MARECHAUSSEE VOOR DEN KRIJGSRAAD HET ZWEEFVLIEGKAMP TE EGMOND NED. INDUSTRIEFILMS DE INTELLECTUEELEN EN DE CRISIS LEERAREN AAN MIDDELB. NIJVERHEIDSSCHOLEN Fa. J. W. van Achterbergh DE MIDDENSTAND EN DE CRISIS on Iemand, die zonder licht reed, na sommalie doodgeschoten Ongeluk of misdrijf? Voor den Krijgsraad te 's-Hei togenbosch heeft terechtgestaan de 41-jarige L. H. S. uit Thorn, marechaussee van de tweede divisie der Koninklijke Marechaussee bij de brigade Sittard, beklaagd op 15 Mei te Ob- bicht J. W. v. d. Wal, die op een fiets zonder licht reed, te hebben doodgeschoten, v. d. W. zou op sommatie niet zijn afge stapt, waarop beklaagde eerst in dc lucht heeft geschoten en hem daarna doodelijk trof. Beklaagde deelde mede, aldus de X.R.Ct., dat hij met zijn verloofde in dc kom van het dorp wandelde en den man zonder licht zag fietsen. Hij sommeerde hem viermaal tot afstappen aangezien hij vermoedde, dat er iets niet in orde was. Hij schoot in de lucht in de richting van dc Maas. Toen hij door vermoeidheid den man niet verder kon achtervolgen, schoot hij nogmaals, waarop de vluchteling zich omkeerde en toen weer doorreed, hem een scheldwoord toeroepend. Bekl. wilde op de banden van de fiets schie ten om den man tot stilstaan te dwingen. Hij had zijn browning in de rechterhand zonder den vinger aan den trekker te hou den. Vermoedelijk is de trekker bij ongeluk in aanraking gekomen met den schakelaar van zijn elcctrische lantaren en toen volgde het doodelijke schot. Hij had in plaats van het rijwiel den man getroffen, wat niet zijn bedoeling was geweest. De president zeide, dat beklaagde maar niet zoo van een wapen mag gebruik ma ken, waartegenover beklaagde en zijn raadsman mr. E. van Zinnicq Bergmann zich beriepen op art. 895 van de algerneenc wet; volgens hetwelk hij bevoegd is van een schietwapen gebruik te maken, als hij in dienst is. t De auditeur-militair merkte op, dat bekl. geen verlof had, een browning te dragen. Als de onveiligheid in Zuid-Limburg zoo erg is, waarom vroeg beklaagde dan geen verlof? Beklaagde kon daarop niet voldoende ant woord geven en zeide te hebben gemeend 'n fietsendief voor zich te hebben. De verdediger wees er nog op, dat be klaagde het vorig jaar con koninklijke on derscheiding heeft ontvangen. De verloofde van bekl. A. Janssen uit Sit tard heeft twee schoten gehoord, maar weet verder niets dan wat bekl. haar heeft ver teld. De bankwerker W. Reincrs te Geleen ver klaarde, dat bekl. per ongeluk de hand aan den trekker hield, waardoor het schot af ging. De mijnwerker J. de Wildt te Obicht, die den man zag vallen, deelde mede, dat bekl. hem gezegd had, dat het schot te vroeg was afgegaan. Deze getuige had eerst verklaard dat hij vernam, dat het schot per ongeluk was af gegaan. De verdediger vroeg daarvan acte. De marechaussee L. Dusink deelde mee, dat de man uit den neus bloedde. De schot wond is bij het onderzoek ontdekt. Be klaagde had gezegd, dat het wel mogelijk was, dat de man aan een neusbloeding was gestorven want er lagen al bloeddruppels op den weg, voordat hel tweede schot was ge vallen. Op een vraag van den president bevestig de wachtmeester G. Agteres dat bekl., niet in dienst zijnde, geen vuurwapen mocht dragen, maar bekl. is ook buitengewoon commies en mag op grond daarvan een browning dragen. Getuige bevestigde ook, op een vraag van den verdediger, dat een marechaussee altijd moet ingrijpen als het noodig is, ook buiten diensttijd. De auditeur-militair antwoordde