AMERSFOORTSCH DAGBLAD Dinsdag 13 September 1932 31e Jaargang No. 64 TWEEDE BLAD DE REGEERING HELPT ROTTERDAM Leeningen van 10 en 24 millioen INBRAKEN TE ALMELO ,en Je Bruid van het Glomdal Mits de gemeente zorgt voor een op reëelen grond opgemaakte sluitende begrooting Rotterdam, 10 September. Dc vlot- ende schuld der gemeente Rotterdam be- roee op 1 October 1931 171/* millioen. Dit bedrag was op 1 Januari 1932, voornamelijk ongevolge van de betalingen wegens rente n aflossingen van vroeger aangegane geld leningen tot 33.3 millioen opgeloopen. Op et oogenblik bedraagt de kasschuld 39.170.000. Op 1 Januari 1932 was het bedrag, dat oor het uitvoeren van buitengewone wer- in het afgeloopen jaar was uitgegeven in dat nog niet in een vaste leening was genomen te stellen op 27Vt millioen. eze uitgaven hadden betrekking o.a. op bouw van de electriciteitsfabriek, het aven van havens, de uitbreiding van het Telefoonnet, den aankoop van materiaal voor de tram, de stichting van een nieuwe Rijks- ruminrichting, scholenbouw, enz. Aange- ien het college zich genoodzaakt zag de kapitaalsuitgaven tot de strikt noodzakelij ke te beperken, hebben deze in het verstre ken deel van 1932 geen groote bedragen ge- I vorderd. Daarnaast is de vlottende schuld Sèrmeerdcrd met de bedragen, die wegens de bijzondere uitgaven van Maatschappelijk Hulpbetoon ten laste van de gemeente zijn gebleven. Rekening houdend met hetgeen I ook in 1930 en in 1931 te dier zake werd betaald, kan de som, die voor overboeking i naar den kapitaalsdienst (crisisdienst) in aanmerking komt op ruim 10 millioen Horden gesteld. ■Daar het zich nog niet laat aanzien, dat op aannemelijke voorwaarden tot consoli dntic van een deel van de vlottende schuld kan worden overgegaan, heeft het college van B. en W. op het departement van fi- nciën besprekingen gevoerd, over de jaag of de regeering bereid zou zijn om- nt de financiering van een deel der vlot- BSide schuld een bijzondere regeling te lleffen. Daarbij is van de zijde van het col lege meegedeeld, dat in normale omstan- heden reeds zou zijn overgegaan tot con- idatie tot een bedrag van ongeveer 25 llioen voor de kapitaalsuitgaven, welke in liet vorig jaar waren gedaan. Op een der- ?{Hjke leening zou gedurende den eersten ^d 880.000 per jaar moeten worden afge- zoodat dit bedrag op den gewonen nst van 1933 zou moeten worden uitge- kken. Ten aanzien van de crisisuitgaven rd voorloopig uitgegaan van het boven gegeven bedrag van 10 millioen. Daar- ÉfflTzou in 1933 2 millioen zijn af te lossen, ■fet resultaat van de gevoerde besprekin gen is geweest, dat voor de verlenging van d| loopende kasgeldleeningen en verstrek- k|pg van gelden ter aflossing van de thans onder Rijksgarantie opgonomen leeningen, &18 algemeene voorwaarde wordt gesteld, dat het college zal bevorderen, dat een op reëelen grondslag opgemaakte begrooting voor het dienstjaar 1933 welke in den ge inen dienst sluit, bij den raad wordt in- ggfliond. Alsdan is de regeej;ing bereid de October 1932 vervallende kasgeldlee ningen uit 's Rijks schatkist, welke succes sievelijk tot een bedrag van 34.100.000 zijn aangegaan, te verlengen tot 31 December 1933, zulks tegen betaling van een rente van 5 pet. en onder voorwaarde, dat een tweetal leeningsovereenkomsten, resp. ten bedrage van 10 millioen en van in Maximum 24 millioen zullen