J. A.SCHOTERMAN ST. EMILION 1928 HET INTERNATIONALE POOL JAAR O. VAN DUIN B@ldanopNo.42 WIJNHANDEL ZWEMMEN IN DE NIAGARA Een fantastisch bericht SAMENWERKING MET INDIË Onze Postvliegers onderweg BIJ JUBILEA BIJ VERJAARDAGEN BIJ HUWELIJK EDELMETAAL BLIJFT JUWELIER OPTICIEN B. SCHOOLBEMAN Hebt U een Taxi of Auto noodig? U zoekt aparte, moderne Meubelen tegen billijken prijs Komt U eens bij ons zien en U zult verwonderd staan onzer groote sorteering en de LAGE PRIJZEN. A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 HUMORHOEKJE Herinneringen aan enkele mijlpalen op den af te leggen weg De heer H. G. Cannegieter schrijft ons: Er zijn in de geschiedenis van elke on derneming enkele momenten, die als mijl palen op den af te leggen weg te beschou wen zijn. Als eerste gïdenkwaardig moment in de geschiedenis van de deelname van Ne derland aan de aerologische waarnemingen van het Internationale Pooljaar kan ge noemd worden de middag van den 2dcn September 1931. Dit was de dag, waarop de luitenants-vlieger Visch en Van Giesscn Soesterberg verlieten om zich op de politic- kruiser Nautilus der Koninklijke Marine in te schepen voor de reis naar Reykjavik, om te zien of op IJsland een geschikt landings terrein voor vliegtuigen te vinden was van de soort als te Soesterberg voor de meteoro logische hoogtevluchten gebruikt worden: dit gold voor ons als het eerste begin der uitvoering onzer plannen. Immers, na de verkregen diplomatiek» toezegging der IJs- landsche regeering, dat zij genegen was ons in alle opzichten bij ons werk tijdens het Internationale Pooljaar te helpen, leed het geen twijfel meer of onze eigen regeering zou ons, bij ontvangst van een gunstig rap port der uitgezonden deskundigen, geen on- noodigc moeilijkheden in den weg leggen. Als tweede moment van beteekenis kan gelden de morgen van den 13den Juli 1932. Op dien morgen ontving het Comité voor het Aorologisch Station te Reykjavik de mededeeling van Z.E. den minister van De fensie, dat hij zijn goïdkeuring hechtte aan do uitzending der vliegers en vliegtuigen naar IJsland, en de verdere onderhandelin gen overdroeg aan de belanghebbende mili taire autoriteiten. Deze verheugende mede deeling, waarop met zooveel ongeduld was gewacht, leidde tot het overhaaste vertrek van luitenant Van «Giesscn en tot koorts achtige bedrijvigheid te Soesterberg om de beide vliegtuigen en de noodige onderdee- len in te pakken en de emballage gereed te maken voor alles, wat naar Reykjavik ver voerd zou moeten worden. Op den 30sten Juli vertrok het konvooi op 2 goederenwa gens naar Rotterdam, waar de zware ba gage, bestaande uit 8 colli waaronder de voornaam6tcn de kist met de beide vlieg tuigrompen en de noodige onderdeelen van meer dan 3000 K.G. gewicht, 2 kisten met vleugels elk wegende 2500 K.G. en 3 kisten met motoren met een gezamenlijk gewicht van bijna 2000 K.G. den 2den Aug. veilig in het SS. Adriadne werd gedeponeerd voor transport naar Bergen, om aldaar te wor den overgeladen in de boot naar Reykjavik. 13 Augustus vertrok het verdere personeel van Holland. De conducteur van den D- trein naar Hamburg voorzag ijlings een coupé van het opschrift: „Gereserveerd IJsland-expeditie". De directeur en enkele collega's van het Hamburgsche meteorolo gisch instituut waren ter begroeting aan het station te Hamburg aanwezig en geleidden het gezelschap naar het SS. Loda, dat de ex peditie naar Bergen zou brengen. Tijdens de heerlijke vaart op de Elbe en op de spiegel gladde Noordzee had ieder ruimschoots ge legenheid van de vermoeienissen der laatste dagen te bekomen. 