HET GOEDE WOORD OP HET JUISTE OOGENBLIK. Vrouwen tegenover vrouwen. Op het woordje ..tegenover" leggen wij hier een kleinen nadruk, want hoe eigenaardig het ook moge klinken, er be staat vaak tusschen vrouwen een zekere animositeit Een feit is het. dat wij over het alge meen meer naast, dan mèt onze mede- menschen leven en bij vrouwen komt d.'t zeker wel in het bijzonder voor. Wij weten zoo heel dikwijls niet den juisten toon te treffen en zeggen de din gen dan meermalen op een minder pret tige wijze, hoewel het onze bedoeling niet geweest is. Het ontbreekt ons vaak aan een milde beoordeeling en het goede woord op het goede oogenblik. Het is waar. de harde strijd om het be staan. de nood der tijden, die wij allen medemaken, maken, dat wij oogenschijn- lijk wellicht ons gevoel minder laten spreken. Wij zien in onze naasten tegenwoor dig te gauw onze tegenstanders, en het hardst oordeelen wij vaak over hen. die het beter hebben dan wij en die nog hoopvol tegenover het leven staan. Zeker, gelukkig zijn er nog uitzonde ringen te over, maar die bevestigen als altijd den regel! ■J-ahet juiste woord! Hoe kunnen wij dat altijd vinden. Vele dingen zijn gemakkelijker ten uitvoer te brengen, dan dit. Nog al te vaak houden wij ons in be dwang en spreken niet, waar het juist noodig is. om zij het dan ook met tact en geduld op verkeerde toestanden te wijzen of onze meening kenbaar te maken. Daarentegen verliezen wij heel vaak om futiliteiten onze zelfbeheersching. waardoor wij ons in het ongelijk stellen, hoewel wij in den kern der zaak volko men in ons recht zijn. De een is bang voor geharrewar en.... zwijgt, een ander beweert „dat het toch geen nut heeft", en een derde maakt on genoegen, zegt harde woorden, waar het volkomen onnoodig is! Inderdaad kan een waar woord op het juiste oogenblik een zeer goede uitwer king hebben, vooral in den modernen tijd. nu de plaats der vrouw in het leven zoo geheel anders en zoovéél zelfstandiger is geworden dan vroeger het geval was. Hoe dikwijls komt het niet voor. dat men in een of andere zaak of bank aan de toonbank of het loket staat en wach ten moet, doordat een winkeljuffrouw of kantoorbediende heel kalm met haar col lega blijft doorpraten en er niet aan denkt zich dadelijk te laten storen. Een man zal over het algemeen min der gauw boos zijn over dergelijke feiten, en dan, tegenover mannen neemt men zich meestal een weinig meer in acht. Geheel anders is dit bij vrouwen! Of wij ergeren ons op een hevige manier, doch zeggen niets en laten het over onzen kan gaan. óf wij maken een opmerking waarbij wij niet den juisten toon treffen! Het eene, zoowel als het andere is ver keerd. Ons openlijk boos maken en op luiden toon ons misnoegen kenbaar maken, is verkeerd: wij weten hiermede aan het kortste eind te trekken, hoewel wij in derdaad in ons recht zijn. Beter is het de juffrouw of de beambte rustig op het verkeerde dezer handel wijze opmerkzaam te maken en door ob jectieve zakelijkheid te verbeteren, wat inderdaad verkeerd is. Op gepaste wijze kunnen wij opkomen voor ons recht, en moeten tactisch optre den. waar het noodig is. Ook ten opzichte van jonge menschen •in het algemeen, moeten wij mild zijn in ons oordeel. Wij moeten trachten verkeerde hande lingen of stekelige antwoorden niet te zwaar op te nemen, maar mogen ze even min geheel en al over het hoofd zien. Ook hier ontbreekt ons vrouwen veel al het juiste woord. Hoe vaak zijn wij niet ongeduldig tegenover hen en ver geten. dat wij op hun leeftijd ook dezelfde fouten hebben begaan, die de jeugd van thans maakt. Evenmin is het goed. dat wij schou derophalend de oogen sluiten voor wat verkeerd is. Het hardst oordeelen wij vrouwen in regel, waar