DE UITKOMSTEN VAN - WEERSVERWACHTINGEN Verrassingen blijven mogenji I Nieuwe Uitgavee ALLERLEI. Advertentiën K. W. FEUERSTEIN ARTS KAMERLING hervat Maandag 12 September de praktijk DIEDERIK Huib Holsteijn smaller I overi- I iapon- I "'seerd I 3 men I r goed I is ook I ïnken. I a van I mou- jfl i. om- I zullen I rman- I liefde Deken In het algemeen ligt de trefzeker- I heid in de omgeving van 85—90 percent iet bij I i veel I ar zij I ieder I ïende I mode oude I d ge- I >t wij I aan- even I i - I goed I !N. B»r enst' edrag rtrice •Gra ge- ver een Onze weerkundige medewerker schrijft ons: herhaaldelijk ontvang ik van lezers van do krant het verzoek mijn oordeel te geven over de uitkomsten van weersverwachtin gen, die in het binnen- en buitenland door de pfficieele meteorologische diensten wor den gegeven. Het is altijd min of meer on- damtbaar werk over dit onderworp te schrij- ven^ want zonder een uitvoerige uiteenzet ting van de manier, waarop weersverwach tingen worden opgemaakt, is het moeilijk de Vooroordeel en van vele mcnschen tegen de pfficieele weerberichten te ontzenuwen Maar nu en dan is do aandrang zoo groot, datfik als weerkundig medewerker niet kan weigeren dit onderwerp aan te snij den. Wij moeten bij de bcoordeeling van de uitkomsten der weervoorspellingen in de eerste plaats het hoofd koel houden. Vast staat, dat do uitkomst wel eens anders is dan de meteorologie verwacht had, maar dat. zooals een lezer mij schreef, de ver wachtingen kant noch wal raken is een oor deel, dat werkelijk op geen enkele redelijke grom! berust. Het is gemakkelijk genoeg een bepaald geval aan te wijzen, waarin het weer anders is geworden dan voorspeld werd, maar daarop mag geen critiek op de oHrige gevallen gegrond worden. Een en kele raaal verrast het weer de meteorolo gen met een omslag, waarvoor op den tijd, waarop do verwachting werd opgemaakt, geen aanduidingen in de internationale vfierberichten voorkwamen. Dat zulke ge vallen niet door een bepaalden metcorolo- gKchen dienst over liet hoofd werden ge zien, wordt bewezen door de omstandigheid, dat alle meteorologische diensten in ver schillende landen dan dezelfde mislukking tl boeken hebben. De plotselinge en snelle ontwikkeling van den storm- en regentoc- stand van 3 op 4 September j.l. is een van die gevallen. Dat zulke gevallen kunnen voorkomen, vindt zijn oorzaak hierin, dat eèn bepaalde weerstoestand, waarbij groo- te hoeveelheden latento energie in den dampkring worden opgehoopt of worden alngevoerd, plotseling omslaan in een, waarbij die energie verbruikt wordt (over ging van het z.g. Speicher-typus in het Vlrbrauchs-typus volgens Duitsche meteo rologen). Het is nog stellig een hiaat in dc meteorologische kennis, dat men niet altijd -r en voornamelijk in een geval als het ge- npemde precies kan zeggen wanneer het eerste type in het tweede zal overgaan, Baar bovendien is er.de omstandigheid, dat do internationale bericliten-wisseling Bsschen de observatoria niet het geheele etmaal onafgebroken doorgaat, o. a. niet des nachts, zoodat het licht kan voorkomen, dat zoo'n weeromslag juist plaats heeft In den tijd, dat geen waarnemingen worden idaan en geen berichten worden ontvan- fcn. Dan moeten deze hiaten worden aange- [ïild, zal men tegenwerpen. Ja, natuurlijk, maar men mag niet ver loten, dat het zou neerkomen op een groote uitbreiding der meteorologische diensten en dat is iets, waarvoor wel heel moeilijk de geldmiddelen te vinden zullen zijn. Intus- :hen hebben de mislukte verwachtingen Jveral de volle aandacht der meteorologen. Juist deze gevallen zijn heel leerzaam en pj geven aanleiding tot dieper onderzoek jaar de oorzaken der