HET INTERNATIONALE POOLJAAR VIERDAAGSCHE TOCHT NAAR WEENEN EIGEN INKOOPBUREAU TE IJMUIDEN. WIENER PRATERLEBEN" DE STAND DER WERKZAAM HEDEN TE REIJKJAVIK R Boor alle eeuwen heen: DE R. IN DE MAAND, DE VISCM IS DAN OVERHEERLIJK! Kijkt U wel eens in onzen winkel? Altijd koopers, altijd drukte. HET GEHEIM? Het bestetegen de billijkste prijzen. lederen dag vcrsch: tarbot tong kabeljauw schelvisch schol bot vischcarbonade vischconserven garnalen warme gar..alen croquetten vischkoek- ies gebakken visch nieuwe haring gemarineerde haring rolmops gerookte- en versche paling gerookte- en versche za!m stokv5sch zoutevisch enz. enz. ALLEEM: IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V.-Amersfoort Utrechtschestraat 40. Telef. 92. Meermalen Bekroond. OOSTEN'RIJKSCHE REISBRIEF Noord' en Zuid'Nederlandsche schil- dersscholen rijk vertegenwoon digd in het Kunsthistorisch Museum De stijveHollanders Zooals ik reeds schreef, maakten we tot besluit van onze Oostcnrijksche reis een vierdaagsch uitstapje naar Weenon, de fraaie „Aan der schonen blaucn Donau" ge legen stad. Ons doel was om eens tc zien boe „im Prater die Baumc bluhen"; en om de „Geschichten aus dem Wienerwald" tc hooren. Aan dit „snoepreisje" namen 12 meisjes en 0 jongens deel, terwijl rlc ande ren in Tanneck, resp. Fuschl am See bleven. Vanuit Salzburg bereikten we na 5 uur sporen het Wiener W a 1 d, en een half uurtje later reed de trein het Westbahnhof binnen. Met de ondergrondsche tram (die geen echte ondergrond is, want op sommige gedeelten rijdt hij ook boven de straat over een viaduct) gingen we naar de Ontere Augartenstrasse, waar zich een groote. met een eenvoudig hotel tc vergelijken, jeugd herberg bevindt. Frisschc slaapkamers met 16 witte ledikanten en gezellige eetzalen maakten het verblijf hier tot een zeer groot genoegen. In de nu volgende dagen maakten we onder leiding van „Herr Mayer" verschil lende wandelingen door de stad en haar omgeving, waarbij we ontzaggelijk veel ge zien hebben. Uit m'n schat van herinnerin gen wil ik slechts een greep doen en u iets vertellen van de belangrijkste bezienswaar digheden. Daar hebt ge dan allereerst de Stephansdom, Weeuon's voornaamste kerk en één der schoonste bouwwerken van do Gothiek. Het uitwendige kenmerkt zich in de eerste plaats door de 137 M. hooge toren,, bet „Wahrmerk" van Wcenen, van uit alle stadsdeelen zichtbaar. liet gewel dige leien dak van de kerk is met kleurig mozaïek ingelegd. De Votivkirche is gebouwd als aandenken aan de redding van Keizer Frans Jozef 1 uit moordenaars handen. Bovendien is merkwaardig dat deze kerk, hoewel in de tweede helft der vorige eeuw tot stand gekomen, een zuiver-gothi- sche stijl heeft. De twee torens met hun prachtig opstrevende lijnen bereiken een hoogte van „slechts" 99 M. Vanaf laatstgenoemde kerk volgen wc nu de Ringstrasse, waaraan de meeste groote gebouwen en openbare parken ge legen zijn. Via het Universiteitsgebouw be reiken we dan het R a t li n u s, gebouwd in gothische stijl onder toepassing van renais sance motieven. Ook inwendig bezichtigden we het prachtige gebouw en werden daar vooral getroffen door de groote Feestzaal ten door de schitterende wandschilderingen in de vergaderzaal van de Gemeenteraad. In laatstgenoemde zaal hangt een lamp die 2000 K.G. weegt. Om hem te reinigen liepen twee mannen er binnenin! De Feestzaal werd tijdens het Keizerrijk voor gala-, bals en feestmaaltijden gebruikt, tegenwoordig