(Mfbrf POSTDIENST MET RAKETTEN? „DE WITTE" THEE COMPLET Gebruikt nu Uw GESOIGNEERDE a 60 CENT VAN 21/2-51/2 10 JAAR GARANTIE (J.W.v. Achterbergh EEN VERLATEN POST j zich weer heelemaal in haar gedachten af. Hoe kon Jess zoo egoistisch zijn. Nadat zij nu al zooveel jaren al haar tijd aan het ge- jzin gegeven had. Jess had toch geen trouw plannen. Jess offerde niets, als ze bleef OP KET HEERLIJKE TERRAS VAN FAUTEUILS Firma WESTSINGEL 10-13 EEN SNELHEID VAN 400 KM. PER MINUUT. door Prof. H. K. KUTSCHBACH. Zooals bekend, bestaan er reeds vrij lang plannen om met behulp van kleine onbe mande rakettenvliegtuigen een postdienst te onderhouden tusschen Berlijn en New-York. Hierdoor zou het mogelijk zijn om een brief, die uit Berlijn wordt afgezonden, in New- York te bezorgen, als het daar even laat is. Waar het tijdsverschil tusschen beide steden 6 uur bedraagt, mag de reis dus niet langer dan 6 uur duren. In dien tijd moet een af stand van 6000 K.M. worden afgelegd. Nu kan het rakcttenvliegtuig, dat voor het ver voer der post zou worden gebruikt, in de hoogere luchtlagen 400 K.M. per minuut af leggen, zoodat voor den afstand Berlijn New York slechts 15 minuten noodig zou den zijn, als tenminste die snelheid van het begin tot het einde der reis kon worden ge handhaafd. Dit is echter onmogelijk en daar om duurt het ook langer. Bij een dergelijke sneihcid zou het toestel in de zwaardere luchtlagen dicht bij de aardoppervlakte zoo veel wrijving ondervinden, dat het wit gloeiend werd. Zoowel bij het opstijgen als bij het landen wordt dus een kleinere snel heid vereischt, welke geleidelijk moet wor den opgevoerd. Het vliegtuig is geheel van metaal ge bouwd en heeft naar verhouding van zijn af metingen slechts een kleine cabie voor mail- zakken en ijlgoed. Het moet starten van een uitstekend vlak of nog beter van een steile helling. De eerste oogenblikken vliegt het dan met gewone vleugels als elk ander vlieg tuig. Eerst als het goed en wel in de lucht is, beginnen de meegenomen projectielen te ont ploffen; de tclesopische vleugels kunnen dan binnen in het vliegtuig worden terug getrokken. De ontploffingen verlcenen er een steeds grootcre snelheid aan, totdat de maxi mum snelheid is bereikt in de hoogere lucht lagen. Daarin kan het toestel zonder be zwaar voortsuizen met een snelheid van 400 K.M. per minuut, doch men moet nu ook re kening gaan houden met de lading. Explo sies, die in tegengestelde richting werken ,(in den neus van het vliegtuig), werken als remmen en vertragen de beweging; hetzelf de geschiedt door 't uitslaan van de vleu gels. Zoo bereikt het toestel tenslotte de aar de met een sneihcid, die niet grooter is dan de normale landingssnelheid van een vlieg tuig. Voorloopig is het nog een vrij gevaarlijk experiment. Als de remmende werking van de tweede serie projectielen niet aan de eischen voldoet, snelt het projectiel met een snelheid als van een kanonskogel op de aar de af en kan het bij zijn landing de groot ste verwoestingen aanrichten, terwijl de mee gevoerde post en ijlgoederen natuurlijk even eens zouden worden vernield. In de zware, vuile lagere luchtlagen zou het bovendien gloeiend worden als een meteoor, wat in ver band met eventueel niet ontplofte projectie len eveneens zeer bedenkelijk zou zijn. Er is echter geen sprake van, dat de proef zou worden gewaagd, voordat de reminrichting absoluut betrouwbaar is gebleken. Dozijnen ernstige geleerden in alle lan den, vooral in Duitsehland en de. Vereenig- de Staten, houden zich met dit probleem be zig en hebben verschillende modellen van ra kettenvliegtuigen geconstrueerd. Bij tal