BESPAAR UZELF MOEITE EN KOSTEN! SMAADSCHRIFT IN EEN DAGBLAD Onze PostvSiegers onderweg W. K. v. Rossum. Restaurant „Princess" HET SCHEEPVAART CONFLICT Spaar de bons der Sunlight artikelen En bespaar Uzelf moeite en kosten door: Geen bons meer op te zenden en geen porto hiervoor te betalen! Wij wachten U met de bons in: HET GESCHENKENDEPOT LANGE JANSSTRAAT 25 U kunt hier uitkiezen en het gewenschte in eens meenemen. Geopend eiken werkdag van 9—5 en Zaterdags van 91 uur. LEVER's ZEEP-MIJ. N.V. VLAARDINGEN Axmister, Cairo, Haarvelours en Bouclélooper in diverse breedten. Pracht collecte voorhanden! BEZOEKT ONZE 18 MODELKAMERS. A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT Hl !V!ORHOEKJE Behandeling in hooger beroep. Vijftig gulden boete geëischt Beroep op algemeen belang 's-Gravenhage, 8 Sept. In het dag blad De Nieuwsbron van Vrijdag 24 Juli 1031 is onder hot opschrift: „Hoteleigenares zonder het te weten. Zonderling gegoochel met aandeelen der N.V. Société des Gale- ris; advocaat als zoodanig geschrapt", een hoofdartikel geplaatst, waardoor mr. 13. F. J. Simon, wonende te Utrecht, zich in zijn eer en goeden naam beleedigd achtte en deswege een klacht bij de justitie tegen de stellers van dit artikel indiende. Dit heeft geleid tot gerechtelijke vervol ging van den hoofdredacteur van dat blad .T C-h. A. C.. en ir. G. van A., die heden wegens smaad voor de 5de Kamer van de Haagsche Rechtbank gepresideerd door mr. C. J. J. de Joncheere, terecht stonden. Het Openbaar Ministerie werd waargeno men door mr. N. S. Hoekstra, subst. offi cier van Justitie. Als verdedigers treden op mr. Tels en mr. Parfumeur. De uitvoerige dagvaarding legt aan ver dachten ten laste dat zij opzettelijk door middel van geschrifte de eer en goeden naam van mr. Simon hebben aangerand, met omschrijving van de feiten, met het kennelijk doel orn daaraan ruchtbaarheid tc geven. Aan verdachte A. bovendien, dat hij het misdrijf zou hebben uitgelokt, al thans dc middelen daartoe hebben ver strekt. Als eenige getuige a charge wordt ge hoord Bernard Friederich Johann Sirnon, advocaat en procureur te Utrecht, die na voorlezing van zijn klacht door den grif fier, zeide bij zijn eerder afgelegde verkla ringen te volharden. De president ondervroeg getuige naar de juistheid der gepubliceerde berichten om trent diens schorsing, waarop mr S. ant woordde, dat hij indertijd door den Raad van Toezicht te Utrecht van de lijst van advocaten is geschrapt, welke beslissing daarna door het Hof te Amsterdam is ver nietigd en veranderd in schorsing voor den tijd van G maanden met behoud van het procuraat. Zulks geschiedde naar aanlei ding van een 5-tal klachten, tegen hem in gediend. Met betrekking tot deze verklaring merk te do president op, dat getuige blijkens de stukken niet de volle waarheid sprak. Mr. Tels stelde getuige de vraag of hij na den dood van den directeur van Hotel des Galeries, rnr. R. zich zelf als zoodanig heeft benoemd. Getuige antwoordde dat hij in een ver gadering van November 1929 door aandeel houders cn met mede weten van de moe der van verdachte A. is benoemd. Op een verdere vraag van mr. Tels zei get., dat er twee aandeelhouders waren, zekere Paré en Van der Velde. Mr Tels: Van wien waren die aandeelen? Getuige beriep ten deze op zijn ambts geheim. De president vond het niet noodig daar op verder in te gaan. Tusschen mr. Tels en getuige mr. S., ont spon zich een discussie over verschillende handelingen van getuige, klachten en on derzoek bij dc politie, waarop mr. S. mede deelde dat door hem verschillende klachten bij dc politie wegens valsche aangiften werden gedaan. Door omstandigheden zijn die klachten bij het parket blijven