worden er nog wel vreemde gasten ontvan gen. Het is hier de plaats om u even te vertellen, dat Weenen een zeer democrati sche stad is: van de 100 gemeenteraads leden zijn ruim 60 socialist. F.cn be zienswaardigheid on zichzelf is ook de Rathauskeller, die een geweldige uit gestrektheid heeft en waarvan de vele zalen zeer fraai zijn ingericht. Daar haalt onze Utrechtsche Raadskclder niet bij! In het park voor het Rathaus bevinden zich verscheidene standbeelden, o.a. is daar het Strauss-Launer Denkmal, opgericht ter cere van de grondleggers der oude Ween- sche walsmuziek. Langs het Parlement (van binnen ook heel mooi) en het Palcis van Justitie komen we vervolgens aan de tweelingen* het Naturhistorischcs- en het Kunst historisches Museum Deze beide, precies aan elkaar gelijke mu sea staan ter weerszijden van een klein plantsoen. Het Kunsthistorisches Museum bevat één der belangrijkste kunstcollecties van Europa, zoowel schilderijen als plastiek. De Nederlandsche en Vlaamsche schilder school zijn zeer goed vertegenwoordigd; zoo zijn er b.v. acht Rembrandt's. Zeven van de vijftien zalen zijn met Nederlandsche en Vlaamsche schildersproducten gevuld. Een buitengewoon mooie excursie was die naar het Schloss Schönbrunn. Met de bouw van dit Keizerlijk Paleis werd omstreeks 1700 begonnen naar de plannen van den grooten Woenschcn bouwmeester Fischer von Erlach. die op zoovele Ween sche gebouwen zijn stempel gedrukt heeft Eerst in den tijd van Maria Theresia werd het voltooid. 45 van de 1500 vertrekken zijn gelaten zooals zij tijdens do Monarchie wa ren. doch het grootste deel is thans voor regccringsbureaux ingericht. Het Slotpark is door den Hollander Adriaan van Steek hoven aangelegd in een stijl, die het midden houdt tusschen dien van Versailles en de Engelsche parkaanleg. In dit gedeelte vindt men de Neptunesfontein en de hooggelegen Gloriette (eereboog). In het overige deel van het park zijn o.a. een Romeinsche tuin de Tirolcrgarten en de Schönbrunncr Tier garten, welke door de aanwinsten der laat ste jaren tot de belangrijkste dierenverza melingen van Europa behoort. Ter afwisseling wil ik u nu in gedachten eens meenemen naar de plaats waar ook wij heengingen om wat te bekomen van de groote hitte die tijdens ons verblijf in Wee nen hoerschte, n.l naar het Dianabad. Stel u voor een geweldig gebouw waarin een overdekt zwembad, kuipbaden, mas sage-inrichtingen, een sportschool enz. In de beide zwembaden wordt beurtelings om het kwartier gedurende cenigen tijd een kunstmatige golfslag verwekt. Hierdoor ontstaan flinke golven en wanneer je niet heel goed oppast, heb je in een oogenblik je maag vol water. Vandaar dat sommigen van ons „ongeveer 5 liter" binnengekregen hadden! Onze eerste Weensche avond werd be steed aan een wandeling naar de Leo- poldsberg en de Kahlenberg. Vanaf deze buiten de stad liggende heuvels kre gen we een onvergetelijk gezicht over de onmetelijke, verlichte stad met haar mil- lioenen lichtjes te aanschouwen. Als besluit van deze prachtavond werd ons in het bovenop laatstgenoemde heuvel gelegen restaurant een keurig souper-dansant aan geboden. De tweede avond was gereserveerd voor het Prater, het beroemdste park van Wcenen, dal zich tusschen de Donau en hot Donaukanaa! uitstrekt Overblijfselen van do Wereldtentoonstelling van 1873 zijn er liet 64 M. hooge Riesenrad en de Ro tunde, een der grootste koepelgewelven van de wereld, thans gebruikt als expositie ruimte