het om ons eigen ge slacht gaat. Hier vinden wij het juiste woord en den goeden toon het moeilijkst en geen gevoelsoverwegingen weerhou den ons, om vaak scherp en ongeduldig tegenover onze seksegenooten te zijn. Wat echter het eigenaardige is: wij weten het zelf, dat wij zoo zijn! Wij we ten het heel goed. indien wij iets vinnigs gezegd hebben. En een volgende maal? Doen wij pre cies hetzelfde. Wij kunnen het alleen voorkomen door onze woorden te over wegen en „een wacht voor onze lippen te plaatsen". Alleen door zelfvergeten en zelfbeheersching zullen wij groeien aan innerlijke kracht. HET WASSCHEN VAN WILD- LEDEREN HANDSCHOENEN. Meermalen wordt ons de vraag ge steld. hoe het toch komt. dat wild- of zeemlederen handschoenen, indien zij ge- wasschen en droog zijn. zóó hard aan voelen. dat men ze gewoonweg niet aan kan krijgen. De behandeling. Mevrouwtje, op de goede behandeling komt het slechts aan We maken een lauw sopje van zeep vlokken met een paar druppels slaolie en laten de handschoenen hierin een uurtje weken, daarna wordt een nieuw sopje eveneens met een paar druppels slaolie gemaakt en nu trekken wij de handschoe nen aan en maken dezelfde beweging als bij handen wasschen, waardoor de hand schoenen geheel schoon worden: een schuiertje mogen we er echter niet bij gebruiken. Zijn de handschoenen schoon, dan ne men wij een badhanddoek en vegen hier aan onze ..behandschoende" handen af. zoodat het overtollige water er wat uit gaat, spoelen niet na. blazen ze op en leggen ze op een doek te drogen. Indien zij bijna droog zijn, trekken wij de handschoenen aan, hetgeen dan heel gemakkelijk gaat en laten ze daarna ge heel drogen. Uw handschoenen zien er dan prach tig uit! ROK EN BLOUSE. Voor zwaardere figuren. Ditmaal geven wij het model van een rok en gekleede blouse, die beide voor meer gezette figuren uitstekende dien sten bewijzen. De lange blouse heeft een aardige moderne mouw en puntige man chet; een mooie soepel vallende kraag, die tot de taille reikt. De rugzijde heeft een ceintuur, die vanaf de rechterzijde door een knoopsgat gehaald wordt, vóór onder de blouse door gehaald en aan de linkerzijde gestikt wordt. We kunnen aan den hals een vestje van net zelfde materiaal maken, maar mooier is een stukje breede Bretonsche kant. We koo- pen b.v. een stukje van 25 c.M.. zoomen de zijkanten om en bevestigen het met een paar veiligheidsspelden op de onder jurk; het kan dan tevens dienst doen voor verschillende japonnen, die wat te laag zijn uitgevallen. Heel mooi en gekleed is deze blouse op een rokje van een zwart wollen stof. b.v. van zwart zijden georgette, of op een donkerblauwen rok van blauw georgette. Het spreekt vai.zelf. dat wij even goed crêpe de chine kunnen nemen, maar het verschil in prijs tusschen deze beide stof fen is niet groot. Kunstzijden georgette of crêpe de chine zouden wij niet willen aanraden, aangezien een werkelijk mooie stof veel meer effect heeft. De kraag is. zooals men hier kan zien, afgebiesd met dezelfde stof, maar dit af- biezen moet vooral héél smal gebeuren. Wat eveneens een mooie afwerking is voor hals en desverkiezende voor de on derzijde der blouse, is een smalle plissé. waarvoor wij driemaal de lengte van kraag en onderzijde moeten rekenen voor het plisseeren. De rok is uiterst eenvoudig en heeft één baan aan de achter- en twee aan de voorzijde, de rechter helft slaat over het linkergedeelte en heeft een schuine slui ting met knoop en knoopsgaten, die even wel ook vervangen kan worden üoor een onzichtbare sluiting met drukknoopen. We stellen patronen van rol: en blouse tezamen beschikbaar voor slechts 58 cent in de maten 46 tot en met 52. RUCHES. Ruches van lint leenen zi<;h tot allerlei