AMERSFOORTSCH DAGBLAD Binnenland Maandag 12 September 1932 31e Jaargang No. 63 TWEEDE BLAD DE RIJKSBEGROOTING VOOR 1930 DEJAARVERGADERINGDER HEIDEMAATSCHAPPIJ DE REGEERING EN DE WONINGBOUW N.V. COMPAGNIE LYONNAISE >M* EEN PRIMA JONGEDAMES MANTEL f 2s.se CHR. INT. FEDERATIE VAN SPOOR EN TRAMWEGPERSONEEL Verkorting van den werktyd? Fortinbras' TooveriïiEGbt Belastingverhooging te verwachten? De (a.r.) Rotterdammer meldt: Degenen, die in deze dagen pleiten voor elnstingverhooging, zullen door do Rcgee- ing niet worden teleurgesteld Naar ver luidt, zal voor ongeveer 50 millioen gulden an nieuwe belastingen noodig zijn, ten ein le een sluitende bcgrooting te verkrijgen. i)en der middelen, waaraan dopr de Regee- ing schijnt te zijn gedacht, is het heffen crisis-opcenten op de gemeentefonds {belasting ten bate van het Rijk. Een tekort van ongeveer 150 millioen? In de socialistische pers wordt onder |staand bericht aangetroffen, dat bij de bo 'envermelde mcdedeeFng van het a.-r. blad aansluit: Naar ons ter oore komt, zou in een ver tegenwoordigende anti-revolutionnairc ver gadering van zeer gezaghebbende zijde om trent de plannen der regeering inzake de ji ijksbegrooting zijn medegedeeld, dat het in |de bedoeling ligt om het plan-Wclter voor 90 procent uit te voeren, doch'bovendien 55 'millioen nog in te vorderen aan nieuwe of verhoogde belastingen De regeering zou n.l. becijferd hebben, dat [niet een bedrag van 120 millioen, zooals Weiter berekende, op de begrooting moet worden gedekt, maar dat bijna 1 li maal dit bedrag noodig zal zijn voor een sluitend budget. In aansluiting op het door ons uit de (a.-r.) Rotterdammer overgenomen bericht over belastingverhooging in 1933 verneemt de N. H. Crt. thans nog, dat behalve de gemeenten, die al 80 en meer opcenten hef feu en dus tegen het plafond zitten, allo gemeenten nog 20 opcenten op de Gemeen tcfonds^elasting krijgen. Zij, die dan nog niet aan de 80 toe zijn, krijgen de helft van het verschil daar nog boven op. Om een voorbeeld te uefheti: Den Haag heft 6 op centen, krijet er dus 26 bij, zoodat voor een stad als Den Haag in totaal 54 opcenten zullen worden geheven. Assen, 9 Sept. In aansluiting op haar algemeene vergadering te Assen heeft de Nederlaudsclie Heidemaatschappij den deelnemers een excursie aangeboden Om 8 uur werd vanaf het Parkhotel per reis- auto's gereden naar de bezetting „Heidehi.f" te Eext, eigenaar'de heer Everts to Wiluer Yank. Deze werd in het Jaar 1927 dooi aan koop eigenaar van een complex heidegrond ter grootte van 38 H.A. De heide Maatschap pij maakte 111 1928 een plan voor bchos- sching op. ln 1929 Werd do bezitting uitge breid door aankoop van een complex hei develd, ter grootte van 12 H.A. In 1931 werd het geheele terrein beplant en men kan de resultaten van de ontginning bevredigend noemen. Vervolgens werd gereden naar de Boach- wachterij „Gieten" van het Staatsbosciibc neer. Deze Boschwachterij is gelegen op den Hondsrug en is bijna 850 H.A. groot. Zij werd in 1922 door den Staat tegelijk met an-*1 dére complexen heide aangekocht. Het doel was door den aanleg van bosch de werk loosheid te bestrijden. Als men deze prach tige bosschcn door rijdt, dan ziet men weik een goed en nuttig werk is verschaft. In April 1922 werd met het werk begonnen ei. thans is 570 H.A. bosch gereed gekomen. De tocht ging nu van Eext via Gasselte naar hot Drouwencrzand. liet Drouwener- zand is een ontginning van den voormali- gen Oranjebond van Urde. Do bezitting is gelegen in de gemeente Borger, tusschen Gasselte en Drouwen. De aankoop geschied de in 1902 toen de Oranjebond van Ürd° Je laak op zich nam om dit hoofdzakelijk in verstuiving verkeerende terrein, dut daar door een gevaar opleverde voor de omlig gende cultuurgronden door bebossc'f.ing vast te leggen en le verbeteren. De Provincie Drenthe