voor de Wiener Messe. Zooals ge waarschijnlijk weet, wordt in het z.g. Volks of Wurstelprater een permanente kermis gehouden, waar alle vermaakgelegenheden hun eigen vaste gehouwen hebben. Deze kermis viel ons echter nogal tegen na wat wo er allemaal van gehoord hadden. De stemming onder het publiek was erg lauw, le menschen hingen er een beetje rond zon der iets te „doen". Toen hebben wij ge tracht er wat stimmung in te brengen door gearmd rond te dansen en te zingen en zoowaar* door onze uitbundige vroolijkheid aangestoken kwamen de bezoekers los: de ..stijve" Hollanders hadden het Weensche Prater veroverd! 'Onthoudt, u het; uw kin deren kunnon er later bij hun geschiedenis lessen misschien hun voordeel mee doen). Een buitengewoon gezellig sou pert je in het Prater-Restaurant *Prohaska", waar een groot orkest speelde, besloot ook dezen vreugdevollen avond. Héél laat was het al vorens wij „Goodnight Vienna" neuric- len Den derden en laatsten avond brachten we door in het Wiener Sta dtt heater waar we de 408e opvoering bijwoonden van dc operette „lm weissen Rössl", uitgevoerd door acteurs van de welbekende „Marisch ka-Bühnc". Het theater was in- en uitwen- lig geheel in „Salzkammcrgut-stijl" ge bracht, zelfs dc portiers en programmaver koopsters liepen in Beiersche costuums. Den volgenden dag was de Weensche koek hélaas op: nadat we ons enkele „Wie ner Bonbons" nog eens goed hadden laten smaken en na een ontroerend afscheid van de „Wcaner Madeln", gingen we „von Wien durch die Welt" huiswaarts. Mag ik u nu tot slot een goede raad geven? Dan is dat deze: gaat eens een be zoek aan Weenen brengen, dan zijt ge het ongetwijfeld met mij eens: „Wien, Wien, nur du allein Solist stets die Stadt meincr Traume sein." F. K. A. ROMBACH. DE ONTSPORING VAN DEN D-TREIN PARIJS—MARSEILLE. Naar uit Marseille nader wordt gemeld betreffende het spoorwegongeluk, dat al daar heeft plaats gehad, hebben in het ge heel tien personen min of meer ernstige ver wondingen opgeloopcn, welke evenwel in geen enkel geval als levensgevaarlijk behoe ven te worden beschouwd. Tot de gewonden behooren dc hoofdconductcur en de machi nist. De bergingswerkzaamheden zijn reeds zoover gevorderd, dat het treinverkeer op dc lijn in den loop van gisteravond zou kun nen worden hervat DE „VLIEGENDE FAMILIE" MAG VERDER VLIEGEN. Men mag benzine laden. Kopenhagen, 6 Sept. (V.D.) Naar uit Godtlinab wordt gemeld, hebben de Deen schc autoriteiten den Amerikaan Hutchin sen, die, zooals reeds gemeld, met zeven andere personen, t.w. zijn vrouw, twee kin deren en assistenten, niettegenstaande het verbod der Deensche autoriteitori op Groen land was geland thans verlof gegeven langs de kust verder te vliegen naar Angraak salik. Wat de benzine betreft, heeft Hut chinson hiervoor reeds uit Amerika ge zorgd en wel met behulp van de Deensche Petroleummantschappij. Hij hoeft het benzinedepot van Lindbergh tc Godthaab gekregen en hij zal te. Angmak salik de beschikking krijgen over de benzol welke de Amerikaansche Oceaanvlieger Cramer, die indertijd voor de Schotsche kust om het leven is gekomen, heeft achter gelaten. Het is nog niet bekend hoe de Deensche justitie tegenover de Ilutchinsons zal optredeD- Bij de lossing blijken de vlieg- tuigen niet de minste schade te hebben geleden Dr. H. G. Cannegietcr schrijft ons uit Reykjavik: Nadat wij in bet Hotel Island waren aangekomen, had Luitenant van Giesscn gelegenheid rustig verslag te doen