AMERSFOORTSCH DAGBLAD DEPOSITO'S Vrijdag 9 September 1932 31e Jaargang No. 61 TWEEDE BLAD OVERVAL OP EEN OUDE VROUW TELEFOON 304 en 697 POSTREKENING 28860 NV j; c MIDDENSIANPS-BANKy00! UIT OE STAATSCOURANT DE VEERDIENST AMELAND- SCHIERMONNIKOOG BVIASSON DE JAGER is thans de prijs voor Blue Band - Holland's beste standaardmerk - versch gekarnd met 25% allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole Fortinbras' Toovermacht Verdachte heeft zich voor de Amsterdamsche rechtbank te verantwoorden Acht jaar geëischt Amsterdam, 8 Sept. Voor de Vijfde! Kamer der Rechtbank werd heden behan deld een aanslag op een oude vrouw in de Westerstraat. Op den Sen Maart drong een man de woning binnen van de weduwe K. A. Peters in de Weslerstraat 182 De oude vrouw werd met een hard voorwerp op het hoofd geslagen. Zij verloor daardoor echter haar bewustzijn niet en begon te gillen. De valler sloeg daarna op de vlucht maar erd spoedig daarop gearresteerd. Het bleek te zijn een 33 jarige behanger. ]Hem wordt ten laste gelegd primair po li,- tot diefstal met geweldpleging, subs, ging of zware mishandeling nog meer bsidiair eenvoudige mishandeling. Een oot aantal getuigen wordt gehoord. Allereerst verklaart een jongeman dat UI "hem op dien bewustcn dag een man ngs zijn kar, waarmee hij in de Wester raat stond, lier en een moersleutel in den wapen liet vallen. De man, die dat dat deed, liep ard. Hij liep hem even na maar kon zijn Liar niet in den steek laten. Toen hij hoor de van den aanval op do weduwe Peters eeft hij den sleutel bij de politie gedepo- eerd. De geneesheer die de weduwe behandelde rklaarde o.m. dat de wonden op het hoofd 'oeten zijn toegebracht met een stomp oorwerp. Een agent van politie vertelde dat hij gewaarschuwd door een zekeren G., dat een man, dien hij hard zag wegloo- en, de daad zou hebben bedreven. Hij had en voorwerp weegeworpen over de schut- 'ng van de school aan de Karthuizer- traat. Nadat hij den aangewezen man had earrestcerd en overgebracht, stelde hij een nderzoek in achter de schutting. Hij vond aar een hamer, waarvan de kop gewik- eld was in een witten lap. Een juffrouw, die in de Westerstraat oont. heeft den verdachte uit de woning an de weduwe Peters zien komen. Hij liep Lin de richting van de Dieterstraat weg. Zij kent hem ook van vroeger. De verdachte: „Ik ben die persoon niet feeweest, U kunt iemand op zoo'n afstand Inict herkennen. De Westerstraat is wel 60 [Meier breed". Hierna wordt de 81-jarige weduwe ge boord. Zij gaat op een stoel voor don pre sident zitten. Deze oude vrouw, die toch nog wel den indruk maakt bij de hand te zijn, vertelt dat er op den bewusten mid dag aan haar woning werd gebeld. Toen zij open deed stond de verdachte voor haar. Zij herkent hem met beslistheid. Hij ver telde haar dat het huis zou worden afge broken. Op zijn verzoek liet zij hem de woning zien. Tijdens dien rondgang vroeg zij of hij een kopje thee wilde hebben. Toen hij het had leeggedronken en bij den tafel stond, kreeg zij plotseling een slag met een ijzeren voorwerp op het hoofd. Zij begon te gillen en toen hij haar nog een slag gaf gooide zij hem met een pan melk. Aan de post van de huisdeur zakte zij in elkaar. Op de vraag van den president verklaar de zij dat het voorwerp waarmee hij sloeg van ijzer was, maar zij kan niet verklaren of het een hamer was geweest. Op de vraag of de getroffene geld in huis had, antwoordde de weduwe bevestigend. Na de pauze werd als getuige gehoord de deskundige de heer Van Ledden Hulsebos. Deze verklaarde o.m. dat hij aan de gevon den hamer haren heeft gevonden die over eenkomen met die van het slachtoffer: ook zaten aan den hamer sporen van bloed. Getuige heeft geen bloedsporen gevonden op de klccren van verdachte, noch melk- sporen Vervolgens werden eenige getuigen A dé charge gehoord. Een