I A.SCHOTERMAN ST. EMILI 1928 per flesch f 1.45. per anker f 58.50 DIVANS IN DIVERSE UITVOERINGEN STRIJD TEGEN 'T STADSVUIL iA'S SLIJTERIJ WIJNHANDEL TOENEMING VAN DE RATTENPLAAG Ziekte van Weil HET LUCHTVAARTTERREIN TE EINDHOVEN Interessante vliegdemonstraties U5T DE STAATSCOURANT Beteugeling van het cadeaustelsel BEZOEKT ONZE 18 MODELKAMERS. A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 11 HUMORHOEKJE GEVESTIGD 1878 üïR.STRAAT 17 TEL. 145 Dr. N. M. Josephus Jitta opent de Reinigingstentoonstelling 's-Gra ven h age, 12 Sept. Bij de ope ning,'hedenmiddag 4 uur, van de jubileum tentoonstelling, georganiseerd dot> - de Ver- eeniging van Heinigingsdirecteu» «n, door den voorzitter van den Gezondneidsraad dr. N. M. Josephus Jitta, heeft deze aller eerst de vereeniging met haar zilveren ju- biló gelukgcwenscht. Het doel der vereeni ging zcide 6pr. houdt nauw verband met het bevorderen der Volksgezondheid. De invloed van een behoorlijk ingerichte wijze van vuilverwijdering valt niet te ont kennen. Daarbij doen zich nog factoren van esthetischen, economischen en van opvoed- DR. N. M. JOSEPHUS JITTA. kundigen aard voor en daarom moeten wij het van harte toejuichen, dat nog steeds naar vooruitgang gestreefd wordt. Zoo is b.v. uit een theoretisch en streng hygiënisch standpunt bekeken het verbrandon van do afvalproducten het ideaal systeem, doch Ar schijnen zich hier en daar moeilijkheden tg hebben voorgedaan en daarom moeten wij het billijken, dat de gemeente Den Haag het ton slotte wenschclijk vond, om tot een andere wijze van vuilverwijdering over to gaan. Ieder systeem is goed, als het maar afdoende en economisch is. Zoo mogen wij het verder toejuichen aldus spr. dat alom getracht wordt de wijze van vuil verzameling te pcrfcctionce- ren. In dit verband verdient het voorstel, in Den Haag gedaan om het huisafval in afsluitbare emmers te verzamelen en dan zonder stof- te veroorzaken in de karren te storten, zeker waardccring. Het is jam- mor, dat dit denkbeeld elders reeds in toe passing, juist in dezen tijd naar voren werd gebracht, waarin uiterste zuinigheid nood zakelijk wordt geacht en dat nog wel in urgente gevallen ook daar, waar de volks gezondheid wel eens in het gedrang zou kunnen komen. Er zijn bij de vraagstukken, die zich op het gebied der reiniging voordoen bijkom 6tige omstandigheden, waarop streng gelet moet worden. Laat ik slechts erop wijzen, dat daar, waar het onrein is, en daar, waar de af val producten opgehoopt worden, zich steeds ongedierte van allerlei aard weel dcrig ontwikkelt, waardoor ziekten ver spreid kunnen worden. Mag ik aldus spr. in dit verband slechts wijzen op de toeneming der ratten bevolking, die men steeds tref; daar, waar afval zich verzamelt, want ook deze kun ncn als ongedierte beschouwd worden. Ik zag eenigen tijd geleden een film, waarin de schade, die ratten kunnen ver oorzaken, plastisch wordt voorgesteld. Daarin wordt aangetoond, hoe deze knaagdieren zich in voor hun geëigend mi lieu kunnen vermeerderen. Men zag, en men moet zich dat natuurlijk symbolisch voorstellen, een ratten echtpaar in het hu welijk treden en na één jaar wa6 beidor nakomelingschap op 87,0 klein- en achter kleinkinderen te schatten. Ik heb dio cijfers nooit kunnen controlce- icn, maar het 2al wel zoo zijn! Men kent de beteekenis van de rat bij de verspreiding van de pest en de ver schillende manieren, die aangewend wor den om het gevaar te keeren. Als een meer actueel voorbeeld zou ik de ziekte \;an Weil willen noemen, een ziekte, die door de met spirochaeten be smette rit wordt overgebracht, terwijl deze schijnbaar ongedeerd blijven. Door water waarin de afscheidingsproducten van zul ke dieren voorkomen, wordt de ziekte over gebracht en de kans om aangetast te wor den bij het baden in open wateren is dan niet uitgesloten. Ik geloof niet, dat wij hier van nieuwe ziekte spreken mogen, want ook in vroegere perioden zullen er ziekten waargenomen zijn, waa./van het wezrn niet duin,-lijk was en die wij thans als gevallen