van den stand der werkzaamheden op het vliegter rein. In dc vier weken van zijn verblijf had hij niet stilgezeten en alles zoover voorbe reid. dat de vliegtuigen na het ontschepen direct naar hun toekomstig onderdak kon den worden overgebracht. Consul Claessen was met alles uitermate behulpzaam geweest. Er hadden onderhan delingen gevoerd moeten worden over den bouw van den hangar en over do werk zaamheden aan het terrein De toestand van den toegangsweg naar het vliegveld was dusdanig, dat de vrachtauto's voor aanvoer der materialen dc grootste moeite hadden om het terrein te bereiken, terwijl de brug over de sloot, die de afscheiding vormt, te zwak was voor de vrachtauto's, zoodat een nieuwe brug gebouwd moest worden. Een technisch leider der Deutsche Luft Hansa, welke Maatschappij in vorige laren een watervliegtuig op IJsland had voor postvervoer en hulp bij de visscherij had hem met raad en daad ter zijde ge staan. Een groote bijzonderheid was. dat mder de Yslandsche werklieden een werd aangetroffen, die zestien jaar als havenar beider te Rotterdam had gewerkt, wat alle taalmoeilijkheden uit den weg ruimde. Een vluchtige inspectie van het terrein in den morgen van dcn*23stcn Augustus deed zien, dat de opgaaf om van een paar laag gelegen Yslandscho weilanden oen vliegterrein te maken, niet eenvoudig was. Dwars door het goheele terrein loopt een sloot, die gedeeltelijk overbrug moet wor den; daarnaast is oen richel van 10 tot 15 c.m. hoogte, die eveneens gedeeltelijk weggegraven moet worden. Dwars op de sloot loopen eenige greppels, die opgevuld moeten worden en verder is het noodzake lijk enkele kuilen en bulten dicht te stop pen en af te graven. De bodem bestaat uit vecrkrachligcn vepngrond, wat voor opstij gen en landen niet ongunstig is, doch waar in de vrachtauto's diepe sporen maken. Vijf man hadden tot nu toe regelmatig aan het terrein gewerkt, ook des Zondags. Aan de overbrugging van de sloot was men nog bezig. De brug ligt even onder bet ni veau van het terrein cn zal na voltooiing wederom met graszoden worden afgedekt. Alleen het middelste gedeelte der sloot, dat juist het middelpunt van het terrein vormt, wordt overbrugd, om landing in diagonaal- en dwarsrichting mogelijk tc maken. De sloot loopt ongeveer Oost-West; bij de over- heerschend windrichting uit Oost zal in de meeste gevallen in de richting der sloot geland cn opgestegen kunnen worden. Bij winden uit Z.O. en N.W. moet het vliegtuig in de diagonaal opgaan of landen. Om de greppels weg te werken is do grasmat ter weerszijden afgestoken en teruggeslagen en is daarna de inzinking opgevuld met grond, die met vrachtauto's van omliggende ter reinen is aangevoerd; daarna is alles weer overdekt met de teruggeslagen graszoden van de grasmat. Enkele gedeelten der greppels en kuilen waren reeds gereed. De voegen der zoderj beginnen zich weer te sluiten en spoedig zal het terrein op de opgestopte plaats geen verheffing of inzinking meer vertoonen en zullen de vliegtuigen er glad overheen kun nen rollen. Aan den hangar wordt druk gewerkt; het plaatijzeren gebouw springt van af de grens van de stad. over het bloem- cn boomlooze stadspark direct in het oog. Het uitwendige was op 23 dezer reeds geheel gereed en men was bezig met do deuren en het bin nenwerk. De hangar staat met den achterwand naar het Oosten: dé richting waaruit in den winter de krachtigste stormen waaien. Aan de zijkanten zijn twee vertrekken af