van proeven zijn resultaten bereikt, die niet veel ten achter staan bij de voorgestelde vlucht Berlijn—New York, behalve dan wat de snel heid betreft. Snelheden van 150 K.M. per minuut leveren al niet het minste bezwaar meer op, doch dat is nog wel iets anders dan 400 K.M. per minuut. De thans bekende ont plofbare stoffen en mechanismen zijn vol doende ontwikkeld om rakettenvliegtuigen met succes af te schieten en te besturen. Dit laatste is mogelijk, zelfs in een ledige ruimte, waar men zich nergens tegen kan „afzet ten"; zooals de explosies en niets anders de snelheid van het toestel doen toenemen of verminderen, zoo kan men ook de richting der beweging veranderen door het afschie ten van projectielen in een afwijkende rich ting. Het postvervoer met behulp van een ra kcttenvliegtuig is dus niets ongewoons en kan bij den tegenwoordigen stand der weten schap binnen afzienbaren tijd praktisch wor den toegepast. Aan het vervoer van men sehen in deze vliegtuigen zijn wij echter nog lang niet toe. Een snelheid van 400 K.M. per minuut zou de mensch zonder bezwaar kun nen verdragen en ook de noodzakelijke ver snellingen en vertragingen van die bewe ging, mits deze niet te plotseling geschieden. De versnellingen bij het begin van de reis moeten echter zeer groot zijn en het is do vraag, of men ze zoozeer kan verkleinen, dat zij door het menschelijk organisme kunnen worden doorstaan. De koudo in de hoogere luchtlagen, de wrijving en tal van andere problemen, die tamelijk eenvoudig zijn, zoo lang het doode voorwerpen betreft, worden ingewikkeld, zoodra men erover denkt men schcn te gaan vervoeren. Verder is een on gunstige bijomstandigheid, dat men betrek kelijk weinig heeft aan de ervaringen, die bij de gewone luchtvaart verkregen zijn. Naar alle waarschijnlijkheid kunnen door propellers gedreven vliegtuigen echter nim mer hooger stijgen dan 25 K.M. en geen groo tcre snelheid bereiken dan 650 K.M. per uur, prestaties die voor een raketvliegtuig abso luut onvoldoende zijn. Oorspronkelijk werden voor rakettenvlieg tuigen vaste explosievcn gebruikt als kruit, doch de laatste drie jaar is men er algemeen toe gekomen, vloeistoffen te gebruiken, waar mee betere resultaten worden bereikt De meest bekende combinatie bestaat uit vloei bare waterstoffen en vloeibare zuurstof, een andere is methaan en zuurstof. Op 14 Maart 1901 heeft de eerste officieel geconstateerde rakettcnvlucht plaats gehad met het toestel van Winkler. Zijn systeem is bijzonder effec tief en men kan daarmee een afstand van ruim 300 K.M. afleggen, waarbij het loestel bijna 100 K.M. bo\en de aarde komt. Een raketten vliegtuig met uitgespreide telescopische vleugels en explosies aan de voorzijde om de snelheid te verblinderen voor do landing. Nai.at het raketten-N llegluig van een helling in de lucht is opgestegen, wordt zijn snelheid vergroot door explosies (A), waarna, de telescopische vleugels worden ingetrokken. Bij B is het hoogste punt bereikt en bij het naderen van de zware luchtlagen wordt de snelheid weer vertraagd door tegengestelde explosies en het uitspreiden der \leugels. VERHAAL VAN DE WEEK door WILLY CORSARI. Felicie zag de kleine keuken door een j mist van tranen. Werktuigelijk roerde ze in de pap, die niet mocht aanbranden, maar snikken stegen in haar keel en ontsnapte haar nu en dan. Ze deed geen moeite zich te beheerschcn. Den geheelen dag had ze 1 Biet gedaanneen, eigenlijk al zooveel langeral jaren. Maar nu was ze alleen. Vader was voor zaken op reis en werd pas iorgen terug verwacht. Jess was naar de bioscoop en kleine Tim logeerde bij oom Alfred. Zoolang Jess