zal het groote nut hiervan 'n en zegde pen subsidie van 50 per H.A. toe. De ontginningswerkzaamhedon zijn vannf het begin verricht door de Neder laiulscho Heidemaatschappij. Deze werd in 1923 cine naresse van de bezittingen van dc Oranje boud en heeft thans van het in totarfl ruim 319 1I.A. groote complex, ongeveer Hl H.A. ontgonnen tot bosch en ongeveer M II.A. tot bcuw en grasland. De stiel»ter v.m den voor m.V'gen Oranjebond van O:\lc van wijlen Jhr.» J. Hora Sicccma van de Harkstede. Door den Voorzitter Baron var. Nat-.cll werd te zijner nagedachtenis eer. bank onthuld. Na een wandeling werd gereden naar Bellen, en via Wuster naar het terrein van de V.A.M., dc Haagsche Vuilafvoer Mij. Teneinde een goed oordeel over de werking dezer inrichting te kunnen krijgen werden de bezoekers in 5 groepen verdeeld; elke groep onder leiding van een. d°.°kund!g.-. Ongeveer 'ift uur airi veerde het gezelschap in. Assen en hiermedo was de excursie be ëindigd, die, naar wc van verschillende k.-ti- ten hoorden ten zeerste bij de 135 deel ne mers in den smaak <s gevallen. Bc commissaris der Koningin ia Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarlcs van Ufford, die Vrij dag te Roosendaal bij een auto-ongeval ernstig gewond werd, terwijl ook zijn echt- renoote zware verwondingen opliep. Percentage der geëischte loonsverlaging terug genomen UTRECHTSCHEWEG SO TEL. S79 AfViSRSEOORT tW Dc secretaris-generaal van het departe ment van Binncnlandsche Zaken mr. dr. K. J Fredériks, die de besprekingen voert met de werkgevers- en werknemersbonden ui hel bouwbedrijf over de voorwaarden, waarop de regeering bereid is den woning bouw te financieren en subsidie te verlee- ncn aan de wcj'kloözenkassen, heeft thans schriftelijk medegedeeld, dat de rcgcering den eisch van 10 pet. loonsverlaging terug neemt. Hij betoogt dal er geen sprake van is da: de regeering mot haar eisch fot loonsver laging heeft willen ingrijpen in het collec tief contract. Hij gaat de gevoerde besprekingen van den beginpe af na. Ren loonsverlaging in hel bouwbedrijf was noodzakelijk om met regeeringssteun het bedrijf weer op gang te brengen, doch van hoogerhand werd in de eerste conferentie geen percentage genoemd De partijen werden het in principe over loonsverlaging eens, doch over het'bedrag der verlaging kon geen overeenstemming worden bereikt. Om de partijen over het doode punt heen te helpen en noodcloo.i tijdverlies te voorkomen, heeft mr. Fredè riks toen een percentage genoemd. (F.erst was 15 pet. later 10 pet. gevraagd.) De par 'ijon bloven echter volkornep vrij ten aan zien van het collectief contract, maar het rijk zou a'leen kunnen 'pitrticipoercn, wan neer het percentage werd bereikt. Nu de houding der rcgcering ten dezen verkeerd is begrepen en dc stemming onder «le arbeiders dreigt onzuiver te worden, hooft mr. Frederiks het genoemdo percen tage op de formccle hierboven genoemde gronden teruggenomen. Hij behoudt echter nadrukkelijk alle vrijheid van de regeering voor om, wanneer straks beide partijen het zullen eens zijn geworden en zij een beroep doen op de Regeering tot medewerking, leze vun haar kant zich het recht voorbe houdt te beoordcelen of op dien grondslag dc medewerking kan worden verleend. Een resolutie ten aanzien van het concurrentievraagsfuk Het congres van do Clir. Internat. Fede- ratio van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft zich Donderdag en Vrijdag bezig ge houden inet discussies over een tweetal re feraten van do hecrcn Hcnselr en Scrra- rens, resp. over het I. A. B. en het Chr. Int. Vakverbond. De heer Hcnselr deelde daarbij o.a. mede, dat bij het Int. Arbeidsbureau is in gekomen een voorstel der Italiaansche rc gcering om te komen lot een conventie in zake verkorting van den werktijd tot een 40- of 36-urige werkweek. Op 21 Sept. a.s. zal te