van de ziekte van Weil zouden beschouwen. Vooral in de latere jaren heeft een nauwkeurige wijze van onderzoek ons het herkennen der aan doening gemakkelijk gemaakt. De ziekte treft men. zooals bekend, bijna, zoo niet absoluut, alleen bij menschen aan, die in de binnenwateren gebaad of gezwom men hebben en zij blijkt in vergelijking tot het aantal baders en zwemmers zelden voor te komen. Wel hebben wij dit jaar een opcenhooping van gevallen gehad en liet is aan te nemen, dat de warme zomer, die thans achter ons ligt, daarvan indirect de oorzaak geweest is. Hoe het ook zij, door te zorgen voor rein heid in badinrichtingen en vooral in de na bijheid zijnde slooten en poelen kunnen wij de kwade kansen zeer beperken. Er kan en moet daarbij meer gedaan worden en in dit verband verdient het voorbeeld _van Gouda ook navolging, waar men de bassins der zweminrichting „ratproof" gemaakt heeft, dat wil zeggen, dat men voorzienin gen getroffen heeft om het toetreden van ratten te beletten. Deze tentoonstelling zal U bewijzen hoe veel zorg er in Nederland, zooals trouwens in allo beschaafde landen aan de techniek der reiniging besteed wordt. Uit den aard der zaak is deze tentoonstel ling op bescheiden voet ingericht, zonder dat daarbij het demonstratief karakter, lat nagestreefd wordt, uit het oog verloren is gegaan. De zaal is in 20 vakken verdeeld voor de verschillende gemeenten waarbij de groote steden op den voorgrond staan. Gij zult nog een nieuw zeer toe te juichen denkbeeld verwezenlijkt zien, zeide spr., in den vorm van affiches met groote zorg zoo artistiek als het onderwerp het toelaat, uit- cvoerd waarbij een beroep gedaan wordt op de medewerking van de bevolking die de taak van den Reinigingsdienst zooveel gemakkelijker en doeltreffender kan ma ken. Alle6 bij elkaar genomen zal U een dui delijk inzicht geven van de vorderingen die op het gebied der reiniging gemaakt zijn, maar tevens van het niet genoeg te prij zen initiatief van hen die de tentoonstelling lot stand gebracht hebben. Mogen de door hen gekoesterde verwachtingen vervuld worden. Met deze woorden verklaarde 6pr. de ten toonstelling voor geopend. Zaterdagmiddag door Minister Reijmer geopend ONGELUK IN DE DUINEN. 's-Grdvenhage, 12 Sept. Kolonel S. G. X. Nauta Pieter, commandant der eerste artilleriebrigade, levens garnizoenscomman dant, is vanmorgen een vrij ernstig onge luk overkomen. Afdalend van een vrij steile helling in het duinterrein, is hij van zijn paard gestort, waarbij hij een arm ont wricht en een been gebroken heeft. Heel kundige hulp was gelukkig vrij spoedig ter plaatse, maar de kolonel zal geruimen tijd aan zijn bed gebonden zijn. Onderscheidingen. Toegekend de gouden eeremcdaille der Oranje-Nassau-ordc aan J. Dijsselblocm (broeder Fidelis), verbonden aan het krank zinnigengesticht Huize Assisië te Udenhout; benoemd tot ridder der Oranje-Nassau orde aan W. Bax, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Maastricht. Bij Kon. besluit is toegekend de gouden eerc-medaille der Oranje Nassauorde aan J. Dijsselbloem (broeder Fidelis) verbonden aan het krankzinnigengesticht Huize As sisië, te Udenhout; is benoemd tot ridder van de Oranje Nassauorde W. Bax, predikant bij de Ncd. Herv. Gemeente te Maastricht Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden Eere medaille, in zilver aan: A. Vink, workmees ter bij de firma F. J. Saris en Zoon tc Rotterdam. Rijksverzekeringsbank. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Ja nuari 1933 aan C. J. P. van Zadelhoff op zijn verzoek eervol ontölag verleend als controleerend geneeskundige bij de Rijks verzekeringsbank met dankbetuiging voor de door hem in dio betrekking bewezen diensten. Arbeidsinspectie. Aan den technisch ambtenaar bij de Ar beidsinspectie R. C.. van Ree te Maastricht is met ingang van 1 October 1932 de go meente Eindhoven als standplaats aange wezen. Marinestoomvaartdienst. Bij beschikking van den minister van Defensie is de officier van don marine stoomvaartdienst der 2e klasse A. de Vaal, dienende aan boord H.Ms. Van Speyk, den 14 September 1932 ter beschikking gesteld, Zaterdagmiddag is door den Minister van Watorstaat Mr. P. J. Reymer het nieuwe Luchtvaartterrein te Eindhoven officieel geopend. Het vliegterrein zelf is prachtig gelegen, 5 K.M. ten Westen van Eindhoven, in de Strijsche ontginning, ten Westen van het in aanleg zijnde kanaal, dat Eindhoven met het Wilhelrainakanaal zal verbinden. De grondge.steldheid van het terrein, dat 'D meter bo "en den zeespiegel ligt, is ide aal, en de afmetingen zijn 1035 meter in de richting Noord-Zuid eri 580 meter in de richting Oost-West. Tegen 12 uur arriveerden achtereenvol gons do groote toestellen van de K.L.M., die gasten en genoodigden uit Amsterdam en- Rotterdam brachten. Tusschcn deze toe stellen door snorden de kleine sportvlieg tuigen van de Nationale Luchtvaartschool ea van do leden der Rottcrdarasche Aero- club, terwijl ook verschillendo buitenlan ders van hun belangstelling blijk gaven door hun aanwezigheid. Het gemeentebe stuur van Eindhoven bood den gasten in één der tenten een Brabantsche koffietafel aan, waar fleurige Brabantsche meiskes in Brabantsche kleederdracht uit groote Bra bantsche ketels koffie serveerden en waar een sfeer van Brabantsche gemoedelijkheid heerschle. De Burgemeester van Eindhoven, de heer A. Verdijk, zei dan ook in een korte tafel rede, dat men ditmaal nu eens niet uit het oogpunt van versobering 'n dergelijken eonvoudigen maaltijd had aangeboden, maar juist om deze gemoedelijke 6feer, die men in Brabant nu eenmaal venvacht. Na alle gasten welkom to hebben gchecten richtte hij zich in het bijzonder tot do ver tegenwoordigers van dc Nationale Lucht vaartschool en de Rolterdamscho Aero Club, die juist heden haar eerste lustrum herdonkt. Voor het clubhuis op Waalhaven bood hij twee fraaie Brabantsche tinnen kannen aan, ten bewijze, zooals hij zeide, „dat het tusschen Eindhoven en de Natio nale Luchtvaartschool in kannen en krui ken is" Nadat de heer Otten een woord van wel kom had gesproken namens het comité voor ontvangst, dankte de heer Kolff, voor zitter van de Nationale Luchtvaartschool voor het geschenk der gemeente Eindhoven en wees tevens op de beteekenis van dit oersto vliogveld beneden don Moerdijk Voorts spraken nog de heer Van der Paauw namens do K.L.M. en de heer Fcng- ler namens de Deutsche Lufthansa een kort woord, waarna het gezelschap zich verspreidde in afwachting van de aan komst van den minister van Waterstaat. Te ruim half drie arriveerde deze uit Rot terdam met het 3-motorige Indië-vliegtuig De Ekster, vergezeld van den heer De Veer, directeur van den Luchtvaartdienst, den heer Plesman, directeur der K. L. M., en jhr. Van den Bergh van Heemstede, tweede voorzitter van de Kon. Ned Ver. voor Luchtvaart. Inmiddels hadden de tribunes en paddocks zich gevuld en gaven een mu ziekcorps en de radio-installatie beurtelings muziek ten beste. Het officiële gezelschap begaf zich naar de tont, waar de opening zou plaats vinden. Na een korte toespraak van den burge meester van Eindhoven, den beer A. Ver dijk, heeft minister Reymer de openingsrede uitgesproken. De Commissaris der Koningin in Noord Brabant, mr. dr. Van Rijckevorsel, wenschte de gemeente geluk met de energie, om juist in dezen tijd van crisis een dergelijk werk tot stand te brengen. De opbloei van Eind hoven zou gehc?l Noord-Brabant ten goede komen. Nadat nog enkele sprekers het woord heb ben gevoerd, was het officieele godeelto ten einde. Bij den aanvang van hot feestprogramma gingen natuurlijk in de eerste plaats tal van genoodigden met een der aanwezige K.L.M. toestellen de lucht in. Tot deze passagiers behoorde ook een achttal van de oudste be woners uit de omgeving van Eindhoven waarvan de oudste 96 jaar en de jongste 78 jaar is. Van het overig? programma noemen we o.a. het esquadrille-vliegen door de leden van de Nationale Luchtvaartschool, de duizelingwekkende buitelingen van Schmidt Crans, Van der Graft en De Mul, de halsbrekende toeren van de Dultsche