie bedraagt 25 cent per gezin per maand. Na dank gebracht te heb ben aan allen, die meegeholpen hebben aan de oprichting van dezen tuin, verkreeg de heer Verzeyden als voorzitter der Wo ningstichting „Ons Belang" 't woord. Over de opvoedende beteekenis van 't spel zijn alle autoriteiten het tegenwoordig eens. Bij een speeltuin, die een buitenschoolsche aange legenheid is, moet de leiding van de ouders uitgaan. O. B. heeft zich verheugd over wat hier door samenwerking is bereikt Het wonen alhier krijgt daardoor nieuwe at tractie, nu de jeugd gelegenheid vindt om zich in de open lucht te ontspannen. Moge bij het voortbestaan der vereeniging do be langstelling nog toenemen, zoo besloot spre ker zijn toespraak. Langs een mooi sparrenlaantje wandelde men daarna gezamenlijk op to.t vlak bij den ingang, alwaar de heer Verzeyden, hier toe uitgenoodigd, met eenige toepasselijke woorden de handeling verrichtte, waarbij het lint voor den toogang werd doorge knipt en de tuin geopend werd en daarna in gebruik gesteld. Deze tuin ligt in een mooi stuk bosch en beslaat een oppervlakte van 35 bij 35 Meter. Een flinke glijbaan, wip, twee schommels, rekstok en een draaimolen zijn reeds aan gebracht. Het speeltuinwerk zal voorloopig onder ouderlijke leiding plaats hebben. Van verscheidene winkeliers en firma's waren voor dezen dag groote giften in natura bin nengekomen, terwijl ook bloemen de festi viteit opluisterden on versnaperingen wer den aangeboden. De kinderen waren in hun element en bleven nog enkele uren met hun ouders gezellig bijeen. Deze speeltuin voorziet in een diep ge voelde behoefte. JONG-LIBERALE LANDDAG TE HILVERSUM. Hilversum. Op Zaterdag 17 Sep tember zal door het Jong-Liberaal Propa- ganda-fonds, de centrale propaganda-orea- nisatie van den Bond van Jonge Liberalen te Hilversum een Landdag worden georgani seerd, gewijd aan den vrijhandel. Een cere-comité, bestaande uit vooraan staande Gooische liberalen, is in voorberoi. ding. Als sprekers zullen o.m. optwden Mej. Mr. E. C. van Dorp, Mr. N. J. C. M. Kappeijne v. d. Coppcllo en Mr. F. Hollander. OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not. Niet Off. 1 Sept. 2 Sept. 12 uur Londen 8.62 8.62% Berlijn59.10 59.12 Parijs9.74% 9.74% Brussel34.47 34.48 Zurich48.19 48.20 Kopenhagen44.60 44.60 Oslo 43.60 43.50 Stockholm 44.80 44.50 New-York 2.48% 2.48% Milaan12.75 12.7»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9