Genèvc gehouden worden een vergadering van den Raad van Beheer van liet I. A. B., waar deze kwestie behandeld zal worden en met name dc vraag, of een bijzondere Int. Arbcidsconfe- rentie zal worden gehouden oin te trachten te komen tot vaststelling van een conven tie inzake de arbeidstijd-verkorting. Spr. meent echter, dat er niet veel grond is een gunstig resultaat te verwachten. De regeeringsvertegenwoordigers hebben al leen uit een oogpunt van hoffelijkheid te genover de Italiaansche regeering toege stemd in het bijeenkomen van den Raad van Beheer van het I. A. B te dezer zake. De werkgevers-vertegenwoordigers zijn be halve de Italiaansche, allen tegen zulk een arbeidstijd-verkorting en onder dc werkne mersvertegenwoordigers zijn er, die voor dit van fascistische zijde gekomen voorstel niet warm loopen. Bovendien (loet zich nu deze nieuwigheid voor, dat men wil trachten een internatio nale conventie op te stellen terzake van een kwestie, welke nog in geen enkel land na tionaal is ingevoerd. Intusschcn zal nu de vergadering van den Raad van Beheer van het I. A. B. moe ten worden afgewacht. De heer Serrarens behandelde de ratio nalisatie bij zijn beantwoording der spre kers .en wees erop, dat de rationalisatie maar niet is een aantal maatregelen, doch dat het veeleer is een kwestie van menta liteit. Daarbij komt de groote moeilijkheid dat deze kwestie veel te nauw samenhangt met allerlei bijzondere omstandigheden der verschillende volken. Beide sprekers wezen er naar aanleiding van vragen, gesteld over de ratificatie der S uren-conventie van Washington, op, dat de moeilijkheden, die op dit gebied worden ondervonden, steeds meer de meening ver sterken, dat het wenschelijker is conven ties inzake de verschillende industrieën op te stellen dan algerneene arbeidsconvcnties. In dc Vrijdagochtend gehouden slotzit ting van het congres werden, na gevoerde discussies twee resoluties aangenomen. De eerste resolutie werd aangenomen naar aanleiding van het referaat door den heer Gustav Iiahnke uitgebracht over het concurrentievraagstuk. In deze resolutie werd vastgesteld, dat de ontwikkeling in de verschillende landen een vrijwel volko men gelijk verloop heeft en wel zoodanig, dat het railverkeer het meest de nadcelen ervan ondergaat. De oorzaak van dezen gang van zaken moet daarin gezocht worden, dat het rail verkeer ten aanzien van de wettelijke ver plichtingen en van de finnncieele belastin gen in vergelijking tot de andere middelen van verkeer in een nadeclige conditie ver keert. Op grond van de overweging, dat de pu bliekrechtelijke middelen van keer cn de regeling daarvan van buitengewoon belang zijn voor het algemeen welzijn en voor het geheele economische leven, cischt het con gres een afdoende regeling van het vraag stuk der concurrentie in liet verkeerswezen. In verband hiermede is het een eersto voorwaarde, dat in alle landen voor de re geling van het verkeerswezen een vorm ge vonden wordt, waardoor de benadeeling van het railverkeer tegenover de andere middelen van verkeer uitgeschakeld wordt. De tweede resolutie handelde over de automatische koppeling. Met leedwezen werd vastgesteld, dat dit vraagstuk door do internationale instanties, waaraan de be- studcering ervan is opgedragen, behandeld wordt op een wijze, waarvan het tempo onaanvaardbaar moet worden geacht. Het doet een dringend beroep op het in ternationaal arbeidsbureau, om de grootst mogelijke' activiteit te ontplooien, teneinde dit vraagstuk tot oplossing tc brengen en draagt aan zijn vertegenwoordigers in do commissie voor de automatische koppeling, ingesteld door het Internationaal Arbeids bureau, op, op een spoedige bijeenroeping dezer commissie aan te dringen on in haar vergadering met kracht voor dozen eisch van het spoorwegpersoneel op te treden. WIELRIJDER ONDER EEN AUTO. Plotseling