aviatrico Licsel Bach en de demonstraties met het auto-giro-toestel van den Spanjaard La Ciorva. Een buitengewone attractie was de vlucht van den Duitscher Werno Wei chclt, die zich met zijn eenvoudig motor loos toestel door het vliegtuig van zijn land genoot Emil Peschke tot een hoogte van on geveer 600 meter liet optrekken cn toen in een prachtige zweefvlucht rustig op het vliegveld daalde. Inmiddels stelde de K. L. M. het publiek in de gelegenheid, met een van haar één twee- of drie-motorige toestellen de lucht doop te ondergaan. Tegen half zes hadden resds meer dan 300 personen hiervan ge bruik gemaakt, en de animo was zóó groot, dat de verkoop van plaatsbewijzen moest worden stop gezet DE FIRMA KREYMBORG, De firma A. Kreymborg en Co., heeft aangekocht het hoekcomplex Nieuwendijk 200—202 hoek Gravenstraat Amsterdam, waar zij het voornemen heeft a.s. voorjaar een nieuw filiaal te openen. Een oordeel over de regeling in de Duitsche noodverordening Het nationaal comité tot beteugeling van het cadeaustelsel deelt mede, dat dr. Junc kerstorff, leider der actie tegen het cadeau stelsel in Duitschland dezer dagen bij een interview ter gelegenheid van zijn doorreis heeft verklaard, dat de Duitsche noodver ordening op het cadeaustelsel, welke sinds 10 Juni j.l. van kracht is, geen verbetering in den wantoestand op het gebied van het cadeaustelsel heeft gebracht Hij schreef dit toe aan de onvolledigheid der Duitsche nood verorde-mg, die pr'nci- pieel het cadeaustelsel v rbiedt, doel dit door middel van een aantal uitzonderings bepalingen weer toestaat. Volgens een dezer uitzonderingsbepalin gen mag het cadeaustelsel n.l. wel worden toegepast, indien de cadeaugever zich ver plicht in plaats van de toegift een bedrag in geld uit te betalen, dat niet kleiner mag zijn dan de kostprijs van het artikel. Door deze noodverordening blijft ook twij fel bestaan omtrent de geschenkenbonnen, waarvan niet vaststaat of iedere bon in- middellijk inwisselbaar moet zijn in geld of eerst na het gezamenlijk inleveren van het door den cadeaugevc- vastgestelde aan tal bons voor diverse artikelen de verplich ting bestaat om hiervoor een bedrag in con tanten te geven. Volgens dr. Junckerstorff wordt in Duitschland de strijd der winkels onderling steeds heviger cn verzocht men allerwegc de overheid om een daadwerkelijk cadeau verbod, teneinde aan den vernietigingsstrijd een einde te maken. Dr. Junckerstorff achtte de Duitsche noodverordening niet navolgenswaardig en sprak de hoop uit, dat geen ander land dit wettelijk verbod met zijn veel omvattende uitzonderingsbepalingen, die het vrijwel waardeloos maken, zou overnemen, noch er een proef mee zou nemen. IN- EN DOORVOER VAN AARDAPPELEN EN GROENTEN. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft Frankrijk aangewezen als land, waaruit, met ingang van 22 Septem ber 1932 de in- en doorvoer van aardappe len verboden is. Voorts is Frankrijk aangewezen als land, waaruit met ingang van dienzelfden datum, de in- en doorvoer van versche groenten van 15 Maart tot cn met li October ver boden is, tenzij de zendingen vergezeld zijn van een schriftelijke verklaring, afgegeven door den Plantenziektcnkundigen Dienst van dat land, inhoudende, dat de vensehe groenten niet zijn aangetast door den Co loradokever en dat zij afkomstig zijn van en geteeld zijn op plaatsen, waar de Colo radokever niet voorkomt, en, voorzoovcr bekend, niet is voorgekomen binnen een afstand van 200 K.M. Tenslotte is bepaald, dat ontheffing wordt verleend voor zendingen, welke een gewicht van 50 K.G., niet te boven gaan, onder voor waarden, dat de invoer geschiedt langs het kantoor der invoerrechten te Roosendaal en dat het hoofd van den Plantenziektenkun- digen Dien6t verklaart, dat de betrokken zending geen bezwaar voor besmetting op levert. zijn nog steeds verkrijgbaar DERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRïZÜA ADVOCAAT diverse merken „UI'ÜE KLARE" en het bekende S. E. M. „Schilletje" rAVIK 41. TeL 291 VOGELBESCHERMING. De