liggen. Ook rnr. Parfumeur stelt getuige vragen niet beirekking tot zijn benoeming tot di recteur cn drukte er zijn bevreemding over uit dat een te Utrecht gevestigd blijvende advocaat kan worden benoemd tot direc teur van een hotel te Scheveningen. Mr. Simons geeft daarop uitvoerig eenige uiteenzettingen van zijn verhouding met dc vroegere directie en op welke wijze dc transactie tot stand is gekomen. Daarbij kwam ook ter sprake de relatie met „De Lichtstraal", die een 30 ti 40 tal vennoot schappen onder haar beheer had, waar onder ook het Hotel des Galeries. De president maakt een einde aan het verhaal door te zeggen, dat de zaak hierop neerkwam, dat er gegoocheld is met de aandeelen cn dat getuige daarvan beschul digd werd. Mr. Parfumeur: Dat is niet ten laste ge legd. De president leest het boven weergege ven opschrift van het artikel voor en merk te op, dat de drie opschriften dan als droog zand aan elkander zouden hangen. Mr. Parfumeur zeide niet bevredigd te zijn over het antwoord van getuige betref fende de combinatie, advocaat-hoteldirec teur, waarop mr. S. zeide dat zulks een noodtoestand vyas, dat de boel een groote verwarring was en hij persoonlijk alles moest ontknoopen. Mr. Tels besprak nog de verhouding tus schen getuige en mr. R. daarbij opmerken de dat getuige het doet voorkomen dat deze mevrouw A. heeft geholpen toen zij in groote moeilijkheden zat. Nogmaals wijst de president er op, dat de verklaringen van mr. S. hierop neerkomen dat zijn voorganger mr. R. met de aandee len heeft geknoeid. Verder kwam weer de schorsing ter spra ke, die, zooals mr. S. beweerde, herroepen is President: Heeft u die beslissingen bij u? Getuige: Neen. President: Het was toch wel in Uw be lang, die over te leggen. Get.: Ik wist niet dat deze ter sprake zouden worden gebracht. Gaarne zal ik alle stuknon nog overleggen. Na een korte opmerking van verdachte A. wordt als getuige A décharge gehoord de promotor J. H. die door mr. Parfumeur ondervraagd, mededeelde dat mr. S. op alle mogelijke manieren crediteuren van Des Galeries bij elkander trommelde om tot een faillietverklaring dor N.V. te komen. Ver schillende leveranciers hebben bezoek van mr. S. gehad. Mr Tels vroeg of mr. S., die maanden lang met zijn familie in'het hotel verbleef daarvoor had betaald. Getuige H.: Neen, niets. Verdachte C. ondervraagd door den pre- dent, erkende het gewraakte artikel te heb ben doen opnemen in „Dc Nieuwsbron". Hij achtte zulks in het algemeen belang, nadat hij kennis van de feiten had gekregen. Het hem oorspronkelijk aangeboden artikel was uitvoeriger, waarvan hij plaatsing minder tewenscht achtte. Op een vraag van den rechter mr. dr. Scholten gaf verdachte C. :oe, dat hij eerst overleg pleegde met zijn rechtskundig adviseur alvorens het stuk op to nomen. Mi. Parfumeur deed namens verdachte c-en beroep op het algemeen belang, het welk door den officier werd betwist. Nadat de rechtbank geruimen tijd in raadkamer vertoefd had, werd dit beroep verworpen. Mr. Hoekstra wees in zijn requisitoir op het hoofd van het gewraakte artikel, dat z.i. wel degelijk beleedigende uitdrukkin gen aan 't adres van mr. S. inhield. De ge gevens daarvoor zijn door den medever dachte verstrekt Spreker concludeerde tot schuldigverklaring en veroordeeling van ieder der verdachten tot een geldboete van 50 subs. 25 dagen. Mr. Tels betoogde, dat, indien alles wat in deze was geschied, zou worden gepubli ceerd, er boekdcelcn mede gemoeid waren. De dagvaarding legt geen enkel bepaald feit ten laste, er worden nóch feiten,ênóch plaatsen in het artikel genoemd en een op zet om iemand te krenken heeft C., die nóch mr. S. nóch den medeverdachte A. kende, niet kunnen hebben. C. vond het artikpl interessant genoeg om het te publi- ceeren in het algemeen belang. Pleiter verzocht ontslag van rechtsver volging. Mr. Parfumeur voor A. pleitend, sloot zich iri hoofdzaak bij mr. Tels aan A heeft niet den minsten invloed op de publicatie kun nen uitoefenen, omdat hij over dc redactie van de Nieuwsbron niets te zeggen heeft. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 22 September a.s. SIERADEN OPGESPOORD, VAN INBRAAK AFKOMSTIG. Huiszoeking te Heerlerheide. Heerlen, 8 Sept. Woensdagmiddag beeft de Heerlensche politic een huiszoe king verricht ten huizo van den Duitscher W. te Heerlerheide. Deze huiszoeking stond in verband met een inlichting, dat zich hier gouden voorwerpen, afkomstig van dief stal, zouden bevinden. Deze dagen werd n.l. te Dusseldorf ingebroken waarbij de inbre kers voor ruim 6000 mark aan sieraden meenamen. De twee daders B. W., de zoon van W., ten huize van wien de huiszoeking verricht werd en H. G. zijn aangehouden. Dc Heer lensche politie vermoedde dat een deel van de buit naar Heerlerheide was gebracht en dat vermoeden bleek juist. De politie vond ven aantal gouden en zilveren armbanden in een bed verstopt en ln de kachel een groote partij gouden trouwringen. De huis- genooten bleken allen in het bezit van een armbandhorloge dat zij gekiegen zouden hehben. Terzake heling zal proces-verbaal worden opgemaakt. MOTORRIJDER GEDOOD. Ongeval te Boekcl. B o e k e 1, 8 Sept. Hedenmiddag passeer de dc 25-jarige J. Calluwaerts uit Boekei met zijn motor den weg Boekei Vol kei. In volle vaart botste de motorrijder tegen een telefoonpaal met het gevolg dat hij bijna op slag gedood werd. De verongelukte was ongehuwd en Belg van geboorte. HET VLIEGONGEVAL TE SOESTERBERG. Deelneming der luchtvaartconferentie. Namens de internationale luchtvaartcon ferentie in het Kurhaus heeft de voorzitter, prins George Bibesco, naar aanleiding van het vliegongeval te Socsterberg, waarbij de luitenant-vlieger van Hootegem werd ge dood, een telegram van hartelijke deelne ming gezonden aan den commandant van de luchtvaartafdeeling aldaar. Jbis Pelikaan 8-9 Amsterdam 8-9 1-9 BuJapest Wecnen 2-9 Athene Mersamatruh 3-9 Cairo Gaza Rutbawells 4-9 Bagdad Boeshir 5-9 Dj ask Karachi 6—9 Jodpoer Jhansi 7—9 Calcutta 8—9 Akvab Rangoon Bangkok Medan Batavia Bandoeng 8—9 7—9 6-9 5-9 4-9 3-9 3-9 2—9 Vertrek van 't eerstvolgende poslvlieg tuig van Amstordam 15 September. 18 LANGESTRAAT Ontvangen: DE NIEUWE NAJ AARS HOEDEN Speciaal atelier voor vervormen en veranderen AMERSFOORT Soep Vleesch Aardappelen Groenten Per abonnement f 1.10 Vraagt inlichtingen telef. 137 en 310 De contactcommissie keurt den laatsten stap van den bond van werkgevers af De contactcommissie bericht ons het vol gende: De bond van werkgevers ter koopvaardij heeft bet r.oodig geacht het oordeel van den minister van Ec. Zaken en Arbeid in te winnen omtrent de vraag of de regeering bereid zou zijn te treden in een plan van steun als bijdrage „inzake een evcntueele loonsverlaging". Afgezien van het feit, dat door de werknemersorganisatie nooit is be doeld een bijdrage te verkrijgen inzake een eventueele loonsverlaging, omdat de bedoe ling om tot loonsverlaging te komen niet vooropstaat, dicne hier te worden vastge steld, dat de bond van werkgevers ter koop vaardij met deze handeling tegen de goede gewoonte in eigenmachtig is opgetreden in een zaak, waarover tusschen twee partijen de onderhandelingen nog niet zijn afgeloo pen. Tegen deze handelwijze rnoet des te meer bezwaar worden gemaakt, omdat het den werkgevers bekend kan zijn, dat de leiders der werknemers in een bespreking rpet de regecring oyer deze aangelegenheid tijdens de staking