in uis Nvas, had Fee getracht, zich goed te ouden, maar nauwelijks was de deur dicht :eslagen achter haar zusje, of tranen dron- :en in haar oogen. Toch ging ze aan haar ewone werk. Vaten wasschen en alles op- uimen. Dan maakte ze de pap, die ze j's morgens voor kantoortijd at als ontbijt... Jan hoefde ze die enkel op te warmen. Eindelijk was ze klaar, ze draaide het licht uit en ging naar de kleine huiskamer. Er wachtte een mand vol verstclgocd. Jess i haatte verstellen en het moest toch gebpu- ren. Bitterheid welde weer in Fee op. Jess maakte zich af, van wat haar verveelde I cn Z1jDe scène met haar zusje speelde jMnar ze wilde niethet makkelijke lc- jventje bij de rijke, oude dame lokte haar, jdaar'zou ze verwend worden cn plciziertjes ebben, hier zou ze de zware taak moeten overnemen, die Fee sinds jaren vervulde èigenlyk al sinds den dag, dat haar moe- [der Een wrange trek kwam om Fee's mond. Hoe lang was het nu geleden, dat Ellen lortamer man en kinderen verlaten had? 'De oudste dochter, Fee, was toon negen. Tim Kvas pas een jaar. Kon men een kind van een jaar verlaten? Toen al had Fee het ver laten babytje bemoederd, had zusje helpen kleedcn, had vader helpen troosten. O, ze pad niet dadelijk begrepen. Moeder was op reis. Niet lief, dat ze geen afscheid had ge nomenwanneer ze terug kwam? Je moest dat niet vragen, dan keek vader zoo treurigToen, langzaam aan, was een vroege wijsheid in het kind ontwaakt. Al be greep ze niet heelemaal, zo voelde, dat haar moeder voor altijd weg was en dat men niet over haar moest spreken. Veel later, nu twee jaren geleden, had de vader ronduit gesproken met zijn dochter, die zoo dapper en opofferend de zware taak gedragen had, die moeder van zich wierp. Je moeder kon niet tegen zorgen, tegen eiken dag weerkeerende huishoudelij ke plichten, tegen jarenlang denzelfden mantel dragentegen het leven, dat ze helaas met mij had. Zo was niet slecht, Fee, maar ze bezweek voor cle verleiding, toen ze de kans kreeg, weelde en overvloed te krijgen. Ze was eigenlijk nog een half kind, onbedacht en lichtzinnig, slecht opge voed en verwend. Je moet niet te hard over haar denken, al weet ik, dat jij* in staat was tot wat zij in haar afscheidsbrief beweerde, „dat geen vrouw uithoudt", als ze nog jong cn mooi is, en van het leven wil genieten Fee liet de sportkous van Tim met het grootc gat vallen cn boog diep het hoofd. Als ze nog mooi en jong is enWas het zooveel wat zij nu verlangde? Had ze niet genoeg gegeven? Jaren cn jaren van haar jonge levenWas ze geen moeder ge weest voor Jess, meer dan een zuster? En nu? Nu wilde Jess weggaan cn het haar daardoor onmogelijk maken, met Bob Eisten te trouwen. Want Tim kon niet aan zijn lot worden overgelaten of aan een dienstbode en vader Bob verdiende ook genoeg voor hen beid jes. meer niet. En wat het ergste was: Bob had zijn werkkring niet hier in de stad, ze zouden dus niet de kwestie kunnen oplossen door samen te gaan wonen. En Bob jaren lang laten wachtendat kon, dat mocht ze niet verlangen Voor het eerst besefte Fee, dat ze haar moeder haatte. In lange jaren van tobben en werken, van rekenen cn zorgen, van te vroege levenservaringen en te weinig geno ten jeugd was die haat gegroeid cn gegroeid en verschrikte haar nu. O, als ze haar hier haddan zou ze haar vertellen wat zo dacht en voelde. Zij, het zusje, kon zelfs niet den kleinen jongen verlaten ter wille van haar eigen ge luk cn de moeder had het kind in den steek gelaten om wat weelde cn pracht Fee schrikte op. Er was gebeld. Dat ge beurde zelden des avonds. Ze waren geen menschen, die veel bezoek kregen cn zeker