>E ZIEKTE VAN WEIL :an ze worden BETALING VAN ABONNEMENTS- GELDEN PER GIRO Stadsnieuws Agenda adm. amersfoortsch dagblad BEZUINIGING BIJ RIJKS OPVOEDINGSGESTICHTEN GENEESKUNDIGE BRIEVEN Een volkomen betrouwbaar geneesmiddel is niet te vinden In mijn vorigen brief over besmetting en 'ontsmetting wees ik er op, dat sommige Waickten overgebracht worden door dieren. Ken van die ziekten heeft in den laatsten Rijd bizondere belangstelling getrokken. Dat is de ziekte van Weil. H Zoolang de mensch bestaat, leeft hij op Sroet van vijandschap met velerlei diersoor- j||en. Die vijandschap was van verschillen- 'den aard. Sommige dieren, zooals leeuw en SKijgcr, waren direct gevaarlijk en zoolang ,de wensch niet over doelmatige wapens be schikte. kon slechts een gelukte vlucht hem redden indien de wegen van mensch en dier 'viïllkaar kruisten. Andere dieren waren roo iers van het verzamelde voedsel of van huisdieren (muizen en ratten, vossen, roof- Bwogcls), nog andere vernielden woningen, Biuieraad en kleeren (mieren, paalworm, jmotten), enkele werden alleen als lastig, hinderlijk, als plaaggeesten beschouwd (vloo, vlieg, mug). Sedert geruimen tijd heeft men een nieuwe categorie aan de ge- '•noemdc kunnen toevoegen, een categorie, welke steeds grooter geworden is naarmate het onderzoek in die richting grootere vor- vnaeringcn heeft gemaakt, pi Bepaalde ziekten kunnen direct van het dier op den mensch worden overgebracht, AVSiooals varkensziekte, miltvuur van het rund, kwade droes van het paard. Maar ook kan het dier alleen als overbrenger fungeeren. Dit laatste op twee manieren. Eerstens door eenvoudig transport, waar- :yan de vlieg een voorbeeld oplevert, die eerst op smetstoffen neerstrijkt en dan deze stoffen aan zijn pootcn meevoert. Als het Beest dan op onze voedingsmiddelen gaat zitten, laat hij daar allicht wat van die smetstof achter. Maar ook kan het dier be middelaar zijn, door in zijn lichaam een bepaalde groeiperiode van een smetstof te laten voltrekken, zooals de mug een levens vorm van het malariagif herbergt en zoo doende door haar steek den mensch be smet. Op dezelfde wijze worden gele koort6 en do slaapziekte overgebracht. Op over eenkomstige wijze is de beet van een vloo ^Besmettelijk, wanneer deze geleefd heeft Óp een rat, lijdende aan bubonenpest. y De rat, die bij voorkeur huist in de aller- vuilste plekjes der samenleving, is daarom jöHËeeds lang een vijand, welke de mensch gaarne zou willen uitroeien. Daarbij is thans een nieuwe reden gekomen, sedert do ziekte van Weil bekend is geworden en ■fren heeft gevonden, dat ook hier de rat de Overbrenger is. Dit gebeurt echter op een ^eigenaardige wijze. De rat zelf wordt niet 'door de ziekte aangetast, maar verspreidt haar door de geloosde urine. Slooten en grachten, met ratten bevolkt, kunnen op deze wijze besmet worden. Het eerste ver schijnsel, wat hierop wees, was, dat bij de ëerste gevallen, welke men van de ziekte constateerde, zich steeds de omstandigheid Voordeed, dat de lijders eenigen tijd te vo ren in het water waren gevallen of gere gelde zwemmers in buitenwater waren. I'L aantal ziekeri is niet groot. Dit laat zich verklaren doordat het open zwemwa- ter de smetstof in ieder geval in een uiterst ■ferdunden toestand zal bevatten en hier wel al6 bij iedere besmetting, toch altijd een bepaalde