dat iedereen dat wel weet. Het gaat alleen over het dragen van wapenen. De meester-geweermaker van het regi ment wielrijders, A. Bodemcijer als deskun dige gehoord, verklaarde, dat het schot niet kan afgegaan zijn zonder den trekker over te halen. Dc auditeur-generaal achtte het van groot belang dat deskundigen worden gehoord over de vraag of beklaagde in dc functie van commies een wapen mocht dragen en over de oorzaak van de neusbloeding. De verdediger achtte uitstel niet noodig, doch refereerde zich aan het oordeel van den krijgsraad. Na in raadkamer tc zijn geweest besliste de krijgsraad, dat de verdere behandeling van de zaak zal worden aangehouden tot 27 dezer om bedoelde deskundigen te hooren. DE NAZORG BIJ DE T.B.C.. BESTRIJDING. Een conferentie te Den Haag. 's-G ra ven ha ge, 6 Sept. Onder aus piciën van de Landelijke vereeniging voer Arbeidstherapie en Nazorg ten behoeve van Tuberculoselijders is hedenochtend in hotel Terminus een beperkte bijeenkomst gehouden van vooraanstaande personen uit verschillende landen op het gebied van de tuberculosebestrijding, met het doel ceri blijvend internationaal verband tot stand te brengen tusschen deskundigen inzake na zorg. Aan deze conferentie werd deelgenomen uit Nederland o.a. door Dr. Th. W. te Nuyl (Deventer), dr. J. L. van Lier (Hilversum), dr. W. Bronkhorst (Apeldoorn, Dr. F. N Sickenga (Almen) en dr. M. R. Heynsius v. d. Berg (Amsterdam); voorts uit Frankrijk door prof. dr. L. Guinard (Brüs en Forges), uit Italië door prof. Morelli (Rome), uit Duitschlahö door prof. dr. Ernst Briegcr (Breslau), uit Engeland door sir dr. Var- rier-Jones (Cambridge) en prof. S. Lylc Cummins (Cardiff) en uit Zwitserland door prof. dr. H. Alexander (Lugano) en dr. E. Bachman (Zurich). Dr. Te Nuyl sprak een kort inleidend woord, waarna verschillende aanwezigen aan dc discussie deelnamen. Tenslotte werd onder voorzitterschap van sir dr. Varrier-Jones een voorloopig comité gevormd, waarin met hem zitting hebben de hecren Bachman, Brieger, Bronkhorst, Guinard, Morelli en Tc Nuyl, welk comité overleg zal plegen met het bestuur van de 8c Int. Tubereulose-conferentie om tot de finitieve samenstelling van een internatio naal orgaan voor de nazorg voor tubercu losepatiënten te geraken. Gedurende 8 weken werden 1280 starts gemaakt Het kamp thans gesloten Zaterdag is liet zwoefvlicgkamp te Eg- mond aan Zee officieel gesloten. Namons de Kon. Ned. Vor. v. Luchtvaart presideerde Dr. Ir. II. J. van der Maas de fchiitingsvergadcring in Bcllcvue. Uit het verslag van het kamp, dat 8 weken duurde, stippen wij aan, dat 1280 starts gemaakt werden, terwijl 12 A- en 6 B-brevetten wer den uitgereikt. De lieer van der Maas bracht vervolgens dank aan den heer Kruithof, die de orga nisatie van het kamp met succes op zich ponomen heeft, toen clcze in de war dreig de te loopen en aan burgemeester Eyma, die werkelijk namens dc gemeente alle huif; had geboden, die men maar wonschcn kon. Den lieer van Nijcnhof, de firma Zoi- linga en den A.'X.W.B. bracht spreker dank voor den financieelen steun. Den héér Wcndling, de Stuttgarter zweeflecraar on de hoeren van Goor den Oosterling on van Hust, hulp-instructeurs voor hun goede lei ding. Van harte hoopt spr., dat dit kamp, waar 80 monschen geweest zijn, een blij vend kamp mag worden, als centraal punt voor de nog steeds niet in één organisatie vereenigde zweefvliegers. Ook de heer do Goor van Oosterling wees op de noodzakelijkheid van aaneensluiting, mogelijk