geen heil zien. Daarbij moet er tevens bezwaar tegen worden ge maakt, dat hét bestuur van den werk geversbond blijkens.de mcdedeelingen in de pers tegenover den minister de besprekin gen liet loopen over het begrip: steun aan het bedrijf, terwijl het dat bestuur bekend was, dat de arbeidersorganisaties voor die gedachte weinig voelen en zij slechts over de mogelijkheid van werkverruiming voor de algcrneene vrachtvaart wenschen te spreken. Genoemd bestuur schijnt echter een anderen weg tc zijn ingeslagen om al dus ook de lijnvaart in het geval te kunnen betrekken. Op grond hiervan zou het don geen verwondering behoeven te wekken, dat de werkgevers zich aan het verkeerde adres hebben gemeld en inplaats van op het Binnenhof aan liet Bezuidenhout zijn terechtgekomen. Ten aanzien van de mededeelingen, die de Minister over de zaak zelve heeft ge daan moge het volgende worden opge merkt: De Engelsclie en Scandinavische regee ringen oordeelden het wijs den gouden standaard prijs te geven. Dientengevolge werden groote loohconflicten in deze landen vermeden en waren de reederijen dezer landen in staat de concurrentie op de wereldzeeën beter te voeren. De zeelieden dezer landen hadden cr geen last van, hun gezinnen bleven even gelukkig als voor heen en niet slechter of beter, als dat van den Ned. zeeman. De Ned. regeering oordeelde het beter om den gouden standaard te handhaven. Dien tengevolge kwam de Ned. reederij, speciaal de algemeene vrachtvaart, volgens den rijksbemiddelaar eveneens een landsbelang van de eerste orde, in het gedrang en nu zou men den last, welke dientengevolge voor de reederijen is ontstaan den Ned. zee man willen opleggen, die daardoor niet langer even gelukkig cn ruirn zal kunnen leven als zijn Engelsche en Scandinavische lotgenoot en ook niet als zijn Ned. mede arbeider in bedrijven te land gevestigd. Aldus zou op den zeeman de last van een nationaal belang worden afgewenteld, om dat de regecring dat nationale belang prijs gaf terwille van oen ander. Bij nader in zien zal minister Verschuur mogelijk wel willen erkennen, dat een dergelijke af schuiving van lasten onaanvaardbaar is. Naar aanleiding van verschillende in de pers verschenen berichten, volgens welke een aantal groote reederijen. uit de Neder- landsche reedersorganisalie zouden zijn ge treden, zij er de aandacht op gevestigd, dat dit uittreden betreft den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij, doch niet de Nederlandsche Rcedersverecniging. Deze laatste vereeniging, welke nagenoeg de ge- heele Nederlandsche koopvaardijvloot om- \at, behartigt de algemeene reedcrsbelan- gen in den ruimstcn zin, terwijl de Bond van Werkgevers in de Koopvaardij zich uit sluitend behandeling van arbeidsaangele- genbeden ten doel stelt. Geen enkele reederij kan in het huidige conflict aanleiding vinden uit de Neder landsche Recdcrsvcreeniging te treden en zulks is dan ook niet geschied. De Engelsche organisaties zoggen hnn medewerking toe. Het secretariaat der Internationale Transportarbeiders Federatie deelt mede: In de gisteren te New Castle onder lei ding van den voorzitter der I.T.F. C. Cramp gehouden conferentie tusschen de vertegen woordigers der Contact-commissie, gevormd uit de Centrale van Koopvaardij-officieren en den Centralen Bond van Transportarbei ders, met dc leiders der Britsche organisa ties van spoorwegarbeiders, transportarbci ders en zeelieden, is na korte bespreking van het in de Nederlandsche scheepvaart uitgebrokon conflict, volledige overeen stemming verkregen, ten aanzien van de te treffen maatregelen, zoowel in Nederland •als in Engeland, voor geval van de zijde der Hollandsche reeders verder getracht mocht worden