worden gesloten, waarbij is bepaald dat op den gewonen dienst voor 1933 de hierboven genoemde bedragen van resp. 2 millioen en 880.000 zullen wor den uitgetrokken. Indien tot het aangaan dezer overeenkom sten wordt besloten, zal de vlottende schuld nog ruim 5 millioen bedragen. Aangezien nog verschillende kapitaalsuitgaven moeten worden gedaan en de ongedekte crisis schuld toenemende is, terwijl voorts in de maanden November en December op de betaling van aflossingen van geldleeningen rnoet worden gerekend, zal er van moeten worden uitgegaan, dat de vlottende schuld ultimo December a.s. tot circa 24 millioen zal zijn toegenomen. B. en W. stellen nu aan den raad voor, goed te keuren, dat er met het Rijk twee leeningsovereenkomsten worden aangegaan van resp. 10 millioen en 24 millioen en te bepalen, dat het bedrag, waarvoor kas geldleeningen zullen worden aangegaan voor het tijdvak van 1 October tot en met 31 December 1932 op 25 millioen zal wor den vastgesteld. ZET ZUIDERZEEWERK DOOR! Maar lenig den vlsschersnood. Amsterdam. De algemeene vergade ring der vereeniging van Zuiderzeegemccn- ten besloot met kracht aan te dringen op \erdere voortzetting der inpoldering van de afgesloten Zuiderzee. Uit dc ter vergadering verstrekte mede- deelingen bleek, dat de nood der visschers- bevolking in vele gemeenten langs de Zui derzee niet langer is te dragen, waarom een deputatie, bestaande uit de burgemeesters van Lemmer, Wieringen, Bunschoten en linkhuizen werd benoemd, met de opdracht bij de regeering op onmiddellijke en doel treffende voorziening aan te dringen. De vergadering kon zich niet vereenigen met dc gestie van den burgemeester van Enkhuizen, die afzonderlijk buiten de ver ecniging actie voert. JHR. MR. J. W. G. BOREEL VAN HOGELANDEN 80 JAAR. Een huldiging op het Haarlem- sche stadhuis. Zaterdag vierde de heer jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud-burgemeester van Haarlem, oud-lid van Gedep. Staten van Noord-Holland, oud-lid van de tweede Kamer der Staten-Generaal, kamerheer i. b. d. van H. M. de Koningin, zijn tachtig sten verjaardag. Een stroom van geluk wenschen in allerlei vorm, waaronder een hartelijk telegram van H. M. de Koningin, kwam in den loop van den dag binnen. Des middags werd ten 6tadhuize van Haar lem, van drie uur tot half vijf, een zeer druk bezochte receptie gehouden. Hij werd met zijn twee dochters ontvangen door den burgemeester van Haarlem, die met zijn echtgcnoote ter begroeting aanwezig was. Den dames werd een bouquet rozen aan geboden, waaromheen een lint in de Haar- lem6che kleuren. In de oude raadszaal, waar ook een schat van bloemen was ten toongespreid, werd de heer Boreel aller eerst toegesproken door jhr. mr. dr. Röell, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, die hem dankte voor zijn werk in het belang der provincie verricht en hem namens het provinciaal bestuur een gouden plaquette overhandigde. Ver volgens voerde de heer Maarschalk als bur gemeester van Haarlem het woord en her innerde aan zijn vele verdiensten voor do stad Haarlem. De heer Boreel dankte hartelijk. Van de gelegenheid om den jarige te felicitecren werd door velen gebruik gemaakt. Geldswaardige bedragen gestolen Almelo, 12 Sept. In de winkels van do N.V. Gruytcr en do firma I. C. ITeemann welke winkels beiden op ecnigen afstand van elkaar gelegen zijn