onder de auspiciën van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart. Hij noemde het kamp oen succes, doch geen uiteindelijk succes. Daarvoor ontbraken twee voorname factoren, de gewcnschte N.W. wind en een zweefvliegtuig, waarmede groote vluchten gemaakt kunnen worden. De heer Huizinga zegde toe in het Noor den des lands propaganda le zullen maken voor samenwerking. De heer Kruithof dankte de leerlingen voor het genoten vertrouwen en bood na mons hen, aan instructeur Wcndling een zilveren armbandhorloge aan. Ook hij wees op de noodzakelijkheid om te komen tot meer samenwerking van de verschillende groepen over hot geheele land, als mon op den duur iets wil bereiken. Burgemeester Eyma en de hoer Bos- schaart, secretaris der V.V.V., zogden gaar ne verder alle medewerking toe en spraken den wensch uit, dat het volgende kamp, iiefst een vast kamp, te Egmond aan Zcc mocht worden gehouden. Ook van den winter een rondreis Dc succesvolle rondreid van „Ned. Fabri kaat" werd de vorige week Maandag voort gezet in Velp met een vertooning op dc Emmastraat, waar een groote menigte bij een was. Den volgenden dag word vertoond in Heusden, ter gelegenheid van de winkel week. In deze kleine plaats waren duizend monschen aanwezig. In Nijmegen, waar voor don aanvang van het vuurwerk op den Wedren dc films wer den afgedraaid, waren een 15.000 menschen aanwezig. In Heerde was het ook feest ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin en zeker 2000 toeschouwers volgden hier de vertooning. Uit den aard der zaak had hier de film van de „Klok"- zeepfabriok te Heerde het meeste succes. Vrijdagavond om negen uur begon de voorstelling in Zutphen en ook hier waren zeker meer dan 2000 aanwezigen. In Epe bleek het weer bijzonder slecht op Zaterdagavond, maar geen nood: in de rui mo eierhal konden alle belangstellenden een plaatsje krijgen, ook al was het er dan stampvol. Deze week vertooningen in Vaassen, Nee de, Apeldoorn, Barneveld, Bussum en Gou da. Hierna wordt een bezoek aan Zeeland gebracht. Daar deze rondreis zoo buitengewoon ge slaagd is en zooveel verzoeken zijn binnen gekomen bij- het secretariaat van de ver eeniging „Nederlandsch Fabrikaat", vooral van de zijde van winkeliers, om ook 's win ters oorstellingen te komen geven, is in beginsel besloten gedurende de winter maanden een reeks vertooningen in zalen Ig geven. PROF. VAN VOLLENHOVEN UIT IND1E VERTROKKEN Men meldt ons uit Leiden: Prof. Mr. C. van Vollenhoven die orig~ veer een half jaar in Indië heeft vertoefd voor wetenschappelijke doeleinden, is uit Indië vertrokken en wordt 23 September hier te lande terugverwacht Nauw contact gelegd tusschen de groepen in verschillende landen Men schrijft ons: Gebruik makende van de aanwezigheid van talrijke intellectueelen uit verschillen de landen te Amsterdam tijdens het We reld Strijdcongres tegen den oorlog in het R.A.I.-gebouw, had een groep intellectuee len een internationale conferentie bijeenge roepen, die j.l. Maandag in hot R.A.I.