overgestoken? Enschedé, 10 Sept. Op den straatweg EnschedéHengelo onder de gemeente Lon- ncker is gisteravond de 23-jarige wielrijder Haverkate uit Enschedé aangereden door een achter hem komende personenauto. II. weid in bewusteloozen toestand naar het R.K. Ziekenhuis le Enschede overgebracht, waar hij vannacht aan de gevolgen van de aanrijding is overleden. Volgens den auto mobilist i9 II. zonder een teeken te geven, plotseling den weg overgestoken. PAARD OP HOL. Voerman verongelukt. Ruurlo, 10 Sept. Het paard van den landbouwer W. uit Ruurlo dat voor een wa gen was gespannen, schrok van een eerc- poort welke was opgericht voor het a.s. 25- jnrig jubileum van den burgemeester van Ruurlo cn sloeg op hol. Toen de wagen met een ander voertuig in aanraking kwam, viel W., die op den wagen zat, eraf. Hij kwam daarbij zoo ongelukkig terecht, dat de dood onmiddellijk intrad. Ilct slachtoffer was ongehuwd. DE EX-KEIZER. Zand voort, 10 Sept. De ex-keizer van Duitschland is hedenmorgen te half elf por auto van Zandvoort vertrokken om naar Doorn terug te kieren. Hij wordt Maandag weer te Zandvoort verwacht. Zoolang men zich zelf zoekt, kan men een zaak niet goed dienen. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 73 Er was veel nood in het kleine stadje. Het gemeentebestuur deed zijn best. In vele gevallen deden de vrouwen het werk van do mannen. Maar in de grotwoningen kon geen gespierde urm het weekloon uit de rotsen slaan. Boucabeille, Martin 's aan drank overgegeven vriend, had zijn zonden geboet door dapperheid en lag in een onbe kend graf. Corinna, die door Martin van Boucabeille gehoord had, bracht het kind in het hotel cn zorgde er voor en nam de moe der als arbeidster op de fabrique. Corinna had nog nooit zoo'n vol leven gehad, zoo veel warmte in haar hart "gevoeld, als zij 's morgens wakker werd. Félise was veel zachter en vriendelijker geworden nu het misverstand tusschen haar vader en haar was opgehelderd en betoonde haar groote genegenheid. En toen kwam Bigourdin, met ziektever lof naar het hejltc, maar hij had de offi- cieuse mededeeling gekregen, dat zij dien sten niet meer gevraagd zouden worden. Dit wierp een waas van treurigheid over zijn vroolijke thuiskomst. Een paar dagen na zijn terugkeer kwam er een brief van Martin, geschreven in een hospitaal. Mijn liefste Félise. Ik ben wel en gezond. Maar ik kreeg een ogel in mijn linkerarm, toen we een Duitsche loopgraaf aanvielen en ik kreeg een stuk granaat tegen mijn hoofd, dat mij bewusteloos maakte. Toen ik bijkwam, lag ik midden tusschen do loopgraven in de vuurlinie, cn ik moest heel stil blijven lig gen. met naast mij twee gesneuvelde kame kulj ^oon daar zoo lag en elk oogen door een kogel gedood kon worden, bob ik veel nagedacht. En veel van die gedach en zal ik je vertellen, als ik je zie, wat heel gauw gebeuren zal. En na 36 uren werd ik gevonden en naar de ambulance gebracht, waar ik verbonden werd, waarna ik naar het groote hospitaal achter liet front werd gezonden. Op dien tocht lag ik op stroo met vele andere gewonden. Frankrijk's goede hoedanigheden zitten het soms in den weg. want dat stroo is zoo hard als jonge eiken stammetjes. Toen ik aankwam, had ik hooge temperatuur en was ik buiten mijzelf van pijn, zoodat ik niet weet wat er ge beurde. Toen ik weer tot bewustzijn kwam. vertelden ze het mij. Er was koudvuur bij gekomen cn mijn arm was boven den elle boog afgezet. Ik heb altijd het gevoel gehad een incompleet wezen te zijn, maar ik ben nooit zoo bespottelijk incompleet geweest als nu. 