in het centrum van Almelo aan de voornaamste winkelstraat de Grootestraat, is hedennacht of den voor- afgaanden nacht ingebroken. De dieven zijn de beide perccelcn binnen gekomen aan de achterzijde door ruiten uit dc snijden en deuren te forceercn. Bij dc firma de Gruyter werd in het kantoo*- de brandkast een eindweegs weggeslecpr en daarna werden in den achterwand zoo veel gaten geboord, dat men een stuk er van kon ombuigen waardoor men met de hand in de brandkast kon komen waaruit een bedrag van 800.— ontvreemd werd. De dieven lieten het kantoor in de grootste wanorde achter. Bij de firma Heemann werd een kistje met een bedrag van 2S0 dat in een kan toor stond, buit gemaakt. Verschillende omstandigheden waaronder de inbraak heeft plaats gehad geven het vermoeden, dat men hier met vaklieden te doen heefi gehad. De brandkast was met kalk be smeerd om vingerafdrukken te voorkomen, terwijl rondom de brandkast een menigte- zemelen en zonnepitten gestrooid lagen, vermoedelijk om dc politie te misleiden. Van de daders is niets bekend. De politie heeft de zaak in onderzoek. CIRCA 600 RATTEN OP DE „WATERLAND" GEDOOD. Dit is een record sinds het in werking treden van de Sani taire Conventie. De G.G.D. te Amsterdam heeft, naar de Tel. meldt, het s.s. „Waterland" van den Kon. Iioll. Lloyd volgens de gebruikelijke methode met blauwzuurgas behandeld en hiermede een einde gemaakt aan de ratten- bevolking. In totaal werden ongeveer zes honderd exemplaren van ratten dood aan getroffen. Dit is althans na het in wer king treden der Sanitaire conventie voor de Aratcrdamschc haven een record. Het hoogsff cijfer was tot dusverre 220. Voor de Sanitaire conventie tot stand kwam, wer den wel schepen met 1000 en meer ratten aangetroffen. Ofschoon het laboratoriumonderzoek van de Waterlandsche ratten nog niet geheel is afgeloopen, meent men dat de vele sterf gevallen toch niet het gevolg waren van pestinfectie. HOND AANGETAST DOOR ZIEKTE VAN WEIL. Badinrichting te Arnhem ge sloten. Arnhem. J.l. Woensdag liet M. zijn hond in de Linge zwemmen. Eenigen tijd daarna vertoonde het dier ziekteverschijn selen en een veearts werd ontboden. Deze vertrouwde de zaak niet en raadde aan den hond naar Utrecht op te zenden, waar geconstateerd werd, dat het dier leed aan de ziekte van Weil. Onmiddellijk na het bekend worden van den uitslag besloot het bestuur van het Volksbad tot sluiting van de inrichting over te gaan. In dc om geving komen ratten in overvloed voor. COLLECTIEF ONTSLAG BIJ HET RIJKSOPVOEDINGSWEZEN. Het Hoofdbestuur van den Ccntralcn Ne- dcrlandschen Ambtenaarsbond zónd "t vol gende telegram aan den Minister van Justitie: „Hoofdbestuur C.N.A.B., vernomen heb bende, dat aan ambtenaren Rijksopvoe dingsgestichten inzake beslissing aanvaar ding lagere rang één week uitstel is ver leend, dringt aan op langer uitstel, totdat Bijzondere Commissie en Centrale Com missie advies kunnen uitbrengen." SALARISVERLAGING BIJ DE ARBEIDERSPERS. Onder opmerkenswaardige motieven. De Residentiebode meldt: Naar wij vernemen, is bij de N.V. de Ar beiderspers, welke, zooals men weet, de ver schillende Nederlandsche socialistische dag bladen uitgeeft, als Het Volk, Voorwaarts, Vooruit, enz., een salarisverlaging toegepast over de gcheele linie. Merkwaardig is nog, dat deze salarisver laging is gemotiveerd niet alleen met een beroep