resolutie, door de vergadering der be sturen van de bij liet comité Covavo aan gesloten organisaties, aanvaard en ter ken nis van den Minister van Economische Za ken en Arbeid gebracht, luidt als volgt: Dc vergadering enz., besprekend het vraagstuk van dc massa vangst van zangvogels, welke in str.jd ls met de duidelijke voorschriften der Pa- rijsche conventie van 1902, krachtens uclko Nederland sinds 15 jaar formeel verplicht is, het gebruik van slagnetten voor de vangst te verbieden; constateert met leedwezen en teleurstel ling het uitblijven van maatregelen tot op heffing van massavangst en uitvoer; is van oordeel, dat het instellen van een commissie tot voorbereiding eener wijziging van de Vogelwet 1912 geen motief kan zijn om de betreurenswaardige en schadelijke zangvogelvangst nog langer t«> handhaven; vraa.t met eras Igen aandrang ten spoe digste de noodige maatregelen tot ophef fing dezer massa vangst. DE TOEPASSING VAN DE CRISIS- VARKENSWET. Klachten van zwaar-mesters. Door eenigc belanghebbenden te Stolwijk was het initiatief gonomen tot het houden van een vergadering aldaar ter bespreking van de bezwaren, welke men ondervindt bij de toepassing van de crisis-varkenswet. Ongeveer 800 personen waren ter verga dering, welke onder leiding stond van den heer A. de Vries uit Stolwijk, verschenen. De klachten, welke gehoord werden, kwa men in hoofdzaak hierop neer, dat men als zwaar-mesters door de heffing op het bin- nenlandsch geslacht zich ernstig bena deeld voelde. Bovendien maakte men groot bezwaar tegen het merken der varkens en het ver plichte lidmaatschap van do gewestelijke organisatie. Als genoodigdo ter vergadering was aan wezig de heer A. van Wijnen, die een uit eenzetting van zijn standpunt gaf en advi- seorde op rustige wijze en langs normale wegen dc klachten van deze streek aan dc crisis-centrale kenbaar to maken. In dezen geest werd dan ook door de vergadering, die een zeer ordelijk verloop had, besloten. Een commissie werd gevormd die in ovorlog met anxleren zich met dc crisis-varkensccntralo in verbinding zal stellen. UIT DE TRAM GESPRONGEN. Slachtoffer van eigen on voorzichtigheid. Heerenveen, 12 Sept. Gisteravond is de 20-jarige Thamme de Jong uit Jourc, nabij deze plaats van de in vollen vaart zijnde tram gesprongen die om 10.25 uur uit Heerenveen was vertrokken. De onge lukkige kwam onder de tram terecht cn werd onmiddellijk gedood. Het hoofd was geheel verbrijzeld terwijl zijn eene voet was afgereden. GELDLEENING OVERIJSSEL. De Levensverzekering Mij. N.V Rotter- damsche verzekerings sociteiten (R V. S) heeft aan de provincie Overijssel een leening verstrekt groot 400.000 rente 5%, duur tó jaar. DE EX-KEIZER. Zand voort, 12 Sept. De Duitsche es- keizer is hedenmorgen om kwart over 11 weer in Zand voort gearriveerd. 18 MODELKAMERS. COMPLETE MEUBILEERING. H.M. DE KONINGIN-MOEDER NAAR HET BUITENLAND. H.M. de Koningin-Moeder is voornemens om Donderdag 15 dezer per Staatsspoor naar Arolsen to vertrekken. Na een verblijf van eenige dagen bij den Vorst van Waldeck cn Pyrmont, hoopt Hare Majesteit enkele weken in het Schwarzvvald door te brengen cn omstreeks half October weder hier te lande terug te keeren. MOTORSCHIP OMGESLAGEN. Wemeldinge, 12 September. Heden morgen is het motorschip „Maria", schip per Stooter, geladen met cokes in de We- meldingsche vallei omgeslagen cn gezon ken. Vermoedelijk zijn twee menschen ver dronken. Het schip was vanmorgen van Wemeldinge vertrokken. Dc drie opva renden, schipper Stooter, dienst vrouw en knecht zijn door een der te hulp geschoten booten gered. Zij zijn in Wemeldinge aan wal gebracht. De motorboot staat 4 Meter onder water. Zij was afkomstig uit Amster dam. Schrijver: heb hier een interessante novelle t Is van een man en twee vrouwen op een onbewoo»ci eiland." Uitgever: .Maar mijnheer dat gegeven ls zoo oud als de weg naar Rome." Schrijver* .Toch niet. Die vrouwen waren zijn vrouw en zijn schoonmoeder CBulleuïn Sydney!»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4