dezer getuigen ver klaart dat hij met den verdachte in het zelfde huis woont. Op dien bewusten Woensdagmiddag kwam getuige om kwart \oor tweeën thuis en toen was de verdachte thuis. Getuige is om half drie weer wegge gaan en toen .was verdachte nog thuis. Bij ten nader verhoor begint deze mede-bewo ner van den beklaagde te twijfelen of dat samen thuis zijn wel op den bewustcn Woensdagmiddag is geweest. Een andere getuige A décharge die den verdachte kent, komt verklaren dat hij hem nooit met een ectetasch heeft gezien. Dit in verband met de verklaringen van de getuigen A charge, dat zij den verdachte hebben zien hard loo- pen met een actetasch onder den arm. Het O.M., waargenomen door Mr Bosch, wijst er in zijn requisitoir op. dat deze ver dachte trouwplannen had. maar niet al te goed in zijn financiën zat. Een dag of veer tien voor het misdrijf kwam hij iemand te gen die zijn dubbelganger kon zijn. Dal moet den verdachte wellicht op de gedacht*- van zijn misdaad hebben gebracht. Hij is toen gegaan naar de buurt waar hij goed thuis was, heeft daar eens rondgekeken en de weduwe Peters tot zijn slachtoffer ge kozen. Hij heeft aan de woning van de weduwe gescheld en zich daar toegang verschaft voorgevende van de gemeente te komen. Eenmaal binnen heeft hij de oude vrouw conige slagen op het hoofd toegebracht. Het slachtoffer is gaan gillen en verdachte is gevlucht. Verschillende getuigen heb ben verdachte zeer posjtief herkend. Ook politiehonden hebben deze verdachte als den man aangewezen van de misdaad. Naar de Officier meent heeft verdachte zich schuldig gemaakt aan poging tot diefstal rnet geweldpleging. Het strafblad van dezen jongen, man is wel voorzien. Men moet zich, zco vervolgt «1e officier indenken, dat de man in de kracht van zijn leven een 82 jarige vrouw- tracht neer te slaan en haar daarna te be rooven. Er bestaat dan ook geen enkel mo tief voor clementie en de officier eischt SSSnfl AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOORT DIRECTIE: A. H. MARTENS tenslotte acht jaar gevangenisstraf, het ma ximum dat de wet toestaat. D<- verdediger Mr. R. Heeg acht niet be wezen dat de man de daad heeft gedaan en pleit vrijspraak. DE CHEF HAD IETS VERGETEN.... Waarom een motortrein oponthond had. Toen de motortrein van Hoorn naar Alk maar gisternamiddag een der stationnetjes gepasseerd wa6, werd de trein, naar het Hbld. meldt, plotseling tot stilstand ge bracht. Verschrikte passagiers keken uit de raampjes. Wat was er aan de hand? De chef van het Iaat6t gepasseerde sta tionnetje, die meereed, had zijn boekje met vrijkaartjes vergeten. Een werkman van de spoorwegen, die zich juist in de buurt bevond, kreeg daar om opdracht om het boekje van den chef te halen. Erkend dient te worden, dat de man zich buitengewoon gehaast heeft. Toen hij hijgend van den snellen fietstocht te rugkwam en de chef de kostbare documen ten veilig in zijn portefeuille had geborgen, kwam de trein weer in beweging en werd de reis voortgezet. AIdu6 geschiedde in den jaro 1932. LIJKJE OPGEHAALD. 's-G ravenhage, 7 September. He denochtend omsteeks 7 uur is in een der vijvers van het park Zorgvliet opgehaald het lijkje van een pasgeboren kind. van het vrouwelijk geslacht, gewikkeld in een zwarte directoire, een wollen tricot onder jurk en een witte damesblouse met groene blokken, waarop in rood voorkwam het nummer 8117. OOK PRINSES JULIANA TE AMSTERDAM Amsterdam, 8 Sept. Geheel onver wacht is hedenmiddag ook Prinses Juliana in de hoofdstad gearriveerd. De auto, waar in de Prinses gezeten was, reed voor den achteringang van het Palcis, zoodat de komst van de Hooge Bezoekster aan velen is ontgaan. Te half vier zijn H M. (\e Koningin en de Prinses van het paleis op den Dam uitge reden om een bezoek te brengen aan het Koloniaal Instituut. Er was op den Dam veel belangstelling