niet onverwacht. Langzaam stond ze op en ging naar de voordeur. Voorzichtig opende ze eerst het raampje in de deur. Een vrouwenstem vroeg naar meneer Mortamer. Vader is op reis, antwoordde Fee. Kan ik u misschien van dienst zijn? Ze deed de deur open. Een dame, in rouw- klecren, de sluier half weggeslagen van het gelaat, stond aarzelend op den drempel. Ik weet niet... bent u... Ik ben de oudste dochter, zei Fee, komt u binnen het is koud in de gang Ze schoof een leunstoel dichter bij do kachel cn vroeg: Wilt u uw mantel niet uit doen? Dank u. De bezoekster was gaan zitten. Ze scheen zenuwachtig en huiverde een paar malen. Met zachte stem bedankte ze voor de thee. Het was een wat pijnlijke kwestie, ik weet niet of ik met uof u de geschie denis weet van uw moeder Fee kreeg een schok. Ze voelde zich ver- bleeken. Ik weet alles, zei ze. Haar stem klonk hard. Het is namelijk... uit naam van unv moeder dat ik ze is gestprven In Fee's gezicht veranderde niets. Ze zei na een oogenblik- alleen koel: Ik zal va der de' boodschap overbrengen. Er was even een stilte, dan vroeg de be zoekster: Ontroert u dat heelemaal niet? Ze was toch uw moederU zult vragen wat het mij aangaat, maar we waren zeer bevriend, uw moeder en ik. Toen ze stierf verzocht ze me, een boodschap te willen over brengen Ze scheen op antwoord te wachten. Fee staarde langs haar heen. Mijn moeder? Neeik heb geen moe der gehad. Er is eens een mevrouw Morta mer geweest, die haar dochtertje en haar baby in den steek liet cn tien jaar lang nooit meer iets van zich liet hooren. En dat niet uit liefde voor een andere man. Dat zou ik kunnen begrijpen. Zelfs als het enkel een passie was geweest, een dwaasheidNeen, het was om geldom \Vat mooie klcercn, wat juweelen misschien. U spreekt hard, voor zoo'n jong.meisje, zei de bezoekster. Ik heb het recht hard te zijn, zei Fee. Ik gaf m'n heelc jeugd om de zaak te dra gen, die haar te zwaar was. En ik moet mijn levensgeluk opofferen, omdat zij haar post verliet. Hoe bedoelt u dat? Fee maakte een afwerend gebaar. Dat gaat geen vreemden aan, zei ze. Had u nog een andere boodschap? Ja. De vrouw aarzelde, wrong zenuw achtig haar handen in elkander. Dan zei ze: Uw moeder liet wat geld naze zou dat graag onder haar kinderen willen verdeelcn een bruidschat voor haar dochters en voor den jongen als hij„later studeeren wilmaar ze vreesde, dat het niet zou worden aangenomen en smeekte me, voor haar te pleiten. Laat u me uitspreken. Ik begrijp u, ik begrijp u zoo goed. Ik weet wat het beteekent, driemaal per dag de va ten te wasschen en tegen den vijfentwintig ste van een maand te verlangen naar een eerste van de volgende en toch tegelijk met angst en wanhoop te merken hoe snel do maanden voorhij glijdende maanden van een vervliegende jeugd, die nooit zal weer- keerenOok ik weet wat het is, drie ja ren hetzelfde manteltje te dragen en het dan te vermaken tot japon om het weer drie ja ren te dragen. Zich iedere luxe te moeten ontzeggen en ieder genoegen, nooit te kun nen dansen met anderen, die jong zijn dat alles, ik weet het, heeft u meegemaakt en het heeft u verbitterd. Maar denk niet) dat uw moeder het niet beseft heeft, dat ze uit onverschilligheid niet terugkeerde. Zo durfde niet. Wie het leven teveel geteekend heeft, mag niet onder reincn terugkeeren. Zelfs durfde ze geen hulp geven, zoolang ze leefde. Maar cle dood wischt veel uit, juf frouw Mortamer. Haar schuld drukte zoo zwaar... maak die schuld niet nog zwaar der door haar aanbod te weigeren... Be denk, dat, u zult kunnen trouwen, dat er geld zal zijn om unv broer op een goede kost school te