plotselinge weersver anderingen over groote gebieden. In de neteorologic is, evenals op zoo velerlei ge- »ied, ondervinding de beste leermeesteresse. |n alle landen worden de beste meteoro- »gen in dienst gesteld van de weervoor spellingen en wat Nederland betreft moet M „lock van Het hart, dat ik dikwijls „De Pilt" moet bewonderen voor den juisten 'lik, dien de meteorologen daar op de Qoeielijke gevallen hebben. Het publiek 'ordeelt zto lichtvaardig over het opstellen 'an een goede weersverwachting, maar het |s heusch niet zoo gemakkelijk. Het belang stellend publiek kan dus verzekerd zijn, dat fan elke belangrijke mislukking der voor spelling door de meteorologie een grondige studie wordt gemaakt, waarvan de resulta ten oris steeds dichter brengen bij den wecf- [dienst, die ons voor 100 procent geslaagde 'oorspellingen brengt. Hoe staat het nu met do werkelijke uit- jkomsten van een objectieve critiek? I 00r ons land heeft „De Bilt" voor lang- jdurigo tijdvakken de uitgezonden verwach tingen systematisch op de uitkomsten nage- Taan. Het resultaat is veel en veel beter dan icnigeen denkt. In het algemeen kan men ■eggen, dat ongeveer 85 procent der voor spellingen voldoendo „uitkomen". Men moet daarbij in aanmerking nemen, dat de (trefkans voor alle voorspelde elementen niet even groot is. Deze is voor den wind bet grootst, voor de bewolking het kleinst. ze critiek heeft er ook toe geleid, de ver pachtingen in meer stelligen vorm uit te spreken, hetgeen aan de bruikbaarheid ten goede is gekomen. Dij de zoo indrukwekkende factor „regen" jnoct men niet vergeten, dat de publieke eoordeeling zeer subjecief is. Voor een wandelaar, een toerist, een exploitant van *en buitencafé en bij openbaro vertoonin gen kan een halve millimeter regen den ge- j .en dag bederven en dus oen diepen in ruk maken, terwijl door den land- en den uinbouwer, die veel regen noodig hebben, *-00 n klein beetje niot als neerslag be schouwd wordt. Wat dus de een een regen- ag noemt, vindt de ander een droge dag. en juiste critiek op de weervoorspellingen sebt een zuivere beoordeeling, zooveel biogelijk gegrond op instrumenteelo waar- •mingen en het is deze soort critiek, die Dc Bilt op zijn eigen werk toepast. De Bilt is daar niet geheimzinnig mee, integendeel, de uitkomsten van dit critisch onderzoek werden (en worden nog, meen ik) gepubli ceerd. Het tegenwoordig streven van de meteo; rologen om verder te gaan met de verwach tingen dan een dag vooruit, brengt natuur lijk grooter risico mede. Het is mij niet be kend of de z.g. verdere vooruitzichten, die De Bilt geeft, reeds systematishh gecriti seerd zijn cn ik kan slechts als mijn alge- mccnen indruk geven, dat zij gewoonlijk zeer goed uitkomen en wel zoo, dat ik er zelf altijd rekening mede houd. Hoe de trefzekerheid in het buitenland is weet ik niet precies. In het algemeen ligt de trefzekerheid in de omgeving van 85— 90 procent maar men kan niet alle landen op eenzelfde lijn stellen De Engelsche voor spellingen zijn gewoonlijk aan den pessimis- tischen kant, de Duitsche zeer gedetailleerd. Met klimaat stelt ook zeker grenzen aan de trefzekerheid. Ons land ligt voor weer voorspellingen veel ongunstiger dan b.v. Ccntraal-Europa, daar de tallooze kléine secundaire depressies hier zooveel invloed op het weer hebben. Het zijn echte plaag geesten voor de meteorologen. ITct publiek kan soms hoogst onbillijk oordcelen. Eenigen tijd geleden maakten de Engelsche postduivenhouders den meteoro- logischen dinest er een verwijt van, dat dui zenden duiven op wedvluchten verloren gingen. Ik kan de juistheid van hun klach ten niet beoordeelcn, maar waar zij in een adem het weer en