op de ongunstige bedrijfsresultaten, maar ook met een beroep op do daling van den levensstandaard. Maar ook zonder die motivcering is deze salarisverlaging, welke bovendien nog gepaard gaat met verschil lende ontslagen, merkwaardig. Overal pro testeert men en organiseert men protest demonstraties tegen voorgestelde salaris verlagingen, maar in eigen bedrijf wordt met, stille trom en zelfs met een methode van georganiseerd overleg, welke volgens het personeel zelf een aanfluiting is van het georganiseerd overleg, salarisverlaging in gevoerd, gepaard met ontslag. GEMEENTERAAD VAN DEN HAAG. Kostelooze rijwielplaatjes. 's-G r a v e n h a g e, 12 September. In de heden gehouden raadsvergalering is met 24 tegen 12 stemmen aangenomen een mo tie-van Langen, waarin B en W. wordt ver zocht, bij de H.T.M. pogingen aan te wen den waardoor de voorgestelde inkorting van lijn 3 (verplaatsing van het eindpunt van Kwartellaan naar Lijsterbcsplein) niet tot 6tand komt. Na uitvoerige discussie over dc verstrek king van kostelooze rijwielbe'.astingplaatjes aan werkloozen, waartegen de regeering onder bedreiging van intrekking van de subsidie voor werkloozcnsteun zich heeft verzet, wordt door B. en W. overgenomen een motie-van Langen, waarbij B. en W. wordt verzocht in overleg met de andere groote gemeenten pogingen te doen de re- gccring ten deze van gedachten te doen ver anderen. Ten slotte wordt verworpen een motie-de Visser(C.P-), waarin de raad den burgemees ter verzoekt, alsnog verlof te vcrloenen voor een demonstratie van de Communistische partij op den dag van de opening van de Staten-Generaal. NA DE TEXTIELSTAKING. Cassatieberoepen voor den Hoo- gen Raad. 's-G raven li age, 12 Sept. Dc procureur- generaal bij den Hoogen Raad concludeerde lieden tot verwerping van liet cassatiebe roep .van C. J. P., propagandist te Almelo, die door de rechtbank aldaar en in hooger beroep door liet gerechtshof te Arnhem was veroordeeld tot één maand gevangenisstraf wegens opruiing. Verdachte had tijdens de textielstaking in Twenthe in een bijeen komst op het H. J. van Hcekplein, nadat den vorigen avond op het Pathmos de po litie door personen uit het publiek gekwetst was, gezegd, dat hij daar tot zijn spijt niet bij tegenwoordig was gevveest, doch dat de Federatie de verantwoordelijkheid op zich wilde nemen voor dergelijke gevallen. Arrest 10 October a.s. Voorts concludeerde de proc.-gen. even eens tot verwerping van het cassatieberoep van den vakvereeniging, bestuurder D. S., die tijdens die staking in een door on geveer 300 personen bezochte openbare bij eenkomst had gezegd, dat de stad moest dreunen van oplaaiend verzet en dat, wan neer één onderkruiper bij de firma Jannink zou blijven werken, de stakers hem wel zou den leeren wat solidariteit was. De rechtbank te Almelo had hem deswege vrijgesproken, doch het O.M had beroep aangeteekend, waarna het Hof te Arnhem D. S. had veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf terzake opruiing. Arrest van den Hoogen Raad 19 Septem ber a.s. Amersfoort. Woensdag 14 Sep tember, Hotel „de Zwaan", Verkoop van een woonhuis met pakhuis aan den Zuidsingel 70 en 71. 8 uur. Donderdag 22 Sept. Hótel „de Zwaan", verkoop hoerenhuis Kapelweg 16 en het huis Krommestraat 77. 