15 Augustus liep de Leda tegelijk met de Lyra, het schip dat de expeditie naar Reyk javik zou brengen, do haven van Bergen binnen. Het eerste, dat op de kade werd ge zien, was de groote kist met de vliegtuigen, die in de Lyra moest worden overgeladen. Den wachttijd te Bergen van Maandag ochtend tot Donderdagavond leerden de leden der expeditie Bergen als regenstad kennen. Het stralende weer bij aankomst sloeg spoadig om in zijn tegendeel en in 3 X 24 uur zag men geen droge straten meer. De leider der expeditie benutte de dagen te Bergen voor ccnige bezoeken aan het meteorologisch instituut aldaar (de plaats, waar in de laatste jaren door de Noorsche onderzoekers zoo baanbrekend werk voor de praktijk der weervoorspelling is gedaan, en vanwaar zoovele nieuwe denkbeelden over het atmosferisch gebeuren in de wereld ge bracht zijn) en voor besprekingen over de mogelijkheid om de uitkomsten der waarne mingen op IJsland per radio naar Noorwe gen te seinen ter nadere bekendmaking aan het verdere Europa. 18 Augustus 10 uur 's avonds vertrok de Lyra van de kade te Bergen naar het verre onbekende Noordwesten. Prachtig was het gezicht op de verlichte stad tegen de berg hellingen en rustig voer het schip door de beschutte baai. Des nachts begon de Oceaan deining zich te doen gevoelen en den vol genden morgen bestond er bij het meeren- deel der passagiers weinig animo voor het ontbijt. Nu en dan vertoonde zich een passagier een oogenblik aan dek, om zich echter gauw terug te trekken en in de veiliger, lig gende houding bescherming te zoeken tegen de onaangenaamheden der zeeziekte. De vreugden van den welyoorzienen disch deelde de leider der expeditie slechts met een IJslandsch ingenieur en den kapitein. 19 Augustus was te 5.30 's middags zeer ver in het Zuiden een driehoekige rots te zien. Het was de noordelijkste der Shetland eilanden. 20 Augustus kwam tegen 11 uur de Archipel der Faróer-eilanden in zicht, hooge grijze rotsen en scherp vooruitsteken de kapen. Een uur later voer het schip de baai van Thorshavn binnen en werd hot conglomeraat van roode en witte kubusjes met daartusschen een miniatuur, felwit kerkje zichtbaar. 3 uur bleef de Lyra in het kleine haventje liggen, zoodat de passa giers gelegenheid hadden zich aan de wal wat te vertreden. Thorshavn is wel het poverst denkbare stadje. Kleine huisjes van hout of gegolfd plaatijzer met nauwe straat jes en gangetjes, op een vccnachtigen bodem op naakte rotsen, enkele grootere gebouwen van beton, een alleenstaand groot ziekenhuis, een hotel, zeer eenvoudig, ziedaar alles. De vrouwen waren gekleed als overal elders, do mannen echter dragen een bijzonder na tionaal costuum met rood en zwart of blauw en zwart gestreepte mutsen van zeer uitzon derlijk model. Hier en daar in de tuintjes waren de aardappelen juist in bloei. Een scherpe Noordenwind en kortdurende regen buitjes gaven niettegenstaande de heldere zonnestraling meer een idee van November dan van Augustus, zoodat men alleen op be schutte plekjes den zomer voelde. Het was een merkwaardige sensatie, dit eerste gevoel van het Arctische klimaat. Bij het vertrek kwam een groote groep Heilsoldaten aan boord, die van Reykjavik uit een toernée hadden gemaakt over de verschillende eilanden van den archipel. De leider, een Engelschman, toonde zich een aangenaam reisgenoot, die overal in de wereld had rondgereisd, langen tijd in China gedetacheerd was geweest en thans op IJs land den arbeid van het Heilsleger leidde. Met den consul van Frankrijk te Oslo en de IJslandsche ingenieur was het gezelschap wel internationaal en het discours liep over de meest verschillende onderwerpen ten minste, wanneer de toestand van wind en zee zulks toelieten. Immers, na eenige uren de beschutting van tallooze hooge rotseilan den van den Faróer-archipel genoten te heb ben kwam het schip weer in een zware deining uit Noord met sterken wind, zoodat de meteoroloog in den avond de salons van de Lyra weer alleen tot zijn beschikking had en dus gezelligheid zocht op de brug en alleen genoot van het heerlijke schouwspel van de woelige zee in het heldere maan licht, met in het Noorden de lichte scheme ring boven een donkere wolkenbank, waar boven zich laat in den avond een zwak rose en groen schijnsel vertoonde van Noorder licht. Des Zondagsmorgens was de zee rustig, met een zwakke deining uit Z.W.; het weel was stralend en niet meer polair koud. Later op den dag werd de lucht betrokken met lage wolken en werd alles grauw en grijs. Gelukkig bleef de