geschoten, het grootste als werkplaats voor den mecanicien, het andere een knus vierkant hokje met een groot raam naar het Westen, als kantoor cn werkplaats voor administratieve bezigheden. Zoowaar herbergde de hangar reeds een vliegtuig: een ondernemend Reykjaviker, enthousiast voor de luchtvaart, echter de vliegkunst nog niet machtig, bad op voordeelige con dities een klein vliegtuig van Araeri- kaansch maaksel kunnen koopon en op hoop van zegen, deze voordeelige transactie gesloten. Een Duitsch vlieger dor Luft Han sa had het toestel twee maal gevlogen, doch niet tot des vliegers genoegen; de ge lukkige'eigenaar had de aarde er nog niet mee kunnen verlaten. Onze Hollandsche piloten hadden voor het product der Ame rikaansche sportvliegtuigindustrie niet an •iers dan een medelijdenden glimlach over. Niettemin was er geen bezwaar gemaakt, het toestel gastvrijheid te verleenen zoo lang het niet in den weg stond, en de eige naar toonde zijn erkentelijkheid door ons waar hij slechts even kon behulpzaam te zijn, o.a. door ons met zijn kleine auto naar en van de stad te brengen om aan de ha ven alle douaneformaliteiten voor ons te regelen. Met den stuurman van de „Lyra" was af gesproken, dat de vliegtuigen Dinsdagmor gen 23 Augustus gelost zouden worden. Spanning was op alle. gerichten te zien, toen dc zwaarste kist met zijn kostbare la ding langzaam uit het ruim omhoog ging. De kist, ter grootte van een normale auto garage, kon de opening van het ruim juist pas9eeren. Voorzichtig draaiden de lieren tot het gevaarte vrij in de lucht zweefde en behoedzaam naar den kant werd gedraaid. Geleidelijk aan werden de kabels gevierd en omstreeks 11 uur stond alles veilig cn wol op den wal. liet lossen der andere bagage gaf minder moeilijkheden. Het was een voldoening den Commandant der Luchtvaartafdeeling te Soesterberg to kunnen seinen: „Luggage safely ashore", een korte, doch veelzeggen de mededoeling. De toestand van den hangar was recd£ van dien aard, dat alles daarin kon worden opgeborgen. Dus verecnigde men zich te 1 uur weer op de kade om de vliegtuigen uit de kisten te halen. Onder groote belang stelling van het Reykjavikschc publiek werd de groote kist geopend Alles zag er keurig uit; de lading had niet de minste schade geleden van het transport. Voorzich tig werd de eerste' der vliegtuigrompen uit dc kist gereden en met den staartsteun op een vrachtauto geplaatst. Het was een joyeus gezicht, het transport der vracht auto's met de vliegtuigrompen er achter door de straten van de stad te zien rijden, op de vrachtauto's eenige kinderen en wachtmeester Bosch, die met een verge noegden en glunderenden kop de haven arbeiders cn verder personeel in het Hol- landsch commandeerde alsof onze moeder taal hier oven goed wordt verstaan als het moeilijke Yslandsch! Het transport der vleugclkislen gaf de meeste moeilijkheden. Het bleek onmogelijk, gezien de kuilen e;i galen hij den opgang n«ar het vliegterrein ze tot aan den hanaar te rijden. Voorion pig werden zij dus aan den ingang van het terrein geplaatst om ze daar uit te pakken en leeg in den hangar op te bergen. De groote kist van de vliegtuigrrmpen blijft bij de haven en wordt aldaar tot hot vol gend jaar bewaard. Do volgende dagen werd alle bagage ver- dor uitgepakt, terwijl de werkzaamheden aan het terrein regelmatig voortgang heb ben. Donderdagmorgen kwam het kantoor tje gereed en kon dc kleine bagage worden uitgepakt. De standnardkwikbarometer