-ge- bouw bijeenkwam. Op verzoek van den leider dezer confe rentie, Prof. Rcsch uit Berlijn, gaven al lereerst aanwezigen uit verschillende lan den een kort verslag van hetgeen in hun resp. land reeds is tot stand gekomen of wordt voorbereid met betrekking tot de or ganisatie der intellectueelen. Er werd ver slag uitgebracht omtrent Duitschland, Oos tenrijk, Tsjecho-Slowakije, Frankrijk, Ne derland en de Ver. Stalen van Amerika. Hierop volgde eon levendige gedachten- wisseling, waarbij bleek, dat het algemeen streven is, om de intellectueelen, die door de ineenstorting der burgerlijke samenle ving in groot aantal tot werkloosheid zijn gedoemd of tenminste in de normale uit oefening van hun werkelijke beroepsarbeiJ worden gehinderd, die verder in groote meerderheid politiek onverschillig of op dwaalwegen geleid zijn. die tensllotte in gevaar verkeeren» door het fascisme te worden meegezogen, aaneen le sluiten, hen politieke verheldering bij te brengen en hen te doen meestrijden in de grooto proletari sche massa-beweging, in den strijd voor (jon socialistische maatschappij en een waarlijk mcnschelijke cultuur. In principe, werd besloten, nauw contact te leggen tusschen de in verschillende Jan nen reeds bestaande groopen, en in de ove rig e landon te trachten, dergelijke groepen in het leven te roepen, teneinde zoo te ge raken tot een internationale intellectuee len uroepeering op socialistischon grond slag. Hoewel de werkwijze in ieder land door allerlei lokale invloeden wordt be paald, werden ter conferentie tocli eenige algemeenc richtlijnen voor een werkpro gram vastgelegd. Als allereerste taak werd beschouwd: 1. liet stichten van bureaux (er weten schappelijke bestudeering van de eultureele crisis in alle burgerlijke staten; 2. het uitwisselen van de resultaten van deze studies, speciaal voor wal betreft de eultureele beroepen; 3. het gemeenschappelijk arbeiden aan de problemen van dc wereld-omvattende eultureele crisis, van oorlog en fascisme, het publiceercn van de resultaten van de zen arbeid in manifesten, brochures, perio dieken, enz: 4. liet vormen van discussie-groepen in alle burgerlijke landen en het internatio naal uitwisselen van sprekers: 5. het gemeenschappelijk arbeiden aan het onderzoek en de ontmaskering van alle imperialistische aanslagen en pogingen tot regelingen en verbonden binnen de kapita listische wereld, en in het bijzonder van den Volkenbond, de Pan-Europa-L'nie, de Economische Conferenties, de ,.Vredes"-con- gressen, enz. en van alle plannen en maat regelen, beraamd tegen de Sovjet-Unie; 6. het stichten van een neriodtek in dc voornaamste talen en in Esperanto, voor dc bestudeering van de problemen dor eul tureele crisis, vanuit de meest verschillen de standpunten bezien; 7. het organiseeren in de verschillende burgerlijke landen van intellectueelen-dele- gaties naar de Sovjet-Unie, met de opdracht de resultaten van de eultureele construc tieve vooruitgang daar te bestudeeren: 8. het organiseeren in de verschillende burgerlijke landen van enquetes naar de gevolgen van de eultureele crisis. Er worden afzonderlijke arbeids-groepen gevormd voor artsen, juristen, paedagogen, kunstenaars, ingenieurs, technici, enz. Binnenkort zal door een algemeen inter nationaal congres dc geheele socialistische intellectueelen-grocpeering dienen te wor den georganiseerd. 'Algemeene bondsvergadering te Den Haag Dc algemeene vergadering van bovenge- noemden bond werd dezer dagen te 's-Gra- venhage gehouden onder leiding van den voorzittor Ir. A. P. Potma (Haarlem). Alle afdeelingen van den Bond bleken vertegen woordigd door hare bestuursleden en stem gerechtigde afgevaardigden. In zijn ope ningsrede ging de voorzitter de lotgevallen na van het middelbaar nijverheidsonder wijs on memoreerde hij allereerst twee be- langrijko zaken: do instelling der Staats commissie voor de reorganisatie van het M.N.O. on het in December 1931, mede onder auspiciën van den Bond, gehouden