8 uur. Baarn. Woensdag 14 Sept. Moes tuin de Erven Manus, Molenweg, v.m. 10 uur, verkoop van een partij warme en koude kas- en buitenplanten. Donderdag 15 Sept., Eemnesserweg 26, verkoop van een inboedel. 10 uur. Donderdag 15 Sept., Hotel „Central", ver koop van villa Eemnesserweg 26. 8 uur. Donderdag 15 Sept. Hotel „Central." Ver koop van bouwterrein met garage aan de Tcding v. Berkhoutstraat en van woonhuis Oranjestraat 2a. 8 uur. Hoogland. Dinsdag 20 September, „Concordia", verkoop boerenhofstede „Het Heiveld" aan de Heisteeg. 11 uur. Soest. Dinsdag 20 September „Staal- wijk" (Utrechtscheweg), verkoop van een boerderij-inventaris. IV* uur. Stoutenburg. Woensdag 21 Sep tember. koffiehuis „Dc Drie Linden", ver koop van een landbouwerswoning, nabij Emclaarschenweg B 27. 11 uur. HET SCHEEPSCONFUCT. Een dienstweigering in 1909. Een oud-medewerker schrijft aan do N. B. Ct., dat zich ruim 20 jaar geleden ook aan boord van de Rotterdam der Holland Amerika Lijn een geval van dienstweige ring heeft voorgedaan. De aanleiding daartoe was geheel anders dan bij het pas gebeurde. Het schip (dat in 1908 gebouwd is) zou den 6den November 1909 van hier vertrek ken naar New-York, hetgeen wegens dik ken mist echter niet mogelijk was. De ge zagvoerder, kapitein II. Koenen van der Zee, gaf toen bevel, dat niemand het schip mocht verlaten. Den volgenden dag 's mid dags hoorde hij van den lsten machinist, den heer J. L. Edixhoven, dat over dit be vel onder de stokers en tremmers ontevre denheid heerschte. Het bleek, dat zij zelfs wilden afmonsteren en zij dreigden, indien dit niet werd toegestaan, niet aan het werk te zullen gaan. Op verzekering van den lsten machinist, dat men, al werd er gestaakt, Boulogne toch wel halen kon, vertrok de kapitein. Er werd halve kracht gestoomd. Bij het lichtschip Maas bemerkte de kapitein op nieuw, dat stokers en tremmers hun dien sten weigerden. Zij vergaderden toen, en wilden na afloop daarvan wel gaan wer ken, indien er van de staking geen recht zaak werd gemaakt. De kapitein beloofde dit en teekende met den lsten machinist onder dwang een desbetreffendo verkla ring. Den 2Ssten October 1910 hield de arron dissementsrechtbank alhier een buitenge wone zitting, waarin 63 stokers en trem mers ter zake van het gebeurde gedagvaard waren. Van hen verschenen er 17. Het open baar ministerie cischte tegen de beide bel hamels ieder 9 maanden gevangenisstraf, tegen zeven beklaagden ieder 4 maanden en legen alle anderen ieder 2 maanden; voor één beklaagde werd vrijspraak gevraagd. Ter terechtzitting was o. ra. gebleken, dat de werkwilligen niet door de anderen ge hinderd waren. De rechtbank sprak vijf der betrokkenen vrij en veroordeelde de twee belhamels ieder tot 3 maanden, zes beklaagden tot ieder 2 maanden en alle anderen tot ieder 14 dagen gevangenisstraf. SECRETARIS-GENERAAL AAN DEFENSIE. Naar wij vernemen, heeft de secretaris generaal bij het departement van Defensie mr. J. Woltman, tegen 1 Januari a.s. ont slag uit zijn betrekking aangevraagd. __r zÖn oogenblikken in het leven, die rek! Scll00nheid "verliezen, als men ze uit het Noorsch van Jacob B. Buil. f De hoeve lag aan de Glom. Het was de ge hocve mijlen ver in den omtrek. Pi» ™]tcrpad zuidwaarts naar het Groot een ruiterpad noordwaarts naar |B lein Elvedal, een ruiterpad van een aujl lang over wild gebergte naar het Ren- uat, onder welks kerspel de hoeve behoor- I' aar u'ildc men naar de bergweide, dan n„ S 5ncn tn een boot over de breede oomen, terwijl de paarden den on- kergstroora overzwommen en ver Heden aan dc overzijde aan wal kwamen. «ULt fnzc drln uit oudergewoonte staan opzadelden bootslui kwamen en hen ^Be hoeve lag tegen dc woudhelling aan zichi v °eVel" der Glom- Het uit" ijMLi. 