de havikken voor dat verlies verantwoordelijk stellen, krijgt ik zoo den indruk, dat men maar alvast den meteorologischen dienst aanklaagde wegens hoogst onbetrouwbare weerberichten omdat op de havikken «toch geen verhaal was. Ongetwijfeld is er aan de weervoorspel lingen nog wel wat te verbeteren maar dat is er overal in de wereld en op alle gebie den. De meteorologie is echter nog een be trekkelijk jonge wetenschap, in elk geval wel jonger dan b.v. de geneeskunde. Dat zij dus de eindpaal van haar ontwikkeling nog niet heeft bereikt, mag men den meteorolo gen niet verwijten. Dit feit moge dan ook voor de regeeringen van alle landen een stimulans zijn om de meteorologie zooveel mogelijk te steunen cn zoo min mogelijk op de weerdionsten te bezuinigen, want de weervoorspelling is voor de samenleving van groot belang. (Nadruk verbodenV Het Ufa-jaarboek voor 1932—1S33. Verschenen is het jaarboek van het week blad Ufa-Koerier, uitgave van de Ufa-Film Maatschappij te Amsterdam. In deze uit gave, welke in een keurig omslag is gesto ken en uitstekend is verzorgd, wordt een beknopt overzicht gegeven van het product 19321933. De reeks van bijdragen wordt ge opend met een artikel met wetenswaardig heden over de Ufa, waarbij eenige foto's ons een indruk geven van de Ufa-ateliers te Neu-Babclsberg. Hendrik Scholte schrijft over „De Duitsche film in een nieuw bloei tijdperk", waarbij hij er do aandacht op vestigt, dat de Duitsche film, welke eerst een achterstand had bij andere producties, thans zelfs een voorsprong heeft behaald. De heer L. Levisson schrijft over de propa ganda voor de bioscoop, waarbij hij eenige waardevolle wenken geeft aan de bioscoop directies; de heer A. de Hoop, administra teur van den Ned. Bioscoopbond, behandelt de vraag: „Waaraan heeft de Ufa haar voor aanstaande plaats in ons land te danken", waarbij hij schat, dat van de circa 38 mil- lioen personen, die onze bioscopen in 1931 bevolkten, bijna 12 millioen Ufa-films heb ben gezien! Vervolgens schrijft L. J. Jor- daan over filmlezingen voor de radio, de heer D. J. A. Baars, leider der Gemeente lijke Schoolbioscoop, heeft het ovor: „De cul- tureele film in dienst van het Onderwijs", Johan Luger over Filmcritiek, Ali de Kier over „De vrouw en de film", terwijl Eric Ferwin een levensbeschrijving van de film geeft. Vervolgens wordt ons een en ander medegedeeld omtrent een bezoek bij Orion- Profilti. Van de films, welke de Ufa zich voorstelt in het komende seizoen op de markt to brengen noemen wij o. m.: Het schot in den Morgen, naar het tooneelstuk „Die Frau und den Smaragd"; Ich bei Tag und Du bei Nacht", met Willy Fritsch en Kathe von Nagv; Quick, de Clown, met Lilian Harvey en Hans Albers; Das Lied einer Nacht; F. P. I. antwortet nicht naar den gelijk- namigen roman van Kurt Siodmak met Elans Albers in de hoofdrol; De Ster van Valencia; Ein blonder Traum; De Man zon der Naam met Werner Krauss; Sergeant X, de eerste geluidsfilm van Ivan Mosjoukine; De Dochters van Vrouw Lehmann; Und es leuchtet die Puszta (Magyarenlicfde); Alarm für Gleis B; Met 13 aan tafel; Het testa ment van Markies V; Der schwarze Husar met Mady Christias en Conrad Veidt; Champagnerkrieg met Heinz Rühmann, be nevens een 15-tal twec-acters. Enkele kleine uitgaven. Bij Van Gorcum's Volksboekcrlj te Assen is verschenen „Strijd" uit Max Halbe's „Der Ring des Lebens", vertaling van J. M. Roe- lofsen. Bij de N.V. W. L. en J. Brusse's Uit gevers Mij. te Rotterdjam is de derde druk verschenen van ,,'s Avonds als wij slapen gaan", van Nelly Volker van Waverveen, met een bijschrift van de Vereon. tot bestrij ding van het tandbederf. Het feit, dat dit boekje zijn