't Gaat prachtig en ik wil allerlei dingen doen met vingers, die ik niet meer heb. Ik wil wat oprapen, rnaar er is niets om mee op tc rapen. Een wèek, vóór ik ge wond werd, werd mij een nagel afgetrokken en ik voel het nog altijd zoowat een voet van mij af. Je zoudt er om lachen, als je wist hoe vervelend dftt is. Ik maak geen verontschuldigingen, als ik je vraag mij in Brantómo te willen ontvangen; al wat mij lief is op de wereld is daar, en naar welke andere plek zou ik gaan Ma is sacré nom d' une pipe, riep Bigourdin, want Félise, na den brief eerst onder tranen voor zich zelve gelezen te heb ben, las er nu stukken uit voor om de huis- genooten in te lichten. Wat praat die malle jongen toch! Waar zou hij anders naar to3 gaan? Félise vervolgde: Martin, nog onkundig van Bigourdin's terugkomst, zond hem een boodschap. Als je hem schrijft, vertel hem flan dat ik zooveel als ik mocht, aan Frank rijk heb afgestaan. F.cn halve arm is niet veel. Maar het js t00'1 'e*s- Quelquc chose, riep Bigourdin, maar hel is een heilige offerande. Ach, die arme jongen. Maar zie je het Engclsche karak ter spreekt uit dien brief. Ik heb in het Noorden vele Engelschcn gezien Wij Kranachon, mogen niet meer praten over le Plilegme Brittanique. Wat zoo wonder baarlijk is, dat is de onverstoorbare opge wektheid van de Engelschcn. Nooit lange gezichten. Als een afgehouwen Engelsch hoofd kon praten, zou het met een ondeu srend glimlachje zeggen, t Spijt me zoo dat ik geen sigaret meer kan rook^n. En onze goede Martin maakt een grapje over het stroo in de ambulancctrein. Mon Dieu, ik weet wat het is, maar het is nooit bij mij opgekomen om er een grap over te maken. Na verloop van eenigen tijd kwam Mar tin in Brantóme terug. De treinen liepen nu geregelder in streken ver van het front verwijderd. Bigourdin leende dc limousine die de Maire had mogen behouden, omdal hij zich zoo dikwijls end verplaatsen moe6t, en met Félise en Corinna cn Fortin bras haalde hij Martin in p|rfgueux van den trein. Toen de trein binnen stoomde wuifde oen hand onder een welbekend gezicht hen toe. Ze vlogen naar het portier on daar stond hij bij hen, een wollen muts op en in een gehavende en gescheurde blauw grijze uniformjas, een versleten roöde broek, de leege linkermouw bengelde er bij. Maar het was een flinke gebruinde fi guur. die daar bij hen stond. Bigourdin was de eerste, die hem ver welkomde op zijn uilgelaten manier, noemde hem mijn dappere en mijn jonge held eh drukte hem in zijn armen. Fort.n bras schudde hem hartelijk rle hand op Engclsche manier. Corinna. die er stralend en gelukkig uitzag, gaf hij een' ku6. En torn kon hij Félise begroeten, die op den achtergrond was gebleven Haar groote donkere oogen zagen nein vragend aan. Ze strekte de hand uit en beroerde do leege mouw. Ze las in zijn oogen wat zij er nog nooit in gelezen had. Zijn eenige arm strekte hij naar haar uit en met een snik viel ze hem om den hals. De enorm groote levensbelangen en le vensvragen, waarmede hij ac iuat6te maanden had geworsteld, hadden bijna volkomen uit zijn geheugen gewischt de zaligmakende kus van een andere vrouw Met modder beklad, half doof door het Tillend gebrul der granaten cn omgeven door bloed en dood, dagen en dagen ach tereen, was Inj gaan beseffen, dat Eucilla niets was geweest dan een droombeeld, dat hem aftrok van de werkelijke betecke nis van zijn leven. Toen hij daar gewond lag tusschen de loopgraven in die hel van machinegeweren, wist hij dat er maar één ief, standvastig wezen was, dat hem hel pen zou om trouw en waar zijn eigen le ven te leven. Toen Félise in de overgave aan haar vreugde en leed hem omarmde en hij haar zachte lippen kuste, viel alle zorg als een kleed van hem af. Hij fluisterdo: Je hebt een groot hart; ik heb dit niet verdiend. Maar jij bent in mijn leven de allereerste. Félise was tevreden. Zij wist dat de oor log alle valsche godenJverdreven had uit zijn ziel. Uit dat brandende vuur kon al leen waarheid te voorschijn komen. En zoo was Martin voor altijd weerge keerd in zijn aangenomen vaderland, da» hem op dc haar eigen expansieve wijze tot