hoeveelheid noodig is om de Ziekte gelegenheid te geven, uit te breken. echte epidemie, zooals bij mazo- jên bijv., kan dan ook in den regel niet ge sproken worden. De meeste gevallen komen m den zomer voor, als er veel gezwommen WcudU Welsprekend is de mededeeling uit ■Rotterdam, dat daar in het afgcloopen win- ..jwerseizoen 6l echte 5 gevallen zijn voorgeko men, van wie 4 kort te voren in het water waren gevallen. Geheel in overeenstem ming hiermee is het feit, dat jui6t in dezen warmen zomer een bizonder groot aantal zieken is waargenomen. Het is dus wel do moeite waard, eens na te gaan, of geen mogelijkheid bestaat, een beteren toestand in het leven te roepen. Want de ziekte, waarvan de hoofdverschijnselen koorts en geelzucht zijn, is niet geheel ongevaarlijk. Meestal valt een zeker percentage sterfge vallen te betreuren. Het meest afdoende middel zou zondet twijfel zijn de vernietiging van alle ratten. Als dat mogelijk was, zou daarmee, ook in andere opzichten, een goed werk gedaan worden. Mar dit zal wel een vrome wensch blijken. Het is natuurlijk mogelijk, een aan tal ratten te dooden. De schepen, waarin deze dieren doordringen, kunnen in hun geheel van ratten bevrijd worden door middel van voor de dieren doodelijke gassen. Met val len, knippen, honden (met name fox-ter- riers) worden talrijke beesten gevangen. Maar de voortplanting gaat zoo verbazend snel, dat op deze wijze wej nimmer een totale uitroeiing mogolijk zal zijn. Daaruit volgt, dat aan het zwemmen in open water altijd een soort risico verbonden zal blijven. De groote vraag is derhalve of alle open zwemgelegenheden verboden moeten wor den, de zee natuurlijk uitgezonderd. Als tus- schenmiddel zou men kunnen denken aan het voor ratten ontoegankelijk maken van zweminrichtingen. Dit is evenwel een uiterst moeilijk vraagstuk. Ratten zijn zoo slim en weten zoo overal te komen, waar ze willen zijn, dat er niet veel kans op slagen bestaat. En al gelukte het, dan was men er nog niet, zoolang het water dier inrichtingen in ver band bleef met het open water daarbuiten, hetgeen toch in de meeste zweminrichtingen het geval is. Een middel om te verhinderen, dat een zwemmer niet wat zwemwater naar binnen krijgt, schijnt wel onbereikbaar te zijn. En zoo komen, wij tot do overtuiging, dat een volkomen betrouwbaar geneesmiddel niet te vinden is. Hoe dan te handelen Sedert jaar en dag hebben wij geroepen om meer en betere zwemgelegenheden en aange spoord om toch vooral zwemmen te leeren. Is dat nu alles anders geworden en moet het zwemmen beperkt blijven tot hen, die zich de weelde kunnen veroorloven, in zee of overdekte inrichtingen te baden en te zwemmen Laten wij de zaak nuchter bekijken en bedenken, dat niets ter wereld volmaakt is. Wat doen wij al niet in ons dagelijkscli leven, waaraan eenig levensgevaar verbon den is Wij gaan in een trein zitten. Regel matig komt een bepaald percentage treinen niet aan het bestemde doel, doch veronge lukt en bij zulk een ongeluk verliezen ge woonlijk eenige menschen het leven. Voor het rijden per auto of fiets geldt hetzelfde. Ja, den voetganger in de groote stad en zelfs op buitenwegen, kan het overkomen dat een snelheidsmaniak of een ongelukkig toeval hem verwondingen bezorgt, welke met den dood eindigen. In verschillende beroepen zoowel als in het huiselijk