aardige garneeringen, die men onderaan den zoom der rokken, zoowel als om de randen- van hoeden en om jakjes en bo lero's ziet dragen. Voor het maken ervan neemt men lint in de breedte der ruche, die men zich voorstelt te maken. Ter hoogte van I c.M. begint men van rechts af het lint te vouwen en met kleine steekjes te hech ten. daarna begint men met een tweede, eveneens 1 c.M. breede plooitjes en be vestigd deze halverwege op de eerste en zoo gaat men verder, tot men de ver- eischte lengte bereikt heeft. Heeft het lint een uitgepunten rand. dan zal de ruche er bijzonder aardig uit- NOTEN IN ZIEKENKOSTJES. Noten kunnen bij het bereiden van ziekenkostjes uitstekend verwerkt wor den. omdat zij veel vet en eiwit bevatten, wat licht verteerbaar is en den maag dus niet buitengewoon veel werk geven. Voor een gezonde zijn noten een waardevol voedingsmiddel. Zij kunnen door het geringe zoutgehalte eveneens door nierlijders genuttigd worden, terwijl zij bij de voeding van lijders aan suiker ziekte en eveneens bij zwakke personen om haar rijkdom aan calorieën een be langrijke plaats innemen. Het beste is echter, de noten gemalen te geven en door de spijzen te verwerken (7252). JAPONNEN IN TWEE KLEUREN. Eenigen tijd konden wij verschillende tinten in de stoffen verwerkt zien. thans zijn het er slechts twee. Men ziet echter vaak de meest tegenstrijdige kleuren soms ook zeer bescheiden combinaties. De nieuwe herfstmode gelijkt een duet WAAIERS WUIVEN WEER. In Parijs zijn de waaiers op het oogen blik weer bijzonder in trek. Langen tijd waren zij van het tooneel verwenen. Van de luchtige elegante mousseline de soie avondtoiletten is de waaier onaf scheidelijk. Deze is slechts zeer klein cn in de tint der toiletten. Het materiaal is van lichte zijde, die met bloemen en mo tieven in bonte kleuren beschilderd is. Het handvat is van licht hout of ivoor en wordt met lint of bloemen versierd. OCHTENDSCHORT, Om te voldoen aan de vele aanvragen die wij steeds krijgen om modellen van schorten te plaatsen, brengen wij dit een voudige model, dat slechts de voorzijde der japon bedekt; vanaf de zijkanten op de hoogte van het middel worden stof- reepen aangebracht, die als sluiting dienst doen. De vierkante hals zet zich verder naar achter voort om over te gaan in een kleinen, ronden kraag. Het stofverbruik is zeer gering en der gelijke kleine restjes kan men vaak op uitverkoopen voor een schijntje koopen. Het model is geschikt voor alle maten. DE MODE VAN OVERMORGEN. Dit bovenschrift is een kleine tege moetkoming voor de fanatieke zomer- enthousiasten, die. begrijpelijkerwijze, een buitengewoon onbehagelijk gevoel krij gen. wanneer zij te midden van de bloeiende zomerweelde het woord ..herfst" hooren noemen en er niet gaarne aan herinnerd worden, dat het zoo heel gauw weer met al die zomersche pracht gedaan is. De modeverslaggeefster is het echter niet gegeven om met dit alles rekening te houden. Van haar toch verwacht men altijd iets nieuws te hooren en zij moet den tijd wel vooruitsnellen en heden reeds aan hetovermorgen denken! Wol en nogmaals wol is de toekom stige modestof. Smaakvol en practisch in het dragen, worden stoffen van dit mate riaal in de komende herfst ook voor ge kleede japonnen boven alle andere ge kozen. Ook tweed zal veel gecragen wordèn, in het bijzonder voor sport-, huis- en kantoorkleeding. tevens in de zwaardere kwaliteiten voor mantels, die met raglan, zoowel als met ingezette mouwen gemaakt zullen worden. Op crêpe marocain japonnen zullen vesten zonder mouwen gedragen wor den. evenals op overhemdblouses, het geen een aardig geheel geeft Donkerblauw, bruin, groen, zvart-wjf en grijs zijn voor practische doeleinden de meest