Natio naal Congres voor Vakopleidingsvraagstuk ken. Met belangstelling wordt het rapport der Staatscommissie tegemoet gezien. Het afgeloopen vereenigingsjaar bracht verder do instelling van een Commissie van Be roep, waardoor de rechtspositie van direc teuren en leeraren, in geval van ontslag, verbeterd Minder aangenaam was de in gevoerde salariskorting, welke eerst als tij delijk aangekondigd is, doch in verband met het rapport-Welter een permanent ka rakter dreigt te krijgen. Spreker r protesteert met klem tegen een blijvende salarisverlaging bij het M.N.O., waarvan de leeraren reeds her haaldelijk zijn achter gesteld bij andere FAUTEUILS 10 JAAR GARANTIE gi WESTSINGEL 10-13 SI groepen. Eenige billijke en hoogst gewcnsch te regelingen, zooals dc vaststelling van 'n maximum aantal leerlingen per klasse, mist men bij dit onderwijs nog steeds. Het ongebreidelde opvoeren van het aantal les uren en van het aantal leerlingen benadeelt in bedenkelijke mate dc arbeidsvreugde der leeraren en in menig geval hun gezondheid. Het is te hopen, dat de inspectie van liet middelbaar nijverheidsonderwijs zich niet langer blind staart op de financiecle zijde van het onderwijs, maar de belangen van het onderwijs en leeraren in hun vollen omvang ter hand neemt. Momenteel ont komt men niet aan don indruk, dat dit on derwijs zich in dalende lijn beweegt en dat alle regelingen vervaardigd worden naar het model van die bij liet algemeen vor mend M.O. cn daarbij dan nog steeds ach ter deze aanhinken. Dc moeilijkheden, welke sommige scho len ondervonden als gevolg der eischen tot reorganisatie en inkrimping waren groot, in het bijzonder bij de Academie te Rotter dam cn bij de Hoogere Textielschool te En schede. Nadat eenige financiecle aangelegen afge daan waren, werd overgegaan tot de be stuursverkiezingen. Bij acclamatie werd tot voorzitter gekozen dc lieer M. Sirag (Utrecht), die daarop, in van groote waar deering getuigende woorden, den aftreden- den voorzitter toesprak. De heer J. Penning 'Enschede) werd bij acclamatie als H.B.-lid herkozen, terwijl in een derde vacature dc heer C. Grinwis (Rotterdam) benoemd werd. ERNSTIG ONGEVAL TE OSS. Chauffeur zwaar gewond. O ss, 6 Sopt. Hedenavond half zes heeft op den hoek van den Hecschenweeg nabij de Marechausseekazerne le Oss een ernstig ongeval plaats gehad, dat naar de omstan digheden nog betrekkelijk goed is afge loopen. Op dat moment reed dc veldwachter Zoet hout per rijwiel in dc richting Oss, terwijl van den kant van Lieshout een vrachtauto, bestuurd door W. S. met groote snelheid kwam aangereden. Op den hoek schrok de bestuurder dusdanig voor den voor hem rijdenden fietser, dat hij zoo hard remde, dat de vrachtauto kantelde. Z. werd door don achterkant van dc vrachtauto geraakt, doch bekwam niet ern stige verwondingen aan het achterhoofd. De chauffeur, die vermoedelijk in be schonken toestand was, kwam er minder goed af. Eerst werd de wagen weer rechtop gezet, cn daarna moest men hem van achter dc stuurstoel bevrijden. Zeer ernstig gewond werd hij de mare chausseekazerne binnengedragen, waar dr. Verbeek dc eerste geneeskundige hulp ver leende. Daarna werd S. naar het St. Anna ziekenhuis te Oss overgebracht. Zijn toe stand is ernstig. De vrachtauto is zeer ernstig beschadigd. Een onderzoek wordt ingesteld. URKER BOTTER OP HET STRAND GEZET. Een lek bij de schroefas. Maandagavond G uur bemerkte men te Egmond aan Zee, dat er een boot op het strand zat. Het scheepje zat vlak