verkeer komen ernstige ongevallen voor. Het is eenvoudig onmogelijk, zich tegen alle mogelijke gebeur lijkheden afdoende te beveiligen. En men leeft voort met de wetenschap, dat aan al die dingen eenig gevaar verbonden is. Wie bang is, op straat overreden te worden, mag evenwel gerust thuis blijven. Als hij daar dan maar niet van de trappen valt De voorgestelde maatregel, om zwem inrichtingen te sluiten, schijnt mij dan ook overdreven. Wel is het nuttig, om attent te maken op de mogelijkheid van infectie. Maar ieder dient voor zich zelf uit te maken of hij die kans wil loopen. Alleen voor min derjarigen zou toestemming van de ouders geëischt kunnen worden. Ook aan het zeebad zijn gevaren verbon den. De ervaring van dezen zomer heeft het voldoende aangetoond. Toch zal nie mand er aan denken, daarom de zeebaden op te heffen. Ik weet wel, dat er eenig ver schil is en dat het gevaar aan zee al zeer gering is voor wie alle voorschriften nauw keurig opvolgt. Maar eenig gevaar blijft toch ook dan nog bestaan. Intusschen blijft het zeer wenschelijk, den strijd tegen de ratten zoo intensief mogelijk te voeren en ieder die er toe in staat is, moge het als zijn dure plicht beschouwen, daartoe mede te werken. H. A. S. Onze bij den GIRO-DIENST aangesloten abon- né's wyzen wy op de bestaande gelegenheid om de abonnementsgelden voor het Amers- foortsch Dagblad ieder kwartaal AUTO MATISCH van hun giro-rekening te doen af schrijven. Deze automatische afschrijving brengt met zich een besparing van incasso kosten, geen geloop met de kwitantie aan de deur en voor ons een vereenvoudiging van de Administratie. Abonné's, die ons ingaande 1 October willen machtigen abonnementsgelden automatisch van hun postrekening te doen afschryven, verzoeken wij opgave van hun naam en adres, opdat wy een machtigings-formulier ter invul ling kunnen toezenden. Versobering op de personeels formatie Na het besluit tot opheffing van het Rijks opvoedingsgesticht te Averecrst heeft de regeering, naar wij vernemen, thans beslo ten tot verdere besparing op het Rijksopvoe dingswezen. Deze bezuiniging bataat, volgens het Handelsblad, hierin, dat met ingang van 1 Januari a.s. aan alle ambtenaren cn be ambten van de Rijksopvoedingsgestichten te Doetinchem en te Amersfoort met uitzonde ring van den commies en den kok, ontslag en op wachtgeldstelling is aangezegd. De bedoeling is den titel van leeraar en opvoe dend ambtenaar af te schaffen en den leer aar-vakman den rang te geven van werk meester en den leeraar-onderwijzer van on derwijzer. Hierdoor wordt dus de toestand van vóór 1910 hersteld. Voor zoover daartoe gelegenheid bestaat zullen de op wachtgold- gcstelden in de nieuw te vormen rangon worden herplaatst. Het blad herinnert er aan, dat de Com missie Welter in haar rapport heeft gcadvi seerd tot een op eenvoudiger leest schoeien van de Rijksopvoedingsgestichten. Zij achtte het aantal ambtenaren aan deze inrichtin gen verbonden, in verhouding tot de bezet ting, te groot: te Doetinchem 65 op ten hoogste 180 pupillen, te Amersfoort 65 op maximaal 140. Ook drong de commissie aan op vereenvoudiging der vakopleiding. Omtrent deze verlaging kunnen wij nog het volgende mededeelen: De leeraren zullen kunnen terugkeeren als beambten in algemcenen dienst tegen een salaris van 1900 (thans is het maximum 3300); de