geschikte kleuren. Als garnee ring dienen van de stof der j3pon ma chinaal gemaakte knoopen, geen metalen knoopen meer. De mouwen zullen weer een groote rol spelen, vooral de pofmouw zal blijven zegevieren. De silhouet behoudt de slanke lijn waarom de schouderlijn verbreed moet worden. Wanneer men met vrouwen en mode te maken heeft, doet men goed het woord „onmogelijk" zoo weinig mogelijk te bezigen. Want. eerlijk gezegd hebben wij het ooit voor mogelijk gehouden, dat wij moderne vrouwen nog eens vriend schap zouden sluiten met de lange rok ken? Kleine strakke volants verbreeden de schouderlijn, hetgeen ue heupen smaller doet schijnen. De geheele mouwconstructie is overi- qens zeer practisch en bestaande japon nen kunnen hierdoor gemoderniseerd worden. Dertig jaar gleden vond men dat deze pof- en ballon mouwen zeer goed kleedden, waaarom zullen wij er ons ook niet aan oewennen. Wij kunnen ons heel goed indenken. ]at zóóveel iar^n de ovemann van de wijde naar de «trak aanoesloten mou wen ook zeer vreemd aandeed. De blouse blijft men nog draoen. om dat de manfelcostt'tims noa gezien zullen worden, totdat de tijd van de winterman tels aanbreekt. Ook de oroote voorliefde voor driehoekige gekleurde halsdoeken zal men nog korten tiid overnemen. Hoogopgeknipte rokken zu1,en niet hij :edere vrouw in den smaak vallen en veel van hare populariteit verliezen, daar zij absoluut niet geschikt zijn voor ieder figuur. Vrij zeker is het. dat van ingrijpende veranden'nqen on het gebied der mode geen sprake zal zijn. Naast nieuwe snufjes zal ook het oude niet geheel en al op den achtergrond ge drongen worden, zij het dan ook. dat wij een en ander zullen moderniseeren. Wij zullen dan ook niet tot de aan schaffing van nieuwe japonnen behoeven over te gaan. zoolang wij van oud nieuw kunnen maken, hetgeen heel goed mogelijk is. ONZE GOEDKOOPE KNIPPATRONEN. Patronen worden na overschrijving van 0.§8 Of postrekening 191919 van den ..Knippatronendienst' te 's-Gravenhage of na inzending van dit bedrag per postwissel of in postzegels aan de redactrice van de moderubriek. Muzenstraat 5 B te s-Gra venhage. toegezonden. De maat van bet ge- wenschte model en het nummer vooral niet ver geten op te geven. Bij elk patroon wordt een beknopte handleiding voor bet gebruik medege* zonden. KINDERJURK. Voor meisjes van 47 jaar. Deze zeer eenvoudige jurk leent zich heel goed om gemaakt te worden van een japon, die we wellicht hebben han gen. en waarmede we eigenlijk geen raad weten. Is het een waschbare stof. dan wasschen we hem eerst, tornen hem uit en strijken de stukken, waarna wij er ons patroon op uitleggen. Komen we stof te kort, dan werken we een effen stuk in het voorste gedeelte der jurk. dat ook aan de halszijde achter te zien komt. Van zomerstof zijn korte mouwen het meest ^an te raden, maar voor de kou dere herfstdagen zijn lange veel beter. Naar verkiezing kan het patroon der jurk geleverd worden met korte of lange mouwen, voor meisjes van 47 jaar. SCHOONMAKEN VAN SATIJNEN SCHOENTJES. Het schoonmaken van satnen schoen tjes moet zeer omzichtig geschieden. Eerst verwijdert men de vlekken met benzine, die men eerst met krijt bestuift om kringen te voorkomen. Wit satijnen schoentjes worden gereinigd met een in alcohol en zeepsop gedrenkt flanellen lapje en op de spanners gedroogd. BEWERKTE' ONDERMOUWEN. Bij overigens zeer eenvoudig gemaakte japonnen ziet men de ondermouw veelal met wol in verscheidene kleuren be werkt;- de ondermouw is dan nauw aan gesloten. terwijl het bovendeei ballon- cormig is. Het bewerken wordt in kettingsteek of kruissteek uitgevoerd, terwijl de nso» tieven hoogst eenvoudig zijn. VeM*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18