en er klonk hartelijk gejuich toen de Koningin en de Prinses uit het paleis kwamen en in de auto stap ten. De wacht voor het paleis bracht de gebruikelijke eerbewijzen. Met ingang van 1 September is bevor derd tot officier van den marincstoom vaartdienst le klasse, die der 2e klasse L. C. Lagaaij; met ingang van 1 October bevorderd tot hoofdofficier van den marinestoornvaart- dienst 4e klasse, die der 2e klasse D. W. Claasscn; tot hoofdofficier van den marine stoomvaartdienst 2e klasse de officier van den rnarincstoomvaartdicnst le klasse D. W. Kwak en tot officier van den marine- stoomvaartdienst le klasse, die der 2e klas- so J. A. Stecrnberg; met ingang van 1 October op verzoek eer vol ontslagen uit den zeedienst, wegens longdurigen dienst de hoofdofficier van don marinestoomvaartdienst le klasso D. W. Claascn. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranie Nassau verbonden eere- mcdaille in. zilver aan A. Piest, vertegen woordiger bij de firma H. G. Bccrta te Steenwijk. Universiteit van Amsterdam. Bij Kon. besluit zijn de besluiten van den Raad der gemeente Amsterdam van 21 Juli 1932, houdende benoeming van dr. J. Vcr- sluys tot buitengewoon hoogleeraar in do economische geologie en de economische mineralogie, en van dr. D. Plooy tot bui tengewoon hoogleeraar in de uitlegging van het Nieuwe Testament en de oud- 'hristpliike lottorknnde aan de Gemeente lijke Universiteit aldaar, bekrachtigd. Middelbaar Onderwijs. Bij Kon. besluit is aan G. H. Verduyn den Boer eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burger School te Brielle; is met ingang van 1 Januari 1933 aan C D. A. Zimmerman op zijn verzoek eervo. ontslag verleend als directeur van en leer aar aan de Rijks Hoogere Burger School te Middelburg; is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijk6 Hoogere Burger School te Oostburg ir. I. A. van Cruyningen; is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burger School te Zierikzce E. F. P. J. van Bergen. Een onderzoek omtrent de wijze van exploitatie is nog gaande Op vragen van den heer De Boer in ver band met het afloopen van en den inhoud van de door den Slant aangegane contrac- itn in zake de veerdiensten op Ameland en Schiermonnikoog heeft Minister Reymer het volgende geantwoord. De overeenkomst met de N.V. Maatschap pij tot exploitatie van Noordzeebaden en Wagenborg's passagiersdiensten te Delfzijl in zake de veerdiensten op Ameland en Schiermonnikoog is met ingang van 1 Jan. 1933 opgezegd. De overeenkomst van 30 October 1928, zocinede het nader conlract tot wijziging dier overeenkomst van 10 Juni 1930 zijn ter griffie van de Kamer nedorgelegd, tér inzage van de leden. Hot ligt voorshands niet in het voorne men van de Regeering »m met ingang van I Januari 1933 de exploitatie van deze bei de veerdiensten in eigen beheer te nemen. Een onderzoek omtrent de wijze van ex ploitatie van het veer is nog gaande. DES LIEDJESZANGERS ERFENIS. Waar bleven de vijftien mille? Amsterdam, 8 September. Een lied jeszanger, die voornamelijk op den Zeedijk en omgeving zijn kost ophaalde kwam plot seling in het bezit van een erfenis van on geveer 15000. Het zijn sterke becnen, die de weelde kunnen dragen en met zijn vrouw trok hij naar het Rembrandtplein en omgeving. Zijn vrouw was hem spoedig kwijt. Eerst een week later spoorde zij haar man op in een café aan de Geldersche kade Hij was de erfenis kwijt, behalve een paar «luizend gulden, die hij had gedeponeerd btj een vrouw, die hij had ontmoet in de vele vermakelijkheden welke hij had bezocht. Voor de Vijfdp Kamer der Rechtbank stond deze aldaar niet onbekende darne heden te recht wegens verduistering. Ook hier ont kende zij geld in bewaring te hebben ge nomen. Het Openbaar Ministerie eisebte 2Va jaar gevangenisstraf met de verzwarende om standigheid, dat de