liet stuk bagage, dat met bijzondere zorg getransporteerd had moeten worden, werd voorloopig in het Meteorologisch Instituut (e Reykjavik geplaatst cn bleek geen na deel van het vervoer te hebben ondervon don. Middelerwijl werden met den Meteoro- logischen Dienst te Reykjavik besprekingen gehouden over toekomstige samenwerking. Bij aankomst van de boot werd de leider «Ier expeditie plotseling begroet door zijn collega dr. Egedal uit Copenhagen, die le Reykjavik vertoefde voor de inrichting van een magnetisch station aldaar gedurende het Pool jaar. In de haven lag bet Fransche oorlogsschip „Pollux", dat de Fransche me teorologen en magnetici naar Scoresby- sund op Groenland had gebracht. De Franschman dr. Charcot is met zijn onderzoekingsschip de „Pourquoi pas?" van Scoresbysund, waar hij zijn landgenooten hulp verleende bij de inrichting van hun station, naar Ysland onderweg en komt over eenige dagen hier. De Zwitsers zijn onder leiding van Prof. Mercanton uit Lau sanne nog bezig hun station op den Snac- fellsjokul, de sneeuwtop in het Westen van Ysland. op te bouwen. Zoo staat alles in het toeken van het Internationale Pool- juar. In het Hotel Island vertoefde ook de Utrechtsche hoogleeraar van Hamel, die in Juli met een 30-tal Hollandsche studenten naar Ysland reisde om hulp te verleenen bij den landbouw. In het einde der weck verzamelde het gezelschap zich te Reykja vik, allen hoogst voldaan over hun verblijf op de Yslandsche boerderijen. Vrijdagmid dag 26 Augustus vereenigde Consul Claes sen alle Hollanders op een uiterst genoeg lijke thee in zijn gastvrije woning, Zater dag 27 Augustus schepen Prof. van Hamel en de studenten zich in in de Bruarfos" voor de terugreis naar Holland en zal de Nederlandsche pooljaarcxpeditic hen moe ten missen. H.M. DE KONINGIN TE AMSTERDAM. Amsterdam, 7 Sept. H.M. de Konin gin brengt deze week een officieus bezoek aan Amsterdam. Tegen 10 uur werd H.M. ten Paleize ver wacht, komende van Socstdijk. Op den Dam had zich een groote menigte verza meld. Voor het palei9 stond een eerewacht van mariniers en matrozen. Om vijf minuten voor tien reden de bei de auto's den Dam op. Uit de menigte steeg gejuich op. Door schoolkinderen werd het Wilhelmus aangeheven. Staande in de auto groette de Koningin de menigte. Uit het publiek werd spontaan het be kende lied van Da Costa „Zij zullen het niet hebben" gezongen. Na enkele oogen- blikken verscheen de Koningin op het bal- con. De kinderen zongen toen ,,'t Is plicht dat iedre jongen". Ten paleize werd de Koningin ontvangen door den intendant Jhr. Six, den eersten stalmeester Baron Bentinck, den adjudant majoor van Kestcren cn den ordonnance- officier Baron Sirtema van Grovestins. Hedenmorgen werden door H.M. de Ko- I ningin in audiëntie ontvangen de burge- I meester van Amsterdam Dr. W. do Vluglfl cn de president van do Nederlandsche I-Ian- i| del-Mij Dr. C. J. K. van Aalst. Beide hec-fl ren zullen do Koningin voorlichten om-I trent den algemecncn toestand. Hedenmid-j I dag zal H.M. een bezoek brengen aan de!