1a.B kosch en nog eens boseh. de grijzo dié vaü don Hanckam in liet oosten, temina. r0'bratt in het westen. Maar da. pi jé"» ler wÜde eenzaamheid de bree- iaMg s.'eronde zilverstroom der Glom in Het e i u 8''id'nS naar het zuiden, dent nn h hlld seder' onheugelijke tij- haddrn hé h,°e,VC gewoond. Vader en zoon »U en dan Nb °'a en Erik Behecten, H n "l's- wanneer er meer kwamen dan twee in één generatie. De zusters Bcrte en Oline, een enkele ook wel Karen. Maar er waren zelden meer dan twee of drie kinderen in één geslacht en meestal waren het zoons. Hij, die nu eigenaar der hoeve was, heette Ola Erikscn en had zich een vrouw ge haald uit het Groot Elvedal. De vrouw heette Kari. Ze kwam van de grootste hoeve, die op Tryanaesc) lag, daar, waai de Trya in dc Glom valt. Vroegere geslachten hadden liefst hun vrouwen gehaald uit de naburige hoeven aan de monding der Atna. Maar na verloop van tijd was het verkeer met het Elvedal levendiger geworden, voornamelijk gedu rende den Kersttijd en zoo was dan ook dit huwelijk tot stand gekomen. Er waren ook koeien uit het Elvedal meegebracht naar de hoeve, een grooter soort. Ze waren genoemd naar hoeven en naar dingen, die de jonge vrouw lief waren in haar ouderlijk huis. Deze Ola Eriksen en zijn vrouw Kari kre gen dit druischtc in tegen de gewoonte van het geslacht geen zoons. De men- schen verbaasden zich en bleven in afwach ting. En zij zelve niet het minst. Eindelijk, in het derde huwelijksjaar, werd er een kind verwacht. Maar toen het kwam, was het een meisje. Het moeten zwakkelingen zijn in jouw familie, zei Ola Eriksen toen tot Kari. Zij, die teerder en blonder was dan de lui op Glomgaard, lachte en zei. terwijl ze daar neerlag: Je moet geduld hebben. Ze glimlachte zoo dapper bij de woorden. En Ola Eriksen, die er aan dacht, dat hij bij zijn huwelijk met Kari acht prachtige Naes is landtong. koeien had gekregen en paard met slede op den koop toe en bovendien nog die groote woudstreek bij het Nekkjölsmoeras, stelde zich tevreden. Ja, dat kan wel zoo wezen, had hij toen geantwoord. Daarna had hij een versclie pruim uit de koperen tabaksdoos genomen en was heengegaan. Hij had bij de schuur nog cenige staken op te stellen voor het drogen van het koren in den herfst. Den vierden dag was Kari Glomgaarden weer op de been en aan het werk. En toen het kind een maand oud was, reden ze op een dag in October over het gebergte naai de kerk in het boven-Rendal om het te laten doopen. Men moest de gelegenheid waarne men, terwijl de weg nog begaanbaar was. In den wintertijd werd het te koud om met een kind over het gebergte te rijden. De familie was groot en de Peters behoorden tot de rijkste lieden van het dorp. Er werd heel wat beraadslaagd over den naam en dc ouders zaten wel een beetje in verlegenheid. Een meisje als eerstgeborene zooiets was in de familie nog nooit voorgekomen. Eindelijk kwamen ze overeen, dat ze Berit zou heelen, naar haar grootmoeder van vader's zijde. Het was toch het best om haar maar dadelijk naar deze te noemen! Men kon niet weten of er