verdachte reeds vele malen was veroordeeld. LUNCHROOM H. v. d. PAVERT LANGESTRAAT 55. TEL. 115 APPELVLA'S SCHUIMGEBAK MANDARIJN SCHUIMROTJES naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 70 Eindelijk na lange stilte kwam er slechte tijding over Bigourdin, die zwaar, misschien vvel doodelijk gewond lag in het hospitaal in een kleine stad in het Noorden. Dagen ^an hevige ongerustheid volgden. Door een vvisseling van telegrammen vernamen zij, dat I hij door de long was geschoten. Félise deed haar werk met een bleek, vertrokken ge zichtje. Toen kwam er een brief van Madame Clothilde Robineau uit Chartre9. Mijn lief nichtje, Ofschoon je je ondankbaar tegenover mij Bedragen hebt, schenk ik je vergiffenis öu ik weet, dat je alloen bent en onbe schermd. Ik heb vernomen, dat je oom Gaspard hopeloos is. Je bent boos wegge- loopen, omdat ik berispend over je vader 9prak. Maar als je ook gestaan had aan het sterfbed van je moedpr in die vree- sehjke zolderkamer in de Rue Maugra- nr. zou me n'et 200 hard veroordee- ces overtuigd, lieve kind. dat ik je welzijn op het oog heb, zoowel wat het materieele als wat het geestelijke aan gaat Als je raad noodig hebt in het be heer van het hotel, zal ik je graag met mijn ondervinding bijstaan. Je liefhebbende tante, Clothilde Robineau. Aan dit koele, maar goedgemeende aan bod, sloeg Félise weinig aandacht. Vader of geen vader, oom of geen oom, zij voelde zich bekwaam om een hotel te besturen. De raad van tante Clothilde was het laatste, dat zij in de wereld noodig had. Maar één zin in den brief maakte, dat zij niet dade lijk een weigerend antwoord kon schrijven. Die éónc zin hield haar gedachten voortdu rend bezig. Haag moeder was in de Rue Maugrabine gestorven. Ze hadden haar ge zegd, dat zij in het ziekenhuis was overle den. Dingen, die haar tot nu toe akelig duister waren geweest, werden haar heilder en zij veronderstelde iets, dat heel tragisch was en heel treurig. Ze rilde op haar bee- nen. 't Was de eenige brief, dien d« brieven besteller dien middag bracht. Ze las hem in de vestibule Fortinbras. die in het bu reau rekeningen zat na te kijken, zag toe vallig hoe zij met groote oogen, zwaar ademend, op den brief staarde. Hij kwam vlug naar haar toe en vroeg' Er is toch geen slechte tijding? Ze gaf hem den brief. Hij las en begreep niet dadelijk, wal haar zoo getroffen had. - Het bericht over je oom is overdreven en wat nu het aanbod aangaat De Rue Maugrabinezei Félise. Nu begreep hij; zijn adem stokte en va der en dochter staarden elkaar geruimen tijd lang en diep in de oogen. Eindelijk zei zij doodsbleek. Die vrouw, die ik zagdie de deur open maaktewas mijn moeder. Zij had de waarheid doorgrond. Ilij kon niets meer aanvoeren om die te verhelen. Hij maakte een droevig gebaar van toe stemming. Waarom hebt u dat voor mij verbor gen gehouden? vroeg ze. Je had zoo'n mooi ideaal voor oogen, mijn kind, en het zou een misdaad zijn ge weest om dat ideaal te verstoren. Ze stond fier rechtop er was iets van staal in haar tenger figuurtje en dicht op hem toetredend en met onbevreesden blik zei zij: U weet wat u mij deed veronuerstel- len, toen ik haar zag? Ja mijn kind, zei Fortinbras. U waart óók een ideaal, vader! Hij glimlachte. Je had mij tecder lief. maar ik was toch geen heilige in je oogen mijn lieve ling. Ze bedwong haar aandoening onderdruk te een snik, maar de tranen rolden haar over de wangen. Dat bent u nu wel, zei zij. Hij glimlachte droevig. —Een arme oude zondebok van een hei lige, zei hij, en drukte haar tegen zich aan. Later, in de salon bij het vuur gezeten, want de herfst was kil en vochtig, vertelde hij haar de droevige geschiedenic van zijn leven, hij verborg niets, maar deelde haar de feiten mede. zoodat zij oordeelen kon. Ze zat op het haardkleedjo met haar ar men om zijn knieën. Ze was zoo