-1 Rembrandt-tcntoonstelling in het rijksmu- j seum. Na het bezoek vertrekt H.M. naar Soest-ra dijk, om morgenochtend weer hier ter ste-i',1 de terug te keeron. DOOR EEN TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteravond is de bijna S0-jarige lieer H. J. Brussen door de Geldcrsche tram overreden! cn gedood. De heer Brussen was oud-raads-[ I lid van Doetinchem en oud-wethouder vanrJ de voormalige gemeente Ambt-Doetinchem.B RE73BRANDT-TENTOONSTELLING. Groot bezoek voor gerlngeo prijs. Amsterdam, 5 Sept. Zondagmiddag gold voor de eerste maal de nieuwe goed- koope tocgangsregeling, die gedurende de ze week nog enkele malen van kracht za! zijn. De belangstelling van de zijde van he; publiek was buitengemeen. Tusschen 1 en 5 uur kwamen er bijkans 3000 bezoekere, een record-cijfer, dat tot dusver nog op geen schilderijen-tentoonstelling bereikt werd Ondanks dien grooten aandrang wae, door een doelmatige verdccling, een rustig bc schouwen toch mogelijk gemaakt. In den voormiddag bracht de bekende Fransche constructeur en leider van het groote automobiclconcern André Citroen, met echtgenoote en dochter, een bezoek aan de tentoonstelling, waar hij door den hoofd directeur werd ontvangen en rondgeleid. RANGEERDER GEDOOD. Heerlen, 6 Sept. Hedenmorgen tegen half tien js op het emplacement to Nuth bij het smeren van een wissel de rangeer der A. J. Schrave door een losse locomotief overreden en gedood. De man was gehuwd en vader van vier kinderen. REGENRECORD Mededeeling van hot K. N. M L Op 3 Sept. is te De Bilt tusschen 5'en 20 uur 2.8 m.M. regen gevallen. In het etmaal dat den 4e des morgens eindigt, wa* de hoeveelheid 40.1 m.M., hetgeen sinds 1849 de op één na grootste dagsom in Sept. is ge weest. Te Gouda cn Rotterdam werden nog grootere ctmaalssommen waargenomen. Te Gouda tot Zondagmorgen 41.9 m.M. Te Rotterdam tot Zaterdagavond 45 8 m.M. Op '21 Sept. 1S92 werd te DeB ilt een groo tere dagsom, n.l. 43.7 m.M. waargenomen en in het daarop volgende etmaal nog 23.2 m.M. Toen werden op 21 en 22 Sept. resp. 32.1 en 63.7 m.M. te Scheveningen en 50.0 en 20.0 m.M. te Gouda afgetapt. DE SCHILDERIJEN DER KONINGIN OOK NAAR DE WEST. De schilderstukken, eigen werk der Ko ningin, waarvan de tentoonstelling in Ne derland en Nederlandsch-Indië, ten bate van het Crisis-Comité zulk een opgang ge waakt heeft, zullen, naar de Amigoe di Curagao verneemt, ook naar de West ko men cn in Suriname en op Curagao ten toongesteld worden. Het Algemeen Nederlandsch Verbond vcr-j leent zijn bemiddeling. GLAZENWASSCHER GEVALLEN. Amsterdam, G Sept. Een 40 jarig* glazcnwasscher is hedenmiddag v$n een ladder gevallen welke hij had opgesteld tegen een perceel aan het Sarphatiepark bij de 1ste Jan Stcenstraat. De man klaagde over lievige pijnen. Een geneesheer heeft evenwel geconstateerd dat de glazcnwas scher geen inwendige kneuzingen heeft op- gcloopcn. DOOR EEN VRACHTAUTO AANGEREDEN. 's-G ravenhage, 6 Sept. Gisteren is de k 16-jarige H. S. uit de Locnensche straat na bij de Weteringkade te 's-Gravenhage door een vrachtauto aangereden. De jongen be kwam een ernstige hoofdwond en werd In bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht, waar hij nog 's avonds is overleden ARBEIDSCONFLICT BIJ DE WERK- VERSCHAFFING. Arbeiders aan de Schipbeek leggen den arbeid neer. Den Haag, 6 Sept. Naar wij verne men hebben heden verschillende arbeiders bij de Rijkswerkverschaffing aan de Schip beek den arbeid neergelegd. Het betreft hier te werkgeslelden uit d« gemeenten Apeldoorn, Wychen, Wester voort, Duiven, Zutphen, Arnhem. Deventer. Wagcningen en Lochem, in totaal 250 per sonen. Het overgroote deel der te werk gestelden is aan den arbeid gebleven. Vermoedelijk zal de Minister van Binnen- landscbe Zaken de stakers voor onbepaal' den tijd uitsluiten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 2