leeraren met bevoegdheden zul len teruggaan van 3300 tot 2600; de vak- leerarcn kunnen terugkomen voor 2300 salaris (thans 3300). De beambten in algemcenen dienst wor den tot 1600 teruggebracht, terwijl de huishoudelijke beambten weder aangeno men zullen worden als arbeidscontracters. De directeur komt geheel in zijn oude positie van 1920. DE B.W. LAAN IN OPSCHUDDING. Een vardachte, die geen ver dachte en het toch wèl bleek te zijn. Gistermiddag bevond zich in de Barch man Wuytierslaan een man, die zich op verdachte wijze ophield en daardoor 6terk de aandacht trok. Men meende te doen te hebben met den dader van de inbraken, welke daar in den nacht van Zaterdag op Zondag plaats vonden. Vele bewoners van de B.W. laan hebben een achtervolging in gesteld en tegelijkertijd de politie gewaar schuwd. Toen deze ter plaatse versoheen, was de verdachte reeds in een kloppartij gewikkeld met een zijner achtervolgers. De man is daarop meegenomon naar het politiebureau en aan een verhoor onder worpen. Met de genoemde inbraken had hij niets te maken, maar wel had hij een an der strafbaar feit op zijn geweten. Later is hij op vrije voeten gesteld. NATIONALE SCHERMWEDSTRIJDEN Op Zaterdag 24 September a.s. in „de Stichtsche Heuvel." Zaterdag 24 September a.s. zullen in den tuin van „de Stichtsche Heuvel" nationale schermwedstrijden op sabel en degen ge houden worden voor gediplomeerde scherm- onderwijzers, uitgeschreven door den Ko ninklijken Onderofficiersschermbond. Bij eventueel ongunstig weer zullen de wedstrijden in de zaal plaatö hebben. DE STEMLOKALEN IN ONZE GEMEENTE Nieuwe verordening. Burgemeester en Wethouders van Amers foort doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 30 Augustus 1932 is vastgesteld de verordening tot aanwijzing van de stemlokalen voor de stemming voor de Tweede Kamer, do Pro vinciale Staten en den gemeenteraad. In stcmdistrict 1: schoolgebouw Helle straat 87; 2. gymnasium Plantsoen West 2; 3. schoolgebouw Wyersstraat 23; 4. school gebouw Puntenburgerlaan 49; 5. schoolge bouw Paulus Borstraat 30; 6. schoolgebouw Waalstraat 5; 7. schoolgebouw Rozenstraat 14; 8. schoolgebouw Oude Sossterweg 152; 9. schoolgebouw Zonnebloemstraat 97; 10. schoolgebouw Schimmelpenninckstraat 3; 11. schoolgebouw v. Assenraadstraat 2; 12. schoolgebouw Coninckstraat (ingang Plant soen Noord 51); 13. schoolgebouw Coninck straat (ingang Coninckstraat 80); 14. school gebouw Muurhuizen 49b; 15. schoolgebouw Hecrenstraat 6; 16. schoolgebouw Groote Haag 23; 17. schoolgebouw Plantsoen Zuid 2; IS. schoolgebouw Lang» Beekstraat 3; 19. schoolgebouw Beekensteinschelaan 39a; 20. schoolgebouw Bisschopsweg 167; 21. schoolgebouw Hobbemastraat 38; 22. school gebouw Mierevoldstraat 72; 23. schoolge bouw Leusderweg 30; 24. schoolgebouw Lousdcrweg 249 25. schoolgebouw Tollens- laan 2; 26. schoolgebouw Vondellaan 18; 27. schoolgebouw Johan v. Oldenbarneveltlaan 23; 28. schoolgebouw Heinsiuslaan 1. Deze verordening tre»dt in werking on middellijk na hare afkondiging en alsdan vervalt de op 21 December 1928 omtrent dit onderwerp vastgestelde verordening AMERSFOORTSCHE SCHOOL- VEREENIGING. Afscheid der leerlingen die de school verlaten. Gistermiddag om 4 uur waren de leer lingen van de 6de en 7de klasse, die de school aan de Van Oldenbarneveltlaan ver lieten, ultgenoodigd nog eens