derde druk beleeft, zegt vol doende. Ko de Haan te Rotterdam heeft een vlug- schriftje het licht doen zien onder den titel „Weg met Werkloosheid en Malaise", waar in hij de middelen aangeeft, welke volgens hem doeltreffend zullen zijn om uit de hui dige impasse te geraken. iiichte vensters door G. van Nes Uikens. Uitg. van Holkcma Warendorf'6 U.M. Amsterdam. ITct vervolg op Duikelaartje en Ingrid. Na een boezoek aan de slagvelden in Frankrijk houdt Ingrid lezingen voor dc vredesgc dachte. Ieder contact met het publiek is echter een ontgoocheling voor de fijngevoc tige blinde en na een lezing te Doornberg erkent ze slechts een mager resultaat te hebben behaald, datze te hoog hacft willen reiken en dat ze een anderen kant uitmoet Dan trekt over de Olmenhoeve nog een wolk. Onno komt met zijn motor onder een vallenden boom en wordt slechts door bo venmcnsctjolijke inspanning van zijn moe der van den dood gered. Maar hij moet een been missen terwijl zijn gezicht mismaakt i6. Hij is zijn moeder niet dankbaar, inte gendeel het wrokt in hem jegens haar, die hem datl even van mismaakte heeft opge drongen, zoodat een ernstige verwijdering tusschen moeder en zoon bestaal. Een twee de ongeluk is, dat Lucie door schrik en in spanning weer blind is geworden. Zij gaat weer naar Frankrijk in de hoop genezing te vinden, maar ze voelt, dat ze op de 01- menhocve w»er tot rust zal komen. Ze ge ncest langzaam en mede door toedoen van Zuster Marian van Heidczicht waar Onno verpleegd wordt verzoent bij zich met zijn moeder. Nog een bezoeker komt op de 01 menhoeve. Philippe- de Ramello, een mis maakte Fransche oorlogsinvalide, een vriend van Ingrid komt haar opzoeken waarna zij een geestelijk huwelijk sluiten, terwijl Ingrid haar kapitaal beschikbaar stelt om de Olmenhocve in te richten tot een tehuis voor lichamelijk onvolwaardi- gen. Hiermee is de cyclus van Duikelaartje besloten. Het eerste deel hoeft ons ver weg het meest getroffen, veel meer dan dit der- do deel. Er is iets onwezenlijks in Ingrid's roeping cn haar affectie voor den mismaak- len oorlogsinvalide. Maar mevr. van Nes- Uilkcns heeft heel wat gevoelig» trekjes in het verhaal weten te leggen, waardoor het een zeer symphatickcn inslag heeft go kregon. Het beslissende moment door Elinor Glyn. Uig. A. W. Bruna Zn's U.M. Utrecht. Michael Arranstoun stond geheel ondor den invloed van Violet Hatfield cn toen haar man stervende was verre ïs voor hem het schrikbeeld met haar te zullen moeten trouwen. Zijn vriend Henry Fordyce raad de hem aan oude Bettie uit het portiers huisje te trouwen, om van Violet af to zijn cn hij zou het gedaan hebben als niet on verwacht een jong meisje bij hem was gekomen, dat zijn kasteel bezichtigde. Sa bina Delburg verkeerde ook ln moeilijk heid. Haar vaders fortuin zou ze pas op 21-jarigcn leeftijd krijgen, tenzij ze eerder trouwde. Michael stelde haar voor een hu welij'k voor den vorm te sluiten, zij kreeg dan haar geld cn hij zijn vrijheid en ieder zou zijns weegs gaan. Na' de huwelijksvol rekking dacht Michael Ofo.al anders over maar Sabina ging weg, waarop Mchael ver trok voor een tocht door Tibet. Eerst vijf jaar later ontmoetten zij elkaar we»r en wel door Henry Fordyce, die in Karlsbad verliefd op Sabine was geworden en haar op haar kasteel Héronac op ging zoeken, Spoedig bleek, dat zij werkelijk van elkaar hielden en nu kwam een tijd van hevigen strijd voor hen beiden. Michael meende, dat zij met Fordyce gelukkig zou zijn en wilde scheiden, maar toen deze de ware toedracht hoorde deed hij afstand. liet théma der liefde weet Elinor Glyn steeds met veel virtuositeit te behandelen, zoo ook in dit verhaal. Daarbij is de karak- terboïlding zeer goed cn de situatieteeke- ning heel verdienstelijk. Geld zonder arbeid, door Hans Possendorf. Uitg. A. W. Bruna en Zn.'s U.