voor het hotel Zeezicht aan den grond. De leden van de Egmondsche reddingbrigade brachten een boot te water cn het gelukte een be woner van Egmond, het scheepje te berei ken. Het bleek de Urker botter Uk 106 te zijn met eon motor van 36 p.k. on een be manning van drie man, onder wie de eige naar. Er was een lek bij de schroefas, en hoewel men goede pompen had, stroomde het water binnen sneller dan het wegge pompt kon worden; de schipper had daar om de boot op het. strand gezet. Later bleek dat de geheele schroefas was afgebroken. De bemanning is naar Egmond aan Zee ge bracht, waar zij den nacht in een hotel door gebracht heeft. Van het scheepje dat niet verzekerd is, zal niet veel te redden zijn. Men zou trachten, bij laag water den motor cr uit le halen. (N.R.Ct.). HELING VAN EFFECTEN. Amsterdam, 6 Sept. De manufacturer M. uit Hilversum, die voor de Vacantieku- mer terecht had gestaan, omdat hij getracht had effecten te vorkoopen, w etende dat zij van misdrijf afkomstig waren, werd heden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De eisch was een jaar en zes maanden met aftrek van drie maanden voorarrest. TESTAMENT VAN KARDINAAL VAN ROSSUM. De „Propaganda Flde" al gemeen erfgename. Blijkens de laatste wilsbeschikking van Z.Em. Willem Marinus Kardinaal van Ros- sum z.g., waarover thans te Rome eenige officieelo mededeelingen zijn gedaan, is tot algemeen erfgename benoemd de „Propa ganda Fide". Eenige kleine legaten werden vermaakt aan familieleden. Verder heeft de kardinaal eenige geschenken en herinne ringen bestemd voor kloosters, kerken en instellingen van liefdadigheid. Testamentair is bepaald, dat de letterlij ke tekst van het testament niet wordt be kend gemaakt, aldus de Tijd. De personeele belasting legt op de bedrijven een zwaren last Adres Kon. Ned. Middenstandsbond Dezer dagen heeft het Algemeen Bestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond zich met een adres tot den Minister van Finan ciën gewend, waarin o.m. het volgende wordt betoogd: De ongunstige economische toestand heeft zich allengs ook uitgestrekt tot de midden standsbedrijven, welke dientengevolge ern stige moeilijkheden ondervinden. Alom heeft men met aanzienlijke omzetverminde- ring te kampen, terwijl de prijsdaling de reëole winst op artikelen met door fabri kant en grossier vastgesteldcn prijs heeft doen terugloopen. De voortschrijdende da ling der koopkracht van groote bevolkings groepen er>de langdurige werkloosheid doen haar schadelijke gevolgen steeds meer gel den. In verschillende streken des lands hebben do verbruikers reeds geruimen tijd groote schulden gemaakt bij hun leveran ciers van eerste levensbehoeften, die dien tengevolge op hun beurt veelal niet of slechts met veel moeite in staat zijn aan hun verplichtingen tegenover crediteuren te voldoen. Terwijl andere bedrijfstakken door ratio nalisatie, inkrimping van bedrijvigheid, ver laging van productiekosten als anderszins in staat zijn zich zooveel mogelijk bij de ge wijzigde verhoudingen aan tc passen, is zulks in de meeste middenstandsbedrijven niet doenlijk, omdat de factor bedrijfson- kostcn zich hier slechts in onbeteekonende mate tot beinvlooding door den ondernemer loent. Huren, loonen, renten, gemeontelijke bedrijfstarieven cn vooral de belastingen vertoonen veeleer een stijgende tendenz, zoodat bij terugloopenden omzet al spoedig de rentabiliteit van de onderneming ver dwijnt. Onder deze moeilijke omstandigheden valt het zeer zwaar en wordt