bijeen te ko men ten afscheid. Het schoolbestuur, het on derwijzend personeel cn tal van ouders of verzorgers der vertrekkende kinderen wa ren hierbij tegenwoordig. Een der ouders schrijft ons hieromtrent het volgende: Alleraerst werden de ruim 30 leerlingen toegesproken door den waarn. voorzitter mr. J. Schuitemaker, die den wensch uitsprak, dat de geest van kameraadschap, die steeds op de school heerschte, zich zou blijven openbaren op de inrichtingen van onder wijs, die thans de oud-leerlingen in zich zouden opnemen. Vervolgens verkreeg het hoofd der school, de heer J. H. Krudde, het woord, die do jongens en meisjes behartigenswaardige wenken voor de toekomst meegaf. Hij herin- nerdo hen aan de woorden, die vóór elko schoolbioscoop van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op het doïk verschijnen- Leer, dan weet ge wat; Werk, dan zijt ge wat. Ten slotte hoopte hij, dat zij de tweede spreuk der Nuts-schoolbioscoop tot de hunne zouden maken: Houd uw heele leven lank Ziel en lichaam even blank! Vervolgens werd door de oud-leerlingen nog een rondgang door de school gemaakt. Intusschen hadden de dames-ondcrwijze- ressen der school versnaperingen gereed ge- Z2t, die de leerlingen zich na terugkeer in het gymnastieklokaal goed deden smaken. Ten slotte dankte de heer J. Westrik, uit Barneveld, namens de ouders of verzorgers der vertrekkenden het schoolbestuur, doch vooral het hoofd en het verdere onderwij zende personeel, voor de groote toewijding, waarmede zij hun taak opvatten. Als het half vier is aldus de heer Westrik dan wordt niet geredeneerd: mijn taak i9 afgcloopen, doch de belangstel ling in de leerlingen openbaart zich ook veelvuldig buiten de schooluren. Op deze school wordt niet alleen geleerd, doch het personesl doet wat het kan om mede te wer ken aan de karakervorming. Nadat de heer Schuitemaker met een enkel woord de bijeenkomst had gesloten, \serd door de leerlingen afscheid genomen van de dames en heeren, die langeren of korteren tijd leiding gegeven hadden bij het doen der eerste passen op het ongewisse pad der wetenschap. AMERSFOORT'S MANNENKOOR. Het programma. Zooals wij reeds meldden, zal het Amers- foort's Mannenkoor Vrijdagavond onder lei ding van den heer Gerrit v. d. Burg een Concert geven in de muziektent Plantsoen (Z.), waarbij de heer L. A. Galis (bariton) als solist optreden zal. Het programma is aldus samengesteld: 1. Ontwaak, schoono Zee (koor), Isr. J. Olman. 2. Omhoog (koor), G. A. Heinze. 3. Pogner's Anrede (uit „Meistersinger"), (solo voor baryton), Rich. Wagner. 4. Morgenlied (koor), Phil. Loots. Pauze. 5. De Gypten (koor), N. H. Andriessen. 6a. In 't Woud (baryton-solo), Phil. Loots; b Noordzee (baryton-solo), Emicl Hulle- broek. 7a. Die Nacht, b. Der Entfernten (koor) Franz Schubert. 8a. Van den Zanger (baryton-solo), Emiel Hullebrosk; b. Mijn Land (baryton-solo), Cath. v. Rennes; 9. De Ruïne (koor), L. F. Brandts-Buys. POLITIE-EXAMEN. De heer L. den Boer, alhier, is te '6 Gra- venhage geslaagd voor het examen politie- diploma (met aanteekening) van den Alge- meenen Nederlandschon Politiebond. DIERENBESCHERMING. Het tweemaandelljksche rapport. Aan het tweemaandelijksche rapport van de plaatselijke afdeeling der Nederlandscho Vereeniging tot Bescherming van Dieren ontleenen wij de volgende bijzonderheden: Geregeld werden marktinspecties gehou den en daarbij de noodige opmerkingen ge maakt Langs den weg werden veelvuldig auto's cn wagens aangehouden om te con- stateeren of soms te veel dieren in nauwe ruimte vervoerd werden. Zoo heeft men to Stoutenburg een wagon laten afladen, waar op pluimvee vervoerd werd in te nauwe kooien. Ook werden meerdere klachten onder zocht en de betreffende toestanden zoo noo dig doen verbeteren. Een gevaarlijke zieke hond en kat zijn opgevangen en pijnloos af gemaakt In de polikliniek van dr. Winter werden eenige dieren van onvermogende eigenaars geholpen. De dierenarts verleende eveneens eenige malen zijn hulp voor kreupele paar den, in overleg met de politic of met den inspecteur van de dierenbescherming, den hesr Wolfswinkel. Het is een beknopt overzicht, waaruit blijkt dat ook thans weer veel en goed werk is verricht Een nuttige arbeid, die grooten steun waardig is! BURGERLIJKE STAND. 6 September 1932. Geboren: Jannetje, d. van .Aalbert Jo hannes van den Hazel en Johanna van den Hoek. Hendrika, d. van Hendrikus van de Wetering en Teuntje van 't Net. Jentje, d. van Philip Hilversum en Johanna Haring- man. Christiaan, z. van Anne Wever en Derkje van Balen. Gehuwd: Johannes Mariua Matere en Johanna Antonia Verschuur, D a g e 1 ij k 8 City Theater, Westsingel 7. Vertooning van „Madchen in Uniform." Rembrandt Theater, Langestraat. Vertoo ning van „De Wreker" en „Do Vrouwen temmer." Museum Flóhite, Westsingel. (Uitgezon den} des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gobouw Theos. Vereeniging, Rcgentesselaan. lederen dag vun 68 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en B'biiolheck, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Vredesbiblioth«;ek, Arnhemscheweg 50. Leeszaal Handelsregister, Amh. weg 23. 7 September. Terrein Oude Soesterwc-g. Zomerfeest Chr. Jeugdver. „Immanuel." 7 uur. 7 September Muziektent Plantsoen (Z.). Concert Chr. Gcm. Zangver. „Soli Deo Glo ria." 8 uur. 8 September. Markthal. Propaganda ver gadering Nederl. Fnscistenbond. 8 uur. 8 September „de Keizerskroon". O.S.P.- Vergadering tegen het fascisme. 8 uur. 9 September. Muziektent Plantsoen (Z). Concert Amcrsf. Mannenkoor. 8 uur. 10 September. Zomerfeest Speeltuinver. „Het Leusderkwarticr." 1 uur. 14 cn 15 September. Café „Het Boompfe." Onderlinge Dahlia-tentoonstcling. 10—10 uur n.m. 18 September. Soc. Concordia. Joodscho Ver. „Nut en Genoegen." Lezing mej C. Ritje, Amsterdam, over: „Het Jodendom In de huiskamer." 8 uur 24 September, „de Stichtsche Heuvel." Nat Schermwedstrijden van den K. O. O. S. B. 9 uur. 3 October. Alg. Mil. Tehuis. Alg. Verga dering Ver. Vrijz. Godsdienstigcn voor Mili tairen en Militaire Tehuizen. 11 uur. UTRECHT. 7 September. Stadsschouwburg. N.V. Ver. Rotterd. Hofstadtooneel, opvoering van „Een Lieveling van het publiek." 8 uur. 8 September. Stadsschouwburg. N.V. Het Schouwtooncel, opvoering van „Suiker- freule." 8 uur. ZEIST. 19 September. Concertzaal Figi. Wiener Operette „Das ist die Liebe der Studenten." AMERSFOORTSCHE ZWEMSCHOOL. Water-temperatuur. De temperatuur van het water in de zweminrichting bedroeg hedenochtend 62 graden. Diploma's. Het diploma voor geoefendheid in het zwemmen kon worden uitgereikt aan Greet van Amerongen, Dina van Kerkhof en Annie van Hancghem. 