held verklaarde. De Engelschman. die een lichaamsdeel had afgestaan aan Périgord, zou in hooge eere worden gehouden, tol liet einde zijner dagen. Nu was hij een man. die de meest groote menschelijke ondervindingen had doorge maakt. Een man met fijn eergevoel, van beproefden moed, met ijzeren wil en hoogs idealen. Het leven, dat voor hem lag, was beter voor hem dan welk ander hij ook ge kozen mocht hebben. Want het komt er niet zoozeer op aan wat men doet in zijn leven, dan wel of men zijn leven zoo goed mogelijk leeft. En tot die overtuiging was Martin gekomen. Hij wist dat, hoewel de glinsterende prijzen van dc aarde achter gouden tralies liggen, die alleen tc openen zijn met gouden sleutels, er nog veel kost baardcr dingen zijn, dieftgevonden worden bij de welbekende heuvelen en dalen on: ons heen. Dien avond zat het vijftal aan tafel in de leege salie manger, want er was geen enkele gast in het hotel. Maar nooit had den ze in zoo'n gelukkige stemming bij elkaar gezeten. Op het einde schonk Fortinbras zich een half glas wijn in. Kinderen, zei hij, ik ga afwijken van de gewoonten van jaren. Deze oude Bour gognc zal mij niet ten kwade voeren bij deze gelegenheid, die zoo mooi is en zoo plechtig. Ik drink op je beider geluk Maar aan wicn hebben Martin cn ik ons geluk te danken' riep Corinna met een vurige blos op haar wangen en een glinstering in haar blauwe oogen. Geheel alleen aan u, Marchand de Bonheur. Ja, dat is waar, zei Martin, zijn arm naar Fortinbras uitstrekkende. De ex-Marchand de Bonheur zag hen bei den vriendelijk aan. - Voor het eerst van mijn leven, zei hij. heb ik reden trotsch te zijn op wat ik heb gewrocht. Zooals de kunstenaar, die ge sloofd heeft en gestreden, kan ik zonder verwaandheid mijn meesterwerk herken nen. Mijn eerste idee was, dat Martin en Corinna, ongeslepen, maar eerlijke zielen, hun bestemming zouden vinden door el kaar lief to krijgen. Daarom zond ik ze sa men de wereld in en om ze goed onder dak to krijgen, zond ik ze naar mijn eigen familie. En toen ik merkte dat ze er niet over dachten om van elkaar le gaan hou den, verzon ik do tegenwoordige combina tie. En ik ben geholpen door den Europce- schcn oorlog. Uit kwaad wordt wel eens goed geboren. Mijn kinderen, in mijn hart is de vertroostende gedachte dat na' vele verloren jaren, ik toch iets goeds heb tot stand gebracht. Mon père, riep Félise, uw heele leven is gekenmerkt door opofferende toewijding. Lieve kindje, zei hij, als ik den tegen spoed niet met rnoed had gedragen, zou ik geen man zijn geweest, laat staan een phi- losoof. En nu ik hier mijn plicht heb vol bracht, moot ik naar Parijs terug om te trachten van eenige hulp te zijn in dezen grooten strijd Anders was ik den naam van Engelschman onwaardig. Dus. zoodra als jullie veilig cn we', getrouwd zijn, ga ik weg. Doch ik kom je nu cn dan eens op zoeken. Maar wanneer ik sterf hij hield even op, nam een potloodje en schreef iets op den achterkant van het menu wan neer ik 6terf, begraaf me in Parijs aan den zuidkant van de Seine en laat deze inscrip tie beitelen op mijn grafsteen: Hij wierp de kaart op tafel. Daarop 6tond geschreven: Hier ligt Fortinbras Koopman in geluk". Toen de maaltijd was afgeioopen, gingen ze naar de kleine salon en zaten er om het lustig brandende haardvuur. Bigourdin bracht een flesch brandewijn van den Bri gadier cn trok haar plechtig open. Uit da kast kreeg hij een half dozijn g'azen en ir elk schonk hij een klein beetje van het gouden vocht, dat, zooals hij eens had ver klaard, dc ziel bevatte van la Grande Ar- méé van Napoleon. Wacht even, zei Martin, u vergist u, Wo zijn maar met ons vijven. Ik vergis mij volstrekt niet, antwoordde Bigourdin. Het zesde glas is voor de .nage dachtenis van den dapperen ouden briga dier. EINDE.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3