het op den duur onmogelijk dc belastingen op te bren gen, welke geen verband houden met de bedrijfsuitkomstcn. Inzonderheid de Perso neele Belasting legt op dc middenstandsbe drijven een zwaren last en daarbij nog volkomen ten onrechte, omdat het hier geldt een heffing van productieve uitgaven, in strijd met het karakter eener verterings-» belasting. Reeds vroeger heeft de Koninklijke Xe- dcrlandsche Middenstandsbond herhaalde lijk op dezen misstand de aandacht geves tigd, doch steeds werd met een beroep op utilitoitsgronden do vrijstelling van be- drijfslokaliteitcn afgewezen. Thans moet hierop opnieuw worden teruggekomon, om dat dc toenemende crisismoeilijkheden in do middenstandsbedrijven de onbillijkheid en onjuistheid dezer heffing nog scherper doen gevoelen en allengs de tijd is aange broken. dat men in de financieelc onmoge lijkheid komt te verkecren haar op te brengen. Het hotel-, café en restaurantbedrijf, waaromtrent de Nederlandsche Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant, Café- en aanverwante bedrijven „Horecaf" met de volle instemming van den Koninklijken Ne- derlandschen Middenstandsbond, zoo juist uitvoerige adressen van gelijke strekking heeft gezonden, verkeert reeds grootendeels in zoodanige positie en tal van andere mid denstandsbedrijven, vooral winkels, gaan denzelfden weg op. Het is daarom, dat de Bond don minister met aandrang verzoekt zulks onder verwij zing naar een bijgevoegde uitvoerige Memo rie van Toelichting te willen bevorderen, dat binnen afzionbaren tijd aan de Staten- Generaal voorstellen zullen worden gedaan* welke tot opheffing der Personeele Belas ting voor bedrijfslokaliteiten kunnen leiden, c.q. koffiehuizen op gelijken voet met win kels zullen doen behandelen. Bovendien is het een dringende cisch van recht en rechtvaardigheid, dat in elk geval onverwijld zoodanige technische herzienin gen plaats hebben, dat de belastingplich tigen niet langer grootendeels weerloos overgeleverd zijn aan de zeer willekeurige, stelsellooze aanslag-oplegging en een liet rechtsgevoel onbevredigd latende recht spraak in belastingzaken. GEEN OCTROOI IN NEDERLAND. Voor de gashandgranaten. In Mei 1.1. maakten wij melding van een bezwaarschrift, dat mr. L. G. van Dam, als gemachtigde van den Algemeenen Neder- landschen Vrouwen-Vrode-Bond had inge diend bij den Octrooiraad tegen de verlee- ning van oen octrooi voor een gasband- granaat aan R. Ostermeyer te Hamburg. Onlangs werd door den octrooi-gemachtigde van Ostermeyer, ir. Daendel6, een verweer tegen dit bezwaarsohrift aan den Octrooi- raad gezonden, terwijl do mondelinge be handeling van het bezwaarschrift werd bcj paald op 23 September a.s. Maandag ontving mr Van Dam te Haar lem volgens „Het Volk" bericht van den Octrooiraad, dat de octrooi-aanvrage door den gemachtigde van Ostermeyer is .inge trokken, zoodat de behandeling van het be zwaarschrift overbodig is geworden. De Alg. Ned. Vrouwen-Vrede-Bond heeft dus zijn doel bereikt on de uitvinder van het nieuwe moordwerktuig zal in Nederland dus niet voor zijn uitvinding met een oc trooi beloond worden. GRAVEN UIT 1812? Te Grijpskerke (Walcheren) is bij het gra ven van een put in do kom van het dorp, voor het maken van een regenbak een mas sagraf ontdekt, waarin niet minder dan elf geraamten door en boven elkaar lagen. Men denkt aan een graf van Engelsche solda ten, die in 1812 tot de bezetting van Wal* cheren behoorden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6