460e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) Trekking Tan Woensdag. 7 September J93S.T 4e klasse, 3e HJst HOOGE PRIJZEN f 25000 15861 5000 18087 1500 11044 1000 19189 400 1988 6713 23230 200 20039 100 7689 8362 13677 Prll7.cn van. f 65 143 146 191 334 338 363 394 470 618 636 690 727 861 867 880 885 907 919 942 1048 1063 1087 1124 1132 1227 1253 1256 1312 1313 1343 1406 1436 1482 1655 1572 1610 1630 1686 1720 1769 1794 1878 1970 2005 2054 2148 2232 2267 2283 2296 2348 2417 2419 2439 2625 2544 2551 2554 2764 3042 3069 3094 3120 3122 3148 3268 3269 3363 3479 3539 3556 3573 3582 3583 3659 3797 3829 4140 4233 4254 4285 4390 4407 4416 4417 4498 4603 4627 4709 4725 4737 4826 4840 487b 4877 5008 5042 6069 5112 6175 5179 5352 5410 5560 5685 5686 5794 5867 6934 6031 6046 6092 0097 Ö139 6208 6226 6256 6260 6318 6347 6369 6363 6434 6541 6542 6573 6656 6663 6666 6696 6763 6827 6858 6989 6990 7162 7166 7168 7198 7222 7477 7478 7486 7628 7638 7823 7835 7870 7874 7947 7970 7972 8000 8066 8076 8171 8289 8398 8424 8426 8473 8538 8640 8576 8587 8652 8696 8771 8896 8924 9073 9076 9093 9142 9192 9746 9274 9302 9307 9336 0367 9509 9631 9648 9576 9634 9696 9786 9818 9840 9880 9895 9930 10022 10074 10123 10153 10208 10228 10243 10275 10281 10290 10358 10367 10388 10397 10434 10448 10491 10601 10531 10610 10694 10966 10985 10987 11016 11020 11140 11145 11429 11449 11054 11654 11691 11717 11722 11737 11744 11894 11937 12200 12261 12260 122G9 12343 12368 12403 12408 12411 12477 12646 12716 12757 12769 12777 12809 12832 12876 12887 12943 12099 13017 13065 13168 13228 13309 13376 13412 13523 13562 13693 13695 13733 13747 13804 13816 13858 13897 14026 14050 14057 14075 14124 14331 14387 14571 14597 14620 14704 14773 14806 14890 14892 14919 14929 16030 16063 15109 15174 16201 16204 15216 15220 16344 16348 15388 15414 15551 16616 15619 15643 15686 13714 16740 15761 15706 15864 16104 16108 16110 16144 16167 16204 16271 16305 16422 16485 16512 16590 16629 16657 16672 16700 16746 16764 16768 16773 16775 16820 16822 16904 16986 16090 16092 17040 17063 17191 17220 17375 17407 17509 17614 17587 17607 17657 17691 17705 17726 17880 17900 17904 17924 17080 18076 18169 18103 18385 18420 18423 18456 18458 18481 18641 18681 18745 18831 18842 18855 18863 18870 18900 18923 18942 19004 19012 19098 19187 10254 19314 19346 19408 10438 10441 19460 19479 19481 19484 19679 19594 19034 19668 16703 19749 19832 19845 19015 19982 20089 20231 20254 20290 20348 20353 20355 20364 20465 20460 20508 20583 20012 20771 20802 20877 21029 21048 21169 31168 21192 21237 21308 21353 21381 21380 21410 21438 21464 21619 21678 21707 21708 21733 21758 21803 21882 21619 21944 22017 22080 22U8 22197 22200 22236 22272 22279 22339 22378 22478 22516 22620 22636 22562 22564 22614 22628 22648 22748 22784 22895 22955 22988 23028 23077 23120 23143 23176 23198 23206 23208 23222 23262 23414 23426 23440 23479 23486 23606 23510 23692 23640 23728 23858 23867 23881 23933 23985 23993 OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not Niet Off. 6 Sept. 7 Sept. 12 uur Londen 8.65 8.67% Berlijn59.07 59.10 Parijs9.75 9.75% Brussel 34.47% 34.52 Zurich48.12 48.10 Kopenhagen44.80 44.90 Oslo 43.60 43.40 Stockholm 44.65 44.60 New-York 2.48% 2.48% Milaan12.77 12.78 Medegedeeld door de Rotterd. Bankvereti,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 11