hun schepen onder andere dan tot nog toe in Nederland geldende ar beidsvoorwaarden te laten varen. Van de zijde der Engelsche organisaties werd allegevraagde steun ten volle toe gezegd. BRANDSTICHTING IN EEN BOERDERIJ. Roosendaal, 8 September. Gisteren is door de marcchausee te Steenbergen ge arresteerd en in de kazerne ingesloten me juffrouw J. Koenraadt—Veraart, die ver dacht wordt van brandstichting in de boer derij van haar echtgenoot den heer P. Koenraadt, gepleegd in den nacht van Zon dagavond 28 op 29 Augustus j.l. De dadcres zal vermoedelijk morgen ter beschikking van den Officier van Justitie worden gesteld. De brandstichting is ge plcegd om in het bezit te komen van de verzekeringspremie. OP AVONTUUR UIT. Hij had genoeg van het boerenbedrijf. Een avontuurlijk jongmensch, de 14-jar. C. F. uit Leimuiden, heeft in het begin van deze week aan de politie van vier gemeen ten heel wat last bezorgd. Na Zondag van huis, waar hy bij zijn vader in het boeren bedrijf werkzaam was, te zijn weggeloopen, werd hij Maandagmiddag doir de politie te Woerden aangehouden, die hem naar zijn woonplaats terugbracht. Intusschen Vad hij zich reeds aan eenige diefstallen schul dig gemaakt. Maandagavond trok hij op nieuw de wijde wereld in, ditmaal in het bezit van een inderhaast gestolen fiets, een bedrag van 18, dat hij zijn vader ont vreemd had, een soldatenjas van zijn broer en een regenscherm van zijn zuster. Aldus uitgerust trok hij naar Alphen, waar hij 's avonds om halftwaalf nog een kaartje kocht naar Utrecht. Juist tojn hij vertrok ken was, werd de politic in deze gemeente van zijn verdwijning in kennis gesteld. Men telefoneerde naar Utrecht, cn daar werd bij aankomst van den trein het jonge men9ch in soldatenjas aangehouden. Op het politiebureau vertelde hij genoeg te hebben van het boerenbedrijf en op weg te zijn naar Soesterberg, waar hij als vlieger in dienst hoopte te treden. Hij werd op transport ge steld naar Alphen, waar de politie hem Dinsdagmiddag overnam. Onder voorwend sel, dat in de buurt van Leimuiden een vliegtuig was gedaald, welks ^bestuurder zich voor hem interesseerde, slaagde men er in hem goedschiks in een autobus noar deze gemeente te krijgen, waar hij door den burgemeester in ontvangst werd geno men. K. BEEKSTRAAT 6 18 MODELKAMERS. BEEKENST.LAAN 10 COMPLETE MEUBILEERING. VREEMDE ARBEIDSKRACHTEN. Een onwaarschijnlijk bericht. 'sGravenhage, 8 Sept. Naar aanlei ding van een Maasbodo-boricht, volgens hetwelk op het departement van binnen- landsche zaken een wetsontwerp gereed ligt op het in dienst nemen van vreemde arbeidskrachten en 'tde bedoeling zou zijn dit wetswerp reeds 1 Januari a.s. in wer king te doen treden, vernemen wij, dat men hier te doen heeft, nog slechts met een voorontwerp, afkomstig van een inter departementale commissie, dat gevoegd was bij een rapport dier commissie en waarover thans nog overleg gaande is tusschen de vijf departementen, welke bij een aangele genheid als deze betrokken zijn. Aangezien er hier dus .iCg ceen sprake is van een bepaald wetsontwerp, wO?üt het zeer on waarschijnlijk geacht, dat een eventueele maatregel als hier bedoeld werd, 1 Januari *933 reeds ln werking zou kunnen <reden 3CTSING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Amsterdam, 8 September. Hedenmor gen is een jongeman van ongeveer 20 jaar, die op zijn motorfiets naar Aalsmeer ging, in botsing gekomen met een auto. Zwaar gewond is hij overgebracht naar het Diaco- nessenhuis alhier, waar hij in den loop van den dag is overleden. Wilt u table d'Hóte, meneer Geef me maar een portie ais er niet te veel graten in zitten. (London Opinion*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4