nog meer zouden komen. De jonge moeder zag er slecht uit. Maar Kari glimlachte slechts. O er komen er stellig meer. weet je, zei ze. Er kwamen er geen meer. Op den terugweg over het gebergte werd Kari Glomgaarden ongesteld en thuis ge komen moest ze gaan liggen. Zo reden vijf mijlen over het gebergte 1 heen om voor haar een dokter te halen. Maar toen deze kwam, lag ze reeds te kam pen met den dood. Ze had kraamkoorts gekregen. Toen de oude dokter kwam, was het reeds naar haar hoofd gestegen en toen hij heenging was ze dood. Maar het kleine meisje, dat ze achterliet, moest wel een sterker gestel hebben dan de moeder, want liet smeulend levensvonkje in haar kwapi den winter door. al was er geen borst, waaraan men haar leggen kon, en de wintermeik was schraal bij al het vee. Temidden der groote stilte van het Glom dal groeide Berit Glomgaarden op. Ola Eriksen, de vader, hertrouwde niet. Wel had hij het kunnen doen; dat was het niet. Een vrouw was er noodig op de hoeve. Maar Karen, zijn zuster, was teruggekomen uit het Elvedal, toen de vrouw stierf en de hoeve werd onder Karen's flink beheer ge laten. Zoo kwam het, dat Ola Erikscn niet her trouwde, maar eenzaam zijn levenspad ver der ging. Hij at veel en werd zwaarder dan de mannen, die voor hem op de hoeve had den gezeten. Zoo sterk werd hij van al die goede zuivelkost, zei men, dat hij een paard kon optillen. Ilij pakte zelden aan, maar gebeurde liet eenmaal, dan deed hij het ook grondig, zoodat er in het dorp over gespro ken werd. Meestal was hij bereidwillig, maar, had hij zich iels in het hoofd gezet, dan moest het er door. Berit Glomgaarden werd vijftien jaar. Ze zag zelden andere menschen dan die der l\oeve. Een enkele maal ging ze 's winters wel eens mee naar de kerk. Verder zat ze meestal thuis. Ze werd groot en blond, mooier dan de spruiten uit het geslacht Glomgaard in den- regel geweest waren, ranker van gestalte en zachter van stem. De menschen zeiden, dat ze dit van haar moeder had en van de lieden bij het Trya naes. Wanneer er iemand op bezoek kwam, of wanneer zij zichzelf onder vreemderf be vond, was ze bescheiden en stil, zacht en schuchter in al haar doen, zoodat men zich afvroeg of zij wel de geschiktheid zou be zitten om eenmaal huisvrouw te worden op de een of andere groote hoeve, maar alleen haar tante Karen wist, dat achter haar schuchterheid vader's weerspannige aard verborgen lag. Toen ze zestien jaar was. moest ze naar het dorp om bij den dominee voor haar belijdenis te gaan leeren. Rijdend op een vrouwcnzadel en door haar vader verge zeld, kwam ze het gebergte over en bleef gedurende de weken, waarin het onderwijs plaats had, bij een familielid inwonen. Er waren er velen van haar leeftijd, zoo wel jongens als meisjes. Maar zij bemoeide zich met weinigen, bijna met niemand. De ecnige, met wie men haar nu en dan zag praten, wanneer het toevallig voor kwam, was een arme jongen uit het Glom dal, die op een kleine pachthoeve woonde, een halve mijl ten Noorden van de Glom gaard in de woudeenzaamheid aan den Westelijken oever der Glom. Hij heette Tore en de hoeve, waarop hij woonde, werd Braaten genoemd. Ze lag vlak aan de Glom en onder den Grötbratt. Het geslacht, waar uit deze Tore stamde, kwam uit het Noor den. Van heel ver, uit Tolgen, meenden sommigen. 'Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3