wind uiterst zwak en de zee rustig, zoodat er weer overzicht was over het aantal passagiers, dat sinds de Fa- roër aan boord was. Maandagmorgen vro -g was er een hevig lawaai en gerammel van kettingen. Vanuit de patrijspoort waren grillige gele rotsen te zien met vieze witte vlekken van vogelmest. Tallooze meeuwen vlogen de grotvorrnige openingen in en uit of zaten op punten of kleine plateautjes. De Lyra lag voor de Vestmanna eyar, de kleine eilandengroep ten Zuiden van IJsland. Op den wal achter het kleine haventje waren weer de kubusvormige roode en witte blok jes met regelmatig aangebrachte ramen te zien, echte nog armoediger en armzaliger dan op de Faróer. Er was weer gelegenheid om aan wal te gaan, aang»zien het schip eerst te 9 uur weer vertrok. Een hevig schommelend motorbootje bracht ons in het kleine haventje. Wat kippen en geiten, een pony waren de eenige levende wezens; een enkele vrachtauto reed door do nog slapen de stad. Er was een apotheek, er woonde zoowaar een tandarts, er was een bioscoop; oen radiostation zorgde .voor de communi catie met de buitenwereld. Het eenige be woonde eiland bestond uit een vulkaan; al het gesteente was poreus en sponsachtig van uiterlijk als gestolde lavablokken. Hiel en daar lagen hoopen gedroogde visch; op rekken hingen doode zeevogels te drogen, die geen bijster aangename geur versprei den. Het weer was windstil. Bij uitzonde ring stormde het eens niet op deze vrijwel constant door storm geteisterde eilanden groep. Om 9 uur vertrok de Lyra met een groot aantal nieuwe passagiers aan boord. Door de kijker was het enorm aantal zeevogels, die op deze eilanden nestelen, te zien; hoog op de rotsen, waar wat groen te zien was, weidden vele schapen. Het betrokken weer met de lage bewol king maakte de verdere vaart eentonig. Ge lukkig bleef de zee kalm en was er dus geen zeeziekte op het thans volle schip. Te 4 uur waren rechts eenige rotsen zichtbaar: de uiterste Westpunt van IJsland, die spoedig weer in de nevel vervaagde. Tegen 8 uur voer de Lyra de baai van Reykjavik in en spoedig werd de stad zichtbaar. Een half uur later lag de boot voor de kade, waar consul Claessen en luit. Giessen ons op wachtten. De reis was ten einde en de ex peditie betrad den IJslandschen bodem, dje haar voor een jaar zal moeten herbergen voor de atmosferische onderzoekingen van het internationale pooljaar. POMPINSTALLATIE DOOR ONT PLOFFING VERNIELD. Slechts eenige materieele schade. Amsterdam. G Sept. Hedenmiddag te omstreeks half drie is tijdens een kortston dige afwezigheid van den man die de elcc- trische pompinstallatie van een aan den Amsteldijk bij de Ceintuurbaan gevestigde garage moest bedienen ten gevolge van de hooge atmospherische spanning een ont ploffing veroorzaakt. Gelukkig werd slechts eenige materieele schade veroorzaakt aan een muur, terwijl een aantal ruiten is ver nield. DE PLEIZIERBOOT „JOYCE". Een lijk van een passagier aangespoeld. Het lijk van een vermisten passagier van de pleizierboot „Joyce" is heden onder 's- Heerarendskerke aangespoeld. GEVESTIGD 1878UTR.STRAAT 17 TEL. 145 per flesch f 1.45, per anker f 58.50 Wat ik gedaan heb, zegt luit. van Rhijn, was eigenlijk niets bijzonders Rotterdam, 5 Sopt. Alle deelnemers aan de Olympische Spelen, wien we hun meening daarover gevraagd hebben en dat zijn verreweg de meeste geweest waren buitengewoon enthousiast over de schitterende reis door Amerika. Van 17 tot 25 Aug. heeft het gezelschap een prachti- gen trip gemaakt, waarbij achtereenvolgens San Francisco, Salt Lake City, Chicago, Niagara Falls en New-York bezocht zijn. Op den dag dat de deelnemers een bezoek aan den Niagara-waterval hebben gebracht, heeft, zooals reeds met een enkel woord des tijds bericht is, luit. W. J. van Rhijn, do deelnemer aan den modernen vijfkamp, daar een zwemtocht gemaakt. In de buiten- landsche bladen heeft men daarover nog al ophef gemaakt, omdat onze landgenoot, naar het heette, zich noodeloos aan gevaar zou hebben blootgesteld. Ook werd er over verteld, dat van den kant duizenden men- schen het angstwekkend schouwspel hadden gadegeslagen en den zwemmer hadden zien worstelen tegen het dreigend gevaar. De heer Van Rhijn heeft over deze fantastische berichten hartelijk gelachen, maar toen hij gisteren van ons vernam, dat ook Holland- sche bladen van het gebeurde melding had den gemaakt, heeft hij zich gehaast om de feiten, zooals deze zich hebben toegedragen, recht te zetten. Toen de andere Olympische deelnemers hun tocht voortzetten, is hij bij den waterval gebleven om eens een heerlijk frisch bad te nemen. 