-M. Utrecht. Kurt Fischer, reiziger in bouillonblokjes, aan den rand der wanhoop zijnde, begaat bijna een moord. Maar in den trein bezorgt een courant hem uitkomst. Hij vindt daar n.l. een blad van 't Casino te Monte Carlo, waarin een advertentie over een „systeem" hem treft. Een systeem waardoor je met dagelijksch spelen geen millioenen verdient, maar toch ruim je broodje. Gebiologeerd door dit idee pakt hij alles aan om aan het benoodigde geld te komen. Wc zien hem in Monte Carlo en ervaren den degenereeren- den invloed van het gokken. De langzaam in allo richtingen voortschrijdende deca dentie van de meeste men6chen hier is prachtig geschilderd. Hoe de een zijn vrouw, de ander zijn meisje offert aan do speel- waanzin. Ook hier ontbreekt 't „happy end" niet. 't Innerlijk goede meisje van Kurt Fischer, door hem zelf opgeofford aan zijn speelwoede, wordt gelukkig met den nobe- len Rönteberg. Het goed geschreven verhaal is zeer inte ressant en laat zich vlot lezen. Possendorf heeft er wel slag van iets te schrijven, dat boven do gewone amusementslectuur uit steekt. Vier momenten in do ontwikke- ling der West-Europeosche schil derkunst. Bij de N.V. J. Emmering's Universiteits boekhandel te Arasterdam is van de hand van G. M. de Gelder verschenen het boek werkje „Vier momenten in de ontwikkeling der West-Europeesche schilderkunst. In dit beknopte werk, dat slechts een dertig f&gi- na's omvat, worden o. m. besproken Giotto di Boudone (12671337), Rogier van der Weyden (1400—1464), Leonardo da Vinei (14521519) en onze bekende zeventiende ceuwsche meester Rembrandt van Rijn (16061669). De schrijver bespreekt achter eenvolgens de werken van deze groote kun stenaars, waarbij hij een uitvoerige toelich ting geeft met betrekking tot de wijze, waar op ieder hunner zijn werken heeft be schouwd en hoe men deze heeft te beschou wen om de juiste visie daarop te krijgen. Dit boekje bevat veel wetenswaardigs voor ieder, die van de schilderkunst wat diepere studie wil maken en zich niet tevreden wil 9tellen met het simpel aanschouwen van een fresco, portret, of figuren van Da Vinei of Rembrandt Haar misdaad, door Iicadon Hill. Uitg. A. W. Bruna en Zn.'s U.-M., Utrecht. Dc Daubeny's zijn op Wyntcr GrangJ gaan wonen om dicht bij den molen te zijn van kapitein Wyntcr, die in het bezit is van een document, dat hem dc plaats kan wijzen van jqweelcn van groote waarde. De kapi tein is echter zijp geheugen kwijt cn weet nu niet waar het document is. Door een operatie krijgt hij zijn geheugen terug. Lesbia Blythe, een nicht der Daubeny's, beeft de Grange verlaten om den kapitein te verzorgen en uit vrees, dat zij achter het geheim zal komen, achtervolgt Inman Dau beny haar. Uit angst zot zij een luik van de molen open in de hoop, dat Inman daar in zal vallen. Dat gebeurt ook, maar met een gevolg, dat Lesbia niet voorzien heeft: Inman breekt zijn nek. James Reynell, die haar ook achterna is gigaan, is van een cn ander op de hoogte, maar daar hij met Lesbia wil trouwen houdt hij het voor zich. Als hij echter merkt, dat Lesbia de voor keur geeft aan Leonard Wynter, een klein zoon van den kapitein, dreigt hij haar don misdaad aan het licht te brengen. Het wordt nu oen strijd om de juweclen, die in het wrak van de Cader Idris verborgen zijn. Op interessante wijze is die strijd beschreven, vol avonturen en verwikkelingen. Ten slotte zegeviert Leonard en vindt zijn geluk met Lesbia. Een proefnummer van „Tijd en Taak." Onder redactie van dr. W. Banning is een proefnummer verschenen