doen, dat unv zusje van haar jeugd zal kunnen genieten Mijn vader zal hierin moeten beslissen, zei Fee. Maar hij zal unv oordeel vragen en dat zal beslissend zijn, zei de andere met nadruk Geloof niet, dat ik dat niet weet. Unv moeder kende precies de omstandigheden waarin haar kinderen leefden, ze Nvist, wat u clecd en Nvat. u was voor unv vader, al die jaren Ze Nvist ook, dat unv voorspraak voldoende zou zijn om haar laatsten Nvensch te doen vervullen. Ik zal u een bekentenis doen: ik wist, dat u alleen thuis was vanavond. Ze zweeg. Fee antNvoorddc niet. Ze staarde naar buiten en gedachten bestormden haar. Bitterheid mengde zich met medelijden, ver langen naar geluk met de vrees, dat eigen voordeel haar zou doen beslissen. Toen dacht ze aan Tim. En plotseling ontsnapte het haar, als een snik: „Hoe kon ze Tim zoo verlaten? Weet u, dat hij zoo dikwijls naar haar vroeg? Dat hij nog nvcI een.s treu rig cn nadenkend wordt als hij andere kin deren ziet met hun moeder, dat hijZe stokte. Minutenlang was er geen geluid in de kamer dan het knapperen van hout in den kachel cn het zachte tikken van do klok. Fee staarde naar het gelaat tegenover haar, waarin de oogen plotseling zoo vertwijfeld, zoo radeloos-srneekend Nvaren. En nu herken de ze. Uit het verre verleden kwam de her innering: met mooi. lachend gelaat, blank en smal met grootc oogen, blond haar, grillig gekruld over een blank voorhoofd. Nu Nvas het gelaat uitgeteerd cn vroeg verouderd, nu Nvas het haar vergrijsd, maar de oogen wa ren het nog. Fee maakte een hulpelooze beweging, haar lippen vormden moeizaam een woord: Moeder De andere boog het hoofd. Ja, fluisterde ze. Maar ik loogbijna niet. Ik ben stervende. Opgegeven door dc knapste doktoren. Het is een kwestie van maandenhoogstens. Het leven heeft me gestraft, Feemaar nooit wreeder dan in het laatste half uur. Het spijt me, stamelde Fee. Ik meende het niet zoo... ik was bitter en ongeluk' kighet was niet zóó ergik ben wel gelukkig geweesten Jess Nvas altijd vroo- lijk. Maar u hadt toch moeten terugkomen... nvc we hebben u wel erg gemistHaar stem brak. De andere stond moeizaam op. Wil je wil je je vader overhalen het geld aan te nemen... als ik dood ben? Tranen drongen in Fee's oogen. U moet niet zoo weg gaan... blijf bij ons, moeder.ik Nvcet zeker, dat vader het goed zal vinden laat mij u verplegen en Tim zal zoo blij zijn. Dc andere schudde langzaam het hoofd. Neen, Feeik dank je, dat je het aanbiedtmaar na alles wat ik jullie mis daan heb, moet ik niet ook dit nog doen: oude wonden openrijten in je vader, jou cn je zuster in verlegenheid brengen en Tim misschien een illusie ontnemen. Ik zei je, dat ik geteekend Nvasgeteekenden ster ven alleen in ballingschap. Maar het zal mijn sterven verlichten, dat ik je belofte heb. Ze ging naar de deur. i Moeder! stamelde Fee cn liep haar na, maar de andere weerde haar af. Neekus me niet. Het is heel lief van je, maar het is te laat voor mi-; vaar- Nvel. Fee leunde tegen de deur, toen die zich zacht achter haar moeder sloot. Een oogen blik had ze nog een impuls om haar na to gaan, haar te dringen, niet zóó te verdwij nen Toen voelde ze, hoe waar het was, Nvat haar moeder gezegd had. Tim stelde zich dc betreurde moeder voor zooals hij haar kende van een portret: mooi enJ blond. Jess zou zich ongelukkig voelen tegenover die vreemde, kennissen zouden praten, haar vader zou opnieuw lijden, na eindelijk genezen te zijn van zijn wonden... Hier gebood het onverbiddelijke leven en Fee boog het hoofd. Ze Nvist, dat hier gehoor zaamd moest worden

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 11