't Was dagen lang zoo-snik heit ge weest, aldus de heer Van Rhijn, dat ik er eens recht behoefte aan had om in snel stroomend water onder te dompelen. Ge vaarlijk is het werkelijk geen moment ge weest. Ik zorgde er wel voor, dat ik een behoorlijk eind zeker wel 100 M. uit de buurt van den val bleef. Dat er een sterke stroom stond, behoef ik natuurlijk niet te ontkennen; maar voor een geoefend zwemmer, die bijna dagelijks in het water ligt voor rn'n training voor den vijf kamp, waarin ook zwemmen is opgenomen, heb ik maanden lang heel veel moeten zwemmen kan er van gevaar geen sprake zijn. Er be vinden zich overal steencn reddingspunten, waar men zich tegen aan kan laten drijven. Ik heb dat al ettelijke malen gedaan en ik kan u verklaren, dat ik nog nooit zoo fijn gezwommen heb. Dat ik 't voor sensatie ge daan heb, kunt u gevoegelijk tegenspreken, om de dood eenvoudige reden, dat ik alles, dat met dat oogmerk geschiedt, niet weinig verfoei. Ik deed het uitsluitend voor mijn genoegen, nergens anders voor. Ruim ander half uur heb ik in de golven gesparteld en ik vond het jammer dat 't tenslotte tijd werd om het gezelschap weer op te zoeken. Voor een geoefend zwemmer was, wat ik gedaan heb, eigenlijk niets bijzonders. En, zoo vroegen wij, die duizenden menschen, die Die bestonden alleen in de fantasie van haar of hem, die van m'n zwemtocht een Amerikaansche krantenredactie heeft inge licht. Immers, ik zelf heb niemand gezien... De samenstelling der com missie van advies 's-Gravenhage, 6 Sept. De minister van Koloniën heeft goedgevonden, mede na mens de ministers van Economische Zaken en Arbeid en van Financiën: le. in te 6tellen een „Commissie van Ad vies nopens bevordering der economische samenwerking tusschcn Nederland en Ne- dcrlandsch-Indie; 2e. te benoemen: a. tot lid en voorzitter van die Commissie den heer mr. dr. G. W. J. Bruins, oud-hoogleeraar aan de Neder- landsche Handclshoogeschool; b. tot lid en ondervoorzitter van die cómmissie: den heer W. P. Hillen, oud-lid van den Raad van Ne- derlandsch-Indië, c. tot lid en secretaris van die commissie den heer mr. J. C. Ph. Loeff, oud-Landsadvocaat te Soerabaja; d. tot le den van die Commissie de heeren: Godfried H. Crone, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam ir. M. H. Damme, algemeen vice-voorzitter van de Verceniging van Metaalindustriee- len; H. P. Gelderman C. Mzn., voorzitter van het Verbond van Ncderlandsche Werkge vers; Ir. A. Groothoff, rnr. A. W. Hartman, ondervoorzitter van den Bond van Eigena ren van Nederlandsch-Indische Suikeron dernemingen, ir. J. A. Kalff, voorzitter van den Ondcrnemersraad voor Nederlandsch- Indie; Th. Ligthart, oud-directeur der Java- sche Bank; A, J. Schabeek, oud-hoofdin specteur der In- en Uitvoerrechten en Ac cijnzen in Nederlandsch-Indië, dr. ir. J. I. J. M. Schmutzer, hoogleeraar aan den Rijks universiteit te Utrecht, dr. Z. W. Sneller, hoogleeraar aan de Ncderlandsche Handels Hoogeschool te Rotterdam; mr. M. P. L. Steenberghe, voorzitter der Algemeene R.K. Wcrkgeversvereeniging; 3e. te bepalen, dat aan de beraadslagin gen der Commissie, met adviseerende stem, kan worden deelgenomen door de heeren. dr. II. W. Ilirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid; L. Meyers, admini strateur, hoofd van de afdeeling Invoerrech ten en Accijnzen van het Departement van Financiën en dr. L. J. van der Waals, ad ministrateur, hoefd in de 4de afdeeling van het Departement van Koloniën. De installatie der Commissie door den minister van Koloniën zal plaats vinden op den 15den dezer. 