van „Tijd en Taak". Dit religicus-6ocialistisch weekblad, dat uitgegeven wordt door „de Arbeiders pers" te Amsterdam, dient ter vervanging van „de Blijde Wereld" en beoogt het scheppen van een orgaan, waarin de ver schillende cultuurgebieden vanuit de reli gieus-socialistische beginselen critisch-op- bouwend zullen worden behandeld. Het goed verzorgde blad bevat tal van wetenswaardige artikelen op kerkelijk en kunstzinnig terrein, terwijl ook een plaats aan hot vereenigingsnieu\v6 is ingeruimd. Dr. Banning schrijft zijn inleiding onder „De Roep om Grootheid". Mevrouw H. Roland Holstvan der Schalk heeft een poëtische bijdrage gewijd aan de nagedach tenis van J. de Gruytcr. Het wil ons voorkomen, dat het blad een gezond leven te wachten 6taat. Dentschlond, das bunte Land. Nu het reisseizoen voorbij is, heeft de Rcich6balinzentrale für den Deutschen Reiseverkchr gemeend om allen, die hun vacantie in Duitschland hebben doorge bracht, ter herinnering een geïllustreerd werkje in folderformaat ,Deutschland, das bunte Land" aan te bieden. In dit in koper diepdruk vervaardigde boekje vindt men naa6t een beschrijving van het Duitsche le ven een groote serie foto'6, welke inder daad een goeden indruk geven van hetgeen Duitschland, het bonte land, den vreemde ling biedt. liet werkje ziet er keurig uit. Het is frisch cn aantrekkelijk en.zal bij het door bladeren aan menig lezer oude herinnerin gen aan een vacantieverblijf in het leven terugroepen. Waar dit ongetwijfeld ook de bedoeling van dc uitgevers is, kan het boekje als geslaagd worden aangemorkt, Nederlandsch-Fabrlkaat Kwartetspel. Do vcreeniging „Nederlandsch Fabrikaat" heeft vorig jaar een industrieel kwartet spel uitgegeven met dc bedoeling op prac- ti6che, eenvoudige wijze de belangstelling van het opgroeiend geslacht voor het Ne derlandsch fabrikaat te bevorderen. De groote oplaag was al spoedig geheel en al verdwenen terwijl nog tal van aan vragen binnenkwamen. Dit heeft de ge noemde vereeniging, in samenwerking met verschillende industrieën, doen besluiten een tweede serie uit te geven, waarvan een deel bestemd is voor de ondcrwijs-autori- teiten ter uitdeeling aan schoolkinderen. Er mag hier gesproken worden van een keurige uitgave, die practisch en prettig is. Noderlandsche algemeeno Encyclopaedic. Van de Nederlandsohe algemeene Ency clopaedic, bewerkt naar Brockhaus' Ency clopaedic, is thans de 13e aflevering ver schenen. Dezo loopt van do woord-aanvan gen g i e tot g r o. Zij ziet er wederom goed verzorgd uit. IETS OVER BIJEN. De herinnering aan een zeker tijdstip van den dag is bij de bijen in hooge mate ont wikkeld. Indien men bijen geduronde eenige da gen aaneen op een bepaalde plaats voedsel toedient, komen zij soms dagen daarna op hetzelfde uur terug. Men kan er hen zelfs aan gewennen om op gezette tijden per dag op verschillende plaatsen te komen. Is het de bijen door slecht weer niet mo gelijk uit te vliegen, dan weten zij toch na acht of tien dagen de voedcrplaatsen nog terug te vinden. Men heeft een verklaring trachten to vin den op grond van welke steunpunten de bijen „weten" dat hot tijdstip voor voede ring gekomen i9. De opvattingen hierom trent loopen uiteen daar het een eigenaar dig verschijnsel is, dat de bijen in gebreke blijven te komen, indien het uur dor voede ring wel door de zelfde tijdsruimte geschei den wordt, maar daarbij iederen dag op een ander plaats vindt. Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat de bijen zich op een of andcro wijze naar den dag rhytmus oriën- teeren. Proeven in zoutmijnen genomen, zijn even goed'gelukt als die in het volle daglicht onder normale omstandigheden. Klaarblijkelijk bestaan er in de tijdsge- dachte der bijen dus aanknoopingspunten die voor ons nog duister zijn. VOOR EN NADEELEN VAN DE RAUWKOST. Eenige wetenschappelijke mannen heDocii bij zich zelve en eveneens op andere per sonen proeven genomen met rauwkost. Zij hebben het nut hiorvan onderzocht om zoodoende aan de hand van deze gege vens stelling te kunnen nemen omtrent het vóór en tegen Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat rauwkost als algemeene hervorming der voeding niet in alle opzichten is aan te ra den omdat zij hen voor menschcnaoijudis den omdat zij te arm is aan eiwitten, ook de calorieënwaarde der rauwkost is vol gens hen voor mcnschen, dio zwaren arbeid verrichten te gering. Kan men volop vruchten eten met een groote waarde aan calorieën dan wordt do rauwkost zeer kostbaar en dus voor velen onbereikbaar. Zij vergeten echter er bij te vermelden, dat het gebruiken van rauwe groenten in den vorm van slaatjes cn aard appelen zeer aanvullend werken. Mon geeft gaarne toe, dat de rauwkost in vele zioktegcvallen buitengewoon goed kan werken o.a. bij water- en vetzucht, hart, niet cn leverziekte, alsmede bij sto ringen in de stofwisseling en in vele vor men van tuberculose Prachtige resultaten zijn hiermede verkregen, en wel omdat deze voeding arm is aan eiwit en vet cn slechts een uiterst geringe hoeveelheid keukenzout gebruikt wordt bij de bereiding der spij zen; verder is dezo voeding rijk aan basen cn aanvullingsstoffcn (vitaminen) en prik kelt dc darmen tevens tot meerdere wer king. Gezien dus de erkenning, dat men door de rauwkost voeding heel veel kan berei ken, waar het betreft de genezing van vele ziekten, zijn wij toch van meening, dat deze nieuwe vocdingsmcthode, mite goed en oordeelkundig toegepast, zeker voor gezonde mcnschen van het grootste belang kan zijn. EEN WONDERBAAR GEDING TE LIEGNITZ. Een Duitsch ingenieur uit Liegnitz (Ne- der-Silezic) had aan een van zijn grondar- beiders, die hij huisvestte, de arbeidsover eenkomst opgezegd. De arbeider, dio niet wist waarheen met zijn vrouw en drie kin deren te gaan, weigerde te verhuizen. Toen wist de eigenaar er niets beters op te vin den dande schoorsteen te laten dicht stoppen met zakken. Den volgenden morgon werd het huisgezin half verstikt gevondon. De rechtbank heeft evenwel beslist, dat dio feodale zeden uit den tijd zijn en veroórdoel- de den boosaardigen eigenaar tot zes maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf. Het faillissement van M. TIMMERMANS, Kromme- straat 9, Amersfoort, is ge ëindigd door het verbindpnd worden van de eenige ult- declingslijst. Mr. A E. TH. KOOLEN, curator Amersfoort, 9 Juli 1932. „Nederberg" Ut rechtschewog 17. Bij Vonnis der Arrondisse- ments Rechtbank te Utrecht d.d. 7 September 1932 is in staat \an faillissement ver klaard BERNARDUS DE WIT, Brand stoffenhandelaar, wonende te Amersfoort, zulks met benoeming van den E. A. Heer Mr. A. D. VAN REGTEREN ALTENA, Lid dier Rechtbank, tot Rechter Commissaris, en van ondergeteekende tot Cu rator. De Curator: Mr. R. P. VAiN DER MARK. Amersfoort, 9 Sept. 1932. Kortegrac/bt No.. 19. Opleider Duitsche taal en Handels correspondentie KAPELWEG 97 HEEFT "IJN 7 ESSEN HERVAT Arnhemschestr. la. Tel. 1685 Koffie-extract van Polak Pnddinq „Delftsche Frisschen 30 cent per pakje. Chocolaterie Zondags van i8 uur geopend. Beenoifpen, Beenkappen, Handsohoencn, Motortas- scheu, Stofbrillen, Olieclvss, Duo's, poe"iCs, Spiegels etc. Groote ossentong 2.50 Mooie Kalfstong 1.25 Kalfslever 80 cent p. p. Kalfszwezerikken 1.50 per stel. Modelslagerij BEN POLAK Tel. 569. Betere kwaliteiten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 19