moe, als of er iets in haar was doodgebloed. Maar in haar hart was iets nieuws en wonder lijks geboren. Ze was half voorbereid ge weest op deze ontdekking. In haar ge sprekken met haar oom en met Martin was ze telkens gestuit op iets, wat niet recht door zee was. Ze had hem beschuldigd voor haar iets te verbergen en in de nagedach tenis van haar moeder was iets nevelach tigs. Als ze op dien ongcluksavond had ge hoord, dat die haveloozc vrouw haar moe der was, zou ze dien schok niet te boven zijn gekomen. Nu was die schok door die maandenlange onzekerheid verzacht en de Gpoffering van haar vader was een mach tige vergoeding. Toen hij uitgesproken had, weende zij bittere tranen en ze knielde voor hem neer, vroeg hem om vergiffenis en noemde hem bij de liefste namen. En tersvijl hij haar over het donkere haar streek, zei hij: Ik ben alleen maar een bankroete Marchand de Bonheur. U zult altijd Marchand de Bonheur zijn zei zij, wat hebt u mij vanavond niet een geluk gebracht. In elk geval, lieve kind, hebben wij el kaar eindelijk teruggevonden. Ze ging naar bed en lag nog lang te den ken over die nieuwe wereld van lijden en van heldhaftig dragen, die zich voor haar had geopenbaard. Wat was zij, een onbeteekenend jong meisje, om mannen zoo oppervlakkig te beoordeelen! Ze had haar vader zoo hard veroordeeld tot schade van haar liefde voor hem. Over Martin had zo ook zoo'n bitter oordeel geveld. Wat wist ze van den storm in zijn ziel? Nu gaf hij zijn leven voor een hoog ideaal. Dat maakte haar ne derig. En haar oom Gaspard, zoo groot met zijn tceder hart, lag daar ver weg met een kogel door zijn longen. Ze bad vurig voor die beide». En den volgenden morgen gincr ze aan den arbeid met vernieuwden moeë en vernieuwd vertrouwen. Twee dagen daarna kreeg ze een slordig geschreven brief van Corinna Hastings. Corinna schreef uiterst zelden. Félise zat er lang over te peinzen en gaf den brief aan haar vader. Ik begrijp er niets van. zei ze. Fortinbras zette zijn bril op en toen hij den brief ontcijferd had, zette hij zijn bril weer af, en gaf zijn vriendelijken glim lach als Marchand de Bonheur ten beste. Laat dat maar aan mij over, lieve kind. Ik zal Corinna antwoorden. In het kleine stadje Wendlebury, in het roezige huishouden van haar ouders ver teerde Corinne van hartzeer en ergenis. In het laatst van Juni was ze teruggekomen, een berooide mislukkelinge. In theorie voelde ze voor het Vrouwenkiesrecht, doch de heftigheid van de suffragettes keurde ze af en ze maakte zich los na heftigen woordenstrijd. Zonder werk en met honger lijden in het vooruitzicht kwam ze in Wendlebury. Ze snakte naar arbeid, maar wat kon een meisje zonder geld beginnen. Ze breide sokken en bouffanten voor de sol daten en collecteerde voor de Belgische vluchtelingen. Een paar maal kwam er een briefkaart van Martin uit de Argonne. Ze haatte zich zelf, haar lot en haar sekse. Als ze een man was, zou ze een geweer kunnen nemen en naar het front gaan. Maar ze was een vrouw, het meest hulpelooze wezen op den aardbodem. Ze begon zelfs haar moeder, die ze om haar weinige wetenschappelijke ontwikkeling miskend had, te benijden. De ze luid tenminste haar plichten als vrouw nauwgezet vervuld. Martin's laatste brief kaart had haar gemeld, dat Bigourdin naar het front was vertrokken. In haar ge dwongen afzondering van de groote gebeur tenissen in de buitenwereld, had zij do pijnlijke zekerheid gekregen, dat er op de hcelc wereld maar één mensch was, die haar noodig had. En deze wetenschap kan onze ziel of nieuw leven schenken of haar verzengen Toen ontving ze in het begin van November een verkeerd gespelden brief, met moeite met potlood geschreven op hard glanzend papier. De brief kwam uit een hospitaal in Noord-Frankrijk. (Wordt vervolgd}.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3