1 A IJsvoge Pelikaan Amsterdam 19 Budapest Weenen 2-9 Athene Mersamatruh 3—9 Caïro Gaza Ruibawells 4—9 Bagdad Boeshir 6—9 5—9 Djask Karachi 5—9 6—9 Jodpoer Jhansi Calcutta 4—9 Akvab Rangoon 3—9 Bangkok 3—9 Medan Batavia 2—9 Bandoeng II Vertrek van 't eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 8 September. KEURING VAN AUTOBUSSEN. Streven naar gelijke behande ling in 't geheele land. Op de vragen van den heer Kee6tra be treffende het in de onderscheiden provin ciën bestaande versohil in eischen en kosten bij de keuring van autobussen en het ne men van maatregelen ter bevordering van een ongeveer gelijke behandeling ton deze over het geheele land heeft minister Rey- mer geantwoord: 1. Bij de keuring van autobussen worden de door de Vcreeniging van Deskundigen voor het autobuswezen (V.D.A.) samenge stelde en gepubliceerde „Uniforme keu- ningsvooi schriften voor autobussen" als maatstaf gebezigd. Uit den aard der zaak is daarbij echter aan de door den Com missaris der Koningin aangewezen deskun digen, o.m. met het oog op het verschil in verkeerstoestanden in de onderscheidene 6treken des lands, de noodige vrijheid ge laten. Dientengevolge en doordat in enkele pro vinciën nog afzonderlijke instructies voor de deskundigen bestaan, ontbreekt volledige uniformiteit. Dat echter een en ander van zoodanige beteekenis zou zijn, dat de ondernemers in de eene provincie veel duurder wagens in bedrijf moeten hebben dan in de andere, moet worden ontkend. Maatregelen om een zooveel mogelijk ge lijke behandeling over het geheele land te bevorderen, zijn in overweging. VERDRONKEN. Rotterdam, G September. Gister avond is de 70-jarige J. A. J. Waaier, een verpleegde uit het ziekenhuis voor oude lieden in de Leuvehaven te Rotterdam, vermoedelijk misleid door de duisternis, te water geloopen. Hoewel hij vrij vlug op het droge werd gebracht, mocht het niet ge- ukken de levensgeesten op te wekken. Donderdagmorgen 8 September a.s. ver trekt het K.L.M.-vliegtuig do „Ibis" van Amsterdam naar Batavia. De bemanning bestaat uit de heeren E. C. Pellcns, J. J. Abspoel, W. J. Huut en H. J. Siemer, die resp. als 1ste bestuurder, tweede bestuurder, werktuigkundige en radio-telegrafist de reis zullen maken. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk morgen, Woensdagavond, te Amsterdam zijn. ALTIJD IETS IN GOUD OF ZILVER TELEPHOON 898. DAMES! Eenmaal per Jaar UW STOFZUIGER schoongemaakt is noodzakelijk. Tarief 2.50 Het bespaart U groote onkosten. Electro-Technisch-Bureau v. Perseynstraat 19. Tel. 423. UW ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEERING! OOK IN ZWOLLE EEN SPORTFONDSENBAD. Z w o 11 e, 5 Sept. De gemeenteraad van Zwolle, besloot in de hedenavond gehouden vergadering met algemeene stemmen borg te staan voor een te leenen som van 180,000 voor den bouw van een overdekte zweminrichting, genaamd „Sportfondsen- bad" te Zwolle, en een terrein beschikbaar te stellen, gelegen aan de Turfmarkt tegen een erfpachtssom van ƒ500 en een subsidie te verleenen van 950, welke verrokend wordt in goedkoope baden, nader overeen te komen met de gemeente Zwolle. AANGIFTE VAN BOTER-VOORRAAD. 's-G ravenhage, 5 Sept. De minis ter van Arbeid, II. en N. heeft bepaald, dat ieder, die op 5 Sept. 1932 voor zich zelf of voor een ander meer dan 100 K.G. boter in een koelhuis opgeslagen had, verplicht is daarvan vóór 13 Sept. 1932 aangifte te doen bij de Crisis-Zuivel-Centrale, Laan van Meerdervoort 84, te 's-Gravenhage. De aangifte moet onderteekend zijn en opgave bevatten van: naam en woonplaats van den aangever; hoeveelheid van den voorraad (zonder aftrek van 100 K.G.); nauwkeurige aanwijzing van de plaats, waar de voorraad is opgeslagen. Onder koelhuis wordt in deze beschik king verstaan een ruimte, waarin 100 K.G. boter of meer wordt gekoeld en is opge slagen. „Kun je niet een touw krijgen?" „Nee, schat, daar vragen zij hier veel te veel geld voor." (London Opinion)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4